Uit „de Streek". Sint Pankras PLA 4TSELIJK NIBUWS. Holl. Maatsch. van Landbouw Correspondentie. Predik beurte a. te SCHAGKN. te A iina Paulowna. te St. Maarten c. a. Doopsgezinde Gemeente Barsingerhorn c. a. m Ba rsiugerhorn. Geestmer Ambacht, werd den 13 in het lokaal van den heer J. Schermerhorn te Sint Maarten in 36 parken verpacht. De pachtsom bedroeg 908 gld., tegen f 911 van dezelfde perceelen in 1898. De heer F. A. F. Groneman te Wieringerwaard heeft op de in ternationale Pluimveetentoonstelling van „Avicultura" te 's-Gravenhage met een hoen (patrijsleghorn), een zeer eervolle vermelding verworven. Op deze tentoon stelling werd voor een duif (raadsheer) door een Engelschman 75 pond sterling (f 900.geboden, welk bod door den eigenaar werd geweigerd. "Vergadering van den Raad der gemeente Oude INiedorp op Maandag 13 Maart 1899, voormiddags ten 10 ure. Tegenwoordig alle leden en de Voor zitter, de heer A. Wonder Pz., Burge meester. De Voorzitter heet de heeren welkom, opent de vergadering en vangt de werkzaamheden aan door het lezen van de notulen der vorige bijeenkomst, welke zonder eenige opmerking worden goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van Ge deputeerde Staten van 1 Maart 1899, No. 87, houdende eenige aanmerkingen op de verordeningen op de heffing en invordering van den H. Omslag. Nadat de voorgestelde wijzigingen artikels- gewijze behandeld zijn en aan het wezen der zaak geen verandering gebracht wordt, besluit men eenparig aan het verlangen van Gedeputeerde Staten te voldoen. Voorzitter deelt nog mede, dat naar aanleiding van de opmerking van den heer Strijbis in de vorige vergadering, voor de brugschoeiïngen voorloopig 28 M3. puin f 1.75 de M3., afkomstig van de verbrande meelfabriek te Alkmaar, is aangekocht. Blijkt dezen herfst, dat ver dere aanvulling noodig is, dan zal daar voor opnieuw een voorraad puin wor den aangeschaft. Verder hecht de Raad zijne goedkeu ring aan de door het Dag. Bestuur be reids aangebrachte herstellingen onder de Oude Niedorperbrug, van de door een otter teweeggebrachte verzakking, enz. Niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter daarop onder dank zegging voor ieders opkomst en mede werking de vergadering. Leven en bedrijvigheid zijn weer gekomen en de vreemdeling die thans de Streek bezoekt, kan eenigszins eene voorstelling krijgen van de vele werkzaamheden, welke daar staan te wachten. De overal geplaatste riethekken geven den akker een vreemd aanzien, doch getuigen te vens van overleg en voorzorg. Tusschen al die beschuttingen zijn of worden de aardappelen geplant en de meirapen uit gezaaid. Nog enkele dagen en de kool- planten verlaten de luwe bakken en worden op rijen uitgezet. Wanneer de nachtvorsten geen al te schadelijken in vloed doen geldenj kan met recht worden verondersteld, dat de Streek ook dit jaar weder vroeg met hare producten ter markt zal komen. Een groote bedrijvigheid is vooral op het veld waar te nemen, eene bedrijvig heid welke bij het jaar toeneemt. Schepen met hekstokken en riet wor den le Broekerhaven aangevoerd en op bijna alle akkers worden de ongeveer twee Meter hooge rietafscheidingen ge plaatst, waarvan het succes nim mer uitblijft. De wijze van bemes ting in de laatste jaren heeft ook zeer veel bijgebracht tot de vroege rijping der producten. Waar vroeger uitsluitend koemest op de groenten akkers werd aan gevoerd, wordt thans bijna niet anders dan paardenmest aangewend. Groote tjalkschepen voeren van Amsterdam, Rotterdam en meerdere plaatsen den mest van tramwegmaatschappijen en reinigings diensten aan en verrassend zijn de uit komsten, daarmede verkregen. Behoefte aan arbeiders, waardoor hoo ge loonen en tamelijke welvaart, zijn de gevolgen in eene groentenverbouwende streek en waarlijk, men behoeft geen opti mist te zijn,om ook die plaatsen, waar men zich meer op groentenverbouw gaat toe leggen, een dergelijke toekomst te voorspellen. Yrees voor overproductie schijnt vol gens ervaren handelaars niet te bestaan en de vraag naar vroege aardappelen en groenten werd in het vorig jaar niet bevredigd. De voordeelen der groenten- bouwerij doen zich natuurlijk op elk ge bied gelden en nering en bedrijf deelen mede in de baten. Op de markt te Bovenkarspel werd in het vorig jaar voor ongeveer een half millioen gulden aan verschillende artike len aangevoerd, terwijl op den afslag te Broekerhaven en de markten te Enk hui zen en Hoogkarspel, voor groote kapita len aan tuinbouw-artikelen werden ver handeld. De teruggang der landprijzen schijnt aan de Streek geweken en tame lijk hooge bedragen ziju op de afgeloo- pen verkoopingen bedongen. Het ge schikt gelegen land gold dan ook in den regel f 3000.—per H. A., terwijl voor zeer gunstige perceelen niet zelden f 4000.—per H. A. werd betaald. Groentenbouw met den aankleve daarvan brengt leven in de brouwerijEen ge lukkig verschijnsel is voorzeker de over al ontwakende geest voer dat bedrijf en rechtvaardigt hoe langer hoe meer de uiting„Nederland de vruchtentuin raa Europa". Heer Hngovvanrd. D e aftredende hoofdingelanden van den polder, de heeren N. Pool en P. van Langen, zijn op de den 14den gehouden verkiezing herkozen. Twisk, Op uitnoodiging van het Departement „Twisk" der Maat schappij „Tot Nut van 't Algemeen" zal de heer Johan Schmier, bas aan het Ne- derlandsch Lyrisch Tooneel te Antwer pen, met welwillende medewerking van de heeren R. G. Crêvecoeur, organist en muziekdirecteur te Enkhuizen, als pianist, en Felix Kwast, violoncellist aan de orkestvereeniging te Amsterdam, hier op 29 Maart a. s. eene Soiree ge ven ten locale van den heer G. J. Hoek stra. Deze zeldzame gelegenheid om hier zoo'n ongekend kunstgenot te sma ken zal zeker door velen worden ge waardeerd. Maandagavond vergaderde in het lokaal van den heer J. Rujjs te de Tuinbouwvereeniging „Vrones Hope." Eerst werd bfj monde van den heer K. Ploeger verslag uitgebracht van de resultaten van het onderzoek in zake de oprichting van een coöperatieve fabriek van geconser veerde groenten. Op de vorige vergadering waren n.1. 3 afgevaardigden benoemd om elders een onderzoek in te stellen aangaande de werking van een dusdanige fabriek. Het advies luidde ongunstig. Daar de oprich- tings-kosten eenige duizenden bedragen en de winst per vat gering is, achtte men voor Sint Pankras, waar de afzot niet groot kan zijn, de oprichting van een fabriek niet wenschelfjk. Het tweede punt der agenda luidde „Opheffing der Tuinbouwvereeniging". Het was niet ten gevolge van een kwij nend leven, dat dit punt we,rd ter sprake gebracht. Doch van verschillende zijden werd het bestaan van deze vereeniging naast de afdeeling Sint Pankras van de aari den Langedijk gevestigde Landbouw- en Han- delsvereeniging onnoodig, ja zelfs nadeelig geacht. Breedvoerig werd het voor en tegen van het bestaan der twee vereenigingen bespro ken. Hoewel eenige aanwezigen het lid maatschap van „Vrones Hope" opzeiden, zal toch de vereeniging met 34 leden blijven bestaan. Vervolgens werd de circulaire van de heeren Hazeloop en Olaassen in zake het op te richten veilingsgebouw te Amsterdam in behandeling genomen en besloten met dit plan instemming te betuigen. Daar verschillende leden voornemens zjjn, de vergadering te Hoorn op 20 Maart te bezoeken, werd geen afgevaardigde naar die vergadering benoemd. Men meldt ons uit DEN HAAG: Verschillende groote koffiehuizen hier ter stede, waar vroeger geen militairen beneden den graad van onderofficier werden toegelaten, hebben thans, nu de persoonlijke dienstplicht is ingevoerd, hunne localen ook voor korporaals en soldaten opengesteld. In de Dinsdag gehouden zitting van de Tweede Kamer is behan deld de motie-Ketelaar tot het uitspreken door de Kamer van de wenschelijkheid dat het traktement van volgende gouver neurs-generaal tot f 100.000 worde ver- laagd.Deze motie werd verworpen met 40 tegen 21 stemmen. Daarna kwam aan de orde de motie- Rink tot het uitspreken der wensche lijkheid, dat de jacht op waterwild met het kanon-geweer door het openbaar gezag zal worden verboden. Deze motie werd aangenomen met 46 tegen 23 stemmen. Een kind verbrand. Dinsdagmiddag te ruim 4 uur had ten huize van den vleeschhouwer F. J Goeden, woonachtig Kamperstraat 21 te HAARLEM, een ernstig ongeluk plaats. Terwijl Goeden afwezig was en de vrouw des huizes eene dame, die haar omtrent het een en ander inlichtingen kwam vragen, te antwoord stond, is het vier-jarig dochtertje naar boven gegaan, zooals vermoed wordt, om baar spring touwtje te halen. Dit touwtje lag onge lukkigerwijs op een tafeltje, waarop zich twee brandende petroleumtoestellen be vonden. Waarschijnlijk heeft de kleine nu bij haar poging om het springtouw tje te krijgen, het tafeltje omgetrokken of de beide- toestellen er at getrokken, tenminste een oogenblik later werd de moeder door een doordringenden kreet opgeschrikt Dadelijk begaf zij zich naar bo ven en zag de kleine geheel in brand staan. In haar angst trachtte zij het kind te grijpen, waarbij zij zelve brandwonden aan het aangezicht, de beide armen en handen bekwam, zonder evenwel iets voor het kind te kunnen doen. Daarop snelde een metselaar, die juist passeerde, de trap op, doch hij kon het kind vanwege de vlammen evenmin bereiken. Vervolgens trok bij het met een stoel uit de om ringende vlammen en kon toen de kleine aan de beentjes, die nog niet brandden, naar beneden gedragen, alwaar de vlam men werden gebluscht. Het kind, dat geheel met brandwonden was overdekt, werd vervolgens in een wollen deken ge huld en naar het St. Elizabeth-gastbuis vervoerd. Hoewel het bij aankomst aldaar nog leefde, is de toestand hopeloos. Dr. Goedkoop verleende de eerste geneeskun dige hulp. De brand werd hierop spoedig gebluscht, de kamer brandde grootendeels uit. Op het o o g e n b 1 i k d a t d e trein Zondagavond van ESSCIIEN het station ROZENDAAL binnenstoomde, werd de arbeider P. Veearts door de machine in het midden van het spoor geworpen. De man bleef plat op den grond liggen, zoodat de trein over hem heenging. Gelukkig voor hem was zijn broek van niet al te Bterke stof en werd deze gedeeltelijk door een haak van het lijf gescheurd. Anders ware hij stellig verongelukt. Schagen, 15 Maart 1899. 1879. Lycurgus. 1899. Zaterdagavond j. 1. vierde de Gymnastiek— en Scnermvereeniging Lycurgus haar 20-jarig bestaan met een soiree voor geuoodigden, in Cérès. Te ongeveer 8 uur werd het 6cherm voor de eerste maal opgehaald en trad de voorzitter, de lieer L. J. Roggeveen, naar voren; hij heette de aanwezigen welkom en schetste in korte trekken vat Lycurgus in die 20 jaar was geweest, welke vele voor- en tegenspoeden over het hoofd der vereeniging waren heengegaan en hoe zij "u vollen bloei haar 20-jarigen teeltijd mocht herdenken. Met daverend applaus stemden de talrijke aanwe zigen met het gesprokene in. Daarna werd overgegaan tot het afwerken van een paar nummers gymnastiek, bestaande in vrije oefeningen en oefeningen op paard en brug, die het goedkeurend bravo dat nu en dan weerklonk verdienden. Nummer 4 v<5<5r de pauze was voor Lycurgus en voorde aanwezigen iets nieuws, n 1. de tableaus, voor stellende Geroepen tot scheiden en Willem reik Vooral de eerste groep, wellicht ook omdat het, verrassende van het onbekende zooveel invloed had, maakte den meesten indruk; de verschillende standen vau de figuren waren bepaald mooi. Ook Willem Jell verwierf een hartelijk applaus. Deze tableaus, beschenen dooreen felle bengaalsche verlichting, in hun witte aankleeding scherp zich afteekenende legenden zwarten achtergrond, maken een verrassend effect en we bevelen ons voor den vervolge weer voor iets dergelijks aan; de avond wint er niet weinig in aantrekkelijkheid door; en we brengeu den heer Hoog straten van Beemster gaarne hulde voor zijne bemoeiingen in deze. Het officiëéle gedeelte van het feest viel m de pauze en had plaats op de bovenzaal van het locaal Cérès. Daar kwamen de vertegenwoordiger van het Dag. Bestuur onzer gemeente, de heer J b. De n ij s Jz., de afgevaardigde van het Gewest Noordholland van het N. G. V., de heer B o r n e m a n n, en de afgevaar digden van eenige gymnastiek vereenigingen uit den omtrek bijeen, en veider het bestuur en de leden van Lycurgus. Daar werd menig hartelijk woordje geuit, menige heildronk aan Lycurgus gewijd en de vriendschapsbanden, zoo dit mogelijk is, zekerlijk nog versterkt. Daarna volgde het tweede gedeelte van het programma, bestaande in staafoefeningen, oeleningen aan brug en ringen en ten slotte weer een tweetal tableaux, voorstellendeTegeltableau van de Waag van Alkmaar en De wapens neer. Steeds applaus eu hartelijk bravogeroep. Zooals aan alles, kwam ook aan het zoogenaamde publieke gedeelte van den avond een ei-nde, en blijft het bal, evenals steeds, onbesproken. Vergadering van de Schager afdeeling van „HET WITTE KRUIS", j.1. Maandag avond, in bet locaal van den heer W. Roggeveen. De heer Berman opende de vergadering, waarna de heer Ressing de notulen las, welke door de vergadering werden goedgekeurd. De agenda bevatte als éénig puntvoorstel tot wijziging van artt. 1 en 2 van het reglement op de inbsidiën. Dat voorstel was ingediend door den lieer Feisser, die daartoe op de volgende wijze vras geko men: Door de afdeeling Zijpe was een amendement, ten doel hebbende een juiste verdeeling der subsidiën en het voorkomen vau minder goede practijken, op de 34e algemeene vergadering ingetrokken, toen daartegen door de afd. Velzen een practisch bezwaar was ingebracht, dat, wegens het vergevorderde uur en de daarmede in den regel gepaard gaande zenuw achtige stemming der vergadering, niet meer uit den weg kon worden geruimd. Er werd op gewezen, dat de periodieke herziening der statuten aan de beurt kwam en dat daarbij de quaestie aau de orde kon worden gebracht. Maar hoewel de heer Feisser zelf lid is van de commissie ter voorbereiding eener eventuëele herzieniag der statuten, meende de com missie hare bevoegdheid te buiten te gaan, indien zij ook het reglement op de subsidiën aan een herziening zou gaan onderwerpen en gaf daarom den heer Feisser den raad, de quaestie bij de afdeeling Schagen aanhangig te maken. Die raad is door den heer Feisser opgevolgd. Het hoofddoel van hst voorstel is, om in de eerste plaats de donateurs van sommige vereenigingen, die daardoor al reeds in gunstiger conditie zijn, bij de verdeeling der subsidie gelijk te stellen met leden die het maximum contributie betalen. Verder de groepen, die tegenwoordig bij de subsidie-verdeeling bestaan, geheel te doen vervallen. Iedere afdeeling de vaste f 50.eerst te geven en verder de gelden guldens-guldens-gewijze te verdeelen naar het inkomen. De inkomsten van de vereeniging bedragen f 9750. er zijn 58 aideelingen, dus wordt eerst 58 maal f 50 is f 2900.uitgekeerd; dan blijft er f 6850.over. De inkomsten der afdeelingen bedragen samen f 8425.er is te verdeelen f 6850.dus voor eiken gulden ongeveer 81 et.; dus de afdeelingen krijgen voor eiken gulden inkomen, dien ze hebben, bij den tegenwoordigen stand der gelden 81 ets uitgekeerd. Deze verdeeling wordt daarom voorgesteld, opdat kleine afdeelingen met een inkomen van bijna niets toch niet zulk eene groote subsidie zullen genieten. Men wil ze het bestaan niet onmogelijk maken, maar ze toch het leeuwendeel niet geven. Het maximum van het inkomen wil men stellen op f 250.al wat daarboven gaat wordt niet gerekend, dit weer om degroote afdeelingen niet te veel te doen profiteeren. Met alg. stemmen werd het voorstel-Feisser aangenomen. Verder werd nog besloten aan te dringen, dat telkenjare 5 afdeelingen, bij loting uit te maken, hare stukken aan het hoofdbestuur moeten overleggen, opdat haar geldelijk beheer zal kunnen worden gecontroleerd. Tot candidaten voor het lidmaatschap van het hoofdbestuur werden geproclameerd de heeren Eldik Thieme en H. Feisser, die tevens reeds door de afdeeling Haarlem waren candidaat gesteld. De andere afdeelingen zullen om steun verzocht worden voor deze candidaten. Onze afd- van de hield Zaterdag eene algemeene vergadering in het Noordholl. Koffiehuis, die, in den beginne van huishoudelijken aard, door de lezing van den heer H. C. ïteimers daarna een openbaar karakter droeg. De heer C. Nobel opende als voorz. de bijeenkomst en sprak daarbij den wensch uit, dat de leden hem gedurende zijn voorzitterschap zooveel mogelijk hunne medewerking zouden verleenen. Voorz. had gehoopt, dat de leden, uitgelokt door een tweetal actueele onderwerpen, hunne belangstelling in grooten getale hadden doen blijken, doch tot zijn leedwezen had hij zich hierin vergist. Ook voor deD heer Reimers vond voorz. de geringe opkomsl onaangenaam. Als des kundige op het gebied, wat o a. door de regeering was erkend door den heer Reimers zitting te doen nemen in de Commissie die de regeering voor zal lichten in de bestrijding der tuberculose, had de heer Reimers een grooter publiek verdiend. Voorz. hoopte echter, dat de qualiteit der aanwezigen het gemis aan quantiteit zou vergoeden. Daarna werden de notulen gelezen en onveranderd onder dankzegging goedgekeurd. Ingekomen waren een verslsg van de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Holl. Noorderkwartiereen verslag over de vanwege het Rijk gesubsidieerde proefvelden in N-Holland een schrijven van de vereeniging tot het houden van jaarlijkschePaaschtentoonsteilingen te Schagen,met dank voor den verleenden steun; een circulaire van de Centrale Commissie voor de Tentoonstelling te Parijs. Een en ander werd voor kennisgeving aangenomen. Mededeeling werd gedaan omtrent eenige punten in de jongste bestuursvergadering behandeld. Het Bestuur had er ernstig over nagedacht, om het oordeel der leden over de ingediende Boterwet te vernemen. Alleen de omstandigheid, dat deze tak van zuivelbereiding hier geen groote telaDgcn vertegenwoordigt, was oorzaak, dat geen spoed- vereischende vergadering in deze was belegd. Vanwege de Afd. 'Wieringerwaard was instemming gevraagd met haar adres in zake de Stieienkenring. Naar aanleiding daarvan had het Bestuur hij de Provinciale Commissie een aanzoek gedaan om Schagen als keuringsplaals te behouden, doch daar het besluit van genoemde commissie voor dit jaar reeds was vastgesteld, had men hel bjj dezen stap gelaten. Door het Hoofdbestuur zal een wedstrijd in melkstaten worden gehouden, waarvan bij den Secretaris der afd. circulaires verkrijgbaar zijn. Verder had het Bestunr bij het Hoofdbestuur aangeklopt om eene subsidie voor de rammeukeuring tot een bedrag van f 100. Na overlegging der hegrooling was voor 1899 daarvoor f 25 toegestaan. Hierna weid door de commissie, belast met liet nazien der rekening en verantwoording over 1898, bij monde vau den heer C'. Asjes rapport uitgebracht. Medegedeeld werd, dat de ontvangsten f 27o.8J 1 en de uitgaven f 273.82 bedroegeu. Daar alles in den besten staat was bevonden, werd het beheer van deD heer Muijs eenstemmig goedgekeuid. Het Bestuursvoorstel, om op de vergaderingen een viagenbus te plaatsen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Daar hiermede het huishoudelijk gedeelte was afgeloopen, kreeg de heer Reimers het woord over Kalfziekte. Als uien thans over veeziekten spreekt, zegt spr., heeft dit een anderen zin dan vroeger. De wetenschap heeft ook op dit gebied groote vorderingen gemaakt. Meende men vroeger algemeen, dat er bij ongesteld heid ziektestoffen in het lichaam zaten, die er uit moesten, zonder zich af te vragen hoedieerin kwamen, thans tracht men de oorzaak der verschijnselen op te sporen teneinde als voorbehoeder te kunnen optreden. Toch is met de oude methode nog lang niet overal gebroken, getuige de vele kwakzalvers middelen, die nog in vele streken worden aangewend, om de kwade sappen te verdrijven, 't Zit hem in 'l bloed, of 't is scherpte in 't bloed, gal, melk in 't bloed, dun bloed, dik bloed, boort men nog o zoo veel zeggen. Daar het bloed nu de drager was van alle ellende, bestond het probate geneesmiddel meestal in een duchtige aderlating. Op deze actie volgde in enkele deelen dos latids een reactie. Bij niecsch en dier was gebrek aan bloed. Melk, vleesch, eieren, staal moesten in de bloedarmoede voorzien. Lang zamerhand is men echter tot andere idéëen gekomen. Waar men zag, dat het dier, dat een maal de een of andeie ziekte bad doorstaan, daarvoor in 't vervolg minder of in 't geheel niet vatbaar bleek, vroegmen zich de redenen daarvan ai. Zoo kwam men tot de wetenschap, dat het dier door invloeden van buiten besmet kon worden en levens tot de gevolgtrekking, dat door verwijdering .van besmette dieren een be paalde ziekte voorkomen kon worden I)e oorzaak der ziekte zelve op te sporen is in vele gevallen hoogst moeilijk. Eerst voor onze dagen is het door de he«r«n Pasteur en Koch weggelegd, om in vele duistere gevallen een licht te kunnen ontsteken. Zij hebben aangetoond, dat men de ziekteoorzaken moet beschouwen als eene vijandelijke macht. Gelukkig zijn in het lichaam de krachten aanwezig om den vijand met succes te kunnen bestrijden. Onze microscopische cellen treden op als onze beschermors, die het dagelijksche leger van vijandelijke bacteriën vernietigen. Ook vortnl do ziektestof zelf een tegenstof. Soms echter moet het lichaam het tegen de gevreesde microben afleggen, wat helaas bij tuberculose veelal het geval is. Nog andere strijdmiddelen staan ons lichaam tegen vreemde stoffen ten dieqste. Het niezen en hoesten bij prikkelende stoffen, de oplossende kracht onzer tranen zijn wapens in den strijd om 't bestaan. Dat ons lichaam, en ook dat van het dier, zoo is opgebouwd,heeft zijn bepaalde redenen. Spreker geloolt, dat voor elke ziekte in het lichaam een strijdmiddel aanwezig is, dus ook voor de Melkziekte. Na de bekende verschijnselen te hebben opgesomd, wijst spreker er op, dat de ziekte zich veelal vertoont bij goedgevoede, best gevende en gemakkelijk kalvende runderen. Bij magere koeien, slechte melkgevers en moeilijk kalvende dieren komt de ziekte hoogst zelden voor. De oorzaak moet dus in de eerste gevallen gelegen zijn. Wat daar nu aan te doen De beesten eene vermageringskuur laten ondergaan, of slechte melkgevers te fokken, zou groote schade voor het bedrijf geven. De moeilijkheid van het kalven verhoogen, gaat ook niet op. Als de moeilijkheid van het. kalven een.strijilmiddel is, dan zon men door de verschijnselen, daaraan gepaard, op te wekken of te verhoogen, het middel tegen de ziekte gevonden hebben. Pijn en angst ge>en eene wijziging in de bloed- strooming en veroorzaken een sterke zweet-afscheiding. Tracht men dus die zweet-afscheidiDg te verkrijgen, dan zou men daardoor het lichaam zijn strijdmiddel tegen de kalf- of meikziekte gegeven hebben. En nu heelt eene jaienlauge ondervinding spreker geleerd, dat daarin het middel tegen de gevreesde ziekte gevonden is. Dek terstond na het kalven het rund met een nat laken, werp daarover eenige paardedekens en het beest zal weldra sterk gaan zweeten. Laat het rund zoo 12 tot 24 uur liggen, ontlast het vervolgens successievelijk van de bedekking en in 9 van de 10 gevallen is het voor kalfziekte vatbare rund be houden. Zijn de ziekteverschijnselen eenmaal ingetreden, dan kan eene inspuiting met Jodium Kalium zeer gunstig werken, doch spreker wil het liever niet zoo ver laten komen. Voorbehoeden is beter dan genezen en alles wat uit de geldbeurs van den boer wordt gehaald is kanker voor den landbouw. Wat gij evenwel ook doet, geef het dier niets in, want door de gedeeltelijke verlamming van de keelspieren zal het onherroepelijk stikken. Na de pauze sprak de heer Reimers over tuber culose. Tuberculose is tegenwoordig aan de orde van den dag, minder om haar nadeelen voor den veestapel of haar gevaar voor den mensoh, dan wel om het handelsbelang, dat aan haar verbonden is. Toen voor weinige jaren prof. Koch het serum tegen tuberculose scheen gevonden te hebben, had men gehoopt, dt ziekte voortaan met succes te kunnen bestrijden. Het heeft er echter den schijn van, dat in stede vau de kwaal te kunnen genezen, de ziekte zich nog scherper vertoont. Er zijn stieken in ons land, waar de veestapel van 25% tot 50% tubercu- loos is. Allerlei verschijnselen doen zich bij de ziekte voor. Enkele dieren worden, trots de ziekte, vet, anderen vermageren ziendeweg. Hoe de teekenen echter ook zijn, alle zijn tot een vroegen dood ver oordeeld. De erwtvormige knobbeltjes, ook'wel pokken en parels genoemd, vandaar den naam van inwendige pokken of parelziekte, zitten in alle deelen van het lichaam. Zitten ze in den nier, dan is de melk dezer koeien beslist gevaarlijk voor den mensch. Hebben de groots bacteriologen het strijdmiddel tegen tubercolose nog niet gevonden, toch hebben wij aan de onderzoekingen van Koch te danken, dat wij de ziekte hij het schijnbaar gezonde rund kunnen constateeren. Tuberculeuse dieren, ingespoten met tuherculine, vertoonen allerlei ziekte-verschijnselen. Hierdoor is het dus mogelijk, de schadelijke dieren uit den veestapel te verwijderen. In België, waar men legen de ziekte veel heeft gedaan, heeft men voor onzen uitvoerhandel zeer beperkende bepalingen in 't leven geroepen, redenen waarom onze regeering er op bedacht is geweest, om in 't belang van dien handel den strijd tegen de tuberculose te aanvaarden. Eene Commissie tot voorlichting is in 't leven geroepen en weldra kan men een ontwerp van wet in dien geest tegemoet zien. Spreker meent geen recht te hebben den inhoud dezer wetsvoordracht vooruit te loopen, doch hij hoopt, dat deze wet er nu eens een zal zijn, waarvan de veehouder geen schade heeft. Aan het slot van zijn welsprekend betoog doet spreker een ernstig beroep op de samenwerking van allen om den strijd tegen de gevaarlijke en gevreesde ziekte met kracht aan te hinden. Van velen zullen opofferingen worden gevraagd en wel niet het minst van den Nederland- schen veehouder, doch hij hoopt, dat zijn liefde voor het algemeen belang zoo diep geworteld zal blijken le zijn, dat hij in de eerste rijen zal slaan in den strijd tegen het groote gevaar.— Na den afloop werden spreker verschillende vragen gedaan, die zeer welwil lend werden beantwoord. Op de vraag, hoe men in België de ziekte bestrijdt, antwoordde de heer R. De op tubercnline teageerende runderen worden in den koitsten tijd vet gemaakt, waarna de staat den veehoudet de schade vergoedt, die hij op het vooi de slacht bestemde dier lijdt Het komt spreker voor' dat ook bij den Neder], wetgever deze gedachte voor aan moet staan. Besmet de eene koe de andere? vroeg een ander belangstellende Beslist antwoordde spreker. Mensch noch dier worden met tuberculose-bacteriën geboren. Het jonge kind, terstond verwijderd van eene aan tu— berculose lijdende moeder, blijft gezond. Erfelijkheid in deze bestaat r.iet meer. Voorz. was zeker wel de tolk van al de aanwezigen toen hij den heer Reimers hulde bracht voor zijne welspn kende improvisatie Hij hoopte, en zeker allen met hem, dat de afd. het voorrecht zou genieten, spoedig den heer Reimers opnieuw in haar middeii te zien. Dij betreurde het nogmaals, dat aoovelen de schoons gelegenheid hadden laten de meest aangename wijzehunno kenniste vermeerderen. _De heer J. Blaauwbestel- Ier aan het postkantoor alhier, is met ingang van 1 April benoemd totram conducteur op de Noord-Hollaudsche eu Gooische Stoomtram. Gepasseerden Zondag hield de Sint—Lodewijks— Vereeniging in do R. K school haar gewone jaarlijksche vergadering, waarin met meerderheid van stemmen als Secretaris werd herkozen de heer P. Koemecder. D i n s d. j.1. hadden a 1 h i o r plaats de keuringen voor do toeken ning der Rijles- en Provinciale Subsi diën en Premiën voor hengsten, minstens 3 jaar oud, en voor hengsten geboren in 1897. Van de Subsidiën verkregen: 1. Bil- stein, van Hollands Noorderkwartier, de liijkssubsidio van f 400.2 Ba ron, van den heer A. A. v. d. Berg, een Provincialesubsidie van 1 250.3 Haiduk, van Hollands Noorderkwar tier, een Provinciale subsidie van f 250. no. 4 werd gephatst Gladstone van de heeren J. Breebaart Co., die tevens te Wieringen zal worden gestationneerd en daarvoor f 200.— ontvangt; no. 5 was Epi d' or, van de Vereeniging Hippos te Purmerend; no. 6 Felix Faure,van den heer V. Bakker Jz. Martin, van den heer A. A. v. d. Berg, ontvangt f 250.— voor de stationneering op Texel. Van de 2-jarige hengsten kreeg een aanhoudingspreinie van f 150. de hengst van den heer J. Breebaart Kz., te Winkel, vader Felix Faure f 75. de hengst van den heer J. Smit te Anna Paulowna, vader Normanf75. de -hengst van den heer N. D. Kaan te Anna Paulowna, vader Felix Faure. Voor het Stamboek wareu aangeboden 6 hengsten; afgekeurd 4, aangenomen 2. Van de 25 aangeboden hengsten werd maar één, n.1. de hengst Horatius, op eornage afgekeurd, Voor de toekenning van subsidiën keurden de heerea Overboscb te Gouda, Leeuwenburg te Zwijndrecht en Van der Mast te Blijswjk. Voor de verplichte keuring de heeren kapitein Punt te 's-Gravenhage, Billroth te Hoorn, Oudjk te Waddinxveen en Hulst te Schagerbrug. Den 2en Paaschdag treedt 't lokaal Cérès alhier op een speei- m aliteiten-gezelschap len Rang, directie D. de Vroomen. De heer De Vroornen gaf de laatBte kermis en j.1. 2en Kerst dag zulke amusante avonden, dat dit reeds een zekeren waarborg is, dat ook den a.s. 2en Paasdag wat goeds wordt aangeboden. De t eer De Vioomen blijkt over zeer veel goede krachten te kunnen beschik ken, want voor de uitvoering te Wie ringerwaard en voor die op 19 Maart te St. Maarten bj den heer Schermerhorn zijn alle verschillende programma's vast gesteld. I )reyfns. Over het drama, dat den 2den Paasch dag in het Noord-Hollandsch Koffiehuis zal worden opgevoerd, schreef De Tele graaf van 22 December 1897 Van Sprinkhuysen, die o. m door een reeks tooneeltypen, die bj indertijd in De Portefeuille schreef, bewezen heeft niet van letterkundig talent ontbloot te zijn, heeft in dezen tooneelarbeid handig en knap werk geleverd, van een technisch standpunt beschouwd. Een draak is dit stuk nietweliswaar wordt er op effect gewerkt, maar toch is nergens van zeer schrille overdrijving sprake, al moesten ter wille van het too neel eischen geofferd worden aan de waarheid. Barendse speelde Alfred Dreyfus. Zijn grime is een waar meesterstuk men zou er op zweren Dreyfus zelf te zien. Stuiteud of grof is het sensatiedrama niet. En het geeft meer te denken dan een aantal kluchten, die ik in de laatste tjden van andere gezelschappen, waar wel gladder, meer afgerond, maar geens zins meer echt tooneelspel wordt ver toond, heb moeten zien. •fVI. F*. .T. Verstegen te Helder. Daar uwe meening om trent de flinke uitvoering van „Lycur gus" zoo geheel met die van onzen ver- slaggever strookt,vermeenen we met diens verslag te kunnen volstaan. Red. Hervormde gemeente De Godsdienstoefeningen beginnen des voormiddags 9x/2 nur. 19 Maart, ds. Van Kluijve, voorm. Hervoriide gemeente De Godsdienstoefeningen beginnen des voormiddags 9% en des namiddags 2 uur. 19 Maart. Ds. Mühring, voorm. Hervormde gemeente De Godsdienstoefeningen beginnen des voormiddags Olj2 uur. 19 Maart. geen Mrt., B rsiugerhorn (doop) Ds.Kooiimn. Hervormde Gemeente 19 geen dienst.

Schager Courant | 1899 | | pagina 2