Schager Courant Jfflfsè PaaschteitoonsielliDgei van Vee B IJ V O E G S E L behoorende bij de van Donderdag 23 Maart 1899. te SCHAGEN, De handel werd, ondanks het slechte weer, zeer geroemd. A. Rundvee, B. Rij stieren, zuiver inlandseli ras. O. Melk-en Fok vee,zuiver inlandseli ras. 166 L. Jonker te Schagen. Tentoonstelling van Vee vanwege de Vereeniging tot het houden van gehouden op Woensdag 22 Maart 1899. Te ongeveer 9 ure hedenmorgen had op de bovenzaal van het locaal van den heer Joh. de Beurs de opening onzer tentoonstelling plaats. Hierbij waren tegenwoordig Heeren Bestuursleden, Com missieleden, Keurmeesters en het Dag. Bestuur onzer gemeente. Bij de opening dezer zesde tentoonstelling zeide de Voor zitter, de heer J b. Z ij p H z., ongeveer het volgende Mijneheeren Al is het weer ongunstig, toch komt het mij voor, dat het weer niet verslecht en we moeten maar evengoed een verheugd gelaat zetten. En het doet mij dan ook veel genoegen u allen hier tegenwoordig te zien, om weer als zoovele malen uw gewaar- deerden steun te verleenen. Wij zien toch dagelijks weer, dat alles zich hoe langer hoe meer centraliseert en vereenigt om iets goeds tot stand te brengen en ook de landbouwers uit den omtrek van Schagen en de ingezetenen daarvan hebben een markt gesticht en daaraan een tentoonstelling verbonden. Spr. meent te mogen verklaren, dat die markt in een behoefte voorziet en dat ook de tentoonstelling in vele opzichten tot nut kan strekken bij een goede vergelijking van de verschillende soorten vee. Bovendien mogen de landbouwers zich verblijden dat de land bouw meer en meer wordt beschouwd als een groote factor van de volkswelvaart en de hooge regeering en die der provincie steun verleenen om den bloei van den landbouw te verhoogen. Spr, meent als voorbeeld te mogen wijzen op de belangrijke sub- sidiën, die voor goed fokmateriaal worden beschikbaar gesteld. 't Spreekt van zelf, zoo gaat spr. voort, dat, waar zooveel voor den landbouw wordt gedaan, de landbouwers zelf in de eerste plaats niet stil mogen staan, maar den landbouw moeten vooruitbrengen; dat is de plicht van iederen landbouwer. Daarom is het spr. een genoegen, te mogen wijzen op de verbetering in de communicatie die sinds de vorige tentoonstelling is tot stand gekomen, hij meent de tram Schagen-Wognum; tevens heeft hij waardeering voor de bemoeiingen die worden gedaan ter verkrij ging van een tram AlkmaarZijpeSchagen. Niet 't minst acht hij het nuttig voor de streek en voor Schagen, als het krijgt eene goede verbinding te water, en wijst daarom op het streven der Kanaal vereeniging, en spreekt van deze plaats den wensch uit, dat dit streven met goeden uitslag moge worden bekroond en zoodoende meerderen bloei en welvaart van den landbouw ten gevolge hebben. Ten 4e wijst spr. op een nieuwe vereeniging die in nauw verband staat met de markt te Schagen, n.1. de vereeniging voor vrijwaring tegen schade van tuberculose bij slachtvee. Spr. meent te mogen zeggen, dat het vee in onze streken in dat opzicht in een zeer gunstig geval verkeert en hoopt, dat ook deze tentoonstel ling' weer blijk moge geven, dat ons vee niet alleen van uit stekende kwaliteit is, maar de verstapel hier ook is kerngezond. Spr. brengt daarna bartel ij ken dank aan hot bestuur dei- gemeente Schagen en aan de ingezetenen en draagt vervolgens, in vol vertrouwen op hun kunde, den heeren keurmeesters hun functiën op en brengt hun dank voor hunne bereidwilligheid. De heer S. B e r m a n, Burgemeester van Schagen, zeide daarna Mijnheer de Voorzitter Waar iemand gaarne wezen wil, Daar trek je 'm aan een haartje heen. De waarheid van dit woord vinden wij jaarlijks bevestigd in het bezoek dat de Schager Paaschtentoonstelling ten deel valt. En geen wonder waarlijk De belangstellende bezoekers vinden er hot prachtigste vee dat zij zich denken kunnen en de binnen- en buitenlandsche handelaars een schier éénige gelegenheid om relatiën aan te knoopen. En waar dit een en ander tevens dient om do reputatie van Schagen als marktplaats te bevestigen en te verhoogen, kan het wel nietanders, of de Paaschtentoonstellingsda g is voor de ingezetenen dezer plaats de dag der dagen van het jaar. Voor zes jaren geleden, mijnheer de Voorzitter, kwam de vereeniging tot het houden van jaarlijksche Paaschtentoon- stellingen te Schagen tot stand en kern-gezond als zij ter wereld kwam, werd haar polsslag allengs krachtiger en beter, dank zij Uwe werkzaamheid en de medewerking der tot de vereeniging geïnteresseerden. Ook de gehouden tentoonstellingen leverden het bewijs eener warme en steeds toenemende belangstelling in de goede zaak. En het rijke programma van heden bewijst opnieuw dat het de vrucht is eener zeer te waardeeren harmonie. Mijn welgemeende hulde breng ik daarom gaarne aan de kloeke mannen, die de tentoonstelling van dezen dag weder om met zooveel energie hebben tot stand gebracht en harte lijk hoop ik, dat zij in een goeden uitslag de beste belooning voor hunne bemoeiingen vinden en daaruit nieuwen moed zullen weten te putten, om op den ingeslagen weg voort te gaan, teneinde de vereeniging telkens beter aan haar doel te doen beantwoorden. Onze tentoonstelling had, wat de inzendingen vee betreft, met andere plaatsen kunnen concurreeren en zou weer een zeer schit terend succes behaald hebben; de regeling was wederom als steeds uitstekend en correct en de bemoeiingen door velen zoo belangeloos gegeven, hadden resultaten en ook goede resul taten kunnen afwerpen, maar het weer, de woeste sneeuw buien hebben veel in de war gestuurd en veel onmogelijk gemaakt, zoodat deze tentoonstelling niet als een der best geslaagden mag worden aangemerkt, maar immers aan niemand daarvan de schuld. Schagen is de Commissie en allen die zich voor de ten toonstelling hebben geïnteresseerd dankbaar en met de hoop op beter maar weer naar het volgend jaar. Van de Inzendingen ter Opluistering. Dat is me vandaag een weertje, meneer Zóó sneeuwde het nimmer voor dezen; Één treurende jammerklacht moest in de plaats Waar anders wel dit was te lezen Dat was me van morgen een drukte, meneer, Van loopen en sleepen en sjouwen Geen neringdoend man of hij stak er met lust Do handen vandaag uit de mouwen. De tenten verrezen al gister op straat Men moest ze vandaag meubileeren Zoo mooi als het kon, en de baas van <^e tent Was ook in z'n Zondagsche kleeren. Nou, 't was dan de moeite van 't kijken ook waard, 't Wa3 prachtig en prachtig en prachtig Een buitenman vond ze in aantal zoo groot En mooi, lieve mensch allemachtig Die tuigen, wat waren ze keurig genaaid, Wat glommen de nikkelen proken, Elk zaalmakerstentje was netjes en fijn, Geheel in de spullen gestoken. Van Roggeveen' was er, die woont op de Plaats, Van Roggeveen verder in Schagen, Van Keet en Van Dijk en van Breet op het Noord, Maar die had meer touwtjes geslagen. Dan zag je van Koster, de Ranke's en Smit, Die landbouwartikelen zonden, Een massa van dingen, zoo mooi en solied Als nergens ze wezen wel konden. Van Roggeveen ook en van Visser en Blass, Hoe kon ik het bijna vergeten Van Peereboom tuigen, van Zeeman wat kaas, Van Rotgans ook dient ge te weten. Dan waren er fietsen van Bakker en Blok Van Asser, Van Twuijver's sigaren, Dan waren er hoeden en dekens van wol En honderden andere waren. Denijs en Van Gastel, De Leeuw en Van Tiiijn, Graeff, Knüwer en meer wil ik wedden, Die allen wat zonden ja één zond een ding En mooi ook om menschen te redden. En dan nog die wagens, die karren, die ar, Je stondt er verstomd van te kijken, Zoo keurig en sierlijk en netjes gelakt, Die dingen .daar stonden te prijken. Je hadt er van Met en van Tates en Kamp, Van Voorthuijzen, Hartog, van allen. En vraag je me nu, wat de mooiste wel was, Mij mochten ze allen bevallen. Een ieder begrijpt, dat onmogelijk is Van al wat bijzonders te schrijven Van Brugman, van Vader, van Waal en van Glas Bij noemen alleen moet het blijven. Maar dit weet ik zekernooit nam ik het aan Om „aankoopingslidmaat" te wezen, 't Is alles zoo mooi en van alles zoo veel, Dat ik voor een keuze zou vreezen. En daarom mijn lof aan de wakkere lui, Die 't voor de verloting bedrijven. Voor ieder van hen mag het opperbestuur Wel een eere-diplomaatje schrijven. O, was er maar een mooi zonnetje geweest, Dan had 't bepaald beter geloopen. Maar toch niet gezucht en het hoofd maar omhoog Op later en beter maar hopen. Ongeveer van 2 tot half 5 gaf onze onmisbare Harmonie kapel, onder leiding van haar directeur, den heer L. A. Schou ten, eene matinée-musicale in het locaal van den heer D. v. Twuiver, welke goed bezocht werd, en we twijfelen niet, of de kapel zal ook hier haar naam hoog gehouden hebben. Behalve de bekroonde, bevatte de Catalogus nog de vol gende inzendingen waarvan eenige niet waren opgekomen uitsluitend met hard. voeder gemest. 1. Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten OS, geboren in 1895 of vroeger. Ie prijs f 25.2e prijs f 10. Inzenders J. A. en A. J. Peeck te Schoorl. 2. Voor den besten, fijnsten en zwaarst gemesten OS, geboren in 1896. lo prijs f20.2e prijs f 10.3e prijs f5. Inzenders W. Kooij te Schagen. D. C. Rezelman te Anna Paulowna. idem, idem. idem. idem. G. Brands te Anna Paulowna. idem. idem. idem. idem. idem. idem. Spaans en Co. te Barsingerhorn. idem. idem. idem. idem. K. A. Kaan te Wieringerwaard. idem. idem. J. Bos te Winkel, idem. idem. C. Meurs te Winkel. Wed. K. J. Kaan te Wieringerwaard. 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 No. J. Timmerman te Winkel. G. Renooij te Lutjewinkel, idem. idem. idem. idem. idem. idem. S. Over te Winkel. J. Baas te Anna Paulowna. idem. idem. J. de Veer te Schagen. A. Sleutel Dz. te Wieringerwaard. 4. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste KOE, (niet afgewisseld.) Ie prijs f 25.2e prijs f 10. Door den Heer J. HOFP te Hoorn is voor dit no. toege kend eene bijdrage van f 5. Inzenders S. Groeneveid te Wieringen. idem. idem. idem. idem. J. Hoff te Hoorn. Spaans en Co. te Barsingerhorn. A. Slikker te Schagen. idem. idem. P. Sevenhuijzen Gz. te Warmenhuizen. IJ. Best te Zijpe. No. 4 No. 5 6 7 8 9 10 11 12 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 30 31 32 33 No. 34 35 36 37 38 39 40 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 idem. idem. idem. A. J. Peeck te idem. idem idem. idem. Schoorl. idem. P. D. Kaan te Anna Paulowna. idem. idem. 3. Voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste KOE, (afgewisseld.) Ie prijs f 20.2e prijs f 10. Inzenders J. Kaan Kz. te Anna Paulowna. idem. idem. C. de Boer te Zaandam, idem. idem. idem. idem. idem. idem. J. Hoff te Hoorn. Spaans en Co. te Barsingerhorn. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem, E. van der Horst te Schagen. Iv. Slot te Sint Maarten. J. Blaauboer Cz. te Anna Paulowna. Wed. A. C. Bakker te Wieringerwaard. K. A. Kaan te Wieringerwaard. C. Waiboer Az. te Wieringerwaard. C. Brommer te Alkmaar. J. C. Schenk te Anna Paulowna. idem. idem. P. Kooij man te Winkel, idem. idem. 70 71 72 73 76 77 78 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 110 No. 114 115 A. Sleutel Dz. te Wieringerwaard. D. A. Kaan te Wieringerwaard. idem. idem. J. Breebaart Kz. te Winkel, idem. idem. P. J. Visscher te Wieringerwaard. idem. idem. idem. idem. J. de Veer te Schagen. idem. idem. H, W. Keesom te Texel, idem. idem, idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. idem. P. Wit Cz, te Groetpolder, Winkel. J. A. en A. J. Peeck te Schoorl. idem, idem. 5. Voor het beste vette KALE. Ie prijs f 10.2e prijs f 5.- Inzenders J. A. en A. J. Peeck te Schoorl, idem. idem. No. 1. Voor den besten RUSTIER, geb. in 1896 of vroeger. Ie prijs f 30.2e prijs f20.3e prijs f 10. Inzenders 116 S. Groot Pz. te Broek in Waterland. 119 J. A. en A. J. Peeck te Schoorl, Willem I. N. R. S. 3414. Moeder Guurtje, R. S. Ni H. 3369. No. 2. Voor den besten RUSTIER, geboren in 1897. Ie prijs f 30.2e prijs f 20.3e prijs 10. Inzenders 121 K. Bruin te Sint Maarten. 124 P. Claij te Obdam. No. 720 N, H. S. 125 C. R. Waiboer te Anna Paulowna. 126 P. Seveiihuijsen te Tuitjenhorn. 128 D. D. Waiboer te Wieringerwaard. 129 P. Groot te Nieuwe Niedorp. 130 D, Waiboer Dz. te Wieringerwaard. Jonker, N. R. S. no. 3731, aanhoudingspremie 18981899. No. 3. Voor den besten PINKSTIER, geb. in 1898. Ie prijs f 30.—2e prijs f 15.3e prijs f5. N B. De eerste prijs van de rubriek Pinksiieren wordt uitgeloofd door de Af deelinq u Schagen en Omstre ken'van de Holl. Maatsch. van Landbouw. Inzenders 131 A. de Goede Hz. te Beemster. De Kok, no, 738 N. H. S. 133 P. Vries te Schagen. 134 K. Boekei te Weere, Winkel. 135 C. Wit te Nieuwe Niedorp. 138 W. van der Oord te Barsingerhorn. 139 D. D. Waiboer te Wieringerwaard. 140 H, Waiboer te idem. 141 W. Jimmink Dz. te Zijpe. 142 J. Jimmink Dz. te Wieringerwaard. 143 L. Jonker te Schagen. Willem II, geb. 26 Maart '98, aanhoudingspremie 1899. 144 D. Waiboer Dz. te Wieringerwaard, Johan, aanhou dingspremie 1899. 145 J. L. T. Groneman te Wieringerwaard. Jozef (Vader Max, premiestier) aanh.-premie 1899. 146 Jb. Zander, Nieuwe Niedorp. No. 1. Voor de beste MELKKOE, die gekalfd heeft na 1 Januari 1899. Ie prijs f20.2e prijs f 10.3e prijs f5. Inzenders 147 P. Schoorl te Wieringerwaard. 148 M. Komen te Anna Paulowna. 151 J. A. en A. J. Peeck te Schoorl, Guurtje, R. S. N. H. no. 3369, geb. 1887. No. 2. Voor de beste MELKKOE, geboren in 1896, (Twin- ter) die gekalfd heeft na 1 Januari 1899. Ie prijs f 20.2e prijs f 10.—. Inzenders 152 J. de Veer, Schagen. 153 J. A. en A. J. Peeck te Schoorl. No. 3. Voor de beste MELKVAARS, die gekalfd heeft na 1 Januari 1899. Ie prijs f 20.2e prijs f 10, Inzenders 154 J. Waiboer Rz. te Anna Paulowna. 155 P. Veltman te Oude Niedorp. 156 J. Vries te Schagen. 160 J. Frans te Zijpe. 161 S, Grootes te Schagen. No. 4. Voor de beste GELDEVAARS, gedekt na 1 Nov. 1898 en minstens vier weken drachtig. Sprongbewijs in te leveren bij den Secretaris. Ie prijs f 15.2e prijs f 5. Inzenders 162 A. C. Geertsema te Anna Paulowna. 163 P. Pijper, Weere te Winkel,

Schager Courant | 1899 | | pagina 5