MM overzicht ier teek. iK. BIILËBAAKT. Buitenlandscli Nieuws. PLAATSELIJK NIEUWS. „tot Nut van 't Algemeen" Mr. H. Smeenge Hinnenlandsch Nieuws. Alkmaarsche P aasch- Tentoonstelling. Burgerlijke Stand. Uem. SCMAUm te SCHAGM, te Anna Paulowna. te St. M aarten c. a. Barsingerhorii. Doopsgezinde Gemeente Barsingerhorn c. a. VI a r k t h p r i c h t P n. zou de rekening betalen. De onnoozele waard vond dat wel vermakelijk. Hij trok voor zijn huis een streep op den grond, en daar ging hij bij staan, om te zien of de heeren wel gelijk af gingen het keerpunt was een drie honderd me ter verder, een dwarslaan in, en wie nu het laatst weer aan den beginstreep was, kreeg den beer op zijn naam. Men heeft al begrepen, dat de beide sportsmen ble ven doorloopen totdat zij .veilig over de nabijgelegen grenzen waren. De her bergier wordt verteerd van „menschen- haat en berouw." Een merkwaardige figuur in zijn tijd was de man, wiens naam hierboven staat, en die op den 22 Maart 1.1. in den hoogen leeftijd van ruim 90 jaar ontslapen is, kalm en zacht. Een merkwaardige en evenzoo bekende persoonlijkheid was hij in geheel Neder land, in onze Provincie bovenaleen hooge krachtige gestalte, vol levenskracht en levensmoed, en al bogen de hooge jaren hem ten laste terneer, zijn levens lust en energie verlieten hem nietge tuige, hij vier dagen voor zijn sterven als hoofdingeland een geheele zitting van het polderbestuur van Waard en Groet niet alleen bijwoonde, maar ook het woord voerdeeen paar weken vroeger eene vergadering van de Kanaalvereeniging te Schagen opende, met te zeggen, dat hij het voorzitterschap wel moest neerleggen en toevertrouwen aan jonger, krachtiger han den, daar het hem wel te lang zou duren eer de „Z" in deze zaak zou zijn ge sproken. Het deed hem toch blijkbaar goed, als eere-voorzitter aan deze onder neming, die hem zoo ter harte ging, te blijven verbonden te zijn. Tot zijn negende jaar had hij de ge wone school bezocht, bleef in onderge schikte betrekking, totdat hij als ge trouwd man als aannemer optrad, de verzwaring der bedijking van den Waard en Groetpolder tot stand bracht; eerst als opzichter, later als Heemraad, ver volgens als Dijkgraaf aan dien polder verbonden bleef, waaraan hij zijn beste krachten en zorgen wijdde. Lange jaren was hij „de ziel" van den polder. Aan het openbare leven nam hij van af zijn heemraadschap in zijne meest verschillende fractiën deelals lid en voorzitter van verschillende polderbe sturen en waterschappen, als lid der Provinciale Staten van Noord-Holland, als lid van het bestuur der Zuiderzee- vereeniging, zoowel als dat der reeds genoemde Kanaalvereeniging. Aan de plannen tot indijking der Wieringer- meer, het tot-stand-komen van den Johannes Kerkhoven-polder, de indijking- van den polder Groot Mijdrecht enz. enz. nam hij öf ijverig deel, of was hij daar van geheel de uitvoerende kracht. In iedere vergadering van meer ot mindere beteekenis, die hij presideerde of bijwoonde, ging er steeds een over wegenden invloed van hem uit. Een arbeidzaam leven dus, dat uit den aard der zaak en bij zoo'n langen levensduur rijk wezen kon aan overwin ningen, maar hij wist ook te spreken van vele teleurstellingen, die toch nooit hem het hoofd deden buigen of den moed tot vooruit-blij ven-gaan konden ontnemen Voor het levende en komende geslacht zal hij altijd als een voorbeeld van wat. een mensch door stalen moed en on verzwakte levenskracht vermag, soms onder de meest moeilijke verstandhou dingen en omstandigheden, blijven voort leven, zijn nagedachtenis tot eere. K. 24 Maart 1899. Zijpe. Het Zanggezelschap te St. Maartens brug, onder de leiding van den heer J. Akkerman,zal een zanguitvoering geven te Dirkshorn op den len Paaschdag. D oor 13. en W. der gemeente 5£ijpe is een aanbeveling van gemeen te-ontvanger opgemaakt, luidende;E Stein en J.Otto. Er hadden zich 8 sollicitanten aangemeld. Al de berichten van overwinningen,door de Amerikanen op dePhilippijnen behaald,zijn van Amerikaansche zijde tot ons geko men. Wij gaven reeds voor een paar weken als onze meening te kennen, dat onder dezen voorspoed heel wat Amerikaansche overdrijving gemengd zou zijn, wat door berichten uit andere bron nen bevestigd wordt. Yan verschillende kanten meldt men thans, dat de positie der Amerikanen allesbehalve benijdenswaardig is. De troepen der Amerikanen moeten zelfs tweemaal teruggeslagen zijn bij hunne pogingen om de Tegalen terug te drijven. De eerste maal moeten zij daarbij eene nederlaag geleden heb ben, die hen op 127 dooden, 370 ge vangenen en een groot aantal gewonden kwam te staan. Zelfs moeten bij die gelegenheid 6 snelvuurkanonnen en 500 wagens am munitie in handen van den vijand ge vallen zijn. In een tweede gevecht zou den de Amerikanen 73 dooden verloren hebben,terwijl zij opnieuw tot den terug tocht werden genoodzaakt. Dagen lang hielden de mannen van Aguinaldo zich staande en alleen met groote verliezen gelukte het e'ndeljjk aau generaal Wheaton, om hen uit hunne positie te verdrijven. De tegen stand der Tegalen is daarmede echter volstrekt niet gebroken. Voor 't oogen- blik hebben de Amerikanen de zeker heid dat rij de waterleiding van Manil la aan de „opstandelingen" ontrukt hebbeü. Over het verder verloop van den strijd valt weinig te zeggen. De inboorlingen schijnen vast besloten te zijn, om den krijg tegen do gehate indringers voort te zetten. De geestelijkheid roept alle weerbare mannen op tot den heiligen strijd voor de vrijheid. Het is niet alleen den vermoeienden strijd, die het Ame rikaansche leger ondermijnt, ook de groote hitte en de moeraskoortsen ver zwakken het leger uitermate. Het is reeds zoover gekomen, dat 40 °/0 van de manschappen ongeschikt voor den dienst is .Als dat zoo door gaat, zal men spoedig alleen door een geregelden aanvoer van versche manschappen het leger op de ver- eischte sterkte kunnen houden. Ook admiraal Dewey is ernstig ziek en verlangt naar het vaderland terug te kee- ren. Het is niet te verwonderen, dat ouder deze omstandigheden de Amerika nen naar een middel uitzien, om zich met de hoofden der inboorlingen te ver staan. De Engelsche commandant van de kanonneerboot Plover, die voor Ilo- Ilo ligt, zou daartoe zijne bemiddeling hebben aangeboden.Onder goedkeuring van generaal Miller heeft hij zich in ge zelschap van den Engelschen resident en van den oud-voorzitter van het Congres der Eilipinos naar het kamp van Agui naldo begeven, om hen te overreden den tegenstand tegen de Amerikanen op te geven. De Tegalen hadden hier evenwel geen ooren naar. Zij stelden geen vertrouwen in de Amerikanen en waren alleen be reid onderhandelingen aan te knoopen, indien zulks door de tusschenkomst van een dei groote mogendheden kon ge schieden. Ten slotte zal het toch tot on derhandelen moeten komen, of men moest te Washington besloten hebben de eilan den met troepen te overstroomen, wat evenwel de kosten zoodanig zou op drijven, dat zij in geenendeele in ver houding zouden staan tot de waarde van de bezitting. Yroeg of laat zal de A- merikaansche regeering tot de overtui ging moeten komen, dat een volk, hetwelk zijne vrijheid liefheeft en daar voor goed.en bloed wil ten offer bren gen, slechts tijdelijk bedwongen, doch nimmer geheel onderworpen kan wor den. De geschiedenis levert hiervan over vloed van voorbeelden. Grieken, Bul gareu, Serviërs en Ruthenen leefden honderden jaren onder de drukkende heerschappij der Turken en nauwelijks waren de omstandigheden hun gunstig geworden, of ze wisten voor en na hunne onafhankelijkheid te heroveren. Neder landers en Zwitsers zuchtten jaren onder de willekeur der Habsburgers en toch hebben beide volken na lange jaren van bangen strijd hunne vrijheid herkre gen. Honderd jaren zijn de Russen reeds bezig de Polen te russificeeren, en met welk succes De Polen zijn en blijven hunne nationaliteit getrouw, slechts den tijd verbeidende, dat zij opnieuw voor hun volksbestaan ten strijde zullen trek ken. Even geduchte vijanden als de Polen van de Kussen blijven, even verbitterde tegenstanders is men thans bezig in Pinland te kweeken. Zoolang Finland zijne zelfregeering, zijn oude privilegiën en wetten en godsdienst behield, waren de Finnen de meest loy ale onderdanen van den Staatnu men hun die eens bezworen rechten gaat ontnemen, begint zich een algemeen lijdelijk verzet te openbaren, dat te ge legener tijd in krachtigen weerstand zal overgaan. Het is wel opmerkelijk, dat in den zelfden tijd dat eene vredelievende be weging van Rusland uitgaat, de vrij heidlievende, arbeidzame en rustige Finnen uit de rij der volken worden geschrapt. Tsaar Nicolaas is voor hen voortaan geen Groothertog meer, hij is de almachtige alleenheerscher van het Groote Slavische rijk geworden, waarvan Finland eene provincie zal uitr maken. Toen dit besluit in Finland werd ver nomen, nam de geheele bevolking stil zwijgend en somber den rouw aan. Kransen werden gebracht naar het standbeeld van Alexander II, die het eerst de erkenning van 's lands zelf- regeering bezworen had. Eene deputatie uit de adelboeren, geestelijkheid en burgers vertrok naar Petersburg om eeibiedig de bezwaren aan den voet van den troon neer te leggen. De Tsaar verwaardigde zich echter niet dit gezantschap te ontvangen. Hier op zond de Finsche Senaat een verzoek schrift, waarin onder de grootste toewij ding werd aangetoond, dat de nieuwe besluiten in strijd waren met de bestaande wetgeving. Geen antwoord werd hierop ontvangen. Toen besloten alle steden, dorpen en gehuchten van Finland 500 vertegenwoordigers naar den Tsaar te zenden, die een verzoekschrift, door 600.000 meerderjarige Finnen geteekend, zouden aanbieden. Doch geen deputatie werd tot den vorst toegelaten, noch eene petitie in ontvangst genomen. Wij hebben ons wel eens afgevraagd, als wij zagen hoe eigenaardig met rassen en volken en stammen in Azië en Afri ka wordt omgesprongen, haast zouden wij zeggen wordt handel gedreven, waar dit op den duur naar toe moet. Wan neer het Mongoolsche ras in AzP, de Maleische stammen en Papoea's in den Aziatischen en Australischen Archipel de Ethiopiër» in Afrika eenmaal de militair» beschaving van Europa machtig zijn, zullen zij dan niet hunne blanke over- heerschers als een lawine overvallen, hen verpletterende door de macht van het aantal en de kracht van lichamelijke meerderheid Zoover is het intusschen nog lang niet en daarom gaan Engelschen, Franschen en IJuitschers onverstoord voort met de afronding hunner bezittingen en de uitbreiding hunner sfeer van invloed Franschen en Engelschen hebben deze week door een overeenkomst aan het voortdurend gekibbel in Afrika een einde gemaakt. Yoor hen, die er belang in stellen en lust hebben om op eene goede kaart van den laatsten tijd de overeen komst na te gaan, het volgende Engeland behoudt de Bahr-el-Gbazal en Darfoer Frankrijk krijgt Wadaï, Ba- girmi en het gebied, ten Oosten en ten Noorden van het meer Tschad gelegen. Beide landen waarborgen elkander gelijke rechten voor den handel in het gebied tusschen den Nijl en het meer Tschad en verbinden zich, geen staatkun dige of territoriale rechten uit te oefenen buiten het gebied, bij dit tractaat vast gesteld. Heeft Frankrijk het sultanaat Bagirmi veroverd en daarbij nog Wadaï en Ka- nem aan zijn gebied kunnen hechten, dan zal de verbiuding tusschen het Fran- scbe Congo-gebied en het Fransche Sahara-gebied een feit zijn. Zijn dan ook nog de wilde, woeste Toeareggs in de Sahara in gehoorzame onderdanen herschapen, dan zal al het land tusschen de golf van Guinea en de Middellandsche Zee aan Frankrijk toebehooren. Wat zou daar een flinke strafkolonie voor Drey- fusards gesticht kunnen worden. Jammer is het, dat de Engelschen en Franschen nu ook maar niet de Egyptische kwestie hebben opgelost, want zoolang die blijft bestaan, is eene echt vriendschappelijke verhouding tusschen beide landen niet denkbaar. Hoe ernstig de Engelschen er over denken, om de Nijldelta te verlaten, heeft de heer Khodes deze week aange toond. Onze wakkere hoofdman achter de coulissen heeft een bezoek aan Berlijn gebracht en daar met den keizer en zijne raadslieden ernstig het plan van den spoorweg KaïroKaapstad besproken. Daar de lijn over Duitsch gebied zal loopen, moet natuurlijk keizer Wil helm voor dit plan gewonnen worden Of ze het zaakje hebben afgedaan, is nog niet bekend. Het moet bepaald eene hartelijke ontmoeting tusschen beide heeren geweest zijn. Het bekende telegram van den keizer heeft natuurlijk tot een hoogst aangenaam discours aan leiding gegeven De Engelsche bladen zijn in de wolken. Al weer een stap nader tot de Zuid-Afrikaansche Repu- bliok. Schagen, 25 Maart 1899. —O p d e n Nutsavond, a. s. D i n s- dag, zal door de leerlingen der laagste kl. van de Departementale Zangschool ge zongen worden Avonturen en ontmoe tingen van den kleinen Hans, naar het Italiaansch van Salvatore C. Marchesi door de hoogste klasse zal ten gehoore gebracht wordenYrij-af, van Henri van den Berg, met instrumentale (kwin tet met piano) begeleiding. Bovendien zullen eenige leerlingen „Eine heitere Schlittenpartie"(een opgewekte sledepartij) van Schwatall uitvoeren. Naar we vernemen zal deze uitvoering herhaald worden op den lsten Paasch dag 's middags. Dit geschiedt om ook andere kinde ren die Dinsdagavond geen toegang hebben gelegenheid te geven de uitvoering dezer nummers te hooren. Schagens Mannenkoor Ëuterpe" zal op Zondag 1 6 Apr. in het Noord-Hollandsch Koffiehuis een concert geven. Pogingen worden aan gewend om op dien avond een of meer dere solisten te doen optreden. De dag onzer F* n a, s c li- tentoonsstellinar belooft langza merhand voor den handel van groote be teekenis te worden. Woensdag j 1. wer den niet minder dan 81 vette runderen tegen tuberculose verzekerd, die voorna melijk door slagers uit de Ilollandsche steden voor Paschen waren aangekocht. Hoe belangrijk de handel was, kan men nagaan uit de cijfers, die op het veever- voer op dien dag betrekking hebben. In 28 waggons werden 105 stuks run deren, 45 varkens en 19 stuks wol vee verzonden. Puike waar, vlugge handel en goede prijzen zijn zeker wel geschikt om koopers en vorkoopers naar hier te trekken. De leveranties der eerste Coöperatieve Vereeni- Sging- zijn thans afgeloopen. Aan do leden werd 58000 K. G. su- perphosphaat geleverd, die bij onderzoek 13 9 phoaphorzuur bleek te bezitten. Op nitnoodiging van ons departement trad de heer Donderdag in het Noord-lloll. koffiehuis ais spreker op over de Droogmaking der Zuiderzee. Wat den hoofdinhoud der improvisatie betrof,verwijzen wij naar het verslag, dat daarvan vanuit Nieuwe Niedorp tot ons kwam. Wij meenen dit evenwel nog te moeten aanvullen met hetgeen spreker meer speciaal onze gemeente betreffende in 'l miudrn bracht. Het was de besliste meening van den heer Sinecuge, dat in ieder geval de droogmaking van de Wieringermeer plaats zal hebben. Daarbij zullen Medemblik en KolhorB belangrijk profiteeren. Zonder die plaatsen te benadeelen, zullen evenwel nog meer steden en dorpen in bloei toenemen, wat vooral met de marktplaats Schagen bet geval kan zijn. Zal echter Sihagen een groot deel der productie tot zich trekken, "dan moet het tijdig zorgen door een flink vaarwater met de in te polderen streek verbonden te zijn. Heeft de Dieuwe en vruchtbare polder eenmaal relaties met andere plaatsen aange knoopt, dan zal het later moeilijk zijn om de streek tot zich te trekken. Spreker meent, dat voor geheel Hollands Noorden de kanaalplannen der West (riesehe Kanaalvereeniging van hooge waarde zijn en hij brengt den mannen een salut, die zich voor de stoffelijke belangen voor eene der meest geïsoleerde streken van Nederland zoo krachtig interessee ren. Jammer van de uitstekende voordracht, dat niet een grooter auditorium aanwezig was. Voorz, de heer Ressing, die door afwezigheid van andere bestuursleden de vergadering leidde, gaf zulks mede te verstaan toen hij het betreurde, dat de vele voor standers van het kanaal Stolpen-Kolhorn een schoone gelegenheid voorbij hebben laten gaan, niet alleen om hunne belangstelling persoonlijk te toonen, maar vooral ook om hunne keunis in een zoo belang- lijk vraagstuk door het helder betoog van den heer Smeenge te verrijken. De heer Smeenge erkende nog, dat plaatselijke omstandigheden op de opkomst zeker van gro.ten invloed zijn geweest eu hij hoopte, dat zulks een andermaal, wanneer hij nogmaals dit vraag stuk hier zou komen hespreken, niet het geval zou zijn. Met ingang van 31 Maart zal de train op Vrijdag indirecte ver binding met twee treinen van de II. IJ. S. M. alhier worden gebracht. Voor den trein 104 (naar Alkmaar 8.16 v. m zal de tram doorrijden tot aan het station der Spoorweg-Mpij., ter wijl de reizigers van trein 111 (v. Alk maar aankomende 2.01 n. m.) weder van het station zullen worden afgehaald. Wenschelijk is het zeker, dat die goe de maatregel meer algemeen zal worden ingevoerd. Als een bewijs dat de Stellager* Loten tot het laatste oogenblik zeer gewild waren, kan dienen dat tjjdens de trekking nog 10 loten voor 6 gulden werden verkocht. De heer S. Berman, bur gemeester onzer gemeente, is herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het Kanton Schagen. De kiezerslijsten voor onze gemeente zijn als volgt samenge steld Tweede Kamer 451, Provinciale Sta ten 450, Gemeenteraad 440 kiezers. VERVOLG Lijst van bekroningen van Stieren, Melkvee, vet Rundvee, VVolvee en Varkens, op Vrijdag 24 Maart 1899, op het Doelenveld te Alkmaar. VET RUNDVEE, uitsluitend met hard voeder gemest. Vette ossen geboren, in 1895 of vroeger. J. A. en A. J. Peeck, Schoorl, le prijs. Dezelfden, 2e prijs. H. v. Haaren, Middelpolder, gemeente N.- Arnstei, Bestuursprijs. Vette Ossen, geboren in 1896. C. Spaans en Go., Rarsingerhorn, le prijs. Dezelfden, 2e prijs. Dezelfden, 3e prijs. Vette Koeien (afgewisseld). J. A. en A. J. Peeck, Schoorl, le prijs. Dezelfden, 2e prijs. K. Dekker, Beems'.er, 3e prijs. K. de Vries Kz., IJpolder, Bestuursprijs. Vette Koeien, niet afgewisseld. K. de Moor, Nieuwe Niedorp, le prijs. Jb. Edel Kz., Beemster, 2e pri^s. J. A. en A. J. Peeck, Schoorl, 3e prijs. N. Timmerman, St. Pankras, Bestuursprijs. Jn. Hoff Hoorn, Bestuursprijs. Vette Kalveren. P. Kok, Ilensbroek, le prijs. Dezelfde, 2e prijs. Dezelfde, 3e prijs. Uit de geheele aangevoerde massa vet vee werden door de jury van den Nederlandschen Slagershond bekroondJ. de Veer, Schagen, le prijs. S. van Brengel, Groote IJpolder, 2e prijs. Jn. Hoff, Hoorn, 3e prijs STIEREN. Stieren, van inlandseh ras, geboren in 1896 of vroeger. G. Clay, Haringbuizen, gem. Rarsinger horn, „Willem VIII", geb. 1895, 3028, le prijs. L. Jonker, Schagen, „Willem", geb. 1898, 3526; aanhoudingspremiën 1897, 1898 en 1899, 2e prijs. Stieren van inlandseh ras, geb. 1897. J. Buurs, Beemster, „Apollo III", geb. 18 Mrtf'97, 3724, als jarige stier bekroond met 5 le prijzen en een eereprijs, V. „Appollo I", 2849 M. „Maartje IV", 10359, le prijs. Beemster Veefokkerijvereeniging, „Pieter" 4015, 2e prijs. P. Sevenhuijsen, Warmen- huizen, 3e prijs. Pinkstieren van inlandseh ras, geb. in 1898. K. Govers, Schermerhorn, „De Noordhollander", geb. 26 Mrt. 98, le prijs. K. de Moor, Nieuwe Niedorp, 2e prijs. G. Stapel, Stompetoren, 3e prijs. P. Olij, Grootschermer, bestuursprijs A de Goede Hz Besm- ster, „de Kok", 738 N. H. R. S bestuursprijs. Padstieren, geboren in 1897 of vroeger. J. Hoogvorst, Schoorl, geb. 1895, le prijs. MELKVEE. Melkkoeien, gekalfd na 1 Jan. 1899. Am. van der Oord, Nieuwe Niedorp, le prijs. M. Couwenhoven, Oterleek, 2e prijs. Melkkoeien (twinters) gekalfd na 1 Januari 1899. Bakker, Btemster, le prijs. Aug. Maschmeijsr, Bergen, 2e prijs. Melkvaarzen, gekalfd na 1 Januari 1899. Wed. P. Knip, Beemster, le prijs. G. Stapel, Stompetoren, 2e prijs. M. Couwenhoven, Oterieek, 3e prijs Kuispinken. Jb. Helder, Berkhout, le prijs W O L V E E. Drie Oonschapen met lammeren. K. van Twisk ürsem, lo prijSi Baltus, Alkmaar, 2e prijs. Tien Schapen (overhouders), zonder lammeren. J. A. en A. J. Peeck, Schoorl, le prijs. P. Tolle, Schoorl, «6e prijs. Rammen (in Nederland geboren), K. Spaan, Oterleek, le prijs. H. Schrooder, Hensbroek, geb. 1897, 2e prijs Rammen (uit hst buitenland geïmporteerd) Schenk Go. VVieringcrwaard, geb. 1897, le prijs. Wolvee- Vereeniging „Wensleydale", geb. 1897, 2e Prijs VARKENS p i Schermerhorn, Yorkshire, geb. Febr. 1898, bij Mr. Winkler, Suttoo, Yorkshire, 2e prijs. Vette varkeus. J. Frans, Ileiloo, le prijs, P. Frans Jr„ Warmenhnizen, 2e prijs. D. A. Luiting, Alkmaar, bestuursprijs. TER OPLUISTERING. Ligtkart, Egtnond-Binnen. 1 vette Zeug, bestuursprijs. Eeu belangrijkerijzing aan den 1 .angeGijL: is de laatste I dagen merkbaar in de prijzen van som mige groenten. Zoo worden partijen uit gezochte gele kool verkocht voor f 25 per 100 stuks. Bieten worden verkocht voor den hoogen prijs van f 30 f 35 per 1000 stuks. Ook in den uienhandel be gint weer wat leven te komen, zoodat betere prijzen zijn te verwachten. De vorige weck werden van de beide sta tions der Holl Spoor 104 waggons mot groenten O van 't buitenland verzonden. Het aantal kiezers to -Sint Hankrasi bedraagt voor de 'l'weede Kamer en de Provinciale Etaton 128, voor den Gemeenteraad 124. De Huismans woning met erf en 3 hectaren 36 aren bouwland, door den Notaris Backx te Heer HugO- waard in veiling gebracht, zijn ver kocht voor f 2919. Opstootjes te Ouclliar— spel. Te Oudkarspel verkeert men sinds eenige dagen in zeer gespannen toestand. De woning van het hoofd der school aldaar moet voortdurend door een ster ke politiemacht bewaakt worden, wijl zij niet veilig schijnt te zijn tegen aanvallen der burgerij, althans van een gedeelte daarvan. De hoofdoorzaak wordt gezocht in een hetzij werkeljjk of vermeend on recht, hetwelk door genoemd school hoofd aan zijn vrouw wordt aangedaan Sedert eenige dagen was haar de echte lijke woning ontzegd, doch bij afwezig heid van haren echtgenoot kwam zij we der daarbinnen, terwijl de smid bezig was een slot van een der deuren te her stellen. Toen nu het schoolhoofd verleden Maandag met personeel waarvan twee onderwijzers en de onderwijzeres bij hem in den kost zijn uit de school thuis kwam, moest de vrouw weder uit de woning verwijderd worden. Daartegen verzette zich echter de saamgeschoolde menigte. De spanning werd allengs grootermen eischte, dat de onderwijzeres zou vertrekken. De inmiddels versterkte politiemacht was niet in staat de aangroeiende volksme nigte tot kalmte en heengaan te bewe gen. Nog dienzelfden avond vertrok de onderwijzeres naar Breukelen. Door de politie moest evenwel nog steeds de grootste waakzaamheid worden betoond. Dinsdagmorgen is het hoofd der school naar Amsterdam vertrokken, met naar ons werd verzekerd vier dagen verlof door den burgemeester. Voortdurend blijft echter de grootste spanning heerschen. Zelfs heeft de po litie niet kunnen beletten, dat de tuin voor een goed deel vernield en de woning reeds eenigszins beschadigd werd. Bij voortduring houdt een sterke politiemacht toezicht. Met vele treinen worden aan het station Noord-Scharwoude politie agenten aangevoerd, terwijl anderen gereed staan om zich naar hunne stand plaats te begeven. Woensdagmiddag werd de burgerij bij bekkenslag ernstig aangemaand, zich rustig te houden. (V. v. d. D.) De vergadering, j. 1. Don derdag te 't Zand gehouden in het lokaal van den heer P. Stam ter be strijding van het drankmisbruik, mag ak welgeslaagd genoemd worden. Te 8 uur opende de heer De Vries als voorzitter de vergadering, die zeer druk bezocht wasde groote herbergzaal was stampvol. Als sprekers traden op, eerst de heer Angenent van Den Helder, daarna de Weleerw, Heer D s. S c h e r- m e r h o r n van Nieuwe Niedorp. Twaalf dames en heeren sloten zich na afloop der vergadering bij den geheel- onthoudersbond aan. Geboreni Ondertrouwdj Geene. Getronwdj Osrerledeu: Albertus Egbergen, oud 5 maanden. Predikbeurten. Hervormde gemeente De Godsdienstoefeningen beginnen des voormiddags 9^2 uur. 26 Maart, Geen dienst. 31 Maart, voorm., Ds. Van Kluijve. (Bevestiging nieuwe lidmaten.) 31 Maart, 61/, uur, ds. v. Kluijve, Hervormde gemeente Be Godsdienstoefeningen beginnen des v ormidlags 9Vj en des namiddags 2 uur. 26 Maart. Ds. De Koe, nam. Hervormde gemeente De Godsdienstoefeningen beginnen des voormiddags 9l/2 uur. 26 Maart, 8t. Maarten, Ds. Miihring. 31 Maart, St, Maarten, Ds, Mühring. (Avondmaal). Hervormde Gemeente 26 M"rt' D». v. Meurs. 26 Mrt., Kreil, Ds. Kooiman. (Avondmaal). SCHAGEN 23 MAAKT. 1899. Aar.gov 4 Paarden f 70._ 9 15ö._ Oasen

Schager Courant | 1899 | | pagina 2