Zondag 30 APRIL 1399. 43ste Jaargang No. 3411. f&ureaai: Laait, Al 4. UitgeverP. TRAPMAN. Medewerker .1. W 8 k E L. Dit nummer bestaat uit twee bladen. ËKRSTK BLAD. Gemeente Scha g. en. BI e k e ss <i tn a k i u t* Fonger Huitema, komende van MAASNIEL, alhier woonachtig, wordt in zijn belang aangemaand, zich ten spoedigste ter gemeente-secretarie alhier te vervoegen. Aangifte van Verhuizing. KENNISGEVING. i in KLNMSGËVING. TbSm""1, Kennisgeving, Mesten van varkens voor Export-Slachterij en. PLAATSELIJK NIEUWS. Rinnenlandsch Nieuws. «81 Nieiis-, DRAAIT, llwieilie- k Laoibiivllil Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure. worden A.D VERTEN TIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post i S.6G. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADYERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. POLITIE. Ter secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een t e r m i s t 1 a m (ram) gemerkt rood onder en boven den staart en aan eene zijde van den kop. Burgemeester en "Wethouders van Schagen brengen, voor zooveel noodig, met het oog op het verzuim, betrekke lijk het doen van aangifte ter secretarie bij verhuizing binnen de gemeente, aan de ingezetenen in herinnering het be paalde bij art. 5 van de Politieverorde ning dezer gemeente, luidende als volgt nIngeval van veihuizing binnen de ge meente, zal daarvan binnen acht dagen behooren te worden kennis gegeven ter Secretarie der gemeentete welen Voor afzonderlijk levende personen door henzelf. Foor de geheele bevolking van gestichten of andere inrichtingenwaar personen onder eenig bestuur te zamen wonendoor de bestuurders. Overtreding wordt gestraft met een geld boete van ten hoogste één gulden." Schagen, 25 April 1899. Burgemeester.en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. aldaar in die week zal worden gehouden op Woensdag. Schagen, 25 April 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. KERMIS. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter algemeene kennis, dat de Raad heeft besloten, dat de ker mis in deze gemeente zal plaats hebben en invallen op Zondag, den 18 Juni a.s., des namiddags ten 4 ure, om te eindigen op Zondag den 25 Juni d.a.v. Schagen, 25 April 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter kennis van belang hebbenden, dat het toelaten van nieuwe leerlingen tot de gemeenteschool, alhier zal plaats hebben op Maandag 1 Mei a. s., des morgens 9 uur. Schagen, 25 April 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Weihouders der gemeente Schagen noodigen bij deze uit le. alle mannelijke ingezetenen, geboren in het jaar 1874; 2e. alle mannelijke ingezetenen, geboren in üe jaren 1866 tot en met 1873, die, ofschoon in andere gemeenten reeds ingeschreven, sedert de inschrijving van het vorig jaar in deze gemeente zijn komen wonen 3e. alle vreemdelingen, die sedert de laatste in schrijving in de termen zijn gevallen, om als inge zetenen te worden beschouwd om, met overlegging van een extract geboorte-akte, zoo zij elders geboren zijn, zich ter inschrijving voor de schutterij aan te melden ter Gemeente-Secretarie, tusschen den 15den en den 31sten .vlei e.k.; terwijl voorts woidt medegedeeld, dat voor die inschrijving meer bepaaldelijk zitting zal worden gehouden op alle werkdagen, des voormiddags van 9 tot 12 uur. Wordende hierbij, ter voldoening aan art. 8 van het Koninklijk besluit van den Sisten Maart 1828, Staatsblad No. 6, nog medegedeeld eenige bepalingen, vastgesteld bij het Ilde hoofdstuk der Schnttmjwet, betrekkelijk de inschrijving voor de Schutterij, lui dende Artikel 6. Elk jaar, vo'ór den eersten Juni, zullen de ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar hun 25ste jaar van ouderdom zullen zijn in getreden, zonder onderscheid of zij vermeenen mochten «1 of niet tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, verplicht zijn, zich bij het bestuur der Gemeente, in welke zij wonen, voor de schntterij te doen inschrijven. Artikel 7. Zij, die in meer dan eene Gemeente hun gewoon verblijf houden, of den zetel van hun ver mogen hebben gevestigd, zullen tot de inschrijving verplicht zijn binnen die Gemeente, alwaar een dienstdoende schutterij aanwezig is. Braldien in die verschillende Gemeenten al leen dienstdoende of alleen rustende schutterijen bestaan, zullen zij zich doen inschrijven in de Gemeente, alwaar zij voor de personeele belasting zijn aangeslagen, en de ambtenaren jn die Gemeente, alwaar zij ambtshalve verplicht zijn hun verblijf te honden. Artikel 8. Die van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs geven, zullen door het plaatselijk bestuur worden ingeschreven, naar deszelfs oordeel, onver minderd de levcegdheid van den ingeschrevene, om van zijn juisten ouderdom nader te doen blijken. Artikel 9 Die bevonden zullen worden zich niet vóór Juni te hebben doen inschrijven, zullen door het plaatselijk bestuur ambtshalve ingeschreven worden en door den schuttersraad worden verwezen lot eene geen'rèdenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden. c-Wen iiptaiiri—sr1'» j; IM». De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter kennis van belang- hebbenden, dat, wegens het invallen v. Hemelvaartsdag op 11 ™e De Burgemeester van Schagen brengt ter kennis van belanghebbenden het volgende Op de varkensmarkten in Noord- en Zuid-Holland worden hoe langer hoe meer met visch vetgemeste varkens aangevoerd. Het vleesch dezer dieren moet bijna oneetbaar zijn, zoodat onder nemers van export-slachterijen, onwetend koopers daarvan, reeds groote schade hebben ondervonden bij den uitvoer naar 't buitenland. Langzamerhand komt daardoor 't var- kensvleesch uit Noord- en Zuid-Holland, en eindelijk uit geheel Nederland, bij de afnemers in het Buitenland in discre- diet, zooals een ander land, waar veel varkens met visch gemest worden, reeds ondervond niet alleen in 't nadeel van de export-slachterijen, maar wat nog erger is, van degenen de groote massa veehouders die hunne varkens niet met visch of uitschot daarvan vet maken. Reeds zijn van de zijde van onder nemers van aanzienlijke Export slachte rijen ernstige vertoogen ingekomen over den aanvoer van dergelijke varkens ter markten, met de verklaring, dat indien dit blijft doorgaan, de Hollandsche markten door hen zullen moeten verlaten worden. Doordrongen van het groote nadeel, dat door de veehouders en door allen, die bij den Exporthandel in varkens- vleesch belang hebben, zal worden gele den, als deze toestand blijft voortduren en de Export-Slachters de Hollandsche markten zullen moeten gaan mijden, acht ik mij verplicht, op dit groote gevaar te wijzen opdat door de mede werking van allen worde voorkomeD, dat de belangen van hen, die goede waar voortbrengen met andere woor den van de groote meerderheid worden vernietigd door eene minderheid, die niet schijnt in te zien, welk gevaar hare belangen en die van anderen loopen, als zij blijtt voortgaan met visch gemeste varkens voor de Export-Slachterijen in den handel te brengen. Ieder veehouder werke dit met alle macht tegen, zoowel in zijn belang als in dat van allen Schagen, den 28 April 1899. De Burgemeester, S BERMAN. den 8., de gewone Donderdagsche markt Schagen, 29 April 1899. Onze Zwemvereeniging hield Woensdag hare jaarvergadering in Cérès» Uit de verslagen bleek, dat de veree- niging thans 29 leden en 5 buiten-leden f Pil l De ontvangsten bedroegen f98.23 en de uitgaven f89.39, waardoor de kas met een saldo van f 8.84 afsloot. De begrooting voor 1899 bedraagt f 80.39. In de plaats van den heer Ter Linden, die als zoodanig had bedankt, werd als secr. gekozen de heer A. C. Roggeveen Het bestuur bestaat thans uit de hee- ren P. de Joncheere, voorz. A. C. Rogge veen, secr. B. Keetpenningm.H W. van Rossem en IV. van Stamcommissa rissen. Het Schager fonds ter verzekering tegen tuberculoos vee heett zijn nuttigen werkkring ook reeds naar buiten de gemeente uitgebreid. Bij de jongste koemarkt te Den Helder, werden aldaar 4 stuks vee in genoemd fonds ingeschreven. Onze vroegere plaatsge noot, K. Zeemanleerling der Kweek school te Deventer, is Donderdag j.1. te Zwolle geslaagd voor het examen van onderwijzer L. O. Aan onzen plaatsgenoot, den heer AI. Visseris alsnog door H. M. do Koningin toegestaan, dat te zijnen huize door zijne echtgenoote eene zaak in manufacturen en costuumnaaien worde gedreven. Woensdag hield de Da- mes-Zangvereeniging „Euphoilia" al hier haar jaarvergadering. De dames Gr. Hoogschagen (Secrs.) en A. de Vries (Penningmeesteres) werden als bestuursleden herkozen. Het aantal leden der vereeniging is geklommen tot 34, terwijl zij een aardig batig saldo in kas heeft. Met een vroolijk dansje en de gebruikelijke tractatie werd de avond genoeglijk doorgebracht. In deop den 1 3 d e z e r te Schagen gehouden vergadering der JNoorder Stoomtramver- eeniging- is besloten wijziging te verzoeken van de Concessie-voorwaarden van Alkmaar en Schagen. Op de gestelde voorwaarden kunnen de vereischte subsidiën niet worden verkregen en zal er waarschijnlijk geene Maatschappij te vinden zijn, die zich met de exploitatie wil belasten. Vergadering van de af- deeling Anna Paulowna van Het Witte Kruis, op 28 April in Veerburg. De presentielijst wordt geteekend door 15 personen. De Voorzitter opent daarna de vergadering en verzoekt den Secreta ris de notulen der vorige te lezen, welke worden goedgekeurd. In de eerste plaats wordt door het Bestuur mededeeling gedaan, dat de heer Post van Heer Hugowaard bedankt heeft voor zijn candidatuur voor lid van het Hoofdbestuur. Aangezien deze heer ook door onze aideeling was aanbevolen, i stelt het bestuur voor in diens plaats te kiezen den heer Calkoen, Burgemees ter van Edam, 't welk door de vergade ring wordt goedgekeurd. De Voorzitter stelt nu aan de orde: I. verkiezing be stuurslid. De heer Jelles, als zoodanig periodiek aftredende, wordt bij acclamatie herkozen en neemt de benoeming weder aan. II Jaarverslag. Wordt uitgebracht door den Secretaris In het verslag komt het minder aangename voor, dat de put voor drinkwater bij het Raadhuis, ondanks vele kosten en moeiten, nog niet aan de verwachting beantwoord heeft, maar dat het bestuur nog niet wanhoopt om goede resultaten te verkrijgen, waartoe thans weder pogingen in het werk worden ge steld- Meer verblijdend is het bericht, dat het ledental is geklommen van 110 tot 134, dat het materieel voor zieken verpleging weder is uitgebreid en dat een verpleegster van het Witte Kruis alhier 95 dagen zeer naar genoegen en met succes is werkzaam geweest- III. Verslag van de Commissie tot nazien der rekening. Dit wordt uitge bracht door den heer A. de Boer, welke alle bescheiden in orde heeit bevonden, weshalve hij adviseert tot goedkeuring der rekening. Overeenkomstig wordt besloten. IV. Benoeming afgevaardigde en plaatsvervanger algemeene vergadering. Als zoodanig worden gekozen de h. h. J. Oostra en R. Dekker, die beiden de opdracht aannemen. V. Bestuursvoorstel tot opname van kasgeld. De voorzitter deelt mede, dat op 1 Januari jl. t 63.84 in kas was, maar dat alle betalingen hiervan niet kunnen geschieden. Ook dient de afdeeling eenig geld in kas te hebben met het oog op onvoorziene gevallen. Hij stelt daarom voor, een maximum bedrag van f150 op te nemen. Na verdere toelichting hecht de vergadering ook hieraan hare goedkeuring. VI. Bespreking beschrijvingsbrief. Deze levert weinig stof tot discussie. Alleen punt IX (voorstellen tot wij ziging der Statuten) geeft eenige aanlei ding tot gedachtenwisseling. De vergade ring gaat echter mee met de voorstellen der commissie, te dier zake benoemd, maar schaart zich bij de voorgestelde wijziging van art 4 in hoofdstuk 3, waar de commissie verdeeld is, bij hare meerderheid. Ook gaat onze aideeling mede met het voorstel Schagen, onder punt X (subsidiën aan de afdeelingen), met dien verstande, dat ten opzichte van 't amendement van het Hoofdbestuur hierop, 't geen aan toelichting te wen- schen overlaat, den afgevaardigde een vrij mandaat wordt verleend. Volgt ten slotte de omvraag, welke niets oplevert, waarop de vergadering door den Voorzitter wordt gesloten. De atdeeling Barsin- geI-hor*n van „Het Witte Kruis" hield Woensdag den 26sten dezer ten huize van Mej. de Wed. P. Sltlemaker eene vergadering van hare leden. Aanwezig waren slechts 14 personen. De Voorzitter, de heer J. Kooiman opende de vergadering, waarna de Secre taris, de heer Beekerde gewone notu len voorlas, die werden goedgekeurd. De heer C. Spaans bracht, als lid der commissie, benoemd tot het nazien der rekening van den Penningmeester over het vorige jaar, verslag uit. De ont vangst bedroeg f 356.94, de uitgaaf f 346 655, alzoo het batig saldo f10.285. Bij de verkiezing van een nieuw bestuurslid der Afdeeling werd met al gemeene stemmen herkozen de heer Br. BeekerSecretaris en tevens Maga zijnmeester der Afdeeling. Bij de verkiezing van een afgevaar digde en een plaatsvervanger ter alge meene vergadering werden na een paar stemmingen benoemd de h. h. Beeker en Kooimandie deze betrekkingen aan namen. Voor de verkiezing van drie leden van het Hoofdbestuur, voorkomende op de Agenda voor de Mei-vergadering a. s. te Amsterdam, stelt de Afdeeling voor de h. h. H. J. Calkoen van Edam, P. J. van Eldik Ihiemeen 11. Feisser van Schagen. Daarna kwam in behandeling het ont werp tot wijziging der statuten van de Noord-Hollandsche Vereeniging „het Witte Kruis", waarvan door het Hoofd bestuur een beperkt aantal exemplaren aan de afdeelingen zijn toegezonden In dit plan tot wijziging der statuten komen belangrijke punten voor, waarom het in deze vergadering dan ook in zijn geheel werd besproken. Men kon zich zeer goed vereenigen met de daarin ver vatte voorstellen, dat eene afdeeliug min stens 25 leden moet tellen, dat de con tributie van een lid minstens f 1 per jaar moet bedragen, en zoo ook met eenige andere aangegeven wijzigingen, doch men vond het bezwaarlijk, dat op de alg. vergadering voor het voorstellen van een amendement de overeenstem ming van wel zes afdeelingen zou wor den vereischtmen vond dit aantal te hoog gesteld. Eveneens verklaarde men zich tegen het voorstel, dat door het Hoofdbestuur aan den Penningmeester een boekhouder kan worden toegevoegd, wiens salaris dan zou komen ten laste van de Algemeene Kas. Met het voorstel Schagen tot wijziging en aanvulling van het Reglement op de uitkeering van subsidiën aan de Afdee lingen werd ingestemd. Van de gelegenheid tot het vragen van inlichtingen aan den afgevaardigde werd door niemand gebruik gemaakt. Door den heer lulling werd een en ander in het midden gebracht over de toelating van nieuwe leden. Bij de bespreking, die hieruit voortkwam, bleek opnieuw, dat sommige leden het maar niet goed kunnen ver dragen, dat er nog ineer gegoede burgers gevonden worden, die niet gezind zijn om toe te treden tot het lidmaatschap van het Witte Kruis en toch bij voor komende gelegenheid profiteeren van de verplegingsmiddelen der vereeniging, zoodat zij kosteloos gebruik maken van hetgeen door zelfs minvermogenden wordt bijeengebracht. Het bestuur der Afdeeling vindt, even goed als ieder der overige aanwezigen, de ergernis over deze houding van ge goede burgers zeer verklaarbaar, doch wijst tevens op de groote bezwaren, die zich voordoen, en die zich in dit geval zoo geschikt kunnen voordoen, wanneer men op een gegeven oogenblik zich ge plaatst ziet tusschen de hulpvaardigheid, waarmede de vereeniging „het Witte Kruis" zich verplicht rekent op te treden tegenover zieken en lijdenden, aan den eenen kant, en den onwil van dien zieke of lijdende, die een bestaand misbruik wil bestendigen, door zijn geldelijken steun aan de hulpvaardige vereeniging te onthouden, aan den anderen kant. De jaarlijksche contributie voor de Afdeeling „Barsingerhorn" van het Witte Kruis bedraagt f 1 voor ieder lid, on verschillig of hij langer of korter in de gemeente gevestigd is. Het aantal leden bedraagt thans 154. JL>en Helder, 26 April. Heden werden hier ter voorjaars-koe- markt aangevoerd 10 vette Koeien f 165.— a 190. 16 Kalfkoeien 130.a 175. 55 gelde Koeien 85.— a 160.— 2 Stieren a 5 Hokkeliugen 54.a 85. 7 Vaarzen a 5 Kalveren 6.50 a 12.— Er was een vrij levendige handel. T ot directeur aan de Zui- volfabriek te Linde, gem. Vorden, prov. Gelderland, is benoemd de heer D. Pons te Uurgerbrug-. Door 't R. C. Kerkbestuur en 't onderwijzend personeel der R. C. P. school te ®t Zand is deze week een adres tegen Leerplicht aan de Tweede Kamer verzonden. meldt uit HAARLEM- gemeenschap Am- is weder hersteld Men MERMEER De telephonische sterdam-Rotterdam gekomen. Met bijzondere vlugheid is van rijks wege door den Haarlemmermeerpolder een geheel nieuwe lijn, voorloopig met twee draden, aangelegd, waaraan Maan dagavond werd begonnen, welke verbin ding, volgens officiëele kennisgeving aan het polderbestuur, ook voor de telegra fische gemeenschap is. Dat de polder weer met de opruiming is begonnen, schijnt onjuist. Verslag van de vergade- ring van den Raad der gem. Wierin- gerwaard, gehouden den 27 April '99, des namiddags ten 2!/2 uur. Afwezig de heer J. L. 1. Groneman, volgens kennisgeving wegens verhinde ring. Na opening der verg. worden de no tulen van de vorige bijeenkomst voorge lezen en onder dankzegging aan den secretaris voor de breedvoerig uitgewerk te aanteekeningen vastgesteld. De Voorz. brengt ter tafel le. Een schrijven van mej. M. Bak- ker-Waiboer, houdende kennisgeving van het overlijden van haar echtgenoot, den heer V. Bakker Jz in leven Wethouder dezer gemeente. De voorzitter meent er zeker van te zijn, dat de Raad met diep leedwezen kennis neemt van het overlijden van den heer Bakker, die steeds met veel ambitie de belangen der gemeente heeft behartigd en in wien een uitstekend raadslid en een belangstellend wethou der is verloren, van wiens oprechtheid en eerlijke handelingen bjj voorkomende gevallen in zaken, bij besprekingen en te nemen besluiten aangaande de ge meente allen zeer zeker ten volle over tuigd zijn, en waardoor zijn nagedachta- nis nog lang in dankbare herinnering zal blijven voortbestaan. Wordt besloten met een brief van rouwbeklag de kennisgeving te beant woorden. 2e. Het door II. II. Ged. Staten de zer provincie goedgekeurde kohier van

Schager Courant | 1899 | | pagina 1