Politiek overzicht der rak. "er Wr t tïr tëlneen vergoeding uitbetaald." De afdeelïng trekt amendement voor te stellen, g 0„„„ral-nfln tot wijziging Burgerlijke Stand. Predikbeurten. te ICHA6M. te Anna Paulowna. Barsingerhorn. te Nt. Maarten c. a. Doopsgezinde Gemeente Barsingerhorn c. a. Doopsgezinde Gemeente Z IJ P E. Evangelisatie-lokaal, Buiienlandsch Nieuws. den Hoofd. Omslag van 1899. 3e. Een ProceB-verbaal van de laatst gehouden kasverificatie bij den heer Ont vanger dezer gemeente, waaruit blijkt, dat overeenkomstig boeken en beschei den zich in kas bevindt een bedrag van f 45.47. 4e. Een verslag van den toestand der gemeente over 1898, Voor kennisgeving aangenomen. 5e. Het verslag, uitgebracht door B. en W. aangaande de onderwijs-belan gen. De Raad had zich in zijn verg. van 4 April jl. de vraag gesteld: wat zal het meest in 't belang van het on derwijs zija: den bestaanden toestand te latan voortduren, of de bijzondere school op te heffen en een klasse voor meer uitgebreid lager onderwijs toe te voegen aan de openbare lagere school, of wel de bijz. school te veranderen in gemeen teschool. Met den districtsschoolopziener werd 14 April jl. een vergadering gehouden. Reeds dadelijk werd op die vergadering uitgemaakt, dat het verleenen van sub sidie voor de bijzondere school niet meer in den geest van de onderwijs wet valt, maar dat, zoolang de heer Weide aan het hoofd staat, de gemeen te kan doorgaan op dergelijke voorwaar de. Heeft er dus geen reorganisatie in het onderwijs plaats, dan zal bij vertrek of overlijden van den heer Weide geen subsidie meer kunnen verleend worden, en de school op den tegenwoordigen voet niet blijven voortbestaan. Een vereeni- ging zou haar moeten koopen en behee- ren en op voorwaarde, dat er 25 of meer leerlingen onderwijs genieten, f 250 rijkssubsidie kunnen genieten. In den loop der jaren is gebleken, dat de behoefte aan uitgebreid lager on derwijs toeneemt en niet minder zal wor den, zoodat het een groot belang is, dat de school blijft bestaan, ook voor de om liggende gemeenten; daarom meenen B. en W. eenparig, evenals de schoolopzie ner, dat reorganisatie zeer gewenscht is. De raad staat voor de keuzede bijzondere school op te heffen en een klasse van u. 1. o. aan de gem -school toe te voegen, of van de bijz. school een gemeenteschool te maken. Yoor 't eerste geval zal noodig zijn aanbouw van een locaal; benoeming van een hoofd der school op een jaarwedde van f 1400 en de benoeming van een onderwijzer met hoofdacte, jaarwedde f 900.—. Yoor 't tweede gevalverbouw van schoollocalen en woningbenoeming hoofd der school f 1200, benoeming on derwijzer t 750. Aan de vereeniging van het onder wijs in één gebouw zijn volgens B. en W. ernstige bezwaren verbondenreeds de voorbereiding voor het u. 1. o. in lagere dan de hoogste klasse, waarvan kinderen die het u. 1. o. niet willen genieten, schade zullen ondervindenterrein niet geschikt voor aanbouwdat men bij opheffing der bijz. school voor het feit zal komen te staan, dat men,wanneer de hr. Weide niet als hoofd der lagere school werd aangewezen, de betrekking van dien hr. moet opheffen en met het oog op zijne vele verdiensten mag daartoe niet worden overgegaan en ten laatste zal de deelname aan het u. 1. o. kunnen ver minderen. 't Wordt beter geoordeeld, de bijz. school in gemeenteschool te veran deren. De schoolopziener gaf te kennen, dat de localen der bijz. school wel ruim genoeg, maar niet voldoende waren in gericht; het geheele gebouw zal veran derd moeten worden. De kosten om een school te verkrijgen die in alle opzichten aan de eischen voldoet, zullen bij schatting f 8000.zijn. Wanneer nu op een dergelijke school het hoofd door een onderwijzer zal worden bijgestaan, zal men in onze gemeente een inrichting van onderwijs verkrijgen, die voor den geheelen omtrek in de behoefte voor ziet. B. en W. zouden evenwel in deze geen voorstel doen,als zij daardoor de gem. financiëel zwaar zouden moeten belasten. Het Rijk zou een buitengewone sub sidie kunnen geven, waarvoor de heer schoolopziener zijn steun heeft toegezegd. De kosten van stichting zullen voor de gemeente weinig bedragen.Verder meenen B. en W. aanspraak te kunnen maken op eene jaarlijksche vaste bijdrage der gemeen ten Anna Paulowna, Barsingerhorn en Zij- pe,of kan men eene regeling treffen waarbij wordt bepaald, dat voor leerlingen uit die gemeeuten een hooger schoolgeld zal worden betaald. Dat die gemeenten veel belang bij het onderwijs hebben,blijkt hieruit, dat het vorig jaar 13 inwonen de en 9 uitwonende leerlingen de school bezochten. Dit jaar komen uit Anna Paulowna 6 leerlingen, uit Barsinger horn 5. De uitgaaf zal ongeveer per jaar be dragen f 1950 voor tractementou van 2 onderwijzers. Het Rijk zal bijdragen f 450 in die kosten, het schoolgeld zal ongeveer f 900 bedragen, te zamen een ontvangst van f1350; dus volgens deze berekening zullen de kosten van reorga nisatie weinig meer bedragen dan heden het geval is. Met het oog daarop stellen B. en W. voor, in beginsel aan te nemen, dat reor ganisatie wenschelijk is en niet anders kan plaats hebben dan door verandering van de bijz. in gem.-school maar alvorens definitief daartoe te besluiten, den Heer Commissaris der Koningin te raadplegen, of de oprichting van een 2e gemeente school toegestaan kan worden en Rijks- 8ubsidie kan worden verkregente i herziening, werden nauwkeurig overao- den zooals 't nu is, onderzoeken in hoeverre de gem.-best. gen, waarmee heel wat tijd verliep. voegde aan art. 13 van Anna Paulowna, Zijpe en Barsinger- Op voorstel van het bestuur, dat een gedeelte geschrapt zien horn willen meewerken, en ten spoedig- afdeelingsinkomen van f 50,niet te veel- of wel toelating zoi ste over te gaan tot oproeping van j eischend en zeer wenschelijk achtte, werd maar i. l/-.», I vmrcrr dan ook en van het tocge- wil men 't laatste Geen toelating zonder geloofsbrief, in 't laatste geval de 1808 Finland van Zweden en als grootvorstondom sollicitanten voor Hoofd der o. 1. school en do jaarwedde van dien functionaris te stellen op f 1100. De heer A. Sleutel vereenigt zich mot de in het rapport genoemde bezwaren tegen combinatie van beide scholen. De verandering van de bijzondere in een gemeenteschool zou hij eerst dan willen doen plaats hebben, wanneer alle zeker heid is verkregen, dat het Rijk een behoorlijke subsidie wil verleenen en de omliggende gemeenten voldoende willen medewerken. Auders is spreker er voor, den bestaanden toestand te laten voortduren. Ook zou de benoeming van een onderwijzer, eventuëel noodig, over bodig gemaakt kunnen worden door de kinderen uit de gemeenten, die niet willen steunen, te weigeren. De heer Kooij Ibz. acht vereeniging van het onderwijs in één gebouw ook niet wenschelijk. Daar reeds blijkt, dat de Raad niet tot combinatie zal besluiten, stelt hij voor, tot de oproeping van sollicitanten naar do betrekking van hoofd der O L. S. over te gaan, en aangezien de zaak van zoo groot belang is, de verandering van de bijz. in een gem-school nader te overwegen en nog eens, vóór defini tieve stappen te doen, in een volgende, voltallige vergadering te bespreken. Dienovereenkomstig wordt besloten. De heer Zijp licht toe, ten aanzien van de voorgestelde verlaging van de jaarwedde van het hoofd der O. L. S. met 1 50.dat dit bedrag, vroeger verleend als gratificatie voor het geven van herhalingsonderwijs, twee jaren ge leden aan de jaarwedde was toegevoegd met het oog op het pensioen van den heer Visscherdat B. en \V. thans eene bezoldiging van f 1100.voldoende achten en de gelegenheid zal blijven bestaan, wanneer bij aanneming van de wet op den leerplicht meerdere eischen voor het herhalingsouderwijs worden gesteld, de jaarwedde weer eenigszins te verhoogen. Verder zegt de heer Zijpdat B. en W. hebben gemeend in de oproeping niet als noodzakelijk te moeten stellen het bezit van acten, als voor landbouw of talen, omdat door die bepaling aan overigens zeer geschikte onderwijzers de gelegen heid tot solliciteeren zou worden ont nomen. Ongetwijfeld zullen toch wel sollicitanten, in het bezit van verschillende acten zich aanmelden. Wordt besloten de jaarwedde vast te stellen op i 1100.— en de oproeping te doen overeenkomstig het voorstel van B. en W. Tot leden van het stembureau voor het jaar 1899 worden gekozen de heeren Zijp en Kooij, terwijl de overige raads leden tot plaatsvervangers worden aan gewezen. Hierna sluit de voorzitter de verg. De afdeeling Nieuwe Nie- dorp van „Het Witte Kruis" vergaderde Vrijdagavond jl. in het lokaal van den heer C. Kooiman. Bij de opening bestond de vergadering inclusief de aanwezige bestuursleden uit 8 personen, die door den Voorzitter, den heer D. Kuilman, werden verwelkomd en wier belangstelling door hem te meer werd gewaardeerd. De notulen,door den secretaris, den heer J. G. van Eden, gelezen, werden onder dank aan steller goedgekeurd. Aan de orde was de benoeming van afgevaardigden naar de Alg. Verg. op 9 Mei te Amsterdam, waarvoor gekozen werden de heeren Jb. van der Stok en D. Kuilman, met den heer P. Maats als plaatsvervanger. De vier eerste punten van den hierop in behandeling genomen beschrijvingsbrief v.por die vergadering opening, jaarver slag over 1898, verslag der commissie tot nazien der rekening en aanwijzing van drie afdeelingen tot hetzelfde doel over het loopende dienstjaar, werden zonder bespreking voorbijgegaan. Voor leden van het Hoofdbestuur wa ren in de vorige leden-vergadering can- didaat gesteld de heeren Van Eldik Thieme, A. C. G. Post en H. Peisser, zoodat ook voor punt 5 weinig tijd noo dig was. De heer Post had evenwel bericht gezonden, dat hij zijn candidatuur introk en volgens gerucht ten behoeve van den heer Calkoen, Burgem. van Edam. Men vond daarom goed, dat de afgevaardigden op dezen laatsten hun stem zouden uit brengen. Het voorstel van het hoofdbest. in punt VIbekrachtiging der benoeming van deu heer R. Ledeboer als lid der comm. van beheer over „Heideheuvel", werd goedgevonden en bij VII zou de heer Van Eldik Thieme als lid dierzelf- de comm. door de afgevaardigden her kozen wordeD. Omtrent VIIIvoorstel van het Hoofdbestuur tot verkoop van de groote barak, werd den afgevaardigden vrij mandaat gegeven. Men scheen met dat ding, dat veel bergloon kostte, „in zijn maag te zitten", waarom de afdeeling, tenzij overwegende bezwaren werden aangevoerd, den verkoop niet wenschte te belemmeren. De voorstellen tot wijziging der statu ten, naar aanleiding van de periodieke besloten een strekkende om in hoofdstuk 3, art. 4, aan den zin: „Iedere afdeeling telt ten minste 25 gewone leden" toe te voegen: „en heeft een eigen inkomen van min stens f50.Een afdeeling, meende men, die het zoover niet brengen kon, had als afdeeling geen reden van bestaan. Naar aanleiding zan art. 6, voorstel lende om de leden-contributie minstens op fl.te bepalen, was een schrijven ingekomen van de afdeeling Warder, betoogende do wenschelijkheid om de regeling daarvan aan de afdeelingen over te laten. Men voelde iets voor het betoog van de afd. Warder, maar, de f 50 in komen moest bestaan blijven Werd dus hot genoemd amendement N. Niedorp aangenomen, dan zou Warder geholpen worden anders niet. De nieuwe regeling van het aantal stemmen van elke afdeeling werd goed gekeurd voor verdediging van de vopr- stellen Haringoavspel Barsingerhorn vond men geen grond Nu toch in hoofdstuk V, art. 21, ver andering werd voorgesteld door de ver vanging van „des Konings" door „der Koningin" (in de uitdrukkinghet eere-voorzitterschap is opgedragen aan den heer Commissaris des Konings in de prov.) wilde het bestuur in over weging geven, dat „is opgedragen", hetwelk eigenlijk een niet te ontkomen lastgeving uitdrukt, te vervangen door „wordtaangeboden." Dit vindt de vergade ring goed. Het voorstel Schagea, punt X van den beschrijvingsbrief, tot wijziging van het reglement op de subsidiën, vond ge6n instemming. Ten eerste was men het algemeen eens, dat er heel geen aanleiding was, de wijziging juist nu voor te stellen terwijl de resultaten van de verandering van het vorig jaar nog niet bekend kunnen zijn en nota bene, voor zoover men ze kent, slechts resultaten ten goede zijn het ledental der vereeniging toch was in het laatste jaar mot ruim 700 vermeerderd. Ten tweede bracht het voorstel Sehagen geen feitelijke beduidende verandering in de subsidiën teweeg, maar lag het aan knellende banden wat door de wijziging van verleden jaar was tot stand gebracht. En ten overvloede vreesde men telken jare voorstellen tot verandering van het subsidie-reglement te kunnen verwach ten, wanneer, zooals nu, de resultaten van een vorige wijziging niet eens werden afgewacht vóór nieuwe voorstellen werden ingediend. Den door de bestaande regeling ver kregen prikkel tot verwerving van een groot inkomen (door een groot aantal leden), niet tot jagen naar groote sub sidie zooals het wel was voorgesteld, een hoofdader van „Het Witte Kruis", wenschte men te bewaren. Het resultaat van de langdurige be sprekingen was, dat het le voorstel Sehagen door de afgevaardigden zou worden bestreden. Aan het 2e voorstel dier afdeeling, bepalende, dat jaarlijks slechts 5 afdee lingen hunne justificatoire bescheiden bij de rekening zullen overleggen, zou een amendement bij de algem. verg. in gediend worden, strekkende om voor die 5 afdeelingen te lezen „20". Nadat de heer Schuchart op zijn des betreffende vraag nog was ingelicht om trent de plaatsing der dreggen, werd de verg. onder dank voor de betoonde be langstelling en medewerking, door den Voorz. gesloten. niet van in baar voorstellen tot wijziging vau artt. 11 en 17, tijdig bij t 11. B. ingediend, doch tot bevreemding der afd. niet op den beschrijvingsbrief vermeld. De afdeeling gaat mee met het voor stel Sehagen omtrent de subsidiën. Tot afgevaardigde naar de Alg Verg. wordt gekozen de heer L Reuvers en tot diens plaatsvervanger de heer E. Meijer Drees Tot bestuurslid wordt nu gekozen de heer D. P. Plaatsman, wien kennisgeving zal gedaan worden van zijn benoeming. Aan de orde komt vervolgens een voorstel van 't bestuur tot wijziging van 't reglement der afdeeling, ten doel hebbende de toetreding van niet-ingezete- nen van Ilaringcarspel als lid mogelijk te maken. Tegelijkertijd zouden dan enke le andere artikelen gewijzigd kunnen worden. Na eeuige discussie over het al of niet wenschelijke van de uitbreiding van den kring der afd. wordt het voorstel met 9 te gen 3 stemmen verworpen,waarna de heer E. Meijer Drees voorstelt, de andere voorgestelde wijzigingen niet te behande len en 't reglement onveranderd te la ten, waarmede allen zich vereenigen. De rondvraag levert niets op en de voorzitter sluit te half elf de vergadering. In de plaats van wijlen den heer Jb. Borst is tot brievenbestel ler te N. Niedorp aangesteld, om met 1 Mei in functie te treden, de heer G. Goedhart, thans in die betrekking te Oude Niedorp. Het bestuur der vereen i- ging tot stichting en instandhouding van eene vrije school met den Bijbel te Sint Pankras, heeft ook een adres gericht aan de Tweede Kamer, met het verzoek het wetsontwerp op den Leerplicht niet aan te nemen. Na gehouden onderzoek is den 26en dezer aan den heer L.Tuin Pt. te ®fc S(5and eene studiebeurs verleend aan de Vormschool voor R. C. onder wijzers te Rotterdam, en is hij geplaatst in de 3e klasse dier inrichting. POLITIE. Ter secretarie dezer gemeente worden inlichtingen veizochi omtrent eene ver miste donker- zwartbonte Koe, twee knipjes aan den rechter voor bout. (wem. iCHAUKK. Ingeschreven v*n 2628 April '99. Geboren Geens. Ondertrouwd Jmohus Coruelis Visser, joukmen, oud 38 jaren, van beroep on derwijzer, en Jansje Roggeveen, jongedoch- ter, zonder beroep, oud 28 juen, beiden wonende te Sehagen. Getrouwd:) GeeDe. ürerleden Woensdagavond verga derde de afdeeling Llarenkar spel van het W. K. bij den kastelein P. Klos te Dirkshorn. De vergadering werd bijgewoond door twaalf leden. Na de opening der vergadering door den voor zitter, den heer J. Swan, en voorlezing der notulen, werd mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken a. Aanbevelingen van candidaten voor iid van 't H. B. Voor kennisgeving aangenomen, b. Voorstel Sehagen tot wijzigingen van 't regl. op de subsidiën. Zal straks behandeld worden, c. Ken nisgeving van den heer 8. Spaans Cz., dat hij en zijn schoon moedor, de Wed. Glijnis, de gemeente gaan verlaten en hun lidmaatschap opzeggen, met dank betuiging voor de hulp, van de afd. ge noten. Voor kennisgeving, d. Bericht van den Raad der gemeente, dat het verzoek der afd. betreffende de slootreini- ging voor kennisgeving is aangenomen. Naar aanleiding hiervan zegt de voor zitter, dat er toch wel iets gedaan is om aan den wensch der Afd. te voldoon er is een sloot verbreed en uitgediept en andere slooten zijn goed gezuiverd door uitbaggering, e. Bericht van den heer S. Ligthart, dat hij zijn benoeming tot lid van 't Best. niet aanneemt. Hier na komt de beschrijvingsbrief voor de Alg. Verg. aan de orde. De daarop vermelde voorstellen van 't hoofdbestuur worden aangenomen en tot leden van 't hoofdbest. geproclameerd de heeren Van Eldik Thieme, Calkoen en Feisser. Met de voorstellen van do commissie voor herziening der statuten kan men zich over 't algemeen wel vereenigen. Toch niet met allen. Art. 8 wil men liever behou- Hervormde gemeente De Godsdienstoefeningen beginnen des voormiddags 9y2 uur. 80 Aptil, Ds. A. W. v, Klnij\e. Hervormde gemeente De Godsdienstoefeningen beginnen des voormiddags 9VS uur. 80 April, Ds. H. v. Assendelft. Hervormde Gemeente 30 April, G en dienst Hervormde gemeente De Godsdienstoefeningen beginnen des voormiddags &xl2 uur. 30 April St. Maarten, Ds. Mühring. 30 April, Birsingerhom, Ds. Kooiman. Aanvang san den dienst, 's morgens 9x/2 ure. 30 April, Oudrsluis. Hoep, Sehagen. Zondag 30 April, 's avonds 6 uur, Ds. Bouvin, v»n Alkmaar. Rusland beslaat meer dan de helft der honderd en zestig Nederland en toch is het bij al die uitgestrektheid zoo goed als afgesloten van de wereldzeeën. Alleen door een paar nauwe straten, die van Konstanti- nopel en de Sont, heeft hot met den oceaan gemeenschap Nu is die van Konstantinopel door den vrede van Parijs nog voor zijne oorlogs vloot gesloten, terwijl beide zeeëngten, door forten eu kanonnen in tijd van oorlog den toegang geheel kunnen af sluiten. 't Is dus niet te verwonderen, dat het oog van Sint Petersburg door loopend op Konstantinopel is gericht, doch tevens, dat het groote rijk zich nog op eene andere wijze met de zee iu verbinding zoekt te stellen. Van dit standpunt wordt thans de politiek vau Rusland iu Finland bekeken. Toon iu werd afger- onder het bestuur van de Tsaren van Rusland kwam te staan, werd Finland als een neutraal gebied tusschen Rusland en Scandinavië beschouwd. Wanneer echter het grootvorstendom in oeno Russische provincie wordt herschapen, dan zullen Zweden en Noorwegen on middellijk aan Rusland grenzen. Noorwegen heeft ook in het noorden tal van natuurlijke havens, waardoor het een zeer begeerljjke buit van zijn machtigen nabuur is. De toestanden in Scandinavië zijn thans zoo, dat eene hotsing tusschen Zweden en Noorwegen zeer wel tot de mogelijkheden behoort, waarin dan Rus land zeer gemakkelijk een aanleiding zou kunnen vinden, om een deel van hot begeerde gebied in te palmen. Doch voor dien tijd moest do weg voor do Russische legers door Finland gebaand worden en daarom zou dit stootkussen tusschen Rusland en zijne noorder-na buren uit den weg geruimd moeton worden. Nu hebben Frankrijk en Enge land door een overeenkomst in 1855 de zelfstandigheid van Zweden en Noor wegen gewaarborgd, waardoor het Fin- sche vraagstuk een Europeesch karakter krijgt. In Engeland wordt ïeeds bij voorbaat alarm tegen het Russische veroverings— idee geschreeuwd, in krasse woorden wordt den Aziatischen mededinger in de pers en in vergaderingen het schandelijke van zijn roofzucht onder de oogen ge bracht. Men zou waarlijk zeggen, dat John Buil den zwakken en weerloozen ten steun, den kampvechter voor kleine naties was geworden. Hoe jammer, dat ook hier de splinter wel in eens andermans oog, docb de balk in het eigen niet wordt gezieD. Al breekt Albion al met woorden een lans voor Finland, Armenië en Kreta, daarom verliest het de Zuid-Afrikaansche republieken niet uit het oog. Met kracht en klem heeft de heer Chamberlain dezer dagen in het parle ment de vermeerdering van kazernes en de versterking van het leger in Zuid- Afrika verdedigd en dat nog wel op grond, dat de Transvaal zooveel aan zijne verdedigingsmiddelen ten koste lag. Alsof de Zuid-Atrikaansche republiek er ooit aan zou denken, om een aanvallen den oorlog tegen Engeland te beginnen, En het Engelsche parlement was zoo zeer vau de booze plannen, die to Pre toria gesmeed worden, overtuigd, dat het den minister de gevraagde gelden toe stond. 't Zou niet onaardig zijn, in Rusland eene beweging op touw te zetten ter bescherming der zelfstandigheid van do Afrikaansche republieken. Doch Rusland denkt slechts aan zichzelve en aan zijne belangen in Europa en Azië. Naar men wil, worden er thans po gingen aangewend om, in den geest van de Afrikaansche overeenkomst tusschen Engeland en Frankrijk, de Aziatische aangelegenheden tusschen Engeland en Rusland te regelen. De volgende punten zouden daarbij besproken worden: de Koreaansche kwestie; de bescherming van de N. O. kust vau China tegen aanvallen van Japan; de Chineesche spoorwegende Europeesche kolonies en de sferen van invloed in China- de Afrikaansche kwestie, de Perzische kwestie en de Syrische kwestie. Nu,_ als de oplossing van al deze kwes ties niet tot een nieuwe kwestie aan leiding kan geven, waarin de diplomaat zijn plaats aan het legerhoofd en den vlootvoogd zal moeten afstaan, zou 't ons verwonderen. Ter verduidelijking worde er nog bij gevoegd, dat Rusland wenschtAfgha nistan onafhankelijk te maken van Enge land in Perzië hervormingen in te voeren, spoorwegen aan te leggen en de vreemde invloeden tegen te gaan in Syrië de pogingen van Engeland om' er vasten voet te verkrijgen, tegen te gaan. En met deze voorwaarden in 't voor uitzicht zou Engeland genegen zijn, de onderhandelingen aan te vangen Oozin! Men kan in de politiek bijna alle dingen eerder mogelijk achten, dan dat Engeland b.v. zijn invloed in Afghanistan prijs zou geven, 't Zou ongeveer gelijk staan met zich te „scheermessen". Eerder zal de paus voor goed afstand doen van zijn vermeende rechten op Romeeerder zullen de verkiezingen in Spanje anti ministerieel uitvallen, vóór dat gebeurt. Wij haalden de Spaansche verkiezingen aan, omdat daar de gewone comedie, als aanhangsel der ministeriëele verwis selingen, weder heeft plaats gehad. Na- uoisiuu ueomai meer uau ue neuc seungen, weaer neeic plaats gehad. JNa- oppervlakte van Europahet is bijna j tuurlijk kan ook dit ministerie weder lerd en zestig maal zoo groot als j over een 'paar honderd stemmen meer derheid beschikken. Eigenaardig is het, dat men in het katholieke land bij uit nemendheid tijdens en na de verkiezingen duchtig tegen do monniken en jezuïeten is te velde getrokken. Zelfs dames van naam en positie woonden in Madrid vergaderingen bij, waarin den geestelijken drijvers danig de les werd gelezen. Men begint eerst nu in enkele kringen te begrijpen, wie krachtig hebben medege werkt om de rijke Spaansche koloniën aan het moederland te ontrukken. Doze liberale neigingen te Madrid en elders vinden hun pendant in de overgangen van de roomscho kerk naar het protestan tisme, welke nog dagelijks in Oostenrijk plaats hebben. De rogeering beraamt reeds plannen, om art. 4 van de Oosten- rijksche grondwet te wijzigen. Dit art.

Schager Courant | 1899 | | pagina 2