Moord to KOEWACHT. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMENGD NIEUWS. STERDAM. Te behandelen o.a. het volgende: Verkiezing eener commissie van drie le den voor het onderzoek der rekening over 1899 en der begrooting voor 1900. Verkiezing van een lid der financiëele commissie voor 't nazien van de rekening der Vereeniging dienst 1898. Bshandeling der punten van beschrijving voor de Algemaeue Vergadering der Ver eeniging te Breda op 7 Juni 1899. Het Bestuur stelt voor, pogingen aan te wenden tot wijiiging van het plan van 't Hoofdbestuur in zake eene inzeudiog van vee naar Parijs in 1900, iu dier voe ge, dat door de commissie, in verband met haar financiëele kracht en naar den maatstaf der bijdragen die uit de respec tieve provinciën inkomeD, een collectie vee worde aangekoekt Brau d te VENENDAAL. Zondagavond omstreeks 11 uur ontstond te Venendaal bij den logementhouder J. Praag, op de markt, door het omvallen van een petroleumlamp een kolossale brand. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat de eigenaar, die zich juist ter ruste had begeven, slechts even den tijd had om ongekleed het brandende perceel te verlaten, tei wijl zijn echtgenoote, als het ware bewusteloos van schrik, door inmiddels toegeschoten personen naar builen werd gedragen. Weinig oogeublikken daarna stond ook het noordwaarts gelegen perceel, bewoond door den schoenmaker D. J. Meijer, en het aan de andere zijde belendende loge ment van A. W. de Haas in lichterlaaie, zoodat tot hoog in de lucht alles één vuurzee geleek. Aan de flinke houding van de brandweer der gemeente, die spoe dig ter plaatse was, en de eveneens aange rukte brandspuit van de Venendaslsche Stoomspinnerij en —weverij is het te danken dat niet meer perceelen een prooi der vlammen zijn geworden. Van de in boedels is niets gered kunnen worden dan vee. Een en ander was verzekerd Te ELLECOM, gsm. Rhenen, heeft Zon dagmiddag een hoogst treurig ongeval plaats gehad. EaD 13-jarige knaap, zoon van den heer E. P. de M., wonende aan denWVs- terzeedijk te Rotterdam, was met enkele jongens en meisjes van zijn leeftijd, mede uit Rotterdam aldaar gedurende de Pinksterdagen gelogeerd, aan het fietsen, toen de 13—jarige De M. voor de stoom tram wilde uitwijken. De tram reed even wel op een wissel en kwaia De M. met de tram in botsing, zoodat hij overreden werd en bijna onmiddellijk een lijk was. - Door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland is dezer dagen aan de kerkeraden der Ned. Herv. gemeenten in de garnizoensplaatsen Am sterdam, Haarlem, Naarden, Alkmaar, Den Helder en Hoorn eu tevens ter kennisne ming en met verzoek om medewerking in de daarin aangeduide zaak, aan da ande re provinciale kerkbesturen, onderstaande missive gezonden „Het provinciaal kerkbestuur aanleiding verkregen hebbende om ta mogen oordee- len, dat er weinig of in het geheel niet wordt gelet op de circulaire aan de ker keraden betreffende de aanneming van miliciens tot lidmaten der gemeente, tot welker vaststelling en rondzending door de synode der Ned. Herv, kerk besloten is geworden in hare vergadering dd. 16 Au gustus 1888, en waarin dringend wordt verzocht met het aannemen vaD hen, over wier doorgaande levensrichting en wandel door den kerkeraad niet genoeg geoordeeld kan worden, niet roekeloos te werk te gaan, maar het tot eene vaste gewoonte te maken omtrent dezulken een getuig schrift te eisehen uit hunne vorige woon plaats j ingelicht zijnde, dat nog al dikwijls juist zij, die in hunne vorige woonplaats weinig of geene belangstelling in het godsdienst onderwijs en in het kerkelijk leven hel- ben getoond, het er op toeleggen als mili ciens aangenomen en bevestigd te worden, dewijl zij op die wijze langs den koristen weg tot het lidmaatschap der Ned. Herv, kerk kunnen komen het onnoodig achtende er u nader op te wijzen, dat deze gang vau zaken zeer te betreuren is lettende op art. 51 5° van het alge meen reglement voor de Ned. Herv. kerk verzoekt u, zoo noodig, met nadruk het uwe te doen, om het aangeduide euvel tegen te gaan, en mee te werken om a< n de onverschilligheid haren weg niet lange*- gemakkelijk te maken, door u, naar ait. 38 al. 3 van htt reglement op het Gods dienstonderwijs, omtrent het zedelijk ge drag der aannemelingen niet verzekerd te houdeD, dan na inlichtingen te hebb n ingewonnen bij den kerkeraad der gemeen ten, vanwaar de miliciens afkomstig ziji'. Ongeluk. In de trekschuit, varende van NIEUW- AMSTERDAM op HOOGEYEEN, bad een verschrikkelijk ongeval plas ts. Een veenarbeider uit Nieuw-Amster- dam stak, ongeveer een half unr van HoogevteD, zijn hoofd uit een raampje, om eens te zien, hoe ver men was. Het hoofd kwam echter in aanraking met re* brug, welke men juist passeerde, wsardooi het geheel verbrijzeld werd. Te Hoogevetu gekomen werd een dokter ontboden, ei den docd coustateerde. TESSEL, 21 Mei. Van hier zijn in de verloopen week reeds vervoerd 4173 lammeren, die f 9.50 h f 12,50 opbrachten. Benoemd tot ouderwijze- res te Oost-Graftdijk mej.A.Krerjger, van Oudesluis. Op de voordracht voor hoofd der school no. 7 te HELDER kojnt voor, als no. 1 de heer G. Kempen te St. Pancras. De Tweede Kamer is bij eengeroepen tegen Dinsdag 6 Juni, ten 11 ure voormiddags. Ter voorziening in de v a- c&ture, ontstaan door het bedanken van den heer P. Jonker, zal Woensdag 31 Mei a- s. eene stemming plaats hebben voor een lid van den raad der gemeents Sint Maarten. Dinsd. jl. waren canaidaat gesteld de heeren G. Schoort (iib.)^ en N, van Leeuwen (r, c.), beiden te Leni gen burg. Het glanspunt van de kermis te Nieuwe Niedorp was wel ongetwijfeld het concert van de Geheel- Onthoudersvereeniging, Zondagavond in het locaal van den heer F. P. Adolf. De dames Gunning met hare vio len, mejuffrouw L i e f t i n c k, (die voor mej. Van der Lee was opgetreden wegens ongesteldheid van deze laatste) sopraan, de heer Oostveen, bariton, en de pianist de heer Odé, zij allen gaven hooge kunst te genieten, zooals men die in een plattelandsche gemeente maar zeer weinig kan bijwonen. De dames Gunning tezamen gaven verrukkelijk heerlijke muziek en niet minder schoon speelde eene van haar afzonderlijk; bewonderenswaardig waren klank en vaardigheid en mej. Gunning was dan ook niet zoo goed, of zij moest de Cavatine vaa Raff herhalen. Mejuffrouw Lieftinck boeide het talrijk gehoor met haren lieflijken zang en ook zij kon een paar bisnummers niet ontkomen. Hoewel het meerendeel van het publiek zeer waarschijnlijk liever gezien had, dat mejuffrouw Lieftinck het grootste deel van den zang voor hare rekening had genomen, zoo bewees toch het aanhoudend applaus, dat de heer Oostveen ook zeer gewaardeerd werd. Niet den minsten lof komt toe aan den heer Odé, die alle nummers op meesterlijke wijze begeleidde en niet weinig bijdroeg om de uitvoering daar van te voltooien. Dat zijn instrument niet beter was kon hij niet helpen en dat bij half met den rug, half met de linkerhand naar het publiek gekeerd zat, kwam misschien door omstandigheden. Plet concert is volkomen geslaagd en het publiek was ongetwijfeld hoogst voldaan. Het spreekt wel vanzelf, dat de heer Schermerhorn met een hartelijk welkom en onder dank aan de kunste naars de bijeenkomst opende en sloot en het publiek nog opwekte, den ontvan gen indruk niet dadelijk uit te wisschen. Yergadering van den Raad der gemeente Winkel, gehouden op Zaterdag 20 Mei j. 1.,'s nam. l*/2 uur. Afwezig de heer Sloove-s met kennis geving. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige bijeen komst worden gelezen en goedgekeurd. Naar aanleiding dezer notulen zegt voor zitter, dat de commissie, belast met het ontwerpen van een plan van aanleg voor een weg van Lutjewinkel naar den Wa teringskant, bij het indienen van het desbetreffend plan van aanleg van dien weg, stilzwijgend van de gedachte is uit gegaan, dat de gemeente voor hare re kening zou nemen de kosten van onder houd van een langs dien weg te plaat sen hek. Voorz. meent echter, dat dit niet in het plan stond omschreven. De heer Breebaart zegt, dat het niet in 't plan is opgenomen en de Raad dan ook in zijne vorige vergadering, waarin werd besloten om den weg, voor zoo veel die in de gemeente zal liggen, voor gemeenterekeniug te beharden en in ei gen onderhoud te nemen, geene beslis sing heeft genomen omtrent het hek; even wel oordeelt de heer Breebaartdat de beste oplossing is, het hek (ijzer en draad evenals langs de trambaan) in onderhoud voor rekening der gemeente te nemen. Dien overeenkomstig wordt besloten. Voorzitter deelt nog medeten eerste, dat de personen die voor eenigen tijd geleden hunne gemeentebelastingen van den dienst '98 nog niet hadden betaald, thans het achterstallige hebben voldaan ten tweede, dat van H. H. Ged. Staten goedgekeurd zijn terugontvangen de ko hieren van Hoofdelijken Omslag en Hon denbelasting dienst 1899. Ingekomen is Een circulaire van het Bestuur der Westfriesche Stoomtramweg-Mij waar bij de gemeente wordt uitgenoodigd tot bijwoning eener algemeene ver gadering van Vennooten op Woens dag 24 Mei a. s. te Hoorn, waarin o. m. ter behandeling zal worden voor gedragen het voorstel tot het leenen van een voorschot aan de Maatschappij door do deelhebbende besturen. Voorzitter stelt voor, een afgevaardigde naar die vergadering te benoemen. De heer Breebaart acht in dit geval 2 afgevaardigden meer wenscheiijk, daar het hem toeschijnt, dat het eene belang rijke vergadering zal zijn. Tevens wordt do heer Breebaart bereid bevonden, den Raad van een en ander op ^e hoogte te stellen ten einde daardoor de redenen te kennen, welke tot het doen van het voorstel hebben geleid en een globaal overzicht te verkrijgen. Besloten wordt de mededeelingen van den heer Breebaart in geheime zitting te ontvangen. Na heropening der deuren worden tot afgevaardigden naar de vergadering be noemd de hoeren J. Koomen tiz. en A. Nobel en als plaatsvervanger de beer S. Over. Niets meer aan de orde zijnde en geen der heeren iu omvraag iets ter behande ling voordragende, sluit do voorzitter de vergadering. Zondagmorgen had W. S bakkersknecht te VV ieringer- waard, het ongeluk te struikelen en zijn been te breken. Nadat hem door Br. Bax heelkundige hulp was verleend, werd hij naar de ouderlijke woning te Schagen vervoerd. Te Zuid-8eharwoude is voor een vacature in den gemeente raad, ontstaan door het overlijden van den heer Booncandidaat gesteld de heer Jac. Berkhoutdie alzoo is gekozen. Aangename verrassing! Op de Hoogstraat te 's-GRAY EMIAGL had volgend vreemdsoortig incident plaats. 't Is kwart voor tienen, een heer wandelt kalm zijn sigaartje rookend naar zijn bureau. Plotseling staat een juffrouw voor hem en geeft hem een klap met een parapluie op het hoofd, dat zijn hoed tot over de oogen zakt. Beteuterd trekt de heer den hoed naar boven en wil juist tot de juffrouw zeggen„Maar juffrouw, dat is een schandaal, wat moet je van mij hebben of klets boem, klinkt het door de straat en de heer krijgt opnieuw een paar peuters tegen zijn kin, op zijn borst en armen. Nu grijpt hij de juffrouw terstond beet eu juist ontrukt zich deze onder scheld woorden terwijl een agent verschijnt. De heer doet zijn beklag. „Och meneer," antwoordt de agent leukweg, „die juffrouw loopt hier iederen morgen, ze is niet erg goed in d'r bovenkamer, ziet u, en er zijn, zooals ze zeggen, geen termen om ze in een ge sticht testoppen!!" Door de commissie uit de Maatschappij tot bevordering der Genees kunst, welke zich had belast met het afnemen der examens in school-hygiëne, is aan de candidaten medegedeeld, dat met het oog op de bijna algemeen ge bleken oppositie der onderwijzers een nader mandaat aan de algemeene ver gadering op 5 Juli a, s. te Arnhem zal worden gevraagd. Hachelijke positie! Een schoorsteenveger geraakte te ASSEN in een schoorsteen bekneld. Hij riep om hulp en toen men hem eindelijk hoorde en hulp bood, waren vier mannen noodig om hem aan een touw naar boven te halen. De manufacturier G. Am- mersken, te Scheemda (Gr.) ontving onderstaand briefje van een dienstbode, die bij hem in dienst zou treden Ammern, Ik kan niet komen wegens omstan digheden ik moet trouwen ik wist het niet eerder." De handpenning was er bijgevoegd. Op de veemarkt te LEEU WARDEN zijn op de jongste marktdagen achtereenvolgens niet jninder dan 3011, 4439, 4654, 5834, 5653 en 7121 stuks vee aangevoerd. Deze belangrijke aanvoer is een gevolg van de omstandigheid, dat in Friesland algemeen in de maand Mei door de land bouwers de halfjaarlijksche pacht moet worden betaald eu vele veebouderB, om aan geld te komen, tegen dien tijd een deel van hun vee ter markt brengen. E n k ele Pinkster-c ij fers. Het aantal passagiers gedurende de Pinksterdagen tusschen Rotterdam, Dord recht en Gorkum, door de stoomboot- reederij Fop Smit vervoerd, bedraagt 18.267. Gedurende de Pinksterdagen heerschte te Utrecht een buitengewone drukte aan het station van den Staatss; oorweg, die reeds Zaterdag begon. De ontvangst voor reizigers in de drie dagen (Zaterdag, Zondag en Maandag) bedroeg ruim f 14.000. Ook van de locaaltreinen naar Baarn en Zeist-Driebergen werd een groot gebruik gemaakt. De laatste trei nen op het station Utrecht kwamen eerst te ruim half één Maandagnacht binnen. De stoomtram der H. IJ. S. Mij. Den HaagScheveningen vervoerde Zondag 5360 en Maandag 14 790 personen Te Haarlem zijn op 2en Pinksterdag per spoor aangebracht ruim 17.000 personen, waarvan alleen 12.000 uit Amsterdam. De paardentram daar ver voerde er 9090. Tot plaatsvervangend lid der commissie tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde ei gendommen in het schattingsdistrict Alkmaar is benoemd de heer WTeengs aldaar. Toen Maandagmorgen de locaaltrein van de H. IJ. S. van APELDOORN te ZWOLLE te 8.29 aankwam, weigerde de rem (men zegt door de vele wagens en door de glad heid der rails), zoodat de trein doorliep en de stootbuffers verbrijzelde en do locomotief voor een gedeelte op het per ron terechtkwam. De schok was zoo hevig, dat een stuk van de buffers on geveer 20 M. weggeslingerd en een glasruit van de deur der vestibule ver brijzeld weid. J ersoneel en passagiers die wel een hevigen schok kregen' kwamen met den schrik vrij. Omtrent het diama te Koewacht wordt nader gemeld De vermoedelijke dader is zekere Mis- seghers, die te Koewacht woont, op slecht» twee miruten afstands van de woiingvan flatck, den man der Vermoorde vrouw. M., een ongehuwd persoon, was vroeger slachter vau beroep. Hij behoort tut eene def tige, welgestelde familie, die in de omstre ken vau Moerbake woont. Zjue moeder, eene bejaarde, btave vrouw, woont mat twee liarer dochters te Koewacht. Omtrent het vinden van de ontbrekende lichnamsdeelen van de vermoorde vrouw, worden nog de volgende bijzouderhedeu gemeld Vrijdagmiddag begaf zich, terwijl de Belgische en Nederiandsch8 justitie den omtrek hadden afgezet, een geoefend zwem mer uit Moerbeke, verbonden aan een stevig touw, in den put. Na een minuut of vijf gezocht te hebben, bracht hij een goed dichtgemaakte baal boven water, die een verpestende lucht verspreidde. De baal werd naar de Belgische school vervoerd en daar giopend. Zij bevatte het hoofd der vermoorde, dat er allerakeligst uitzag, de armen met de schouderbladen, gedeelte der borst en eenige stukken vleesch. Aan een der vingers van de eene hand zat nog een ring j de andere hand was dichtgeknepen. Aan de beenen bevonden zich zwarte kousen en lage schoenen. Iu den zak wer den nog gevonden een hemd, een muts, een ledige portemonnaie en 5 stsenen, ge heel gelijk aau die, in den anderen zak en op het erf van den verdachte gevonden. De droeve zaak en het onderzoek wekt natuurlijk veel belangstelling daar en in de omstreken. Tijdens de put werd on derzocht, bevonden zich honderden nieuws gierigen iu den omtrek, die door de Bel gische en Nederlandsche politie op een behoorlijken afstand gehouden werden eu die na het vinden van den zak van medelij den en verontwaardiging blijk gaven. Een vredesconferentie-ui. Op de Beurs te AMSTERDAM werl heden een telegram ontvangen, dat de Ne derlandsche gedelegeerden ter vredescon ferentie onmiddellijk het voorstel hebben gedaan om de Vechtwaterleiding af te snijden. (A. Cf.) Men schrijft uit SLOTEN Een ongewoon verschijnsel deed zich Woensdag in den Grooten IJpolder voor. Tijdens den feilen wind, die een gedeelte van den dag aanhield, zag men dichte nevelen stof opgaan, niet van de wegen, maar van de nog niet met groen bedekte landerijen zeiven. Groote uitgestrektheden zwart land stonden als in rook. Zelfs bejaarde bouwers herinneren zich niet, ooit zoo iets gezien te hebben. Het ergste is, dat sommige boeren genoodzaakt zijn eenige akkers opnieuw te bezaaien, daar de plan ten, op welke de voort gezweepte fijne korrelijes neervielen, geheel verschroeid zijn. Er is voor honderden guldens schade aangebracht. Het bestuur der afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken van 3e Hollandsche Maatschappij vau Land bouw heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin bet mededeelt, dat de Belgische minister van landbouw, de heer De Bruyn, de meening schijat toegedaan, dat de door hem ontworpen maatregel van het slachten van vee aan de grenzen dr sympathie der Hollandsche afgevaardigden wegdraagt, terwij! daarentegen verschillende leden der Tweede Kamer bij voortdnur hebben aangedrongen op vrijen uitvoer van ons vee naar België. Het bestuur vraagt daarom, dat de Kamer zoodanige maatregelen neme, dat het misverstand tusschen haar en den miuister De Bruyn worde opgeheven. Schagen, 24 Mei 1899. Onze vroegere plaatsge- noot, de heer B. Ranke, thans ouderwij zer te Zaandam, heeft met gunstig gevolg txamen afgelegd als klerk voor de pos terijen. Bij de op 20 Mei 1899 g e- houdeo verkiezing van een Hoofdinge land van de banne en den polder Schagen in de plaats van den heer J. Schenkdie als zoodar ig zijn ontslag heeft genomen, werd verkozen de heer A. Bakker te Schagen. Duisternis in den schouw- bure. Een Brusselaar heeft een vordering ingesteld tegen den directeur der Opera, op grond dat hij door haar toedoen bena- deili is. Hij had voor 1 franc het tekst boekje van #Rheingold' gtkochf, maar zon der daarvan eenig nut te hebben, wegens de duisternis die in de zaal heerschte, en van de zaDgers en zangeressen was bijna geen woord te verstaan. In een vlugschrift heeft hij zijn lijden uiteengezet. „Ik moet het geld van mijn tekstboekje terugheb ben', schr ij ft hij, /;of de zangers moeten worden veroordeeld duidelijk te spreken, maar bovendien moet mij de tijd worden vergoed Welken ik dien avond nutteloos in een duistere zaal heb doorgebracht' Hij beweert dat een aantal opera-bezoekeis gebelgd zijn over dat duister maken en besloten hebben lantaarntje» mee te bren gen I Een proces tegen Esterhazy. Movrouw Esterhszy heeft, behalve een eisch tot echtscheiding, tegen haren man uog een tweede vordering ingesteld, nl. wegens het door haar aangebiacht ver mogen. Dit bestond uit efLcteu ter waarde van 240.000 francs, waarvan de majoor volgens de huwelijksvoorwaarden ver plicht w.s de helft iu onroerende goederen te beleggen. Dit is geschied door aankoop van een buitentje ter waarde van 14.000 frs. en voor de rest door aankoop van een verhuurd huis waarop 50.000 frs. hypotheek rust. De eischeres beweert nu dat voor dit huis in de koopakte een veel hooger bedrag is gesteld dan er wer kelijk voor is betaald en dat het dan ook niet meer oplevert dan de rente der hypo theek. Zij vordert daarom vernietiging van den koop en eiecht vergoeding van haren man, van deu verkooper en van den notaris die de koopakte beeft verleden. Een ramp voor Denemar- keu kan worden een gebeurtenis waarvau het blad de Pulitiken de aankondiging doet, d.1. de georganiseerde patroons in tal van verschillende vakken hebben ééa lijn getrokken en tegen heden, Woeusdag, een uitsluiting van al hun werklieden aangekondigd, du» een volslagen stilstand van werk. Men schat dat on geveer 30.000 man daardoor zal worden ge- troffm. De patroons beweren, dat de arbeiders hen terroriseereu, dat zij de in voering vau machines verhinderen, dat zij op 't werk komen en gaan wanneer zij willen, kortom dal «ij de regeling van de arbeidstoestanden den patroons ontnemen. Om daaraan voor goed een eind te maken zijn de patroons tot dezen ernstigen maat regel overgegaau. Een duivenmoorder. Dezen naam verdient terecht een Flo- rentijusch edelmaD, markies Luigi Forri- giani. Deze had om 5000 lire gewed, dit hij binnen den tijd van 12 uur vau 1000 duiven die op een afstand van 27 m. werden losgelaten, er 850 zou doodeo. Om kwart voor zeven 's morgens begon het schieten en om 2 uur 'e namiddags had de duivenschitter reeds zijn weddenschap giwouneD, Hij had van de 1000 duiven die losgelaten werden er 935 getroffen, waartoe hij 1320 schoten had gelost. De Italiaansche kranten berichten, dat de beste schutters van Florence Forrigi&ni geest driftig toejuichten. Jammer dat ze hun geestdrift niet aan een betere zaak wijden> Wat de vermogende Aine- rikaansche vrouwen doen in het belang der hoogere onderwijsinrichtingen vau haar land is inderdaad fabelachtig. De geza menlijke som, door 34 vrouwen in het vorige jaar aan die inrichtingen geschonken, bedmagt niet minder dan 3,446.400 dollar. De grootste schenking was van mej. Cora J. Flood, dia aan de universiteit van Californië te San Fraocisco een kapi taal van 2.250,000 dollar gaf. Mev. M. P. O'Connor te San José in Californië schonk aan de openbare school aldaar 150.000 dollar en eene gelijke som stelde Mej. Sara Uuderwood te Saratoga voorde Amerikaansche universiteit beschikbaar. Het Princetoo College kreeg van Mej. G. Patton te Ncw-York 100.000 dollar en de Hiwatd universiteit gelijke som van Mej. Carolina Craft. Mej. Helen Gould schonk aan het Mount Holyoke College 5000 doliar en aan het Ilutgers College en aan Orton Hall (alle drie te New-York) ieder 20.000 dollar. (Huisvrouw.) Een mailboot gestrand, Falmouth, 21 Mei. Het Amerikaansche stoomschip ^Paris' is hedenmorgen ge strand ter hoogte van Manacles, waar in Ocfober van htt vorig jaar de ramp van de jMohegan' plaats had. Alle opvarenden zijn gered. De passagiers werden in sleep- tiooten te Falmouth aan wal gebracht. Gelijk bovenstaand telegram meldt, zit het Tranr-atlsntische stoomschip Paris, van de American Line, op de Manacle—rots bij Falmouth vast. Het schip was Zaterdag middag van Southampton vertrokken, had Cherbourg aangedaan en 's avonds weer zee gekozen. Te een uur 's nachts waar schuwde de uitkijk dat er land voor deu boeg was, de machines werden achteruit gezet, maar het hielp niet meer. De Paris liep op de rots en bleef daar rustig zitten. De zee was gelukkig kalm en er woei slechts een Jichte bries. De orde werd aan boord niet verbroken de bemanning deed snel en mstig haar plicht en de reizigers hielden zich bedaard. Een boot werd neer gelaten en uitgezonden om hulp te halen. Toen het daglicht weid, zagen de reizigers tot hun geruststelling de kust nabij. Op korten afstand staken de maslen van de Mobegan boven water, het schip dat eenige maanden geleden op diezelfde rot» sengroep strandde, waarbij zoovelen het leven lieten. Een sleepboot bracht alle passagiers behouden aan wal. De Mails worden met de Kaiser Wilhelm der Grosse verder veizonden. Men hoopt de Palis weer vlot te krijgen. Waarschijnlijk heeft het schip echter een scheur in den wand be komen. Er i9 water in hel ruim, Dr. Le Bon te Parijs heeft nieuwe proeven gei omen met draadlooze telegrafie. Hij gelooft zoo meldt de Observer dat men parallelle electrische golvingen tot grooten afstand zou kunnen overbrengen waardoor alle ammunitie op oorlogsschepen, in forten, batterijen enz., tot de geweerpatronen, die de soldaten dragen, toe, outploffen zou. De oorlog zou, meent, volgens de Observer, dr. Le Bon daarmede uit zijn.

Schager Courant | 1899 | | pagina 2