Algcionsi Nififï- Aflmitïlis- Liiüilii! Zondag 4 Juni 1899. 43ste Jaargang No. 3421. Mratl vau wloipum \t lanfle. ÜBMÏ6H YBQ URMluuiu GEMEENTERAAD. ÊSiareata: fcCMA«*SM, Lmu, te 4. UitgeverP. TRAPMAN. Medewerker J. W I K E L. Dit tiummer twee bladen. bestaat uit Gemeente Schagen. Bekendmakingen. NATIONALE MILITIE. aanstaande «al p'»»" ei Heer Hugowaard. Het polder bestuur heeft bij publieke aanbesteding op den 31 sten, de levering, ten behoeve van den polder, opdragen: van Eikenhout voor l 27.—, aan de Wed. Gras en Zn. te Zaandamvan Grenenhout voor f 231.en van Vurenhout voor f 113 aan Lafeber te De Rijpvan Teer voor f 112.35 aan M. de Wild te Alk maar; van Metselwaren voor f 277 50 aan C. de Wild te Alkmaar en van Spijkers voor f 59.95 aan B. J. Houwing te Edam. 11 Binnenlandsch Nieuws. SCHAGER 611 Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure worden ADVERTENTIEN in het' eerstuitkomend nummer gepW INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. COURANT. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.6G, Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel mesr 6 ct. Groote letter» worden naar plaatsruimte berekend. KtóKSTti BLAD. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente kunnen inlichtingen worden verkregen omtrent een opgevangen^hokkeling. Ter secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een ver loren geraakt lam. OO O—O Burgemeester eu Wethouders van SCHAGEN, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat bet onderzoek van de in die gemeente verblijfhondende verlofgangers der Militie te land, voor zooverre zij vóór den Eersten April j.1. in bet genot van onbepaald verlof waren gesteld, zal plaats hebben te Schagen, op V r ij d a g den 9 Juni, en dat mitsdien op evengenoemd tijdstip zich voor dat on derzoek aan bet Raadhuis aldaar moeten bevinden de onderstaande personen Lich- Namen ej tins. Voornamen. Korps. 1898. Kruit Arend 4e Rog, Vest. art. 1894. Molenaar Jacob id. Graaf de Arie le Reg. Infauterie. 1895. Spaans Willem korps pantserfort art. Jongh de Anthouie 4e Reg. Vest. art. Visser Hark 2e Reg. Veld. art. Dekker Pieter 4e Reg Vest. art. Kossen Hendrik id. Wit de Gerrit Reg. Gren. en Jagers. 1895. Ossen Cornelis Reg Gren. en Jagers Graaf de Cornelis korps pantserfort art. 1899 Weeland Maarten le Reg. Infanterie. Floor Reijer 4e Reg. Vest. art. Melker Cornelis Jacobus id. Bakker Pieter le Reg. Infanterie. 1897. Smit Cornelis id. Keet Theodorus Andreas Joseph id. Houtkooper Martinus korps torpedisten. Broekbuizen Pieter 4e lieg. Vest art. Vries de Abram id. Graaf de Pieter id. 1898. Dekker Jacobus id. Zoomede de verlofg tngers in de termen voor bet onderzoek vallende, welke zich vóór den datum der inspectie alsnog vau elders in de gemeeute komen vestigen. Belanghebbenden worden verder herinnerd, dat zij moeten verschijnen in uniform gekleed en voorzien van de kleeding— en uitrusting-stukken hun bij hun vertrek met verlof medegegeven, alsmede van hunne zakboekjes; dat zij, in uniform zijnde, onderworpen zijn aan het reglement van krijgstucht, en zich verzuim, nalatigheid ot wangedrag blootstellen arreststrafien van twee tot zes dagen, alsmede oproeping tot werkelijken dienst voor den tijd drie tot zes maanden. Schagen, den 19den Mei 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S BEKMAN. De Secretaris, DENIJS. hij aan aan van "T KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Schagen Gezien artt. 94 en 95 der Algemeene Politieverordening voor die gemeente Brengen ter algemeene kennis, dat, in het belang der openbare gezondheid, alle verzamelingen van afval, vuilnis, mest of dergelijke stoffen, zich op de erven of andere plaatsen in de kom der gemeente bevindende, moeten zijn opge ruimd vóór 1 Juli 6. k. Op behoorlijk afgedekte mestvaalten, zich bevindende op erven bij boerderijen, is deze bepaling niet van toepassing. Nalatigheid met betrekking tot het bovenstaande is strafbaar met eene geld boete van ten hoogste f 25.of hech tenis van ten hoogste 6 dagen. Schagen, den 26 Mei 1899. Burgemeester Wethouders van Schagen, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. VERK1K^1NG VOOR DEN De BURGEMEESTER der Gemeente SCHAGEN brengt hiermede ter openbare Top Dinsdag, den 27en Juni van 4 leden van aen ue van Schagen; dat op dien dag, van des voormiddags ^negcn des namiddags vier uren, bij hem kun nen worden ingeleverd verkiezing meenteraad als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door ten minste negen kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze ver kiezing. De inlevering dezer opgaven moet ge schieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben on derteekend. Do candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgege ven. Formulieren voor de opgaven boven vermeld zijn ter Secretarie dezer Ge meente kosteloos verkrijgbaar van af heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt Hij, die eene opgave als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van per sonen, die niet bevoegd zijn tot deel neming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder dio handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblij ven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Schagen, den 2 Juni 1899. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. een langen en moeilijken tocht door de binnenlanden van Afrika mocht het Mar- chand gelukken, den Nijl te bereiken. Dat was eon kostelijke overwinning, op den landhougerigen Brit behaald. Tus- schen Kaapstad en Kaïro was een Fransche wig gedreven, waardoor het Engeland onmogelijk zou zijn, een we reldkolonie in Afrika te stichten. Dit alles had de kloeke Marchand met handvol Senagaleezen gedaan. En daar verschijnt het ultimatum van lord Salisburyvechten of terugDe noot was hard, die men in Parijs te kra ken kreeg, de bittere pil miste alle ver guldsel, en voor het oog van Europa moest Marchand de moeilijk verkregen veste ontruimen. Is het te verwonderen, dat Frankrijk met gebalde vuisten terug trok, en tevens, dat het nu den man, Bui!enlaiicisch Nieuws. Politici omzidit fir weet. Frankrijk beleeft eene week vol emo ties. „De zaak", die reeds zoovele maau- den aller gemoederen bezighoudt, zal thans haar beslag krijgen. Met het revisie proces van Dreyfus is het geding tegen Dérouiède en llabert aan de orde ge steld. Men zal zich herinneren, dat deze beide heeren op den dag der begrafenis van president Faure getracht hebben de Republiek omver te werpen. In alle an dere landen zou een aanslag tegen de bestaande regeering zeker zwaar gestraft worden, doch in Frankrijk, waar alles mogelijk is, worden zulke samenzweer ders, onder toejuiching van hot publiek, vrijgesproken. Het moet met het rechts gevoel van het Fransche volk al heel treurig gesteld zijn. Kolonel Picquart, de edele kampvechter voor den onschuldige, voor den onwettig veroordeelde, hij, die al de schurkerijen van Esterhazy en zijne be-chermers aan het licht heeft gebracht, zit reeds bijna een jaar in hechtenis; Zola, die door zijne moedige woorden werd veroordeeld en thans nog als banneling in den vreemde zwerft, beiden vallen als slachtoffers van de waarheid, en daar tegenover worden oproerkraaiers eu rechtverkrachters toe gejuicht en verheerlijkt Arm Frankrijk wat is uwe moraliteit diep gezonken Naast deze opzienbarende processen is de legerverheerlijking opnieuw aau de orde. Met de komst van generaal Gallieni uit Madagaskar en majoor Marchand uit Senegal, is het militair enthusiasme een toestand ingetreden, die voor de rust van Frankrijk wel eens bedenkelijke ge volgen kon hebben. Vooral majoor Marchand is de held van den dag. Omringd van pleiziervaar- tuigen en jachten kwam het stoomschip, dat dea dapperen krijgsman terugbracht, in Toulon binnen. Een duizendstemmig „leve Marchand „leve het leger klonk door de lucht. Afgevaardigden van de ministers van oorlog en marine, deputa ties van verschillende militaire vereeni- gingen heetten den majoor bij zijne aan komst welkom. De vrees is niet onge grond, dat de anti-revisionistische groe pen den majoor meer bepaald voor ha re doeleinden hopen te gebruiken. Wel licht zullen ze met den held van den dag trachten te bereiken, wat Déroulede en° Habert met generaal Roget met lukt is Afgescheiden echter van deze berekeningen, draagt de demonstratie ter eere van Marchand een beslist anti- Engelsch karakter. Men is in Frankrijk Fashola nog niet vergoten Na een die het glorievol waagstuk heeft uitge voerd, als een zijner meest verdienste lijke zonen eert en vereert P Fashoda zal nog lange jaren een donkere schaduw op de betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland werpen. Het ligt voor de hand, dat Frankrijk, ook door dit echec, met belangstelling de zaken in Afrika blijft volgen. Deze belangstel ling, gepaard aan de groote belangen, die Duitscbland en Rusland hebben bij de toestanden in Zuid-Afrika, komt de Zuid-Afrikaan sclie Republiek in haar strijd tegen Engeland uitstekend te stade. Men gevoelt in Engeland, en een groot deel der EDgelsche pers is wel zoo rui terlijk om dit te erkennen, dat het bestaan der Boerenrepublieken niet alleen meer van den goeden wil van Engeland afhangt. President Kriiger is zich dan ook zoo goed zijue positie bewust, dat hij beslist ver klaard heeft, met de Eugelsche gevol machtigde slechts die punten te willen bespreken, waarbij de onafhankelijkheid der republiek geen gevaar kan loopen. Algemeen is men nieuwsgierig, wat wel de resultaten vau de vredesconfe rentie te Bloemfontein zullen zijn. Don derdag jl zijn president Krüger en zijne raadslied n te Bloemfontein aangekomen. Ook Sir Alfred Milner, de Eugelsche commissaris, arriveerde op dien dag in Vrijstaats hoofdstad. Men zegt, dat een der punten van be spreking de positie van dr. Leyds zijn. Engeland meent, dat bij de over- j eenkomst in 1884 de diplomatieke be- j trekkingen van de Republiek onder zijne hoede zijn geplaatst. De benoeming van een politieken agent in Europa zou der halve met de conventie in strijd zijn. Stof ter bespreking is er zeker genoeg; als de wil nu maar goed is, dan zouden er heel wat geschilpunten van de baan kunnen worden geschoven. Uit verschil lende berichten, die uit Zuid-Afrika en uit Engeland tot ons komen, spreekt het vertrouwen, dat eene vriendschap pelijke oplossing voor alle quaesties ge vonden kan worden. In afwachting, wat de conferentie te Bloemfontein zal opleveren, wordt onze aandacht naar verschillende centra van politieke depressies verplaatst. Op de Filippijnen is de strijd met vernieuwde woede hervat. Deze tijdingen hebben in de Yereenigde Staten eene groote ontroering veroorzaakt, te meer omdat men vreest, dat, als er niet meer troepen komen, de Amerikaansche heerschappij over de Filippijnen niet te vestigen is Nu is juist de versterking van het leger de meest lastige zaak, daar het land bijna geheel van troepen ontbloot is en mon voor den strijd in Oost- Azië niet over de vrjjwilligers-corpsen kan beschikken. Yau de 25 regimenten intanterie, 10 regimenten cavalerie en 7 regimenten artillerie, dio het staande leger vormen, zijn er in Amerika maar 1,°4 en 3% overgebleven. Een belang rijke versterking van het staande leger met den nasleep van krijgsuitgaven en verhooging van enkele belastingen staan nu voor do deur. De republikeinen, die thans aan het roer zitten geven daardoor den democraten tegen de a s. verkiezingen een prachtig wapen in de hand, dat zij zeker met succes zullen hanteerem. Begrijpolijk is het alle singfors(Pinland) en Petersburg tusschen den gouverneur-generaal Bobrikof en de Pinsche stenden worden afgespeeld. Yoor een paar weken gaven we een Bchets van de militaire wetten, die het groot hertogdom moesten russificeeren. De Finsche Landdag heeft het regeerings— ontwerp eenvoudig ter zijde gelegd, ter wijl het nagenoeg onveranderd het wets ontwerp heeft aangenomen, dat de leger- comm. van den Landdag had samengesteld. Dit ontwerp verhoogt de legersterkte van 5600 man tot 12000, onder voor waarde, dat de dienstplicht in Finland vervuld moet worden. Doordat het uitsluitend door Finsche officieren blijft gecommandeerd, behoudt het een zuiver nationaal karakter. Tevens bepaalt het dat de Finsche troepen in oorlogstijd buiten het land mogen worden gebruikt, in zooverre de verdediging van Finland de aanwezigheid dier troepen eischt. De landweer mag alleen in Finland, zoo noodig tot verdediging van Petersburg, worden gebruikt. Het ant woord van des Tsaren raadgevers op het besluit van de steuden heeft niet lang op zich laten wachten. De gouverneur heeft den Landdag ontbonden, en zijne leden voor onbepialden tijd naar huis gezonden. Zonder twijfel wordt de Rus sische wet nu bij keizerlijk besluit inge voerd. Dan zal eene emigratie op groo te schaal aanvangen. Reeds nu hebben vele familiën het land verlaten, om daardoor den druk van den Russischen dienst te ontgaan. Honderden dienstplichtige jongelingen staan gereed om dat voorbeeld te vol gen, daar zij liever den vaderlandschen grond verlaten, dan voor de Slavische willekeur te buigen. Poolsche woelgees ten trachten het zaad der ontevreden heid in de Finsche gemoederen te zaaien. Zij trachten de Finnen over te halen om met de Poolsche patriotten voeling te houden, teneinde gezamenlijk, als de tijd daar is, hun overheerscher en onderdruk ker aan te vallen. De Polen verwachten en vertrouwen, dat die blijde dag eenmaal zal aanbre ken. Zij rekenen op een grooten oorlog, waarin zij met behulp van den buiten- lardschen vijand hunne zelfstandigheid zajhopen te herwinnen. Zij herinneren zich 1 de tjjden van Napoleon, die hua voor de trouwe hulp, hem in den strijd tegen Rusland bewezen, hunne vrijheid had toegezegd Alleen de ongelukkige tocht naar Moskou sloeg den blijden verwachtin gen den bodem in.— De emotie bepaalt zich dus niet alleen bij Frankrijk, in alle deelen der wereld wordt zij in meerdere of mindere mate waargenomen. Te ver wonderen zou het zeker niet zijn, dat bij zooveel gisting hier of daar eene ontploffing plaats bad. De gisting heeft zich zelfs reeds tot het Vredescongres in Den Haag uitge strekt. Een van de woordvoerders der door Turkije onderdrukte en verdrukte Armeniërs is in Den Haag aangekomen den Raad der gemeente Sint Maarten werden 77 stemmen uitgebracht. Van onwaarde 3 stemmen. Aantal kiezers 140. Gekozen werd de heer G. Schoorl (Lib.) met 53 stemmen. De heer A. van Leeuwen (R. C.) verkreeg 21 stemmen. (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplage opgenomen.) Het ga at met de ansjovis- visscherij op VVier-ingfen. tot heden niet voordeelig. Verscheidene keeren is de vloot reeds binnengekomen met een vangst, die nog niet eens toereikend was om de onkosten te dekken. Ook deze week hadden de visschers alle reden tot klagen. De grootste vangst per schuit bedroeg 2000 h 2500 vischjes, de meeaten echter kwamen nog aan geen 1000 toe. De prijzen bedragen 11 gld. per 1000 stuks. De hoop, dat de vangst nog kan verkeeren, begint reeds te verflauwen. Nog een paar weken en het trekvischje zoekt het diepe water van de Noordzee w,eer op. Dan is na tuurlijk de kans geheel verkeken. Voor de visscherij-bevolking, wier welvaart nauw aan een goede ansjovisvangst verbonden is, zijn de vooruitzichten verre van rooskleurig. In ALMELO is gevankelijk binnengebracht de boerenknecht H., van Vriezeveen, die de wed. B. aldaar vree- selijk verwond heeft. H. was vroeger bij de weduwe knecht en had zich trouwplannen met haar in het hoofd gehaald. Zij wilde daarvan niet weten, zond hem weg en nam een anderen knecht. Uit wraakzucht drong hij daarop haar woning binnen en sneed haar den hals bijna geheel at, zoodat men voor haar leven vreest. Oude pennen. Uit AMSTERDAM schrijft men De vereeniging tot opvoeding van half-vei weesde, verwaarloosde en verlaten kinderen uit het huisgezia slaat munt uit verroeste, gebruikte oude pennen. Zij zendt aan handelskantoren kleine blikken busjes, die zij ontvangt van vrienden, die bekend zijn met het plan, en verzoekt dan, die busjes mot de verschreven pennen gevuld terug te zenden. Een voorbeeld, in Frankrijk gegeven, hoeft geleerd, dat per jaar waarde van der zijn tot eene waarde van duizenden om bij de gezanten en gevolmachtigden Su'^ens aaa ?ud2, Peanen kan mogendheden het goed recht van worden verzameld. De busjes worden volk te bepleiten. Hij zou gaarne de toezending aan de kantoren zien, dat het Armenische vraagstuk door beP.lakt Tr e°u rf lamebllJetJe de,r ver' deze conferentie werd opgelost Natuur- femgmg. Maar buitendien ia er gelegen- - heid voor advertentie op de pennen- busjesde vereeniging hoopt ook daar aan een Hinken stuiver te verdienen ten bate der hulpbehoevende kinderen. te voorkomen, door eon eervolle schik king met Aquinaldo te treffen. Volgen wij dit ontwikkelingsproces met groote belangstelling, niet minder trekken ons de gebenrtenison aan,die tusschen Hol- lijk is de sultan over de aanwezigheid van Minas Tcheraz in onze hofstad zeer ontsticht. Wie kwaad heeft gedaan, vreest de roede, en daar Abdul Hamid zich wel eenigszins schuldig gevoelt, zal hij de gevolgen vreezen. Nu zoekt de sultan van onze regee ring te verkrijgen, dat ze den Armenischen gezant over onze grenzen zet; als ruil voor dien dienst zou hij dan genegen pressie op de Javaansche moslems, +uuri;it zich in den laatsten tijd nogal roe- J ren en het in woord en geschrift ons Indisch bestuur lastig maken, uit te oefenen, 't Is toch een geslepen man, zoo'n Oostersche sultan De lezing over Armenische toe standen, dio Minas Tcheraz in Den Haag zou houden en die verboden werd, as»zal nu door tussehenkomst der kamerleden Lieftinck en Kuijper in Amsterdam plaats hebben. 't Zou voor het vrije Nederland ook al te bar worden, als we hier den druk van een zijn, die Men meldt uit DEN HAAG Wie zal, na heden, nog beweren kun nen, dat in Nederland niet snel recht wordt gesproken Een man had 'n malheur met zijn hondje gehad, muilkorven-noodlot na- Bij de Woensdag, gehou- den stemming voor een lid van Na voorlezing van 't proces-verbaal, de kantonrechter-plaatavervanger mr. Se- gers tot beklaagde Is 't zoo .la. Hoe komt 't Weggeloopen. Best. 't Woord aan mijnheer den ambtenaar. Ambtenaar vraagt 1 gulden. Tevreden Ja mijnheer. Goed! Wacht maar even: „Wij, kantonrechter, enz enz. enz enz. „Veroordeelen den beklaagde tot een geldboete van één gulden on verbeurd verklaring van de voor de van den hond betaalde kosten. Volgende zaak teruggave

Schager Courant | 1899 | | pagina 1