Is er genoeg gedaan TUATSËLÏJK MIÏÏWST Gemeenteraadsverkiezing. GEMENGD NIEUWS. De zaak Déroulède. W ieringen. J.l. Dinsdag, des namiddags 2 ure, had in het iokaal van den heer D. Lont de aanbesteding plaats van verbetering in bestaande steenglooiïngen, grondwer ken enz., ten dienste van het Heem raadschap. Ingekomen waren 6 biljetten. P. J. de Vries alhier, voor f 3000. N. J. Poel, f 2898. J. Gijzelaar Medemblik, f 2795. G. v. d. Lee, I 2770. C. Kroon alhie?, f 2696. J. Hermans, f 2650. Aan den laagsten inschrijver gegund. Wieringen. De voordracht aan H.M. de Koningin voor de benoeming van een dijkgraaf voor het Heemraadschap alhier bestaat uit de heeren V. Heijblok, N. J. Rot gans en F. P. Kuut. Anna. Paulowna Bij vernieuwde oproeping voor de be trekkingvan onderwijzeres aan school No.3 hebben zich thans 7 candidaten aangemeld. Anna Paulowna. De thans vastgestelde kiezerslijst voor leden van den Raad, de Provinciale Staten en de Tweede Kamer bevat de namen van 406 kiezers, tegen 383 in het vorig jaar. Te VVieringervvaard i s op klaarlichten dag inbraak gepleegd in de arbeiderswoning van J. K. aan den Sluizerweg, terwijl de man naar het veld en de vrouw te kermis was. Eenige kle dingstukken en wat geld werden ont vreemd. Het aantal sollicitan- ten voor de vacante betrekking van hoofd der school te Wieringer- waard bedraagt niet 19, maar 39. De eerste Meidag is in alle stilte gevierd door den heer J. Slrij- bis Jz., landman te Terdiek, gemeente Nieuwe rVieclorp. En dat de heer Slrijbis daartoe wel reden had, is begrijpelijk, als men weet, dat hij op dien dag reeds vroeg de vlag uitstak, omdat het toen juist 70 jaar geleden was, dat hij als jongen van 8 jaar met een zwart schaap voor een karretje naar het huis reed, waarin hij sedert dien tijd onafgebroken heeft gewoond, Zoo een zeldzaam feit mag zeker wel herdacht worden. Alkmaar. Tegen ieder der jongens, die j. 1. Woensdag voor de Rechtbank alhier te- reeht stonden wegens de mishandeling van den nu overleden verpleegde in het Rijksopvoedingsgesticht, is door het Openbaar Ministerie een maand gevange nisstraf geëischt. Uitspraak Dinsdag over 8 dagen. In lang niet van gehoord! Een curieus staaltje van geloof aan tooverij komt uit MAARTENSDIJK {bij Utrecht) Daar is een 5-jarig meisje overleden, dat door een vrouw in de buurt, bij wie het kind snoepgoed gekocht had, over het gezicht zou gestreken zijn, waardoor het wicht aan 't sukkelen zou zijn ge raakt zoodat de dood het gevolg geweest is, terwijl een 20-jarige jongedochter, wie door dezelfde vrouw met de hand op den schouder geklopt was, als gevolg daarvan thans ernstig zou zijn ziek ge worden 1 Natuurlijk zijn in de kussens weer kransen gevonden, een onomstootelijk bewijs, dat zoowel het kind van 5 jaar als de jongedochter van 20 behekst zijn. De duivelbanner zal er weer aan te pas moeten komen Te OUDER AMSTEL, waar voor de verkiezing van een raadslid twee candidaten gesteld zijn, teekeude een kiezer beide candidatenlijsten. Dat mag wel het toppunt van ver draagzaamheid op politiek gebied ge noemd worden. Land- en Tuinbouw. Dat in België de gezondheidstoe stand van den veestapel nog steeds veel te wenschen overlaat, kan opnieuw blij ken uit de van regeeringswege verstrekte opgaven. Daaruit toch blijkt, dat in het eerste kwartaal van dit jaar er niet ééne maand was, waarin niet alle provinciën des rijks door het mond- en klauwzeer besmet waren. Ofschoon het aantal aangetaste dieren voorzichtigheidshalve niet wordt ver meld, kan men zich eenigszins eene voorstelling maken van de uitbreiding dezer ziekte, als men nagaat, dat in dit kwartaal door die ziekte besmet waren in Januari 484, in Februari 260 en in Maart 264 gemeenten. Ook kwamen 12 gevallen van kwaden droes bij paarden voor, terwijl bovendien 57 paarden, meerendeels uit Engeland aangevoerd, kwaaddroesig werden bevon den bij het slachten in de slachthuizen. Ook het miltvuur en het bilvuur kwa men in dit kwartaal in bijna alle pro vinciën meer of minder verspreid voor, terwijl in dit tijdperk 99 gevallen van hondsdolheid werden waargenomen. Nog een gemoedsbezwaarde Ook te ZEIST is iemand, die zich niet heeft willen opgeven voor de schut terij met prijsgeving van zijn vrijstelling, daar hij meent, dat 't militarisme niet te rijmen is met dat wat Christus leert en dat het aangeven voor den dienst reeds door hem wordt beschouwd als een instemmen daarmee. Volgeling van Tolstoi is hij niet. Als 't helpt komen er wel meer. Benoemd is tot Gouver neur-Generaal van Nederl.-Indië gene- raal-majoor W. Rooseboom, commandant van de stelling van Amsterdam, bevel hebber in de 1ste militaire afdeeling. Men meld uit AMSTERDAM: Een rangeerder der Noord-Hollandsche Tram-Maatschappij, wonende te Nieuwen- dam, is door eigen onvoorzichtigheid on der het voortrijden van een trein met het hoofd in aanraking gekomen met een steunpilaar der stationsoverkapping aan het Tolhuis. Hij was op de treeplank van een in beweging zijnden trein gespron gen. De man werd naar het binnengast huis gebracht, waar slechts de dood geconstateerd kon worden. Spoorwegongeluk te VLISSINGEN. Donderdagavond had te Vlissingen een ernstig spoorwegongeluk plaats. Door het breken van de Westing- houserem kon de machinist zijn trein,die te 10.57 aldaar aankwam, niet stoppen. Hij deed daarom waarschuwingen met nood- fluiten hooren. De trein kwam in volle vaart aan, stoorde zich niet aan belet selen, verbrak de stutpalen en hief zich ongeveer een meter hoog op om op het perron te komen, en liep toen de restauratie-wachtkamer binnen, na den muur en de deuren te hebben verbrij zeld. Gelukkig zakte daar de locomotief door den vloer in den grond, zoodat de vaart was gestuit. Twee conducteurs hebben bij dit on geluk het leven verloren, twee machi nisten werden ernstig en een reiziger licht gekwetst. De locomotief en de kolenwagen zijn zwaar beschadigd, en bevinden zich in de restauratie-wachtkamer. De goede renwagen en nog een passagierswagen bekwamen schade. De gekwetsten werden onmiddellijk in het Hotel Zeeland gebracht, alwaar ontboden geneesheeren hulp verleenden. Men wil, dat de stoom in de wacht kamer ontsnapte, doordien aan den stoomketel, bij het binnenkomen en vernielen der muren enz., eene opening ontstond Anderen beweren, dat een ingenieur, toevallig daar aanwezig, den stoom heeft doen ontsnappen,waardoor het springen van den ketel voorkomen werd. Nader meldt men De gekwetste machinisten zijn Vrijdag ochtend naar Rosendaal, hunne woon plaats, vervoerd. De een heeft vermoe delijk een been, de andere een arm ge broken. De overledenen zijn Touw, hoofdcon ducteur, gehuwd en vader van 1 kind en De Grooth, conducteur, gehuwd en vadsr van 2 kinderen. Doordien de locomotief plotseling in den grond van de wachtkamer vast raakte, werd de goederenwagen, waarin de conducteurs zaten, door het post-rij- tuig en andere rijtuigen letterlijk ineen- gedrukt. Vandaar hun dood. De materiëele schade is groot. Jhr. Mr. P. v. Foreest t e Heiloo is opnieuw benoemd als lid en voorzit ter van de commissie van toezicht op de Rijkslandbouwproefstations. A. de R., vervulde den nachtdienst. Een olielampje (met vrije vlam) stond op een bank achter hem terwijl hij zijn werk verrichtte, tot hij plotseling bemerkte dat zijn kleeren hadden vlam gevat. De olieïge kleeren vatten snel vuur en in een oogenblik stond hij in vlam. Radeloos riep hij om hulp niet tot handelen in staat. De chef-machinist hoorde bet noodgeschrei en gaf den kuaap te ver staan te water te springen, wat geschied de, en waardoor een vreeselijk ongeluk werd voorkomen. De jongen bekwam brandwonden op den rug en in de zij. Zooals belangstellenden uit de in dit nummer voorkomende advertentie kun nen zien,heeft de hr C.A- Hoogschagen gemeend, bij de a.B. gemeenteraadsverkie zing voor een eventuëele candidatuur te moeten bedanken Wij betreuren dat be sluit zeer, daar de heer Hoogschagen gedurende de 6 jaar, dat hij lid van het raadscollege is geweest, steeds met ijver en naar beste weten de belangen onzer gemeente heeft behartigd. Tot ons groot genoegen kunnen we nu meedeelen, dat ds. A. W v. Kluijve,die het beroep naar Zuid-Schar- woude had aangenomen,van denKerkeraad aldaar de vergunning heeft gekregen, zijne toezegging in te trekken, zoodat hij hier dus als predikant blijft. Het dagelijksch bestuur van de Banne en den Polder Schagen hield heden, Zaterdag 3 Juni, aanbesteding van le. Straatwerk nog geen beslissing ge nomen. 2e. hot leveren van het daarvoor be- noodigde Zand; inschrjjvers de heeren K. Govers f 1.90 per M3., A. Bruin f 1.85 per Ms. en M Zwakman f 1.70 per M3. 3e. Hout; inschrijvers de heeren D. Spaans, van Barsingerhorn, voor den polder f 300, voor de banne f 60 G. Conijn en Zn., Alkmaar, voor den polder f 305, voor de banne f 5.0 J. Eecen, Oudcarspel, voor den polder f283.706, voor de banne f 56.09; en II. J. Conijn en Co., Alkmaar, voor den polder f303.34, voor de banne f 52.76. Aan de laagste inschrijvers gegund. Schagen, 3 Juni 1899. Vrijdag den 2 Juni is door het bestuur der Harmonie- kapel vastgesteld, om den 11 dezer bet eerste concert te geven in den tuin van den heer Broerma. Eergisteren herdacht Dr. C. P. Timmers, arts te Driebergen, den dag, waarop hij zich voor 25 jaar als zoodanig te Schagen vestigde, waar hij ongeveer 9 jaren do praktijk uitoefende. Gedurende 16 jaar is hij thans te Driebergen gevestigd. Velerlei bloemen en geschenken werden hem aangeboden. Bij gelegenheid van de lier-mis zullen door het gezelschap van den heer Van Lier in de tooneelzaal van den heer D. van Twuiver alhier zeer waarschijnlijk de volgende stukken opge voerd worden „De kleine Lord", „De Operette-Koningin", „Hoe ouder hoe gekker" en „Een dolle boel". Voor meesterknecht-I it- ter van de gasfabriek te Assen is als no. 1 voorgedragen J. Veermanchef- fitter bij de maatschappij „Meteor", te 's-Gravenhage, vroeger werkzaam aan de gasfabriek alhier. Kenmerkte zich onze markt van een en twee weken geleden door hooge prijzen bij flinken aanvoer, die van Donderdag jl. was niet zoo gunstig. De vette schapen waren vrij stug, wat grootendeels aan het warmere weer te wijten was. Daardoor was de handel op Londen vrij gedrukt. Ook vette koeien waren minder gewild. De oorzaak hiervan was echter een geheel andere. Op de markt te Purmerend was een groote aanvoer, waardoor de Amsterdamsche slagers in de gelegenheid waren, daar flinke inkoopen te doen. Daa^floor ont braken Donderdag de meeste gewone koopers op onze markt en we weten hetweinig vraag geeft dalende prijzen. Gelde koeien en kaltkoeien bleven prijs houdend. Ook de lammeren gingen tegen goede prijzen van de hand. Overvloedig gras deed dit trouwens wel verwachten. Een vreeselijk ongeluk had in den nacht van Donderdag op Vrijdag kunnen plaats hebben. Een sto kersjongen aan de tram, de 17-jarige Het behoefde niemand rawondering te baren, dat in de 113de algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, welke in de week na Pinksteren te Amsterdam is gehouden, bij acclamatie een motie is aangenomen, waarin de afgevaardigden der 308 departementen, die te zamen 't Nut vormen, den wensch uitspraken, dat het wets-ontwerp op den leerplicht „onverzwakt, zij het dan ook niet gewij zigd" spoedig tot wet worde verheven. Uit lag in de richting van 't Nnt. In de vergadering van Volksonderwijs, den vorigen dag gehouden, werd besloten om zich te wenden tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal met het verzoek het tweede ontwerp leerplicht wet „in de hoofdpunten" ongewijzigd aan te nemen. Niemaud meer dan wij juichen het toe, dat de twee lichamen de motie van 't Nut zal toch ook wel aau de Tweede Kamer worden kenbaar gemaakt? die zooveel voor het onderwijs, iu het bijzonder voor dat van het volk, hebben gedaan, aldus hun stem laten hooren. Wij weten het toch allen, dat niet alleen in de zuidelijke provinciën, maar ook in de noordelijke door den Katholieken Clerus een beweging op het touw is gezet, welker vrucht is en zal zijn een stroom van adregseD, die de Tweede Kamer zal bereiken of reeds bereikt heeft, welke zich alle tegen leerplicht verklaren. De trouwe lezers van De Tijd en van De Standaard zijn in staat, zich van dien kolossalen stroom eenige rekenschap te geven, want deze bladen geven dagelijks de lijst der ingekomen adressen, en deelen van de voornaam ste den inhoud mede, vooral wanneer tegen de wet in een dier adressen nog een ander motief, dan dat van „propaganda voor heidensche ontucht" werd aangevoard. Het is waar, in het katholieke kamp hebben zich stemmen verheven vóór leerplicht, o.a. van dr. Schaepman zeiven, in een rede te Heerenveen uitge sproken, maar daaraan was toch altijd verbonden, behalve natuurlijk de voorwaarde, dat de katholieke school voor alle financieels gevolgen moest gewaar borgd worden, prijsgeving van titel II der wethet verplicht herhalingsonderwijs. In de vergadering van Volksonderwijs vond de voorzitter, Mr. J. A. van Gilse, het een verblijdend verschijnsel, dat men nu op den steun mocht rekenen van velen, die men dacht dat vijanden zouden blijven; het komt ons voor, dat deze wooiden van een veel te groot optimisme getuigen. Van de twaalf pastoors in het dekenaat Heerenveen, die vermoedelijk wel allen onder het gehoor van dr. Schaepman zijn ge weest, hebben tieu een adres aan dc Tweede Kamer tegen leerplicht onderteekend en, hoewel nu den 4den Juni a.s. op den Katholieken Landdag in Friesland een motie zal worden behandeld, waarin der vergadering wordt voorgesteld zich te verklaren vóór een zesjarigen leerplicht zonder herhalingson derwijs, „mits de meerdere onkosten aan het bijzonder onderwijs, zullen worden vergoed", wijst het cijfer van tien op de twaalf pastoors in één dekenaat nu juist niet heen naar een groote kans voor aanneming dezer motie. Ten overvloede werpt De Maasbode een zeor koud stortbad op de woorden van Mr. Van Gilse: „Nu weet ieder", schrijft dit enfant terrible der RoomschKatholieke staatspartij, „dat met deze velen hier hoofdzakelijk de kerkelijke partijen bedoeld zijn. Bn, om nu alleen bij ons zelveu te blijven, met name de katholieken. Maar dan verzoeker, wij ook zeer vriendelijk aan allen, die ons lezen, niets van deze en derge lijke liberale verklaringen te willen gelooven. We willen niet zeggen, dat mr. Van Gilse hier het bedrijf van den zoetfluitenden vogelaar ter hand heeft genomen, ten einde eenigen, die onbe suisd daar heenfladderen, te verschalken. Neen, wij gelooven, dat groote groepen veeleer misleid zijn. Misleid door de liberale pers, die hare lezers met prijzenswaardigen ijver dagelijks op de hoogte heeft gehouden van al wat Het Centrum, de Nieuwe Koerier en mr. S. J. Visser ten gunste van den leerplicht uitlieten. Zonder ook met één woord te gewagen van de algemeene adresbeweging; van de bjjna algemeene oppositie der katholieke geestelijkheid, Utrecht incluis; van de honding, welke Tijd, Maasbode, Residen tiebode, Gelderlander, Noord-Brabanter, Limb. Koerier, Grondwet, N. Delftsche Ct., Maas- en Roerbode. N. Iiaarl. Ct., Zuid-Limburger, Nieuwe N -Hollander, Kath. School, Zooin, Eembode, en zoovele andere organen in zake leerplicht hebben aangenomen. Zie, men klaagt zoo dikwerf, ook van liberale zijde, over historie-vervalsching uit vroegere eeuwen. Men jammert over verminkte oorkonden en over partijdige en eenzijdige voorlichting der historici. Bn terecht Maar laat men dan van dien kant een goed voorbeeld geven en over de histoire contemporaine (hedeud. gesch.) niet een zwak, flauw zijlicht, maar den hoogen, vollen glans der geheeie zon laten vallen. Dan zullen de volgelingen van mr. Van Gilse, die natuurlijk geen katholieke organen lezen, maar zich enkel door de liberale pers laten voorlichten, zich niet meer laten verleiden tot uitspraken als boven, en voor hun oog zal een getrouwer, eerly- ker beeld oprijzen van de politieke historie dezer dagen. Ben beeld, niet met weggedoezelde, maar met scherpe, klare ljjnen". Behalve in ziju bewering, dat de „volgelingen van Mr. Vau Gilse", waaronder natuurlijk de vooruit strevende libcraleu en de leden der Liberale Unie moeten worden verstaan, geen katholieke bladen lezen het komt ons voor dat wij meermalen getoond hebben zeer goed op de hoogte te zijn van hun inhoud achten wij de opuieiking vau De Maasbode volkomen juist en wij kunnen er nog bijvoegen, dat geheel de anti-ievolutionnaire pers en daarvan zal het lijstje nog wel grooter zijn dan De Maasbode vau de katholieke bladen geeft zich „om der consciëntie wille" ook tegen leerplicht heeft verklaard. Is dr. Kuyper ten slotte nog niet komen aandragen met zijn argument van zedelijk zelfverweer, waarvan we iu ons vorig artikel melding maakten? Laten wij het ons niet verhelen: in het geheeie clericale kamp is het wachtwoord uitgegeven„Dool aan leerplicht I" Lazen we onlangs de niet onaardige opmerking, dat de minister Borgesius, met het oog op ziju goeden wil om gemoedsbezwaren te ondervangen eu zooveel mogelijk den tegenstanders in liet gevlei to komen, gerust met Gretchen uit Faust kau zeggen .- „'k Heb voor u zooveel toch reeds gedaan Dat mij te doen nu niets meer overblijft", dit alles heeft niet mogen batende strijd moest tot koortshitte worden aangewakkerd, niet ter wille van den leerplicht zelf, maar omdat men in de ver werping van de wet het gereede middel zag om wraak le nemen over de stembusnederlaag in 1897 eu het gehate vrijzinnige kabinet te doeu vallen. Ging dit heen, dan moest het zijn plaats afstaan aan de cleriealen, en waagde het zich aan een Kamerontbinding, welnu met de rampzalige kieswetVan Houten bestond er, na de krachtige organisatie der clericale kiesvereenigingen, grooter kans op de overwinning dan ooit j dit hadden de verkiezingen voor de Provinciale Staten bewezen. Verhieven zich hier en daar in het clericale kamp stemmen vóór het wetsontwerp, dit geschiedde toch altijd met zoo groote reservatio mentalis met zoo groot een voorbehoud des geestes dat men, indien het partijbelang of een bevel „van gene zijde der bergen" het vorderde, altijd op het gegeven oogenblik kon rctireeren. De voorzitter van 't Nut, mr. H. Smeenge, zag dan ook de toekomst uiet zoo rooskleurig in. In zijn openingsrede wees hij er op, hoe men van alle kanten ook tegen het gewijzigde ontwerp „brandstof" had aangedragen en nog aandroeg, en nadat hij in een aantal vragen was opgekomen tegen de meeste bezwaren welke door de brandstof—aandragers waren aangevoerd, zeide hij, hii, een lid van de Tweede Kamer, aaneengesloten bij de vrijzinnig—democratische Kamerclub, de volgende niet te onderschatten woorden: „Hoe het zij, wanneer wij Nutsmannen omtrent den leerplicht ten slotte in onze verwachtingen mochten worden teleurgesteld, dan hebben wij te zorgen, als volgelingen van den stichter, dat gedaan worde wat noodig is." „In onze verwachtingen te leur gesteld!" Bedoelt de heer Smeenge hiermede, dat ól de wet zal worden verworpen, óf dat het herhalingsonderwijs zal worden ptijsgegeven Wij vermoeden, in vetband met den zin die daarop volgt, het laatste, want, evenals in de jaren 1868 tot 1880 het stichten van departementsscholen en het levendig houden van den schoolstrijd de taak was van 't Nut, en het daardoor aan het volksonderwijs onschatbare diensten heeft bewezen, evenzeer zou, wauneer herhaiingsottderwijs niet verplichtend werd gesteld en derhalve, zooals tot nu toe altijd is geweest, door de gemeentebesturen schromelijk zou worden verwaarloosd, de taak der Maatschappij zijn, om door het in het leven roepen van Nuts-herhaling- scholen het goede voorbeeld te geven, of tenminste de agitatie voor een herziening van de Wet op het L. O. in deze, waarbij naast het geven van gewoon L. O. ook dat van herhalingsonderwijs aan de gemeentebesturen werd opgelegd, in het leven te roepen en levendig te houden. En nu komen wij, waar er „teleurstelling in onze verwachtingen" vermoedelijk in de naaste toekomstkan worden geconstateerd, tot de beantwoording van onze vraag: wis er genoeg gedaan?" Die vraag heeft ook het hoofdbestuur van 't Nut zich gesteldis er geen „tegenbetooging" noodig, vroeg het zichzelf af, en dan antwoordde het bij monde van zijn voorzitter, „dat, waar de eisch van leerplicht nog onverzwakt moest worden gehandhaafd, propaganda van de zijde van 't Nut onnoodig was, omdat zij, die er tegen zijn, zijn gevoelens zeer goed kennen." De aanneming van de motie moest echter dienen, „om nogmaals naar buiten onze gevoelens te laten blijken, al ware liet alleen om hun, wien het aangaat, toe te roepenblijft pal staan voor onze beginselen I" Nu, daartegen hebben wij niets maar, eilieve, ook de gevoelens der cleriealen waren te over bekend, en kenden wij ze niet, de bladen, voorkomende op het lijstje van De Maasbode, en geheel de anti- revolutionnaire pers, nog sterker in aantal, zouden wel gezorgd hebben, dat wij daarvan op de hoogte kwamen; en desniettemin hebben de leiders der cleriealen het noodig geoordeeld, om de grootst mogelijke agitatie in geheel het land, van den Dollard tot de Schelde, van het Texelsche Gat tot de Jeekel, in het laven te roepen, en het'gevolg daarvan is, dat de adressen tegen leerplicht bij kruiwagens vol de Tweede Kamer worden binnengebracht. En wat stellen de voorstanders van leerplicht daartegenover? Adressen van eenige vereenigingen, groote lichamen weliswaar, maar die toch door de handteekeningen vau den voorzitter en van den secretaris alleeu, niet geven den machtigen totaal indruk van het aantal, zooals dit zich uitspreekt in de adressen van de tegenstanders. Wanneer 't Nut, zich door zijn departementen, Volksonderwijs, het Nederlandsche Werkliedenverbond en andere vakvereeni- gingen zich door hunne afdeelingen hadden uitgespro ken, wanneer de kiesvereenigingen, aangesloten bij de Liberale Unie, en alle anderen diq voor leerplicht gestemd zijn, adressen hadden ingezonden, wanneer aan gelijkgezinden, niet-leden van zulk een departe ment, afdeeling of kiesvereeniging, tevens daarbij de gelegenheid werd gegeven om door hunne handteeke- ning hun gevoelen te laten kennen, wanneer, in ééa woord, in elke gemeente van ons land een agitatie was op touw gezet voor het groote beginsel en wij daarna de ntuzen geteld zouden hebben, dan zou den cleriealen Kamerleden, bij de bestrijding van het ontwerp, een geducht wapen uit de hand zijn geslagen, waar zij zich nu zullen beroepen op de duizenden handteekeningen, die onder hunne adressen staan. De heer Smeenge wilde „hun wien het aan gaat" en dus ook den Minister, door de N u t smotie toeroepen: blij ft pal staan voor onze beginselen I" en wij vertrouwen dan ook wel, dat zij dit zullen doen, maar hoeveel krachtiger riem ware hun onder het hart gestoken, wanneer zij ook konden wijzen op een grootsche "betooging", die, ware deze met eenigen tact op touw gezet, nog vrij wat machtiger cijfers had kunnen aanwijzen, dan wij nu in de lijstjes van „De Tijd en „De Standaard" kunnen lezen. „Propaganda van onze zijde is niet noodig," zeide de heer Smeenge; o, zeker niet voorde Nutsmannen maar wel voor de duizenden en duizenden in den lande, die uitzagen naar leiding iu deze, en gaarne hun stem hadden verheven, indien hun daartoe maar de gelegenheid ware aangeboden. „Hun, wien het aangaat," ware daardoor zeker een krachtiger steun geboden, dan thans, want zij van hun kant hadden dan cijfer tegenover cijfer kunnen stellen en voor ons is het niet twijfelachtig wie alsdan in de meerderheid zouden zijn. Genoeg gedaan is er dus volgens onze mceniug niet maar misschien is het verzuim nog to her stellen wellicht kan het denkbeeld, in dit artikel neergelegd, nader uitgewerkt, in wijden kring worden gepropageerd. lijd voor dc uitvoering is er nog wel maar indien men iets doel, men doe het in onderling overleg, door onderlinge samenwerking en men doe het haastig!ijk I LJe JEtevitSie. De zittingen van het Hof van Cassa tie zijn voortgezet; Woensdag conclu deerde de procureur-generaal eveneens tot verwijzing naar een nieuwen krjjgs- raad, en Donderdag kreeg de verdediger van Dreyfus het woord. Mr. Mornard, de advocaat, spreekt in zijn pleidooi de hoop uit, het doel verwezenlijkt te zien dat reeds zoo lang wordt nagejaagd de proclamatie van de onschuld van een Frannch officier. Hij constateert, dat Drey fus een uitstekend officier was. Hij wees er op, dat het eenige materiëele element der veroordeeling het borderel was, en wees op de tegenstrijdigheden, waartoe het stuk aanleiding gaf. Pleiter las een brief van Drejfus aan generaal De Boisdeffre voor „Mijn moed is weg, mijn hersens zijn afgepijnigd. Mijn kinderen groeien ont- eerd op. Ik slaak een kreet van stekende wanhoop met bloedend cn berend hart. Ik ben zeker dat gij mjj zult begrijpen, generaal, ik smeek u een woord van hoop te willen geven aan mijn dierbare vrouw." Vervolgens hield hij een lofrede op kolonel Picquart en brandmerkte Du Paty de Clam en Henry.Na de pauze liet pleiter de stukken van het geheim dossier de revue passeeren en verklaarde daarna „Ik geloof, dat gee.i enkel Franschman, wien de onschuld van Dreyfus is aan getoond, zou aarzelen hem het herstel van eer te geven, dat men aan hem verschuldigd is, door te doen ophouden de rechterlijke dwaling waarvan hij het slachtoffer is." Mr Mornard zou gaarne geconcludeerd hebben tot cassatie zonder verwijzing; hjj heeft dit echter niet gedaan omdat mevrouw Dreyfus gewild heeft, dat haar man voor een anderen krijgsraad zou worden verwezen om door zijn gelijken vrijgesproken te worden. Hierna las de advocaat zijn Conclusies. Aan het slot van zijn pleidooi gafmr. Mornard een treffende Peroratie, die hij tot tranen geroerd voordroeg. Hij sprak van de smart verduurd door de dappere vrouw, die het lot van haar man legt in de handen van het Hof. Hij protesteerde tegen het denkbeeld dat voor de eer van het leger macht zou moeten gaan boven recht en zeide „Ook het leger dorst naar eer en gerechtigheid, het wil ook dit erfdeel van Frankrijk verdedigenhet kan zich niet onteerd achten door de erkenning van een rechterlijke dwaling. „Het uur der gerechtigheid slaat, eh hoe plechtiger het recht wordt gedaan, des te hooger wordt de waarde van de uitspraak. „Wij wachten uw vonnis af voor een trouw soldaat die de hevigste smarten heeft moeten verduren wij wachten het af, om de eer te redden van zijn kin deren wij wachten het af als het woord van leven voor de edele vrouw, wier hart door de beleedigingen is gebroken. „Wij wachten het af als den gezegenden dageraad, waarop over ons land zal schijnen de zon van eendracht en waar heid." (Toejuiohingen.) DE UITSPRAAK. President Mazeau deelde mede, dat het vonnis zal wordon uitgesproken in de volgende openbare zitting, waarvan hij evenwel den dag niet aangaf. De zitting werd om kwart over vijf uur opgeheven. Na de sluiting kwamen tal van toe hoorders mr. Mornard de hand drukken, velen omhelsden den advocaat. - Parijs, 2 Juni. Het Hof van Cassatie beraadslaagde heden den ganschen dag in geheime zitting. Men beweert, dat verschillende raidsheeren voorstanders zijn van de revisie zonder verwijzing naar een nieuwen krijgsraad. Hbld. De uitspraak wordt heden verwacht. uit Het dagblad Journal meldt St. Pierre op Martinique Men beweert hier beslist dat de Dins dag alhier aangekomen stoomboot La Fayelte officieren en manschappen aan bracht, die Dreyfus naar Parijs zullen brengen. De Fransche officieren en manschappen gingen op de stoomboot V'ille de Tanger over, die ze naar Cayenne vervoert. Het openbaar ministerie nam in zijn requisitoir geducht Quesnay de Beaure- paire onderhanden en eindigde zijn betoog met de bewering zich over te geven aan do uitspraak der Jury. Daarop kreeg de verdediger het woord. Gedurende het pleidooi ontstond er een hevig tumult, toen men bekend maakte, dat generaal Ilervé, een der getuigen in deze zaak, voor zijn verklaring disciplinair zou zijn gestraft; later kwam uit, dat zulks niet het geval was. Hot incident waarbij de beklaagde zich zeer opwond, liep zoo hoog, dat de zaal moest worden ontruimd. Na afloop ging de verdediger verder en na het eindigen van zijn pleidooi be antwoordde de jury al de haar gestelde vragen ontkennend, zoodat het Ilof Deroulede en Habert vrijsprak. Nauwelijks had de president do invrij heidstelling van beiden gelast, of het publiek klom over de banken, roepende: „Leve Déroulède! Leve de Jury!" cn zong de Marseillaise. Déroulède klom op

Schager Courant | 1899 | | pagina 2