Zondag 30 Juli 1899. 43t,te Jaargang No. 3437. De Ongevallenwet. Politiet overziciit der weet. Bureau: iLaaa, O 4. UilgeverP. TRAPMAN. Medewerker J. W 1 K K L. Dit nummer bestaal uit twee bladen. EERSTE BLAD. DE TOESTAND. Buitenlandse!» Nieuws. Binnenlandscli Nieuws. Alicieci Nieiws-, COURANT. Aimttitit- k LulkiiviliL Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag— en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 8.60, Afzonderlijke nummers 5 Gents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. L Het wetsontwerp tot wettelijke -verzekering van werklieden tegen de gevolgen van ongevallen in bepaalde bedrijven, dat den 25en April van het vorige jaar bij de Tweede Kamer is ingediend en waarom trent wij het een en ander mededeelden in vroegere nummers, zal den 5den September a.s. in de Tweede Kamer in behandeling komen. Zooals men weet, beeft het ontwerp ook al door het afdeelingsonderzoek en den arbeid der commissie van rapporteurs tal van wijzigingen ondergaan. Het getal artikelen, dat eerst 92 bedroeg, is thans 101, maar niettegenstaande een heftige oppositie, welke ook van buiten af kwam, heeft -de regeering bet noodig geoordeeld om het beginsel van een Rijksverzekeringsbank, onder welker beheer alle patroons en werklieden, ook dus van die werkgevers die reeds hun personeel hebben verzekerd, moeten gebracht worden, te handhaven. Tegen het wetsvoorstel is een stroom van adressen ingekomen. Het ligt niet op onzen weg deze in al hnu onderdeelen in nadere beschouwing te nemen. Alleen zullen wij dit doen bij een .enkel punt, waar die adressen betreffen de Rijksverzekeringsbank. Er kwamen daarin voor twee stelsel». Het eerste achtte een Rijksverzekeringsbank volkomen over bodig. Het wenschte in het belang van den werkman oplegging aan den werkgever van den verzekerings plicht, maar tevens dat dezen, daarbij alle waarborgen stellende welke de wetgever noodig zou achten, zou worden veroorloofd de verzekering, hetzij door zoogenaamde zelfverzekeriDg, hetzij door verzekering bij particuliere maatschappijen, voor eigen risico te nemen, of wel dat bet hem veroorloofd zou zijn zich bij zoogenaamde „bedrijfsvereenigingen" aan te «luiten, welke naast de Rijksverzekeringsbank en daaraan verantwoordelijk de verzekering der werk lieden zouden ter harte nemen. Tanwaar nu deze zoo groote oppositie tegen het wetsontwerp Zij beeft een politieke en een econo mische beteekenis. Zooals men weet, kwam in het eindverslag der Staatscommissie van arbeidsenquête, in Februari 1894 bij de Koningin-Regentes uitgebracht, een lijst van sociale hervormingen voor, welke men kan terugvinden in de programma's der Liberale Unie. Hierop stond ook „een wetsontwerp tot opleggiug der verplichting aan werkgevers tot verzekering hnnner werklieden tegen geheele of gedeeltelijke, tijdelijke of bljjveude invaliditeit tengevolge van een ongeval bij den arbeid, mits zoo geregeld, dat van Staatswege gelegenheid, tot zoodanige verzekering worde gegeven." De vorige regeering, die toch iets aan sociale wetgeving moest doen, diende, toen de verkie zingen in 1897 op komst waren, plotseling de Ongevallenwet in, zonder dat zij daaromtrent met belanghebbenden of deskundigen voeling had gehou den. Reeds dadelijk werd het ontwerp dan ook met scherpe critiek begroet en dit werd er niet beter op, toen de tegenwoordige regeering daarvan een ver beterde editie in zee zond. Men heeft het der huidige regeering tot een grief gemaakt, dat zij dit gedaan heeft zonder eerst de Kamers van Koophandel te hooren, alsmede de Kamers van Arbeid, maar slechts zelden zijn in zake sociale wetgeving adviezen van Kamers van Koophandel bruikbaar en, toen het wetsvoorstel werd ingediend, moesten de Kamers van Arbeid nog gevormd worden. Nu is bet zeker dat de oppositie wij toonden dat in ons vorig nummer aan geen enkel feit ongebruikt beeft gelaten, waaruit zij oppositiemunt heeft kunnen slaan. Zoo ook met de Ongevallenwet, en die oppositie wordt te lel'er, naarmate de regee ring voet bji stuk blijtt bonden en de dag van den 5den September nadert. Hoe heerlijk zou het toch zijn, wanneer me^ de regeering zou kunnen laten vallen over de eerste sociale wet van eenige beteekenis, door haar ingediend 1 En toch, de hoofdvraag blijft alleen hier: deugt bet stelsel van verzekering tegen ongevallen, door de regeeriug voorgedragen, of niet en dan komen wij vanzelf tot de economische beteekenis der oppositie. De groot-industrie heeft haar .tem doen hooren deze i» altijd een machtige en daaruit vernemen wij, dat, hetzij volgens het stelsel van zelfverzekering, hetzij bij particuliere maatschappijen, hetzij door bedrij fsvereenigingen de vroeger reeds in het voorloopig verslag genoemde Bernfsgenossenschaften met dezeilde waarborgen voor de werklieden goedkooper kan verzekerd worden dan bij het regee- ringsstelsel. Nu heeft de regeering in haar Memorie van Antw., naar het ons voorkomt, op zeer overtuigende wijze aangetoond, dat het stelsel van bedrijfsvereenigingeu (Bernfsgenossenschaften) voor ons land onmogelijk kan deugen, omdat voor een goede organisatie het aantal verzekerden in de meeste bedrijven te klein zou wezen, waardoor ook tevens de administratiekosten, die in hot stelsel der regcering door één Bapk zouden worden gedragen, te veel zouden stijgen. Heeft nu de groot-industrie gelijk, wanneer zij voor zich vraagt verzekering voor eigen risico, hetzij door zelfverzekering, hetzij bij particuliere maat schappijen Wij laten hier uit een Nota van in lichtingen, door de regeeriDg op de adressen ingediend, volgen wat zij in deze heeft geantwoord Daar er in vele adressen op wordt aangedrongen, dat" in het wetsontwerp alsnog bepalingen worden opgenomen, waarbij aan de werkgevers de bevoegd heid verleend wordt, de verzekering hunner werk- lieden voor eigen risico te nemen, en adressanten verklaren, bereid te zjjn alsdan alle waarborgen te stellen, welke de wetgever noodig zal achten, is door de ondergeteekenden nagegaan, welke voorwaaiden aan werkgevers zouden moeten gesteld worden indien bun werd toegestaan, zelf het risico der verzekering te dragen. Daarbij moest natuurlijk op den voor grond staan dat de rechten der werklieden in geen enkel opzicht zouden worden verkort en dat het tot zekere hoogte uittreden der hierbedoeJde werkgevers uit de verzekering niet zou mogen plaats hebben ten koste van de overige werkgevers- Met deze begin- gelen voor oogeu zouden de ondernemingen der werkgevers, die zelf het risico der verzekering zouden ■dragen, woideo ingedeeld en gerangschikt, geheel gelijk als alle overige onder nemingen. Aangifte van ongevallen zou moeten geschieden en het controleeren der getroffen personen door geneeskundigen der Ryksverzekeringsbank zou moeten worden toege staan. De schadeloosstelliugen zouden moeten worden vastgesteld door het bestuur der Rijksverzekeringsbank, casu quo in liooger beroep door den Raad van beroep. Ten einde deze schadeloosstellingen te kunnen berekenen, zouden door de werkgevers de bij het ontwerp voor geschreven loonlijsten moeten worden aangehouden. Eene waarborgsom, geëvenredigd aan de contante waarde der renten, welke zouden worden toegekend ter zake van bediijfsongevallen, welke binnen zeker tydsverloop volgens de daaromtrent in het buitenland bestaande gegevens in de onderneming kunnen voorkomen, zoude moeten worden gestort bij de Rijksverzekeringsbank, en deze waarborgsom zoude moeten worden verhoogd naarmate het risico der onderneming toenam. Eindelijk zou, zoodra eene schadeloosstelling ter zake van een in de onderneming voorgekomen bedrijfsongeval was vastgesteld, eene geldsom, gelijkstaande aan de contante waarde der toegekende rente, bij de Rijksverzekeringsbank moeten worden gestort. De renten der als waarborgsom gestorte gelden zouden ten voordeele van de werkgevers kunnen blijven en dezen zouden vrijgesteld zijn van het betaleu van premiën aan de Rijksver zekeringsbank, doch daartegenover zouden zij aan de werklieden de door de Rijksverzekeringsbank toe gekende schadeloosstellingen moeten uitkeeren en aan de Rijksverzekeringsbank hun evenredig deel in de administratiekosten van het lichaam moeten uitbetalen Aan zulk een regeling is voor de ondergeteekenden al dadelijk een groot bezwaar verbonden Bij de samenstelling toch van het ontwerp is getracht zorg vuldig te voorkomen, dat de werkman verkort of zelfs in de geringste mate belemmerd zou worden in de uitoefening van eenig recht, dat hem zou worden toegekend. Eene regeling is voorgedragen waarbij voor den werkgever geen spoor van belang ontstaat om zijn dikwijls zoo grooten invloed aan te wenden tot het verbergen van eenig ongeval, ol tot het weerhouden der door een .ongeval getroffenen van het instellen van een beroep, indien hun geenc of eene door hen onvoldoende geachte schadeloosstelling wordt toege kend. Terecht is in het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer bijzondere waarde gehecht aan een goede regeling van het beroep en aan de volkomen zelf standigheid der colleges, welke in beroep zullen oordeelen. Wat zou echter de beste regeling baten, indien men tegelijkertijd voor den werkman krachtige beweegredenen schiep om het niet in te stellen P De voorgedragen wet vermijdt dat euvel zorgvuldig onder hare werking mag men veeleer verwachten, dat de werkgever al het mogelijke zal doen om den getroffenen recht te verschaffen ook gaat de uitkeering der schadeloosstelling geheel buiten den werkgever om hij leent daartoe niet eens als tusschenpersoon zijne bemiddeling. Zal dit ook zoo zijn, wauucer de werkgever niet alleen de renten moet uitkeeren uit eigen middelen, maar daarenboven van zijn kapitaal een gedeelte moet afzonderen tot vorming van een waarborgfonds, waardoor de uitbetaling der rente wordt verzekerd Deze vraag wordt in geen enkel der adressen aangeroerdmen zou geneigd zijn te onderstellen, dat zij bij de adressanten zelfs niet is opgekomen. Dezerzijds wordt niet ontkend, dat aan de toepassing van een stelsel als bovengeschetst voordeelen verbonden zijn. Tegenover het belang van den werk» gever bij geringe uitkeeringen zou men zijn verhoogd belang kunnen plaatsen om ongevallen te voorkomen in welke mate dit tot vermindering van ongevallen leiden zal, daarover zal alleen de ervaring uitspraak kunnen doen. Versterkt wordt wellicht ook het belang vau den werkgever om den getroffene in dienst te houden, desgevorderd te bekwamen tot nieuwe werkzaamheden, ofschoon die versterking niet groot kan zyn, daar de werkgever toch de aan den getrof fene toegekende rente moet uitkeeren. Deze voordeelen achten de ondergeteekenden deels te onzeker, deels te gering om eene regeling, waarin den werkgever wordt toegestaan zelf het risico der verzekering te dragen, in het ontwerp op te nemen. Voor den werkgever kan erin de bedoelde regeling geen werkelijk voordeel gelegen zijn. Immers hij zoude al de door de wet geëischte formaliteiten moeten vervullen, evenzeer alsof hij onder de gewone bepaling der wet viel. Hij zoude als schadeloosstel ling moeten betalen wat anders de Rijksverzekerings bank zoude betalen en evenzeer zijn aandeel in de administratiekosten der Bank moeten dragen." "Wij achten door het bovenstaande de bezwaren, hoe gewichtig deze zich ook voordeden, op afdoende wijze weerlegd, maar tevens wijzen wij er op, dat aan de verzekering voor eigen risico nog bovendien een ander groot bezwaar is verbonden. Het wetsont werp verzekert ook weduwen en weezen, en mi zou, bij het nemen der verzekering voor eigen risico, allicht de prikkel ontstaan om zooveel mogelijk ongehuwde werklieden in dienst te nemen en de gehuwden buiten te sluiten. In ieder geval hebben zoowel de Memorie van Antwoord als de Nota van Inlichtingen aangetoond, dat de Tweede Kamer, hoe luide de groot-industrie haar stem ook verheffe, ten volle verantwoord is, als zij een proef met de wet neemt. Zoo stonden de zaken, toen Vrijdag 16 Juli jl, de debatten over het wetsontwerp een aanvang zouden nemen. Dat dit niet zou-geschieden, daarvoor had dr. Kuyper gezorgdden vorigen dag toch had hij een amendement ingediend, dat, in tegenstelling met de overige amendementen, „het groote amendement" wordt genoemd het beslaat dan ook zes pagina's van de Bijlagen cn tevens het geheele stelsel der Regeering vrijwel onzeker maakt en op zij zet. De heeren dr Schaepman, jhr. mr De Savoruin Lobman, Bouruan, De Wael Malefijt en Loeff stelden daarop voor, de behandeling uit te stellen en het amen dement Kuyper met de overige ingediende amende menten naar de afdeelingeu te verzenden. Niettegen- staande ernstig verzet van den heer Veegens weid het voorstel met 44 tegen 36 stemmen aangenomen. In een volgend artikel hopen wij het „groote amendement" van meer nabij te bezien. De Vredesconferentie loopt op haar eiode (heden Zaterdag.) Nog de onderteekening van het slot-protocol en de verschillende overeenkomsten en verklaringen, dan valt het scherm en de medewerkers in bet we- reldtooneelstuk, dat in het huis Ten Bosch is afgespeeld, kunnon voor dit seizoen hunno zomerverblijven opzoeken. Hoe weinig waarde mannen van naam en beteekenis aan het congres hechten, bleek nog dezer dagen uit een gezegde van den Amerikaanschen admiraal Dewey, den overwinnaar van de Spanjaarden voor Manilla. De admiraal, die op zijne terug reis van de Philippijnen naar Amerika thans in Oostenrijk vertoeft, hechtte aan de resultaten der bijeenkomst niet de min ste waarde. Ten bewijze, dat ook de Amerikaaneche staatslieden van zijne zienswijze zijn, wees hij op het besluit dier regeeriog, om tot den bouw van 40 nieuwe kruisers over te gaan. In de verschillende afdeelingen zijn de leden van het congres tot drie overeenkomsten gekomen. Ze zijn die tot toepassing der Roode Kruis Conventie op zeeoorlogen die betreffende de wetten en gebruiken van den oorlog te land, en die betreffende de vredelievende regeling van internationale geschillen. Verder zijn drie verklaringen vastge steld, verbiedende het werpen van kogels uit luchtballons, het gebruik van kogels met verstikkende en verdooveude gassen en het gebruik van zich in het lichaam uitzettende kogels.Hoe jammer voor den heer Chamberlain, die juist met deze soort kogels de nederlagen van Majuba en Krugersdorp hoopte te kun nen wreken. Waar moet die brave man nu met de bezendingeu naar toe, die reeds in Kaapstad zijn aangekomen P Of zouden misschien op echt Engelsche manier zijn mannetjes toch nog bij ver gissing van deze ammunitie voorzien wor den Ten slotte heeft het congres eenige wenschen uitgesproken, die men gerust in de afdeeliog der „vrome" kan opne men. In het slotstuk der Conferentie zullen worden opgenomen-: de wensch van beperking der militaire lasten het onder werpen aan een volgende conferenite van de quaestie der rechten en plichten v. neu trale staten; van eene éénvormige regeling van type en kaliber van geweren engeschut der marine het spoedig bijeenroepen van een bijzondere conferentie voor herziening der Geneefsche conventie, en eindelijk de wensch om door een volgende confe rentie te doen onderzoeken voorstellen betreffende de onschendbaarheid van particulier eigendom ter zee en het bombardeeren van havensteden en dor pen door scheepsmacht. Hoe gemakkelijk had de hooge ver gadering hierbij nog den wensch kunnen voegen, om door eene bijzondere confe rentie aan den landhonger van eenige groote staten een einde te maken. Ook de onschendbaarheid der nationaliteiten zoude dan bij internationale overeen komsten vastgesteld kunnen worden. Der Russen „Vadertje" moet in de Haagscho Conferentie zoo'n bijzonder pleizier gehad hebben, dat hij reeds we der plannen voor eene nieuwe conferen tie smeedt. Deze zou niet meer of minder ten doel hebben, dan de Turksche kwestie te regelen, 't Gaat Rusland zeker op het Balkan-Schiereiland niet naar den zin. Turkije heeft in de laatste maanden belangrijk in kracht en aanzien gewon nen. Het gaat geregeld voort zijn leger te versterken, te oefenen en van de nieuwste vuurwapens te voorzien. „De zieke man" krijgt weder kracht in de beenen. Roemenië is een stille ven noot van het drievoudig verbond. Servië is geheel van Rusland vervreemd.Onder die omstandigheden zou eene bespreking van het Oostersche vraagstuk wat leven in de brouwerij brengen, misschien we! de lieden iu Macedonië en Albanië er toe kunnen leiden in beweging te komen, waardoor de Russische invloed weder zou winnen. Misschien ook wenscht men in Petersburg den strijd om Byzantium spoedig beslist te zien, om daarna alle aandacht aan Oost-Azië te kunnen wij den. Er zijn teekenen aanwezig, waaruit men zou kunnen besluiten, dat Rus- land s positie aan de Stille Zuidzee in staat van wijzen is. Alles wijst op een toenadering tusschen China en Japan, waardoor aan de Russische eischen wel eens paal en perk gesteld kon worden. Voor eenigen tijd brachten markies Ito en andere hooggeplaatsten een bezoek aan Peking, welk bezoek thans door een Chineesche deputatie beantwoord wordt. Algemeen meent men, dat ach ter deze beleefdheidsvisites diplomatieke onderhandelingen verscholen liggen. Een verbond tusschen de gele volken moet op een botsing met Rusland uitloopen. Daar ook Engeland sterk bij de Oost- Aziatische kwestie geïnteresseerd is, zoekt het zooveel mogelijk de handen vrij te hebben tegen den tijd, dat daar de poppen aan het dansen gaan. Een van de redenen, waarom het thans op de meest brutale wijze het overwicht in Zuid-Afrika tracht te verkrijgen. Opmerkelijk is het, dat, nu een groot gevaar Zuid-Atrika bedreigt, vertegen woordigers van de Boerenstaten en de Kaapkolonie met elkaar in overleg zijn getreden, om gezamenlijk de middelen te beramen, die het gevaar kunnen afwenden. De samenkomst van de heeren Jan Hendrik Hofmeijr, leider der Afrikaansche partij in de Kaapkolonie, Herboldt, landbouwminister dier kolonie, Fisher, uitvoerend raadslid van den Oranje Vrijstaat, en den Transvaalschen Staatsprocureur Smuts en Grobler, Transvaals onder-staatssecretaris voor buitenl. zaken, wijst op eene een heid, die voor de Engelsche suprematie zeer gevaarlijk is. Het is deze solida riteit die de jingo's doet razen en blazen, die met de firma Rhodes-Cham- berlain met succes concurreert eu die ten slotte, trots de groote woorden, rog weer gisteren door minister Balfour op een banket uitgesproken, den vrede zal weten te bewaren. De inzet is voor Engeland te groot, om alles op één worp te wagen. ~Wjj meenden reeds in een vorig ver slag te mogen verzekeren, dat met bet nieuwe kieswetontwerp de moeilijkheden van de baan waren. Berichten uit Kaapstad, zoomede een Times-artikel, hadden allerwege dien indruk gemaakt. Toch schijnt men in Engeland met de verkregen concessies nog lang niet tovreden en tracht Chamberlain nog altijd het kiesrecht na een verblijf van vijl jaren in stede van zeven voor de Uitlanders te verkrijgen. Ook moet hij nog aandringen op de volkomen gelijkstelling van talen en een grooter aantal zetels voor de mijndis- trieten in den volksraad. Deze eischen Y/orden natuurlijk weer door krijgsmu ziek begeleid.^ Zoo komen nu uit de Engelsche koloniën mededeelingen, dat zich troepen hebben aangeboden om bij een oorlog in Zuid-Afrika voor Enge land te vechten. Nieu w-Zuid-Wales biedt voor dit doel 1860 officieren en manschappen aan, terwijl de Indische regeering zich bereid heeft verklaard 10 000 man naar Z.-Afrika te verschepen. Zoo zoekt het machtige Albion, dat pe tities over Finland tot den Tsaar richt, dat vergaderingen belegt, waar men roerend weeklaagt over het lot der Armeniërs, dat ach en wee riep over Cuba eu de Philippijnen, dat zoo menig maal in zalvende bewoordingen uitriep „Heere, ik dank u, dat ik niet ben als zij",de zelfstandigheid van een klein volk te ondermijnen. Kiesrecht, stemrecht, vereenigingsrecht, zelfs het revolutierecht zijn in en buiten Europa aan de orde van den dag. De beruchte generaal Weijler, de beul van Cuba, verdedigde ia den Spaanschen Senaat het goed recht van den opstand. Zeer openhartig verklaarde deze militair, dat de toestand in Spanje zeer ernstig is en hij het waarschijnlijk achtte, dat een opstand zal uitbreken om Spanje te redden. Het ware op geen tijdstip gemakkelij ker voor het volk en de soldaten, om gemeene zaak te maken, 't Is voor de Fransche generaals om te watertanden, bij het hooren van zulk een taal. In België maakt nog altijd het kieswet- vraagstuk een punt van openbare be sprekingen uit.Te Brussel vergaderden 200 afgevaardigden van Katholieke Vereeni- gingen. Eenstemmig werd de wensch naar eene evenredige vertegenwoordiging geuit. 't Geval wordt voor den heer Van den Peereboom zeer lastig. Als ook de eigen partij het ministerie in den steek laat, kan het zijn koffers wel gaan pakken. In Denemarken duurt de strijd tusschen patroons en vakvereenigingen nog altijd voort. De werklieden strijden voor de rechten der vakvereenigingen, de patroons trachten den invloed dier corporaties door een gedwongen werkstaking te breken. Het aantal uitgesloten arbeiders is Maan dag weer met 20.000 vermeerderd en bedraagt thans 80.000 man. Zoo ziet men strijd hier, strijd daar, strijd overal. De heer H. J. van Veen heeft voor let beroep naar de Ned. Herv. gemeente te SIJBECAR3PEL bedankt. Door het provinciaal be- stuur van Noord-Holland is bij enkele inschrijving aanbesteed: le. Het doen van leveringen en werkzaamheden ten behoeve van de Heldersche zeewering, behoorende tot de rijkszee werken in de provincie Noord-Holland, in twee perceelen strek kende die van het le perceel voor het gewoon onderhoud der zeewering en die van het 2de perceel voor herstel der zeewering van schade, ontstaan door storm. Raming perceel I f 25.000, perceel II f 930. Minste inschrijver per ceel 1, J. W. Roelofs te Papendrecht voor f 21469. Minste inschrijver perceel II, J. Oldenburg te Bergen voor f 860. 2e. Het op diepte brengen van eenige gedeelten van het Groot Noord-Holland- sche Kanaal. Raming f 11.000. Minste inschrijver, L. Volker Jz. te Maarsen, voor f 9850. Heet* Ilugowaard. Bij publieke aanbesteding, den 27en, heeft het polderbestuur de levering opgedragen ten behoeve van den polder van ma chineolie a t 15, raapolie a f25 50 en poetskatoen a f 32,25, alles per 100 K. G. aan A. W. Sabel te Zaandam; Reuzel a f 45.50 per 100 K. G., kaarsen a f 15.25 per pak en petroleum a f 14.32 per vat aan Holzmuller te Alkmaar. Als een bewijs, dat het tegenwoordig moeilijk is, om op boerde rijen goed en voldoend personeel te be houden of te employeeren, kan worden vermeld, dat de heer J. L. Strijbis, groot landbouwer en veehouder aan de Lan- gereis,onder Oude Niedorp, eerstdaags naar Urk gaat, om te trachten daar een of meer goede werkmeiden „te huren", wijl het hem niet mogelijk is, ondanks een uitstekende behandeling en goed loon, in deze omgeving zoo iemand te vinden. Oogstverwachtingen. Aangaande de verwachtingen van den oogst over 1899 in de prov. Noord-IIol- I land, zegt de St.Ct Over het algemeen kunnen voor dit gewest de verwachtingen van den oogst zeer gunstig worden genoemd. Omtrent de wei- en hooilanden, welke alhier zulk eene voorname plaats inne men, zijn van schier alle tijden de beste berichten ingekomen. Hoewel de koude Meimaand voor den j groei van her gras niet voordeelig was, heeft dit gewas, dat door den zachten winter en vooral door de gunstige weers gesteldheid in Maart reeds tamelijk tot ontwikkeling was gekomen, zóó weinig geleden, dat de later ingevallen warmte voldoende is geweest, om het welig te doen opschieten. De hooiopbrengst valt dan ook mede en de qualiteit, welke alleen hier en daar wat geleden heeft door te veel re gen tijdens den oogst, wordt over het algemeen uitmuntend genoemd. Op de weilanden vond het vee, dat grootendeels reeds vóór Mei kon worden uitgejaagd, tot dusver iu de meeste gemeenten ruimschoots goed voedsel. De aardappelen beloven mede een overvloedig en goed beschot. Voor de gevreesde ziekte bleven zij gespaard. Tarwe en rogge staan ook algemeen goed en geven uitzicht op een overvloe- digen oogst. De haver is minder gunstig opgegroeid en heeft vooral op hoog gele gen gronden veel van de droogte te lijden. Omtrent erwten en boonen zijn gun stige berichten ingekomen, eveneens om trent het mosterdzaad. Daarentegen zal de opbrengst van karwijzaad beneden het middelmatige blij ven, daar de plant nog al van koude te lijden heeft gehad. De koude weersgesteldheid in het voor jaar heeft ook een ongunstige* invloed gehad op de bloembolgewassen. Vooral de tulpen hebben in den beginne zeer van de nachtvorst geleden en zijn ten gevolge van den aanhoudenden scher pen Noordoostenwind, gepaard met droogte, te vroeg afgestorven. Bij het rooien bleek veelal, dat de bollen klein van stuk waren. Zeer ongunstige berichten zijn ver-

Schager Courant | 1899 | | pagina 1