PLAATSELIJK NIEUWS. Mr. P. J. Troelstra en de zaak-Hogerkuis. Groentenmarkt te Broek op Langendijk. Dinsdag 25 Juli. Groenten- en Aardappeienmarkt te BOVENKARSPEL. Groentenvereeniging „de Nie- dorper Kogge". der ontvangen ten opzichte van de vruchtboomen. Hoewel zij meestal goed gebloeid hebben, is de vrucht slecht gezet of tengevolge van wind en vorst niet tot ontwikkeling gekomen. Slechts in enkele gemeenten werd van appelen en peren een middelmatige oogst ver wacht. Vergadering van den Raad der gemeente Wieringen, gehouden op Dinsdag 25 Juli 1899, des namiddags 2 uur. Afwezig de heeren P. Kuut en P. Luijt. Voorzitter de EdelAchtb. heer L. C. Kolff, Burgemeester, Na opening door den voorzitter wor den door den secretaris, den heer Poel, de notulen der vorige bijeenkomst ge lezen en zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. 1. Wordt gelezen een reclame van den heer P. Visser, verzoekende wegens ziekelijke omstandigheden de helft van het door hem verschuldigde schoolgeld te mogen betalen. Alg. st. toegestaan. 2. Eene reclame van den heer Jn. Wit, eveneens verzoekende de helft der schoolgelden te mogen betalen. Hierop wordt afw. beschikt. 3. Eene missive van den heer Rijks- Ontvanger te Anna Paulowna, behel zende de mededeeling, dat op den 5 Juli jl. aan den Gemeente-Ontvanger alhier is uitbetaald een som van f 754.87^. 4.Voorzitter deelt mede, dat door heeren Ged. Staten afwijzend is beschikt op de reclame van den heer C. J. v. Kelck- hoven, zoodat zijn aanslag in den Hoofd. Omsl. o'nveranderd blijft. 5. Wordt ter tafel gebracht een schrijven van heeren Armvoogden te Hipp., waarin te kennen wordt gegeven, dat genoemde Armvoogden voor E. Rot gans geen huishuur meer willen beta len. De raad zal nogmaals heeren Arm voogden aanschrijven, om de huishuur drie maanden lang te betalen en hun verwijzen naar art. 11 van hun regle ment. 6. Was ingekomen een missive van heeren Gedeputeerde Staten, begelei dende de door hen goedgekeurde be sluiten tot het doen van af- en over schrijvingen op de begrooting van het dienstjaar 1898, en tot het doen van verschillende uitgaven uit den post van onvoorziene uitgaven. 7. Voorzitter deelt mede, dat heeren Ged. Staten hunne goedkeuring hebben gehecht aan het besluit van den raad tot bet aangaan van twee geldleeningenle voor het verbeteren der wegen, groot f 5000,2e voor het bouwen van een onderw.-woning, groot f 3000. 8. Wordt ter tafel gebracht een plan voor de te bouwen onderwijzers- woning na hiervan inzage genomen te hebben, wordt dit plan aangenomen, waarvan de raming bedraagt 1' 2700. 9. De maaudstaat der zeegras-ex ploitatie over Juni wordt ingezien en voor kennisgeving aangenomen. 10. Voorzitter deelt mede, dat de gemeenterekening over 1898 14 dagen ter visie heeft gelegen, en verzoekt de commissie, welke haar onderzocht heeft, hiervan rapport uit te brengen. Bij monde van den heer Obreeu wordt medegedeeld, dat de rekening in orde is bevonden, waarna deze met algemeene stemmen wordt vastgesteld; de Ontvangsten bedroegen i 17720.12y2, Uitgaven f 15932.451/2> Alzoo een batig saldo van f 1787.67. 11. Worden de geloofsbrieven der herbenoemde raadsleden, de heeren Obreen, Heijblok en Kunt, onderzocht en in orde bevonden. Bij de gewone rondvraag zegt de heer P. Tijsen, dat de torenkap te Wester- land wel eens geteerd mag worden. Voorz. belooft, hierin te zullen voorzien. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. De Haagsche Rechtbank heeft Vrijdag mr. P. J. Troelstra, die verleden week terecht stond wegens smaad, den officier van Justitie te Leeuwarden aangedaan, van alle rechtsvervolging ontslagenaan nemende, dat hier aanwezig was het ge val bedoeld sub 3o. art. 261, W. v. S. (Noch smaad, noch smaadschrift bestaat voor zoover de dader klaarblijkelijk heeft gehandeld in het algemeen belang, of tot noodzakelijke verdediging). Het vonnis overwoog te dien aanzien o.m.dat bekl. alle middelen had uit geput om de z. i. bestaande onschuld van de gebrs. Hogerhuis aan het licht te brengen en dat, toen de beschikking vau den off. v. just. te Leeuwarden open baar weid gemaakt, er voor beklaagde reden bestond die beschikking aan te vallen om eene strafvervolging uit te lokken. Verder overwoog het vonnis, dat be klaagde door nauwgezet onderzoek en door verschillende verklaringen, tegen over hem afgelegd, tot de overtuiging was gekomen, dat de gebrs. H. onschul dig gevangen zaten en het algemeen belang vordert, er toe mede te werken dat geen onschuldigen gevangen blijven. Verder wordt overwogen, dat bekl. op goede gronden de overtuiging heeft kunnen bekomen, dat de gebrs. H. on schuldig waren dat hij, door den officier van Just. te Leeuwarden bepaalde feiten ten laste te ieggen, dit heeft gedaan om eene straf vervolging uit te lokken en revisie van het vonnis betreffende do gebroeders Hogerhuis mogeljjk te maken en daar- door heeft gehandeld in het algemeen belang. Voor het Staatsexamen) B. is deze week geslaagd de heer W. Bronneger Onnekes te VViialiol, leer ling van de Rijks Hoogere Burgerschool en de inrichting voor Hooger Onderwijs te Alkmaar. Woensdagavond hielden de koolbouwera van sSint ucras in het lokaal van den heer J. Kuijs I eene vergadering. Aan de orde werd j gesteld de vraag„Is het wenschelijk, dat voortaan ook de roode kool op de markt wordt geveild In den koolhandel is het de laatste jaren een gebruik geworden, dat de bouwer naar den koopman gaat en zijn waar presenteert. Deze aanbieding is langzamerhand, zooals men 't hier noomt, in eene bedelpartij ontaard, wat nagenoeg allen tegen de borst stuit, doch waaraan men moet meedoen, wil men niet met zijn kool blijven zitten. Om hieraan nu een einde te maken hebben de bouwers van Sint Pancras, vanwaar do eerste weken hoofdzakelijk de kool moet komen, met 29 tegen 5 stemmen besloten om Maandag a.s. met de roode kool naar de afslagmarkt te gaan en niet meer op bestelling te leveren. Groentenmarkt te Noord-Schar- woiule (station Donderdag 27 Juli. Aangev. 1013 zakken aardappelen. Muizen f 0.65 a f 0.95 per zak. Graafjes 0.80 a 1.05 Blauwe 0.75 a 0.90 Vlugge handel. 31970 bos wortelen f 1.a f 1.70 p.lOOb. 83000 bloemkoolen f 2.50 a f 6.p. 100. 2e soort f 1.50 a f 2 30 p 100. 291 m. aardappelen f 0.40 a f 0.90 p 74H. Woensdag 26 Juli. 39000 bos wortelen f 0.90 a f 1.90p.l00b. 63000 bloemkoolen f 3.a f 6.50 p 100. 2e soort f 1.40 a f 2 80 p. 100. 240 m. aardappelen f 0.50 a f 0.85 p. */4H. Donderdag 27 Juli. 7185 bos wortelen f 1.30 a f 1.80 p. 100 b. 41736 bloemkoolen f 3.a f 5.25 p. 100. 2e soort tl 60 a f 2.80 p. 100. 193 m. aardappelen f 0.55 a f 0.80 p. 1/ilü. Groentenmarkt te St. Pancras. Dinsdag 25 Juli. 487 m. aardappelen f 0.45 a f 0.80 p. 74H. 101500 slaboonenf 0.25 af 0 35 p. 1000. Bloemkool f 1.af 1.25 per 100. Snijboonen f 0.65 per 1000. Woensdag 26 Jali. 376 m. aardappelen f 0.45 a f 0.85 p. 1/i H. 93200 slaboonen f 0.30 a f 0.45 p. 1060. Bloemkool f 1.af 1.35 p. 100. Snijboonen f 0.50 per 1000. Tuinboonen 4lj2 cent per 100. Donderdag 27 Juli. 231 m. aardappelen f 0.55 a f 0.80 p. 1/kH. 37000 Slaboonen f 0.35 a f 0.45 p. 1000. Woensdag26 Juli. Ochtendmark t Bloemkool grove f 2.80 af 4.p. 100 st. Bloemkool fijne f 1.80 a f2.10 p. lOOst. Sluitkool witte f 5.50 af 7.25 p. lOOst. roode f 8.50 af9.p. lOOst. Aanvoer 70000 st. Middagmark t. Aardappelen. Muizen groote f 1.a f 1.10 p. VaH L. kleine f 0.30 a f 0.40 Ronde grooto f 1.— a f 1.10 Blauwe groote f 0.80 a f 0.95 Aanvoer 3479 y2H.L. Boonen f 0 60 per duizend. Peren f 4.per a/2H.L. Appels f 5.50 Donderdag 27 Juli. Ochtendmark t. Bloemkool grove f 3.a f4.50 p. lOOst. Sluitkool roode f 8.50 p. lOOst. Sluitkool witte f 5.50 a f 7.50 p. 100 st. Aanvoer 50000 stuks. Middagmarkt. Aardappelen. Muizen groote f 1.af 1.10 p. 1/2 H.L. kleine f 0.30 a f0.35 Ronde groote f 1.a f 1.10 Blauwe groote f 0.80 a f 0 90 Aanvoer 3352'/2 ^ILL. Boonen f 0.35 per 1000. Vrijdag 28 Juli. Ochtendmark t. Bloemkool grove f 2.80 a f 3 75 p. 100 st. Sluitkool Roode f 7.25 a f 7,50 p. 100 st. Witte f 6.50 p. 100 st. Aanvoer 52000 stuks. Middagmarkt. Aardappelen. Muizen groote f 0.95 a f 1.05p. 1ji H.L. kleine f 0.25 h f0.35p. Ronde groote f 1.5 fl.lOp. Blauwe groote f 0.80 h f 0.90 p. Aanvoer 3472 Boonen f 0.35 per 1000. De handel in verschillende tuinbouw producten was in deze week levendiger dan in de vorige. Aardappelen werden dooreen tegen een hoogeren prijs van de hand gedaan en ook de bloemkool- prijzen werden iets beter. De verzen ding geschiedde in hoofdzaak naar het buitenland. De „fijne" bloemkool is ge heel opgeruimd, doch de aanvoer van de „grove" zal nog wel eenigen tijd aan houden. Werden in het begin der vorige week enkele partijen voor de inmake- rijen opgekocht, de prijzen zijn daar voor thans iets te hoog. Dat er overigens goede plannen voor de inmakenj bestaan, blijkt wel uit het feit, dat te Andijk en Wervershoof voor de fabriek van den heer J. Boon te Grootebroek 32 II. A. met reuzen-bloem kool zal worden bebouwd. Door Voorzitter en Secretaris van hot Hoofdbestuur dezer vereeniging was aan de leden meegedeeld, dat de heer J. G. Hazelocp, Rijkstuinbouwleeraar voor Noord-Holland, ten huize van den heer C. Kieft te WINKEL, op Vrijdag 28 Juli, '8 namiddags 7 uur, een lezing zou houden over 1. Teelt van aardbeziën, aalbessen eu kruisbessen (aanplauting, keuze der soorten en netto-opbrengst). 2. Gelegenheid voor afzet en wijze van verzending van vruchten. 3. Aanleg van gaarden met tusscheu- beplautingen. Om 7 uur was slechts een zeer klein aantal personen aanwezig, om 8 uur een twin'igtal, zoodat het eeuig aanwezig Hoofdbestuurslid, de heer J. Porte, meende de vergadering te moeten ope nen. Hij deed dat onder mededeeling, dat uitbreiding der cultuur in deze streek de voorlichting van iemand noo- i dig maakte, die daartoe volkomen in staat is, en gaf daarna het woord aan den heer Idazeloop. Pas waa deze be gonnen, of de Vice-Voorzitter, de heer J. Koomen Hz., verscheen aan de be stuurstafel, zoodat het Hoofdbestuur door twee leden vertegenwoordigd was. De heer Hazeloop hield met het oog op 't late uur van aanvang een korte inlei ding en haalde daarbij aan een verga dering te Hoorn, waar ook de opkomst zoo gering was, doch waar het beste deel verscheen en hoopte, dat ook hier een goede kern der Vereeniging zou aanwezig zijn.Het deed hem genoegen, dat 't Hoofdbestuur hem had uitgenoodigd op dezen tijd, nu de gelegenheid bestaat om naar aanleiding van de besprekingen verschillende maatregelen te nemen en en ook omdat hij nu niet genoodzaakt is de komst te moeten uitstellen wegens drukke bezigheden, die de winter ge woonlijk met zich brengt. Tot het onderwerp overgaande, behan delde hij 't eerst het derde punt der convocatie en vervolgens 't eerste en tweede. Als hoofdvereischte voor den aanleg van gaarden noemde hij een ge schikte grondsoort en van de grondsoor ten in ons land is voor vruchtboomen klei wel de voornaamste, zooals men zien kan in de Betuwe, Zeeland en de Bangerd. Zandgronden zijn voor vrucht boomen minder goed, omdat ze daarin door droogte minder voedsel bekomen. Toch is de aanwezigheid van klei voor 't aanleggen van boomgaardeu alleen niet voldoende; ook op den waterstand moet worden gelet. Is de waterstand te hoog, dan kan de lucht niet in den grond doordringen en de ademhaling, die bij de planten door alle organen plaats heeft, ook door de wortels, wordt er door belemmerd. Zullen de levensui tingen voldoende plaats hebben, dan moet de lucht steeds in den grond kun nen doordringen en daarom moet de bodem los gemaakt worden, ook dan wanneer zulks niet voor bemesting dient. Als voorbeeld noemde spreker hoe graszoden beter groeiden, toen de grond er onder losgemaakt was voor 't leg gen eener gasleiding, dus zonder dat eenige bemesting had plaats gehad. Nu gaat het niet om den grond bij boomen diep los te maken, maar bij het plan ten ervan kan dat wel en 't wordt zoo weinig gedaan. Gewoonlijk maakt men een gat en zet den boom daarin, ver getende, dat de wortels zich later verder uitbreiden en dan in den niet losge- maakten grond komen. De bodem moet geheel tot op een meter diepte worden los gemaakt en dit is soms nog te weinig als zich even lager een ondoordringbare laag in den grond bevindt. Mocht men bevreesd zijn, dat slechte grond door het diepe spitten naar boven zal komen, daarvoor kan gezorgd worden, wat spre ker door een teekening op 't bord aan toonde. De boomen moeten beschut wor den tegen winden, vooral zeewinden. Daarvoor worden veel wilgen ge bruikt, die echter soms meer na- dan voordeelig zijn, en daarom wel worden vervangen door elzenhagen. Toch kan men de boomen zoo planten, dat ze elkaar beschermen door te beginnen, waar de meeste wind te vreezen is en zoo voort te gaan. Wat de hoogte der boomen betreft, merkte spreker op, dat in Zeeland veel hoogstammige voorkomen, omdat daar paarden er onder loopen. Waar dat niet het geval is, zou hij de voorkeur geven aan laagstammige en halfhoogo, omdat ze minder duur zijn, minder windvang hebben, gemakkelijker gesnoeid kunnen worden en gemakkelijker zijn voor 't plukken. De vorm der kroon dient voor appelen vlak, voor peren piramidaal te zijn, komende deze vormen 't meest met de natuur der boomen overeen. Wat de veredeling aangaat, is het gewenscht, dat stam en kroon van dezelfde soort zijn. Vroeger maakte men veel gebruik van tusschenstammen, doch daar de boom op de veredelingsplaatsen 't zwakst is en zich daar kanker vertoont, is men ervan teruggekomen, hoewel voor enkele soor ten een tusschenstam gewenscht is, als ze namelijk voor kroon te zwak zijn. Het koopen van boomen moet met zorg geschieden, dus niet van straatven ters of op de markt, maar van goede kweekers. Aan jonge boomen is 't door niet kweekers meestal niet le zien van welke soort ze zijn, en zoo krijgt men vaak andere dan de begeerde boomen. Daarbij komt, dat ze lang buiten den grond geweest zijn en de wortels van de droogte veel hebben geleden, zoodat de boom moet kwijnen. En ondekt men later, dat de boom niet van de bedoelde soort is, dan gaat men h?m verenten, heeft stam en kroon niet van dezelfde soort en is weder heel wat ten achteren gekomen. De zucht tot goedkooper aanleggen van een boomgaard loopt zoo tenslotte uit op groote duurte. De boomen moeten voldoende voedings stoffen in den grond vinden, die bij het bewerken vau den grond erin gebracht kunnen worden en daarvoor beval spr. aan Thomasphosphaat en ongestoomd beenderen meel, die veel phosphorzuur bevatten, wat door de vruchten telken jare wordt afgevoerd. De geschiktste tijd van planten is die, waaneer de boo men in rust zijn en dan is de herfst 't best voor gronden, die niet te veel last van water hebben. Het voorjaar is niet zoo goed, omdat de boomen dan al jonge worteltjes gemaakt hebben, die bij het planten verloren gaan. De afstand wordt meestal te dicht genomen, in den Ban gerd 5 a 6 meter. Dit is niet goed, want daardoor hebben de boomen geen zon genoeg en lijdt de knopvormiog. Appel- boomen moeten geplant worden op een afstand van 12 meter, pereboomen op een afstand van 10 meter. Dier tusschen kunnen wel boomen geplant worden, maar die moeten dan van kortor levensduur zijn, dus vroeg dragen en vroeg af zijn om verwijderd te worden. Ook pruime-, kerse- en morelleboomen zijn voor tus- schenbeplanting geschikt. Als de boomen geplant zijn, dan moet men door snoeien zorgen, dat ze een goeden vorm krijgen en de takken voldoende lucht kunnen ontvangen, door takken, die naar binnen groeien, en doode toppen te verwijderen. Stam en hoofdtakken moeten gereinigd worden, waarvoor geschikte schuiers in den handel zijn. Ook voor bemesting dient gezorgd te worden en wel van den on dergrond. Daarvoor heeft men boren, waar mede gaten in den grond worden geboord en waardoor men den mest er in brengt. Kunstmest is daarvoor 't best, omdat men daarmede de boomen juist die stof- fen kan geven, waaraan ze behoefte hebben, vooral phosphorzuur en kali. Voor tusschenplanting kunnen aange wend worden aal- en kruisbessen, die niet veel noodig hebben en goed dragen Ze moeten evenwel niet te dicht geplaatst worden, want men verkrijgt meer bes sen van één grooten struik, dan van twee kleine op dezelfde oppervlakte. Er moet dus gezorgd worden voor de strui ken wijd uit elkaar en lang snoeien. Hierbij is nog verschil tusschen roode aalbessen en zwarte; de eerste dragen vruchten op het oude hout, de laatste niet, en daarop moet bij 't snoeien gelet worden. Kruisbessen dragen aan oude en nieuwe takken en behoeven weinig gesnoeid te worden. Stekken vau bessen werd door spreker aangetoond. Het moet in den herfst geschieden en de stekken liefst met een voetje worden afge sneden. Aardbeien kunnen de eerste jaren tusschen de bessen geplant worden. De beste teelt van aardbeien is door uitloopers en 't eerste plantje aan een rank is 't sterkst. Zoodra het wortels heeft, moet het van de moederplant ge scheiden worden. Het planten kan in Juli reeds plaats hebben. Ze geven het eerste jaar reeds vruchten en die zijn het mooist. Te Beverwijk worden de aardbeien tusschen rijen boonen geplant en te Aalsmeer aardbeien en augurken tusschen boonen, wat door teekeningen weder werd duidelijk gemaakt. Voor tusschenbeplanting werden door spreker ook trambozen aanbevolen, die zeer ge schikt zijn voor den groothandel en ook voortgeteeld worden door uitloopers. Hierna gaf spreker verschillende voor aanplanting geschikte soorten op van appelen, peren, pruimen, kersen, fram bozen, aardbeien, aalbessen en kruisbessen en deelde vervolgens een en ander omtrent de wijze van verzending mede. Zoo worden in het Westland en den Ban gerd de appelen en peren verzonden in manden van 1j2 mud, pruimen in balen van 50 K. G. of zooals te Houten, Schalkwijk en de Bangerd in mandjes van 25 Kilo. Kruisbessen in balen van 50, aalbessen in mandjes met deksel van 5 tot 20 kilo. Aardbeien worden naar het buitenland verzonden in vaten of okshoofden tot 700 pond inhoudende. De suikeraccijns, zeide spreker, is in ons land nog een groot bezwaar om te concurreeren met het buitenland, doch hij gaf den ernstigen raad met het aan planten van boomen en struiken niet te wachten tot die accijns er af is, wijl de groote hoeveelheden aanwezige vruchten meer tot afschaffing zullen bijdragen dan die nog komen moeten. Hiermede eindigde de zeer belangrijke en met de grootste aandacht aangehoorde rede, waarvan alleen nog moet gezegd worden 't is jammer, dat ze niet door alle leden der vereeniging is aange hoord. De heer Porte sprak een kort slotwoord, want het was reeds half twaalf geworden. Hij dankte den heer Hazeloop, dio ons veel heeft laten hoeren, die ons veel heeft geleerd.- Het is noodig, zeide hij, dat we an dere wegen zoeken, dat we van cultuur veranderen, want de landbouw heeft een moeilijken tijd. Voorlichting hebben we noodig, de gelegenheid tot gedachten- wisseling is hedenavond gegeven en wat is er toch weinig bezook. Met een woord van leedwezen over de wegblijvers en van dank aan de aanwezigen, sloot hij de vergadering. Donderdag maakten de leerlingen der hoogste klassen van de openbare school te JSint lJixiaU;i*4its «en reisje naar Amsterdam. Met den eersten trein werd des ochtens de reis aanvaard. Over Haarlem kwam men voor 9 uur reeds te Amsterdam aan. Te voet werd de weg afgelegd naar 't Rijks-Museum, waar eenigen tijd werd vertoefd, om daarna naar 't Panopticum te wandelen, waar de kinderen veel geno ten en de lachspieren ook fiink in bewe ging werden gebracht. Vandaar werd de tocht voorgezet naar Arfcis, waar vertoefd werd van half twee tot half zes. Per tram ging het uu uit de Plantage naar 't Centraal-station terug.De terugtocht werd genomen door de Zaanstreek. Aan de halte Sint Pankris aangekomen, werden de kinderen met muziek van 't fanfare corps „Concordia" naar huis gebracht, liet is voor de jeugd weder een pret tige en leerzame dag geweest, die nog lang in de herinnering zul blijven. In September hoopt hot muziekkorps der dd. schutterij te HOORN zijn 25-jarig bestaan te her denken op een feestelijke wijze, o. a. door het organiseeren van een festival. Eenige goede muziekkorpsen uit de provincie Noord-Holland zullen daartoe worden uitgenoodigd. De beroepsaanduiding op briefkaarten. Niettegenstaande ten vorigen jare be zwaar is gemaakt tegen een te uitge breide aanduiding van het beroep op de voorzijde der briefkaarten, wordt, blijkens de vele bij het hoofdbestuur der poste rijen en telegraphie ingekomen klachten, op vele postkantoren ook de verzending geweigerd van briefkaarten, waarop de naam eenigszins uitgebreid of wel de naam en het beroep van den afzender in één uitdrukking zijn vermeld. Dit behoort volgens het hoofdbestuur van de posterijen niet te geschiedenook al is dergelijke vermelding nog al uitge breid, gelijk b.v. het geval kan zijn op briefkaarten, afgezonden door naamlooze vennootschappen of agenturen. Dan behoort daarin te worden berust. Het is mede niet verboden, dat hij die één of meer beroepen uitoefent,welke niet in één woord zijn samen te vatten, die beroepen elk met één woord of daarmede gelijk gestelde uitdrukking vermeldt. Voorts vestigt het hoofdbe stuur voornoemd de aandacht der post ambtenaren er op, dat doorhaling of radeering van niet geoorloofde aandui dingen of geschriften op briefkaarten geoorloofd is, alsmede dat een aandui ding van het beroep, welke niet voldoet aan de gestelde eischen, door radeeren, doorhalen, c. q. beschrijven met de pen, in den vereischten vorm mag worden gebracht. Scbgen, 29 Juli '99. Op het concert, te geven door Schagen's Harmonie kapel, onder directie van den heer L. A. Schouten, op Zondag 30 Juli 1899, in den tuin van den heer Broers- ma, zal het volgende programma worden uitgevoerd: 1. The Strand, March, Ivan Tchakoff2. Ouverture Madchen von der Spule, Pranz von S.uppé 3. a. „Ik ken een lied", Willem de Molb. Abendgebet, Gustav Lange 4. Fantaisie de '1 Opéra L'Ombre, E. von Flotow5. Ronde des petits Pierrots, Auguste Bosc6. Une nuit d' Eté, Ouverture fantastique, G. Fack 7. Rêves du passé, Mazurka de Concert, L. A Schouten 8. Le premier Baiser, Valse de Salon, George Lamothe 9. Finale Bienenhaus-Marsch, M. Pop- pelsdorff. De branden van Zondag j.1. kostten onze gemeente aan arbeidsloon voor het personeel der brandspuit ruim 135 gulden. Door hetKoninklijkNe- derlandsch Meteorologisch Instituut te Utrecht werden verschillende opgaven gevraagd over het onweer, dat Zondag morgen boven onze gemeente woedde. De weken voor de Bee ui ster markt behoorden nog voor weinige jaren tot de stille weken van de Schager markt. Die tijd is echter voorbij, liet geheele jaar door is er aanvoer genoeg, om kooplieden en bezoekers te trekken. Natuurlijk neemt de aanvoer tegen den herfst belangrijk toe en maakt de Beemster markt in deze nog altijd een keerpunt uit. Verscheidene runderen, vooral stieren, Donderdag j.1. alhier ver handeld, zal men de volgende week op de Beemster markten terug kunnen vinden. Over 't geheel was de handel stug. Dit gold zoowel voor vette koeien als dito schapen. De weerberichten uit Londen lokten den export-handel niet bijzondèr tot koopen uit. Een zwoele dag, velen hebben het bij ondervinding, kan gevoeligo verliezen brongen. Overi gens bleef alles vrijwel gelijk. Boter alleen noteorde weer hooger. Bij begin Juni geelt dat nu een verschil van 30 cent per K.G. Geen kleinigheid, zal me nig huismoeder zuchtend opmerken. Ons fonds boekte 34 vette koeien. Onze vroegere plaatsge- noot, de heer K. Zeeman, zal lioogfif»

Schager Courant | 1899 | | pagina 2