ilitiiti Nieuws-, «film 43ste Jaargang 2To. 3451. Zondag 17 September 1399. w g-1* a t i s. Poiitiel owziciit der weel Bureau: SCHA&fiKM, Laan, UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. WI X k E L. O 4. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Zij, die zich tegen 1 Octb. a.s. op de Schager Couranl wenscben te abonneeren, ontvangen de tot dien datum nog verschijnende nummers (i e tri eenteSchagen. ft e k e u dmakin'irei), Nationale Militie. KE.VMSUKVING. HERHALINGS-QNDERWIJS Kennisgeving. KENNISGEVTNG. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. \muw- k uiüw'iw- Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden A.DVERTENTIEN in het eeratuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 8.60, Afzonderlijke nummers 6 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. POLITIE. Ter secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een ver loren gouden dameshorloge. Burgemeester en Wethouders der gemeente SCHA GEN BrengeD, ter voldoening aan de derde alinea van Art. '26 dor Wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), ter kennisse vau de belanghebbenden, dat het overeen komstig Art. 25 dier Wet afgesloten inschrijvings- Register van 1899, voor de lichting 1900, met de daaruit opgemaakte alphabetische naamlijst, op beden ter Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd tot en met den 19den September, vau des morgeus 9 tot des namiddags 4 ure. Schagen, den 12 September 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. Be Secretaris DENIJS. O—O Burgemeester Wethouders van Schagen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het herhalingsonderwijs aan de gemeen teschool aldaar zal aanvangen Maandag 2 October a.s., des avonds te 41/, ure. De leerlingen kunnen zich, medebrengende hun vaccinebewijs, aanmelden aan de ge- meenieschool op Vrijdag en Zaterdag den 29an en 30sten September a. s. Het onderwijs zal niet worden gegeven, wanneer zich daarvoor niet minstens tien leerlingen aanmelden. Schagen, 15 September 1899. Burgemeester Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen; Gelet op art. 46 van de Politieverordening. Brengen ter algemeene kennis: dat, het op den 19d en September a s, in het belang der openbare orde,verboden is, in de kom der gemeente, vanaf de punten waar de daartoe betrekkelijke waarschuwingen zijn geplaatst, anders dan stapvoets te rijden. Overtreding wordt gestrait met oene boete van ten hoogste f 25.— of 6 dagen hechtenis. Schagen, 15 September 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. De Burgemeester der gemeente Schagen Gezien de artt. 10 en 145 van de Politiever ordening dier gemeente, Verleent vergunning aan de tappers, om op Dinsdag den 19e n September a. s. muziek te laten maken, danspartijen te doen plaats hebben en na bezetten tijd te tappen. Schagen, 15 September 1899. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. Er gaat doorEuropa een algemeene kreet van verontwaari diging en verbazing Ken krijgsraad, rillende voor de opgeheven vingers vaD eenige generaals, zich iu zijn angst zooveel mogelijk zoekende te dekken iets wat men in het leger zoowel physiek als moreel leert heeft een vonnis uitgesproken, dat niet, alleen getuigt van groote schending van het recht, maar van nog grooter karakterloosheid. Het leger heeft weer gezegepraald, de sabel sprak en daarnaast de wijwaterkwast, en Dreyfus is op nieuw veroordeeld. En Parijs is rustig Terwijl te Buda-Pesth en te Napels de veront waardigde menigte te hoop liep, men in Rome uit vrees voor een betooging tegen het clericaWsme de troepen in de kazerne geconsigneerd hield, kocht de Parijsche bourgeois een glas absint en las „het laatste nieuws." Dat deze groote tragedie, welke in Frankrijk wordt afgespeeld, en waarvan wij vermoedelijk eerstdaags het laatste bedryf zullen zien, aldus eeu loop heeft kunnen ueuiou, heeft natuurlijk zijn oorzaken. Toen de absolute monarchie, het L'état c'est moi vau Lodewijk XIV, met haar omlijsting van een druipenden adel tn een intrigeerende geestelijkheid, door de revolutie van 1789 was weggevaagd en de gebeele Eurnpeesche reactie zich op de jonge, stoutmoedig de rechten van den mennek verkoudigende republiek wierp, heeft deze dien aanval weerstaan. Het sprak van zelf, dat het Fransche volk daardoor een hoog denkbeeld van zichzelf kreeg en toen nu Napoleon, die iu ieder geval een man was van groote geestkracht en van schitterende militaire en wetgeveude talenten, de Fransche driekleur door geheel Europa droeg, meende men dat de Grande Armee ook moest vormen de Grande Nat ion, die de Frauscken zich sinds dien tijd inbeeldden te zijn. Een uitverkoren volk was de groote natie in haar eigen oogen en dit denkbeeld won al meer eu meer veld onder de restauratie en onder den zoogenaamden burgerkoning Louis Philippe. Het kon des te meer gekoesterd worden, omdat het zich concentreerde in de schoone hoofdstad aan de Seiue, waar de wetenschap eu de kunst, de vorsten en de staatslieden van geheel Europa elkander rendezvous gaven. Weer beleefde Frankrijk een groot historisch iijdstip: het was het oogen blik, toen in 1848 het Fransche vulk de hymne der verjonging door geheel Europa blies en wat toen de grocffe geesten, die de beweging leidden, wrochtten, moest duizenden Fransohen op liet denkbeeld brengen, dat het schoone land nog een hoogere roeping had, dan die het door zijn militaire ij del beid was ingegeven. Eu het had die roeping En toch, weer jaren daarna, koos het zich een nieuwenCaesar,die niets anders was dan een bespottelijke carricatuur vau den grooten man, die eenmaal zijn legers naar Berlijn voerde en den paus van Rome dwong hem in zijn hoofdstad te kronen. Op Jen troon gekomen door een reusachtige misdaad, uitgevoerd door een bende van avonturiers, die behendig de Napoleontische idee wisten te exploiteeren, oorlog voerden in de vlakten van Lombardije en in de Krim, omdat krijgsroem nu eenmaal onafscheidelijk is van de regeering van tyrannen, wist Napoleon III de Fransche bourgeoisie iu het gevlei te komen door haar geld te laten verdienen. Wat hinderde het den Parijschea burger, of de drukpers volkomen aan banden lag; wat kwam het er voor hem op aan, of het recht van domicilie op de gruwelijkste wijze geschonden werd; dat het recht van vereenigen en vergaderen en de onafhankelijkheid der rechtspraak met voeten werd getraptwat raakte het den vromen burger, dat de man van den 2eu December niet alleen kinderen, grijsaards en vrouwen had vermoord, maar dat hij ook de openbare moraal doodde, het geweten en elk begrip vau braafheid en eerlijkheid worgde; de magistratuur en de priester hadden beiden tegelijk geantwoord: „ga zoo voort, mijn zoon en waarvoor zou dan de geldverdieneude bourgeois zich warm maken? Hij kreeg zijn absolutie op zijn tijd. Dauk zij de verbeterde middelen van vervoer werd Parijs toen het zoogenaamde centrum der beschaving alle vorsten trokken naar het moderne Babyion, amuseerden zich bij de operettes van Offenbach en alles wat geld bezat, toog naar de oevers der Seiue ten einde hulde te brengeu aan de Fransche kunst en Fransche vrouwen. De naam van demi-mon daine dagteekeut van het tweede keizerrijk! Zoo heerschte la bande Bonaparte oppermachtig en het arme volk, dat nog altijd meende het heilig depót te zijn det nieuwere denkbeelden en van de vrijheid van den mensch, rotte tot aan de nieren. Daarbij kwam, dat de natiëu van Europa, of liever de aristocratie van geboorte en geld der omliggende landen, door maar altijd op te trekken naar het reus achtige pandemonium, dat men Parijs noemt, goud deden stroomen in de zakken der Parijsche burgers. Zoo sterkte men den Franschman in zijn zedelijk bedert en onder den stroom van vreemd goud vergat deze volkomen, dat zoowel zijp gezond ver stand als zijn intellect, zoowel zijn begrip van vrijen burger, als zijn geweten, werden gedood. En op dit alles werd het zegel gezet door Te Deuras en, zooals een dichter van die dagen zongde Kerk dwong de Voorzienigheid om zich met de bende van Bonaparte te encanailleeren. Toen kwam de Nemesis, de oorlog van 1870 Eu de domme bourgeoisie, niet begrijpende dat al les verrot was en dus ook het leger, dat het ultrauion- tanisme den oorlog aanwakkerde,omdat het begreep,dat deze oorlog de laatste inzet was in het vreeselijke spel, dat la bande Bonaparte zeventien jaren lang in Frank rijk had gespeeld, schreeuwde „verraad'7 toen de zegevierende Duitsche troepen naar Parijs trokken, Napoleon ziek aan den Duitschen Keizer lafhartig overgaf, en zijn waardige gemalin het schoone ljjf ging bergen iu Engeland. De oorlogsschatting werd betaald met de opgepotte vijffrancstukken, want men wilde revanche. Het Fransche volk had weldra alles vergeten en niets geleerd. De Kerk huldigde evenzeer de republiek, zooals zij het keizerryk had gehuldigd en den een of anderen pretendent zal huldigen, als het dezen gelukt zich tot koning of keizer te laten uitroepen mits aan haar maar de macht blijft. Wij allen kennen de geschiedenis der laatste jaren Het militarisme heeft de overwinning behaald op het geheele geestelijke leven van Frankrijk en het vonnis te Rennes is daarvan de reusachtige uiting Dat militarisme is vooral versterkt door het verbond met Rusland, of liever dit laatste is ziju werk. Toen de Frausche republiek zich prostituëerde met de reus achtige macht, die den knoet tot scepter heeft, Siberië bevolkt en Finland ontvolkt, kon van haar gezegd worden, dat het volk was ten onder gegaan, dat de wereld zou vrijmaken door zijn voorbeeld en geest kracht Wat tot nu alleen in Rusland had weêrklonken, het, hephepliep I de kreet der middeleeuwen tegen de Jolen, werd te Parijs gemoderniseerd tot een „a bas les juifs I" en hetzelfde volk, dat eenmaal honderd jaren geleden in een verheven oogeoblik „les droits de 1'homme" decreteerde, zug dit, ouder de verderflijke suggestie vau kepie eu priesterrok, glimlachende aan En het kon ook bijna niet anders. Méér dan dertig jaren zijn er noodig, om eeu volk op te heffen uit het diepe verdeif, waarin een gewetenloozc troep avonturiers, ridders van de hooge misdaad, een natie heelt gestort Alles wat er na 1870 gebeurd is, de zee van bloed, waarin de commune is gesmoord, Panuma en nu de zaak-Dreyfus, is het gevolg van de demoralisatie des volks, veroorzaakt door het tweede Keizerrijk met behulp van het ultramontauisme Maar nochtans gaat liet niet op, dat wij in heilige verontwaardiging, schoou die vergeeflijk is, zooals in vet^heidene bladen in het binnen- en buitenland wordt .voorgesteld, het Fransche vulk te boycotten. Wij mogen dit niet doen, ter wille van de weinige intellectuelen, wier namen Clio eenmaal met gouden letteren o\> de gedenktafelen der historie zal bijtelen. VV^wgen dit niet doen, omdat wij zeiven de idee van groote natie hebben versterkt door ouzo laffe aanbidding van alles wat uit Frankrijk kwam, omdat wij in alles de „groote natie" hebben trachten na te apen. Dat de Fransche bourgeois met een minachtend schouderophalen thans alles begroet wat de Europeesche pers over het Rennes-schandaal schrijft, vindt ziju oorzaak in het feit, dat wij van'uem een verwaanden rekel hebben gemaakt, die, iu navolging van Lodewijk XIV, zegt„1'Europe c'est moi Uit dien algemeenen kreet van verontwaardiging klinkt echter een groot leedwezen, dat wij een volk, dat wij lief hadden, zoo diep zien zinken. Wij zien de natie van 1789, die wij meenden de koningin te zijn van het recht, van den geest en van den goeden smaak, die, zooals Griekenland en Rome eertijds, den scepter der beschaving en van den vooruitgang in haar handen hield, dezen onder de pressie van den wapenrok en de soutane wegwerpen in een riool en er zal een reusachtige macht noodig zijn, een verbazende inspanning van het intellect, om hem daaruit op te duiken. Dat is het wat ons hindert, wat ons ergert, wat ons boos maakt Iedere tragische gebeurtenis in de historie heeft echter haar lessen. Die Weltgeschichte ist das Weltgericht. Zoo ook kunnen wij voor ons land uit het gebeurde lessen trekken. Verleden jaar, toen Zola veroordeeld was, schreef de Vandagtot—Dagschrijver in het Han delsblad „Daar van oudsher Fransche cyclonen de neiging hebben om een van hun wervelende buien over de lage landen aan zee te doen gieren, waarschuwen wij bijtijds. „Laat elk die gewetensvrijheid, den godsdienst, de liefde, verdraagzaamheid en menschenmin eert, thans op den uitkijk staan, om onmiddellijk alle9 wat op antisemitisme gelijkt, gestreng van ooze grenzen te weren En dat deze waarschuwing noodig was, bleek uit de Limburger Koerier, waarin de bekende Th. zich als volgt openbaarde: „De jood, overmoedig door zijn woekermilliarden, overmoedig door den steun van de vrijmetselarij, het radicalisme er. het liberalisme, stelt aan Frankrijk den onbeschaamden eisch Ik wil mijn Dreyfus terug, of ik gooi den heelen boel overhoop. ^erwondert het dan nog, dat alles wat in Frankrijk en^elders nog een 9pierke vaderlaudsliefde in zijn borst voelt, zich met een verbitterd gemoed tegen 't jodendom keert „De eerste vonk, die in 't magazijn van Neder- landsch enthousiasme werd geworpen, kwam van èen soort plattelandsheelmeester. „Daarna volgden eenige kwajongens van een gymnasium, die uog niet droog achter de ooren ziju, „En toen verscheen de ijdele, aanstellerige Charles Boissevain, van 't joodsche Handelsblad „En eindelijk de letterkundige grappenmaker J. vau Maurik, van 't Groene Weekblad." Welnu, „de Jood" heeft, na alles wat er te Rennes getuigd is, hoewel geheel Europa aan diens onschuld gelooft, zijn Dreyfus nog niet terug en vrijmetselaars, radicalen en liberalen berusten iu dezen kaakslag, aan het recht gegeven. Zij gooien den boel niet overhoop, maar zullen trachten weer den wettigen weg te betreden om tot den zegepraal te komen. Onderwijl tart Guérin in zijn fort nog het wettig gezagi Het vonnis is geveld en niet luisterende naar den wijzen raad in het vorige jaar door Dr. Schaepmau gegeven, toen hij schreef: „Nog altijd geldt het woord van Thomas van Aquinen, den apostel der heidenen nagesproken „wij behooren eerlijk van wandel te zijn ook tegenover die staan buiten de Kerk, opdat de naam des Heeren niet worde gelasterd om onze daad beijveren De Tijd, De Maaibede en de Limburger Koerier zich, om het vonnis toe te jubelen, toe te juichen en Dreyfus schuldig te verklaren. Welnu, dat hoofdorganen van de Kerk aldus spreken, i oet ons leed om die Kerk. Zij wordt daardoor geëncanailleerd,zooals de priesters in Frankrijk dat deden, toen zij een Tc Deum zongen ter eere van den Coup d'état van 2 December. Maar onder ons is die taal een waarschuwing De Tijd,DeMaasbode en de verdere bladen, die haar napral en iu meer of minder heftige taal, zijn ook de organen der RoomschKatholieke Staatspartij in Nederland, waarmede Dr. Kuyper in De Standaard van 1898 zijn partijgenooten aanraadde, om samen te werken, want „bij deRoomschen vond men toch denzelfden christelijken grondslag voor de burgerlijke samenleving teiug als bij ons." Hoe die christelijke grondslag zich openbaart, hebben wij in Frankrijk kunnen zien, en kunnen lezen in de Nederlandsche organen der Katholieke Staatspartij Wij weten dit wel maar wij brengen het onder de bijzondere aandacht van hen, die zich noemen „Christelijke democraten." 't Is eensdeels een genot om te lezen, hoe het grootste deel van het Engelsche volk zich tegen de militaire rechtsver krachting in Frankrijk verzet. Daar worden betoogingen georganiseerd, daar worden meetings belegd, daar worden verbintenissen aangegaan, daar worden wraakplannen gesmeed, alles en allen tegeu het Fransche volk en dat omdat een enkele persoon het slachtoffer is ge worden van militaire, nationale en cleri- cale willekeur. Wij, die uit de verte de ze edele verontwaardiging aanschouwen, wij hebben bij al die gevoelsuitingen gezucht en in stilte gezegdGrijp in eigen boezem en herzie u zelveD. Want terwijl men daar vervloekingen slingert naar de overzijde van het Kanaal, staat het mishandelde Transvaal daar als eeu Dreyfus onder de volken. Gelijk eens Henry en zijne trawanten verraderlijk tegen Dreyfus optraden, zoo smeedden Iihodes en Jameson hunne plannen in het duister. Evenals eens Esterhazy na zijn proces voor den krijgsraad deu handdruk van f den prins van Orleans ontving, zoo werd Iihodes door den prins van Wales be groet, toen hij van medeplichtigheid in den aanslag tegen de Republiek werd vrijgesproken. Een verblinde en vooringenomen dagbladpers heeft iu beide gevallen de oogen van het volk verblind. Leugen achtige berichten en telegrammen, on ware voorstellingen hebben een valsch patriotisme gekweekt, dat dienen moet om de euveldaden van de hoofdmannen bij de natie te vergoelijken. En toch wil men in Engeland het Fransche volk treffen, door de tentoon stelling te boycotten, terwijl het pleidooi der Nederlanders voor de stambroeders daarginder, als de stem eens roependen in een woestijn is. Onder de couranten, die zich tegen een oorlog met de Zuid- Afrikaansche Republiek verzetten, neemt de Morning Leader eene eers:e plaats in. Het blad tracht thans met cijfers op het koopmansgemoed der Engelschen te werken. Volgens eene vergelijking met andere overzeesche oorlogen, zullen 60.000 man Engelschen eene uitgave van 900 mil- lioen guldens vorderen. Daardoor zal de dienst der nationale schuld aan rente en aflossing eene vermeerdering van 4U millioen guldens ondergaan. Wij twijfe len echter, of deze uitgaven, met de rij ke goudmijnen aan den Rand in 't voor uitzicht, wel genoeg invloed zullen uit oefenen op de speculanten in Afrikaan- scbe mijnwaarden en op de bezitters van rentelooze actiën in de Zuid- Airikaansche compagnie, die vooral in handen zijn van de Britsche aristocratie. De Engelsche regeering heeft nu eeu soort van ultima tum gesteld met de volgende eischen 1. Kiesrecht voor de uitlanders na vijf jaar verblijf; 2. de gouddistricten vaardigen ten minste een vierde van de leden voor den eersten volksraad af3 Het Engelsek en het Hollandsch worden in dien Volksraad gelijk gesteld; 4. de oude en de nieuwe burgers worden gelijk gesteld bij de verkiezing voor staatspre sident en andere verkiezingen. Zoo de Zuid-Afrikaansche Republiek die vier punten aanneemt, zal een bij eenkomst volgen van Engelsche en Boerendiplomaten te Kaapstad, waarin dö wetgeving dier eischen iu bijzonder heden zal worden geregeld, ten einde op die wijze te voorkomen, dat de Boe ren later de verkregen voordeelen door nieuwe wetten weder nietig zullen ma ken. Met de Duitschers hebben zich thans ook de Ieren voor de Zuid-Afrikaan sche regeering verklaard. Zij hebben aan den Rand en iu Pretoria een corps gevormd en der regeering hunne diensten aangeboden. Dat het officiëele Duitschland nog al tijd weinig van de Jingo-plannen van de örma Rhodes-Cbamberlain is ingeno men, blijkt uit de woorden door den Duitschen consul, op eene vergadering te Pretoria, gebezigd. Indien de Duitsche vloot maar sterker geweest was, zeide deze diplomaat, dan zou de toestand in Zuid-Airika anders zijn, dan hij nu is. Zoo is dan toch nog eenige sympathie van de Duitschors, na het be kende telegram van keizer Wilhelm bij de vernietiging van Jamesou's bende, overgebleven. Wij hadden al gevreesd, dat bij de Duitsch-Engelsch-Afrikaan- sche overeenkomst Duitschland zijn sym pathie voor een schotel linzen had opge offerd. Indien Duitschlands keizpr de Boeren nog altijd genegen is, zal hij straks een mooie gelegenheid, hebbon in hun voordeel werkzaam te kunnen zijn. De keizer van Rusland zal een familie-bezoek te Darm- stadt afleggen op zijn reis door Duitsch land zal hij een samenkomst hebben met Keizer Wilhelm, bij welke gelegenheid de internationale geschillen zeker wel besproken zullen worden. Jammer, dat de Czaar niet een paar weken eerder naar lJarmstadt is getrok ken; dan had hij kunnen zien hoe de onderdanen van zijn schoonvader den braven generaal Mercier, een van de eerlijke legerhoofden van het met Rus land verbonden Frankrijk, in effigie aan den witten toren ophingen. Dat er tusscben Rusland en Duitschland over politieke onderwerpen van gedachten' gewisseld zal worden, mag men op maken uit de reis van graaf Murawieff, deu Russischeu minister van buiten- landsche zaken, naar Berlijn. Wellicht zal de Russische staatsman zijne Duitsche collega's polsen over de houding van Duitschland, wanneer Rusland op het Balkan-schiereiland een meer actieve poli tiek gaat volgen, 't Is vooral Servië, dat de verbolgenheid van Rusland heeft opgewekt. De ex-koning Milan, thans opperbe velhebber van het Servische leger, heeft het sedert eenigeu tijd bijzonder op de Servische vrienden van Rusland begre- pin. Hij verdenkt hen van vijandige gevoelens jegens hem en zijn huis, eeue opvatting, waarin wel eenige waarheid kan zijn. Nu heeft de heer Milau voor eeni- gen tijd het geluk gehad, dat er een aanslag op hem is gepleegd. Nu heeft men den moordenaar laten bekennen, dat hij door de hoofden der radicale partij tot den moord was aange zet, waarop eene algemeene arrestatie dier leiders is gevolgd. Rusland vreest thans, dat zijne vrienden in grootea ge tale zullen worden veroordeeld en ver bannen. Om dit te voorkomen zal Rusland voor geen krachtige maatre gelen terugdeinzen. Oostenrijk, dat Rus land gaarne buiten de Servische zaken wil houden, heeft de Servische regee ring tot groote gematigdheid aangespoord. De gezant van den Donau-staat heeft als deiï wensch zijner regeering te kennen gegeven, dat slechts een klein aantal doodvonnissen voltrokken zullen worden. Het officieuse orgaan der regeering voegt hier nog aan toeHet proces mag slechts gevoerd worden tegen hoogver raders, niet tege» de radicale partij. Om met politieke tegenstanders af te rekenen, is de rechtszaal de plaats niet. Het zwaard der gerechtigheid mag niet wor den gebruikt als werktuig ter ver volging van staatkundige tegenstanders. Over 't algemeen zijn de aanslagen in Oostersche landen verdacht. Ze wor den meermalen door de regeering op touw gezet, om persoonlijke of politieke tegenstanders te kunnen treffen. Ook worden ze meermalen met succes ge bezigd om de tanende volksgunst, door willekeurige regeeringsdaden verspeeld, te herwinnen. Met deze kennis is het heel moeilijk te zeggen, welke waarde er aan de samenzwering tegen het leven van den sultan gehecht moet worden. De zetel van dit complot wil men in Smvrna zoeken, waar dan ook een aan tal "personen in hechtenis zijn genomen. Misschien hebben de Jong-Turken, die nog altijd van een constitntioneelen staat met eene volksvertegenwoordiging' en stem- en kiesrecht droomen, het den sultan wel weer wat lastig gemaakt. Dan geeft zoo'n samenzwering eene schoone gelegenheid otn wat lastige lui van de baan te schuiven. Zoo blijft er rust en vrede in het groot8 huisgezin. De eerste der drie keu ringen vanwege de Hengstenveteeni- ging „Hollands Noorderkwartier" heeft Woensdag jl. te Stompetoren bij den heer C. Schagen plaats gehad. Gekeurd werden de afstammelingen van den hengst Adalbert. Ziehier de keurings lijst Datum Naam eig- Woonp. Gesl. geb. Kleur. K. J. Govers, Stompetoren, heng9t, 27 Maart, zwart. J. Koster, Marktnbinnen, 28 April, zw,y. P Barendreeht, Beverwijk, 8 April,. 1. br. M Couwenhoven.Oterleek, merrie, 7 Juni, zwart. D J. Govers, Alkmaar, 18 April, J. Rolff, Stompetoren, hengst, 1 April, d.br. S. v. d. Horst, Stompetoren, merrie, 2 Juni, zwart. J. Schoone, n 28 Febr., P Barendreeht, Beverwijk, hengst, 28 April, d.br, W Visser, Oteilcek, 14 April, zwart, J Glijnis, Stompetoren, 12 Mei, d br. C. Bakker Pz Heiloo, hejgst, 15 Mei, zwart. J. de Geus. Bergcrmeer, 28 April, P. Barendreeht, Beverwijk, merrie, 4 Maart, d.br. R. Bossert, Alkmaar, hengst, 2 Alei, De piemiën ten bedrage van f 15. f 10.en f 5.werden toegekend aan No. 2, 10 en 14. De keurings commissie bestond uit de heeren J. de Veer, Schagen, C. Schoen, Beemster en J. M Billroth, Iloorn. Tengevolge van het be- danken van den directeur is het sedert eenige jaren te St. Pa.nkras bestaande zauggezelsehap voor gemengd koor ont bonden. Voor do betrekking van onderwijzer met hoofdacte (jaarwedde f 700) t« Zuid Scharwoude hebben zich slechts twee sollicitanten aangemeld.

Schager Courant | 1899 | | pagina 1