Transvaal. Zondag 29 Octokr 1899. 43ste Jaargang ÏTo. 3483. Politie! overzicht her weel Dit nummer bestaat uit twee bladen en een Bij voegsel. üureasa: liaan, t* 4, UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W 1 K E L. EERSTE BLAD. Ingezetenen Voor het uitzenden van volledi ge ambulan ces of verbandmiddelen naar Zuid-Afrika door middel van bet „Roode Kruis", en voor bet ondersteu nen der in den strijd verminkten of der ach tergebleven betrekkin gen van op bet slagveld gebleven strijders,is geld noodig en véél gebl ook* Alom in den lande worden offers afgedra gen. Zullen wij achter blij ven '1 Eerbied werd ons af geperst door de wijze, waarop onze stamver wanten in Zuid-Afrika den oorlog hebben trach ten te voorkomen. Van bewondering zijn wij vervuld, voor bun moed in bet strijden, nu, ondanks hun wil, de oor log is uitgebroken, die beslissen zal over bet al of niet voortbestaan van hunne onafhankelijk heid, Docli eerbied en be wondering beteekenen niet veel, als het daarbij blijft. Van ons wordt ge vraagd een daadWe moeten de gevolgen van den oorlog willen ver zachten. Dat kunnen we, door geld te offeren. Ieder dus, die het liart op de rechte plaats beeft, geve, en geve, zoo mogelijk, mild, als in de volgende week git ten aan de buizen zul len worden ingezameld. De gelden worden aan bet Transvaal-comité overgemaakt. Scbagen, 21 Oct. '99. De Burgemeester, S. Berman. Als bijvoegsel van dit nummer, wordt onzen lezers een kaart van het oorlogsterrein in Zuid- Afrika gratis toegezon den. red. Buitenlandscb Nieuws. Binnenlandsefi Nieuws. Groentenmarkt te Broek op Langendijk. I Mi m is-, DRAAIT. iiai Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en a 0 n. inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVER1EN11EN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 8.Franco per post f 8.6Ö. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. 't Is een slecht begin, en toch is het zooofficiéél weten wij niets van den toestand in Zuid-Afrika. Alles wat tot heden in de pers de ronde deed, gleed door Engelschen koker, en die koker staat onder zoodanig toezicht, dat voor Engeland werkelyk uadeelige berichten, eenvoudig niet worden overgeseind. Hoe of eigenlijk de toestand is Van de Delagoabaai loopt een kabel naar Sofala, Portugeeach gebied, en van daar over Madagaskar (Fransch) naar Aden (Engelsch)een andere kabel loopt vau do Delagoabaai naar Durban (Natal- Engelsch). De Engelschen hebben dus fei telijk het toezicht op alle telegrafische be richten. Nu zijn twee gevallen mogelijk. Of de telegrammen worden door een Engelsch oorlogsschip in de Delagoabaai afgetapt, dat wil zeggen, de kabel is aan boord van een Engelsch oorlogsschip geheschen, waar de telegrammen zijn opgenomen; óf zij worden te Aden aan een zoodanige censuur onderworpen, dat van het werkelijke bericht slechts een onbeduidend uittreksel aan zijn adres komt. Het eerste geval is volstrekt niet nieuw. In den Amerikaansch-Spaanschen oor log werd de „aftapping" met succes door admiraal Deweij voor Manilla toegepast. Mocht de Eng. regeering goedgunstig tele grammen naar Aden la en doorgaan, dan wacht hen daar een „tot hiertoe en niet verder". Alle politieke telegrammen, be stemd voor, of afkomstig van de oorlog voerende staten in Zuid-Afrika, met name Transvaal en Oranje-Vrijstaat worden te Aden niet doorgelaten, onver schillig of het regeerings-depêches zijn of niet. Men houde dus wel bij het lezen van alle Engelsche overwinningen in het oog, dat de Transvaal geheel geïsoleerd is. Noch over de Westkust, noch over Aden zal de Britsche censuur eenige politieke of oorlogsdepêche van eenig gewicht meer doorlaten. Ook de berichten aan de Britsche pers staan onder streng toe zicht. Men gunt ook aan de Engelsche bladen slechts het streng noodzakelijke. Geen wonder, dat men aan gene zijde van het Kanaal reeds blijken van groote onte vredenheid geeft, te meer omdat het vermoeden voor de hand ligt, dat de naakte waarheid den invloed van een koudwaterbad op de geestdriftvolle Jingo'3 zou uitoefenen. De generaal-commandant in Natal heeft bevel gegeven, om alle berichten van de correspondenten over do krijgsverrichtin gen in Natal aan te houden. Daardoor ontvangen de Engelsche couranten ook al o-een particuliere berichten meer. Al het nieuws dat Engeland bereikt, is regee- rino-snieuws en dat wordt zoodanig inge kleed als de ministerraad het goedvindt. Het 'is dan ook reeds gebleken, dat de schitterende overwinningen derEngelschen bij Gloncoe en Elandslaagte eenvoudige voorpostengevechten waren, die zoo weinig beteekenden, dat de Boeren reeds den volgenden dag weder aanvallend konden optreden. Nauwelijks toch was generaal Yuleinzjn kamp teruggekeerd, of de insluitende beweging der Boeren werd hervat. De positie van generaal Yule werd toon zoo gevaarlijk, dat hij het raadzaam oordeelde, zijn kamp te verlaten. De stelling Glencoe—Dundee werd geheel prijsgegeven. Het Engelsche le^er trok terug naar Ladysmith, om zich daar met dat van generaal White te ver- De vereonigde troepen hebben thans iets noordelijk van Ladysmith stelling genomen. Daar kan nu een belangrijk treffen verwacht worden. Volgens een telegram ia de Temps zyu do Engel schen 8000 man sterk en beschikken ze over 40 kanonnen. De Boeren uit de Zuid-Afrikaansche Republiek hebben in de nabjjheid van Ladysmith 10.000 man en 8 stukken, die uit den Vrjaiaat zijn 9000 man sterk, met een onbekend aantal kanon nen. De Engelschen ontvangen doorloo pend troepen-versterkingen van infanterie en artillerie uit Pietermaritzburg. Waarom de Engelsche regeering van een eenvoudig voorpostengevecht eene schitterende overwinuiug maakt, waarom zij de telegraphische verbinding verspert, wordt ons in de Duitsche en Russische pars duideljkgemaakt.Daar zijn vele en ve lerlei redenen,die zulks wenscheijk maken. D ar is in de eerste plaats de specu latie-handel in mjnaandeelen, die van de Engelsch-Afrikaansche Compagnie niet te vergeten- Bij elk overwinuingsbericht gaan die aandeelen sterk in de hoogte, waarbij de geldmannen, steunpilaren van de re- geering, goede zaken maken. Wel zak ken dan na één of twee dagen die pa pieren weer belangrijk, maar ook die daling is welkom, daar de geldfirma's dan tegen een lageren koers de papieren terugkoopsn. Bij iedere „schitterende overwinning" herhaalt dit spelletje zich opnieuw. Dat noemt men zaken doen. De Eagelsche overwinningen zijn ook noodzakelijk om de Kaapkolonie te be goochelen. Men mag gerust aannemen, dat het overgroote deel der Hollandsche Kaap- ianders slechts op eene gunstige gelegen heid wacht, om zich bij de Republieken aan te sluiten. Reeds nu strijden er vele jongelieden uit de Kaapkolonie onder de Transvaalsche en Vrjstaatsche veldkor- notten. Een niet miuder gewiobtige reden om den toestand voor Engeland in het gun stigste licht te plaatsen, vindt zijn oor sprong in de houding van Frankrijk en Rusland. Engeland vreest, dat deze beide mogendheden op het bericht van een Engelsche nederlaag in Zuid-Afrika, hun slag in Azië zouden trachten te slaan. Daarom moesten de weinig beteekenende ontmoetingen tot gewichtige veldslagen worden uitgedijd. Alleen het succes der Engelsche wapenen zou deze mogendheden in bedwang kunnen houden. Wat er eigenlijk wel in de hoogere politiek broeit, is, althans bij de leeken, onbekend, maar er zija teekenen aanwezig, die op een tijdperk van actie wijzen. Het Fransche Pirëus-eskader(Griekenl heeft bevel ontvangen, zich naarBeyroet te begeven en geen enkel schip te detachee- ren. Ook het Russische Zwarte-Zee-es- kader wordt voor onbekende doeleinden zee-klaar gemaakt. Deze bewegingen dor Russische en Fransche vloten hebben in Engeland groote ongerustheid gewekt. Met haas tigen spoed wordt de vloot gereed ge reed gemaakt. Een deel van het eska der moet bestemd zijn voor de Middel- landsche Zee, een ander deel zou voer de Persische Golf bestemd zijn. Daar zou het een wakend oog op de En gelsche belangen in Perzië, Arabië, Boloetsjistan en Yoor-Indië kunnen houden en toch dicht genoeg bij Afrika zijn,om in de Delagoabaai een woordje mee te kunnen spreken. Veler vraag is, welke houding Duitschland zal aannemen. In Frankrijk zou men wel gaarne zien, dat Duitschland het initiatief nam tot een gezamenlijk optreden tegen Engeland. Behalve, dat men zóó den ouden vijand van over het Kanaal gemakke lijker' tot rede zou weten te brougen, had het ook nog het voordeel, dat Enge land en Duitschland voor langen tijd van elkander verwijderd zouden blijven. De keizer schijnt echter voor het gefluit van den vogelaar geen ooren te hebben. Hij herinnert zich nog te goed de houding ,van Frankrijk bij den inval van Jameson. Toen Wilhelm op 1 Januari 1896 zijn bekend telegram naar President Kruger zond, onstond er tusschen Engeland en Duitschland eene erustige verwijdering. Bij die ge legenheid zou Frankrijk ver trouwelijk aan Engeland te kennen heb ben gegeven, dat het wel geneigd zou zijn, Engeland iu oen strijd tegen Duitseh- land te steunen. De ondervinding, toen opgedaan, zal koizer Wilhelm thans wel tot voorzichtigheid stemmen. Waarschijn lijk is het zelfs, dat Duitschland bij de overeenkomst, voor twee jaren met En geland gesloten, zich voor de komende dingen in Zuid-Afrika verbonden heeft tot een vriendschappelijke neutraliteit. Vreemd is het zeker, dat er thans sprake is van een bezoek van den Keizer aan Eageland. Dat .zou bij deze omstan digheden op eene zeer vriendschappelijke toenadering tusschen beide rijken wijzen, in welk geval de Boeren volstrekt niet op eene Duitsche tusschenkomst of be middeling behoeven te rekenen. In Amerika worden pogingen aange wend, om Mac Kinley te bewegen, als bemiddelaar tusschen Engeland en de Republieken op te treden. In antwoord op de aanspraken, gehou den bij het overhandigen van een adres in dien geest, heeft de president ver klaard, dat hij de petitie in ernstige overweging zal nemen. Wij gelooven niet, dat er van Amerika eenig goeds voor de Republieken is te verwachten. In den Spaansch-Araerikaanschen oorlog heeft Engeland zich stilzwijgend aan de zijde van Amerika geschaard, het is te verwachten dat Amerika dezen dienst op gelijke wijze zal beantwoorden. Naar veler meeniug hebben de Boeren alleen steun van Rusland te verwachten, doch voorloopig moeten zij zichzelf helpen. Nu, dat doen ze dan ook op een wijze, die overal achting en eerbied afdwingt. Groentenmarkt aan het station N oord-Schar woude. Donderdag 26 Octoher 1899. Aange voerd 210 zak aardappelenblauwe f 0.60 f0,75; roodneuzen t 0.65 10.75. St. Romein-peren fl.25 f 1.40 per y2 HL.; kleiperen f 1.25fl.30 per */2 H.L. Dinsdag a. s. zal voor het laatst in dit 3eizoen aardappelen- en groentenmarkt worden gehouden. Dinsdag 24 Oetober. 14060 bloemkoolen 1 1.60 a 2.10 per 100. Reuzen bloem kool 3,50 a 8.25 6500 roode kooien 2.a 4.25 4200 gele 2.50 a 4 50 3000 witte 3.a 5.50 Woensdag 25 Oetober. 550 bos wortelen f 1.80 a f 2.70 p. 100 bos. 14400 bloemkoolen 140 a 2.70 Keuzenbloemkool 3 50 a 7.25 30oO roode kooien 2.a 4. 8900 gele 2.a 4. 1000 witte 3.- a 5. Donderdag 26 Oetober. 1500 bos wortelen f 1.30 a f 1.80 p. 100 bos. 10800 bloemkoolen 1.80 a 2.60 Reuzenbloemkool 3.— a 6.50 4000 roode kooien 2.a 3.50 4000 gele 2.— a 4.— 3000 witte 3.a 5 Als hoofdingeland van het Ambacht van West-Friesland, ge naamd „de Schager en Niedorper Kog gen", is herkozen de heer J. Butter te Winkel. De heer Butter vertegen woordigt in genoemd waterschap het polderdistrict Winkel. Terwijl de zoon van den heer J. K. in de Zijpe Woensdag onder eene koe aan de Stolpen zat te mel ken, bleef hij plotseling op de plaats dood. HELDER, 25 Oct. Ter na- jaars-koemarkt werden heden aangevoerd 30 kalf koeien, f 160 a f 180, 8 vette koeion f 160 k 1 200, 49 gelde koeien f 90 k f 165, 8 kalf vaarzen f 50 a f 90, 3 ossen f 70 af 90, 4 stieren f 72 a f 140 en 4 graskalveren f 30 a f 50. De handel was zeer levendig. Donderdag reed te AM- STERDAM door Ie voornaamste straten een optocht, die terecht veel bekijks had. Voorop ging een ambulancewagen van het Roode Kruis, geheel ingericht zooals hij op het oorlogsterrein zal ver schijnen, getrokken door twee paarden en daarachter een groote sleeperskar met een hoog krat erop, waarin de ambulance-wagen verzonden zal worden, met een rood kruis op de zijwanden aangebracht en met groote letters „Hui- de aan de Transvaal en Oranje-Vrijstaat." De schaalcollecte, ia DEN HAAG gehouden door het vrouwen- en mannen-comité van de Haagsche afdeeling van het Roode Kruis, ten voordeele van den ambulance-dienst in Zuid-Afrika, heeft opgebracht ruim f 12.000. Naar uit goede bron ver nomen wordt, zal binnen enkele dagen aan 1s Rijks munt begonnen worden inct het maken van gouden tien-guldenstuk- ken, met de beeltenis van H M. de Koningin, voor een gezamenlijke waarde van 1 ton gouds. Vergadering van den Raad der gemeente Gudkarspel, op Vrijdag 27 Oetober 1899. Tegen woordig alle leden, benevens de Voorz. de heer Fuhrhop, Burgemeester. Voorz. opent de vergadering en leest de notulen van de voorgaande, welke onveranderd worden goedgekeurd. Het eerst wordt hierna in behandeling genomen de begrooting van het Burgerl. Armbestuur voor het jaar 1900. Voor inkomsten zjn geraamd land-en kapitaal renten enz. f 689.90, collecten, gem. sub sidie enz. 1 1300. Als uitgaven komen op de begrooting vooraan bedeeling in geld f 1086, brood, winkelwaren en kleeding f 100, geneeskundige hnlp f 600, enz. Niemand heeft op deze posten iets aan te merken zoodat deze begrooting wordt vastgesteld met een eindejfer van f 1989.96 aan ontvangsten en uitgaven. De heer Borst zegt hierna nog, dat hem de som van 1130.voor verpleeg- kosten van M. Kots bj de wed. Rutsen nog al hoog voorkomt. Het blijkt ech ter, dat die verpleegde nog school gaat en niet, zooals de heer Borst meende, reeds uit werken gaat, waarom dan ook die post gehandhaafd blijft. Vervolgens wordt door b. en w. aangeboden de door hen opgemaakte gemeentebegrootiag voor het dienstjaar 1900, met bjbehoorende memorie van toelichting. Post voor post wordt na lezing en toelichting van den Voorz. goedgekeurd. Ondanks hun financieel beleid en overleg hebben b. en w. niet kunnen voorkomen, dat de hoofdeljke omslag met f300 verhoogd en derhalve op f 2300 gebracht moest worden. Voor onderhoud van huizen en eigen dommen, den toren enz., werd geraamd, f125.voor idem van straten f 450. kosten der straatverlichting f 300. jaarwedden der onderwjzers f 3550. leermiddelen f 300.—, verlichting en verwarming der schoollokalen f350. onderwjskosten der kinderen van Oud karspel die te Koedjk school gaan, f 250.belooning vroedvrouwen f 225.verplegingskosten arme krank zinnigen f 380.subsidie aan het Burg. Armbestuur f 1300.rente geldleening f 280.enz., totdat men eindelijk overhield voor onvoorziene uit gaven eene som van 1 583.89. Op voorstel van B. en W, wordt nog besloten, de kosten van kleeding en uit rusting voor den gemeente-veldwachter, niet meer rechtstreeks uit de gemeente kas te betalen, doch de f 75,die daarvoor jaarljks op de begrooting staat, aan den gem-veldwachter uit tekeeren, waarvoor hij dan verplicht is, zelf de kosten te betalen voor een naar het oor deel van B. en W. nette uitrusting. De geheele begrooting wordt eindeljk goedgekeurd en vastgesteld met een ont vangst en uitgaaf van f 13671.535. Naar aanleiding van enkele aanmer kingen, die door Ged. St. zijn gemaakt op de ingezonden verordeningen op de heffing en invordering der begrafenis rechten, worden door B. en W. opnieuw opgemaakte verordeningen ter tafel ge bracht. Daarbj is vastgesteld, dat de kosten van begraven zullen zjn voor personen boven 12 jaar f 2.—, tusschen 1 en 12 jaar f 1.en beneden het jaar f 0.50. Voor het „uitsluitend recht tot het doen begraven in een bepaalde grafruimte" ook deze term is een gevolg van de aanmerkingen -- wordt resp. betaald in klasse A f 8.50, B f 6.50 en C f 4.50. Al dezo bedragen zjn minder dan bj de vorige verordening, omdat over de laatste 5 jaren ruim f 158.aan begra- fenisrechton meer geheven is, dan het onderhoud der begraafplaats kostte, het geen de wet niet toelaat. Omdat de verordening op de heffing van den hoofdeljken omslag met primo Januari a.s. vervalt, hebben B en W., naar een keuze uit enkele exemplaren, een nieuwe verordening opgemaakt, die nu in behandeling wordt genomen. Het te heffen maximum voor het primitief kohier wordt vastgesteld op f 3000.in plaats van tegenwoordig f 2400.en voor het suppletoir kohier op t 500.—. Van het geschat zuiver in komen wordt een geljk percentage ge heven en voor noodzakelijk levensonder houd wordt als onbelastbaar afgetrokken f 300.verhoogd met 20°/0 voor elk kind van 3—14 jaar. Wisselvallige inkom- f stenvan landbouwers, ena. worden

Schager Courant | 1899 | | pagina 1