plaatselijk nieuws. "gemengd nieuws. transvaal. Groentenmarkt te Broek op Langendijk. Marktbericht BOVENKARSPEL- Smedenvergaderi n g. "Voor Transvaal. aangeduid. Na eenige oogenblikken de zaak van alle kanten te hebben be sproken, werd tot oprichting van een fonds besloten. Ale commissarissen werden gekozen de heeren G. Kraak, V. Bakkej; en S. C. Tijsen. Verder wer den gekozen tot bestuursleden de heeren Jn. Annes, A. C. Bakker, L. Wigbout, P. S. de Yries en P. T. ïakes, die binnen eenige dagen uit hu i midden Voorz., PenniuguiSecr. eu 2 bestuursleden zullen kiezen. Tijdens de vergaderingen traden vele visschers als lid toe. W ieringen. Naar wij vernemen zal op Zaterdag 4 November a. s., des avonds halt acht uur, in het lokaal van den heer Koorn een openbare vergadering worden ge houden ter bespreking van de oprich ting eener afdeeling „Wieringen" van de Noord-Hollandsche Vereeniging „liet Witte Kruis". Een ieder wordt verzocht, deze van groot belang zijnde vergadering bij te wonen. Het doel van genoemde ver eeniging zal dan uiteen gezet worden. Wieringen. De Rijksveldwachter de heer H. de Wilde alhier is met ingang op 11 Nov. a. s. benoemd tot Rijksveldwachter te Houtrijk en Polanen. De bouwers aan den Lan- gedijk klagen den laatsten tijd weer zeer over hot tekort aan waggons voor groentenverzending aan de stations der Holl. Spoor. 't Is dan ook eene teleurstelling, wan neer men met eene schuit met groenten som3 eenige uren heeft gevaren door alle weer en wind en men, aan 't station komende, niet kan lossen en zonder schuit huiswaarts kan gaan, om daarna nog een, twee, soms drie keeren tevergeefs zich naar het station te begeven om de schuit terug te halen. Wat een verlies aan ar beidsloon voor de bouwers en ook wat een ongemak voor de groentehande laren Toen Zondagavond de bouwer B. te Sint Pankras na eene afwezigheid van twee uren om 8 uur met zijne vrouw weder thuis kwam, vonden zij eene kast opengebroken en den inhoud voor een groot deel over den vloer verspreid. Al spoedig kwamen zij tot de ontdek king, dat 150 gulden aan baar geld was verdwenen. Het bankpapier was uit voor zichtigheid, of omdat het niet gevonden was, onaangeroerd. Onmiddellijk werd aan de justitie te Alkmaar van den diefstal kennis gegeven, waarna nog Zondagavond een onderzoek werd ingesteld en, naar men zegt, in enkele woningen in de buurt huiszoeking gedaan. Haandag waren ook reeds leden der rechterlijke macht op de plaats aanwezig. De Ijsbond Hollands Noorderkwartier hield Zondag j.1. in het restaurant Proot te ALKMAAR eene vergadering. 18 van de 25 aangesloten ijsclubs waren vertegenwoordigd, n 1. Alkmaar,Burgerbrug, Ursem, Oudkarspel, Purmerend, Avenhorn, Krommenie, Ou dendijk, Middelie, Koog a/d. Zaan, Zuid- scharwoude, Uitgeest, Kwadijk, Oosthui zen, Hoorn, Wormerveer, Wieringer- waard, en Wijdenes, de beide laatste op de vergadering voorgesteld en bij accla matie aangenomen alsmede het geheele hoofdbestuur, de h. h. S. Th. Minnema, P.H.H. Ibink Meienbrink,H. S. de Vries, J. van Nienes, S. Lammers, J. Hooijberg en P. Stadt, te zamen ongeveer 60 per sonen. De Voorzitter herinnerde bij de ope ning der vergadering aan het doel va-, den Bond: een goede verkeersweg tusschen alle aangesloten clubs in geheel Hollands Noorderkwartier. Als middelen daartoe werden aanbevolen het uitgeven van kaarten waarop de banen worden aan gegeven, het inzenden van berichten over ijs en banen aan de bladen.Met een hartelijk woord voor Transvaal werd de vergadering geopend. Notulen lezen en jaarverslag volgden, daarna nazien der rekening en de vast stelling der begrooting. De eerste werd nagezien door Krommenie, Uitgeest en Zuid-Scharwoude, de tweede door Bur gerbrug, Koog a. d. Zaan en Avenhorn. De rekening sloot met een ontvang van f 164.56, een uitgaaf van f 57.48 dus met een batig slot van f 106.78, de begroo ting sloot met een eindcijfer van f 222.78. De aftredende leden van het dagelijksch bestuur, de heeren de Vries, Hooijberg en Ibink Meienbrink, werden herkozen. De mededeelingen omtrent de wateren in Noordholland werden door den heer Van Nienes ingeleid. Spr. gaf eer. zeer volledige schets van allerlei wateren in Noordholland, die voor schaatsbanen konden worden ingericht, en menige vraag en opmerking werd aan deze inleiding toegevoegd. Daarna werd de vergadering gesloten. VOOR TRANSVAAL. De firma Roelof Citroen, Kalverstraat te A'dam, heeft een plan ontworpen, dat een rijke bate voor de Transvaalsche broeders belooft af te werpen. De firma stelt nl. ter beschikking een luxe-voorwerp (goud, zilver of diamant) ter waarde van f 100, dat wordt toegewezen onder de volgende voorwaarden Bij een notaris is gedeponeerd een verzegeld nummer. Men heeft van Maandag a. s. tot ultimo November gelegenheid in het magazijn in de Kal verstraat een gulden te storten en een nummer, hoogstens van vijf cijfers, op te geven, dat alsdan met den naam wordt geboekt. Hij of zij, die na het eind van November blijkt opgegeven te heb ben het nummer, dat het meest nabij komt aan dat, hetwelk bij den notaris berust, is de gelukkige eigenaar van het kostbare voorwerp. De firma Citroen geeft ge'egenheid een keuze te doen, daar zoowel een heer als dame kan winnen. Het kan ook gebeuren dat twee nummers dezelfde kans hebben. Is b. v. het verzegelde nummer 5000, dan staan de getallen 4998 en 5002 in dezelfde conditie. In dat geval beslist het lot of kunnen twee voorwerpen ieder ter waarde van f 50 worden uitgezocht. Van alle ingezonden nummers wordt boek gehouden, zoodat omtrent de op brengst die geheel ter beschikking wordt gesteld van Het Roode Kruis controle kan worden geoefend. Koolveiling door „T\ ienw Leven." Station Noord-Scharwonde. Zaterdag 28 October. Roode kool le soort f 4.a f 4.75. 2e soort 3.a 3.75. Se soort 2.a 2 90. Gele kool 2e soort 3.25 a 3 50. Witte kool le soort 6.a 2e soort 3.50 a Bloemkool 3,— a Uitschot van roode kool 0.80 a 1.80. gele 1.30 a „wittekool 1.- a p. 100 st. Maandag 30 October. Roode kool le soort f 4.50 a 5.25. „2e soort 3.25 a 4.25. Se soort 2.10 a 3. Gele kool le soort 5 a 2e soort 3.25 a 4.25. h 3e soort 2 a 3,—. Uitschot van roode kool 0 90 a 170. bloemkool 1.a 1.90 p. lOOst. Dinsdag 81 October. Roode kool le soort f 4.75 a f 5.25. 2e soort 3.75 a 4.50. 3e soort 2 40 a 3.50. Gele kool le soort 5.a 5 50. 2e soort 4.a 4.75. 3e soort 2.75 a 3.75. Witte kool le soort 4 75 a 5.50. Bloemknol 3.a 4 Uitschot van roode kool 1.20 a 1.80. gele kool 1.80 a 2.20p. lOOst. Aanvoer van 28 81 Oct. 64.000 stuks. Al het aangevoerde gaat flink van de band. Daar de bovenstaande veilingen gun stig werken en zoowel door handelaars als door landbouwers op prijs gesteld worden, heeft „Nieuw Leven" besloten, met deze veilingen door te gaan en gedurende de maand November weer geregeld dagelijks te doen plaats hebben. Blijkt na verloop der maand de te veilen v-. orraad nog niet uitgeput, dan zal in December wel opnieuw gelegen heid tot veilen worden aangeboden! "Wijl „Niedorper Kogge" hare groen- tenmarkt heeft gestaakt aan 't station Noord-Scharwoude, meent Nieuw Leven" op hare veiÜDg de gelegenheid te moeten openstellen tot het veilen van andere land- en tuinbouwproducten, alsmede vruchten, tegen dezelfde markt- voorwaarden als waarop door haar de kool wordt geveild, n. 1. 1 °/0 marktgeld, voorloopig één maal per week, direct na afloop der koolveiling, en wel op Woensdag (zie advertentie in dit num mer.) Vrijdag 27 October. 1200 bos wortelen f 1.20 a f 1.30 p. 100 bos. 13400 bloemkoolen f 1.80 a per 100. Renzenbloemkool 4a 8.— 4300 roode kooien 2.a 3.50 4200 gele 250 a„5 5200 witte 3.a 5. Zaterdag 28 October. 1100 bos wortelen f 1.30 af-,p. 100 bos. 16300 bloemkoolen 1.80 a 2 10 Renzenbloemkool 4.a 8. 6500 roode kooien 2.a 3.50 1000 gele 2 a 4.— 1700 witte 3.50 a 5.50 Maandag 80 October. 24700 bloemkoolen 1.90 a 2.p. 100. Renzenbloemkool 8.a 7.25 4000 roode kooien 2.a 3 50 1000 gele 2— a 4.75 700 witte 2 50 a 5. Vereeniging „de Tuinbouw." Zaterdag 28 Oct. 1899. Bloemkool reuzen f 4.— a f 8.- per 100 stnks. Slnitkool roode 1.60 a 2.80 witte 2.20 a 4 50 8aT°8« 2.- a .4 50 Aardappelen blauwe„ 0.60 a .65 per H.L. Uien groote 0.90 a Aanvoer 73000 bloemkool. 13000 sluitkool. Maandag 30 October 1899. Bloemkool reuzen f 3.25 a f 7.50 per 100 stnks. Sluitkool witte 3.25 a roode 2.- a 3 - savoije 3.— a 4.50 Aardappelen b!auwe„ 0.65 a per >/a H.L. Uien groote 0.85 a .90. Aanvoer 16000 bloemkool. 3300 sluitkool. Dinsdag 31 October 1899. Bloemkool reuzen f 180 a f 4 50 per 100 stuks. Sluitkool roode 1.60 a 2.75 witte 2.20 a 3.75 savoije 2,90 a 4.50 Aardappelen blauwe» 0 65 a per H.L. Uien groote 0 85 a —.90. Aanvoer 64000 bloemkool. 14000 sluitkool. Groentenmarkt te Noord Scharwoude (station) op Dinsdag 31 October 1899 de laatste in dit seizoen. Aangevoerd 252 zak blauwe aardap pelen f .60 a f.75, zoete veen appe len f 1.30, St. Romein f 1.30, Diamant peren f 2,30, alles per i/2 H.L.; uien f 1.75 en nep f 1.60 per baal. -Dinsdag j. 1. werd tot hoofd- ingeland van de Banne Nieuwe Nie- dorp, in plaats van den heer J. B. Wilken, onlangs tot lid v. h. dag. best. benoemd gekozen de heer C. Kief- tenburg. Tot hoofdingeland bij de Sohager en Niedorper Koggen werd herkozen de heer J. Wijn. JfUi iillHU Op initiatief van hot be stuur van „Het Witte kruis vergaderde Dinsdagavond te Nieuwe Niedorp een comité, bestaande uit dit be. ruur, do burgemeester eu de wethouders benevens de Protestanttche en Doopsgezinde predi kanten (do heer Pastoor had aan de uitnoodiging geen gevolg gegeven). Besproken werd de vraagwat kan er in Nieuwe Niedorp het best gedaan word°n in het belang van do Zuid- Afrikaansche stamverwanten, Na vele overwegingen werd besloten, aan de kerkelijke leeraren te verzoeken, eerstvolgenden Zondag vanaf den kausel den ernstigen toestand onzer stamver wanten te bespreken en daarbij den financieelen steun in te roepen voor de weduwen en weezen van gesneuvelde Boeren in Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Inteekenlijsten zullen worden neerge legd ton huize van alle leden van hot comité en in do koffiehuizen, terwijl oen en ander per circulaire aan alle iugezete nen zal worden bekend gemaakt. Do golden voor genoemd doel zullen aan de Ned. Zuid-Afr. Vereen, worden afgedragen. Vergadering van den Raad dor gemeente Oude Niedorp op Dinsdag 31 October 1899, voorm. 10 uur. Aanwezig alle leden met den voorz., den heer A. Wonder IJz., Burgemeester. De voorz. opent met een woord van welkom de vergadering en vangt de werkzaamheden aan met het lezen der notulen van de vorige bijeenkomst, wel ke onveranderd worden goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat door Ged. St. goedgekeurd is teruggezonden de gem.- rek. over 1898 en de begrooting voor 1900. De verordening op het openen en sluiten van de Leijerbrug is teruggeko men van het Gouvernement met de aan merking, dat de toestemming om die brug behalve voor de doorvaart te ope nen, niet door den Burgemeester, maar door Burgemeester en "Wethouders moet worden gegeven, als uitvoerders van 's Raads verordeningen. De Raad besluit daarom, de verorde ning in dien zin te wijzigen. Wijl de bestaande verordeningen op het heffen van de rechten, genoemd in artikel 238 der Gemeentewet, van rechts wege met 1 Januari 1900 vervallen, zijn door Burg. en Weth. nieuwe voorschrif ten gemaakt, die thans ter tafel worden gebracht. Achtereenvolgens worden gelezen de concept verordeningen op de heffing en invordering van begraafreehten, leges- gelden, sluisgelden, schoolgelden, kra- mersgelden en belasting op tooneelver- tooningen en openbare vermakelijkheden. In alle verordeningen blijven dezelfde tarieven etc. geldenalleen in de laatst genoemde is de belasting van elke too- neelvertooning, danspartij enz. van f 1.50 gebracht op f 3. De verordeningen worden, zooals ze door Burg. en Weth. zijn aangeboden, met algemeene stemmen door den Raad goedgekeurd en vastgesteld en zullen ter goedkeuring aan Gedeputeerde Staten worden gezonden. De rondvraag niets opleverende, wordt de vergadering hierna door den Voorz. gesloten. Tijdens het lossen van een schip met klipzout te ZWIJN- DRECHT vond men in de lading zwarte boonen, iets langer, maar smaller dan tuinboonen. Enkele kinderen en ook vol wassenen aten ervan, aangelokt door den zoeten smaak, met het ongelukkig gevolg, dat na eenige uren een kind onder hevige brakingen overleed en enkele anderen ernstig ongesteld werden. Daar een ander deel der lading naar Rotter dam was vervoerd, is de politie aldaar per telephoon gewaarschuwd. Schagen, 1 November 1899. Het programma voor het concert, den 17den December in het N.-H. Koffiehuis alhier te geven door de heeren Orelio, Wolters en Mann, is als volgt samengesteld 1. Sonate voor piano en viool, P-dur op. 8, Edv. Grieg. 2. „Archibald Dou- glas," ballade voor bariton, Carl Löwe. 3. Etude in E en Impromptu iu es, piano, F. Chopin; Barcarole en Wals piano, Dirk Schilfer. 4. Voorspel en adagio uit het le Coccert v. viool, Max Bruch. 5. Wid- inung (Liebeslled), viool, Schumann-Liszt; Pierrotte, Air de Ballet, viool, C. Chamina- de; Sere nade,viool, Roderich Bass. 6. Mor gen, Traum durch die Dammerung/ Heim- liche Aufforderung, liederen, Rich Strauss. 7. Légende, viool, II. Wieniawski Zéphir, viool, Jeno Hubay. 8. Liederen uit het Liederboek van Groot-Nederland, M. J. B.: Jesuken en Sint Janneken, Rosa, Do meisjes van Kieldrecht, Anne Marieken. Op het adres voor Lee r- plicht,den ingezetenen en anderen belang stellenden ter teekening beschikbaar gesteld, en heden door de afd. Schagen van de Liberale Unie verzonden, werd door HT personen geteekend. Tot Chef-machinist a a n d e Westfriesche Stoomtram in de plaats van den heer Kwakkernaat is benoemd de heer Pelt van Prinsenhage, met ingang van 1 Nov. a. s. Do Vereeniging tol hot houden van Jaarlijksche Paasch- tentoonstellingen van Vee te Scha gen heeft van den Commissaris d. Koningin toestemming gekregen om het aantal loten op 20.000 te bepalen. Zondag j. 1 had in het locaal „leres alhier eene vergadering plaats van een kleine 40 smeden, met het doel, een bond op te richten van de smeden in Noord-Holland boven Alkmaar. Mot een kort woord opende de waarnemende voorzitter, de heer I. L. Wiasekerke van Kolhorn, de vergadering, de aanwezigen welkom heetendo en den wensch uit sprekende, dat het beoogdo dool mocht bereikt worden. Do heer D. Roggeveen van Schagen lichtte het dool eoner sme den vereeniging daarop nader toe. Hjj betoogde het goed recht der smeden, zich tot een bond te vereenigen, den plicht daartoe en de voordeelen, die zulk eene vereeniging voor allen zou opleveren. Do bond toch kan werkzaam zijn in de richting van verzekering, ver krijging van minimum loon, goed geregelden arbeidstijd, coöperatie, oplei ding door vakscholen, informatie-bureau, enz., enz. Nog deed hij voorlezing van de inleiding, die hij den 8sten October had uitgesproken en van de notulen dor toen gehouden eerste smedenvergadering. Daarop werd een voorloopig reglement voorgelezen, waaruit we aanstippen, dat de contributie der ledenf 1.—zal bedragen, het bestuur uit 9 leden zal bestaan en de bond zal heeten „Vereeniging van smeden Hollands Noorderkwartier." Op de vraag van den voorzitter, wie der aanwezigen als lid wenschten toe te treden, gaven 34 een toestemmend ant woord. Alsnu werd overgegaan tot de verkiezing van een bestuur. Als voorzitter werd gekozen de heer I. L. Wissekerke te Kolhorn met 32 stemmen, als bestuursleden werden ge kozen de heeren I). Roggeveen, secre taris, A. van Ree, te St. Maarten, penningm., Jb. Met, H. Hugowaard, C. Blom, Plelder, C. Boon, Zuid-Schar woude, M. Hoepma, Oude Niedorp, C. Bakker en G. Tates te Schagen. De heer Roggeveen las nog een schrijven voor van den heer J. Heeman te St. Maartensbrug, die den stoot had gegeven tot het oprichten der vereeniging, waar in deze eenige wenken omtrent de in richting der vereeniging ten beste gaf en verklaarde als lid toe te treden. Het bestuur werd opgedragen, een definitief reglement samen te stellen, waarna de vergadering werd gesloten. Als men nagaat, dat deze vergadering werd bezocht door smeden uit H. Hugo waard, Helder, Schoorldam, Hensbroek, Noord- en Zuid-Scharwonde, A. Paulow- na, Barsiugerhorn, Spanbroek, Opmeer, Koedijk, St. Maarten, Schagen, enz., be hoeft men geen profeet te zijn om te voorspellen, dat bij zooveel belaugstelling een flinke vereeniging tot stand zal komen, zeer in het belang der smeden van geheel Hollands Noorderkwartier in West-Friesland. Door een twintigtal dames, verdeeld over tien wijken, zijn ten bate van Trans vaal de onderstaande bedragen opgehaald f 98.10; f 92.65, waaronder een bijdrage van eeDige leerlingen der Landbouwschool; f 86.02; f 53.— f 45.10; f 35.— f 30.90; f 29.— f 13.30 en f 16.40. Bedragen te zamen f 499.47. Beter nieuws is er op dit oogenblik te melden. De Engelsche berichten blijven wel verdacht, maar aan hot melden van hun eigen nederlagen mogen we toch wel geloof hechten. Dat de Boeren zich nog in hun oude reputatie van goede schutters te zijn,mogen verheugen en dat ze vechten als leeuwen, blijkt uit het volgende Toen generaal Yule vernam, dat Jou- bert met 15000 man en drie 40-ponders tegen Dundee oprukte en dientengevolge besloot naar Ladysmith terug te trekken, maakte zich een koortsachtige opgewon denheid van de inwoners van Dundee meester. De telegraafdirecteur seinde nog het bericht der ontruiming over en haastte zich toen om het kantoor te sluiten en het hazenpad te kiezen. Scharen burgers, te voet of te paard, volgden zijn voor beeld. Onder een stortregen vluchtten zij naar Iiowan's farm en De Kekers Farm, die weldra overvol waren. Omstreeks middernacht kwam de bur gemeester aan De Kekers Farm met het bericht, dat generaal ïule een ieder den raad gaf onmiddellijk naar Ladysmith te vluchten, daar de Boeren rondom Dundee waren. Toen ontstond een ware paniek. Enkele meer bezadigde menschen tracht ten te beraadslagen, maar het was on- mogelijk. Wie niet wilde, werd mede- gesleurd en weldra bewoog zich langs den weg naar Ladysmith in don stik don keren nacht onder een piassenden regen een lange colonne vluchtelingen. Door het blad do „Daily Chronicle" wordt tegen den Hoogen Iiegeeringscom- missans der Engelsche Koningin in Zuid- Afrika Sir Alfred Milner, een zeer ern- ?o?uU gi"g ultgesproken. Deze eerlijke(?) helper van den even eerlijkon(P) Chamberlain moet niet meer of minder gedaan hebben, dan een telegram van president Sfeyn zoodanig to verkorten, dat de geheele zin en de geheele bedoe ling er uit verdwenen en het daarom zijn uitwerking moest missen. Hij heeft dientengevolge zoo wol den minister van koloniën als het 1 arlcment, en dus ook het Fngelsche volk bedrogen, en er toe medegewerkt een oorlog, dio zeer goed had kunnen voorkomen wor den, onvermijdelijk te doen schijnen. Nog een staaltje van moed van do Boeren Toen het vuur der Britsche batterijen te heet werd, stelden acht Boeren zich zonder bedekking op en openden een hevig vuur op do lkitscho troepen om de aandacht af to leiden van hun kame raden, die van stelling moesten veranderen. Zeven van de acht dapperen werdon da delijk gedood, Parijs, 30 Oct. Een telegram van den „Temps"-corresporident te Londen meldt „Men heeft nog altijd geen berichten omtrent de stoomschepen „Zibengula" en „Zayathla", die met oorlogsmateriaal en artillerie op weg zijn naar de Kaap. Naarmate de toestand op Ladysmith ernstiger wordt, ontstaan de meest ver ontrustende geruchten. Men gaat nu zelfs zoover te beweron, dat de krui sers „Niobe" en „Diadem" naar Las Palmas zijn gezonden om jacht te ma ken op kaperschepen, door Franschen uitgerust en voorzien van kaperbrieven die geteekend zouden zijn door president Kruger en dr. Leyds. Dit is een be lachelijk verzinsel." Ladysmith, 30 Oct. Hedenochtend to 5 uur 20 is de beschieting der stad be gonnen. De Boeren werpen bommen uit hun belegeringsgeschut. Hun vuur is na zeven schoten uit de Britsche bat terijen tot zwijgen gebracht. De Boeren trekken nu op den linker flank der Engelschen aan. Een officiëele depêche van generaal White uit Ladysmith van 30 Oct. luidt „Ik gebruikte vandaag alle troepen die hier zijn, uitgezonderd het hoognoodige garnizoen. Ik zoud de bergbatterij No. 10 met de Iersche fuseliers en het Glou- cestershire regiment uit, om stelling te nemen op de heuvels, om op den linker vleugel den vijand te verjagen. Deze troepen gingen gisteravond om 11 uur op weg. Gedurende den nacht sloegen, ten gevolge van het vuren eener battterij, de muildieren op hol met eenige kanon nen, die ik terug hoop terug te krij gen. Twee bataljons zijn nog niet terug gekeerd, maar worden hedenavond ver wacht. „Ik detacheerde twee brigade-divisiën veldartillerie en vijf bataljons infanterie gesteund door cavalerie onder bevel van generaal French, om de stelling aan te vallen, waarop de vijand gisteren kanon nen had opgesteld. Zij vonden de stelling ontruimd, maar onze strijdmacht werd met aanmerkelijke kracht aangevallen door een vijandelijke macht, vermoedelijk de troepen van Joubert. Zij hadden vele kanonnen en bleken in groot aantal te zijn. Onze troepen waren voortdurend in actie en dreven den vijand verscheidene mijlen terug, maar slaagden er niet in, de laagers van den vijand te bereiken. „Onze verliezen worden geraamd op tusschen de 80 en 100 mande verliezen van den vijand moeten veel grooter zijn geweest, daar het vuur onzer kanonnen groote uitwerking scheen te hebben. „Na verscheidene uren in actie te zijn geweest, liet ik de troepen terugtrekken en zij keerden ongehinderd naar de kan- tonnementen terug. „De vijand is zeer talrijk en zijn ka nonnen dragen verder dan ons veldgeschut. Ik heb nu eenige scheepskanonnen, die tijdelijk des vijands beste kanonnen, waar mede hij de stad beschoot op een afstand van meer dan 6000 yards, tot zwijgen hebben gebracht en,naar ik hoop,voorgoed zullen beheersehen. Parijs, 30 October. De „Temps" bevat het volgende telegram uit Londen „in zijn tweede editie publiceert de „Times" het volgende telegram *it Ladysmith „Opnieuw loopt met hardnekkigheid het gerucht dat de convooien en ver sterkingen uit Port Natal en Pieterma- ritzburg in handen der Boeren zijn ge vallen. Men zegt zelfs, dat Pietermaritz- burg op het oogenblik is ingenomen of van de gemeenschap met Port Natal is afgesneden. De geslotenheid van het de partement van oorlog doet de meest pes simistische geruchten ontstaan." Londen, 31 Oct. Hoewel generaal White zijn geheele Engelsche strijdmacht in het veld had, wordt het gevecht van Maandag maar een verkenning genoemd. Alle dagblad-correspondenten erkennen, dat White onder het vuur der Boeren moest terugtrekken. Londen, 31 Oct. De „Standaard" ont ving gisteravond uit Ladysmith het vol gende berichtDe hoofdaanval bij het heden geleverde gevecht werd verwacht op de middelste colonne, doch de terug tocht van de Boeren wijzigde White's plan. De rechter colonne werd in een hevigen strijd gewikkeld en moest door de middelste colonne worden ondersteund. Do Boeren werden toen voortdurend teruggedreven, over eenige mijlen. .Loon White het doel van zijn ver kenning boreikt had, trok hij in goede orde op Ladysmith terug. De marine-brigade van hot oorlogs schip „Powcrful", dat te Üurban ligt, kwam tegen hot einde van het gevecht aan, en bracht zwaar geschut in den Btrijd.

Schager Courant | 1899 | | pagina 2