Zondag 26 November 1399. 43ste Jaargang No. 3472. Politiek owziclt Ier weel. Kiesrechtbeweging. Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en 4DVERTFNTIFN D- r' 'nzen^n8 tot '8 morgens 9 ure, wordeD «ureao: Laan, O 4. UilgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W IKKE L. Dit nummer beslaat uit drie bladen. EERSTE BLAD. Gemeente S c h agen. Bekendmakingen. Najaars-Paardenmarkt. Zitting van den Militieraad. verleent vergunning i"?r? vLtond5ras Buitenlandsch Nieuws. Binuenlandsch Nieuws. SCHAGER Aliüieei Hitin- Alïtrtüiii- Laiibuwllal Prijs per jaar f 8.—. Franco per post 8.60, Afzonderlijke nummers 6 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f Ü.25;iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Burgemeester en Wethouders van SCII AGEN, brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de gewone Najaais-Paardenmarkt (Veulenmarkt) zal gehouden worden op 30 Novem ber a.s. Schagen 14 Nov. 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 8. BERMAN. De Secretaris DENIJS. Burgemeester en Wethouders der gemeente Schagen maken bekend, dat de ZITTING VAN DEN MILITIE RAAD voor dezo Gemeente zal worden gehouden ten Raadhuize te ALKMAAR, op Dinsdag 12 Decem ber aanstaande, des voormiddags te 11 uren. Voor den Militieraad moet verschijnen de loteling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, of wegens gemis van de gevorderde lengte. Tevens worden de belanghebbenden er uitdrukkelijk op gewezen, dat bet opgeven van redenen van vrijstel ling tijdens de aangifte ter iuschrijving voor de militie of bij de gelegenheid van de loting aan den Militie- Commissaris en het doen opmaken èn bij den Burge meester inleveren van de noodige bewijsstukken tot bet bekomea van vrijstelling om eene andere reden dan lichamelijke ongeschiktheid of gemis van de ge vorderde lengte, niet voldoende zijn om zich de vrij stelling te verzekeren, waarop zij meenen aanspraak te kunnen maken, maar dat bun belang medebrengt om bovendien de vrijstelling op bovenvermeld tijdstip bij den Militieraad te vragen. SCHAGEN, den 17 November 1S99. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, S BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Kennisje viriöf. De BURGEMEESTER der gemeente SCHAGEN Gezien dc artt. 8,10 en 145 van de Politieverordening dezer gemeente; aan de tappers, om bij gelegenheid der Veulenmarkt op Donderdag den 30 November a s hunne loeali- teiten open te honden, muziek te laten maken en danapurtijen te doen houden tot des nachts.een ure. Schagen, 21 November 1899. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. jVIarlitpolitie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHAGBN Gazien art. 20 van de Politieverordening dezer Brengen ter algemeene kennis, dat, bij gelegenheid der zoogenaamde Veulenmarkt op 80 dezer, de aangevoerde paarden en veulens van bet marktterrein moeten zijn weggevoerd voor des namiddags 4 ure Overtreding van het vorenstaande is strafbaar met eene boete van ten hoogste f 26 -, of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Schagen, 21 November 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 8 S. BERMAN De Secretaris, DENIJS. Od het congres der Sociaal-Democratische Arbeiders- t.iat ilen 2den en 8den April van dit jaar te rrtï f partfibestnur tTnd.r teneinde"" de 200 op congressen wel eens Betuigd wordt, dat zij worden genomen om niet te word.ni uitgevoerd, bevreesd behoelde men niet te zijn dat dit in deze zaak het geval zou wezen wan genoemd door don heer Troelstra u'^lokt besluit was kennelijk een gevolg van zijne op den 30steu Ztl? "zich in beginsel verklarende voor de invoering van algemeen kiesrecht, KUt°relrtTr.ltr^ïrl»eïnklngverwachten.dat do L 1 ,c „miie niet zou aannemen ot «""-u Kamer deze mot», n kou er we[ zeker van stemden tegen en 30 voor h(. aui,ond, en zijn, dat hij, in den atlljd, welken hy asu die slechts vooitzettiug van den^ J jaren geleden door een comité |u.«ren kiesrecht, te Haarlem gesticht, wal"vanH inekcB on Kerdijk, Domela Nieuwenhuis, Veegeiis, ,.ii„Hn anderen lid waren, het eerst aangebonden.'». zou staan, waar ook niet-soci.al-den.ocrat.sche l-ohtieke rereonigingen algemeen kiesrecht in 1;!!i rreds voorden De groote viang was echter, of men nu dadelijk zou streven naar herziening van ars- van de Grondwet, of dat men een nieuwe kieswe ïou weten te verkrijgen, waarin het kiesrecht tot ae uiterste grenzen der grondwet zou worden uitgebreiü, om daarna te komen tot algemeen kiesrecht. Meu weet, dat het den heer Troelstra op den Sden Mei i 1 toen zijne motie in behandeling kwam, niet gelukt i» ou. van de 30 leden, die er vódr stemden, een verklaring te erlangen, dat zij voornemens waren om een volgend tijdperk van wetgeving allereerst dieuitbaur te mallen aan de herziening van da grondwet op liet stuk van kiesrechtzij stemden voor de motie, omdat zij, zooals de heer Kerdijk zeidc, van huisuit voorstanders van algemeen kiesrecht waren. Het was, meende hij, een even moeilijke als ernstige vraag van politieke tactiek, of men beter deed te trachten in één rit door te stoomen naar het einddoel, dan wel of die rit zich aanvankelijk zou bepalen tot een tnsschenstation, om juist daardoor meer kans te hebben het einddoel te bereiken. De heer Kerdijk^ oordeelde, dat de beantwoording dier vraag niet in de eerste plaats van de zijde der gekozenen, maar wel van die der kiezers, die hen afvaardigden, diende te geschieden Dit antwoord schijnt de heer Troelstra verwacht te hebben en vandaar dat hij, na in November van het vorige jaar zijn motie ingediend te hebben, in April van dit jaar de resolutie omtrent algemeen kiesrecht in het congres der S. D. A. 1'. deed aannemen. Het partijbestuur had onderwijl ter uitvoering der resolutie niet stil gezeten het had op een nader te bepalen dag alle democratische arbeidersvereenigingen, politieke lichamen, bonden of plaatselijke eomitó's uitgenoodigd om te Amsterdam een bijeenkomst van afgevaardigden te houden en Zondag 12 November jl. kwamen dan ook in het gebouw van Handwerkers Vriendenkring in de hoofdstad afgevaardigden van tien landelijke bonden of vereenigingen, van dertien plaatselijke eomité's en van negentig plaatselijke vereenigingen, te zamen ongeveer 40.000 leden tellende, bijeen, ten einde de oprichting van een nieuw comité voor algemeen kiesrecht te bespreken Daaronder trad een nieuw element op en wel dat der vrouwen, daar behalve de Vereeniging tot bevordering van de belan gen der Vrouw en de Vrije Vrouwen-Vereeniging, ook vertegenwoordigd waren acht afdeelingen van Vrou wenkiesrecht. Besloten werd tot de oprichting van een Nederlandsch Comité voor Algemeen Kiesrecht. Doel daarvan zal zijn a. te ijveren voor invoering van een enkelvoudig en geheim kiesrecht voor alle meerderjarige mannen en vrouwen, dat zoowel direct als indirect los is van den maatschappelijken welstand. Aan dezen eisch kan alleen worden voldaan door wijziging van art. 80 der grondwet b. voor zoover de vereenigingen,bij het Comité aange sloten, aan de verkiezingen deelnemen, verbinden zij zich, zoolang de grondwetsherziening, bovenbedoeld, niet heeft plaats gehad, bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer candidateu, die zich voorstanders van grondwetsherziening verklaren, te steunen. De bijeenkomst kenmerkte zich vooral door de hou ding van den heer Troelstra, waar deze in volksver gaderingen, in de leote van dit jaar gehouden, o. a. in een meeting in Maison Sttoucken te Amsterdam, onverholen den klassenstrijd op den voorgrond plaatste, en aan de beweging van de zijde der arbeiders een sterk egoïstisch karakter gaf. Hij zeide zich daarvoor volstrekt niet te schamen, „omdat elk stukje voorrecht, aap de bezittende klasse ontnomen, slechts een afbetaling is op de groote, ont zettende sohuld, die de bezittende klasse tegenover de arbeiders heeft." In de vergadering der afgevaardigden van Zondag 12 November jl. sprak hij echter op eea geheel andere wijze, welke zeer zeker samenwerking met andere partijen niet uitsloot. „Het is", zeide hij ongeveer, „zeker van het grootste belaug vóór wij beginnen een bewegiug voor een groot en belangrijk doel op touw te zetten, waarvan althans één zaak zeker ia, dat veel kracht, opoffering en tjjd eraan zal moeten worden besteed voor na eenige jaren het doel zal zijn bereikt, dat het karakter dier beweging worde vastgesteld. Ik wil trachten in korte woorden duidelijk te maken, wat de S. D. A. P. zich voorstelt dat de beweging moet zijn. Voor ons is zij niet allereerst een zaak van theoretische propaganda, maar van practische agitatie, het samentrekken van alle krachten, het vestigen van een organisatie, gericht op één bepaald actneel doel, om tegenover de tegenstanders van ver schillenden aard er op te werkeu.dat in ons parlement binnen korter of langer tijd de grondwet zal worden veranderd in dien zin, dat wat nu in den weg staat aan de politieke gelijkstelling vau de verschillende klassen der maatschappij, daaruit verdwijne. Ons uitgesproken doel is, dat het mingegoede deel der maatschappij in dezelfde mate als het meergegoede invloed behoort uit te oefenen op de wetgeving. Wij trachten alle democratische krachten nit het volk, allen die willen, dat de invloed op de wetgeving onafhankelijk moet zijn van het bezit van meer of minder geld, te doen samenwerken tot wijziging van de grondwet, tot verwijdering uit de grondwet van de bevoorrechting der bezittende klasse, wat betreft het kiesrecht Hier hebben wij dus niet te doen met het klasse- belang, dat in bovengenoemde meeting door den heer Troelstra zoo sterk op den voorgrond werd gesteld en waardoor de beweging, waarvoor hii zich volstrekt niet schaamde, van de zijde der arbeiders zou krijgen een egoïstisch karakter, maar wel met de opheffing van een klasse-voorrecht, opdat, zooals de heer Troel stra zich terecht in de Kamer bij de behandeling zijner motie uitdrukte, het kiesrecht een middel zou ziin „om de arbeidersbeweging in de gelegenheid te stellen zich vrijuit te ontwikkelen, op lat zij, in plaats van zich zelve en de maatschappij te vernietigen, door organisatie en invloed op de wetgeving een normaal stuk groei en leven in de maatschappij zjj Na het slot van zijn rede omschreef de heer Iioel- Stra 'dit nog duidelijker, toen hij zeide: Het groote doel van de beweging is te zorgen, dat de "politieke invloed der arbeiders e v e n g™ot zal J'JD en aan dezelfde voorwaarden zal zijn gebonden, die van de andere klasse." Dit is dus volkomen een streven naar het verkrijgen van "elijke rechten en gelijken invloed, opdat men naast "elkander zou kunnen samenwerken aan den groei en het leven der maatschappij, en niet „een stryd van niet-bezittenden tegen bezittenden', zooals Mr. Troal- „tra in bovengenoemde meeting de beweging voor algemeen kiesrecht noemde een strijd, die dus een geprononceerd egoïstisch karakter moet dragen en, om m t de woorden van Van Houten te spreken tot einddoel zou hebben (1e heerschappij der „pauperocrat.e over de „plutocratie." Te verwonderen is het derhalve niet dat er bonden Ann liindA waren, die voorloopig vanzelf' waar het kennelijk blijkt, dat zijn geestelyke vauzut, Wd t Unulp.n tpvrfiden ZU11 vanzelf, waar het ™;Va7Houten den zyu; vaderen m ,an „Patrimonium" het door dat zeslien a X, iluj.s,nanskiesrecht, dat ook Dr. Kuyper g»PJ« als men het hooid-^n zonder het eenige criterium van van een huingiezin ijken welstand zou willen geschiktheid en vf,rkrjjzei) voldoende achten, waate beTrlipe^-maar ook het,, Armeen Nederlandsch Werk liedenverbond" had verklaard, zjch eerst na afloop van haar jaarvergadering, te zulle» uitspreken, terwijl de afdeelingen der Liberale Unie, voor zoover zij hadden geantwoord, eerst het rapport wilden afwachten, dat in de jongste vergadering der Unie aan de afge vaardigden der aangesloten kiesvereenigingen was beloofd. Nu ware zeker één ding te wensehen geweest, en wel, dat de vergadering der afgevaardigden zich be paald uad tot de enkele omschrijving van het doel, vermeld sub a, dat alleen kan bereikt worden door wijziging van art, 80 der grondwet, en het sub b aangegevene had overgelaten aan de prudentie der kiesvereenigingen. Herhaalde malen is aangetoond, dat zelfs de kieswet-Van Houten verder gaat dan maatschappelijke welstand en nagenoeg nadert tot de grens van armoede, het tegenovergestelde van maatschappelijk welstaan. De kiezersstatistiek over 1899, door den Minister van Binnenlandsche Zaken, alsof hij de beweging wilde steunen, twee maanden vroeger dan verleden jaar ingediend, toont aan, dat wij bij een bevolkingscijfer van 5.084.976 mannen en vrouwen slechts 564 292 kiezers hebben en dat het aantal dezer, dat zijo kiesbevoegdheid niet aan het belasting biljet ontleent, slechts 36.270 bedraagt. In de Memorie vau Antwoord over de Begroeting deelt de regeering alleen mede dat, wat betreft de kieswet, „het ontwerp binnen eenige maanden gereed kan zijn", waaruit wij moeten opmaken, dat aan niet eenig beginsel in de wet-Van Houten zal worden getornd. Wellicht zal er een kleine poging gewaagd worden, om haar wat meer van den maatschappehjken welstand te verwijderen, maar dat za' dan ook wel alles zijn. Het terrein voor een beweging voor wettige agitatie ligt dus voor alle democratische partijen volkomen afgebakend, maar in het bepaalde sub b, dat elke kiesvereeniging zich moet, verbinden, ie.leren candi- daat, die zicj) voor grondwetsherziening verklaart, te steunen, zien wij een grooteu hinderpaal voor het toetreden van politieke vereenigingen tot het Comité voor Algemeen Kiesrecht. Het zou knnuen gebeuren, dat de Kamer nog vóór de periodieke verkiezingen men deuke aau de Leerplichtwet werd ontbonden en dan zou men een tegenstander van leerplicht moeten steunen, mits deze zich maar vóór grondwetsherziening verklaarde Volgens het verslag der vergadering, voorkomende in De Sociaal-Demokraat van 14 November j. 1., heeft Mr. Z van den Borgh, afgevaardigde van der. Radicalen Bond, op het slot der omschrijving van het deel sub b eea amendement ingediend en wel om daarachter te lezen, „tenzij de politieke omstandigheden een andere gedragslijn noodzakelijk maken". Dit amendement werd met „Gejouw" begroet het staat er en met groote meerderheid verworpen. De radicale afgevaardigden hielden zich toen verder buiten stemming. Is daardoor nu verder alle samenwerking tusschen de partijen, die algemeen kiesrecht en derhalve grond wetsherziening, willen, maar die niet hun afgevaar digden naar bovengenoemde vergadering hadden gezonden, uitgesloten De tijd zal het moeten leerenmaar het gaat naar onze bescheiden meening niet op, om onder alle omstandigheden met gesloten oogen en zwijgeoden mond een candidaat te moeten aanvaarden, enkel en alleen omdat deze in zake kiesrecht veklaart vóór grondwetsherziening te zijn. Als dit nu het „samentrekken van alle democratische krachten" moet heeten, dan heeft de heer Troelstra daarvan een allerzonderlingst begrip, en maakt dit bet toetreden tot de beweging voor anderen politieke partijen dan de zijne zeer moeilijk, zoo al niet onmogeijjk, Dit neemt echter niet weg, dat wij het nieuwe Comité geen kwaad hart toedragen Het moge groeien en bloeien en wij hopen zelts, dat zijn slem zoo machtig zal klinken, dat de heer Kerdijk daarin zal zien het antwoord op de vraag, welker beantwoording hij niet meende, dat in de eerste plaats door de Kamerleden moest geschieden. Er is in den tegenwoordigen oorlog tusschen Engeland en de Zuid-Afrikaan- sehe Republieken meermalen op gewezen, dat het Engelsehe leger uit beroepssoldaten bestaat. Voor hen, die dit wellicht eenigs- zins toegelicht wensehen te zien, het volgende In Engeland bestaat geen conscriptie of loting. Dit stelsel, door Napoleon I ingevoerd, heeft in Engeland tot heden geeu ingang kunnen vinden. Wel zijner den laatsten tijd meermalen stemmen opgegaan, om de nationale weerbaarheid door de invoering ee ter verplichte loting te versterken, maar tot heden heeft nog geen minister een wetsontwerp durven indienen, dat den gedwongeu dienst tijd in zou voeren. Het Engelsehe leger bestaat uit vrij willigers. De soldaat-vrij williger verbindt zich voor twaalf jaar, welken diensttijd hij vrij algemeen in de ovirzeesche ge westen doorbrengt Over t geheel heeft de soldanier geen reden tot klagen. Vol gens de wet is zijn dagelijksch menu 1 als volgt samengesteld Bij het eerste ontbijt ontvangt hij koffi", brood en boter, zijn tweede bc-1 staat uit aardappelen, vleesch en groenten, terwijl het derde thee, boter en brood verschaft De gewone soldaat ontvangt per week 4 shilling 6 pence f 2.70, een onderofficier krijgt 2 sh. 5 per.ee f 1.45, per dag, terwijl een sergeant- majoor 4 sh. 5 p. f 2.65, per dag geniet. De soldaat ontvangt na afloop van zijnen diensttijd eene gratificatie van 36 pond f 432.—. De verblijfplaatsen der soldaten zijn J volgens "alle eiachen des tijds ingericht. Men vindt in de kazernes leeszalen, uit- j spanningslocalen en vertrekken, waar allerlei sportoefeningen kunnen worden uitgevoerd. Wanneer de soldaat den dienst verlaat, ontvangt hij van den. staat een nieuw burgerpak, terwijl op allerlei wijze wordt gezorgd, dat hem in het maat schappelijk leven een passende positie wordt verschalt. Het langdurig verblijf in de heete overzeesche gewesten met zijn eigenaardige levenswijze heeft echter den soldaat zoodanig ontzenuwd, dat hij, in het moederland teruggekeerd, weinig weerstandsvermogen meer bezit. In het maatschappelijk leven terugge keerd,vormen deze vrijwilligers nog eenige jaren de reserve, die in buitengewone tijden gemobiliseerd kan worden. Met dit stelsel heeft Eageland natuurlijk altijd behoefte aan krijgsvolk, welke behoefte vooral in den thans gevoerden oorlog zich sterk openbaart. Men tracht thans de leemte zooveel mogelijk aati te vul len met wervingen in het buitenland. Vooral Duitschland schijnt het land Van belofte voor de Engelsehe ronselaars te zijn. Iu Metz moeten de wervers er in geslaagd zijn, een aantal werkelooze Italianen tot een verbintenis te bewegen. Elders anders verzet zich de bevolking tegen de ronselaars. Zoo werden ze in Hamburg gedwongen een goed heenkomen te zoeken. Trouwens, over het geheel gevoelt men in Duitschland volstrekt geen sym pathie voor Engelauds Zuid-Afrikaansche staatkunde. Zoowol in Duitschland als in Rusland is men eer genegen, de Boeren vrijwillig, dan Engeland voor geld bij te springen. De Nederlandsch? co isul te Warschau meldt dienaangaande Het is dol, wat een aanloop ik heb* Officieren van het leger en van de land weer, doctoren, jongelui zonder bepaalde betrekking, zij willen allen naar Trans vaal en de meesteo voor hun eigen geld. Onder de Duitschers eenzelfde ver schijnsel. Dezer dagen kwamen eenige Duitsche vrijwilligers te Lorengo Mar- quez aan, waaronder drie officieren. Duitschland en zijn keizer zijn in dit opzicht twee De eigenaardige houding,die keizer Wilhelm heeft aangenomen, belooft op den algemeeiien politieken toe stand van Europa vau grooten invloed te worden. Vooral in Turkije heeft men met zekeren angst de politieke gedaante verwisseling v in Duitschland's keizer waargenomen. Het bezoek van den keizer aan Engeland, in deze dagen van spanning en strijd, heeft in hooge mate het wantrouwen vau de Porte opgewekt. Men vraagt zich af, welk vertrouwen men aan de vriendschap des keizers kan hechten, die, na eerst de Afrikaan- sche Republieken in haar verzet togen Engeland te hebben aangemoedigd, thans de Boeren niet alleen in den steek laat,doch als het ware Engeland vrijheid geeft, om in Zuid-Afrika naar verkiezing te handelen. Men begint te Jildiz Kiosk eene ver gelijking te maken tusschen de verhou ding van Duitschland tot de Transvaal en het Turksche rijk, en dan vindt men een merkwaardig aantal punten van overeenkomst. Ook tegenover bet Otto- maanscbe Rijk vloeit keizer Wilhelm over van vriendschapsbetuiging-n, doch ook hier heeft men reeds de ondervinding opgedaan, dat op werkelijken steun in tijden van nood niet te rekenen valt. Zoowel in het Kreta-vraagstuk als bij de onderhandelingen na den Turlcseh- Griekschen oorlog bleet Duitschland een lijdelijk toeschouwer. Dat Keizer Wilhelm enkel een familie bezoek aan Eugelaud is gaan afleggen, vindt bij de Turksche Staatslieden vol strekt geen ge'oof. Waarom gaat de Staatssecretaris van buitenlandsche zaken in 's Keizers gezelschap mede naar Lon den Waarom die bijeenkomsten tusschen den Duitschen gezaut, graaf Hatzveld, von Bulow, Salisbury en Chamberlain? vragen de Sultan en zijne omgeving zich af. En om achter dit groote geheim te komen, wordt de Turksche ambassadeur, die sedert maandon te Konstantinopel vertoefde, een twee drie naar zijn post gezonden. Het zal van de inlichtingen van dien gezant grootendeels afhangen, welke houding Turkije iu de naaste toekomst zal aannemen. Met Engeland en Duitschland, dingen Frankrijk en Rusland naar de gunst aes sultans. Men wil weten, dat, indien Rusland en Frankrijk op de medewer king van Turkije kunnen rekenen, deze landen wel genegen zouden zijn om de Egyptische kwestie aan de orde te stelleD. Om te beginnen, zou Rusland de open stelling van de Dardanellen en de Hel lespont van de Porte hebben gevraagd. Daardoor ^ou de Russische Zwartezee- vloot in staat zijn, op de diplomatieke actie de noodige pressie uit te oefenen. De Russische vloot, gezonden van uit de Oostzee, zou te veel hinderpalen op haren weg kunnen ontmoeten, om krachtdadig in de Middellandsche Zee te kunnen optreden. Van Britsche zijde doet men het mo gelijke, om Abdul-Hamid voor zich te winnen. Allerlei schoons wordt den sultan voorgespiegeld. Het meest verlei delijke lokmiddel zal wel zijn, dat Turkije, door tusschenkomst van Duitschland, in de gelegenheid zal worden gesteld, om eene leening te kunnen sluiten. Wat doet men al niet, wanneer gere geld de bodem van de schatkist tusschen de schijven zichtbaar is F Zeker is het, dat Turkije voor zijne directe of in directe medewerking, aan welke zijde dan ook, den prijs zal vragen. Voor Duitschland is de ommekeer in Turkije niet prettig. De keizer ondervindt trouwens in de laatste dagen wel meer, dat hem niet aangenaam stemmen zal. Zoo is de „tuchthuiswet", waarmee hij de socialistische propaganda dacht te breidelen, Woensdag door den Rijksdag van do baan geschoven. Bij zittten en opstaan werd art. 1 met alle stemmen, tegen die van de rechterzijde verworpen. De overige artikels oudergingen met enkele wijzigingen in het stemmencijfer een gelijk lot. Voor den Keizer en zijn gedweeë regeering is deze nieuwe neder laag een hard gelag. Eerst werd de Kanaalwet verworpen met medewerking van de getrouwe rechterzijde, thans de tuchthuiswet door eeno aaneensluiting der verschillende vooruitstrevende fracties, en tegen dit alles niets te kunnen doen, 't is onge hoord Gaat de regeering den Rijksdag ont binden, dan bestaat 10 tegen 1 de kans, dat de linkerzijde versterkt uit de stem bus zal komen. Vooral nu de Keizer tegen den wensch van bijna geheel het volk in, een bezoek in Engeland aflegt, zal het volk hem in de regeering trachten te treffen, 't Is voor den grijzen rijkskanselier, om zijn reeds meermalen uitgesproken voor nemen ten uitvoer te brengen, om zich aan de regeeringszorgen te onttrekken en zijn laatste jaren in kalme rust door te brengen. VV ieringerwaard. Onze eerste. Nutsavond op Woensdag 22 November was goed bezocht, voor een groot deel zeker het gevolg van het optreden van het Strijkorchest. De heer R. Visscher hield de redevoering met een beschouwing over Den Mensch in de verschillende tijdperken zijns levens. De heer J D. Schenk gaf als vaste bijdrage „Wat uien ziet en wat men niet ziet", van Laurillard. De pauzen werden aan gevuld door het strijkorchest metKro ningsrevue, Romance en Wilhelmina- Wals, composities vau den heer Felkers. Zeer gewaardeerd werd het optreden van den heer Speets, stafmuzikant te Ber gen op Zoom, die als gast tegenwoordig was en een paar heerlijke solo's voor viool ten beste gaf. De beer P. Stadt las een paar versjes voor, „De Oorlog" en „De groote maaiers." Nadat het strijk orchest nog de volksliederen van Trans vaal en Vrijstaat had doen hooren, sloot de voorzitter onder dankzegging de ver gadering. Men meldt uit AMSTERDAM: De inbrekers hebben in den nacht van Donderdag op Vrijdag weder hun slag geslagen. Het operatieveld was wederom een hulppostkantoor aan de Prins Hen drikkade 189. De dief of dieven zijn weder door middel van een valschen sleutel het kantoor, dat beneden onbe woond is, binnengegaan. Zij vonden hier twee brandkasten, waarvan de eene tevergeefs werd geforceerd, doch de tweede met beter succes. Hieruit is een paar honderd gulden aan contanten, medegenomen.

Schager Courant | 1899 | | pagina 1