Nederlaag der Engelschen. Binnenlaudsch Nieuws. Anna Paulowna, L5 December. PLAATSELIJK NIEUWS. Het Schager Veevorzeke- ringfonds houdt een algemeene ver gadering op Donderdag 28 Decembor 1899, des morgens ten 11 ure, in het koffiehuis „de Beurs" van don hoer W. Roggeveen Cz. Buitenlandsch Nieuws. blijkbaar om een omtrekkende beweging van de Engelschen te beletten De Natal- sche vrijwilligers commandeoren nu al bij de Boeren wagens voor transport. De Hollandsche Boeren hebben weinig zin om hun wagens te verkoopen, maar zij zullen wel moeten. Generaal Buller's lijf garde bestaat uit Natalsche vrijwilligers. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit Brussel, dat, volgens daar ontvangen „authentieke berichten", generaal Gatacre in het gevecht bij Stormberg 1200 van zijn 2700 man verloren heeft, waaronder 700 gevangenen. Als een bewijs, hoe verschrikkelijk het geweervuur der Boeren bij Magersfontein was, diene, dat het Hooglanderscorps geslonken was van 700 800 man op 1G0 De officiëele opgave luidt, dat dit corps 70£ dooden en gewonden had.Als het geheele verlies wordt opgegeven 817 man. Londen, 16 Dec. Een officieel tele gram meldt, dat sir Redvers Bulier een ernstige nederlaag heeft geleden, waarbij hij 10 kanonnen verloor. De generaal Hart, onder bevel van Buller staande, wilde de fegola-rivior overtrekken en leed daar een ernstig echec. Een andere generaal, Hildyard, werd in een ernstig gevecht te Colenso gewikkeld. Van de artillerie werden alle paarden gedood. Generaal Bul.'er noemt het een vreeselijken dag en meldt, dat de Engelschen teruggetrokken zijn naar Chieveley. Bij Kon. Besluit is tot Notaris te i/iijpe benoemd de heer G. Vrijburg, Cand.-Not. aldaar. Naar wij uit goede bron vernemen, zullen de kinderen der O. L. School te Schagerbrug dit jaar weder met een kerstfeest verblijd worden. Eenige weken geleden maakten we melding, dat door een geneeskundige bij den arbeider P. M. te Schagerbrug (die tengevolge van het haken in een spijker eene wonde aan een zij ner vingers had bekomen) bloedvergifti ging was geconstateerd. Nader deelen we thans mede, dat men er deze week toe moest overgaan, den vinger af te zetten. J. 1. D o n d e r d a g a v o n d her dacht „Nut en Genoegen" te Bur- gerbrug haar 10-jarig bestaan. Vele leden met hunne dames en een aantal geïntroduceerden waren opgekomen. De heer J. Raat sprak de feestrede uitspr. ging in goed-gekozen woorden de belang rijkste gebeurtenissen in het 10-jarig tijdperk na, meende dat N. en G. nog reden van bestaan had,en in een behoef te aan gezellig verkeer voorzag. De re derijkerskamer „Eensgezindheid" gaf ter verhooging van de feestvreugde eene opvoering van „Buttinger en Zoon", welke opvoering volkomen slaagde het stuk werd uitmuntend weergegeven, wat tengevolge had, dat N. en G. een prettigen feestavond heeft gehad.En toen de Voorz. te ongeveer 1 ure de vergadering sloot met den wensch,dat N. en G. een tijdperk van bloei tegemoet zou gaan, stemden allen daarmede in. Donderdagavond, toen een schipper van Oudesluis met zijn schuit, getrokken door 6 paaiden, te tachtiger br-ug het ijs in de Groote Sloot stuk maakte, werden van hem, door eenige liefhebbers van mooi ijs, verschei dene lijnen stuk gesneden. Behalve op deze wijze, werd de man nog op andere manieren in zijn reis belemmerd. Bij de brug was het een heel opstootje. R ij k s-h engstveulendepot te Berge n-o p-Z oom. In de St.-Ct. no. 296 vindt men de namen en signalementen van de 14 heug sten van 's Rijks hengstveulendepot te Bergen-op-Zoom, die aldaar op Dinsdag 23 Jan. 1900 van Rijkswege, in het openbaar, als geschikt voor dekhengst, verkocht zullen worden. De voorwaarden van den verkoop zijn opgenomen in de St.-Ct. van 17 Nov., No. 271. De dieren zijn, behoudens onvoorziene omstandigheden, te bezichtig-n op Woens dag 20 Dec. 1899, Woensdag 10 Jan. en Haandag 22 Jan. 1900. Donderdagmiddag waag de het twaalfjarig dochtertje van den heer P. te Waarland zich op schaatsen op de daar zeer breede ring- sloot. Het ijs was echter te zwak om het meisje te dragen; midden op de ringsloot zakte zij er door en was plotseling verdwenen. Slechts een enkele werkman, die daar in de nabijheid bezig was, zag het gevaar, waarin do drenke ling zich bevond en ijlings schoot hij ter redding toe met een langen stok. Dezen stak hij het meisje toe en zoo had hij het geluk het kind te redden, dat anders gewis zou verdronken zijn. Dinsdagavond werd in het lokaal van den hr. J. Ruijs te Sint Pan kras eene vergadering gehouden van bouwers,Doel der vergadering was veref fening der rekening tusschen bouwers en rattenvangers. Er waren 1997 ratten gevangen, zoo dat een bedrag van f 199,70 aan pre- miën moest worden uitgekeerd. Zonder bijdrage van gemeente- en polderbestuur, welke, zoo noodig,hun financiielen Bteun hadden toegegezegd, konden deze premiën worden voldaan uit de bijdragen der bouwers a 2 cent per snees. Officiëole uitslag der r.andvevbLTiringr terVieiivve IN iedorp, op Woensdag den 13den December j.1. Vanwege de Gemeente. 1. Dullislaud, bij de Langereis, groot 1.51.90, aan K. de Boer Kz. voor f 201.— p. j.vorige huurder P. Kooijman. 2. Butterweidje, bij Terdiek, groot 1.70.30, aan Jb. Warnar voor f150.— p. j.vorige huurder dezelfde. 3. Voorste Peorowoid, bij Terdiek, groot 2.42.90, aan P. Bregman voor f 140. p. j.vorige huurder dezelfde. 4. Achterste Peereweid, bij Terdiek, groot 1.25.60, aan G. Blom voor f61. P- J- vorige huurder dezelfde. 5. Voorste helft van de Groote Vlos, bij Terdiek, groot 1.84.,aan Jb. Fluister voor f 120.p.j.; vorige huurder dezelfde. 6. Achterste helft van de Groote Vlo -, bij Terdiek, groot 1.62.80,aan Jb. Pluister voor f 87.p. j.; vorige huurder dezelfde. 7. Westelijke Vlos, bij Terdiek, groot 1.73.aan Joh. Barteu voor f 121. p. j.vorige huurder P. Hartog. 8. „Oude Bulleweid", i. d. Kostver- lorenpolder,groot 2.21.50,aan J. Rezelman voor f 200. p.j.; vorige huurder dezelfde, 9. Voorste Zaagmolen weidje, groot .47.90, aan J. Brouwer voor f 66. p. j.vorige huurder C. Helder. 10. Achterste Zaagmoleuweid, groot 1.50.90, aan J. Brouwer voor f 150. p. j.vorige huurder C. Helder. 11. Oostzijde v. d. „Smal", bij Terdiek, groot 1.31.10, aan Jb. Warnar, voor f 95.p. j.vorige huurder dezelfde. 12. Westzijde v. d. „Smal",bij Terdiek, groot 1.30.aan K. de Boer voor f91.p.j.; vorige huurder Jb. Warnar. Nos. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 en 10 Weiland, nos. 11 en 12 Bouwland; no. 1 echter als Bouwland te gebruiken. Vanwege de Neder 1. Herv. Kerk: 1. Akkertje bouwland bij 't Veld, groot 0.16.80, aan S. de Boer, voor f 12. p. j.; vorige huurster Wed. J. Meiten. 2. Twee perceeltjes weiland bij de brug te 't Veld, groot 0.43.10, aan P. Groot, voor f 35.— p. j.vorige huur der dezelfde. 3. Unjerland in 't Veld, groot 1.75.40, aan P. Schilder, voor f 151.p. j. vorige huurder P. Groot. 4. Achterste Groote Valk in den Kostverlorenpolder, groot 1.68.30, aan A. Nieuwland, voor f 90.p.j.; vorige huurder dezelfde. 5. Voorste Groote Valk, idem, groot 1.55.10, aan J. Rezelman, voor f 100. p. j, vorige huurder dezelfde. 6. Kleine Valk, idem, groot 1.82.00, aan J. Rezelman voor f 105.p. j.vorige huurder dezelfde, 7. De Drie Bijlen, idem, groot 2.66.70, aan P. Brouwer, voor f 160.p. j. vorige huurders J. Wijn en H. Schoorl. 8. Noordcind van de Groote Bosch, idem, groot 2.04.45, aan J. Brouwer, voor f 126.p. j.vorige huurder J. Koomen. 9. Westerstuk van Slik, idem, groot 1.66.40, aan A. Heddes, voor f 120. p.j.; vorige huurder dezelfde. 10. Stukje bouwland aan den Zwarten weg, idem, groot 0.50.40, aan V. Rente naar, voor f 38.p. j.vorige huurder W. C. Visser. 11. Voorste Hooge Kerkhof, idem, groot 1.20.00, aan C. Schilder voor f 85.p. j.vorige huurder dezelfde. 12. Middelste Hooge Kerkhof, idem, groot 0.65.00, aan T. Sijts, voor f 42. p. j-vorige huurder dezelfde. 13. Achterste Ilooge Kerkhof, idem, groot 0.99 90, aan C. Kieftenburg voor f 75.p j.vorige huurder dezelfde. 14. Slotheersbosch, idem, groot 1.48 70, aan S. Jonker voor f 60. p.j.vorige huurder dezelfde. 15. De Deventerkoek, achter't Paadje, groot 2.80.00, aan J. Wijn voor f140. p. j. vorige huurder dezelfde. 16. LaDge Kerkeweid, idem, groot 2.47.20, aan J. Dijkman voor f 246. p. j.vorige huurder dezelfde. Al deze perceelen zijn weiland, behalve nos. 1 en 10, bouwland terwijl no. 3 wei land is,doch te gebruiken als bouwland. Namens de A 1 g e m e en e Armen - Administratie. 1. Winkelderweidje, i./d. Oosterpolder, groot 1.31.70, aan J. L. v. Herwerden Bz. voor f 110.p. j.vorige huurder dezelfde. 2. Dieuwer Muldersweid, idem, groot 2,17.60, aan Dieuwertje Schermer, voor f 194.p. j. vorige huurder Jb. Wit Cz. 3. Voorste Schout, i/d, Kostverlo- polder, groot 1.86.10; 4. Achterste Schout, idem, groot 1.01.40, beide aan F. Brouwer, voor te zamen f 250 p. j.vorige huurders F. Brouwer en J. Wijn. 5. „Rozendaal," i/d. Oosterpolder, groot 1.04.40, aan C. Butter, voor f 114. p. j-tot heden zelf gebruikt, Nos. 1, 2, 3 en 4 perceelen weiland, no. 5 bouwland. Namens de Diakonie der Ned. Hervormde Gemeente. 1. 2 perceelen weiland in den Kost verlorenpolder, bij den molen, groot 2.39.90, aan J. Iloogvorst voor f 175. p. j. vorige huurder dezelfde. 2. 1 perceel weiland achter de Kerk, in den Oosterpolder, groot 2 25.80, aan A. Bakker, voor f 200.— p. j.vorige huurder dezelfde. Namens de N e d. II e r v. W e e z e n- Administratie. 1. Weezen weid, in den Kostverloren polder, groot 2.33.60, aan O. van Her werden voor f 145.- p j 1 vorige huur ster Dieuwertje Schermer. 2. Moeder Wonderweid, bij de Lan gereis, groot 2 09 GO, aan J. Schagen voor f 135.- p. j-i vorige huurder dezelfde. 3. Roozonweid, aan den Schulpweg, groot 4 69.10, aan A. Strijbis Az. voor f 445.p j.vorige huurder J. Re zelman Rz. 4. N O. gedeelte van de „Zoutpan grout 0 62.00, aan lv. Zeeman, voor f 20.— p j.vorige huurder J. Rezel man Rz. Nos. 1, 2 en 3 weiland,no. 4 bouwland. De veilingen door „Nieuw Leven." behooren voor dit jaar tot het verleden. Deze week werd voor deze veiling weinig meer aangevoerd de vorst maakt veiling trouwens ook haast onmo gelijk. Trots vorst en sneeuwjacht wordt toch geregeld eiken dag vrij wat kool gela den. Bij 't vervoer wordt de kool be hoorlijk in stroo gezet en gedekt. Toch moet af en toe een wagen bevroren kool worden teruggezonden. De hoogste prij zen voor le, 2e, 3e, 4e en 5e soort roo- de kool waren f 7.f 5 f 3.75, f 2.50 en f 1 75. Die voor le, 2e en 3e soort gele kool f 7.f 5.75 en f 4.50, en voor dezelfde soorten witte kool f 7.50, f 4 50 enf 3.50. Yoor uien besteedt men f 1.75 per baal, voor wortelen f 0.90 a f 1.20 per II. L voor rapen f 2.— a t 2.50 p. 100. Ook in de waggons worden de pro ducten behoorlijk tegen vorst beschermd door stroo en dekkleeden. Het huis, ingericht tot kaasfabriek, staande aan de SSint JVItiartensvlotbniig, ten over staan van den Notaris Backx verkocht, is gekocht door den heer Corn. Groenveld voor f 1820. D e huismanswoningNieu- wenhoven, met 24.06.25 H. A, bouw- en weilandje Anna Paulowna, ten over staan van den Notaris H. Gouverne van Alkmaar geveild, heeft in verschillende perceelen f 13.820 kunnen opbrengen. De koop is evenwel niet toegewezen. Nader vernemen wij, dat de plaats in zijn geheel is verkocht -aan den heer P. 11. te Anna Paulowna. IJS. Eokhuizen. De Zuiderzee is vol drijfijs, dat zich hier en daar reeds begon vast te zetten. Alle stoombootdiensten zijn gestaakt, uitgezonderd de veerdienst Enkhuizen-Stavoren. De veerbooten doen nog geregeld dienst, zonder noe menswaardige vertraging te ondervinden. Bij deze vorst zal dat evenwel niet lang meer duren. De Waal is voor Druten over nage noeg de geheele breedte met licht drijfijs bedekt. De veerpont is opgebroken en de scheepvaart is geheel gestremd. Vreeswijk. De Lek is over de geheele breedte met drijfijs overdekt. l)e schot- balken zijn in de Oude Koninginnesluis ingelaten. De scheepvaart is gestremd. De rivier te Gorinchem gaat, voor de helft bedekt met ijs, voornamelijk aan de overzijde. Booten en schepen haasten zich,om in de vluchthaven, die reeds vol ligt, een schuilplaats te vinden. De scheepvaart is Vrijdag gestaakt. De rivier vóór Rotterdam is over hare geheele breedte met licht drijfijs bedekt, niet hinderlijk voor de groote vaart. De binnenvaart is geheel gestremd. Alle tjalken, rijnschepen, enz. zoeken zoo spoedig mogelijk een toevlucht in de haven. Uit Edam Het havenlicht alhier wordt niet meer ontstoken de zee loopt dicht. De eilanden Ameland en Schiermonnik oog zijn, ten gevolge van de strenge vorst, geheel van het verkeer met den vasten wal gescheiden. Gelukkig hebben beide eilanden telephoon, waardoor vóór en na de communicatie met andere plaat sen kan worden onderhouden. Verschrikkelijk. KATWIJK AAN DEN RIJN werd Donderdag in rouw gedompeld. Een zes tal jongelieden van 18 tot 22 jaar kwa men met schaatsenrijden tegelijk in een wak in het Katwijksche kanaal en ver dronken allen, ten spijt van alle pogin gen om hen te redden. Te 3 uur viel het droevig ongeval voor en tegen 5 uur had men den laatsten drenkeling, een jongeling van 22 jaar en eecig zoon, opgehaald. Op den bij toeristen we 1- bekenden Duivelsberg, ruim een uur ten oosten van NIJMKGEN op Duitsch ge bied gelegen, is Maandag tegen den avond het lijk gevonden van een deftig gckleede vrouw van middelbaren leeftijd, die daar vermoedelijk doodgevroren is. Een paar boereu uit den omtrek her innerden zich, dat hun Zaterdag de weg naar den Duivelsberg was gevraagd door eene aan hen onbekende dame, die zij in de doode herkenden. Blijkens op het lijk gevonden stukken was zij een dame uit Rotterdam. Het lijk is te Wijlre (Duitschland) begraven. Zooals ons ter oore kwam, schrijft de Dordr. Ct., heeft zich te DORDRECHT een geval van bloedver giftiging voorgedaan met noodlottigen afloop. Zekere juffrouw V. had een wond je aan den hals bekomen. Ondanks de waarschuwing van een familielid, knoop te zij zich een gekleurde zijden das om den hals, waardoor vermoedelijk de bloedvergiftiging is ontstaan. Na verloop van enkek) dagen is «y overleden. Trots het ongunstige weer en de bijna onbegaanbare wegen tengevolge van de massa sneeuw, wareu nog ongeveer 1- personen Dinsdagavond in de zaal van Veerburg aanwezig ter bijwoning van de Volksvoordrachten. Al dadelijk kunnen we mededeelen, dat deze uitstekend geslaagd zijn. Het programma, uit 13 nummers bestaaudo, liep flink en vlug van stapel en viel blijkbaar zeer in don smaak der toehoorders.\V e ver melden hiervan o. a. hot volgende: Een nieuwe vertelling van den heer Van Wijk in Neder-Betuwsch dialect, getiteld Het plokind van dc Ilazekamp, welke menig- maal een gullen lach ontlokte; verschil- lende zangstukken door de zangvereeni- ging „Crescendo", of van enkele harer leden, dio mede met genoegen werden aangehoord; verschillende bijdragen op de piano, 2- of 4-handig; een schoone voordracht in zang voor heer en dame, getiteld De gouden bruiloft; de komische voordrachtHoe ik dansen geleerd heb; het Transvaalsche Volks lied, solo-zang en twee tooneelstukjes, nl. De Zigeuners (meest door kinderen uitgevoerd) en De omgevallen tram. De pauzen werden op verdienstelijke en aangename wijze aangevuld door jeugdige violisten en pianobegelei ding, ouder directie van den heer Raap. Er was dus een prettige verscheidenheid en ook een dankbaar gehoor. We meenen dan ook te mogen profeteeren, dat de Volksvoordrachten voortaan wel een deel der werkzaamheden van ons Nutsdepartement zullen uitmaken. De vergadering werd geleid door den heer Van den Berg, die ten slotte allen hartelijk dankte, die hadden mode gewerkt tot het welslagen van dezen avond en ook het publiek voor de onge stoorde attentie. De heer Hazewinkel, een der toehoorders, vroeg daarna het woord, om, ook namens de aanwezigen, zijn erkentelijkheid te betuigen voor het gehoorde en het bestuur zijn dank te brengen voor de gelegenheid om een genotvollen avond door te brengen. Het gezelschap ging daarop uiteen. Nog zij vermeld, dat allen, die j.1. Dinsdag verhinderd waren te komen, op a.s. Dinsdag 19 dezer, op vertoon hunner toegangsbewijzen, de Nutsverg.-. dering kunnen bijwonen, waarop in hoofdzaak hetzelfde programma zal gevolgd worden. (Zie advertentie hier achter (Door omstandighedenis dit verslagje eerst heden geplaatst. Red.) Een der heeren,die dezer dagen te AMSTERDAM voor de Boeren collecteerden, schrijft aan het Handels blad Als collectant dezen morgen de Ilre- rengracht langs gaande, werd bij de Leidsche gracht mijn aandacht getrokken door een aanhoudend geroep vanHei hei-hei. Omkijkend, zag ik eerst niemand, wien ik dat geroep kon toeschrijven eindelijk ontwaarde ik in de gracht een man op een schuit die, zoo gauw hij merkte dat ik hem zag, riep Zeg, hooge hoed, goa jij veur de Transvaol Zoo vlug kon ik niet bevestigend ant woorden, of er kwam van de schuit een kwartje gegooid, dat midden op den weg viel. Toen het kwartje in de bus was en ik den man wilde bedanken, was hij al een eind verder „geboomd." Schagen, 16 Dc. 1899. Tot teller voor de volks telling alhier is ook nog benoemd de heer Abma. De Schager IJsvereeniging hield Vrijdagavond in het locaal van den heer D. v. Twuiver eene spoedeischende vergadering. Doordat de heeren P. de Joncheere en A. van Gastel voor hunne benoeming als bestuurslid hadden bedankt, werden de heeren P. J. Cats en s! Langenegger benoemd. Verder werd be sloten, de banen naar 5t Schagersluisje, naar Barsingerhorn en den Westfrieschen dijk (in aansluiting met de Zijpe) in orde te brengen, zoo spoedig mogelijk aan de leden bondskaarten uit le reiken en deze voor huisgenóoten van leden op aanvrage beschikbaar te stellen bij den penningmeester, terwijl op de banen door de IJsvereeniging in orde gebracht' bussen zullen geplaatst worden. De houders dezer bussen hebben het recht, uitsluitend aan schaatsenrijders dio de bondskaart niet zichtbaar dragen bijdragen te vragen. De druk bezochte vergadering was echter van meening, dat bij den slechten toestand der kas en het beperkt aantal loden ruim zestig het der IJsver eeniging met mogelijk zal zijn, de banen in voortdurend goeden toestand te houden indieu niet vele ingezetenen zich als leden aanmelden. De vereeniging hoopt daarom, dat na deze mededeehngen velen zullen opgc- weat zijn, nis lid toe te treden, opdat zij in staat gesteld worde. Schagen van goede ijsbanen te voorzien en te vol doen aan de verplichting, die zij door haar toetreding tot den Ijsbond Hollands Noorderkwartier op zich heeft genomen do vaarten naar Schagerwaard, Barsin gerhorn en Zij po in uitstekenden staat te brengen en te houden. Allen, dio zich als leden wenschen op to geven, verwij zen wy naar de advertentie der IJsver eeniging, voorkomende in dit blad. De op Woensdag j.1; alhier voorgenomen lezing van den heer Wijker van Wieringerwaard is door gebrek aan belangstelling niet doorgegaan. De punten van behandeling zijn 1. Ingekomen stukkon. 2. Overzicht van den toestand der Vereeniging over het jaar 1899. 3. Bespreking instand houding der Vereeniging, ingevolge art. 19 van het reglement. 4. Bij besluit tot verdere instandhouding der Vereeni ging, voorstellen tot wijziging van het reglement. 5. Regeling der salarissen van den Keurmeester en den Admini strateur. 6. Benoeming bestuursleden. 7. Benoeming Commissie van toezicht over het financiëel beheer. De eerste avond van Volksvoordrachten is gistereuavond geweest. Zooals .gewoonlijk, de zaal flink bezet, en het programma eveneens Har monie, Rederijkerskamer, de heer Kroo- uenburg, drie cijfers dio een goed getal formeeren. Blijkens de houding der aanwezigen en het daverend applaus, heeft men zich algemeen goed geamuseerd. Zoowel de voordrachten van den heer Kroonenburg, zijnde Toontje van lloutum, Drieske de Scha- resliep en Sequah, als de muziek van onze onmisbare Ilarmoniekapal en het tooneelstukje van de Schager Kamer, kenmerkten zich door eigenschappen die in staat zijn genoegen te verschaffen. We twijfelen dan ook niet, of alle aau- wezigen waren tevreden over hetgene dat de Commissie hun aanbood, De uitvoering van onze Gymnastiek-vereeniging „Lycurgus," waarvan de entrée-geldeu komen ten bate van Transvaal, belooft een heel aardige avond te zullen geven. In de vergadering van Donderdagavond werd het programma vastgesteld. Behalve de uitstekende muziek van de Harmoniekapel en de gymnastiek, geeft „Lycurgus" een paar lichttableaux, betrekking hebbende op de feiten van den dag, in den geest als die, welke op de laatste uitvoering van„Lycurgus"werden gegeven, nieuw in deze streek en toen zoo bij uitstek mooi en in den smaak gevallen. Wij durven „Lycurgus" een goed slagen van haar welmeenend plan, om een klein steentje bij te dragen tot leniging van smarten, voorspellen. De hr. R. F 1 o o r, boerenknecht bij den heer L. Jonker alhier, is aan gesteld tot spoorwegwerker-telegraphist te Kwadijk. Floor had in den dienst gelegenheid gehad, zich in het tele- grapheeren te oetenen, welke kennis hem nu genoemde betrekking bezorgde. Zoo ziet men ook hier weer: wat men geleerd heeft, komt altijd te pas. Heden werd vanwege de Banne en den Polder Schagen verpacht voor den tijd van een jaarhet visch- water en het op stam staand riet. Het vischwater bracht in 23 perc. 62 gld. en het riet in 4 perc. 8.50 gld. op. Na aanbesteding is de leve rantie van het Oude Mannen en Vrouwen huis gedurende 1900 gegund als volgt: den heer J. Rotgans de kruidenierswaren, den heer J. de Rooij de Friesche kaas en boter en den heer J. Kweldam de vleeschwaren. Herkozen tot lid van het dagelijksch bestuur van den jolder tiurghorn de heer S. Bruin te Sint Maarten. De aanvoer van overhou- ders op de markt van Donderdag j. 1. was weder belangrijk. De kooplust bij de weiders was echter gering, wat niet te verwonderen was. Wanneer het land onder de sneeuw ligt, is het ook niet de meest geschikte tijd, om er een nieuw beslag schapen op te brengen. Gelukkig was er nog al vraag voor En geland, zoodat er voor die markt heel wat vleezige overhouders van de hand werden gezet. Met dat al was de handel echter gedrukt. Vette schapen waren ie's beter dan de vorige week. De hoogste prijs bedroeg f 29.50. Voor vette koeien had men een hooger prijs verwacht. Een betrekkelijk kleine aanvoer te Purmerend, met een vluggen handel, scheen op een vluggo markt hier te wijzen. Het beste vee moest evenwel tegen 32 cent van do and worden gedaan. Een vrij groote aanvoer van vette varkens maakte de handel traag. Vergeleken bij andore maikton, warende boterprjj zen zeer laag. agolijks leest men in de couranten» hoe de Zuid-Afrikaansche oorlog tal van overeenkomende punten met den Amori- kaanschon vrijheidsoorlog heeft, en dat het zeer wol mogelijk kan zijn, dat, gelijk eenmaal na een heftigen strijd de Vereonigde Staten van Noord-Amorika als een vrije en onafhankelijke Slaat door Engeland werden erkend, ook de „Ver eonigde Staten van Zuid-Afrika" aan den vooravond hunner zelfstandigheid staan. „<|en zevenjarigen oorlog met rank rijk, die in 1763 met den vrede van urijs eindigde, waren Engeland's staatsschulden tot 184 millioeu pond ster ing 2208 mill. gulden, aange gloeid. Jen einde zijne inkomsten te vermeerderen, besloot het Engelsche

Schager Courant | 1899 | | pagina 2