mnrM öer weet. PLAATStiLlJK NIKUWS. Nederl. Postbond hield eene buiten gewone vergadering in het café „de Roode Leeuw" alhier. Oudor moer waren aan de orde de verkiezing van het be stuur. Tot voorz. werd gekozen de heer C. van Eeten te Anna Paulowna, tot secr. de heer C. Semeijns,en tof penning ut. de heev J. Smit, beiden alhier. De afd., waartoe het personeel der kantoreu Schagen en Winkel met iubegrip van Anna Paulowna behoort, telt thans 25 leden. De Afdeeling Schagen T II A S S f A .4 L. over het boekjaar 1 Oct. 1898 tot 30 September 1899 werd nagezien door de heeren F. Brouwer, Jb. Tuinman en Jb. Kuilman en op hun voorstel goed gekeurd met een kassaldo van f55.70. Volgens den secr.-penningm.wordt bin nenkort van ongeveer 100 leden +fl00 contributie geheven, zoodat de „oorlogs kas" ruim f 150 bevat. Daarvan was al ongeveer f 25 gebruikt voor het maken en onderhouden van banen en voor den wedstrijd van jongens, waardoor men nog te beschikken had over f 125.—. Vervolgons had de benoeming van een bestuurslid plaats, ter vervanging van den heer K. Mijts, die niet herkiesbaar was. Bij herstemming werd daartoe de heer A. Visser gekozen, die deze benoe ming aannam. In antwoord op een schrijven van het bestuur was van den heer Cordes,schoon- en kunstrijder te 's-Hertogenbosch, bericht ontvangen, dat hij bereid was, den lsten Kerstdag (dus a. s. Maandag) te komen rijden, tegen een vergoeding van reiskosten, plus een som van f 25, die hij een bestemming naar willekeur kon geven. Het bestuur stelde nu voor, om op die conditiën den wijd en zijd vermaar den schaatskunstenaar te laten overkomen. De heer J. Coster vroeg nog, of het geen financiëel bezwaar zou zijn, nu men van andere plaatsen weinig bezoek kan verwachten, omdat vermoedelijk de toegangsbanen niet mooi zullen zijn. De heer D. Kuilman zou er bezwaar in zien, als het niet harder door vriest, om Maandag zooveel menschen op de Rijd te ontvangen, omdat z. i. het ijs nog lang niet sterk was. Anderen zien dat financiëel of veilig- heidsbezwaar niet zoo in, zoodat ein-1 delijk met algemeene stemmen werd besloten, om den heer Cordes tot rijden uit te noodigen. Mocht de Rijd niet sterk genoeg ge acht worden, dan zou (behoudens dooi) de voorstelling zoo mogelijk op de Zaag molenhaven gegeven worden. Ingevolge hun verlangen, zou de komst van den heer Cordes medegedeeld worden aan de Zaansche kunstrijders, de heerenDoodeman, Tuin, Dekker, Van der Hoeven en De Boer, die dan gaarne wilden overkomen. Voorts werd het bestuur gemachtigd, om bij bestendig goed weer, nog weer een of anderen kleinen wedstrijd uit te schrijven, terwijl voor groote plannen nogmaals een vergadering zou worden bijeengeroepen. Ingekomen was o. a. een reglement met bescheiden enz. van den Ijsbond Hol lands Noorderkwartier, met uitnoodiging aan de vereeniging, om daarvan lid te worden. Reeds vroeger was een derge lijke uitnoodiging ontvangen, doch men had er geen gevolg aan willen geven, omdat het doel van den bond in hoofd zaak was: het maken en onderhouden van goede banen naar de centra Alkmaar, Hoorn, Schagen, enz., enz,, terwijl N. Niedorp niet was een centrum, noch zelfs een doorgang naar een cen trum, zoodat de vereeniging geen baat van aansluiting verwachtte. Nadat eenigen tijd de voor- en na- deelen van aansluiting waren besproken, werd besloten, de stukken voorloopig voor kennisgeving aan te nemen. De heeren B. Sieswerda en J. Coster zouden het reglement nog eens aandachtig nazien, om daarna de vereeniging tot al- of niet- aansluiting te adviseeren. Op voorstel van den heer Sieswerda besloot men nog, om op de Rijd borden te plaatsen met aanduiding rechts te rijden- De heer D. Kuilman bracht de klacht over van de Moerbeekers, dat zij zoo'n slechte gelegenheid hadden om naar de Rijd te rijden. Het bleek evenwel, dat daartegen in de gegeven omstandigheden zoo goed als niets te doen was. Een voorstel van den hr.Sieswerda, om het fanfarecorps te verzoeken, de voorstelling van den heer Cordes met muziek op te luisteren, werd gretig aangenomen, terwijl daarvoor f 15.beschikbaar gesteld werd. De heer J. B. Wilken, voorz. van het corps, zou het verzoek overbrengen, maar twijfelde zeer, of het zou worden aangenomen, o. a. omdat het corps wel onderscheidene nummers in studie heeft, maar feitelijk niet rijp is voor een uit voering. Onder dank sloot de Yoorz. hierop de vergadering. Wieringen, 21 Decb. 99. Heden namiddag werd alhier de door de IJsclub uitgeschreven hardrijderij op schaatsen gehouden. De hardrijdersbaan en bijbanen waren al reeds een paar dagen van te voren in orde gemaakt. Ofschoon men tegenwoordig heel weinig gelegen heid heeft, om een goede baan te vinden, was men er nu toch nog in geslaagd. Aan de hardrijderij namen 12 mannen deel. Verscheidene malen moester ge reden worden, om te beslissen, wie het ge wonnen had Dit hield geruimen tijd aan,om reden de rijders niet van de slechtste waren. Ten slotte werden de prijzen be haald als volgt: le prijs f 10 de heer Tj. Wigbout, 2e prijs f 7.50 de heer W. Poel, 3e prijs f 5 00 de heer Jn. Russel- oian en 4e prijs f 2.50 de heer 8. Asjes Sz. Vele nieuwsgierigen bewogen zich op de banen, zeker emdat het zulk praehtig weder was. Wieringen. J. 1. Dinsdagavond werd in 't lokaal van den heer Koorn de eerste bijeen komst der Nutsvereeniging biensgezind- heid" gehouden. Te 71/, ure opende de Voorzitter de vergadering en heette het in grooten ge tale opgekomen publiek hartelijk welkom. Voorzitter gaf te kennen, dat heden geen voordrachten werden gehouden,maar dat een tooneelstuk zou worden opgevoerd. Reeds spoedig werd hiermede een begin gemaakthet was getiteld „De Erfge namen van Biesterbosch", vroolijk tafe reel uit het volksleven, met zang, in vijf bedrijven, door A. Wijnstok. De opvoering is volkomen geslaagd. De bedrijven werden met alle aandacht gevolgd en na afloop van ieder bedrijf was er daverend applaus,een bewijs, dat de opvoering zeer in den i-maak viel. Vooral het laatste bedrijf ontlokte menigmaal een gullen lach. De costumes en de grimeering waren uitstekend. De pauzen werden op aangename wijze aan gevuld door muziek van t strijkorkest. Vooral de nummers Serenata Tedesca, solostuk van H. PiedlerRêves du Bal, Intermezzo,v.Pritz BaseltDonau Wellen, Walzer, IvanoviciRomance en Wilhel- minawalsjcompositiën van den hr.F.Felkers van Wieriugerwaard,werden keurig uitge voerd, hetwelk wel bleek uit het feit, dat de Romance nog eens moest worden herhaald. Na afloop dankte de voorzitter allen hartelijk voor de medewerking tot het welslagen van dezen avond. Bal was er niet, om reden Vrijdag 22 Dec. hetzelfde stuk wordt opge voerd voor andere belangstellenden, tegeu 50 ct. entrée, met bal na. De opbrengst is ten voordeel der algemeene armen. Na 't spelen van hst Transvaalsch Volkslied en Wien Neêrlandsch Bloed keerden allen voldaan huiswaarts. Voor het polderdistrict Oude IXiecloï-p zijn herkozen: de heer J. Haringhuizen als lid van het Dagelijksch Bestuur, en de heer C. Over als Hoofdingeland, beiden te Oude Nie dorp. De heerK. Jonker te Dar- sinjgfer-liorn is herkozen tot lid van het Bestuur van de banne Haringhuizen. Voor de Banne Hatrs-tin- gerliorra werden herkozen de heeren C. Schooil en J. Marees, de eerste als lid van het Dage lijksch Bestuur, de tweede als Hoofd ingeland. Voor eeuige dagen ver gaderde de afdeeling Durgerbrug van denlJsbond H.N.De aftredende voorz., de heer J. Bos, werd herbenoemd. De rekening, sluitende met een batig saldo van f 229.305, werd goedgekeurd. Ver slagen van de vergadering te Alkmaar en van den Ijsbond H. N. werden uit- gebracht.Besloten werd,voor den werkenden stand bondskaarten ad f 0. 25 beschikbaar te stellen. Aan het bestuur werd een commissie van bijstand, bestaande uit de heeren K. Prancis Jr., J. Frans en A. Kruijer, toegevoegd. De statuten der afdeeling worden vastgesteld, geteekend en aan H. M. de Koningin toegezonden ter goed keuring. Borden met verzoek tot rechts- houden zullen geplaatst worden aan de baanvegers zullen banden worden uitge reikt; de baan zal zoo goed mogelijk worden gemaakt. Daarna sluiting. (De baan is niet mooi, doch goed rijdbaar het ijs is te zacht, doch bij doorgaand vriezen wordt dat beter.) Heer Hugowaard. De verpachting van het grasgewas langs dijken en wegen van den polder heeft f 6136.opgebracht; het vorige jaar was de opbrengst f 5645. Heer Hugowaard. De collecte voor '1 ransvaal en Oranje- Vrijstaat heeft in deze gemeente f318.75 opgebracht. Koolhandel a. h. Station ÜM oord-Scharwoude. De koolprijzen zijn deze week aardig gestegen. Werd de vorige week voor le soort roode kool b.v. 7 gld. besteed, voor gele insgelijks 7 gld. en voor witte f 7.50, thans zijn deze gestegen tot f 10. De andere soorten, vooral 2e en 3e soort, worden eveneens graag gekocht, soms koopt men partijen van le, 2e en 3e soort door elkaar tegen prijzen van 8 19 gld. De stand der prijzen is ongeveer als volgt roode gele witte, le f 8.— a t 10.— f 9 a f 10 f 9.— a f 10 2e 6.75 a„ 7.50 7.50 a 8.50 „6.a„8 3e 5.— a 6.— 6.— a 7.— 4.— a 6.— Voor uien wordt t 1.75 a f 1.85 per H.L. besteed. Voor wortelen f 1.50 a f 1.75 per H.L. Voor koolrapen 1 2.50 a f 3.25 per 100. Door den strengen winter zijn te Wieriugerwaard een aantal menschen zonder werk. De ver eeniging Vrije Liefdadigheid heeft dezer dagen weer een aantal behoeftige gezin nen verrast met honderd turven. Ten voordeele dezer vereeniging wordt den 18den Januari as. een soirée gegeven, waartoe mevrouw Sasse en Ds Bax van Zaandam od de heeren NotarisBaekx en Groneman hunne medewerking heb ben beloofd. Wij willen het geheele programma nog niet vermelden, maar kunnen bij voor baat zeggen, dat het een mooie avond zal zijn. Een woord van dank aan onzen geneesheer Dr. Bax, die voor de orga nisatie heeft gezorgd, is zeker niet mie- plaatst. Moge er flink op de lijst worden geteekend. Schagen, 23 Dec. 1899. Deafd. Schagen van den van het Nerierlandsch Onderwijzers Genootschap heeft iu haar laatstgehouden vergadering tot bestuursleden gekozen de heeren J. Bakker, hoofd der school te Groetpolder, en W. de Boer, hoofd der school te Haringhuizen, in de plaats van de niet herkiesbare aftredende leden de heeren J. de Groot, h. d. s. te Bar- singerhoru, en B. Sieswerda, h. d. s. te Nieuwe Niedorp. Den heer J. Bakker is de functie van 2en Secretaris en den heer W. de Boer die van Bibliothecaris opgedragen. Heuveltjes-avond is voor een paar jongens een muisje met een staartje geworden. Wegens de be kende straatschenderijen stonden ze Donderdag jl. voor het Kantongerecht alhier terecht. Er werd voor beiden een boete van f 2.— of één dag gevangenis straf geëischt. De uitslag der verhuring van landerijen, toebehoorende aan de Kerkvoogdij,de Diaconie en het Wees huis der Herv.Gem.alhier,is als volgt Kerkvoogdij der Iierv. Gemeente. 1. Drie perceelen Weiland, aan de Schagerwiel, groot 2.71.70 H. A., laatst in huur bij J. Kuilboer voor f 200, thans gehuurd door D. Hartland j te Valkoog voor f 200. 2. Twee perceelen W eiland, aan 't Laantje, groot 1.39.70. H. Ai, laatst in huur bij G. Boontjes voor f 165, thans gehuuid door P. Meurs voorf 180. Namens de Diaconie der Herv. Gemeente. 1. Een perceel Weiland, aan den Loeterdijk, groot 0.43 20 H. A., laatst in huur bij J. Vader Az. voor f 65, thans gehuurd door A. vau Straalen voor f 67. 2. Een perceel Weiland, aan het Halerwegje, groot 1.44.50 H. A laatst in huur bij C. Hos voor f 173, thans gehuurd door C. den Adel voor f 177. 3. Een perceel Weiland, aan de Snevert, groot 0.92.H. A., aatst in huur bij A. v. d. Horst voor f 95, thans gehuurd door W. den Adel voor f 111. 4. Twee perceelen Weiland, in Burghorn, groot 2.92.40 H. A., laatst in huur bij P. Buis Jz. voor f 190, thans gehuurd door denzelfde voor f 206, Namens het Weeshuis der Herv. Gem. 1. Twee perceelen Weiland, in de Hoep, groot 2.44.80 H.A., laatst in huur bij A. van der Horst voor f 270, thans gehuurd door G. Plevier voor f 292. 2. Een perceel Weiland, de Ro- zenweide,aan de Laan, groot 1.54 41 H.A., laatst in huur bij IJ. Hoogendijk voor f 240, thans gehuurd door A. van der Horst voor f 230. 3. Twee perceelen Weiland, in de Meer, groot 2.04.70 H.A., laatst in huur bij W. Kooij voor f 175, thans ge huurd door denzelfde voor f 185. 4. Een perceel Weiland, onder Valkoog, groot 1.42.60 H. A., laatst in huur bij Gerrit Kooi; thans opgehouden. De handel in wolvee is sedert een paar weken bepaald stug. 't Zit 'm minder in de groote hoe veelheden overhouders, die hier en elders ter markt komen, dan wel in de omstandigheden, die den handel beheerschen. De vette schapen worden zooveel mogelijk opgeruimd, want daar de beesten op de met sneeuw bedekte velden weinig voedsel vinden, gaan ze eerder achter- dan vooruit. 't Is nu weer de weider graag, de kooper traag. Met overhouders is juist het omgekeerde het geval. De koopman heeft groote neiging, om zijne waar aan den man te brengen, terwijl de weider alleen tegen lage prijzen genegen is inkoopen te doen.Vette koeien waren Donderdag, boven verwachting, nog al graag.De geheele aanvoer werd opéén stuk na, in 't fonds opgenomen. De derde afge keurde koe van het fonds werd Donderdag verkocht. Het vleesch was afgedeeld in stukken van 5 tot 10 pond. Over 't geheel werd het voor goede prijzen verkocht. Met been bracht het van 22 tot 25 cent en zonder been van 25 tot 30 cent op.Bij een zeer belangrijken aanvoer van vette varkens waren de prijzen traag. Extra uitgaven voor vervoer enz. behoeft de verkooper zich, om beter prijzen elders te krijgen,niet te getroosten, daar de noteering ook elders zeer laag is. Woensdagavond jl. trad de heer .lansonius uit Drachten met zijn sciopticon op in het Noordhollandsch Koffiehuis. In aansluiting met zijn licht beelden, behandelde spr. het onthouding- vraagstuk en wees op het lichamelijk kwaad,zoowelalsopden ellendigen invloed, dien de drank op de zedelijkheid heeft. De heer Ds. Schermerborn sprak daarna nog een kort woord over de onthouding, TTuitCHlandsch Nieuws. Vrede op Aarde! is do roep, die deze d^gen op ontelbare lippen is, bij de herdenking van het feest des vredes, het Kerstfeest. Welk al edele gedachten, heerlijke idééën over menschenmin en naastenliefde worden er in deze dagen niet verkon digd. Wat schooue oathoezemingeu hoort men, rechts en links En de werkelijkheid, de naakte, koude werkelijkheid Hoe is ze in tegenspraak, in schel klinkend,pijnigend contrast daarmede! Niet waar, we zijn nog zoo verre van het heerlijk ideaalVrede op Aarde Vooral met dit Kerstfeest voelen we dat zooveel te duidelijker,zoo veel te scher per dan anders, want hoevele mon den spreken niet hetVrede op aarde met de wapenen in de hand. Immers, hoevelen zullen liet Kerstfeest vieren te midden van het strijdgewoel en oorlogsgedruis. 'transvaal Oranje-Vrijstaat! Hoe zal daar het Kerstfeest worden gevierd Atjeh Welk oorlogsfeit zal op deze dagen worden bedreven Philippijnen Door welke gebeurtenis zal men daar dio dagen niet te vergeten maken voor velen Deze vragen, ze wellen op in haar ganaehe bitterheidze zijn wel in staat, te doen wanhopen aan de komst van den door zoovelen begeerden Vrede. En toch gehoopten er voor geijverd, dat een volgend Kerst mis ons brenge een Vrede op Aarde voor allen, zonder uitzondering. kort geschoten. In Oostenrijk hebbon ministeries met andere, maar nieit min der gevaarlijke beslommeringen to kam pen. Daar is het ministerie van Badeni opgevolgd door dat van graaf Tbun, en beeft deze weder plaats moeten maken voor het kabinet Clary, terwijl dit nu weer vervangen is door oen bewind, waarvan dr. von Wittek de leider is. En dit alles als een gevolg van den strijd lusschen de Duitschers en Noord-Slaven. Eerst hebben de Duitschers door hun bekende obstructie de behandeling van wetsvoordrachten onmogelijk gemaakt, thans hebben do Cze- ohen dit voorbeeld met evenveel succes gevolgd. Wat er uit dezen nationalen chaos geboren zal worden is, nog mot geen mo gelijkheid te voorspellen; evenwel dit schijnt zeker te zijn, dat de staatkunde van Badeni en Thun ten opzichte van de Duitschers niet herhaald zal worden. Wat den toestand in Oostenrijk dubbel bezwaarlijk maakt, is de verhouding vau de Oostenrijksche erflanden tot Hon garije. Bij eene bijzondere overeenkomst wordt de fiuanciëeie verhouding tusschen de tweelingstaten voor den tijd van 10 jaar vastgesteld. Reeds voor een jaar had de nieuwe overeenkomst geteekend moeten zijn doch door de obstructie van de De president der Vereenigde Staten heeft voor eenige dogen in een boodschap aan het congres getuigt, dat de bevrediging van de Philippijnen haar einde nadert. De wensch is ook hier de moeder der gedachte geweest. Als eene tegenstelling op deze geruststellende ver klaring komt onverwacht de tijding,dat ge neraal Lawton bij de bestorming van San Mateo is gevallen. Welk een scherp licht werpt dit telegram op de officiëele berichten van den Amerikaan- schen opperbevelhebber. Dit schijnt gene raal Otis trouwens met zijne oorlogvoe rende collega's in Oost en West gemeen te hebben, dat bij eenigen tegenspoed nimmer de waarheid wordt bekend ge maakt. 't Is, of men van de stelling uit gaat„het volk wil bedrogen worden; bedrieg het dus."Ga thans de Britsche berichten omtrent den Zuid-Afrikaanschen oorlog na, en men ziet de volkomen overeenkomst met het officiëele nieuws hetwelk uit Manilla werd gemeld. Een eenvoudig voorpostengevecht, dat met eene terugtrekking van de tegenpartij eindigt, wordt opgehemeld tot eene schitterende overwinning; eene ernstige nederlaag, wordt bestempeld met den naam van eene achterwaartsche concentratie. In bet eerste geval jubelt de menigte, in het tweede prijst ze de verstandige taktiek van den bevelvoe- renden generaal. Het volk is tevreden en daarom was het den hoofden van de regeering en het leger te doen. Soms komt er een scheur iu dit net van bedriegerijen, de verblinde oogen aanschouwen eensklaps de ware toe standen,en in den stormvloed van de nu misplaatste verbolgenheid wordt de regeering, die feitelijk niets anders deed dan hetgeen het volk verlangde, omver geworpen, ja wordt soms de hoogste macht aan de bittere critiek eener teleurgestelde verwachting onderworpen. De toestand op de Philippijnen, dan is plotseling in zijne ware gedaante voor de Amerikanen verschenen. De dood van generaal Lawton bewijst, dat de opstandelingen op Luzon nog oppermachtig zijn, zóó zelfs, dat een be kend generaal met een vrij sterk leger corps noodig waren, om de Filipino's uit do onmiddellijke nabijheid van Manilla te verdrijven. En dat noemt men nu in Amerika het overgangstijdperk tot de bevrediging. Voor de republikeinsche partij zijn de jongste berichten een zware slag. De democratische partij zal zeker bij de aanstaande verkiezingen voor een president, van den oorlog op de Philip pijnen, die toch al reeds tegen den zin van millioeneu gevoerd wordt, een han dig propaganda middel maken. Wanneer wij den toestand eens nagaan, dan heeft bijna elke der groote mogend heden met eene moeilijkheid te strijden die een ernstig gevaar voor den binnen- landschon toestand der betrokken rijken oplevert, of alfhans de leidende rogeerings- personen met een gedwongen abdicatie bedreigt. In Engeland eischt reeds een groot dee van hot publiek den val van het ministerie Salisbury. Zelfs onder do partijgenooten van het ministerie wordt het ontslag van den minister van koloniën dlen van «nanciën gevraagd. Men stelt den eea aansprakelijk voor de ram pen van den hclitzmningon en onvoorbe- reiden oorlog, den ander voor de mis plaatste zuinigheid, waardoor de leger- administratie in zooveel opzichten is te Duitschers was eene wettelijke regeling onmogelijk. Het mocht ten slotte den keizer door ziju persoonlijken invloed ge lukken, de bestaande overeenkomst met een jaar te verlengen. Het Hongaarsche ministerie heeft het wegens zijne inschik kelijkheid in deze zwaar te verantwoorden gehad en dit is de hoofdoorzaak geweest van den val van den minister Banffy.Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht, denkt thans zeker de minister president Kolomau Szell. Hij eischt, dat de wetten, die de Hongaarsche quota bepalen, voor 1 Januari afgedaan zullen zijn, opdat in Hongarije een geregelden toestand kunne worden gehandhaafd. Dat nu is ook thans weder niet mogelijk door het verzet der Czechen. In Frankrijk sukkelt het ministerie Waldeck-Rousseau nog altijd aau de ge volgen van het Drevfus-proces. 't Zij dan al of niet ten gevolge van eene ontdekte samenzwering, toch heeft het ministerie gemeend, tegen de hoofd mannen van de nationalisten en royalis ten een proces op touw te moeten zetten. Dat proces wordt thans voor den Senaat als hoogste gerechtshof gevoerd. Hel laat zich aanzien, dat de meeste gevan genen zullen worden vrijgesproken en dat enkelen wegens beleedigingen jegens regeeringspersonen tijdens de zittingen van het hooggerechtshof, zich eene ver oordeeling op den hals zullen halen. Zoo werd de bekende nationalist Déroulède wegens dit feit tot twee jaren gevange nisstraf veroordeeld. Op zijne verklaring: „De Senaat wordt evenzeer door mij veracht als de president van de Republiek. Gij zijt de dienaren en de knechten van de onwettigheid..Gij zijt het Hooge Hof van het Onrecht en de Schande. De president van de Republiek is der Re publiek onwaardig en gij onteert Frank rijk",moest wel eene veroordeeling volgen. Met dat al is de positie van het Kabinet door de vele vrijspraken er niet op ver beterd,In Italië is de regeering een klopjacht tegen de Maffia begonnen. De Maffia is eene geheime vereeniging op Sicilië, die tot in de andere deelen des rijks vertakt is. Daar de vereeniging hare leden in alle rangen der maatschappij telt, en tot zelfs onder de regeeringsper sonen machtige beschermers heeft, kan dit proces voor het Kabinet wel een muisje met een staartje worden. Zoo heeft ieder wat. Nieuws? Niemendal. Men leest de officiëele rapporten uit Pretoria, die ongeveer luiden als de berichten van Engelsche zijde. Natuurlijk is dat, daar de censor er zijn neus over moet laten gaan. Over den slag bij Magersfontein wordt o. m. gemeld, dat de Engelsche verliezen aan dooden, gewonden en vermisten op 2000 man worden berekend. Van Buller hooren we, dat zijn troepen door hun nederlaag bij Toegela in 't geheel niet ontmoedigd zijn en niets liever willen dan hun échec uit te wis- sehen.Natuurlijk! als hun dat maar gelukt. Te Pietermaritzburg en te Durban moeten reeds 6000 vluchtelingen worden ondersteund door plaatselijke commissies. Tot dusver is aan ondersteuningen 6700 uitgegeven, maar weldra zullen de commissies in slaat zijn 2500 per week uit te geven. Een merkwaardig feit is, dat steeds meer leden van de bezittende klasse om ondersteuning ko men vragen. In Engeland schijnt men veel sympathie te voelen voor het zenden van vrijwil- u nu® Daar Zuid-Af»ka- Een 5000-tal hebben zich al reods aangemeld en bij een comité onder voorzitterschap van don Lord-Mayor van Londen is voor 25000 pond ingeschreven. Lord Roth- schild alleen teekonde voor 5000 pond. Do Daily Mail bevat een telegram uit Sterkstroom, meldende, dat de neder laag van Oatacre een grooten toeloop van kolonisten bij hot Boerenleger in de noordelijk0 districten ten gevolge had, o inboorlingen zijn door de nederlagen der Engelschen verrast en in de war gebracht. De lemps bevat een telegram uit jonden, meldendeBlijkens mededee- ïngen, ontvangen door Jhet departement

Schager Courant | 1899 | | pagina 2