HiCITX-, Aiuneiiis- LaitïOTtlai Zondag 28 Januari 1800. 44ste Jaargang No. 3480. AM Daens en ie ter Staalman.' PitlBl OKnictt ier weel. UilgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W l .VKE L. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EKftSTE HLVD. Gemeente S c h a g e n. Kennisgeving. Buitenlandsch Nieuws. Kennisgeving, Uil en voor de Pers. Binnenlandsch Nieuws. Te Sint Pancras worden door de bouwers de broeibakken alweder buiten gebracht, om weldra het zaad te ontvangen voor de vroege koolplanten. De tetelt van vroege kool heeft op deze plaats eene groote vlucht genomen en neemt nog jaarlijks toe. Generaal Van der Heyden. Dit blad verschijnt i weemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden \DVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. jNGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: liaan, 11 4. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 8.60. Atzonderlijke nummers 5 Cents. A.DVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 6 et Groote letter» worden naar plaatsruimte berekend Bekendüiakimen. HARKTPOLITIE. Burgemeester en Wethouders van Schagen, herinneren bij deze belangheb benden, ter voorkoming van bekeuring, aan de volgende bepalingen in de alge- meene politie-verordening voor die ge meente Art. 20. „Onverminderd de verplichting tot op volging van alle bevelen, door Burge meester on Wethouders tot handhaving „der marktpolitie gegeven, behooren de „manden en tobben, waarin boter ter „markt wordt gebracht, of de deksels, „waarmede die manden of tobben zijn „gedekt, voorzien te zijn van den naam „van den aanvoerder." Overtreding van het vorenstaande is strafbaar met eene boete van ten hoogste f 25 of hechtenis van ten hoogste zes dagen. Schagen, 19 Januari 1900. B. en W. voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur der gemeente Schagen, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dier ge meente, dat het kohier No. 5 der perso- neele belasting over 1899 op den 23sten dezer door den beer Directeur der Di recte belastingen te Amsterdam is execu toir verklaard en op heden aan den heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overge geven. Ieder ingezeten, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de vol doening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, teneinde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zou den voortvloeien, te ontgaan. Schagen, den 26 Januari 1900. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, S. BERMAN. kleed te dragen, tot welk verbod de bisschop krachtens het canoniek recht bevoegd is, had de abbé daaraan behooren te gehoorzamen waar hij dat niet deed, staat hij thans als een ongehoorzaam priester der Roomsch-Katholieke Kerk. En waar hij nochtans zegt, aan die kerk verknocht te zijn en voor den wil van den Paus te zullen buigen, daar is zijne houding een zeer dubbelzinnige, die den heer Staalman leidde tot de conclusie, dat hij als volksleider niet het minste vertrouwen verdient. Zoowel de arbeid als de tactiek van abbé Daens zijn door de R.-K. kerk veroordeeld. Wil hij dus optreden voor het verdrukte volk, dan zal hij zijne gehoorzaamheid aan den Paus moeten opzeggen, meende de heer Staalman. In zijn repliek ontkende de abbé ten sterkste, dat de Paus den Katholiek samenwerking met de sociaal-democraten zou hebben verboden, terwijl hij den heer Staalman tartte, hem te bewijzen, waar ergens in het canoniek recht i sprake is van de macht vau den bisschop om den priester te degradeeren op de gronden, die tegen hem zouden kunnen worden aangevoerd. De heer Staalman zeide daarop niet voorbereid te zijn, doch nader te zullen aangeven, waar deze bevoegdheid om schreven staat. Toen abbé Daens dit als een uitvlucht stempelde eu den heer Staalman de les las, dat hij niet beter beslagen ten ijs kwam, niet gezorgd had bewijzen bij de hand te hebben, stemde de vergadering daarmede luidruchtig in. In de Heldersche bladen van Don derdag jl. voldoet de heer Staalman aan zijn belofte, en waar hij geconstateerd had, dat een bisschop het recht heeft aan zijn ondorhoorige priesters het dragen van het priesterkleed te ontzeggen bij wijze van straf en bij wijze van maat regel van bestuur ter voorkoming van ergernis, en onder het laatste viel het geval van den abbé, verwijst hij tot bewijs zijner bewering naar Nouvelle revue theol., t. 4. p. 376. Verder zegt hij, een der eerste R.-K. godgeleerden van ons land, wiens autori teit niemand in twijfel zal trekken, te hebben geraadpleegd. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur der gemeente Schagen, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dier ge meente, dat het kohier van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten over het belastingjaar 1899/1900 op den 23sten dezer door den hr.Directeur der DirecteBe- lastingen te Amsterdam is executoir ver klaard en op heden aan den heer Ont vanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is over gegeven. Ieder ingezeten, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand op de vol doening van zijnen aanslag behoorlijk aeht te geven, teneinde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zou den voortvloeien, te ontgaan. Schagen, den 26 Januari 1900. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, S. BERMAN. o-o Woensdagavond trad te Helder Abbé Daens, de Belgische volksleider, op. Vermelding verdient, zegt het Hdbl., dat het Heldersche Kamerlid, de heer Staalman, met den abbé in debat kwam en hem, zeer in den breede, zijn samen werken met sociaal-democraten verweet, zjjnde dit door Paus Leo XIII in een zijner encyclieken ongeoorlootd verklaard. Verder de positie besprekende, doi>r abbé Daens ingenomen, merkte de heer Staalman op, dat deze in hooge mate ontrouw is geworden aan de' Ka tholieke Kerk. V aar de bisschop van Gent hem verbood verder het priester- De vallende drop holt den steen. Dit volksgezegde is niet alleen in vele maat schappelijke toestanden van toepassing, maar ook in de politiek is het een gevleugeld woord. Daar hebben we nu in twee jaren tijds een zesde ministerie in Oostenrijk en alleen om den onvermurwbaren nationalen steen uit te hollen. De taal strijd tusschen Duitschers en Noordslaven heeft al sedert geruimen tijd den binnen- landschen toestand in Oostenrijk be- heerscht. Graaf Thun heeft gepoogd, om door de Slaven de Duitschers te re- geeren. Een volkomen fiasco is daarvan het gevolg geweest. Daarna heeft men gepoogd, de Duitschers met een zoet lijntje te paaien, doch ook dit liep op een politiek bankroet uit. Nu zal het jongste ministerie alles in het werk stellen, om door gemeen overleg de Duitschers en Slaven tot elkander te brengen. Of 't lukken zal We meenen er onze lezers aan dachtig op te moeten maken, dat in de politiek niets onmogelijk is. In 1896 wenschte Keizer Wilhelm de Zuid-Afrikaacsche Boeren geluk met hun succes tegenover den roover—inval van Jameson en consorten. Engeland stond toen natuurlijk op zijn achterste pooten en Frankrijk was wel zoo goed, om Engeland zijne welwillende diensten aan te bieden, indien het in botsing met Duitschland mocht komen. Eu nu Trots de Duitsche natie, trots den Duit- schen Rijksdag, ja zelfs trots de Duitsche regeering volgt het Duitsche politieke bootje de Jingo-kruisers van de heeren Rhodes-Chamberlaiü. Wat voor 4 jaren onmogelijk scheen, is thans voor den Keizer eene dood-eenvoudige zaak. En zoo zal het wellicht in Oostenrijk mogelijk blijken, Slaven en Duitschers tot elkan- der te brengen. De overtuiging bestaat reeds bij de leiders, dat beider belangen meebrengen, den twist te beslechten, wil men ten slotte niet door de Hongaren overvleugeld worden. Het ministerie, waarvoor de moeilijke taak van vredestichter is weggelegd, is het 4de in een half jair tijds en het zesde, dat sedert de uitvaardiging der taalverordeningen, te Weenen het bewind voerde. Aan verwisselingen van ministers, liefhebbert men ook speciaal in Italië. Het tegenwoordige ondernam den kruis tocht tegen de „Maffia", een geheime vereeniging, die in Zuid-Italië en op Sicilië oppermachtig is. Doch wat is thans gebleken Niet alleen behooren verschillende Kamerleden tot de leden, maar zelfs een paar der ministers ston den met de hooiden van het genootschap in verstandhouding. Nu is het deksel van den doofpot ge licht, om daar de uitkomsten van het onderzoek in te stoppen. In Noord-Italië is men met dit echt-Italiaansche slot ditmaal niet tevreden, en het staat te be zien, dat het ministerie tevens in den doofpot zal worden gestopt. 't Spaansche ministerie zit ook al op heete kolen. In Spanje is men nog altijd niet tevreden met de jongste belasting wetten. Eerst hebben de kooplieden van Barcelona, door sluiting hunner zaken, j tegen deze wetten geprotesteerd de Brusselsche kooplieden, verzet aantee- kenende tegen Alva's tienden penning, en dat ruim drie en eeD kwart eeuw later in Spanje. Een mooi bewijs voor den cir kelgang der menschheid. De betooging te Barcelona heeft in korten tijd in heel het land navolging gevonden. Breed en krachtig heeft het algemeen misnoe gen zich geuit op de vergadering van afgevaardigden van all® Spaansche Ka mers van Koophandel te Valladolid. Op den laatsten dag der bijeenkomst is een stemmig een resolutie aangenomen, waar bij de wenschelijkheid werd uitge sproken van balastingweigoring in geheel Spanje, zoolang de budgetten van oorlog en marine niet besnoeid, de financiëele en administratieve hervormingen in Ca- talonië en elders niet toegezegd zijn. Onrustig vraagt de regeering zich af, waar dit alles naar toe moetWel heeft ze alom bekend gemaakt, dat ieder, die anderen aanzet tot belastingweigering, vervolgd zal worden, doch eene dergelij ke vervolging is ondenkbaar, wanneer duizendtallen in de lande de wet over treden. Een ander ministerie, meer zelf standig, minder af hankelijk van generaals en bisschoppen, alleen kau de gemoederen tot rust brengen. Dit kabinet is ten doode opgeschreven. Het ministeriëele leven van Salisbury en. zijn collega's hangt ook al aan een zijden draadje. Mochten de Boeren Buller's macht ten noordei» van de Toegela ver slaan, dan is het met Salisbury's reeds ernstig geschokt prestige gedaan. Van ver schillende zijden beleett het ministerie kwa de dagen. VonBülow's rede in denDuitschen rijksdag is een onvoorziene tegenvaller. Chamberlain had zeker gemeend, met den nieuwen vriend door dik en dun te kun nen draven, doch de woorden van graaf Bülow, na het onderzoek op de aangehou den Duitsche mailbooteu, heeft hem zeker reeds voor goed uit den droom geholpen. De hr.voa Bülow yil eene internationale conferentie bijeen roepen tot herziening van de internationale bepalingen voor het zeerecht. Engeland's oppermacht ter zee door eene internationale wetgeving aan banden leggea, en dat voortvloeiende uit den koker,dien men meende door de Samoa-eilanden goed en wel verzegeld te hebben, 't Is ongehoord De Times met zijne kornuiten begrijpt er dan ook niets van en meent, dat von Bülow's stug optreden grootendeels dienen moet om het Duitsche volk tevreden te stellen. In hunne harten meenen, de keizer en zijn minister van buitenlandsche zaken het zoo kwaad niet. De wensch is hier ook de moeder der gedachte. De Russische bladen lachen in hun vuistje. Zij vinden het plan van von Bulöw uitstekend en verklaren een stemmig en volmondig, dat Engeland's eigenmachtig optreden de noodzakelijk heid der herziening van het recht ter zee duidelijk aan het licht heeft gebracht. Uit de bittere stemming,die in Duitschland algemeen tegen Engeland heerscht,hoopt de keizer nog in 't bijzonder een voordeeltje te slaan. Men moet het ij «er smeden als het heet is, heeft hij zeker gedacht, toen hij bij den rijksdag eene nieuwe vlootwet indiende. Dit plan behelst niets meer of minder, dan de verdubbeling der Duitsche zeemacht. Het volk en de afgevaardigden, overtuigd, dat men Engeland in de toekomst alleen met succes zal kunnen bekampen als de maritieme weermiddelen flink versterkt worden, zullen vrij zeker met den nieuwen last genoegen nemen. Zoo verschaft Albion zijn concur renten zelf de wapenen, waarmee het straks bestreden zal worden. Bij al den last, die èn de Europeesche politiek, èn de Afrikaansche oorlog Engeland ver oorzaakt, komen ook nog zeer treurige berichten uit Indië. De Secretaris van Landbouw in Engelsch-Indië bericht, dat op dit oogen- blik 22 millioen menschen op Engelsch gebied en 27 millioen in de onder pro tectoraat staande inlandsche Staten honger lijden. Meer dan 374 millioen menschen ontvangen onderstand. Milli- oenen guldens zijn er noodig om den nood te lenigen, doch der inlandsche schatkist ontbreken de middelen, om in alles te kunnen voorzien. Bij het heerschen van den hongers nood in 1897 vloeiden ruime bijdragen uit Engeland naar de geteisterde pro vinciën, doch deze bron staat thans ge heel stil, daar alles wordt geofferd om de gezinnen der in Afrika gesneuvelde Engelsche soldaten van het noodige te voorzien. 't Schreeuwt ten hemelHier milli- oenen, die om geld voor brood smee- ken en niet krijgen, daar millioenen, die moeten dienen om een klein, doch krach tig volk ten onder te brengen. De Raad der gemeente Deemster zal dezer dagen in be handeling nemen het plan, om daar een weekmarkt in te stellen. Station Noord-Scharwoude. Reeds begonnen op het einde der vorige week de toch al niet lage koolprijzen nog weder te stijgen, zoodat er prijzen konden worden geconstateerd van 13 gld. voor le soort roode en van 15 gulden voor le soort gele kool. Vooral de laatste schijnt zeer gewild te zijn. Hoe wel in den loop dezer week geene daling in de prijzen was waar te nemen, was toch de handel min of meer stug. De prijzen zijn thans als volgt le soort roode kool f 13.a f 15. 2e 3e le 3e 3e le 2e 3e Uien Rapen Wortelen gele kool witte kool 10.— a f 12. 7.af 8.— 14.— a f 15. 10.a f 13. 7.a f 9. 10.— af 11.— 8.- 5.— a f a f 9.— 7.— 1.65 af 2, 1.25 af 2.50 a f Eindelijkis aan den Lan- gedijk eens een einde gekomen aan de stijging der groenteprijzen. De handel is de laatste dagen veel minder levendig. De uien, waarvoor de vorige week f2 per 50 K. G. werd besteed, zijn in prijs teruggegaan tot f 1.75. Eerste soort roode kool geldt f 12.A f 13.gele kool f 13.A t 14.witte kool f9 50 A f 10.50 per 100 stuks. Voor later te leveren kool worden nog eenigszins hoogere prijzen bedongen. Is er elders in den winter voor den timmerman gewoonlijk weinig werk, met het maken van nieuwe broeiramen hebben timmerman en schilder hier in den winter overvloedig werk. Dezen winter is het al bijzonder druk. Sedert eenige weken zijn op dit kleine dorpje 15 A 16 timmerlieden tot 'e avonds laat bezig met deze broeiramen. Als lid van het Bestuur van het district Zuid-Scharwou- de van den polder Geestmer-Ambacht is gekozen de heer T. Kostelijk Tz. De prijs der alikruiken is in den laatsten tijd belangrijk gestegen. Thans bedraagt die van f 4.50 tot f 5.25 per baal. De vangst bedroeg in den Diefstal op het LOO. Woensdagavond is de eerste reken- plichtige klerk ten paleize het Loo ge vankelijk naar Zutfen overgebracht. Bij onderzoek moet een tekort van ongeveer f 15,000 in de kas geconstateerd zijn. Dezer dagen kon men te VIANEN in de straten een jacht op haas in verboden tijd aanschouwen. Een langoor, zeker door het opkomend water beangst geworden, hoewel wat voorbarig, kwam in vollen ren de stad binnen, waar het dier dra, opgemerkt door hen, die zich op dezen tijd des jaars in troepjes op de hoeken der straten bevinden, alias werkloozen, zoodanig in de engte ge dreven werd, dat het de openstaande deur der R. KKerk binnensnapte en zich onder de banken verborg. Doch ook hier was onze steiloor niet veilig en werd dra beslag op hem gelegd, echter niet op zijn dierbaar leven, wijl men hem, denkende aan de wet, die langoor gedurende deze zes maanden in bescher ming neemt, aan de polite overleverde, die den rustverstoorder niet opsloot, maar de volkomen vrijheid weergaf. De gepensionneerde luitenant-generaal Van der Heyden is Vrijdagochtend te ruim zeven uur overleden. Het einde kwam plotseling, daar bij van de influenza herstellende was. Hartverlamming schijnt de oorzaak te zijn geweest. Geboren den 12 Januari 1826 te Ba tavia, nam Van der Heyden den 2den Juli 1841 dienst als soldaat voor zes jaren, zonder handgeld, bij het algemeen depot der landmacht. Ruim 2 maanden later was hij korporaal-titulair. Den 81 December 1873 werd Van der Heyden aangewezen als commandant der le brigade bij de 2e expeditie tegen het rijk Atjeh en in 1876 werd hij tot kolonel benoemd en ter beschikking ge steld van den militairen en civielen bevel hebber in Atjeh. Reeds in 1877 werd hij tijdelijk belast met de functie van militair en civiel bevelhebber in Atjeh en dat deed hij tot tevredenheid van den koning. Den 13en Januari 1878 volgde zijn be- afgeloopen week op Wieringen ruim 400 balen, wat met het oog op n°cminS tQt gouverneur van Atjeh en on- het ongunstige weer vrij goed is. De dernoorigheden,tevens militair bevelhebber geheele vangst wordt geregeld naar Lon- a'daar. den verscheept. ^en ran£ van luitenant-generaal ver wierf v. d. Heyden bij Kon. Besl. van Naar werd vernomen, is er 11 Januari 1880, als buitengewone beloo- ernstig sprake van eene nieuwe stoom- bootverbinding tusschen Nieuwediep, Vlie land en Terschelling. Donderdagmorgen in de vroegte had er in de gist- en spiritus fabriek te SAPPEMEER een droevig ongeluk plaats. De werkman G. Koning, wor^en 5^Jlaa^'3aa ning voor de uitstekende diensten, bewe zen bij de krijgsverrichtingen tegen de XXII en XXVI moekims, van 23 Juli 1878 tot September 1879. Tevens werd toen bepaald, dat hij ook als zoodanig in zijne betrekking van gouverneur zou een lantaarn willende krijgen, struikelde en viel in een kuip, waarin veevoeder voor de groote veestalling wordt gekookt. Hoewel de ongelukkige zich aan het In 1881 is hij eervol ontheven van het ambt vau gouverneur van Atjeh en zijne betrekking als militair bevel van hekwerk greep, kwam hij nog tot aan het middel in de gloeiende massa, waar door hij verschrikkelijk gebrand werd. hebber, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekkingen bewezen goede diensten. Kort daarna volgde zijn op non-activiteiistelling, waarop v. d.Heyden een jaar verlof naar Nederland vroeg en i De levering van 45000 KG. verkreeg. Superphoephaat ten behoeve der Coöpe- In het laatst van dat jaar vroeg de ratieve Landbouwvereeniging te Den generaal zijn ontslaa uit Zr. Ms. militai- Helder is gegund aan den heer Joh. ren dienst aan, hetwelk hem met ingang I FMorra te Alkmaar. van 1 Februari 1882 op de meest eer-

Schager Courant | 1900 | | pagina 1