Kiezerslijst. Donderdag 1 Februari 1900, 44ste Jaargang No. 3491. Zoogewonnen zoo geronnen. Bureau: Laan, O 4. UitgeverP. TRAPMAN. Medewerker J. Vt IXhE L. Gemeente Sc hagen. Bekendmakingen. FEUILLETON. 12. p 77vrije kosten inwoDing, Binnenlandse!] Nieuws. ilitiiti Riem-, ymttniï- k Latllimllal. en Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. rNGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post f 8.60. Afzonderlijke nummers 6 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 6 ct, Groot® letters worden naar plaatsruimte berekend BEVOLKING. Lambertus van Gemert wordt in zijn belang verzocht, zich ten spoedigste ter Gemeente-Secretarie aan te melden. MARKTPOLITIE. Burgemeester en Wethouders van Schagen, herinneren bij deze belangheb benden, ter voorkoming van bekeuring, aan de volgende bepalingen in de alge- meene politie-verordening voor die ge meente Art. 20. „Onverminderd de verplichting tot op volging van alle bevelen, door Burge meester en Wethouders tot handhaving „der marktpolitie gegeven, behooren de „manden en tobben, waarin botor ter „markt wordt gebracht, of de deksels, „waarmede die manden of tobben zijn „gedekt, voorzien te zijn van den naam „van den aanvoerder." Overtreding van het vorenstaande is strafbaar met eene boete van ten hoogste f 25 of hechtenis van ten hoogste zes dagen. Schagen, 19 Januari 1900. B. en W. voornoemd, S. BEKMAN. De Secretaris, DENIJS. Kennisigeving. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur der Gemeente Schagen, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dier gemeente, dat het kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen over het jaar 1900, op den 24sten dezer door den Heer Direc teur der Directe Belastiugen te Amsterdam is executoir verklaard en op hedeu aan den Heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invorde ring is overgegeven. Ieder ingezeten, welke daarbij belang beeft, wordt alzoo vermaand, op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, teneinde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voort vloeien, te ontgaan Schagen, den 29 Januari 1900 Het Hoofd van Plaatseljk Bestuur voornoemd, S. BKRMAN Doen te weten dat de keuringen van dekheng.ten in deze pro vincie dit jaar zuilen plaats hebben te Texel, Maandag 5 Maart 1900, des voormiddags te elf uur aan den Burg te Schagen, Dinsdag 6 Maart 1900, des voormid dags te 10 uur bij C Broersma te Beverwijk, Woenslag 7 Maart 1900, des voor middags te 11 uur bij het Stationskofflehuis te Haarlemmermeer (Hoofddorp), Donderdag 8 Maart 1900, des voormiddags te 10 uur bij de Markt; te Terschelling (Westerschelling), Dinsdag '20 Maart 1900, na aankomst van de stoomboot nit Harlingen dat de eigenaars of houders, die bnnne hengsten ter keuring wenschen aan te bieden, daarvan ten minste tien dagen vóór de keuring aangilte moeten doen bij den Secretaris der keurings-commissie (den heer W. Teengs te Alkmaar), met opgaaf van lo. naam en woonplaats van den eigenaar of houder 2o. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere kenteekenen van den hengst 3o. zoo mogelijk afstamming van den hengst 4o. indien de hengst in een stamboek is ingeschreven, diens stamboek en stamboeknninmer 5o naam en woonplaats van den fokker dat hengsteD, na bovengemelden termijn aangegeven, van de keuring worden uitgesloten, tenzij de eigenaar of houder vooraf eeuesom van f2 50 bij den Secretaris der keurings-coinmiasie beeft gestort, en deze com missie geene bezwaren legen de toelating heeft dat de houder van een hengst, die na ter keuring te zijn aangeboden,niet goelgekeurd is, te zijnen koste herkeuring kan vragen ra storting van f 25bij den Betaalmeester te Amsterdam, welke gelden terug gegeven worden bij goedkeuring van deu hengst dat hengsten jonger dan 2'/, jaar niet tot dekking van merriou gebezigd mogen wordenevenmin heng sten, die niet overeenkomstig de bepalingen van dit reglement zijn goedgekeurd. En zal dit besluit in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente der provincie Noordholland*op de aldaar gebruikelijke wijze worden aangeplakt. Htarlem, 24 Januari 1900 Gedeputeerde Staten voornoemd, Van Tienhoven, Voorzitter. A. A. Land, Griffier. Gedeputeerde Staten der Provincie Noordhollaud, Gezien het reglement op de keuring van dekheng sten, door de S aten dier provincie vastgesteld hij besluit van den 9Jen Juli 1897 no. XIV, en goedge keurd bij Koninklijk Besluit van 15 September 1897 no 53; Gelet op de wijziging door de Staten in dit reglement gebracht bjj besluit vau 21 November 1899 no. XU, goedgekeurd bij Kon. Besluit van 21 Dec. '99, no. 37; „De duivel is losgebroken!" verklaarde Max op de nieuwsgierige vraag vau den majoorblijkbaar bevond hij zich in een zeer opgewekte stemming, zoo zelfs, dat hij er de ergernis door vergat, die het bijzijn van den majoor anders steeds bij hem wekte. „Daar ginds in Steinfeld meen ik. Ik wist er nog niets van, maar toen ik straks van Gernsbach kwam en oom be zocht, kwam ik de geschiedenis te weten." „Ja, ik heb het, ik heb hetschreeuwde de oude heer, terwijl hij een vrij omvang rijk boekwerk uit den zak haalde en er triomfeerend mee in de hoogte zwaaide „Zoo gewonnen, zoo geronnenhier heb ik het. Nu zullen die Neustadters en hun paus een heel stuk te verduwen krijgen; te nabob, die fatsoenlijke menschen de eui wijst en het gras in onze straten zou wil len laten groeien. Nu zal het gras weldra in de straten van Steinfeld groeien, liuizen- 00ë; ij1 Neustadt ook, want Neustadt is mets, niemendal, zonder de Steinfelder werken." Harmut zag eerst den oom, daarna den neef aan, die eveneens zeer opgewonden was, en schudde het hoofd. „Zeei geëerde heer notaris, zoover ik Weet gebeuren er toch geen bovenaardsche rtgen in Heilsberg?" merkte hij op. „Gij geheel buiten uzelf en Max eveneens. ge nu eindelijk zoo vriendelijk zijn, hancH.-wat er t°°h eigenlijk aan de Treuman ging met pathos vlak voor hem staan en hield hem het boek voor den neus „Kunt ge lezen, majoor „Zoowat wel, geloof ik," antwoordde deze, terwijl hij het boek in de hand nam. „Zoo gewonnen, zoo geronnen Een waarschu De BURGEMEESTER der gemeente SCHAGEN" Gelet op de artikelen 11, 12 eo 13 der Kieswet (Wet van den 7den September 1896, Staatsblad No 154); Noodigt de mannelijke inwoners dezer gemeente uit, om, zoo zij in eene andere gemeente over het volle laalstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastiugen zijn aangeslageu, wat de grondbelasting betreft in eene andere gemeente óf ia meer gemeenten te zamen, tot een bedrag van ten minste één gulden, daarvan door overlegging der, overeenkomstig het bepaalde bij artikel la der Kieswet, voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15d e n Februari a s. te doen blijken. Deze aanslagbiljetten worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Nog worden de maunelijke inwoners, die op grond van het bepaalde bij het derde lid van artikel 2 der voormelde wet aanspraak meeneu te kunnen makeu om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den 15d e n Februari a. s. aangifte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten behooren het aanslagbiljet, of een door den Ontvanger gewaarmerkt duplicaat daarvau, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden wing in het laatste uurZóóveel kan ik nog spellen, dat ik dat er uitbreng, maar ik kan nu juist niet zeggen, dat de zaak mij zooveel duidelijker is geworden." „Het gaat dien Ronald aan verklaarde Max ijverig. „In dat boekje daar worden hem de meest ongehoorde dingen verweten; de gansche dievenbende in Steinfeld wordt aan de kaak gesteldhet slaat neder als een donderbui." „Neen, als een lavastroom, als een zwa velregen zeide de notaris, met de armen zwaaiende en met het voorkomen van de wrekende Nemesis.„Ik heb het geprofeteerd in de Burgwacht,en het ellendige Neustadter Dagblad heeft me uitgelachen en noemde me een mummie uit het voorwereldlijk tijdperk. Nu zal men dat lachen wel verleerd zijn, nu komt het oordeel." De anders zoo goedmoedige oude heer zag er zoo grimmig uit, alsoi hij in hoogst eigen persoon het gericht wilde voltrekken. Harmut was nu ernstig geworden. „Tegen Ronald is dit vlugschrift gericht?" vroeg hij. „Neen, daarvan wist ik niet het geringste afik kom direct van het garni zoen. En jij. Ernst?" „Ik ook niet maar we zullen er wel nader van hooren", antwoordde Ernst met een onverschillig schouderophalen en trad op een bed met rozen toe, den anderen zoodoende den rug toekeerend. Zijn oom geraakte daarover in helle verontwaardi- ging. „Bij jou is het paarlen voor de zwijnen gewor pen," bulderde hij.„Zulk een gebeurtenis! Dat gaat niet alleen ons en de Neustadters aan, dat raakt de geheele wereld, dat redt de moraal en daar staat hij nu als een stok zoo stijf en zegt„We zullen er wel wat naders van hoorenErnst, jij droogt nog heelemaal uit." Ernst antwoordde geen woord, terwijl Harmut in het boek bladerde en nogmaals den titel las. „Rare titel zonder naam van den schrijver, alleen Veritas onderteekend wie mag daar achter steken „Dat zal men wel te weten komen riep Trenmann, in vuur en vlam. „Een moedige teruggegeven Tevens worden de mannelijke inwoners dezer gemeente, die krachtens artikel tb dcrzelfde wet aanspraak mvenen te kunnen maken urn geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den laden Februari a"s. aangifte te doen Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt uit de artikelen 1 en 2 der Kieswet, luidende Artikel 1. De leden van de Tweede Kamer der Sta'.en-Generaal worden gekozen door de manne'ijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatst verloopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde voor ot op den lsten Maart voldaan hebben, en a. over het volle laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van tenminste een gulden, in de vermogensbelasting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of oaar een of meer der vijf eerste groudslagen van de personaele belasting, zooals die is geregeld bij de Wet van 18 April 1896 (Staatsblad No. 72); of b indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden 1o dat zij als hooiden van gezinnen of als alleen woneode personen op den Sisten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond krachtens bnur, achtereenvolgens in dezelfde gemeente niet meer dan twee huizen of gedeelten vaD huizen, voor elk waarvan, met of zonder bijbehoorenden grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke bumprijs per week berekend, tenminste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld, in de bij deze wet gevoegde tabel of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van tenminste 24 kubieke Mrter; 2o dat zij op den 3lsten Januari sedert dei lsten Januari vau het laatst- verloo- pen jaar bij dezelfde persoon, onderneming, open bare ol bijzondt.re instelling in dieistbetrekking of als inwonende zoon in hel bed rij l of beroep der ouders werkzaam zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of bet gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van een door eene openbare instelling verleend pensioen van gelijk b drag met dien verstande dat voor hen, die in beide gevallen verkeeren, zoo nordig, ter bereiking van bet vereischte bedrag,'net inkomen en bet ponsioon wurden samengeteld; 3o. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f lOO.(nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f50.ingelegd in de Rijkspostspaarbank 4o. dat zij hebben voldaan aan de eischeu van bekwaamheid, door of krachtens de wet nesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige betrekking ot voor de uitovfrning van eenig bedrijf of beroep. Ait. 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twiniig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen, die dien leeftijd hebben b-reikt vóór of op den löden Hei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belas tingen geldt voor haren man die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor Hunnen vader. Aansltgen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eerer 'onverdeelde Dalatenscbaji gelden ook voor den mede eigenaar, wit ns naam niet bij den aanslag in het kohier is vei meld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt. Door den aanslag in degrondbelastiug. in art. 1 ver meld, worJen de hootdsom en de Kijkso|icenten verstaan. Aanslag in de vermogens- ol in debedrijtsbelasting geeft geene aanspraak op kiesrecht, iudien hij het gevolg is van eeoe met de waarheid strjjdige aangifte, j Bij de berekening van den werkelijken huurprijs wordt maandhanr tot weekhnur herleid door deeling met vier, jaarbnur door deeling met vijftig. Bij de berekening van bet inkomen, bedoeld in art. lb, 2oeerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; enkel vrije kost op het bedrag, ver meld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel Overigens komt alleen geld in aanmerking. Indien bet inkomen, bedoelt) in art. 1 b, 2o., als vast week-, veertiendaagsch-, maand- of jaarloon is geDOten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien gedeelleD eener Gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tnsscben die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Staten gehoord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding greft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de „Staatscourant", niet bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij debesluiteo van die adviezen is afgeweken. Volgens artikel 20 der Wet is voor hen, die krachtens vroeger gedane aangifte op de loopeude kiezerslijst voorkomen hernieuwde aangifte onnooili g,indien de plaatsing op die lijst berustte op 1. bewoning van een huia of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 81 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaaituig bewonen; 2, genot van pensioen 3 bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in de Rijks postspaarbank 4. aflegging van een exrmen. Daarentegen ia hernieuwde aangifte w 1 noodig voor hen, wier plaatsing op de lijst berustte op 1. bewoning van een huis of gedeelte van een buis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 81 Januari betzelfde huis of een gedeelte van hetzellde buis of hetzelfde vaartuig bewonen; of 2 op genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in het bedrijl of beroep der ouders werkzaam,betzij met of zonder genot van pensioen. Aan hen, die verkeeren in het laatste ouder No 2 vermelde geval, wordt door den Burgemeester een aangifte-biljet ter invulling toegezonden. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet, is, voor zoover de Gemeente Schagen betreft, bet volgende bepaald Gemeente ol deel der Gemeente ca t. O, u 3 3 Be 1 b, 1 9 cf .S 1 U s d o e 1 d lb, 2". O 6x5 °-i s a.5 in Art 2. Schagen. fl.- f3.- f37.50 1. O O CM kerel is liet, een ridder zonder vrees, die dapper den draak is te lijf gegaan. Gelijk heeft hij, wanneer hij zegtallen en alles ligt voor dat afgodsbeeld van den mammon op de knieën De majoor zette groote, verwonderde oogen op bij deze woorden en richtte een fonkelenden blik op zijn vriend, die bezig was een paar uitgebloeide rozen af te knip pen, terwijl de oude heer voortging „Ja, een taal voert dat ding, een kracht, een vuur, daar sta je versteld vanIk heb Max de mooiste gedeelten voorgelezen, hij was er van verrukt niet waar, Max ,,'tWas grootsch!" bevestigde Max, die eveneens zeer in de wolken was over dezen aanval op den verstoorder van zijn geluk. ,,'t Is kolossaal „Mijnheer Treumann," zeide Harmut op eigenaardigen, zenuwachtigen toon, „laat mij een paar uur dit boek, ik stel er veel meer belang in dan Ernst „Met genoegen, majoor. De dokter heeft nog een tweede exemplaar, dat doet de rondte door Heilsberg en ik heb dadelijk in Berlijn eenige dozijnen besteld. Zoo iets moet onder het volk worden verspreid, ja, onder het volkkom Max, laten we naar „De gouden Leeuw" gaan en de beste flesch knpppen, die de kastelein heeft. Wij zullen een „Lang zal hij leven aanheffen voor den moedigen kerel, dat pracht-exem- plaar van een ventLang zal hij leven, in gloria! De oude notaris zong de laatste woorden in de overmaat zijner vreugde zoo luid als zijn oude longen het gedoogdendaarna nam hij Max onder den arm en beiden trokken naar „De gouden Leeuw." In den tuin heerschte eenige minuten een stilzwijgen. Ernst stond nog steeds bij de rozen en de majoor bleef eveneens op zijn plaats en keek zwijgend naar zijn vriendeindelijk trad hij op hem toe en zeide halfluid: „Maar bedank dan toch!" „Waarvoor vroeg Raimar bevreemd. „Voor den toost, dien ze op je willen uit brengen; voor dat „ridder zonder vrees" I" „Maar Arnold, ik bid je, wat zal De loimuiieren tot liet doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie de Gemeente De ingevulde formulieren kuuneu kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezondeo, met inachtneming van het volgende voorschrift: dut de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift Vrij van briefport, iügevolge art 50 der Kieswet" en in den linkerbenedenhoek de vermelding vau den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handteekeuing Schagen, den 30 Januari 1900. De Burgemeester voornoemd, S BRILMAN. „Bedrieger!" barstte de majoor uit. „Wilt ge ook met mij comedie spelen Afgodsbeeld van den mammon, waarvoor allen en alles knielt jou eigen woorden op onze terugreis van Gernsbach. Daarom dus was je steeds in Steinfeld en Neustadt, om studiën te maken voor dat boek. En door mij laat jij je uitschelden voor eeu droomer, een mummie, terwijl jij midden in het leven staat, een strijd wilt uitvechten -schaam je Trots die verwijten klonk er een jubel in de woorden, maar Raimar's gelaat bleef ernstig en donker, toen hij antwoordde „Gij hadt het nog vanavond van me ge hoord, maar de zaak is ernstiger dan ge wel denkt. Er is hier geen sprake van een gewonen aanval en van een tegenstander voor alledaagsch soort. Ik ben mij volkomen bewust, dat mijn geheele positie, mijn toe komst, alles, erbij op het spel staat. Nóg is Ronald almachtig in de kringen, waarop het hier aankomt en hij zal die macht tot het uiterste gebruiken tegen mij, ja, hij moet ze gebruiken, want wanneer hij de aanklacht niet vernietigt, is zijn val zeker. Het zal een strijd worden op leven en dood." „Dien gij toch zeker niet hebt aangegaan zonder de vaste overtuiging, dat het recht aan jouw kant was viel Harmut in. „Zeker, maar wanneer ik alléén blijf met die overtuiging, wanneer de openbare meening mij den rug toekeert, dan ben ik het.die het onderspit delf. Gij hebt er geen denkbeeld van, met welke middelen daar wordt gewerkt. Wat maar eenigszins ge vaarlijk kan worden, wordt omgekocht of gekneveld. Anders waren die verhoudingen en toestanden daar op Steinfeld niet moge lijk. Ik ken ze. Ik heb Steinfeld zien opkomen en heb mij geen blinddoek voor de oogen laten slaan." „Er gaan daar allerlei geruchten, reeds sinds jaar en dag," zeide de majoor. „Maar het zijn geruchten gebleven." „Omdat geen enkel den moed had, te spreken. Ze brachten daar alles en een ieder tot zwijgen en tot dusverre ging het alleen in hoofdzaak Ronald aan. Wanneer hij gewaagd spel speelde, hij deed het Anna Panlowna. De redeiijke-rskamer „Trouw moet blijken" zal binnenkort weer een blijk van leven geven. Zij is eenigszins ge reorganiseerd en staat thans onder leiding van den heer P. Visser, onderwijzer alhier. Naar wij vernemen, zal zij in de volgende maand een drietal bljjspelen ten tooneele voeten. Ook de sociëteit „Vriendenkring" zal hare leden weer ten feestavond aan bieden, waarschijnlijk in de eerste helft van Maart. Deels zullen daarbii mede werken eenige leden, deels krachten uit den vreemde. Voegen we hier nog bij,dat„Crescendo" nog een uitvoering zal geven en ook voor de Nutsavonden wat bijzonder werk gemaakt wordt, dan kunnen we ons ten minste verzekerd houden, dat het aan de Kleine Sluis nog niet aan amuse ment in den eersten tijd zal ontbreken. Anna Paulowna, 29 Januari. Bij den heer II. Uileman, Spoorbuurt alhier, is sedert een paar dagen een postduif, vermoedelijk afkom stig uit Amsterdam. Het diertje heeft ten minste verscheidene malen aan de binnen zijde van den rechtervleugel de stempels Rijke Station, Amsterdam en 373. Ook een ringetje heeft het beest aan den rech terpoot met hetzelfde nommer. De duif is onbeschadigd en in den besten toestand; wellicht heeft het diertje wegens vervol ging van den een of anderen roofvogel zijn toevlucht in do smederij van den heer U. gezocht. Te Uarsin»erhorn had jl. Zondagvoormiddag een ongeluk plaats, dat onder de gegeven omstandigheden veel noodlottiger gevolgen had kunnen hebben. In de hoog opgemalen en sterk stroo- mende Voorstoot, vlak voor den oprit bij de Oosterbrug, geraakten de heer P. Strijker van Winkel en zijne zuster, met paard en kar te water. Door het vastloopen van het tuig werd het paard al spoedig zoo onmachtig dat liet verdronk. De beide personen geraakten uit het rijtuig en zijn door den sterken stroom zslh door de brug meegevoerd, tot zij aan de zijde der Schringkaagkade uit hun hoogst gevaarlijken toestand zijn gered. In de vorige week brak aan den „waterkant" te Opmeer voor eigen risico. Nu er evenwel aandeelen bij duizendtallen zullen worden uitgege ven onder onze reeds zoo arme bevolking, en de arme drommels die wellicht hun gansche leven hebben gespaard en ontbeerd, zij zullen dat spaarduitje afstaan op hoop van gewin, en dan alles verliezen nu zou het misdaad worden, langer te zwijgen. Reeds in het voorjaar, toen dat plan opdook, vatte ik het besluit; dat boek daar is het werk van de laatste drie maanden." Zij waren weder tot hun vroegere plaats teruggekeerd en Harmut nam het geschrift weer in de hand. „Zoo gewonnen,zoo geronnen In den titel ligt reeds een zware aanklacht, en tegelijk een profetie voorde toekomst, maar je helt je naam niet genoemd? Dat zult ge vroe ger of later toch moeten doen. Verstop je niet, Ernst, in zulk een strijd kampt men niet met gesloten vizier." „Dat is ook mijn plan nooit geweest", luidde het antwoord. „Denkt ge, dat ik een vijand zal treffen uit een hinderlaag en zelf veilig in het duister zal blijven Maar voor het oogenblik moest ik het,wanneer ik mijn vlugschrift een goede uitwerking wilde verzekeren." „Gij moest Waarom „Omdat ik de zoon van mijn vader ben Dat boek met mijn naam onderteekend en de wereld ingezonden, zou reeds vóór het was gelezen, veroordeeld zijn. Ernst Raimar wie is dat O, zoo de zoon van dien bankroetier, die zich aan het geld van .anderen heeft vergrepen en zich toen door een pistoolschot aan de straf onttrok. En die wil zich als moraalprediker opwer pen in zulke zaken, die wil een Ronald aanvallen De man heeft zelf een vlek op zijn naam en tracht nu de eer van anderen te bezoedelenFoeizoo zou men hebben geredeneerd en mijn werk was vernietigd geweest." De woorden klonken bitter en scherp, maar ze waren echt en waar. en de vriend moest, hoewel met tegenzin, hem gelijk geven. WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1900 | | pagina 1