t achten, dat daarin werd voorzien, daar men thans in de donkerte de bus bijna niet kan vinden. Voorzitter belooft, hiernaar een onderzoek te zullen doen. Verder niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering gesloten. Vergadering van den Raad der Gemeente 'Z*ij pe, op Dinsdag 6 Febr. 1900, 's morgens ÏO1^ ure. Afwezig de heerenG. Vrijburg met kennisgeving wegens verhindering, en J. van Beusekom id. wegens onge steldheid. Na opening der verg. lezing en goed keuring der notulen. Het kohier van de belasting op do honden wordt vastgesteld op f 487. Is ingekomen een adres van den heer Weeshof, onderwijzer te Schagerbrug, met mededeeling, dat hij met Maart a. s. in 's lands dienst moet treden en verzoekt, na zijn diensttijd in zijne functie te mogen terugkeeren. lig verzoekt, den heer C. Kuijk van Haarlem als zijn plaatsver vanger te benoemen. Aldus wordt besloten. Voorzitter deelt mede, dat bij de Kasverificatie is gebleken, dat f 2755.40 in kas was en moest zijn. Verder, dat in het afgeloopsn jaar van het taiephoonkantoor zijn verzonden 244 en ontvaogen 305 telegrammen. Het bestelloon had f 12 A f 13 bedragen. Algemeen vinden de heeren dit een goed resultaat. De rondvraag levert niets op en voorz. sluit de vergadering. Op uitnoodiging der ver- eenigiug D. O. G. te liorn, hield de heer Mr. E. Fokker, lid der Tweede Kamer, jongstleden Dins dagavond te Birsingerhorn eene lezing .over verzekering tegen invaliditeit en ouderdom." Door omstandigheden, vooral door de hier vrij sterk heerschende influenza zeker, was de opkomst niet talrijk: slechts een vijftigtal personen was aanwezig. In den loop van het gesprek, na afloop der vergadering met den heer Fokker gehou den, bleek, dat de geachte spreker elders dezer dagen al evenmin veel toehoorders had gehadeen kleine troost. De spreker ging in bet begin zij nor rede na, hoe reeds sedert 1886 van regeeringswege de aandacht was geves tigd op eene verzekering tegen invalidi teit en „den ouden dag", wanneer die duizenden niet meer in hunne behoeften konden voorzien en overgegeven moesten worden aan de publieke liefdadigheid. Door eene benoemde Staatscommissie was met eenparige stemmen uitgemaakt, dat er werkelijk behoefte bestoud aan eene zoodanige verzokering en waren de berekeningen opgemaakt van kosten voor die zaak. Onder de arbeiders, die alsdan gerech tigd zouden zijn voor pensionneering, zou den worden gerekend zij, die boneden f 1000 's jaars verdienden, en die op een nader vast to stellen leeftijd van 60, 65 of 70 jaar, door vermiudering van kracht of ontwikkeling, buiten staat waren ge worden om meer te vermogen en dus meer te verdienen, dan het derde deel van hetgeen zij in gewoon gezonde positie,in hun vak ot bodrijf, moesten kunnen vermogen of verdienen. Volgens de berekeningen der staats commissie zoudon dan de arbeiders ver deeld worden in klassen, volgens het gemiddelde loon dat zij verdienden, en zou daarnaar hun pensioen worden ge steld en tevens hunne bijdrage of premie, bedragende eenige centen per week (van I6Y2 tot 40 cent), die voor werkman en werkgever, ieder tot de helft, moest worden geheven. Den staat zou het evenwel gedurende de eerste 50 jaar lang, ieder jaar 8 9 millioen gulden koston, en dat bezwaar was groot genoeg geacht, om het invoeren van eene verplichte verzekering voorloo- pig althans, aan de Regeering te ontraden. Toch is er na het onguustig advies van de genoemde Staatscommissie in ons land eene krachtige beweging ontstaan onder werklieden en arbeidersvereeuigin- gen en onder verschillende invloedrijke personen en politieke partijen, die zich niet hebben laten afschrikken door de verschillende bezwaren der commissie, om opnieuw de zaak ter hand te nemen en is door de Liberale Unie eene andere commissie gevormd, die het belangrijke vraagstuk der arbeiderspensioDneeriug op andere grondslagen en op meer aan nemelijke voorwaarden tot eene goede oplossing zoekt te brengen. Spreker verklaarde zich als te behoo- ren tot hen, die, mot het oog op Duitschland, waar de verplichte verze- keriug tegen invaliditeit en ouderdom reeds vele jaren lang met gunstig ge volg werkt, de uitkomsten der Staats commissie als overdreven voorgesteld houden. Naar zijne meening en die zijner medewerkers aan de totstandkoming, zoo mogelijk, van eene verplichte arbei- derspensionneeriog, zou de raming van kosten voor den Staat wel mot een paar millioenen kunnen verminderd. Deze hoogst belangrijke zaak voor zoo veel duizenden in ons land, voor wie zij zoo heilzaam zou werken, zou hij zoo spoedig mogelijk tot eeD goed einde wen- schen te zien gebracht. De bijeenkomst, bij afwezigheid van den voorzitter, den hr. dr. Beeker, door den hr. Van Meurs geopend, werd door den heer Beeker gesleten met een woord van dank e«n onzeu afgevaardigde ter Tweede Kamer voor de door hem betoonde wel- wikendheid. Den 14den dezer zullen te Kolhorn, in de kolfbaan, voiksvoor- drach en worden gehouden. Verschillende sprekers, allen leden van het Nutsdepartement, zullen optreden, terwijl bet fanfarekorps „de Eendracht' alsmede het zanggezei.-chap „Amicitiae' hunne medewerking zullen verleenen. De toegang is niet alleen geheel vrij, maat ook zijn voor onvermogenden voor dien avond bons verkrijgbaar gesteld voor twee kop chocolade. Dinsdag 6 Februari heeft ten herberge van den heer T. de Jong. ie het W anrlaud, te Haringcar- -«pel, en ten overstaan van notaris C. Boonacker te Schagen, de verkooping plaats gehad van het huis enz. met bouwland van den heer Arie Swager Jz. Huis en erf en .42.60 bouwland werd verkocht voor f 974..46.50 bouwland voor f 690.24 - bouw- i land voor f 350 —.48.90 bouwland 1 voor f 730.50—.26.60 bouwland voor f 396 .72.40 bouwland voor f 964.50, totaal voor f 4105.—. Ilaringcarspel. Het bestuur van het alhier gevestigde onderling veefonds vergaderde den 3 tot hst opmaken van de rekening over de laatstverloopen drie maanden. Over dat tijdvak waren verzekerd 1632 runderen; de schade bedroeg f 291.50 voor drie gestorven dieren. De omslag werd bepaald op 18 cent per rund. >iicll£ïirr*pel, 6 Febr. 1900. Bjj de heden gehouden verkiezing voor een lid van 't Bestuur van den polder Uerg- en Kerkmeer, is met algemeene stem men door stemgerechtigde ingelanden als zoodanig herkozen de heer II. Hart Cz. Door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is be noemd tot buitengewoon opzichter de heer J. Breed te iSijpe, bij de zee- werken in Noord-Holland. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 20 Februari, te 2 uur. Ilee*- H ugowaard. Voorde nationale militie lichting 1901 hebben zich in deze gemeente 34 lotelin- gen aangegeven. fleer* Hugownafd. In deze gemeente bevonden zich op 1 Januari 343 kinderen tusschen 6 en 12 jaar hiervan ontvingen 320 kinderen op de 4 openbare schol ;n in de gemeente onderwijs, 14 buiten de gemeente, terwijl 9 kinderen niet ter school gingen. Vrceselijk ongeluk. Een betrekkelijk kleine binnenbrand in perceel 48a op de Lange Beestenmarkt te 's-GRAVENLIAGE eischte Zaterdag avond drie slachtoffers. Drie nog zeer jeugdige kinderen waren om ongeveer 7 ure in bovenkamertjes, in het achter huis, naar bun bedjes gebracht. Op een der kamers brandde een kachel en déur is de brand ontstaan, zeer waarschijnlijk door het vlamvatten van het beddengoed. Do vader ontdekte omstreeks negen uur rook en droug met behulp van een ladder door een der vensters naar bin nen. Helaas te Iaat. De kleinen waren door den rook verstikt en de geroepen geneesheer kon slechts den dood consta- teeren. De Brandweer onder leiding van den commandant jhr. Wichers was het vuur zeer spoedig met behulp van een slang op de waterleiding meester. De toe stand dor ouders laat zich beter begrijpen dan beschrijven. Nader meldt mon Hot vermoeden, dat 't beddegoed vuur had gevat, is ia zooverre juist, dat eeu knaap van 14 jaren, de nog niet te bed was, zijn met zeegras gevulde matras bij de kachel op een stoel had gelegd om te verwarmen of te drogen. Die matras heeft vuur gevat en is gaan smeulen. De rook heeft zich toen van de eene kamer, over een smal portaal, een weg gezocht naar een kamer op een paar me ter afstand gelegen, waar de 3 kinderen Bliepen, een van 7, een van 6 en een van 4 jaren. De kleinen zjjn zeer waarschijn lijk onbewust den doodslaap ingegaan. Men schrijft van SCHIER MONNIKOOG: Zondagmorgen verspreid de zich de mare door 't dorp, dat de lichtwachter D. Swiers en zijn oudste zoon, een jongen van 14 jaren, die Za terdagmiddag te twee uur hunne woning hadden verlaten, nog niet waren terug gekeerd. Genoemde lichtwachter, die Za terdag een vrijen dag had, was met zijn zoon eene wandeling gaan maken buiten 't dorp door de duinen en langs 't strand. Per omroeper werden de ingezetenen ter opsporing opgeroepen. Boeren op hunne paarden begaven zich naar 't oos telijk deel van 't eiland, de z.g. Balg, waar zij den ongelukkigen vader nog levend en den zoon dood wedervonden. Door de duisternis misleid, waren zij door den opkomenden vloed omsingeld en hadden ze den geheelen nacht in 't koude water moeten staan. De vader werd oogenblikkelijk op een paard gezet en zoo spoedig mogelijk naar zijne woning vervoerd. Maandagochtend isde mailfrein No. 80 der Staatsspoor, komende van Vlissingen, te ROOZENDAAL in botsing gekomen met een machine. Een j le klasreiziger werd daarbij gewond. - Drama te APPELTERN. Omtrent een moord te Appeltern, lezen we in de „Tielsche Ct." Sedert eenigen tijd houdt een zekere categorie Protestanten van streng ortho doxe richting, wekelijks godsdienstige bijeenkomsten. Vrijdagavond had ten huize van den landbouwer 8cherf te Appeltern, aan de Blauwe Sluis, eeu dergelijke godsdienstige bijeenkomst plaats. Het schijnt, dat bij de aanwezigen zich de gedachte beett gevestigd, dat de duivel in huis was en zijn zetel had gekozen in het lichaam van den knecht J. Brinkman. Tegen één uur 's nachts gelastte de landbouwer de meid, den knecht te gaan roepen, die door den duivel bezeten zou ziju. De knecht verscheen niet dadelijk, zoodat de boer, onder het aanroepen van het Opperwezen, den knecht, die zich reeds ter ruste had begeven, zelf ginghalen. Hem geen tijd gevende zich behoorlijk te kleeden, wordt hij door S. naar het vertrek geleid, waar zoowel mannelijke als vrouwelijke leden dezer godsdienstige secte bijeen waren. De landbouwer S. wil den duivel nu bezweren, en de knecht, die van het verward geschreeuw niets begrijpt, wordt onverwachts zoodanig met een ijzeren blaaspijp op het hoofd geslagen, dat deze 01 machrig ter neder stort. Nu vallen allen op hem aan en slaan hun slachtoiler dusdanig met stoelen en allerlei voor werpen, dat de dood weldra intreedt. Toch gaat men met slaan en trappen door, redenen waarom het lijk, waarvan hoofd en alle ledematen gebroken zijn, totaal onherkenbaar is. In den morgen begeeft de boer 8. zich op weg, om de tijding aan zijn moeder te Batenburg te gaan melden bij zijn thuiskomst bereidt men hem een geestdriftvolle ontvangst, zelfs heeft een gastmaaltijd plaats, waarbij godsdienstige liederen worden gezongen. Het vertrek, waar het gebeurde plaats vond, moet alle beschrijving van een completen chaos te boven gaan, 0. a. stuk geslagen stoelen met bloed bespat, liggen in de grootste wanorde dooreen, terwijl bijna alles met bloed bcstreken'is. Toen het gebeurde bekend werd, heeft men den vermoedclijken dader in hechte nis genomen en naar Tiel overgebracht en zjjn reeds meerdere medeplichtingen daarheen gevoerd. Zondagavond heeft men bjj velen der dwepers de ruiten ingeslagen, zoodat versterking van politiemacht is aange vraagd en verkregen. De agitatie in het dorp is groot. Volgens de „N. R. C.tf heeft de gear resteerde voorgauger, Spiering, die vader van vjjf kinderen is, daarvan één willen offeren. Liberale Unie. Gevolg gevende aan het voornemen, de behandeling van het kiesrechtvraag- stuk in eene algemeene vergadering voor te bereiden, heeft het bestuur der Libe rale Unie zjjn meening over dat onder werp aan de kiesvereenigingen, leden der Liberale Unie, medegedeeld. I. Ten aanzien der mannen is het bestuur in beginsel van oordeel, dat aan ieder meerderjarig staatsburger het kies recht toekomt en verklaart het zich dus voor, wat meu noemt, algemeeu kiesrecht. „Meerderjarig" nl. hjj, die den leeftijd heeft bereikt, waarop het burgerljjk recht allen meerderjarig verklaart. „Staatsbur ger" d. i. ingezetene, tevens Nederlander. Eukelen evenwel zullen, naar het oor deel van het bestuur der Lib, Unie, in het staatsbelang, van de uitoefening van het kiesrecht dienen te worden uitgesloten: te weten: zjj, aan wie bjj rechterlijke uitspraak het kiesrecht is ontzegd; zjj, die iu gevangenschap of hechtenis zjjn zjj, die als verpleegden in oen krankzinnigen gesticht zjjn opgenomen; zjj, die bjj rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren; verder meent het bestuur, wat de bedeelden betreft, dat niet altijd be- deeling, in welken vorm of onder welke omstandigheden ook, uitsluiting van de uitoefening van het kiesrecht moet mede brengen. II. Ten aanzien der vrouwen. Het is bekend, dat over het toekennen van het kiesrecht aan vrouwen, ook door perbonen van overigens gelijke ricbtiDg, zeer verschillend wordt gedacht. Meent men eenerzijds, dat uit een rechtsoogpunt alle meerderjarige vrouweljjke staatsbur gers op kiesrecht aanspraak hebben, anderzjjds wordt betoogd, dat ten deze ook dient gelet to worden op het gewicht van het huweljjk en het huisgezin, en dat, waar onze maatscbappjj daarop steunt, door den wetgever dient vermeden te worden wat aanleiding zou kunnen geven, en misschien dikwijls zal geven, tot ernstig verschil van gevoelen tusschen echt- en huisgenooten, ot tot het onttrek ken der vrouw aan de haar daarin opgedragen taak. Evenwel zal ook dit vraagstuk te zijner tijd oplossing vorderen en het komt het bestuur der Liberale Unie daarom ten eenenmale ongewenscht voor, dat de Grondwet die oplossing door eene be paalde uitsluiting der vrouwen, gelijk thans, zou verhinderen. Het is dan ook van oordeel, dat ook teu deze de Grondwet den gewoueu wetgever niet dient te belet ten om, zoodra bij daartoe den tijd gekomen acht, tot toekenning van kies recht aan vrouwen over te gaan. Resumeerende, verklaart het bestuur zich met ten aanzien der mannen, voor algemeen kiesrecht der meerderjarige ingezetenen, levens Nederlanders, behoudens bovengemelde uitsluitingen ten aanzien der vrouwen, voor vrijheid van den gewonen wetgever om het kies recht te kunnen verleenen. Op bovenstaande gronden wordt he; oog op het kiesrecht zoowel voor i mannen als vrouwen, grondwetsherzie- ning ten aanzien der bepalingen betreffende 1 dat recht wcnscheljjk en noodig geacht. 3 Menschen verdronken Zaterdag had er te BROUW ERSHA- VEN een treurig ongeluk plaats. Drie mannen van den aldaar gestationneerden loodskotter zouden met een sloep water en steenkolen haleD. Ruim 2 uur in der. middag vertrok de sloep, bemand met drie personen, nl. A. Punt, J. Vluchter, beiden matroos en H. van Es, loodskweekeling, bij een stijve topskoelte, van het Hootd aldaar. Eenigen tijd later zag men van den kotter de vlag „in sjouw" waaien. „De klaarsloep" (een groote sloep, die gewoon lijk, in dienst van het rjjk, met ambtena ren vaart,) ging er dadeljjk heen, verge zeld van den loods Meerman. Ongeveer 4 uur bjj den kotter komende, vertelde de man aan boord, dat de sloep was omgeslagen en op de reede drjjvende was. De klaarboot, onder commando van schipper S. Klaassen, voer zoo spoedig mogelijk in de aangegeven richting en kreeg de sloep, welke gekenterd was, in het oog. Slechts een der zjjden en de nok van het zeil kwsm met de zee boven van de drie mannen was geen spoor te vin den en de pogiüg om de boot op sleep touw te krjjgen, moest wegens de hooge zee worden opgegeven. Den daarop volgenden nacht is de klaarboot weder met eenige mannen en den inmiddels teruggekomen schipper naar den kotter gevaren. De drie omgekomenen waren allen nog in den bloei hunDer jaren, alleen de laatste is gehuwd en vader van 2 kinderen. Het totaal der thans in- geschreven of ingekomen giften de Nederl. Zuid-Afr. Vereeuigiug bedroeg op Za terdag 3 Februari 1900 f 965.405.08. -In FRIESLAND b 1 ij f t d e i n- fluenza hevig heerschen. Scholen moeten tjjdeljjk gesloten worden. Te Joure is het ziekenfonds reeds geheel uitgeput, ook het reservefonds is al verbruikt. Men zal pogen, door vrijwillige bjjdragen de nuttige instelling nog te behouden. Dat gaat men voelenin de portemonnaie 1 Steenkolen, papier, ijzer, leer, alles wordt tegenwoordig duurder. Nu weer het glas. De vereenigde Belgische Spiegelglas- fabrieken hebben haar prjjzen met niet minder dan 25 procent verhoogd. I Ook de vensterglasfabrikanten hebben zich genoodzaakt gezien, door de voort durende stijging der steenkolenprijzen en j der grondstoffen, hun prjjzen met circa 20 procent te verhoogen.Aangezien nu we der een werkstaking onder de glassnjjders is uitgebroken, is een nieuwe verhooging waarschjjnljjk aanstaande. Kalvere n-h a n d e 1. In den Zuidwesthoek van FRIESLAND worden tegenwoordig veel nuchtere kalve ren nog vóór de geboorte verkocht. Vele kooplieden nemen ze na reeds voor vaste prjjzen op; men bedingt f 5 ik f 6.50 per stuk. Voor de reeds geborene, voor al die, welke voor den aanfok geschikt zjjn, betaalt men f 9 a f 10 per stuk. Hollandsche paarden op de Parjjïche tentoonstelling. De paarden, welke op de tentoonstel ling te Parjjs zullen tentoongesteld wor den, schrijft O. P., gaan ter voorberei ding naar BERGEN-OP-ZOOM. Zij zullen daar ook worden klaarge maakt en aangereden door een Holland- schen koetsier. Hiervoor is de keuze gevallen op den heer A. v. d. Drift, vroeger iu dienst bij den bekenden paar- denhaudelaar Mulder in Den Haag en de laatste jaren belast met het aanrijden van paarden in de Ned. Tattersall te Scheveningen. Het is te hopen, dat v. d. Drift zal blijken bevoegd te zijn voor zijn uiterst moeiljjke taak. Jonge Hollandsche paarden aanrijden en dan toch goed houden voor eene tentoonstelling, vereischt zeker zéér veel kennis om niet te zeggen, dat het eene onmogelijkheid is. Aanbiedingen van paarden voor de tentoonstelling te Parijs kunnen nog worden ontvangen tot 15 Mei a.s. bjj de navolgende heerenKapt. Punt, Den HaagB. den Ouden, Opijnen en G. EiiDg Tichelaar te Loppersum. Schagen, 7 Februari 1900. In plaats van wijlen den heer Hoogaarts, is tot ploegbaas bij de H. S. M. benoemd de heer Noot van de Keins, tot heden arbeider bjj genoemde Maatschappij. De afdeeling „Schagen" van de Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen hield Dinsdagavond eene algemeene vergadering. Er werd besloten, adnatsie to betuigen aan bet ontwerp-wet leerplicht. Verder werd tot voorzitter gekozen de keer Jb. Denijs Jz. Van particuliere zijdeont- vingen we Op de bovenzaal van het café „Cérès" alliier had jl. Zondagmiddag om half twee de overreiking plaats aan den heer Heijligers van een album, hem opgedragen door I zijn personeel bij zijn verlaten van den dienst. -1 Er waren 22 zijner vroegere onderge- j schikten aanwezig, terwijl ook de heer Oudenhoven, de tegenwoordige directeur, tegenwoordig was. De overigen waren ver- hinderd te komen wegens ongesteldheid. Allereerst nam de heer Petri het woord. Deze releveerde eerst het zeldzame feit, dat zich voordeed, nl. ruim 38 jaren aan het hoofd te hebben gestaan van het kan toor Schagen. Hij wees verder op het sehoone voorbeeld van trouwe ambtsvervulling en nauwgezette plichtsbetrachting, steeds door den oud-directeur aanzijn ondergeschikten gegeven, maar bovenal op zijn goede hoe- j danigheden als mensch, zijn menschlievend optreden tegenover zijn ondergeschikten, en eindigde met hem toe te wenschen, dat j hij nog vele jaren zou gespaard blijven en welverdiende rust mogen genieten. Nadat nu het album overgereikt was,j bevattende benevens de portretten der aan bieders, een photographische opname van het 1 kantoor en van eenige gedeelten van Schagen jl en de heer Heijligers zijn innigen dank voor J dit geschenk betuigd had, kwam de heer C. Schut, als oudste besteller, aan het woord. Deze herinnerde aan den bijstand, steeds 3 door hem van den thans afgetreden directeur 1 ondervonden, zoowel bij zijn aanstelling als j postbode te N.-Niedorp, als later in 1883 1 bij zijn benoeming tot brievenbesteller te Schagen, zoodat hij het middellijk aan hem te danken had, dat hij zich thans mocht verheugen in een in elk opzicht '1 menschwaardig bestaan. Na een korte pauze nam de heer Ouden- hoven het woord. Het was hem een oorzaak van vreugde, dat hij bij zijn komst alhier zulk een goede verhouding aantrof tusschen den directeur en zijn ondergeschikten. Hij vond hierin het bewijs,dat zijn voorganger was geweestde rechte man op de rechte plaats. Hij sprak verder den wensch uit, dat het ook onder zijn beheer verder zoo zou blijven, dat de stiptste plichtsvervulling, welke de administratie zoo zeer op prijs stelt, mocht worden bewaard. Ten slotte gaf hij de verzekering, dat men dan ook in hem zou vinden een goed chef. Vervolgens kreeg mej. de wed. P. Blaauw, brievengaarster te Sint Maarten, het woord. Zij herinnerde aan den droeven toestand waarin zij zich bij den dood van haar echt genoot bevond; hoe toen ook de directeur zich ingespannen had, om haar te helpen en haar steeds zooveel hem mogelijk was, geholpen had. Zij bracht voorts zijn goede hoedanigheden als mensch in herinnering en wenschte hem een langen tijd van rust toe. Daarna nam de heer C. Schut weer het woord, thans namens de afdeeling Schagen van de vereeniging van Post- en Telegraaf- beambten „De Post", genaamd „De Vol harding." Hij doorliep in korte trekken de geschie denis van deze afdeeling, hoe op de eerste vergadering, in tegenwoordigheid en met medewerking van den directeur, deze af deeling was opgericht, hoe de heer Heijli gers in'alle opzichten de beschermheer der vereeniging was geweest; dankte hem voor den steun, welken hij steeds zedelijk zoowel als financieël aan de afdeeling heeft verleend en herinnerde er aan, hoe vooral door dezen finantieëlen steun de afdeeling in de gele genheid was gesteld, hare leden bij ziekte te steunen. Nadat de heer Schut geëindigd had, stelde de heer Heijligers een dronk in op „De Volharding." De heer Petri bracht den oud-directeur den dank van allen voor de feestelijke ontvangst, die deze zijn personeel bereid had. Thans nam de heer Heijligers nogmaals het woord. Hij betuigde zijn dank voor het hem opgedragen aandenken, verklarende, dat het hem altijd dierbaar zou blijven en steeds de aangenaamste herinneringen bij hem zou opwekken. Verder sprak hij den wensch uit, dat ook onder het beheer van zijn opvolger de zelfde collegiale verhouding zou blijven be staan, opdat ook deze eens met dezelfde aangename gevoelens als hij, Schagen zou mogen verlaten. Aan ieder werd een fotographische op name van het postkantoor gegeven en de heer Heijligers beloofde, dat hij aan elk over eenigen tijd een portret van zichzelf zou zenden. Nog eenigen tijd bleef men gezellig bijeen en hiermede behoorden ook deze aangename uren tot het verleden. De bruid van Vreeland of Wie is de Bruidegom?, een blijspel in 4 bedrijven door C. J. Roobol, was het too- neelwerk, dat de Schager Rederijkerskamer Zondagavond voor een volle zaai opvoerde. In dat „blijspel in 4 bedrijven" ligt reeds de veroordeeling van het tooneelstuk, want o.i. is het al heel moeilijk, om in 4 bedrijven, dus van ongeveer 8 tot half 11, steeds amu sant en geestig te zijn en moeten er in dergelijke stukken vele onmogelijkheden en vervelende oogenblikken zijn; nu die heeft dit stuk dan ook volop. En daarom is het ons dubbel meegevallen dat het nog zoo aardig werd opgevoerd. Over het ge heel van de opvoering kan de kamer tevre den zijn. Groote blunders werden niet geslagen en het vlotte vrijwel; er zat leven in de fabriek en dat is al een heele stap tot den vrede. Over 't geheel is ons het boerinnetje het best bevallen; niet dat ze geen oneffenheid- jes had, maar toch kwam hare creatie al heel aardig het naïef-brutale landkind nabij' Alhoewel we ons den boekhouder Lijn recht iets anders hadden gedacht, meer van den ouden stempel en met de eigenaar dige aankleve van dien, werd de opvatting in goeden stijl volgehouden en kunnen ^8 woord van lof niet onthouden voor een bepaald ijverig vertolken,van die rol. De oude koopman was 0. i. evenals de boekhouder te joviaal, zouden we het bijna noemen.De toon werd te veel opgedreven, he» spel was te bewegelijk. Anders waren de too- neeltjes tusschen hem enLijnrecht zoo aardig' en vooral waar zijn zoon de voeten moesten warm wwden gemaakt, was de oude heer

Schager Courant | 1900 | | pagina 2