Donderdag 15 Februari 1900. 44ste Jaargang ÏTo. 3495. Zoogewonnen^ zoo geronnen Gemeente Sc hagen. Bekendmakingen. Kennisgeving. Binnenlandsch Nieuws. FEUILLETON. 16. AliticEi Nieofs-, DRAAIT. Slmiimii- i Lytimliai Lht blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden DVERTENTLEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: SCBLABSSHi, liaan, O 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W I X K EL. Prijs per jaar f S.Franco per post f 8.60. Atzonderlijke nummers 6 Cents. ADVERTEN TIEN van 1 tot 6 regels t 0.2o;iedere regel meer 6 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter algemeene kennis, dat door Arie Visser Jz. alhier vergunning is verzocht om op het hem behoorend perceel langs den stationsweg, kadastraal bekend in sectie C no. 872, eene slachterij te mogen oprichten, en dat door hen tot het onderzoek der tegen dit verzoek ingediende bezwaren eene zitting ten Riadhuize zal worden gehou den op Dinsdag 27 Februari ek., des voormiddags van 10 tot 12 ure. Schagen, 13 Februari 1900. burgemeester en Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Wieringen. Vergadering van de afdeeling „Wie- ringen" derHoll. Maatsch. van Landbouw, gehouden op Zaterdag 10 Februari 1900, in 't lokaal van den heer Lont. Aanwezig 20 leden. De voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat door afwezigheid van den secretaris, de notulen op een volgende vergadering zullen worden voorgelezen. Volgens rooster van aftreding moeten 3 bestuursleden worden verkozen, en wel voor do heeren: Kolff als voorz., Mostert als 2en voorz. en Keijzer. Tot stemming overgaande, worden allen met groote meerderheid herkozen. Hierna doet de penningm., de keer Groeneveld, rekening en verantwoording over 't afge- loopen vereenigingsjaar. De Ontvangsten hadden bedragen f 438.45, de Uitgaven daarentegen f 392 455, alzoo een batig saldo van f 45.995. De heeren P .S. Kuut en W. de Jong Cz. onderzoeken de rekening en rapporteeren, dat alles in orde is bevonden, waarop ze met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Voorz. deelt mede, dat de hengsten- keuring op Dinsdag 6 Maart te Schagen zal plaats hebben. Wordt ter tafel gebracht een missive van het Rijkslandbouwproefstation te Iloorn, dato 4 Jan. 1900, no. 18. Hieruit blijkt,dat het door den br.De Jongh ter on derzoek ingezonden lijnzaadbrood bevatte 8.3°/0 eiwitstoffen,4.6°/0vetstoffen 40.2% zetmeel, 3 2% ruwe celstof, 2% minerale bestanddeelen en 41.7°/0 vochtvolgens dit onderzoek, is het lijnzaadbrood van den heer De Jongh uitstekend voor voerbrood.Na nog verschillende gesprek ken te hebben gehouden over landbouw en zuivel, werd de vergadering door deD voorz. gesloten. „Waar ik mijn studiën heb gemaakt over finantiëele aangelegenheden vroeg Ernst, „wel, die heb ik in Steinfeld zelf gemaakt, dat is dunkt mij dicht genoeg bij. Daar is de eerste uwer groote ondernemingen, en die zal ook het eerst tuimelen. Gij wildet dat zeker niet afwachten en u zoodoende door een vennootschap op aandeelen laten vervangen dat zal nu niet mogelijk zijn." „Ge meent zeker door uw pamfletriep Ronald. „Ge hebt Stemfeld wel als een soort dievenhol geschilderd, waar de groot ste schanddaden worden bedreven en het bankroet voor de deur staat, het bewijs er van zijt gij evenwel schuldig gebleven. Mijnheer de notaris, gij maakt u belachelijk met dergelijke dingen. De Steinfelder wer ken zijn voor een elk toegankelijk, daar werken duizenden en duizenden arbeiders en honderden beambten, en gij verwijt me, dat ik hen heb gedwongen te zwijgen met geld en dwangmiddelen. Maar we leven toch niet meer in de middeleeuwen „Neen,we leven niet meer in de middel eeuwen, maar er bestaan factoren, die der gelijke toestanden mogelijk maken mede schuld en vrees. Ik wil gaarne gelooven, dat uw hoofdbeambten zwijgen, zij zouden zichzelf, door te spreken, aan den beul Wier-iujaren. J. 1. Zaterdagavond gaf de muziek- vereeniging „Harmonie" in 't lokaal van den heer Koorn hare laatste winteruit- voering voor de ongehuwde kunstlievende leden. Te 7 '/2 uur opende de heer Bruul de bijeenkomst en heette de aanwezigen hartelijk welkom Spreker hoopte, dat allen hedenavond zuudeu genieten eu zeide, dat orde eu stilte hieraan veel konden bijdragen. Hierna werd een aanvang gemaakt met het afwerken van 't programma, dat was saamgesteld uit 7 nummers muziek en 2 tooueelstukjes, getiteld „Ziek gemeld", kluchtspel in één bedrijf, door Centurio, en „Erfgenamen van Neeltje Pator te Broek in Waterland", blijspel in één bedrijf door W. Mets Tz. Muziek en tooneelspel verwierven veel bijval. Hartelijk werd er gelachen in 't eerste stukje, waar juffrouw Troet- meier den heer Snijder op allerlei maniereu- uit de huiskamer wilde ver wijderen en dit haar niet gelakte. Hos de kolonel Snijder zich wilde overtuigen, ot hij luitenant Scholten voor zich had of een ander. Na afloop werden eenige Transvaalsche volksliederen gezongen door de heeren en dames van 't tooneel. Een gezellig bal hield de aanwezigen tot 2 uur bijeen. Aan de kaasfabriek „Aurora", aan den Barsingerweg te Wieringerwaard, wordt sinds primo Februari niet meer aau de aan deelhouders volgens de geleverde hoe veelheid melk uitbetaald, maar volgens de percenten vet en droge stof der melk. Beroepen te Sor-liliont Ds. A Stramrood van Twisk. Zaterdag 3 Maart a, s. zal de stemming plaats hebben voor 3 Hoofd-Ingelanden van den Polder* Waarden Groet in plaats van de periodiek aftredende leden de heeren D. Laan, A. J. T, Geertsema en G. Beers Cz. De heer A. H. Tierie heeft tegen 1 Sept. a. s. eervol ontslag aange vraagd als directeur van de afdeeling ALKMAAR van de Maatschappij tot be vordering der Toonkunst. P s e u d o-T ransvalers. Een gezelschap van achttien musici zal, onder leiding van den heer Wolf, den bekenden kapelmeester van het „Oud Holland" der Tentoonstelling te Amsterdam van 1895, eerlang van daar naar Weenen vertrekken om daar con certen te geven. Na Weenen komt Parijs aan de beurt, waar het gezelschap voornemens is, gedurende de Wereldten toonstelling te blijven. De heeren zullen gekleed zijn als Transvaalsche Boeren. Om de gelijkenis te grooter te maken, zullen zij trachten hun baard lang te laten groeien. NEEK» JOSC H. De rechtbank te Arnhem heeft behandeld in buitengewone zitting de zaak Tan Comelis Lik en Flota Drektram, beiden ontslagen suppoosten van de weesinrichting te Nee"'" iel-, beklaagc, op gemelde weesinrichting te Neerbosch op 19 Augustus 1899 te zamen en in Tereeniging Johannes Tieken, ver pleegde, te hebben mishandeld, tengevolge waarvan genoemde Tieken is overleden. Het Habld. meldt over de zitting het volgende Beklaagden erkenden het 12-jarig ventje geslagen te hebbeu, Lak met de karwats op zijn knie, Drek- traan met de hand op zijn ooren. Zij gat hem hoog stens twee niet harde klappen. Da reden van die bestraffing was, dat de jongen met nog een ander, Hauer genaamd, na het nar van opstaan (6 uur) in bed gebleven wasde andere 60 jongens van de zaal waren reeds vertrokken. Beklaagde Lak verscheen even over zevenen op de zaalde meisjes, die bezig waren de bedden te doen, zeiden: „Er liggen nog twee jongens op bed,Tieken heeft zich erg oevnild Toen beklaagde bij den jongen kwam, zeide deze ongesteld te zijn. Bekl geloofde dat niet en beschouwde het hoogstens als een klein gevolg van onrijp Irnit eten ,- het niet opstaan was dus onwil Hij ging even wegterugkeerende, vond hij Tieken nog in bed en juffrouw Drektraau bij bsm. Toen heelt de juffrouw de karwats op zijn verzoek gehaald ea heelt bekl. den jongen, die dus nog lag, geslagen. De verklaringen waar hij geslagen heeft, loopen uileen. Juffrouw Drektraau tilde den jongen onder de armen van bed (toen Lak reeds weg was), gaf hem een paar tikken, kleedde hem aan. Toen begon de jongen te wankelen, eerst toen zig bekl. dat Tieken inderdaad ziek was. Zij bracht hem naar 't privaat, waar hij erg braakle, doch zei: „het wordt albeter". Daarna bracbt zij hem met een ander naar het zieken huis, waar hij nog denzelfden morgen is gestorven. De ga ruche inrichting was er vol van. Men vertelde elkander: „Lik heeft Tieken zoo erg geslagen." Hem werd dii toegefluisterd toen hij bezoekers rond leidde Hij begaf zich toen naar Jacob van 't Linden- hont, vertelde dezen het geval ea verzocht den dokter te mogen verzoeken, bij de doodschoaw te constateeren, of de dood het gevolg was van het slaan. Deze stelde hem gerust Hij hoorde verder niet van de zaak, tot dat de justitie verscheen. D« president maakte beklaagde opmerkzaam, dat reeds deu vorigcn avond de ongesteldheid van Tieken aan meerderen bekend was; dac's morgens ieder die ongesteldheid waarnam, behalve beide beklaagden. Verder wees de president beklaagden op hun ernstig plichtsverzuim en slecht voorbeeld Natuurlijk moesten zij tegelijk met de kiuderen opstaan boe was and-rs toezicht mogelijk P Toch bleef beklaagde tot 7, soms tot half acht op bed, l1/» uur dus na de jongsns En welk een verkeeide toestand dat dan de meisjes reeds bezig waren de zaal tchoon te maken en hem door een jongen of een meisje, of soms door de juffrouw zelf, koffie op bed werd gebracht Wisten de heereu Vau 't Lindeuhout dit alles vraagt de president Beklaagden weten niet, of hot hun bekend was, maar wat zij wel weten, is, dat dezelfde toestand op alle zalen heersckte. Controle was er niet. De oude heer Van 't Liudenhout komt nooit op de zalen, de jonge directeur, Jacob, twee-, driemalen op een jaar, als er iets gaande is, en dan altijd na 8 uur. De werktijd der suppoosten is lang, hun arbeid vermoeiend, zoodat zij 's nachts vaak erg moe zijn en lang slapen. Overleg over da verzoiging bestaat er niet. De suppoosten verzochten dit vaak, doch de directie hondt daarvan niet Twee inaal werd een samenkomst gehouden,dairna liep de sameuwerking weer dood en bleven regel eu orde te wenschen overlaten De oude heer is te zenuwachtig tegenwoordig en de jonge is of te druk bezig met andepe dingen, of op teis Verboden om te slaan is er nooit, wei bevolen in bijzondere gevallen en ook in 'l algemeen Er wordt algemeen gekas ijd op Neerbosch, ieder weet dat Bekl begrijpen niet, dat ditden heeren Van 't Lindenhont onbekend zou zijn - De rechtbank hoorde verschillende verpleegden, die bij de kastijding van Tieken hadden toegekeken, tot zij door juffrouw Drektraan werden weggezondende jnffiouw was erg zenuwachtig en driftig en riep „Je gaat dood, je gaat dood"/ Sommige getuigen vatten dit als spotternij op, an deren als bangmakerij De gegeven klappen waren niet hard. Allen zeggen, dat slaan gebruik waa eu deze be klaagden vrij hardhandig waren. Daarna werd de zaak geschorst tot Vrijdag a s. Dan zijn eerst de deskundigen aan de beurt. overleveren, maar al de anderen snoert de vrees den mond; maar dat is nu voorbij nu zullen ze spreken, en luide ook." „Daar ze in u zulk een voortreffelijken advocaat hebben gevonden, die hun de woorden in den mond legt wellicht. Zulke menschen laten zich maar al te gaarne ophitsen tegen dengene, die hen jarenlang werk en brood heeft verschaft. En gij maakt u bij voorliefde tot de hulp en den steun der verdrukten. Gij hebt reeds vroeger bij uw eerste pleitrede daarmede 1 zulk een succes gehad; nu kunt ge uw redenaarstalent in uw eigen zaak aanwen- 1 den. Ik zal natuurlijk een klacht wegens laster tegen u indienen; dat hadt ge zeker wel verwacht „Zeker, dat is alleen mijn doel geweest. Een strijd als de onze kan alleen voor het oog van een ieder worden uitgestreden." Ronald trad plotseling dicht op Ernst toe en mat hem verachtelijk van het hoofd tot de voeten. „Gelooftge soms, dat ik u vrees?" „Ja, ge zijt bang voor me anders waart ge niet hierantwoordde Raimar, hem eenzelfden blik teruggevend. „Ge wilt weten, hoever mijn kennis gaat van uw zaken en wat ik nog heb verzwegen. Doe geen moeite om iets te weten te ko men, met een tegenstander als u is men op zijn hoede." „Daaraan doet ge goed. Met mij is het niet gemakkelijk te strijden ik heet Felix Ronald Hij richtte zich hoog en dreigend op, maar in die woorden lag meer dan de ver waandheid vin den hooggeklommen par venu. Het gansche machtige zelfbewustzijn, de ijzeren energie, die den man hadden opgevoerd, die hem hadden groot gemaakt) spraken daaruit. Hij stond daar, als had hij de wereld in zijn macht, als kon hij alles wat zich tegen hem verhief in het stof vertreden. Maar hier had hij iemand tegenover zich, die zijn geljjke was, die voor hem geen voet breed uit den weg ging, en ook in die oogen vlamde het dreigend, toen er hard en beslist ten antwoord kwam „En ik heet Ernst Raimar!" Ronald beet zich op de lippen. Hij scheen niet gedacht te hebben, zulk een tegenstand te zullen ontmoeten.. Hij had bepaald niet verwacht, dat de notaris van Heilsberg zich op gelijken voet zou stellen met hemmaar een oogenblik later vloog een onaangenaam lachje over zijn gelaat en hij herhaalde langzaam, met scherpen nadruk „Raimar jawelDie naam zal u toch wel wat onaangenaam zijn in deze openbare zaak. Op uw persoon is niets te zeggen, zeker, maar ik vrees dat men u, ondanks dat, toch niet het recht zai toekennen, in zulke zaken als deze op het ideale standpunt te gaan staan en u als den redder der zeden en der menschheid op te werpen." De houw had geen uitwerking, Ernst bleef er zeer kalmpjes onder. „Dat beteekent dus zooveel, als dat ge uw pers en uw verderen aanhang tegen mij zult ophitsen en hun het middel zult aanwij zen om mij te treffen Gij wilt mij het wapen uit de hand nemen, door de wereld te zeg gen, dat ik het recht niet heb, een wapen in de hand te nemen „Wat ik doen zal, is mijn zaak „Zeer goed maar wat ik dan doe Felix Ronald, het is niet de eerste maal Nader is bepaald, dat de tentoonstelling van vee ter Parijsche wereldexpositie, met verande ring van vroegere datums, thans zal gehouden worden van 7 Juni tot 18 Juni a. 8. Dientengevolge zijn de termijnen van voorbereidende maatregelen in verbind met de inzending voor deze afdeeling alle 14 dagen vervroegd. Deze tentoonstelling wordt gehouden op het bijbehoorende terrein met gebou wen te Viucenues. Maandagnamiddag g e- raakte op de fabriek Rigtersbleek van de heeren G. J. vau Heek Zonen te ENSCHEDÉ de 28-jarige B. Jansen tusschen de drijfriemen en werd daardoor meegevoerd, zoodat hij verder door de drijfstang zoodanig werd verwond, dat de dood spoedig volgde. Het totaal dort h-a ns in- geschreven of ingekomen giften voor de Z.-Afrik. Vereen, bedroeg op Zaterdag 10 Februari 1900 f 979.920.23 Zaterdagmorgen 11 uur geraakten de kleederen van de 7-jarige Eiisabeth van Es, wonende in de Land- straat te MAASSLUIS, in brand. Tjjdens de afwezigheid der moeder, die in de buurt een boodschap deed, speelde haar 4-jarig broertje met lucifers en stak tenslotte een stuk papier aan, waardoor de kleeren van het meisje vlam vatten. Het kind vluchtte de straat op, doch viel eenige huizen verder neer. Inmid dels toegeschoten buren droegen het kind hij één hunner binnen en wikkelden het1 in een deken. Vreeselijk waren de brand wonden, die het arme kind had bekomen, en waaraan zij Zondagmorgen is overleden. Moord te APPELTERN. Maandagmorgen te 4 uur zijn onder geleide van twee rijksveldwachters de beide zusters Levoir, die bij den moord tegenwoordig zijn geweest, ah krank zinnig naar Tiel gebracht, om verder naar Medemblik te worden vervoerd. Ook werd tegelijk Spiering uit Tiel daarheen gebracht. Ook verwacht men, dat verschillende leden vau het gezin van de wed. Scherf uit Batenburg in den loop van deze week derwaarts gaan. De leden der sekte behooren niet allen tot den gegoeden boerenstand. De moor denaar Scherf is rijk, de voorganger Spie ring doodarm, de overigen zijn kleine iandbouwers of neringdoenden. Dibbits woonde op een gepachten hof, maar bezit zelf geen voet grond Deze Dibbits, die voor waanzinnig moet doorgaan, weet zeer verstandig te praten over paarden enz Aan het Centr. wordt gemeld, dat alle sekteleden worden geboycot. Twee hun ner, een te Appeltern en een te Maas bommel, zijn neringdoenden, doch nie mand komt iets koopen. De glasramen hunner huizen zijn stuk, doch geen enkele huisschilder daar wil ze herstellen en men vertelt zelfs, dat de geestdrijvers in geen enkelen winkel iets kunnen bekomen. Z a a k-T r o e 1 s t r a. De Hooge Raad verwierp Maandag het cassatieberoep van mr. Troelstra, die we gens smaad van den officier van justitie te LEbiUWARDEN is veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Deheer Troelstra zal dus de uitgesproken straf hebben te ondergaan, tenzij hij zich naar het buitenland begeeft en daar blijft totdat de straf is verjaard (in dit geval na 8 jaren), óf gratie vraagt en erlangt. Zya lidmaatschap van de Tweede Kamer verliest de veroordeelde niet. Ontzetting van rechten, waaronder ook van het be- kleeden van ambten en de verkiesbaar heid, kan door den rechter in bepaald door de strafwet aangegeven gevallen worden uitgesproken,maar is niet meer als voorheen, toen men nog „onteerende straffen' kende, een vanzelf sprekend gevolg van een veroordeeling wegens sommige misdrijven. Bij het misdrijf van „smaad",waaraan dehr 'I'roelsta is schuldig verklaard, is aan den rechter de genoem de bevoegdheid niet gegeven wèl bij dat van laster. De Gymnastiekvereeni- ging „De Westfries" te Uaisiuger- horu hield op den avond van 11 Februari in de kolfbaan van den heer Slotemaker eene openbare uitvoering. Evenals bij eene vorige uitvoering, was er een talrijk publiek aanwezig, aat zich meerendeels zeer amuseerde onder de komische voordrachten van den heer Abr. dc Winter, die door „de Westfries" was uitgenoodigd de uitvoering af te wisselen met zijne geestige stukjes. Dat niet allen zich hiermede erg vermaakt hebben, is eene quaestie van smaak en daarover valt niet te twisten, zooals men weet. Daarbij komt nog, dat bet dol-komische allicht verveelt en flauw gaat worden, en dan is de pret er af j dat is nu eenmaal niet anders. In dat oi zicht zullen de muzikanten van het fanfarecorps van Oudkarspel, met hunnen directeur, den heer K. Kos, zich verzekerd kunnen houden van beter succes. Wie, ouder de aanwezigen gaarne een stukje muziek goed hoort uitvoeren en zelf beoefenaar van instrumentale muziek is, zooals er thans overal worden aangetroffeu,zil zeker daarin iets van zijn gading hobben gevonden en met aandacht de muzieknummers tot het einde toe heb ben gevolgd 't was wel der moeite waard. Ook de gymnastiek gaf veel goeds. De „Westfries" telt onder hare leden uitstekende rek- en brug-werkersbrug en rek waren twee goede nommors op 't pogramma. Het slotnommer, een groep hel verlicht door Bengaalsch vuur, kon door de be perkte ruimte op 't tooneel niet geheel tot haar recht worden gebracht. dat wij zoo tegenover elkaar staan. Zulk eene ontmoeting hebben we ook een tiental jaren geleden gehad, en de woorden die er toen zijn gesproken, zult gij, evenmin als ik, hebben vergeten." „Neen, maar ge hadt beter gedaan, mij daaraan niet te herinneren," zeide Ronald. Hij scheen opeens zijn volle kalmte terug te hebben gevonden. „Gij waart toen in uwe vertwijfeling niet toerekenbaar en met een gek treedt men niet in het gericht anders hadt ge voor dat uur moeten boeten." „Ik heb reeds toen geweten, dat men bij de menschen niet moet aankomen met ver onderstellingen, maar met bewijzen." Ernst sprak slechts halfluid, maar de klank zijner stem, zijn gansche persoon liet duidelijk merken, dat het iets vreeselijks was, dat hem bezighield. „Wat ik in mijn boek heb gezegd, daarvoor zal Steinfeld zelf de be wijzen leveren, maar ik zeg uuw couranten zult ge het zwijgen opleggen. Wanneer de schuld mijns vaders door u in het geding wordt gebracht, wan neer ge de wonden van voor 10 jaar weer openrijt, dan is voor mij ook alle bezonnen heid voorbij. Dan, bij den eeuwigen God, slinger ik dat, wat tot dusverre maar één maal over mijne lippen is gekomen, de wereld in, zonder bewijzenNü zal men mij tenminste wèl gelooven Het was de uitbarsting van een lang gedragen leed. Ronald antwoordde geen woord op deze stormachtige ontboezeming. In zijn gelaat werd geen spier vertrokken, slechts in zijn oogen laaide een duivelsche haat, en zijn rechterhand greep onwillekeurig naar den borstzak van zijn jas.Rainiar zag dat en deed een stap terug. „Wat moet dat vroeg hij scherp en luid. Ronald scheen zich te bezinnen en liet langzaam de hand weer zinken. „Gij hebt gelijk, 't is niet goed als wij elkaar onder vier oogen spreken, dat zou nog eens tot een ongeluk kunnen leiden. Het verdere zal zich vanzelf wel afwikkelen. Dus tot weerziens Daarmede ging hij, met hoog opgericht hoofd en vasten tred,steeg in het buiten op hem wachtende rijtuig en riep den koetsier toe: „Naar Gernsbach 1" Ernst bleef alleen, maar de melancholie van straks was verdwenen. Deze ontmoe ting had hem getoond dat het nu geen tijd was om over zijn verloren geluk te treuren. Hij haalde diep adem, het ver ruimde zijn borat en vast en luid sprak hij: ooruitten strijdehet leven in 1" Majoor Harmut was als de gelukkige verloofde naar de stad teruggereden en notaris Treumann was tegelijk vertrokken, niet minder gelukkig in het bezit van het groote nieuws dat hij binnen Heilsberg bracht. Max had zich .bij zijn oom aange sloten, natuurlijk in zeer gedrukte stemming, want ook de land-idylle eindigde voor hem met een ontgoocheling. Geen van hen had er eenig denkbeeld van, dat in het gesloten rijtuig dat hen voorbijsnorde, Felix Ronald zat. Het schemerde reeds toen deze op Gernsbach aankwam. De begroeting in Wilma's tegenwoordig heid was voorbij eu de beide verloofden traden Edith s kamer binnen en nu zij alleen waren, trok Ronald zijn verloofde harts tochtelijk aan zijn borst. WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1900 | | pagina 1