te Helder. HÜISHMIDSTEB Dienstbode, teil vast vast Work man, liarbierszaak. Binnenlandsch Nieuws. Anna Paulowna, 13 Febr. 1900. GEMENGD NIEUWS. Burgerlijke Stand. vóór l Maart e. k. J. P. van VARIK 2. een of meer getuigschriften, waaronder, zoo zij bij eene lagere school werkzaam zijn geweest, een getuigschrift van het Hoofd dier tschool, en POUTfcMA. 1®. Zweet Timmerman y P. TIMMERMAN. T. TIMMERMAN-de Jongh. C. KEIJZER. K. KEIJZER-Timmkrman. (jjj P. BOL. N. BOL-Timmerman. GEVKAAGD, Gevraagd: ADVEKTEN I1EN. Wordl GEVRAAGD, TE KOOP! goed beklante A n t j e P o t. Jn van DUREN en Kinderen. C. Burger, Schagan, Couranten, Tij isch i fi en Boek- en Miziek werken. Woensdagochtend was de toestand on veranderd, behalve dat de Boeren nog een kanon in Doornkloot opgesteld had den. De Engelschen op den Yaalkrans verschansten zich zoo goed zij konden, maar leden voortdurend nog verlies. Later op den dag werd het hoe langer hoe duidelijker, dat, al mocht de infanterie zich ook door een krachtigen aanval een weg kunnen buien dwars door de stel lingen der Boeren, het bij de volgende krijgsverrichtingen onmogelijk zou zijn de veiligheid van den verbindingsweg te waarborgen. Dus werd besloten den Yaalkrans te ontruimen. De ontruiming begon Woensdagmorgen negen uurde pontonbrug werd afge broken nadat Hiwyard's strijdmacht op den rechteroever teruggekeerd was Den volgenden ochtend trok het geheele leger terug buiten het bereik van de kanonnen der Boeren, die voortgingen met schieten. Nog een reden voor de ontruiming van Yaalkrans schijnt te zijn, dat de Boeren bezig waren de verbinding van Buller's leger met den spoorweg te bedreigen, met andere woorden, dat ze hem ook zouden hebben ingesloten. Men is nog ongerust, dat de verbindingslijn ver in het zuiden bedreigd wordt door een be weging der Boeren. De berichten willen, dat Bulier weer spoedig opnieuw aan het werk zal gaan. HoeP Van de verliezen is eigenlijk weinig bekend; de Boeren noemen de verliezen van hun vijand zwaar, de Engelschen teekenen ze als van weinig belang, Had Bulier naar Ladysmith gewild, men zou Doornkloof hebben moeten be stormen en dat had minstens 3000 levens geëischt.en dan zou Buller niet sterk genoeg zijn geweest, verder naar Ladysmith op te rukken. 100.000 Man heeft Buller noodig om Ladysmith te ontzetten. Lord Roberts, de opperbevelhebber, van wien men in Engeland zooveel goeds verwacht, is bij Methuen aan de Modder- rivier en heelt het bevel daar op zich genomen. Wellicht dus nieuwe aanvals plannen op Kimberley, want het leger daar is aanmerkelijk versterkt. De Boeren zetten de beschieting van Kimberley met kracht voort. De stad wordt nu haast even lang belegerd als Parijs indertijd. De vrouwen en kinderen dragen de ontberingen met moed. Van Engelsche zijde was het bericht ingekomen, dat de Boeren bij Colesberg waren omsingelddat dit juist bijna andersom zou zijn, zegt het volgende telegram uit RenBburg 't Is verkeerd te veronderstellen, dat de Engelschen op eenigerlei wijze de Boeren bij Colesberg omsingeld hebben. De Boeren bezetten een grooten halven cirkel ten Noorden van de stad, die alle wegen naar Oranje-Vrijstaat omvat. De Boeren zijn zeer actief, bedreigen de Engelschen op deu rechtervleugel en hebben het wagenverkeer der Britten onderbroken. In Trausvaal wordt een algemeene mobilisatie van de vrouwen voorbereid, Kruger en Joubert hebben alle mogelijke moeite, om de vrouwen tegen te houden, en moesten beloven, dat men haar de wapenen zou geven, zoo de Engelschen de republieken binnenvielen. Londen, 13 Februari. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de verliezen van generaal Buller van 5 tot 7 Februari bedroegen 26 gedood en 324 gewond. Rensburg, 13 Februari. De terugtocht van de Engelschen uit hun stellingen westwaarts, den Coleskop inbegrepen, was noodig door de tegenwoordigheid van een sterke legermacht Boeren en het opstellen vaD een groot kanon op den Bastaard- nek, die het heeie land in de rondte bestrijkt. Londen, 13 Februari. De „Daily Mail" verneemt uit RensburgDe terugtocht van de Engelschen is erger dan men dacht. Er had een ernstig gevecht plaats en aan beide zijden waren de verliezen zwaar. Het is twijfelachtig ot de Eugel- schen Rensburg kunnen houden. De telefoon inde HAAR LEMMERMEER. De Haarlemsche Rechtbank deed Dinsdag uitspraak in het rechtsgeding tusschen den Staat der Nederlanden en het bestuur van den Haarlemmermeer- polder betreffende de telefoon. De Rechtbank verwierp al de gronden, waarop de Staat zijn eisch tot schade vergoeding baseerde en wees derhalve den eisch af. Als een bewijs van den vooruitgang der humanitaire begrippen verdient vermelding, dat de Kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. te Nieuwe Nie- dorp den arbeider D. Jansen, die bezig is met het afschrobben der muren van het kerkgebouw, gedurende 3 maanden (den tijd, dien hij ongeveer voor dat werk noodig heeft) tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken heeft verzekerd. Moge dit voorbeeld spoedig algemeene navol ging vinden. Zaterdag werd door de IJsclub HLolliorn een vergadering gehouden, waarin door den Secretaris- Penningmeester Rekening en Verantwoor ding werd gedaan van zijn gehouden be heer over 1899. Niettegenstaande de vele uitgaven voor uitgeloofde prijzen en ar- beidsloonen voor het maken en be nijdbaar houden der banen sloot de rekening met een batig saldo van f125. Verder werd in die Vergadering besloten op Dinsdag 13 Februari, 's middags ten 2 uur, hardrijderij ten houden voor jon gens naar leeftijd in twee groepen te verdoelen en, weer en ijs dienende, op Donderdag 15 Februari eec hardrijderij te organiseeren uitsluitend voor de Heeren L'den der IJsclub. De door hen te winnen prijzen zouden dan worden afge staan aan die behoeftige gezinnen of weduwen, weike zich daarvoor in tijde bij hen aanmeldden. Door het omslaan van het weer zijn echter al die plannen tot gelegener tijd uitgesteld. Gisteravond had in het lokaal van den heer Volder de 7e algemeene vergade ring plaats van het begrafenisfonds „Al gemeen Belang." Zij werd geopend door den heer P. Kuiper, die zijn leedwezen uitsprak over de trage opkomstverder deelde hjj mede, dat in bet verloopen jaar 33 nieuwe leden zijn aasgenomen, een cijfer veel te gering in vergelijking van da bevolking. Des te gunstiger is het ech ter met de financiën gesteld. Aan de beurt van aftreding zijn de heerenT. van IJzendoorn, secretaris Jb. Smiers, com missaris, tevens vice-voorz., terwijl de heer K. ook nog mededeelt dat hij wegens vertrek uit de gemeente zijne betrekking als voorz. moet nederleggen. Daarop worden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f 366.045 en de uitgaven t 169,265, zoodat er een batig slot is van f 196.78. Op 31 Dec. '99 bevond zich in kas de som van f 964 13, tegen f 767.355op31 Dec.'98. Bjj stemming worden tot nazien van boeken en bescheiden benoemd de heeren G. Volder en P. Slikker, die na onder zoek tot goedkeuring concludeerden. Vervolgens wordt tot voorzitter gekozen de heer Jb. Smiers, welke deze functie aanneemt, tot secretaris herbenoemd do heer Van IJzendoorn en tot commissaris in plaats van den heer Jb. Smiers de heer Volder, welke echter bedankt, waarna benoemd wordt de heer P. Slikker, die de betrekking aanneemt. Verder wordt nog de heer A. de Boer tot vice-voor- zitter gekozen. Bij de rondvraag bespreekt de heer Kuiper het denkbeeld om voor de ver- eeniging een lijkkoets aan te schaffen, welke voor de leden eventuëcl kosteloos zou worden beschikbaar gesteld, terwijl anderen ze zouden kunnen gebruiken tegen billijke vergoeding. Ook wordt opgemerkt, dat zulks waarschijnlijk aan leiding zou geven tot vermeerdering van het ledental. De heer Volder is van het denkbeeld niet afkeerig, maar vindt, dat de finan ciën nog niet in zoo'n toestand zijn, om dergelijke belangrijke uitgaaf te wettigen. De heer De Boer wil een onderzoek instellen naar de kosten, naar aanleiding eener mededeeling, dat in de buurt een dergelijk rijtuig wordt te koop aangeboden. Bjj meerderheid van stemmen wordt tot dit onderzoek besloten en een commis sie daarvoor gekozen, die deze opdracht aanneemt. De heer De Boer dankte ten slotte den heer Kuiper voor de vele en goede zorgen aan de vereeniging gewijd, waarna de laatste met eenige woorden afscheid neemt en zijn beste wenschen uit voor den bloei van het fonds. Anna Paulowna. De postduif, door den heer Uileman alhier opgevangen (waarvan in een vorig nummer werd gesproken) is door het Rijkepostduiveustation te Amsterdam op gevraagd en derwaarts door genoemden heer verzonden. Maandag j. l.had in het lokaal van den heer P. Haringhuizen eene vergadering plaats van de afdeeling fNieuwe JNiedorp van „Het Witte Kruis." De Voorz., de heer Jb. van der Stok, opende de bijeenkomst, en daarna werden de notulen na voorlezing met dank aan den Secretaris goedgekeurd. Naar aan leiding der notulen deelde de Voorz. mede 1. dat de algem. vergadering overeen komstig den wensch der afdeeling, de oude subsidie-regeling had gehandhaafd 2. dat het genoemde werkje over „Tuberculose" van Dr. Pijnappel onder de leden was verspreid 3. dat de ijskelder reeds bjj de eerste vorst was gevuld, maar dat de qualiteit van het ijs niet best was, zoodat het vermoedelijk niet het geheele jaar 1900 zou kunnen duren 4. dat de goederen, gebezigd bij het ziekte- en sterfgeval van den heer P. Baas, voor rekening der afd. zouden worden ontsmet. Omtrent een uitnoodiging van den Secretaris der afd. Velsen, om een bijdrage van b. v. f 5.of f 10.— te willen afstaan voor „Het Roode Kruis," had het bestuur geen vrijheid gevonden preadvies uit te brengen. Over het voorstel D. Kuilman, niets te geven, staakten de stemmen, zoodat dit volgens het reglement verworpen was. Op voorstel van den heer S. Wit Az. werd nu de bjjdrage op f 5.gesteld. Een schrjjven van den heer B Sies- werda, dat hjj als bestuurslid bedankte, werd voor kennisgeving aangenomen. In de Mei-verg. zal in de vacature worden voorzien. Het jaarverslag volgde. Het ledental was met 3 achteruitgegaan, maar niettemin voldoende gebleven voor de hoogste subsidie-uitkeering. Van de materialen werd ruim gebruik gemaakt71 afgifien van 86 voorwerpen voor 49 personen, welke cijfers in '98 waren 53, 58 en 36. De ijskelder ont ving een groote verbetering; afgegeven werden binnen den kring der afd. 8 stukken zoetwatèrjjs en 16 emmers ruw ijs en buiten den kring 2 stukken en 4 emmers. De Rekeniug over 1899 was nagezien door de heeren S Wit Az., A. Houtkooper en D. Pool, op wier advies de vergadering b sloot tot goedkeuring, met dank aan den penningmeester. De ontvangsten waren f503.735, het batig saldo f 49.915. 20 Dreggen waren aangeschaft en bijna alle geplaatst. De begrooting voor 1900 wees een totaal cijfer aan van f 503.915 in ontvang en uitgaaf. Het bestuur verklaarde, voornemens te zijn, zoo mogelijk gezamenlijk met de zuster-afd. „West-Friesland" en behoudens toestemming van het gem.- best., een filter te plaatsen in de School aan de Langereis. Ook wenschte het bestuur creolin in voorraad te nemen en tegen den kostenden prijs aau ieder particulier over te doen. Op voorstel van den beer D. Kuilman, werd wegens de steeds toenemende werkzaamheden van den bode-magazjjn- meester-ijsmaker enz. enz., den heer D. Pool Nzdiens salaris met f5. verhoogd. De begrooting werd vervolgens vast gesteld. Op verzoek van den heer J. Keilman werd nu, naar aanleiding van een ingezonden berichtje in de „Schager Courant" over het slecht resultaat der dreggen bjj een plaats gehad hebbend ongeval te Barsingerhorn deze kwestie besproken. Met de aanwezige dreg werd een proef genomen en ten slotte was men algemeen van oordeel, dat de groote eenvoud van het voorwerp bjj kalm afwinden en goed uitwerpen een falen van de beoogde werking nagenoeg onmogeljjk maakt. De enkele nog disponibel zjjnde dreggen zouden nog hier en daar worden geplaatst. Wjjl niemand meer een bepaald voor stel had, werd nog eenigen tijd besproken, hetgeen nu of later misschien een onder werp van de zorg van H. W. K. zou kunnen zjjn zoo o.a. 1. het maken vaa een badhuis ot een zwemgetegenheid 2. het slaan van nog enkele norton- putten o a. een te Moerbeek en nog een in de kom 3. het maken van een doorlaatpomp in de voorsloot nabij de Sljjksteeg, om een goede waterververschiug te krjjgen in de tegenwoordige stinkslootea aldaar. Hierna sloot voorzitter de verg. met een opwekking tot trouwe opkomst der leden. Het fanfarecorps Exceleior" Nieuwe Niedocp wenschte nog vóór hare openbare concerten op 16 en 18 dezer uiting te hebben gege ven aan hare gevoelens van dankbaar heid en erkenteljjkheid voor de vele diensten en de bereidwilligheid, die de heer D. Kuilman steeds aan de vereeni ging heeft bewezen, waarom zjj hem Zaterdag j. 1. tot eerelid heeft benoemd. Stenografie. Aan C. van Heerikhuizen, leerling aan de Rjjks- kweekschool voor onderwjjzers te HAAR LEM, is het diploma A. voor de zuivere toepassing van het correspondentieschrift en vertrouwdheid met het systeem „Stolze-Wéry" uitgereikt. Zondag 18 Februari a. s. zal vanuit AMSTERDAM des avonds om 11.55 (spoortjjd) een extra trein naar Alkmaar en Helder loopen, stoppende aan alle tusschenstations. Liefhebbers van komedie enz. kun-en nu profifeeren. Duivelbanner». Zooals voor eenigen t\jd te Appeltern een troep godsdienst-waanzinnigen een boe renknecht, („die den duivel- in het l\jf had", hebben vermoord, meenende, dat zy daarmee „den duivel uitwierpen", zoo bestaat er, naar de Revue des Revues van deze maand meedeelt, in Noord-Amerika in de staten Maine en Nieuw-Hampshire een secte, die door het verjagen van duivels ziekten wil genezen. Als onfeilbaar middel wendt zfj daartoe aan het wel ter plaatse toebrengen van klappen met behels op het lichaam van den patiënt. De uitvinder van deze geneeswijze, F. W. Sandford, en zfjn aan hangers, die zich de Werkers van Sandford noemen, beweren geheel en al te leven naar Mozes' leer. De duivel is voor hen de verpersoonlijking van ziekte. Dus is hét middel om ziekten te genezen het uitdrijven van den duivelhem krachtdadig dwingen het lichaam van zijn prooi te verlaten. En dat geschiedt op de bovengemelde wijze. Deze secte, die, hoe onwaarschijnlijk het ook schijnen moge, zich snel en aanzienlijk heeft uitgebreid en aanhangers telt in tal van plaatsen in de Vereenigde Staten, bloeit vooral te Manchester in Nieuw-Hampshire, waar zjj bestuurd wordt door C. W. Hutchins, een gewezen boekdrukker. Toen deze de doopsgezinde kerk verliet en zich tot Werker van SaDdford bekeerde, volgden hem velen zijner geloofsgenooten, het eerst en vooral vrouwen. Hutchins was arm. Van alle kanten kwamen ziekeD tot hem om genezen te worden door gebed en bijbelslag en de giften stroomden hem zoo overvloedig toe, dat hij nu een prachtig huis bewoont in de aristocratische wijk der stad. In September 11. werd een schatrijk koop man, C. B. Flotcher te Manchester, aangetast door een hoogstgevaarlijke ziekte, en liet 1 zich, nadat a'le middelen aangewend warm en de mannen der wetenschap hem reeds hadden opgegeven, doodziek naar Hutchins brengen. Drie dagen lang kwamen de Werkers van Sandtord bjj hem bidden en drie dagen lang ranselden zij in gemoede zijn lichaam met hun bijbels om den demon I te verdrijven. Den vierden dag was de heer Fletcher dood. Mevrouw Fletcher was bjj deze duivelverbanning tegenwoordig. Hutchins heeft in Augustus 1L zijn zoon verloren, een jongen van zeventien jaar, die pas hersteld van eene zware ziekte uit den Spaansch—Amerikaanschen oorlog terug keerde, maar thuis weder instortte, zoodat zijn herstel twijfelachtig werd. Men poogde hem te behouden door de methode der Wer kers. De jongen stierf na enkele dagen. De vader toonde verdriet noch verwondering Het is Gods wil, zeide hij eenvoudig, dat mfin zoon niet leeft. Genezingen komen slechts zelden voor; maar dat wijst, volgens de aanhangers der secte, alleen maar op gebrek aan geloof bij don ziekeiedere keer dat het geloof van den patiënt even volKomen is als dat van den Werker, is het welslagen niet twijfelachtig. Men gaat intusschen bij het duivel-verdrijven niet altfid op dezelfde manier te werk. Som mige banners kruipen plat op den grond door de ziekenkamer en bidden onophoudelijk, dat de booze geest toch verdreven moge wordenzij houden het soms zoo lang vol, dat zij van uitputting op den grond inslapen. Anderen loopen de kamer rond,op Indiaansche wijze achter elkaar, steeds de muren slaande met hun bijbels, terwijl ze den duivel gebieden heen te gaan. Wanneer ze hem hebben, jagen ze hem achterna tot op straat en vervolgen hem honderden meters ver met hun geschreeuw. Sandford heeft zijn secte bescheiden genoemd„Kerk van der. levenden God, steunpilaar en grondslag der waarheid." De vrijwillige bijdragen van zijn zieken en zijn getrouwen hebben hem reeds in staat gesteld op den berg Benlah (op negen mijlen afstand van Freeport in den staat Main») een kerk te bouwen, een school, een gesticht voor kinderenen een inrichting waarde patiënten de behandeling met het geloot ondergaan. Zooals men dus in andere ziekenhuizen een operatiekamer heeft, zoo heeft, men hier een zaal oor duivel-verbanning. Nog pas korten tijd geleden heeft Sandford aan zijn volgelingen verteld, hoe hij tot de stichting zijner secte gekomen is „Het is vandaag juist acht jaar geleden, zeide hij, „dat te Old Orchard, God mij is verschenen. Hjj sprak tot mij één enkel woora, en dat woord is voldoende geweest om mij te zeggen hoe mijn leven in het vervolg moest zijn. Dat woord is: Armaged don. Ik bracht een wonderbaarlijken nacht ooor er geschiedde iets bovennatuurlijks. De duivels werden uit mijn binnenste verban nen, zonder dat ik er mij van bewust was. Maar in Christus' naam sprak God met mij als met een vriend." Wem. SCHAUKN. Ingeschreven van 10 tot en unet 13 Februari. Geboren: Johanua Catriene, dochter van Jan Bieren broodspot en Sw-antje Honijk. Ondertrouwd en Overleden Geene. Getrouwd Coruelis Groentjes eu Clasina Maria Josephina Gielen. Marktberichten. HOORN, 10 Febr. 1900. Aangevoerd H.L, 5.50 a a 4.50 a 3.25 a 9.a 8.75 a 12.— a 7.50 a 8.a 10.— a 5.75 a 6.50 ö!ö0 4.— 10.— 12.— 15. 13.— 9.— 11.— 6.— 17.— a 14.50 a 40.— a 50.— 9.— a 18.— 20.— a 26.— 6.— a 20.— 100.— a 180.— 4.— a 9.— 3.50 a 3.25 —.67 a .72* Tarwe Rogge Gerst Haver Witte Erwten Groene Grauwe ale Bruine boonen Witte Paarden Mosterdzaad Karwijzaad 2 Zeugen 36 Varkens 102 Schapen 82 Kalveren 9 Koeien 92 Biggen Kipeieren per 100 1450 koppen boter, p. kop .6' ALKMAAR, 10 Febr. Aangevoerd 2 Paarden f 80.a 400. 1 Koeien en ossen per K.G. 51 nucht. Kalveren 171 magere Schapen 83 magere Varkens 170 Biggen 8 Bokken en Geiten 2228 koppen Boter. p. kop Kipeieren per 25 ALKMAAR, 12 Febr. 1900. Aangevoerd 7 Koeien f 210.a 240.62 Vette kalveren f 35.a 130.—, idem per K.G. f .80 a 1.00, 43 nuchtere idem f8.a 16.vette Schapen f a 294 Vette varkens per K.G. f .34 a .40, 21 magere idem f 11 a 13. 0 magere schapen f a PURMEREND, 13 Febr. Aangevoerd: 267 vette runderen f .50 a .66 p. K., 6 stieren, vette koeien, matig, gelde- vlug, melk- stug, allen prijshoudend, 1U3 vette kalveren f .7 5 a .95 p. K., 458 nucht. idem. beiden matig,f 8 a f 18, 738 schapen en lammeren, prijshoudend matig, 309 vette varkens 34 a 40 ct. p. p., vlug, 27 magere f 17.a 14.226 biggen f 4. a 8.--, beide matig, kal koeien f a -, 10 paarden. Kleine kaas f 31.middelbare f a aangevoerd 69 stapels. 925 K.G. boter f 1.45 a 1.55 Kipeieren f 4 a 3.50. De Schoolopziener in het District Haarlem maakt bekend, dat op I pril nieuwe leerlingen kunnen geplaatst worden aan boven genoemde lessen en aan de daaraan toegevoegde Voorbereidende klasse. Zij, die tot deze lessen wenschen toegelaten te worden, moeten zich aanmelden bij den Directeur der les sen, den heer aldaar, ouder overlegging van 1. hunne geboorte-acte 3. eene verklaring van hunne ouders of voogden, dat deze voor nemens zijn hem of haar voor het onderwijs te bestemmen. Voor toelating tot de Voorbereidende klasse moet men op 1 April 1900 den leeftijd van 12 jaar, voor die tot de Normaallessen den leeftijd van 14 jaar bereikt hebben (K. B. van 29 Juni 1890, St No. 97). De Districts-Schoolopziener voorn., Den 17 februari a.is het de dag, dat onze geliefde Oom en Tante j^j en j$ voor 50 jaar in den echt ver- eeuigd zijn. |j) K 140.— a si- a a 16.— io.— a 20.— 10.— a 14.— 5. a 8.75 3.— a 6.— —.70 a —.75 1.— a 1.12® Nieuwe Niedorp, Febr. 1900. jjjj WKi K A AO, liefst tusschen 30 en 40 jaar. Brieven onder lett. IV., bureau Schager Courant. met 1 April a. s., een bij Jn. O t 1424Hit, Veerweg, Anna Paulowna. goed kunnende melken en rijden in dienst te treden 1 Mei of eerder. Te bevragen br. fr. Letter H., bureau Schager Courant. tegen 1 Mei a. s., een goed kunnende melken, bij 8i. BiOOIJ, Burghorn, Schagen. Wordt direct ter overname aange boden eene Te bevragen bij P. OIDEMH.IK, te KOL HORN. Heden, overleed, tot onze diepe droefheid, zacht en kalm, in den ouderdom van ruim 58 jaren, onze geliefde Echfgenoote en Moeder Kolhorn, 10 Febr. 1900. 011 begint met een nieuw kwartaal, voor opgave vervoege men zich bij alwaar men zich kan abonneereu op alle

Schager Courant | 1900 | | pagina 3