Nitift-, AlTETUlliE- k Zondag 13 Februari 1900. 44ste Jaargang No. 3436. MM mazitkt tier weet UitgeverP. TRAPMAN. Medewerker: J. W 1 X iv E L. Dit nummer bestaat uit twee bladen. KERS TE BLAD. Gemeente Sc hagen. Bekendmakingen. Openbare Vergadering van den RAAD der gemeente 8chagen,op Dins dag 20 Februari 1900, des voor middags ten 10 ure. Buitenlandsch Nieuws. TRANSVAAL Binnenlandsch Nieuws. en Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden A.DVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst, INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureao: SCHAWIilll, Laan. O 4. Prijs per jaar f 8.Franco per post f 8.60, Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 6 regels f 0.25;iedere regel meer 6 et Groote letters worden naar plaatsruimte beregend. Punten van behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Wijziging poütie-verordening. 3. ld. verordening commissie Rietboscb. Schagen, 16 Februari 1900. De Burgemeester, S. BERMAN. Nu èn Bulier, èn Warren, èn Lyttleton, èi Methuen, èn Gatacre, én French, èn White, met hunne 120.000 soldaten niet in staat vija om de Engelsche suprematie in Zuid-Afrika te vestigen, zal er in Engeland een smeekbede tot God-Almach tig worden gericht, om de Engelsche wapenen te doen zegevieren. Een comité van aartsbisschoppen, bisschoppen en andere godgeleerden heeft eene verzameling gebeden opgesteld, die op vijf Zondagen zullen opgezonden worden tot den Heer der heirscharen, ten behoeve van Hr, Mr. vloot en leger in Zuid-Afrika. Ziehier eene aanhaling uit een dier gebeden „Allerbarmhartigste Vader, wij smeeken U nederig,laat Uw beschermende zorg zijn over hen die opgegaan zijn om den strijd van hun land te strijden tot verlossing van de verdrukten en voor de handhaving van de gerechtigheid en de gelijkheid onder de men-chen." Zouden dan die allen verblind zijn en werkelijk gelooven, dat Milner en Rhodes- Chamberlain en Comp. den fakkel van den oorlog hebben ontstoken, om verdrukten te helpen en gelijkheid onder de menschen te vestigen Of zou de dui vel der eer- en heerschzucht deze dienaren Gods in zijne netten hebben verstrikt Dan W6e hen In Psalm II vers 4 en 5, lezen we: „Die in den Hemel woont zal lachen de Heere zal ze bespotten. Dan zal Hij tot hen spreken in Zijnen toorn en in Zijne grimmigheid zal Hij ze verschrikken."Den zegen af te smeeken voor de staatkunde van een Chamberlain, is die voor eene kwade zaak. Psalm 139 vers 12 zegt daarvan Een man van kwade tong zal op de aarde niet bevestigd worden een boos man dos gewelde, dien zal men jagen totdat hij geheel verdreven is. Wij kunnen begrijpen, dat de Engel- schen reikhalzend naar beter tijdingen uit Zuid-Afrika uitzien, te meer daar men van a.le kanten optrekt, om een welp van den gekwetsten luipaard te rooven. Tot hen, die van de gelegenheid zoeken te profiteeren, behoort ook Ierland. John Redmond, de leider der vereenigde Iersche partijen, heeft eene oproeping tot het Iersche volk gericht, waai in hij verklaart, van Engeland's benarden toe stand gebruik te willen maken ten voordeele van Ierland. Hij wil over geheel het eiland eene agitatie in het leven roepen ter verkrijging van Home Rule en oplossing der landquaestie. De strijd voor een eigen parlement, voor eene eigen Iersche wetgeving naar de eigenaardige behoeften des lands, de opheffing van het groot-grond bezit, sedert de dagen van den stadhouder koning in handen van enkele Engelsche baronnen, werd voor eenige jaren onder de bekwame leiding van Parnell met grooten geestdrift gevoerd. De groote „Old Man" Gladstone verklaarde zich in beginsel voor Parnell's staatkunde, wat een scheuring in de liberale partij ten gevolge had. De liberale unionisten, voorstanders van een onverdeeid rijk, sloten zich bij de conservatieven aan, waardoor de partij-verhouding ontstond,die den tegenwoordigen toestand beheerscht. Chamberlain met zijne 70 partijgenooten houden den evenaar des lands in de band. De conservatieven zijn gedwongen den radicalen heer Chamberlain in hun te gedoogen, of zei ven afstand regeoring te doen. midden van do Poor dik en dun draaft de minister v. koloniën met zijne amhtgenooten voort, terwijl dezen den moed en de kracht ontbreekt, om den wilden voorman tegen te houdeu. Welk eene zeldzame inconsequentie bestuurt de daden van dit ministerie Den Ieren, een eigen volk van Keltischeir stam, in taal, godsdienst, zeden en volks aard geheel met de Angel-saksische En- gelschen verschillende, wordt zelfbestuur beslist geweigerd voor het district Johan- netsburg in Transvaal met zijne geïmpor teerde vlottende bevolking uit alle natiën deraarde samengesteld,was een der eischen der Engelsche regeeringHome Rule. Zoo wijzigen zich de hoogere politieke beginsels al naar het eigenbelang het mee brengt. Of Engeland ter wille van de mede werking der Ieren zich concessies zal getroosten, is moeilijk to gelooven. De afstand zjjner rechten op het medetoe- zicht der waterwegen, die de Caraïbische Zee en den Grooton Oceaan te eeniger tijd 1 zullen verbinden, aan de Vereenigde J Staten, heeft dezen nog niet tot oube- paald bezitter van het wereld-kanaal 1 gemaakt. Het nieuwe plan, om langs de St. Juan-rivier over het Nicaragua-ineer de verbinding tusschen de beide oceanen tot stand te brengen, stuit op plotselinge moeilijkheden. Tusschen Nicaragua, Frankrijk en Bel gië bestaat een verdrag, waarbij de eerste staat het recht van toezicht erkent van Frankrijk en België op alle waterwegen, die den Atlantischen Oceaan en de Groote Stille Zuidzee zullen verbinden. De beide Europeesche rijken nu zou den niet genegen zijn om de rechten, door die overeenkomst verkregen, prijs te ge ven. 't Is dus nog geen gangbare munt, die Uncle Sam uit den Afrikaanschen oorlog heeft geslagen. 't Is opmerkelijk, in welk een nauw verband alle staat kundige gebeurtenissen van eenig aanbe- lang, met de Afrikaansche quaestie staan. Wij wezen reeds in een vorig over zicht op de troebelen in Egypte, op de houding van Abessynië, op de Russische plannen in Azië, op de aangelegenheden in Bulgarije eu Turkije. Thaus wordt bericht, dat te Lissabon ia de Kamer van afgevaardigden een belangrijk debat plaats heeft gehad over het door deu vorigen minister van koloniën uitgespro ken beginsel, om enkele koloniën van de haad te doen. Natuurlijk had die afstand betrekking op de Engelsch-Duitsche j overeenkomst, waarbij deze rijken Portu gal tegeu vergoeding van eeu deel zijner buitenlandsche bezittingen, uit zijne fiuan- ciëele moeilijkheden zouden redden. Engeland zou dan in het bezit komen van de in- en uitvoerhaven der Zuid- Afrikaansche Republiek de Delagaobaai. Thans heeft de Kamer eenstemmig ver klaard, dat Portugal iu geeu geval van een deel zijner koloniën afstand zal doen. Hoe het eigenlijk tusschen Engeland en Italië staat, is voor velen een raadsel. Het gerucht deed de rondte, dat, nu Engeland genoodzaakt was geweest Egypte van een deel zijner troepen te ontblooten, Italië tijdelijk voor Engeland de Nijldelta zou bezetten. Een der Fransche afgevaar digden wenschte het fijne van de zaak te weten, waarom hij den Minister van Buitenlandsche Zaken om inlichtingen vroeg. De heer Delcassé vond evenwel het oogenblik niet geschikt daarop te antwoorden. In dit antwoord ligt eene gedeeltelijke verklaring, dat ook derden in deze zaak een woordje meespreken. We zullen later wel ver nemen, waar de schoen heett gewrongen. Vrij zeker schijnt Engeland op Japan te kunnen rekenen. Als een bewijs daar voor dient, dat Japan een contract bad afgesloten tot de levering van eenige Maxioi-kanonnen, welke kanonnen de fabriek thans met goedvinden van Japan aan Engeland heeft afgeleverd. Voor rekening der Britsche regeering zijn in den Donau-staat 5000 paarden voor Zuid-Afrika aangekocht. De rijksregeering heeft verboden, deze paarden met vanwege den Staat ge- 8ubsidiëerde stoombootlijnen naar Zuid- Afrika te vervoeren. Eene vrij welwillende strooming wordt in Zwitserland voor de Britten waarge nomen. Zoo heeft de Kantonnale Raad van Genève verboden, om spotprenten van koningin Victoria in 't openbaar te ver- koopen. Te Lucern heeft zich eene com missie gevormd, die golden zal inzamelen voor de nagelaten betrekkingen van in Zuid-Afrika gesneuvelde Engelsche sol daten. Gaan wij evenwel na dat dit comité uit sluitend bestaat uit personen, die sterk geïnteresseerd zijn bij het vreemdelin genverkeer in Zwitserland, en nemen wij in aanmerking, dat Lucern en Genève zeer gezocht zijn bij Engelsche toeristen, dat de meren van Genève in den zomer wemelen van gondels, waarin rosblonde Engelsche dandy's en lady's spelevaren, dat de Pilatus en Rigi tot do bedevaart plaatsen van elke gegoede Engelsche familie behooren, dan komt er over de Zwitsersche sympathieën een waas van egoïsme, waaronder ware deelneming en belangstelling nauwelijks meer zichtbaar zijn. in de gaten te hebben, want ze dringen heer A. Kist te Zu idsachar- wonde het Noorden van de Kaapkolonie voor- de jaarlijksche Algemeone Vergadering. in waarts met het doel, de gemeenschap Na 't lezen der notulen werd door den van Roberts met de Aar af te snijden, Secretaris verslag van de werkzaamheden en zoodoende zou het heel gemakkelijk in 't afgeloopen jaar gedaan. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat er een batig saldo was van f 12.87. In de plaats van de niet herkiesbare bestuursleden de heeren J. W. C. Kroon en F. C. Fleischer, werden als zoodanig kannen gebeuren, dat de Engelsche Lord tusschen twee vijandelijke machten kwam. Zooals in het vorig nummer is gemeld, zijn de E 'gelachen bij Rensburg en Coles- Groote oorlogsfeiten zijn niet te ver melden, en toch is er belangrijk nieuws, dat de aandacht, die algemeen den laat- sten tijd op Bulier, Toegela cn Ladysmith was gevestigd, nu brengt naar Modder- rivier, Roberts en Cronjé. In Londen juicht men Waarom On derstaand telegram maakt dat duidelijk: Londen, 14 Febr. Generaal Roberts seint van de Kilsdrift van heden, dat generaal French met drie brigades cava lerie, artiilerie cn bereden infanterie den overtocht over de Modderrivier bij Klip drift 25 mijlen van daar forceerde en de heuvels aan den Noordelijken oever be zette, waarbij drie laagers werden geno men. Middelerwijl bezette de Hooglan dersbrigade twee driften en nam zij twee laagers. Ten westen ontmoette generaal French eenigen tegenstand. De verliezen zijn klein, doch zijn operatie is schitte rend afgeloopen, in aanmerking genomen de buitensporige hitte en den verblin denden stofstorm. De zesde divisie staat aan den noordelijken oever van de Riet rivier bij Waterval-drifc en rukt voor waarts om de cavalerie te steunen. De zevende divisie is hier en rukt heden middag op. Vier officieren en 53 man zijn door de hitte bevangen. Dus twee divisies der Engelschen be dreigen den linkervleugel der Boeren, en Cronjé zal moeten beslissen, zegt de Daily Mail, of hij te Spijlfontein zal blij ven, of zal terugtrekken. Trekt hij terug, dan wordt Kimberley ontzet; doet hij het niet, dan zal hij zijn achterhoede moeten verschansen, anders worden zijn stellin gen genomen. Indien zijn achterhoede is verschanst, zal hij te Spijtfontein wor den vastgehouden en wij ontzetten Kim berley. In de theorie gaat dat wel op, maar de praktijk eu de Boeren zullen er wel voor oppassen. Cronjé is het vuur al meer heet aan de schenen gelegd en steeds heeft hij zich gered, zoodat hij ook nu dat wel zal doen. De zaak der Boeren is er anders bij Modderrivier niet gemakkelijker op ge worden. Zij zelf hebben twee maanden werkeloos gelegen, wat hen moreel üiet beter zal hebben gemaakt, en bovendien is het Engelsche leger daar driemaal -oo sterk geworden en, wat ook niet weinig meetelt, Methuen is geen bevelhebber meer, maar Lord Roberts Generaal French, die bovenstaande wapenwonderen heeft bedreven, schijuf evenwel nog niet met de Boeren slaags geweest te zijndie genomen laagers zullen hoogstwaarschijnlijk verlaten laa gers zijn geweest. Groote bezwaren zal Lord Roberts met zijn tocht naar Bloem fontein hebben door den grooten trein levensmiddelen, dien hij zal moeten mee voeren; het land, dat ten Noorden van de Stormbergen ligt, en het zuidelijk deel van den Vrijstaat is zeer onherbergzaam. Het is een zeer woest gebied, waarin op verren afstand enkele boerderijen, en het levert weinig meer op dan zand, stug Kaapsch gras en schapen. Hier en daar een reeks koppies, waarachter de Boeren zich zullen verschansen. Lord Roberts zal dus geen gemakkelijke wan deling hebbenbovendien is de hitte er onuitstaanbaar, wat reeds wordt bevestigd door Lord Roberts' bericht, dat 53 man door de hitte bevangen waren.— De Boeren schijnen Lord Roberts reeds berg alles behalve gelukkigvolgens gekozen de heeren Jb. Greidanus en geruchten hebbon de Engelschen zich P. Berkhout, beiden te Zuidscharwoude zelfs niet te Rensburg kunnen handhavon Als afgevaardigde ter Algem. Vergade- en werden ze op Vaalkop en Arundel ring der Lib. Unie werd benoemd de teruggeworpen. heer T. J. Kuipers te Broek op L., als De verliezen in de gevechten voor plaatsvervangend afgevaardigde de heer Rensburg op 10 en 12 Februari bedra- L. van de Vijzel te Sint Pankras. gen aan dooden 4 officieren en 7 man, aan gewonden 6 officieren en 14 man, aan vermisten 2 officieren en 8 man, totaal dus 12 officieren en 29 man. Het aantal gewonden van twee regimenten is nog onbekend. D e G. O. Vereen. ÏAolliorn en Omstreken hield Donderdag eene Openbare Vergadering. Over het geheel genomen voldeed de avond lang zoo goed niet als bij vorige gelegenheden Gedeel telijk was dit aan den spreker te wijten. De heer J. G. Jansonius, reizend agent Van de Toegela weinig nieuws. Gene- der Ned. Vereen, tot afsch. v. alcoh. raai Botha met een klein troepje Boeren dranken trad op natuurlijk in een zijn de Toegela overgetrokken om eens duistere zaal met lichtbeelden. Waar bij de heeren Eugelschen te kijken. die het hart der zaak raakten was de Zij ontmoetten 40 lanciers, die waar- aandacht vrij wel onverdeeld. Maar een schijulijk achtergebleven waren; 13 var. groot aantal der vertooningen had hen sneuvelden, 5 werden gewond en 9 hoegenaamd piets met het punt in quaestie gevangen genomen.Een der laatsten word (e maken. naar zijn troepen gezonden om hen te zeggen, dat ze de gewonden moesten komen halen. Om Ladysmith is alles rustig. Kimberley krijgt nood. 13 Januari was de bezetting reeds aan groote ont beringen ten prooi. De mannen kregen per dag één pond vleesch, meest paarde- vleescb, en spoedig zou dat ook worden ingekort. Veel kinderen sterven van ge brek aan melk, versche groenten en vleesch. Mafeking schijnt 't nog wat langer te kunnen uithoudenmen beweert, daar mondkost te hebben tot zelfs Juni. Het aantal Boerengevangenen in En gelsche handen wordt officiëel genoemd als 438. Na de pauze trad Ds. Bax op, die eene lezing hield, getiteld „Vertellingen van de Maan." Nadat de noodige toepassing gegeven was, sloot de Voorzitter de Vergadering. Onder een hevigen sneeuwstoim keerde het groot aantal bezoekers huiswaarts, D e a f d. JJarsinfferhorn van „Het Witte Kruis" vergaderde op Donderdagavond den 15en dezer op de bovenzaal van de n kastelein A Slotemaker. De vergadering bestond uit 13 leden. Deze buitengewone leden-vergadering was opgeroepen ter bespreking van de vraag, of de te vt-rkrijgeu subsidie van het hoofdbestuur zou worden aangewend tot het bouwen van een regenbak aan de Kreil, of tot eenig ander bereikbaar nuttig doel. In de vorige vergadering n. 1. was door den heer A. Kamp de bouw van genoemden regenbak voorgesteld geworden, doch tot deze vergadering De groentenprijzen aan aangehouden, daar het bestuur zelf een den L.»n^eciyi£ zijn nog steeds plan bad, dat] evenwel toen nog niet rijzende. De eerste soorten kool gelden kon worden medegedeeld aau de ver- f 15 a f 17 per 100 stuks gadering. Voor bieten wordt f7 af 11 besteed. Thans deelde Voorzitter mede, wat het De uien, waarin de handel eindelijk Bestuur op het oog had gehad. Het was wat levendiger wordt, gelden nog steeds ui. de inrichting van een gebouw of lokaal f 1.75 per baal van 50 K G. ter verpleging va/i lijders aan besmette- De wortelen worden niet meer per 1000 lijke ziekten door eene bevoegde zieken- of per H.L., maar bij het gewicht ver- verpleegster; eene inrichting, die bij kocht en staau op f 1 k l 1.15 per 50 K G. Donderdagavond werd in het locaal van den heer D. Stam te IXoord-Schai-woude voor de afd.Langedjjk van „Het Witte Kruis" eeue lezing gehouden door den heer J. G. h'^^TooTstel-Kamp "ïër nëdereTvwwe- v° eü' a'^ %nr»rT,i m 8iu8 aan de vergadering overgaf. Van de ruim 500 leden waren slechts „:„u een 20-tal aanwezig, wat voor geen ge ring deel een gevolg was van het slechte weder. Het onderwerp was :«Ous Drinkwater." voorkomende gevallen uitstekende dien- steii zou kunnen bewijzen. Doch aan deze zaak waren zulke overwegende bezwaren verbinden, dat het Bestuur de gedachte aan de ten-uitvoer-breuging van dit schoo- ne plan had moeten laten varen en thans nu voor De eerste vraag deed zich is die bak noodzakelijk Niemand der aanwezigen beweerde het tegendeel. Met het oog op de omstan- PSWP diaheid, dat bij de meeste burgerhuizen Op aangename, bevat ehjke wijze werd aan de KreU bak J deer den spreker in t licht gesteld, £oe en aaQ het poolland mind slecht drinkwater allerlei ziekten kan blj lingdurige droogte in de genoemde veroorzaken en waarom het gebruik van grondwater daarom aan te bevelen is boven dat van rivier- of regenwater. Met bet oog hierop werd door deu spre ker ook voor den Langedijk de tot- buurten bij vele bewoners watergebrek heerscht, werd de vraag dan ook alge meen bevestigend beantwoord. Met algemeene stemmen werd daarop in beginsel besloten tot het luuwenvau staud-koming van eene waterleiding zeer bedoelden regonbak ten dienste van weuschelijk geacht. Station V oord-Schar wonde. De prijzen der kool waren in den loop der week als volgt le soort roode kool f 15.— a 17. 2e 3e le 2e 3e le 2e 3e Uien Rapen Wortelen hoe aan het noemde inwoners. Alsnu kwam de vraag: geld daarvoor te komen? Door den heer Dubbelman werd de opmerking gemaakt, dat men hier vooral rekening had te houden met deu haast met deu dag stjjgenden pi ijs dor bouw- a j,ji materialen. De toegestane subsidie van a jj'het Hoofdbestuur ten bedrage van f 154 a ii_ was °P verre na niet voldoende voor a den bouw van den bak. jj'De Doopsgezinde Gemeente van Bar- ,S «iogerhorn staat af het terrein bij de j 75 Doopsgezinde kerk aan de Kreil, noodig 2 yy voor de plaatsing van den bak. Hierna werd besloten om voor het goede doel subsidiëa aan te vragen, en De Politieke Vereoniging wel bij de gemeente Barsingerhoru als „Vrijheid ',afd. v. d. L. Unie, hield bij den j voornaamste belanghebbende, eene subsi- witte 12.— a 14- 9.— a 11.— 15.— 12,— 9 12.— 9 a 6.a 1.70 a 2 a 1 25 a

Schager Courant | 1900 | | pagina 1