PLAATSELIJK XtfcX'VVsT Latere Berichten. TRANSVAAL. Burgerlijke Stand. Uem. MOMAULft. GEMENGD NIEUWS. die van f 50, bij de gemeente "Wierin- gtr waard eene subsidie van f 20, bij de Afd. Wieringerwaard" van „Het Witte Kruis eene subsidie van f 20 en bij de Ni d. Herv. gemeente te Barsingerhorn, wier leden, die aan de Kreil en Pool land wonen, niet of hoogst moeilijk gebruik kunnen maken van de gelegen heid tot verkrijging van goed drinkwater uit haren regenbak, eene subsidie van f 50. Nog werd besloten, dat, indien aan het Bestuur der Afdeeling de subsidiën in voldoende mate zullen zijn toegezegd, het Bestuur gemachtigd is, in deze zaak verder handelend op te treden. Vervolgens nam de heer Beeker nog even het woord over de behandeling der door Het Witte Kruis aangeschafte en door de gemeente hier en daar gedepo neerde dreggen. Dit was naar aanleiding van het onlangs in de Schager Courant ingezonden artikeltje over die zaak. Spreker was het geheel eens met het bewuste artikel en drong er op aan, dat men de behandeling mof de dreg zich meer ging eigen maken dan tot nog toe het geval is. De dreggen zijn wel goed, maar men oefent zich niet in het werpen van het instrument. En waarom toch niet 1 Men leert niet den slag krijgen van met het ding om te gaan en op die manier missen de beste hulpmiddelen hun doel, onverschillig welke. Hierna werd de vergadering, met een woord van dank aan de aanwezigen, door den Voorzitter gesloten. Vrijdagmorgen konden de kinderen te JLkoitioru niet op den gewonen tijd in de school. Niettegenstaande dit gebouw kort ge leden van ijzeren goten was voorzien, blekeu deze onmachtig tegen sneeuw stormen, zooals b. v. Woensdag- en vooral Donderdagnacht gewoed hebben. De daaropvolgende sterke dooi was oorzaak dat alle localiteiten onder water liepen. Het stroomde tappelings langs de wanden, alles bedervende wat daar aan hing. Ook de boeken in de kasten bleven niet verschoond. Door het actief optreden van het personeel, vooral van het Hoofd der school, die in den vroegen morgen bij lamplicht al bezig was om te redden wat nog te redden was, waren de localen in korten tijd weer in zooverre bruik baar, dat de kinderen konden ontvangen worden. Kort beraden. Men schrijft aan 't Hdbld.: Zaterdag hadden te NIEUWEDIEP de adelborsten van het tweede studiejaar zeil-exercitie en nu moest de adelborst D. zijn kameraad J. op de ra passeeren, doch hij meende dat J. zich niet goed vasthield en dat ze dus beiden zouden vallen en liet zich los. D. viel van een hoogte van 12 meter eerst tegen de mars, duikelde drie keer over zijn hoofd, kwam toen op een zeil terecht, daarna op de verschansing en toen buiten boord te water. Tusschen de „Urania" (het schip waarop het ongeluk gebeurde) en den wal, lagen een vlot en een boot; was hij daarop terechfc gekomen, hij had zeker zijn nek gebroken. Doch gelukkig viel hij in het open water en, zonder zijne bezinning te verliezen, zwom hij met schoenen en alles aan, heel bedaard naar 't vlot, terwijl hij naar boven riep, „dat 't water koud was." Dat er een hoeratje opging voor het cordate jongemensch, is geen wonder. Gelukkig had hij slechts eenige kneuzingen opgeloopen, doch was overigens heel wel en 's middags reeds weer aan tafel, alsof er niets gebeurd was. Sneeuw. Als een bewijs hoeveel sneerw er Donder dagavond viel en mot welk een kracht, kan dienen, dat de tram te Amsterdam den dienst staakte. In de 25 jaar, dat de tram dienst doet, is dat slechts één maal voorgekomen. Men kan zich een denkbeeld vormen van de massa sneeuw, die Woensdag viel, als men weet, dat zij nabij Hoog- karspel een meter hoog op de spoorbaan lag, zoodat trein 756 der H. S. M. van Enkhuizeu naar Amsterdam nabij genoemd station niet meer voor- of achteruit kon in weerwil dat twee machines voor den trein stonden. Eerst moest de sneeuw tot eeD grooten afstand van den baan en uit bet materiëel verwijderd worden. Door insneeuwen werd de tramdienst LeidenNoordwijk gestaakt. De post dienst leed ook hierdoor vertraging, daar eerst Donderdagmorgen de brieven met den eersten trein van Leiden naar Noordwijk verzonden worden. De tramdienst Haarlem Leiden moest het Donderdagmorgen opgeven, daar tusïchen Vogelenzang en Hillegom het verder gaan ondoenlijk bleek. I)e sneeuwstorm, die Don derdag heeft gewoed, heeft de treinenloop geducht in de war gebracht. Een groot deel der schuld draagt het onklaar wor den der wissels door het smelten der sneeuw. De treinen van Uitgeest en Emmerik sneeuwden in. Doordat er locomotieven werden gezonder, kon men verlost worden. In alle plaatsen eindigde het vervoer met trams en omnibussen. Hengstenkeuring. Op de hengstenkeuring te Aurich (Pruisen) op S, 7, 8 en 9 Februari werden voor ons land aangekocht 24 eerste soort hengstenvoor Utrecht 5, Noord-Hofland 4, Groningen 7, Zuid- Holland 3, Noord-Brabant 3, Drente 1 en Friesland L NEERUO^CH. Vrijdag had voor de rechtbank te ARNHEM het verder verhoor der ge tuigen plaats in zake de mishandeling van den verpleegde Tieken te Neerbosch. Het rapport van de doktoren an Haaften en Rensen van Arnhem en Blecourt van Hees zegt, dat uitwendige verwondingen niet werden geconstateerd. Hun conclusio luidde, dat de dokters de anatomische doodsoorzaak op ziekte- en ontleedkundige gronden niet kunnen aangeven. Dr. Van Haaften zegt, dat het mogelijk is, dat het door ongesteldheid reeds zwakke kind door de toegebrachte klappen is gestorven, maar de dokter sluit de mogelijkheid niet uit, dat het kind zou zijn gestorven tengevolge der onge steldheid. Dokter Blecourt i6 van dezelfde meening. Dokter Rensen zegt, dat de jongeu leed aan maag- eu darmcatarrh, doch als gezonde jongen kon hij daaraan niet zijn gestorven er moet een krachtige bij-oorzaak zijn geweest.Uitsluitend door mishandeling is het kind evenwel ook niet gestorven. Beide oorzaken hebben gewerkt, de diarrhee het minst, de mis- handeliug bet meest. Het Openbaar Ministerie acht het be wezen, dat de beide beklaagden het feit, het slaan, hebben gepleegd en dat ten gevolge daarvan Tieken is gestorven. Spr. kan er de beklaagden mede gelukwenschen, dat de deskundigen geen pertinente verklaring hebben kunnen ge ven. Al hebben zij van deze zittingen de overtuiging meê te nemen, dat huc daad de grootste oorzaak van den dood is ge weest, toch is dit niet wettig en over tuigend bewezen en daarom zullen be klaagden van dit deel der aanklacht moe ten worden vrijgesproken. Spr. vraagt nu is hier sprake van een vaderlijke, geoor loofde tuchtiging, of van mishandeling Hij concludeert tot het laatste. De om standigheden nagaande, acht Z.Ed. Achtb, eenvoudige mishandeling wettig en over tuigend bewezen en requireert zes weken gevangenisstraf tegen elk der beklaagden. Daarna is de pleiter aan het woord, die er op wijst, dat beide beklaagden niet hebben gemishandeld, maar getuch tigd, en het heeft spr. verwonderd, dat hun ten laste is gelegd le. mishande ling, 2e. met doodelijken afloop, 3e. ge pleegd in vereeniging. Uit den bijbel bewijst spr. dat licha melijke tuchtiging soms plicht is. Spr. wijst op Pruisen, waar het verbod van lichamelijke straf weer is ingetrokken. Beide beklaagden wisten immers niet, dat Tieken ziek was ze ontkennen dat ten sterkste. Beiden, ook de omstanders, schreven het niet-opstaan aan onwil toe. Er is dus geen misdrijf gepleegd, ergo ook niet in vereeniging. Daarna betoogt spr. in een uitvoerige rede, dat uit het getuigenverhoor is gebleken, dat de dood het gevolg der cholerine is geweest. Vervolgens houdt pleiter een warm pleidooi voor beklaagden, die berouw hebben en er is volgens hem geen stren ger straf dan wroeging. De uitspraak wordt bepaald op Dins dag 27 Februari. Een meisje van K. P. te URETERP (Fr.) was sukkelend. De moeder zou het eergisteren drank geven, doch de kleine weigerde den drank in te nemen, waarna de moeder zelf eerst eens proefdei Wat was nu het geval P Het fleschje met drank stond naast een fleschje dat vergift bevatte, en nu had de moeder bij vergissing het verkeerde fleschje ge nomen, Spoedig werd er geneeskundige hulp ontboden eu de vrouw een braak middel toegediend. Gistermorgen is de vrouw overleden. Bij een Donderdag ten Raadhuize te HAARLEM bij volmacht voltrokken huwelijk was in de zaal eene phonograaf geplaatst, met het doel om aan den bruidegom, op Ternate (Ned.- Indië) woonachtig, dat gedeelte van het gesprokene wat don gelukwensch betrof, door den ambtenaar van den Burgerlijken Stand geuit, te kunnen overbrengen en te doen hooren. Duivelbanners. Toen op de markt te WICHEN twee zoons van Scherf te Batenburg een koe wilden verkoopen, werd door het volk beweerd, dat de duivel in het beest was gevarende beide mannen waren genoodzaakt de markt ijlings te verlaten, onder bescherming der politie en achtervolgd door een groote volksmenigte. Men schrijft van de Bel- gische grenzen In den laatsten tijd kwam het meer malen voor, dat uit Nederland inge voerde koeien kort na haar verblijf in België ziek werden. Men begon reeds meer en meer te spreken van „het zieke Nederlandsche vee". Thans is echter ontdekt, dat men hier met een bedrog te doen had en dat men namelijk de vreemde aan de gren zen ingespoten dieren een dosis salycilaat van tcda deed inzwelgen om op die wijze Cf vtigccdirg te krijgen, door het gouver. n ement uitgeloofd voor afgemaakt vee. Yan particuliere zijde ontvingen wij: INiedorp, 16 Februari. Ja, Nieuwe Niedorp was achterlijk Winkel bezat reeds lang een fanfarecorps dat r.cg wel prijzen behaald had, te Oude Niedorp klonk het koper, dat de honden er geen brood van lustten en te Nieuwe Niedorp wist men van „toeten noch blazen." Dit moest anders worden. oor ruim 3 jaren werd eene vergadering belegd, waarin besloten werd tot de oprichting van een fanfarecorps, dat „Excelsior heeten zou. Een geldleening werd aan gegaan eu weldra arriveerden 26 koperen instrumenten met groote en kleine trom. Het lieve leven ging aan den gang Uit verschillende woningen klonken tonen tonen!nu herinnerende aan het katten- gelol in Maart, dan niet ongelijk aan het gehuil van een hond, die op zijn staart getrapt wordt, of aan den angstkreet van een kind. (De vrouw, die beweerde dat zij gelukkig was met haar buurman, omdat deze de groote trom sloeg, die niet naar huis werd meegenomen, had het zoo mis niet.) En des Zaterdags kwam n allen bijeen om muziek te maken, muziek geschikt voor een „heksensabbath". Doch langzaam-aan wist de Directeur, de heer Koelemeij, eenige orde te brengen in den chaos der geluiden, en blies men de pas klaar gemaakte marschen van Kessels of het om brood ging. Deze muziek, door den directeur eigen aardig onderverdeeld in „melodie," „voor stoot" en „tegenstoot", begon den execu tanten echter te vervelen en de directeur scheen wel in dat lot te deelen. Op zijn verzoek werd hem ongeveer Augustus van bet vorig jaar eervol ontslag verleend en in zijn plaats benoemde men den heer C. F. W. Wernecke, solo-trombonist bij de stafmuziek te Den Helder. De eerste uitvoering onder leiding van dezen Directeur bad heden (voor de begunstigers) plaats in het lokaal van den heer Haringhuizen. Vooraf deelde de Voorzitter van het korps, de heer J. B. Wilken, den begun stigers mede 1. dat in het afgeloopen jaar de statuten der Vereeniging koninklijk waren goedgekeurd 2. de rechten en verplichtingeu, die daarin en in het huiehoudelijk reglement omtrent begunstigers voorkomen 3. dat de heer D. Kuilman tot eerelid der Vereeniging was benoemd, en als Directeur de heer Wernecke was opge treden. Deze, reeds met applaus begroet, nam den dirigeer-stok ter hand. En hoe Weg waren de schrille geluiden van de melodie-instrumenten, weg het kraken der bassen, weg het afstooten der tonen door hen die de middenpar tijen blazen, waardoor de muziek niet ongelijk wordt aan het dorschen met den vlegel. Neen, het koper zingt, jubelt of klaagt en vertolkt de gewaarwordingen van do grootmeesters der muziek bij het scheppen der kunstwerken. Of dan alles volmaakt was De heer Wernecke zal de eerste zjjn om te erken nen, dat er nog veel te verbeteren valt. Maar, dankbaar moet worden getuigd na deze uitvoering„ons fanfarekorps heeft een eminent leider en de leden studeeren met groote toewijding." Zondag 18 Februari geeft het korps eene uitvoering tegen entrée. In de Beekstraat te UTRECHT had Donderdag te vier uur een treurig ongeval plaats. Een mot der, die boodschappen moest doen, had haar twee jonge kinderen, een meisje van 5 en een jongetje van 3 jaren, alleen thuis gelaten en de buitendeur gesloten. Tengevolge van het in aanraking komen met de brandende kachel, geraakten de kleertjes van het jongste in brand en vlogen in hun angst de kinderen in bed, waardoor ook dit vuur vatte. Op het hulpgeschrei drongen de buren over een plaatsmuur het huis binnen en wisten de vlammeu te dooven. Met hevige brandwonden overdekt, werd het jongste kind naar het Kinderziekenhuis gebracht. Ook het meisje had brandwonden gekre gen, hoewel minder ernstig. Uit DEN HAAG meldt men aan de N. R. Crt: In doorgaans goed ingelichte kringen wordt verzekerd, dat de voorbereiding eener zuiver technische herziening der kieswet het resultaat zou hebben opge leverd, dat, zelfs binnen die grenzen, het kiezercorps met een vrij groot aantal zou kunnen worden uitgebreidmen spreekt van tusschen de 50.000 a 80.000 kiezers. Onder voorzitterschap van den heer A. Nobel, vergaderde den 16en Febr. de afd. Sint Fancras van de Landbouw- en Handels-vereeni- gi*g aan den Langedijk. Het aantal leden dezer afd. breidde zich de laatste dagen uit van 34 tot 84, waarvan 68 aanwezig waren. Na de behandeling van den beschrij vingsbrief voor de Algemeene Vergade ring, werd besloten, het aantal bestuurs leden uit te breiden van 3 tot 5. Als nieuwe bestuursleden werden nu gekozen de heeren J. Wagenaar en Jb. Slijker. Behalve de bestuursleden werden als afgevaardigden ter algem. vergadering gekozen de heerenW. IJfs, Jb. Tol, J, Madderom en G. Kempers. Ook werd nog besloten, tot den ge meenteraad het verzoek te richten, om de groentenveiling te doen exploiteeren door de afdeeling, de aandacht van 't gemeentebestuur te doen vestigen op de groote schade, welke aan de te veld staande bloemkool wordt toegebracht door de eenden, terwjjl voorloopige be sprekingen werden gevoerd over de ver plaatsing der groenten markt naar de brug bij 't landpad naar Koedijk. Schagen, 17 Februari 1900. Door den sneeuwstorm van Donderdag jl. zaten de rails en wissels aan het sta'ion alhier zoodanig ouder de sneeuw, dat de beide laatste treinen een belangrijk oponthoud hadden. Eerst te ongeveer half drie in den nacht was de sneeuw genoeg opgeruimd, dat de treinen met volle kracht zich een verderen doorgang konden banen. Het grasgewas aan den Westfrieschen Dijk, behoorende tot de Scbager en Niedorper Koggen, werd voor het tijdvak van heder, tot het einde dezes jaars Donderdag ji alhier in 33 perceelen verpacht.De opbrengst bedroeg 1376 gld. E venals andere jaren zal onze Harinoniekapel bij gele genheid >an de Paascbtentoonstelling, des middags wederom een concert geven in de zaal van don heer D. v. Twuiver. Aan het abattoir te Am sterdam is een in ons Vee-vcrzekering- fonds verzekerde koe afgekeurd. Het was ditmaal een dier van hoogen prijs. Dat het fonds in een groote behoefte voorziet,blij kt wel hieruit, dat dit reeds de tweede koe in dit jaar is,die is afgekeurd. „Het departement van oorlog m»akt bekend, dat generaal French Donderdag avond te Kimberley aankwam." Zoo luidde het telegram, dat we met groote verwondering aanstaarden. Zoo iets hadden we niet verwacht en met groote nieuwsgierigheid zagen we naar verder nieuws uit. We laten dat hieronder volgen: Van Boerenzijde. Pretoria, 15 Febr. Gisteren waren de verbonden troepen bij Rondeval-Drift in de nabijheid van Jacobsdal in een ernstig gevecht gewikkeld met tnee duizend Engelschen, die trachtten Kimberley te bereiken. De la Rey zette het gevecht voort tot hedenmorgen. De verliezen der verbonden troepen bedroegen vijf gewon den, waaronder enkelen ernstig. Na nog twee uur hevig strijden werd gemeld, dat de Engelschen terugtrokken, een kolonel zwaar gewond achterlatende. Deze werd met zijn oppasser naar Jacobs dal gebracht. (Reuter doet opmerken, dat deze kolonel, volgens een Biitsch officiï'el telegram, werd gevonden, toen Jacobsdal door de Kcge'schen werd bezet.) Van Engelsche zijde. Kaapstad, 16 Febr. In den afgeloopen nacht ontzette genenal French met zijn cavalerie Kimberley. Jacobsdal, 15 Febr, De Engelsche troepen hebben heden Jacobsdal bezet na een reeks schermutselingen met een kleine Boeren-strijdmacht. De artillerie beschoot den omtrek en verdreef de overige Boeren. De divisie-French nam drie driften aan de Modderrivier. De Boeren waren sterk verschanst aan een der driften, doch werden door het artillerievuur ver dreven. Daarop trok generaal Fr> nch snel naar Kimberley. De Boeren ont ruimden Alexanderstontein,dat bezet werd. Londen, 16 Febr. Generaal French deelde hedenmorgen het volgende mede „Ik heb den vijand aan de Zuidzijde van Kimberley en van Alexandersfontein tot Olifantfontein geheel verdreven en ben thans bezig zijn terrein te bezetten. Ik heb een laager van den vijand ingenomen en levensmiddelen, benevens depots van schietvoorraad buitgemaakt. Ons verlies bedraagt in het geheel twintig man. Kimberley is vroolijk en wel". Londen, 16 Febr. Een telegram van lord Roberts uit Jacobsdal van heden zegt „Ik heb goede redenen om te gelooven, dat de verschansingen van Magersfontein zijn verlaten en dat de Boeren trachten te ontsnappen. Generaal French veegt het land ten Noorden van Kimberley schoon. Een der infanterie-brigades van generaal Kelly-Kenny achtervolgt een zeer groot Boeren-convooi, dat in de richting van Bloemfontein trekt. Wat we hiervan moeten denken? Als de Engelsche berichten waar zijn, dan, moeten we eerlijk erkennen, ziet het er voor de Boeren bij Modderrivier slecht uit. Maar we kunnen zoo maar niet aannemen, dat alles als van een leien dakje zou gaan. 't Is te mooi; en al is French met zijn 6000 man in Kim berley, Roberts met de rest van het leger, dat zich veel moeilijker verplaatst, is nog zoo ver niet. We hopen spoedig van Boerenzijde meer inlichtingen te krij gen en als ze gunstig voor de Engelschen zijn, dan zal de censor ze wel spoedig doorlaten. Eeu merkwaardig geval. De taaiheid van sommige BoereD die in de gevechten zware wonden opdoen gaat alle begrip te boven. Et zijn gevallen voorgekomen van Afrikaners, die den kogel door het hoofd en door de hersenen kregen, en toch nog dsgen lang leefden. Merkwaardig in de hoogate mate is ook het gevel van den beer Johs. Human, v«n de wijk Vetrivier, district Winbnrg, zooals dat grval w>-rd beschreven door personen die tt goed mede bekend zijn. De heer Human, een groote, frissche Afrikaner van iets ie de 40 jaar, werd zwaar gewond in den slag van Belmont op Donderdag 23 November. Toen men hem vond, had hij een kogel op de rech terzij in, tamelijk laag, en op de linkerzij ui», vrij hoog. Dezelide kogel trof zijn paard acht r het oor en doodde het. Verder had de heer Human een groote bomwond in het linkerbeen hoog boven d.a knie en nog een bomslag onderkant der knie ook een kogel tnsschen de beenderen van den linkerarm kort boven de hand, en een gat in denzelfden arm boven den ell< boog, veroorzï8Kt door een bomscherf. Tocd hij deze of sommige van deze wou den ontvangen had, besloot de heer Hu man het veld te ruimen. Twee paarden werden achtereenvolgens onder hem dood geschoten, en telkens viel bij zwaar op den grond. Hij kreeg toen een ponoie in handen van een anderen borger, die gevallen was, en wilde net opstijgen, toen hij te veel van den gewonden arm vordarde en deze mors afbrak boven de hand. Hij viel nog eens eu het paard liep het veld iD. De achterrijder kreeg order zich ait de voeten le maken, hetgeen hij deed en de heer Hnman lag neder om te sterren. De Engelschen waren toen ook al tot bij hem genaderd. Zij namen hem zijn baode- li r eu patronen af en vroegsn, waarom de Boeren niet de wiita vlag geheschen hadden. Omdat zij geen witte vlag haddeD, ant woordde de he=r Hnman. Zij wilden hem toen opladen, maar hij vroeg hun hem daar te laten liggen, daar bij voor zijn land wilde sterven en bij het toch niet meer lang zoa maken. De Engelschen spraken toen met elkander af, dat zij later zonden terug- keeren en den heer Haman dsD, als hij nog leefde, zonden medesemen. Zij trokken een zak over hem heen en gingen weg. De heer Human lag een tijdlaDg stil en maakte pl'.n om ook w g te komen. Hij kroop eeu afstand van ongeveer 1000 treden naar een dammrtj en werd daar door Bce- ren-ambolances gevonden, maar de dokter liet hes iiggen, als zijnde bulten hoop. Laat in den avond werd de heer Human door een paar burgers opgespoord en weg gehaald naar de naburige plaats Van Wijksvlei. Zijn redders moesten toen gaan wachtstaan en kouden eerst den volgenden ochtend zijn wonden verbinden. Twee dagen lang hielden zij hem iD het leven, en Zon dag kon hij naar het hospitaal te Jacobsdal vertrekkeD. Dinsdagavond is Oom Hans met andere gewonden hier aangekomen en in het Volks- hospilaal opgenomen. Morgen (Zaterdag) hoopt hij naar zijn woonplaats te kansen vertrekken. Ongetwijfeld zijn er neg veel zalke gevallen, maar dit eeue is ons spe ciaal onder de aandacht gekomen. Ingeschr. van 14 tot en met 16 Febr. Geboren Jan, zoon van Jan Keesman en van Neeltje Koning. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden Geene, Een reis om de wereld. De directie der HamborgAmerika-lijn laat een renzeuboot bonwen, bestemd voor liefhebbers die een reis om de wereld weu- schen te maken. De boot wordt naar het esnigfl dochtertje van den Dmtschen Keizer prinses Victoria Loaise genoemd, zal geheel van stial worden gebouwd en 140 meter langen 15 meter breed zijn. De inrichting zal zset pracht g worden, In 't eind van het j *ar onderneemt zij de eerste reis naar Italië, Syrië, Enypt-, door het Snezkanaal naar I dië, China en JapaD, om de reis te San Francisco te eindigen, waar de passagiers "en luxe-trein vinden die hen naar New- York voert en van daar kannen zij met een andere boot der lijn naar Earopa terug- keeren. De Prinses maakt in omgekeerde richting de 'erugre-s. SNEEUWSTORM. Niet alleen in ons land, maar ook elders beeft men noodweer en sneeuwstorm gehad; in vergelijking met het buitenland zijn we n°g *1 genadig behandeld. Door een defect in den telegraafkabel tusschen Amsterdam en Londen zijn de berichten uit Engeland •chaarsch. Dat ongeluk kwam, doordat bij een herstelling van de telegraafdraden in Cheapeide, door het omvallen van een lamp de kabels in biand geraakten. De caoutchouc— beschermiog smolt en de dtaden zelf ondergingen hetzelfde lot. Zoo werden een groot aantal telegraafdraden voor den dienst ouhmikbaar. Aan de kusten van Engeland hebben ontzettende stormen gewoed, meer het laod in heeft het gesneenwd en de telegrafische verb'ndiBg van verschillende plaatsen ie zoodoende vetstoo.d. Vele menschen kregen ongelukken. Uit Frankrijk komen ernstiger tijdingen. Dinsdagavond omstreeks zee uur daalde plotseling over schier het geheele land een dichte mist neder. Ruim een uur later barstte een onwerier los, zoo hevig, als meD het in het heetst vaD den zomer zelden heeft aangetroffen. Bliksemstraal na blik semstraal doorkliefde den mist, het gerommel van den donder deed de gesprekken ver stommen. Een zware regenbui verdreef den mist en toen deze wat bedaard was, stak de storm op. De wind bereikte een snelheid van zelfs 118 K.M. per nur. De diuk was z66 sterk, dat menschen ter aards werden geworpen. De schade is groot. Met Zwitserland, Oostenrijk, Engeland, Italië, Spanje, Portugal en met Straatsburg

Schager Courant | 1900 | | pagina 2