AlltlCEl NiËIWS-, AilïcrtBiiie- Liillinilil. Zondag 25 Februari 1900. 44s'e Jaargang No. 3498. Polei overzat Ier weet. Dit nummer twee bladen. bestaat uit EERSTE BL\D. Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. SCHA6ER en Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden 4DVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: S€2tAGÜll, liaan, O 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. WIKKEL. Prijs per jaar f 3.—Franco per post f 8.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 6 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Vergadering van den Raad der gemeente Oud karspel* op Dondeidag 22 Februari, voorm. 9*/j uur. Aanwezig alle leden met den Voorz., den heer F. F. F. Fuhrhop, Burgemeester. De Voorz. opent de vergadering en leest de notulen van de voorgaai.de, welke worden goedgekeurd Volgens mededeeling vau den Voorz., heelt de ge meente-vroedvrouw na onderzoek bij den professor een bril gekregen, waarmee zij nu volgens verklaring van den geneesheer, den heer Vogelenzang, voldoende kan zien om haar betrekking naar behoor en waar te nemen. Dientengevolge beeft zij nu haar verzoek om ver- hoogiog van jaarwedde opnieuw ingediend. Die jaarwedde bedraagt thans f 225 en men toont weinig lust cm dat bedrag nog te verhoogen Op de vraag van den heer Hart, ot nog redenen voor de verhooging opgegeven zyn, antwoordt Voorz., dat zij als reden heeft opgenoemd, dat het tractement van de vroedvrouw van NoorJ-Scharwoude ook verhoogd was. Na eenige bespreking wordt afwijzend op het verzoek beschikt. Zooals de heeren gezien zullen hebben, zegt Voorz., zijn de in de notulen genoemde 2 lantaarns verplaatst en door andere vervaogen. Met Plakman is, dank zij de bemoeiingen van den armvoogd den heer Kroon, een goede regeling getroffen. Hy zal tegen eenige tegemoet!.oiniug door het Arm bestuur, afzien van het rondventen etc. De verzekering voor den heer Prijs is tot stand gebracht en de eerste premie is reeds betaald. Hierop wordt in behandeling genomen de heinieuwde politieverordening. Voorz acht het om verschillende redenen wenschelijk, die verordening bij gedeelten te behaudelei en vast te stellen, betgeen wordt goedge vonden. Men zal beginnen met die op het blusschen van brand, om te zien ol na afloop der overige werk zaamheden nog tijd is voor behandeling van een volgend gedeelte. De concept-verordening bepaalt o. adat, behoudens enkele uitzonderingen Dag. best. der gem., geeste lijken, lichamelijk ongeschikten, enz alle maune- lijke personen vau 20 tot 50 jaar dienstplichtig zullen zijn bij de brandweerdat onder opperbevel van den Burgemeester, 2 brandmeesters en 4 ond#ibrandmeesters het bevel zullen voeren over de door Burg en Weth. benoemde manschappen, uit wie nog een reserve zal worden geconstituëerd dat voor de geheele brandweer een instructie zal worden vastgesteld, regelende ieders verplichtingen bij brand en exercitie en het loon, dat aan de manschappen zal worden uitbetaald, enz. Aangezien voortaan een behoorlijk loon bij brand zal wordeu uitbetaald, wordt het niet onbillijk geacht, straffen van ten hoogste f 15 boete of drie dagen hechtenis op te leggen aan hen, die hun plicht ver zuimen en de verordening op het brandblusschen over treden of niet nakomen. Voor brand buiten de gemeente mag de brandspuit niet gehaald wordeu dan na toestemming van den Burgemeester of een der raadsleden Nadat in het concept op verzoek van de heeren Hart en Pranger is opgenomen, 3 in plaats van 2 brandmeesters te benoemen, wo dt het in zijn geheel met algemeene stemmen aangenomen. Aan de orde is nu de hondenbelasting, waarover in een vorige vergadering werd besloten, nog eens na te denken. Voorz. zou die belasting wil en invoeren, om beter toezicht en controle te hebnen op de losloopende honden, waarvan na ieder maar kan zeggen, dat het de zijne niet zijn. De heer Hart zegt. dat, als de belasting maar betaald wordt.rnen dien cyerlast,welken de heer Eecen verklaart nog al dikwijls te hebben ondervonden, niet uit den weg rnimt. Bij de rondvraag is niemand tegen invoering van bondenbelasting. Om de menschen gelegenheid te geven zich, of liever hun aantal honden, naar de belasting te schikken, wordt in de voorgedragen conceptheffingsverordening bepaald, dat de bel. eerst met 1901 zal ingaan. De honden zullen worden verdeeld in 2 klassen. Voor de le kl- dat zijn die, welke niet als trek- of wachthond gebruikt worden, moet f 1 50 en voor de trek- en waakhonden, onder welke laatste men alleeD telt de honden, die nacht en dag op het erf vastgehouden worden, f 0.50 per jaar; jongen beneden de 6 maanden vallen niet in de belasting. Naar aanleiding van de onlangs gehouden Land» bouw vergadering weBschen B en W. voor te stellen, ter bevordering van de ratten verdelging, het geheele jaar door premiën voor het dooden van ratten te betalen en die premie te brengen op f 0.10 voor elke rat, om over de geheele Langedijken een uniformtarief te hebben. Voor jonge of nestratten zal f 0.05 worden betaald. Van den beer Van de Vijzel had Voorz. vernomen, dat te Sint Pankras die uitgaven werden gevonden door het heffen van een belasting van hen, die het meest belang hebben bij de rattenverdelging, de kool- verbouwers, van 2'cent per snees bouwland. Dat de koolverbouwers belasting betalen voor oit- gaven, die hoofdzakelijk te hnnnen behoeve gedaan worden, acht 1 oorz, billijk. Voor Ondkarspel vindt spreker een bijdrage van cent per snees evenwel voldoende, als door de gemeente en den polder de overige koeten worden gedragen Allen vinden het voorstel van B. en W. goed en die belasting billijk, zoodat aldus besloten wordt. Betreffende de tramverbindiDg met Alkmaar zijn enkele brieven ingekomen, welke voorgelezen worden. De „Alkmaarsche Tramvereeniging," die concessie had voor het aanleggen van een paardentram, later gewijzigd in eleclrische tram, heelt hare concessiën behoudens toestemming aatuorlijk overgedaan aan de„mechanische beweegkracht" maafceh. „Holland" te 's-Gravenhage. De Mij neemt aan, de aan te leggen electrische tram 1 December 1901 in dienst te stellen op de geuoemde voorwaardenevenwel zonder ver plichting tot bet daar;.tellen van straatverlichting en mits zij het eerst in aanmerking komt bij concessiën voor de levering van electriache beweegkracht in iabrieken, enz. De oude coucessie-voorwaarden worden gelezen en voor zoover noodig datums, enz. gewijzigd. Waaneer de maatach. nog op zich neemt, een som van f *000 aan da gemeente te voldoen, als met 1 December 1901 de dienst nog niet g opend is een en ander bij notariëcle acte te bepalen wordt na eenige meeat wetenschappelijke bespreking op die voorwaarden opnieuw coDceasie gegeven. Voorz heeft tot zijne verwondering opgemerkt, dat door de gem. Ondk. per jaar f 5.wordt bijgedragen aan de aideeliog van ,Het Witte Kruis," terwijl de andere gemeenten f 10en eene zelfs f 15. subsidie geven Spreker zon, om niet langer achter te staan bij de andere en omdat het geld zoo nuttig besteed is, die bijdrage verhoogen willen tot op f 10. Geen der leden weet, dat Oudk in dat opzicht achterlijk is. Volgens den heer Hart zijn de bijdragen blijkbaar na de oprichting verhoogd misfehien nok gaf Oudk. f 5omdat de kerkelijke gem. ook f5.— bijdroeg In ieder geval: algemeen vindt men de •verhooging goed. De onderwijzeres, belast met het geven vau onderwijs in de nuttige handwerken, heeft verzocht, of niet voor haar, evenals voor hare voorgangster, de gunstige conditie kon worden bepaald, dat zij ook boven hare jaarwedde van f 600, een vergoeding van f 100 zal genieten voor dat handwerken-onderwijs De heer But'er meent, dat haar evengoed die be looning toekomt als de andeien, wanneer zij haar werk naar het oordeel van B. en W. goed doet. De heer Pranger is dat in het algemeen met den heer Butter eens, maar spreker is toch tegen die verhoogingdo betrokkene is nog maar kort, vanaf Oetober - in lunet ie en over de resultaten van haar werk kan dus nog weinig zekers gezegd worden. Ook B en W. hadden in dien geest gedacht Voorz. wil bet liefst een tijd bepalen, b. v. 1 Juli of 1 Oetober a.s naa np zij haar verzoek kan herhalen, of waarop de Raad haar, zonder nader verzoek, bij geblekeu bekwaamheid een belooning voor de hand werken kar. toekennen. Zonder veel discussie wordt nn besloten, een verhooging van jaaiwedde van b.v. f 50.te doen ingaan na 1 Juli as., wanneer het onderwijs naar wensch bevonden wordt. Hierna leest Voorz het gewone j icrverslag betrpffende den toestand van het lager onderwijs over 1899, waarin zooals bijna altijd niets belangryk9 of buitengewoons voorkomt. De heer Hart vraagt, of het waar is, wat in dat verslag staat, „dut het onderwijs voldoenile is Zooals thans de verstandhouding van het hoofd der school, den heer Hofmans, tot vele leerlingen is. zou spreker vreezen, dat het onderwijs niet altijd voldoende genoemd kan worden Voorz zegt, dat hij nog al dikwijls een kijkje in de scho.1 gaat nemen en nooit iets beme.rkt, dat op onvoldoend of verkeerd onderwijs zou wijzen, zoodat hij de vraag van den heer Hart toestemmend kan beantwoorden. De beer Hart zegt„het was dan ook maar een vraag; maar niet alle leerlingen hebben ontzag voor het hoofd der school, heigeen mij dunkt nadeelig te moeten werken op het onderwijs. Voorz. antwoordt, nooit klachten aangaande het onderwijs of de behandeling te hebbin ontvangen. Mochten die inkomen, dan zal hij ze heel nauwkeurig onderzoeken en den uitslag aan den Raad mededeelen Tot heden bemerkte hij evenwel niets wat hem aanleiding tot nader onderzoek zou kunnen geven Met den heer Pranger, die met lcede ogen de verwaailoozing vau het schoolhuis en den tuin aanziet, hopen de andere heeren, dat het vonnis inzake scheidiug van tafel en bed tusschen den heer Hofmans eu zijne vronw met Maart as. eenige uilkomst geven zal. Volgens mededeeling van B. en W. is de lantaarnopsteker, die anders zeer goed zijn werk deed, al een heele poos ziek is en niet in slaat, om zijn betrekking waar te nemen. In zijn plaats heeft hij voor eigen rekening Zeeman aangesteld, die daarmede f 10 per maand verdieut. B en W. stellen nu voor die kosten van plaatsvervanging voor rekening der gemeente te nemen en evengoed aaD den lantaarnopsteker zijn volle loon uit te keeren. Dit voorstel krijgt a'.ler instemming. Ook wordt nog op voorstel van Voorz. goedge vonden, een bedrag van f 5.nit te trekken voor een overgespaunen zeiltje, waaronder de kinderen, j die uit de Diepsmeer per schuitje naar de school worden gebracht en thuis gehaald, tegen weer en wind beschut kunnen zitten. De rekening van kosten, die door de gemeente gemaakt zijn bij den intocht van den heer Fuhrhop als burgemeester, ten bedrage van pl.m. f 166.— heeft nog altijd een raadsbesluit noodig om te worden voldaan. Men besluit die rekening te J voldoen uit den dienst 1899. In.ekomen stukken zijn de volgende 1. Circulaire van Ged. Staten betreffende maat regelen te nemen ter voorkoming van pest. Voor kennisgeving aangenomen. 2 Missive van Ged. St., waarbij goedgekeurd teruggezonden de belasting betreffende leges ter secretarie, schoolgeld eo begralenisrechlen. Hoofdelijke Omslag, die men het liefst terug zag, was nog niet ontvangen. 3 Besluit van H. M. de Koningin, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot benoeming van dec burgemeester tot secretaris 4 Adres van de aldeeling van „Het Witte Kruis", verzoekende maatregelen te willen nemen in bet helan? der openbare gezondheid. dat geen mestvaalten of hooj en rottende koolbladeren de lucht verontreinigen en besmetten. Hoewel het zeer moeilijk gaan zal, om alle kwaad te keeren, zal men bij gelegenheid trachten, bij politie-veroidening een en ander overeenkomstig bet verlangen van adressanten te regelen. 6. Een missive van den heet Comm. der Kon., houdende mededeeling, dat volgens het door den Min. van Justitie ingesteld onderzoek, de toestand van vele arrestanlenlokalen te wenschen oveilaat, vooral wat betreft liggiogen dekking der arrestanten bij nacht en koude, privaten, warm drinken en voedsel enz.,en verzoek om zoo noodig den toestand in gevolge het verlangen van den Minister te willen verbetereu. Dit punt zal nader nog wel eens behandeld wordeu. De Gemeente heeft nog altijd de waag eu moet alle jaren de kosten van het onderhoud van weegschalen, gewichten enz betalen, terwijl er bijna nooit gebrnik van gemaakt wordt. Daarom stellen Bnrg. eu Weth voor, om die waag voor f25.te verkoo|ien aan den heer Mosk, die zich daartoe bereid verklaarde als hij het tegenwoordige weeglokaal mocht blijven gebruiken, zoolang de gemeente er geen andere bestemmiug aan i gaf. De heer Butter vindt het bezwaarlijk om de dorpswaag, die toch nog bij eukele gevallen als de officiëele wordt beschouwd, op le ruimen. Nadat evenwel bepaald is. dat Mosk verplicht zal worden tegen het tegenwoordig tariet op verzoek van particulieren te wegen,en met het oog op hel zeldzaam vooikomend gebruik van de waag, besluit men tot den door Burg. eu Weth. voorgestelden verkoop. De Raad verklaart er niets tegen te hebben, dat de Bnrg. zoo nu en dan aan iemand uit de Diepsmeer opdraagt, tegen kleine vergoeding brieven enz. te bezor gen, of een of ander aan te plakken. By de rondvraag informeert dc heer Kroon, of de hr. Prijs, de gem.-veldvrwel eens eenige vergoeding gehad heelt voor het snrveilleeren op vele winteravonden voor de jchool. Bij zijn ontkennend antwoord voegt Voorz. nog de mededeeling, dat den heer Prijs wel eenige vergoeding toekomt voor porto's en andere kleino uitgaven, die hij zoo na en dan doet. Deze kwestie raakt evenwel verloren onder de gesprekken over volgende onderwerpen. Vermoedelijk zal men er een volgenden keer op terugkomen. Aan P. Kiamer. die van de gemeente een perceel land huurde, zal bericht worden, dat geen genoegen wordt genomen met de borgstelling door zijn zoon als plaatsvervanger, en dat derhalve een nieuwe borg gesteld moet worden. Een paar kleine, door den Voorz. aangewezen verbeteringen in de raadsvergaderzaal worden nog goedgekeurd. Op de vraag van den heer Butter, of Voorz. de mogeUÉMieid nog onderzocht beeft van aanbesteding der sSMl behoeften-levering, antwoordt Voorz., dat die levering thans geschied! volgens prijslijsten en naar drie-maandelijksche opgaven, door het hoofd der school te verstrekken. Het onderhoud van den straatweg en ook andere eenigs- zins beteekenende reparatiën of vernieuwingen, zullen voortaan bjj aanbesteding opgedragen worden De am bachtslieden zijn daar over het geheel nogal mcê ingeno men, en het gem.-bestuur weet altijd beter, „hoever het er in zit" met de financiën. Overigens wordt bij het opdragen, keuren en uitbetalen van eenig werk gewoonlijk het advies van den heer Vis ingewonnen. Wegens het gevorderd uur besluit men, de andere deelen der politievel ordening voorloopig maar te laten rusten, en wordt de vergadering gesloten. Beroepen bij de N e d. Herv. Kerk te 2£uiclsciïa.rwonde (toez.) de heer A. H. Scholte te Arke). D e heer M. J. Hamburger, te AMSTERDAM, ontving van kapitein A. Dreyfus uit Carpentras 20 franca voor de werklooze diamantbewerkers. Een vergissing, die cen ten ko3t In bet verkooplokaal te UTRECHT werden eenige perceelcn Verkocht, welke door den heer K. werden afgemijnd op f 14000, terwijl hij in de meening ver- keerde,dat hij op f 1400 afmijnde.Ofschoon van de afslag-tafel niet het minste be zwaar werd gemaakt om de perceelen opnieuw te mijnen, stonden eenige aan wezige schuldeischers er op, dat de afslag moest worden gehandhaafd. Deze vergissing kost den heer K. f 12600. Door den stormachtigen wind is 't boezemwater iu ERIESLAND8 Zuidoosthoek zóó gestegen, dat de lage landen één zee vertoonen. Deze verhoogde waterstand, alsmede de ingevallen koude en de vele sneeuw, hebben tal van veldmuizen gedood, die aan de bouw- en weilanden groote schade toebrachten. Men meldt uit PURMEREND Tengevolge van den zeer hoogen waterstand van de Purmerriugvaart sloeg het water over eene lengte van omstreeks 3U0 meter over het Oude- landsdijkje, eene waterkeering van de banne Purmerend van het hoogheemraad schap Waterland. Men heeft be doelde waterkeering met balken, hout werk, zand enz. versterkt en verhoogd, ten einde overstrooming van de banne te voorkomen. Dinsdagavond 20 Febr. waren in het lokaal van den heer C. Kieft te W in kei de besturen der Afdeelingen Winkel, Lufjewinkel-Weere en Nieuwe Niedorp bijeeD, ten einde met elkander het houden van markten aan de tramhalten te bespreken. Nadat de Voorzitter der Afd. Winkel, de heer J. Koomen Hz., het doel, waar mede de uitnoodigiog der zusterafdeelin- gen door de Afd. Winkel was geschied, had uiteengezet, verklaarde de heer Wil- ken, voorzitter der Afdeeling Nieuwe Niedorp, en ook de heer J. Breebaart Dz., voorzitter der Afd. Lufjewinkel-Weere, dat het voorstel der Atd. Winkel, om aan de zusterafdeelingen het markten der vroege aardappelen over te laten, mits zij er mede ophouden omstreeks halt Aug. (begin der markt te Winkel), met groote ingenomenheid was ontvangen. Het Bestuur der met Lutjewinkel-Weere samenwerkende Afdeeling Moerbeek was niet aanwezig, waarschijnlijk wegens het slechte weder, doch men hoopte, dat ook die Afd. eveneens het voorstel-Wiokel zal toejuichen, en medewerken om de markten te doen slagen. Besloten werd, drie markten per week te houden, bij afwisseling te Lutjewinkel en Nieuwe Niedorp, en omtrent de verdere regeling latei weder s men te vergaderen, op welke vergadering dan tevens leden der vereeniging zullen worden genoodigd, die door 't zenden hunnet producten als anderzins eenig belang bij de markt kun nen hebben. In het lokaal was een raam voor een broeibak ter bezichtiging gesteld, zooals de Afd. Winkel dat als proef bij de door haar aangekochte kist, bevattende 21 groote ruiten, had ontvangeD. Algemeen vond men den prjjs, f 1.75, dat is f 1 voor de ruit en f 0.75 voor de lijst, zeer goedkoop en er boden zich zóóveel ge gadigden aar., dat vanwege de Afd.,Winkel reeds een tweede kist is besteld. Zag men vroeger nog al eens togen het aanschaffen van een broeibak op, thanB kan men tegen zoo'n geringen prijs het glas bekomen, dat het bezit van een bak onder veler bereik valt. Station I\ oord-Schar- woude, lo soort roode kool f 15 a f 17, 2e soort f 12 a f 14, 3e soort f 9 a f 11. le soort gele kool f 15 a f 17, 2e soort f 12 a f 14, 3e soort f 9 a f 11. le soort witte kool f 13 a t 15, 2e soort f 10 a f 12, 3e soort f 6 a f 8. Uien f 1.70 a t 1.75. Rapen f 2 25 a f 2.50. Wortelen f 1.20 a f 1.25. Prijzen blijven vrij standvastig; voor witte en gele kool iets hooger. Voor enkele partijen 4e en 5e soort roode kool wordt besteed f 7 en f 5. Donderdagochtend had er op Groenveld een ongeluk plaats, dat treurige gevolgen had kunnen hebben. Het rijtuig van den hr. D. Groot vau Dirkshorn geraakte door het schrikken van 't paard in de daar zeer wijde en tegenwoordig vooral zeer diepe sloot naast de woning van den heer T. Rens. Het geheele gezelschap, bestaande uit 3 mannen en een vrouw, geraakte te water. Met veel moeite wisten de mannen uit het rijtuig te komen en den vasten wal te bereikendoch daar gekomen, miste men de vrouw, die, geheel onder water, zichzelf niet had kunnen redden. Met vereende hulp werd zij naar boven gebracht en zoo insgelijks gered. In do woning van den hr.T Rens van droge kleeren voorzien, keerde men huiswaarts, blijde dat het ongeluk betrekkelijk nog zoo goed was afgeloopen. Terwijl de Iereche soldaten bij duizenden tegen de Boeren vechten, houden hunne familieleden op het groene Erin geestdrift volle manifestaties bij iedere overwinning, door de Boeren behaald. Deze tegen stelling is niet zoo groot, als men opper vlakkig wel zou zeggen. Do Ier wordt soldaat uit armoede. Tegen zijn zin, neemt hij dienst in de Engelsche gelede ren daar echter is hij tegen de ellende, waaronder het meerendeel zijn landge- nooten gebukt gaatj bewaard. Het garui- zoenleven in Indië en Egypte, met zijne Oostersche uitspattingen, bevalt hem zeer goed; belooningen en bevorderingen bij het dempen van onlusteD, of door meestal vrij onschuldige krijgstochten tegen in- landsche volken behaald, prikkelen zijne eerzucht, en na verloop van eenige ;aren is de Ierscbe huurling vrijwel veren- gelscht. Alleen in één geval zou de oude haat tegen Engeland weer boven ko men als hij gebruikt zou moeten worden om tegen zjjne landgenooten te vechten. In dit geval verkeeren de Ieren thans vrijwel. De Ieren in Transvaal hebben als één man partij voor de Boeren geko zen. De Iersche brigade, sterk 3000 man, behoort tot de beste strijders. Nu gevoelt men in Engeland zeer goed, dat de Iersche troepen met tegenzin voor de affaire van Rhodes-Chamberiain en Co. vechten, doch men moet van den nood een deugd makeu, wijl andere manschappen ontbreken. Zoo is het te verklaren, dat dezer dagen van een Iersch regiment, dat uit Scheffield raar de Kaap vertrekken moest, 143 manschap pen weigerden scheep te gaan,waardoor, voorloopig althans, het geheele regiment in Engeland zal blijven. Van de ruim 2000 krijgsgevangen soldaten behooren meer dan de helft tot Iersche brigades. Dit gaf reeds aanleiding tot de opmerking, dat de lerBche soldaten de gelegenheid zoeken, om zich van het plegen van broedermoord te onttrekken. In Ierland zelf steekt men het niet onder stoelen en banken, dat men Engeland van harte de geleden nederlagen gunt. Te Downpatrick ging dit zelfs zoo ver, dat bij elke Bocrenoverwinning benden nationalisten de stad doortrokken, Boerenliederen zingende en scheld- en schimpwoorden en -liederen op Engeland en KoninginVictoria uitgalmende. Een ander teeken van Ierschen afkeer van het Engelsche bestuur is, dat in South Mayo als candidaat voor het parlement is gesteld majoor Mc. Bride, commandant van de Iersche brigade aan de zijde der Boeren. Het Engelsche ministerie vindt zooiets natuurlijk wel hatelijk, doch een gevaar ziet men niet in de hernieuwde beweging der nationalisten. De heerschende mee ning in Eugeland juicht Chamberlaiu's rooverspolitiek toe,de parlementaire meer derheid drukt die meening door haar stemmingscijfer uit, mijn liefje, wat wil je nog meer. De heer Chamberlain ontving van die meerderheid weer een treffend bewijs van instemming met zijn immoreele politiek. Onze lezers zullen zich herinneren, dat eenigen tijd geleden de „Indépendance" een reeks onthullingen aan het licht bracht, waaruit duidelijk bleek, dat het Engelsche ministerie van koloniën betrokken was bij den inval van Jameson. Wanneer alle telegrammen tusschen Londen en Kaapstad, vóór den inval gewisseld, aan de parlementaire commissie waren overgelegd, dan zou in 1897 duidelijk gebleken zijn, dat Chamberlain van den aauslag op Johannesburg wist. De belangrijkste dépêches werden aan genoemde commissie onttrokken, wat uit de artikels van het BrusseRche blad be kend is geworden. Bedoelde documenten waren gestolen door een ontslagen klerk van den heer Ilawksloy, secretaris van den heer Chamberlain. Nu stelde de heer Thomas in het Lagerhu s de volgende motie voor: „Het is noodig een volledig onderzoek in te stellen naar den oorsprong en omstandigheden van de samenzwering tegen de Transvaalsche regeering en van den inval door een gewapende macht in de Zuid-Atrikaansche Republiek. Nu zou men zeggen, dat ie der eerlijk mensch een nader onderzoek van harte zou hebben toegejuicht. Niet alzoo. Wat in den doofpot was gestopt, moest er in blijven. De hooggeplaatste samenzweerders zullen eerst door den geschiedschrijver van later eeuwen ge vonnist worden. De motie werd met 286 tegen 152 stemmen verworpen. En wat zegt de pers, de voorlichtster der inenschheid, de koningin der aarde, van zulk een schandelijk misbruik van macht Een paar aanhalingen uit de ministeiiëele pers zullen voldoende zijn De Daily TelegraphDe oppositie 1 bracht in het debat slechts scheldwoorden, verdachtmakingen en verdraaiing van feiten. Morning PostDe redevoering van den heer Thomas was geen ernstige bespreking waard. Daily MailChamberlaiu's persoonlijke vijanden zijn kwaadaardig, kleinzielig, gewetenloos, wraakzuchtig, arglistig, laag hartig, verdachtmakende moreele moor denaars, venijnig als gehuurde bravo's. En al die anderen plunderen op vari- ëerende wijze de dictionnaire van scheld woorden. In groote woorden is de Engelsche pers een baas. Zoo zegt de Daily Cbronicle, dat, indien Rusland Herat bezet, Engeland Kaboel in bezet moet nemen en binnen eene maand 100.000 man naar Indië moet zenden. Alsof Rusland en de Chronicle beiden niet weten, dat Enge land, in plaats van troepen naar Indië te kunnen zenden,genoodzaakt is geweest, aan Indië de beste Europeesche troepen te onttrekken. Volgens „Ons Land", verschijnende te Kaapstad, is zelfs inlandsche cavalerie, uit Indië te Kaapstad aangekomen en terstond naar het front vertrokken. Het Engelsche ministerie had nog wel in het parlement gezegd, dat in den strijd tusschen blauken, van kleurlingen geen gebruik zou worden gemaakt. Het is dus alweer gebleken, dat een Engelsch minister het zoo nauw met zijn woorden niet neemt, 't Gaat ook om het goud van Transvaal. Wat al middelen worden er aangewend ooa do draden iu handen te krijgen, die moeten dienen om den Afrikaanschen goudvink te verstrikken.

Schager Courant | 1900 | | pagina 1