44ste Jaargang, No. 3504. f. Van het onderzoek naar de uit komsten van de fabriekmatige kaasbe reiding, de inrichting der gebouwen en de organisatie der betreffende vereeni- gingen in deze provincie, door den heer inrichtingen was Extra nonimer. Verslag- a. Door den heer "W. Teengs van de vangen 20 bleven geheel onbeantwoord. vergad. der Vereen. Het Nedorlandsch lïet aantal kaasfabrieken in deze pro vincie kan op 50 a 60 geraamd worden. Door de Commissie werden 16 fabrie ken bezocht. De toestand dier onvoldoende Meestal was de fabriek tiets andere dan een oude boerderij, zoowat fabriek- achtig ingericht. Eukele vcreenigingen hadden in 't ge heel geen gebouw, doch kaasden in het huis van den „kaasmaker.* Weer ande re werkten alleen met gekochte melk. Piarden-Sta inboek b. Van de werkzaamheden van den /.uivelconsulent over 1899. Daar dit Donderdag 15 Maart 1900, verslag verleden Zaterdag reeds in het 1 Landb. eekblad was opgenomen, wprd voorlezing daarvan nu overbodig geacht e. Van de werkzaamheden derPacht- commis-eën over 1899 was door der. algemeenen secretaris, den hr. P. Buis Jz., schrifteljjk rapport ingekomen, waarin vermeld werd, dat in 't begin van 't jaar door den heer J. L. T. Groneman als lid der Commissie was ontslag ge- Allerlei zonderlinge verhoudingen en be- van de Vergadering der Vereeniging tot nomen, wegens redenen van gezondheid, palingen bestonden er ten opzichte van Ontwikkeling van den Landbouw woorvi van dank werd gebracht aan ieden-melkleveranciers en niet—leden- teekend. De blauwe poters waren alle van 2.5 c.M. langn spruiten voorzieu en zooveel mogelijk aan elkaar gelijk, om lat zij moesten dienen voor het winnen van poters voor de eigenlijke proefneming, die eer*t in dit voorjaar een aanvang zal nemen. kregen, misschien op rekening moeten worden gesteld van de uiterst zorgvuldige wijze, waarop de uit zaad gekweekte planten en poters in den aanvang moeten worden gesorteerd. 6. Bij Eigenheimers en Fortuna's was de opbrengst belangrijk kleiner, naarmate de poters grooter waren deze wogen ongeveer 32, 50 en 80 Gr. Bjj 1 n den heer Groneman, die door woord en i raeikleverancierswelke laatste o. a - - i" ii/ T'h 8 Ofschoon de oorspronkelijke bedoeling was geweest, dat ook een onbemest proef- de Hollandsche jammen wogen de poters veld zou worden aangelegd, precies icgs- 15,21 en 33 Gr. en steeg de opbrengst bij richt als het onbemeste, moest dit anders een toename van het gewicht der poters worden ingericht wegens gebrek aan van 15 tot 21 Gr. en bleef hij ongeveer poters stationnair bij eene gewichtstoename van Al het pootgoed, dat van de verschil- de poters van 21 tot 33 Gr. Bij de lende variëteiten was overgebleven, werd blauwen werd met poters van slechts 18 hier op juist deozeifden afstand uitgepoot, Gr. eene zeer hooge opbrengst verkregen Hollands daad getoond had, deze instelling oprecht of 1 x cent per Liter in hun netto-winst Al Horl/u/ürtiür lief te hebben gehad en die steeds bepleit gekort werden voor zoogenaamd gebruik NooroerKwarner, heeft het goed recht dezer Commissiën in van 't gebouw. Slechts op één fabriek op Woensdag 14 Maart 1900, in het de rij der publieke instellingen. Tot was een volledig koopmansboekhouden lokaal van ^en heer O. li'ieft te diens opvolger was benoemd de 'neer ingevoerd. Bij 3 labriekeu werd reserve- Wiolsel. S- J°ngh te Stompetoren terwijl in kapitaal geformeerd De vergadering werd bezocht door 62 de Commissie van het lste district tot leden, 6 gasten en 1 zoon van een lid. lid was gekozen Bjj de opening der vergadering door Haringcarspel. den Voorzitter, den heer Koopmas, wees spr. er op, dat deze eerste verga, dering in 1900 ook gadering in het tweede tijdperk van het vereenigingsleven de heer Jb. Swan te was als nieuw lid in deze Com missie gekozen de heer J. Koomen van was de eerste ver- VVinkeL Gewezen werd op een belang rijke episode, welke in het afgeloopen Toen in de vorige j iaar net betrekking tot de Commissiën vergadering de vraag was gesteld omtrent de wenschelijkheid van het voortbestaan der Vereeniging, werd met algemeen applaus dit voorstel begroet en daartoe besloten, waardoor de leden het bewijs gaven, dat zij allen van meening waren, dat Holl. Noorderkwartier nog steeds niet heeft uitgediend. Zeker allen onder schrijven deze gedachte, dat onze Vereen, nog voor de bevordering der belangen van den landbouw eene kracht kan vormen, grooter dan van particulier initiatief kan worden verwacht. Spr. hoopt, dat ook deze vergadering het bewijs zal leveren, dat alles door de Vereen, wordt aangewend, wat kan dienen tot bevordering van den landbouw in het algemeen en van Holl. Noorder kwartier in het bijzonder. Door den Voorz. wordt nu medege deeld, dat a. het ledental thans 170 bedraagt, w. o. 2 zoons van leden. b. met den schrijver der te laat in gekomen brochure op de prijsvraag voor Brochure over Veeverloskunde was ge correspondeerd en voor den aankoop dier Brochure voor de Vereeu. hem f 100. was geboden. Dit aanbod was door Schr. evenwel geweigerd, daar hij dit werkje voor eigen rek. wenschte uit te geven. De prijs was bepaald op 40 ets. per exempl. c. met\ betrekking tot de Veetentoon stelling te Parijs werd door het Bestuur de oproeping geplaatst en werden de aangiften ontvangen. Eerst scheen het, dat de quarantaine-maatregelen het zen den eener collectie vee naar Parjjs zouden onmogelijk maken. Doch er is nu te dien einde een over eenkomst gesloten, volgens welke nu het vee eenige dagen in Den Haag zal worden gestald en daar door een Fran- schen veearts gekeurd, waarna het ongehinderd de grenzen mag passeeren om naar de tentoonstelling vervoerd te kunnen worden. d. met de castratieproef is men vrijwel weder gekomen tot het punt van uitgang. Volgens besluiten van vorige verg. zou de heer Billroth te Hoorn op vee bij slagers de operatie toepassen, om zich daarin te bekwamen. Daarna zou de heer Billroth het Bestuur bericht zenden, als door de Vereen, beesten zouden kuunen worden aange kocht en opgestald teneinde over te kunnen gaan tot de officiëele castratieproef. In de eerste bestuursverg. na de laatste alg. verg. ontving het Best. bericht, dat in Jan. 1900 de heer B. het definitief besluit zou kunnen melden. Later werd nog een maand uitstel ge vraagd. Nu 3 weken geleden, op de bestuursverg., werd door deu heer B. verzocht nog te wachten tot na den afloop der hengstenkeuring. Nu heeft het Bestuur het wenschelijk geacht, den heer B. van de te dezen opzichte op te ontslaan en aangekochte materieel aan de Vereen, te willen teruggeven. Onder de ingekomen stukken kwamen als vermeldenswaard voor Bericht van het Hoofdbestuur der H. M. v. L., dat wederom was toegestaan door het Rijk de subsidie van f 2000 voor den zuivel-consulent. De technische leiding was meestal overgelaten aan siechts één persoon, in den regel niet eens een deskundige. Enkele, directeuren maakten eene gunstige uitzondering. Gewoonlijk was de „kaas maker" de man, die alles regelt en be heert. Die „kaasmaker" is gewoonlijk een gewoon werkman, die op een of andere fabriek de handgrepen geleerd had, doch geenerlei ontwikkeling, of in zicht in 't bedrijf had. hij moest dus al doende leeren, ten koste der vereen. Die menschen waren niet berekend voor de taak, hun opgelegd. Zulk een kaas maker werd dan bijgestaan door zijne vrouw en nog 1 of 2 gehuurde werk krachten, die er al niet veel meer van weten. Het loon dier kaasmakers bestaat, behalve in een vast geld, uit verschillende emolumenten en premiënvoor man en vrouw f 9 en f 17 per week. Dat is geen en andere kosten de f 50 subsidie dit loon, waarvoor men kan eischen, een jaar niet kon worden gemist. De Com- ontwikkeld man te krijgen. doch zonder parallelveldjoB. De blauwen werden hier op een afstand van 40 c.M. gepoot, alzoo 600 op 1 Are. De zeer sterke bemesting met gemak kelijk opneembare meststoffen op het eene gedeelte van het proefveld had ten doel, daardoor mogelijke ongelijkheden in en nog wel een e»en hooge opbrengst als bij de Eigenheimers door poters van 32 Gr. werd voortgebracht. Hoewel men hier met verschillende variëteiten te doen heeft, zou men b ij n a geneigd zijn tot het maken der gevolg trekking, dat op dezen zeer vruchtbaren plaats vond, nl. dat de Directeur-Gene raal van Landbouw op de Staatsbe- grooting voor 1900 een som voor de Pachtcommissiën had beschikbaar gesteld. Als de Regeeriug besluit, die subsidie te verleenen, zal de instelling een otüciëel karakter krijgen, terwijl de adviezen dan kosteloos zullen kunnen worden gegeven. In zake schatting heeft 1899 echter teleurstelling gebaarder is namelijk slechts ééne schatting aaugevraagd en wel in het 2de district. Het financiëele resultaat is, dat vanwege de advertentie- de vruchtbaarheid van deu grond, zoo zavelgrond, bemest met veel kunstmest, mogelijk, geheel oaschadelijk te maken, bij een pootafstaud van 45 c.M., en onder Bij deze sterke bemesting werden alle de in 1899 aanwezige weersomstandig- planten overvloedig voorzien van alle heden, voor de verschillende variëteiten voedingsstoffen en kon dus van minder een poter van 2030 Gr. de beste goeden groei tengevolge van een te kort resultaten gaf. aan de eene of atidere voedingsstof bij 7. Op het onbemeste veld bleek daar- geene enkele plant van dit veld sprake entegen, dat bij een minder uitstekenden zijn. bemestingstoestand zonder uitzondering De grond was uit zichzelf reeds zeer de grootste poters het beste resultaat missie hoopt, dat vaD lieverlede de groote grondbezitters toch bij haar om advies zullen komen. In een naschrift werd bericht, dat de geldelijke bijdrage voor 1900, voor 't loopend jaar, niet word noodig geacht. d. Van de vergad. der Vereen, voor Vakonderwijs in de Zuivelbereiding te Bolsward werd door den heer W. Keestra, die als afgev. voor Holl. Noordurkw. die vergad. had bijgewoond, medegedeeld, Met betrekking tot het te verkrijgen product werd opgemerkt, dat dit afhangt van de behandeling en van den aard van de 18, de dat 2 maal melk in de melk. Te verkiezen gekaasd, althans fabriek gebracht wordt. Op de reglementen der verschillende fabrieken heelt rapporteur ook nog al wat af te dingen. Het is dringend noodig, dat elke fabriek heeft een bekwaam kaasmaker, en ook dat die Vereen, bezig is een nieuw sta-een bezoldigd, ervaren directeur. Op 22 dium in te treden, door de in hare vergad. fabrieken werd gekaasd met lange, op dd. 23 Dcc. '99 besloten reorganisatie, 7 met korte wei. waardoor die zaak nu van veel belang De inrichting der fabrieksgebouwen is nu begint te worden. De jongelui, die zich nu van 't jaar zullen aangeven, moeten kunnen voldoen aan een vrij zwaar examen, dat gelijk staat ongeveer met het eind-examen van een Hoogere Burgerschool 3-jarigen cursus. Als ze dan zijn toegelaten, moeten zij 1 jaar onder controle vau den directeur der school ir. zuivelfabrieken werkzaam zjjn en daarna worden ze toegelaten tot deu theorotischen cursus, welke ook 11/2 jaar zal duren en ge durende welken tijd onderricht wordt gege ven o.a in zuivelbereiding, bacteriologio, scheikunde, natuurkunde, wiskunde, me chanica, boekhouden, gezondheidsleer van het vee en vier talen. In verband hiertoe zal ook het aantal leeraren worden uit gebreid. Het plan isdirecteur met f 2200 tract.leeraar in de scheikunde, natuurk. en wisk. 1 1800en verder zal geld worden toegekend voor de lessen van een veearts, voor de talen en voor het boekhouden. e. Van de proeven tot onderzoek, welke graad van rijpheid de gewenschte is bij den oogst van onze landbouwge wassen, werd door den heer K. Bree- baart Jz. rapport uitgebracht. Die com missie bestond uit de heeren C. Nobel, Geerligs en K. Breebaart Jz. De proef was genomen met karwij-, gebrekkigbij de een meer, bij de ander minder. Dringend noodig zijn ruime kelders voor 't zouten en rijpen. De boekhouding liet ook veel te wen- schen over. Slechts 4 bezaten een tech nisch boekhouder. Uit de opgaven over 1897 bleek, dat de kaasfabrieken hoogst zelden op de markt den hoogsten prijs verwierven, 's Winters gemiddeld 1 a 1 ,/2 gld. be neden de hoogste markt en. 's zomers gemiddeld 5 a 7 gld. beneden hoogste markt. Van weiboter-bereidiug was weinig werk gemaakt en toch zou men door de weiboter-bereiding nog honderden guldens kunnen winnen. De omzet der kaasfabrieken liep van 200.000 tot 1.125.000 K.G.. tot 50 k 60.000 gld. Al te groote fabrieken acht rapporteur, met het oog op de kosteo, niet geschikt. g. Van de uitkomsten der proefvel den met het oog op de keuze van zaad- en pootgoed bij aardappelen en erwten, werd door den hr. C. Nobel rapport uitgebracht. Inleider ging eerst na een proef met vroege aardappelen bij de heeren Vijn te Twisk en Visser te Nieuwe Niedorp die evenwel tengevolge van misverstand geen resultaten opleverden. Eene kleine proef met erwten is bij gerst-, haver-, en tarwevelden. Door de den heer Vijn begonnen, doch niet voort- heeren G. Beers te Waardpolder, G. Geerligs te Anna Paulowna en J. en K. Breebaart te Groetpolder, was de noodige grond daartoe beschikbaar gesteld. Van karwij was gebleken, dat de pe riode van volrijpheid gerust kan worden zich genomen verplichting afgewachthoe rijper, hoe beter. Bij heeft hem verzocht het de gerst doet 't er weinig toe, in welke periode van rijpheid men oogst. Het beste schijnt niet te rijp, doch in de periode van geel-rijp. Bij haver is de geel-rijpheid-periode de bestehier beliep het verschil in de 4 proeven 1000 pd. per Hectare. De tarwe kan zonder schade volrijp, zelfs dood-rijp worden. De Missive van Z.Ex. den Minister J| van Binnen). Zaken, meldende de toe- dank aan de heeren M. de Jong te Hoorn, kenning van f 150 subsidie voor 1900 Oostveen te Enkhuizen, Bos en Zaadnoor- voor het aardappelenproefveld. Op voor- dijk te Alkmaar, voor hunne bemoeiingen stel van het Bestuur werd met algemeene in deze, alsmede aan de heeren Geerligs gezet, omdat aan eene werkelijk juiste uitvoering dier proef al te groote moei lijkheden zijn verbonden. De proef met late aardappelen, die door den heer J. Hartog Jacobszoon te Hoogwoud werd genomen, mag tot nog toe in alle opzichten uitmuntend geslaagd heeten en dat is voor een zeer groot deel te danken aan de groote zorg en moeite, die de proefnemer zich voor eene nauwkeurige uitvoering der gegeven voor schriften heeft willen getroosten en de bekwaamheid, die hij daarbij aan den dag heeft gelegd. Ik meen, dat een woord van hulde en dank aan den heer Hartog hier daarom geheel op zijne plaats is en vruchtbaar, dat blijkt genoegzaam uit de groote oogsten, op het niet bemeste deel verkregen, n.1. van de „blauwen* 386 H.L. van de „Eigenheimers* 466 H L. en van de „Fortuna's* 377 H.L per H.A. De bemesting bestond uit 150 K.G. chili-salpeter, 250 K.G zwavelzure ammo niak, 750 K.G. superphosphaat en 350 K.G. patentkali per H.A. Met deze proef zijn tot nog toe de volgende uitkomsten verkregen 1. De „Zeeuwsche blauwen van Har tog" hebben een zeer grooten oogst voort gebracht, nl. per bunder gerekend (slooten en greppels daarin begrepen]529 H.L. eetaardappelen en 620 H.L. in het geheel. 2. De hoogste opbrengst, van Eigen heimers verkregen, namelijk die van de kleine poters, bedroeg per bunder 540 H.L. eetaardappelen en 630 H.L. in 't geheel, dus slechts weinig meer dan die van de Zeeuwsche blauwen. 3. Hier is dus niets gebleken van de waarheid der bewering, door velen geuit, dat zeer lang voortgezette vermenigvul diging van de aardappelen door middel van knollen noodzakelijk aanleiding moet geven tot vermindering der opbrengst. Want de Blauwen hebben eene zeer groote opbrengst gegeven van goed gevormde knollen en leden niet het minst van ziekte en toch zijn zij, voor zoover kan worden nagegaan, nimmer kunst matig door zaad voortgekweekt, doch altijd door middel van de knollen. De Zeeuwsche blauwen van den heer Hartog zijn niet geheel zonder teeltkeus verkregen, want eenige jaren geleden heeft hij eens van de mooie stoelen poters genomen en de thans gebruikte poters zijn daarvan de afstammelingen. De blauwe aardappelen, die in deze provincie worden verbouwd, zijn »voor een niet onbelangrijk gedeelte afstammelingen van bovengenoemde poters van den heer Hartog. 4. Niets is gebleken van de waarheid der bewering, dat voortplanting, door middel van zaaizaad, de voorkeur verdient boven de voortplanting door middel van knollen, waQt de Eigenheimer, verkregen uit zaad door middel van zorgvuldige kruising, en beroemd in hot geheele land om zijn hooge opbrengsten, gaf slechts onbeteekenend meer opbrengst dan de blauwen vele groote aardappelen waren hol en op een veldje waren de k n o 1- 1 e n vrij sterk door ziekte aangetast, terwijl zij op de andere niet vrij waren van ziekte; en de Fortuna's moesten ver voor de blauwen onder doen in op- i brengst, terwijl zij in de kook slecht vol deden en ook niet vrij van ziekte waren. 5. Uit de lijst, die door den proefnemer bij de sorteering der stoelen en poters is bijgehouden, blijkt, dat op de bemeste perceelen met blauwe aardappelen van de 1000 stoelen, die er op stonden, 248 beste stoelen werden uitgezocht waar aan gemiddeld per stoel 14 gewone eet aardappelen voorkwamen en 1 extra gaven. Hier werden de grootste en de kleinste poters van Fortuna's en Eigen heimers alleen met elkaar vergeleken en van de Jammen alle drie soorten van poters De blauwen legden het hier tegen de Eigenheimers af, waarschijnlijk vooral, omdat do poters zoo klein waren. 8. Opmerkelijk is nog het feit, dat op het sterk bemeste veld van de kleinste poters belangrijk meer zeer groote aardappelen werden geoogst dan van de grootste poters. Bij alle acht veldjes valt dit feit in meerdere of mindere mate waar te nemen, terwijl op het niet be meste gedeelte het juist andersom was. ZooaR gezegd, zal de proef dit jaar worden voortgezet met poters, die uit den oogst van de blauwen zjjn gesorteerd. Van de beste stoelen, dat waren die stoelen, waaraan het grootste aantal bruikbare eetaardappels voorkwam, zijn bewaard poters van flinke grootte, onge veer 60 Gram wegende, en kleine poters, van ongeveer 20 Gram. En geheel even eens is gehandeld met de slechte stoelen, zoodat wij thans in het bezit zijn van vier verschillende soorten van blauwe poters, n. 1. groote en kleine poters van beste en slechte stoelen. Daar alle plan ten, naar net loot te oordeelen, zich voortdurend bijzonder gelijkmatig hebben ontwikkeld, zoodat dus alle planten onge veer even sterk belicht werden en voorts alle groei-omstandigheden geheel gelijk waren, kon de vruchtbaarheid der stoelen geheel beoordeeld worden door de goede eetaardappels te tellen, die zij hadden voortgebracht. Het voornemen is, deze vier soorten van poters dit jaar met elkander te ver gelijken. Hierbij doet zich echter de moeilijkheid voor, dat wij niet weten, op welken pootafstand de kleine poters, en op welken de groote het beste resultaat zulleu geven. Waarschijolijk zullen wij voor de groote eonen grooteren afstand moeten kiezen dan voor de kleine, en met behulp van hetgeen de ervaring leert, knnnen wij wel ongeveer gissen, dat de beste afstand voor de kleine poters mis schien 40 c.M, zal zijn en die voor de groote 50 c.M. Ten einde nu evenwel meerdere zekerheid hieromtrent te ver krijgen en tevens e e n i g e n waarborg te bezitten, dat da poters op denjuisten afstand gepoot zullen worden, zal elke 8 o o r t van poters op twee veldjes van l/2 Are worden uitgepoot. Op het eene veldje zal dan een pootafstand van 40 c.M. en op het andere een afstand van 50 c.M. worden genomen. Later zal dan worden nagegaan, op welk van de twee veldjes een bepaalde soort van poters de grootste opbrengst heeft gegeven, en van dat veldje zullen dan weer nieuwe poters worden uitgezocht. Bij deze proef, die telken jare weer op dezelfde wijze wordt voortgezot, wor den dus steeds 4 soorten van poters met elkaar vergeleken. De eoiteejiug is zoo gekozen, dat daar- stemmen besloten, vóór 1 Nov. e. k. ten cn Beers, voor dienste van het jaar 1901 gelijke subsidie oogst besteed, wederom aan te vragen. Omtrent het jaarverslag der Yereen. werd besloten, het ter plaatsing op te zen den aan het Landbouw Weekblad. Door den heer H. Siebert Coster werd nu uitgebracht het rapport der finantiëele commissie (bestaande uit de heeren Cos- ter, Govers en Houtkooper) betreffende de rek. en verantw. over 1899; waaruit bleek, dat de ontv. bedroegen f 3554.415, de uitgaven f 1012,21 en het batig saldo f 2542.205. Onder dit laatste is echter begrepen f 1000 als subsidie, ontvangen voor het zenden der vee—collectie naar de Parijsche tentoonstelling. Hierop werden de volgende verslagen uitgebracht rapporteur bracht een woord van dat onze vereeniging zich gelukkig mag rekenen, dat zij voor eene zooveel zorg vereischende proef zulk een proefnemer heeft gevonden. De proef bij den heer Hartog werd hunne zorgen, aan den genomen met vier aardappel-variëteiten, nl.Zeeuwsche blauwe, geteeld door den heer Hartog, Eigenheimers en For tuna's van het aardappelkweekveld te Sappemeer en Hollandsche jammen van gebroeders Vau Namen te Zwijndrecht. Deze aardappelen werden gepoot op groote, terwijl 157 s 1 e c h-t e stoelen ge- uit, van jaar tot jaar, met steeds grootere middeld slechts 7 gewone en 0 5 extra zekerheid zal zijn af te leiden, welke groote opleverden. sorteering van pootgoed de beste is, tot De opbrengst aan verkoopbare aard- welke opbrengst men het op die wijze appelen van de beste stoeleu was dus zal kunnen brengen en ook hoe laag juist tweemaal zoo groot als die van de de opbrengst bij eene verkeerde sortee- slechte stoelen. ring kan worden. Bij poters en kriel was het verschil Zooveel mogelijk wordt getracht de geringde beste stoelen leverden proef zoo in te richten en met zooveel hiervan iets miuder op, n.1. 4 poters en zorg uit te voeren, dat zij kritiek zal kunnen doorstaan en ten slotte geheel vertrouwbare gegevens zal kunnen op leveren. W. Keestra. Tot deze Commissie behoor- j zeer sterk met kunstmest bemest veld, den de heeren: Brander, Dr. v. d. Zande verdeeld in 8 perceelen, zonder tusschen poters en 7 kleine per stoel, tegen 5 poters en 8 kleine van de slechte stoelen. Wanneer wij deze cijfers in aanmer king nemen, dan bestaat er wel eenig uitzicht, dat de opbrengst nog belangrijk Alle bijzonderheden zullen worden ge publiceerd telkens zoodra er uitkomsten en Keestra. Het rapport was zeer uit voerig en gaf aan, hoe in velerlei opzich ten in onze provincie de kaasbereiding nog op een zeer lage trap van ontwik keling staat. Bij de kaasfabricatie zijn tal van fouten, welke volgens rapporteur bij goeden wil zijn te verbeteren. Aan 36 fabrieken was de door de comm. vastgestelde vragenlijst gezonden. Van 9 was die oningevuld terugont- paden. Ieder perceel was nauwkeurig 1 Are groot. Telkens werd op twee veldjes, niet bij elkander gelegen, dezelfde variëteit gepoot. De aardappelen werden zeer nauwkeurig op afstanden van 45 c.M. gepoot, even diep, en telkens 500 poters op 1 perceel. Van de vreemde variëteiten werden vooraf de poters ge sorteerd in drie grootten het aantal, dat in 1 K.G. ging, werd geteld en aange- zal kunnen worden verhoogd, want in de zijn verkregen, bladontwikkeling vau de verschillende De proef met vroege aardappeleo, die planten viel geen noemenswaard verschil in het vorig jaar op touw werd gezet bij de waar te nemen, zoodat dus het groote ver- heeren Vijn en Visser,zal dit jaar opuieuw schil in opbrengst hieraan niet kan wor- worden begonnen bij den heer W.SingerJz. den toegeschreven. te Andijk, omdat Andijk ons voor deze Deze proef heeft mij daarom thans proef de meest geschikte streek toescheen, reeds in de meening zeer versterkt, dat Deze proef zal dit jaar aanvangen met door eene zorgvuldige keuze van het het uitpoten van zooveel mogelijk gelijke pootgoed even goede resultaten zijn te poters van Duitsche muizen, alle voorzien verkrijgen als, en misschien nog wel betere, dan met het kruisen van varië teiten en bet kweeken uit zaad, en dat op den keper beschouwd de goede uit- van mooie spruiten. Omdat het bij deze proef vooral ook in de bedoeling ligt raar een vroeg gewas te streven, zal het rooien plaats komsten, met het kweeken uit zaad ver- hebben zoodra ook op andere perceelen,

Schager Courant | 1900 | | pagina 5