Marktberichten. 1.20 -.35 2.75 waarvan de ongebouwde eigendommen minstens een huurwaarde van f 100 vertegenwoordigen. Tot lid van die Kamers kunnen gekozen worden personen, die een boerderij in bestuur of medebestuur hebben en wier onge bouwde eigendommen een huurwaarde inder gelijke omstandigheden verkeerende, bedrijf, liermede wordt aangevangen. De sorteering der aardappelen zal juist io geschieden als bij de proef met Zeeuw- >ohe blauwen. Ingevolge het in de vorige voorjaars vergadering genomen besluit, is voor leze proef een subsidie aangevraagd van vertegenwoordigen van f 1000 le regeering ten bedrage van t 150, op Het aantal leden zal 30 zijn ivelk verzoek door de regeering gunstig 8 beschikt. Het bestuur schat de kosten van de voortzetting dezer proeven gedurende dit jaar op f 250.en hoopt, dat de vergade ring dit bedrag daarvoor beschikbaar «al willen stellen. Bij acclamatie toegestaan. h. Omtrent het bevorderen van het lanleggen van melklijsten, deelde de heer Dr. YanderZande mede, dat over 1899 weder groote verschillen werden gecon stateerd. Op 2 boerderijen proeven voortgezet. De Rijkslandbouwraad zal te 's-Graven- hage worden opgericht en gekozen wor den door de Provinciale Kamers, en bestaan uit minstens 11 of ten hoogste 22 leden. De verdere bijzonderheden van bestuur en inrichting worden uit voerig aangegeven. Het bestuur van Noorderkwartier is het met het Genootschap eens, dat het Landbouw-comité niet aan de eischen meer beantwoordt en concludeert daarom eenstemmig tot een landbouw-vertegen- waren de woordiging in den geest als door Gro ningen wordt voorgesteld, waarom de in- De verschillen van droge kaasstof steeg leider namens het bestuur voorstelt, het tot 200 kilogram per koe. adres van het Genootschap van Nijverheid Ook de invloed van de melkdagen was in Groningen te steunen met een adres merkbaar. De droge stof wordt in waarde van adhaesie. geschat op 35 ets. per kilo. Het gel- De heer J. Breebaart Kz. zet in den delijk verschil stijgt tot ruim f 50 op- breede uiteen, wat door hem als le brengst per koe per jaar. Uit de tabellen, Kamerlid in de le Kamer is gezegd over welke 2 jaar laog zijn bijgehouden, blijkt een goede landbou.wvertegenwoordiging. schitterend de waarheid ervan dat de in- Spr. wil ook provinciale landbouwraden, vloed van het individu de voornaamste rol niet evenwel landbouwkamers in elke speelt bij de melkproductie. De tabellen gemeente. Hij wil ook een rijkslandbouw- waren gehouden over 30 koeien. Duide- raad. Spr. geeft in verschillende fines- lijk gebleken is, dat de individuëele ses aan, hoe bij die raden wil hebben eigenschap van 't beest de opbrengst ingericht. In hoofdzaak bestaat een adres van adhaesie aan het adres van het Groninger Genootschap. De heer C. Nobel oordeelt, dat toch de landbouwers zelf wel het beste in staat zullen zijn te oordeelen, wat voor hen noodig is, en acht het dus beter, nu reeds te zeggen wa men wil en niet te wachten tot de regeering klaar is. De heeren Kaaskooper en Foreest willen ook alleen een adres aan de regee ring, waarin wordt aangedrongen op een betere landbouw vertegen woordiging. De heer J. J. Winkel stelt daarop de volgende motie voor, die bij acclamatie wordt aangenomen: De vergadering, gehoord de gehouden discussiën naar aanleiding van het praead- vies van den heer Wijdenes in betrek king tot het adres van het Groninger Genootschap; overwegende, dat het niet wenschelijk is, nu reeds in détails te tre den, spreekt als hare overtuiging uit, dat een betere vertegenwoordiging van den landbouw wenschelijk is, en machtigt het bestuur zich in deze tot de regeering of Hare Majesteit te wenden. Daarna werd door den heer D. Bran der ingeleid het punthet bevorderen van goed ingerichte fokvereenigingen. warm bepleitte en gaarne het opriehteD ken en op zekere hoogte is pr. het van cursussen voor exterieur en interieur daarmede eens. Maar wel wat al te veel van het paard zag bevorderd. wordt er door de theorie te bout ge- Het grootste euvel, dat de oprichting sproken, want wanneer men eens tot van die cursussen in den weg stond, de mannen der wetenschap zegtmaakt evenwel de kosten verbonden eens kaas, dan stellen ze zoo te leur. het aanschaffen van leermiddelen, Wanneer Spr. een keuze zou moeten hij namens het Bestuur voor- doen tussc'nen een professor in de zui- stelde, f 100.op de begrooting te plaat- velbereiding en een practicus, die jaren voor het aankoopen van leermidde- lang het vak had beoefend met rede- len en die dan aan verschillende cursussen lijke resultaten, dan zou die keus voor in bruikleen te geven, niet heel moeilijk zijn. waren aan waarom stek sen De heer Wester juicht het bevorderen dier cursussen toe, maar zag gaarne wat minder voor leermiddelen uitgetrokken en wat meer geld voor subsidiën aan peesonen, die een cursus in exterieur van het paard willen oprichten, maar voor wie de kosten te groot zijn. Dat gaf den heer P. v. Foreest aan leiding, voor te stellen in deze het Be stuur f 100.op de begrooting te doen plaatsen en het machtiging te geven daarmede te werken naar eigen oordeel, in het belang van de cursussen voor paardenkennis, wat met applaus werd goedgevonden. De heer Jb. Zuurbier stelt namens het bestuur voor, f 100 op de begrooting beheerscht. En daar deze eigenschap erfelijk is, raadt de praktijk den zuivel- bereider, om het voortbrengingsvermogen van zijn vee zorgvuldig na te sporen, zoowel voor de melkerij als voor de fokkerij. Men heeft willen beweren, dat de Mei-melk lager in gehalte is dan de April-melk. De lijsten hebben ten dui delijkste aangetoond, dat dit beweren geen steek houdt. De M o i-m e I k is zonder uitzondering rijker. Onder de Nrd.-Holl. koeien bestaan groote verschillen, en zal 't meermalen voorko men, dat de eene koe de winst weg sleept van de ander. Daarop moet gelet worden en dat wijzen de melklijsten uit. De productiviteit van het melkvee moet worden verhoogd. Holl. Noorder kwartier heeft een goed werk verricht in de medewerking tot de bevestiging van de zekerheid. De weg is nu gewezen. Dank zij den kosteloozen raad van de adviseurs, kan daardoor de welvaart in dit gewest worden verhoogd. Een luid applaus loonde spr. voor diens verzekering. Voorzitter bracht nu hulde aan de verschillende rapporteurs en aan hunne respectievelijke commissie-leden. In de nu gehouden pauze hadden de gewone verkiezingen plaats. Tot afgevaardigde naar de vergadering van de Vereen. „Het Nederlandsch Paarden-Stamboek" werd bij acclamatie benoemd de heer W. Teengs. Tot plaats, waar de volgende vergade ring zal worden gehouden, werd Alkmaar aangewezen. Tot afgevaardigde naar het Landhuis- houdkundig Congres werd gekozen de heer Chi. Oortman Gerlings. Tot 3 leden van het Bestuur werden benoemd de heeren A. Zijp Hz.,Beemster, G. Wonder en K. Breebaart Jz. Tot lid van het Bestuur in de vacature W. Visser, de heer D. J. Govers te Alkmaar. Tot voorzitter werd beuoemd de heer G. Wonder te Hoorn, die de benoeming aanvaardde onder de mededeeling, dat hij zich slechts voor één jaar disponibel stelde. Bij monde van den heer N. Loder werd rapport uitgebracht van de com missie tot Wetsherziening. Door de com missie, bestaande uit de heeren J. L. T. Groneman, S. de Jongh en genoemden, werden geen ingrijpende veranderingen voorgesteld en deze konden de algemeene goedkeuring verwerven. Daarna volgde punt 9 van de agenda: adhaesie te betuigen aan het adres van het Genootschap van Nijverheid in Gro ningen aan H. M. de Koningin, in zake landbouw-vertegen woordiging. De heer C. Wijdenes Gbz. leidde dit punt in en gaf daarin te kennen, dat staatshulp voor den landbouw noodig is, maar om die te kunnen verstrekken, als ook om ze deelachtig te kunnen worden, dienen waarborgen gesteld en gegeven te worden, die vertrouwen wekken voor een richtige behandeling. En dat vele landbouw-vereenigingen daaraan moeilijk kunnen voldoen, daar over, zoo zegt Spr., zijn de meesten het wel eens en daarom is een centrale land- bouwvertegenwoordiging gewenscht. Daarna gaat Spr. het adres van Gro ningen uitvoerig na en bespreekt de vele plannen en manieren, die worden aan gegeven om tot een goede vertegenwoor diging van den landbouw te geraken het adres uit de meening, dat het Landbouw- comité niet meer is een goede vertegen woordiging van den landbouw, dat het niet meer aan de eischen voldoet en daaraan ook niet meer kan voldoen. Het Genootsohap wil officiëele geweste lijke colleges, die men zou kunnen noe men Kamers van Landbouw. Die kamers moeten benoemen een rijkslandbouwraad. Het Genootschap wil de leden van die Kamers van Landbouw gekozen zien door mannen, die kiezer zijn voor de Tweede Kamer, die bestuurder of medebestuurder zijn van een landbouw- het verschil tusschen het idee des heeren Breebaart en dat van Groningen daarin, dat de heer Breebaart tot kiezers van de provinciale landbouwraden wil maken ben, die lid zijn van een land- bouwvereeniging en minstens f 1.be talen als contributie voor dat lidmaat schap, en 1 H. A. land gebruiken dat wil spr., omdat hij daardoor denkt te voorkomen de concurrentie, die anders zal ontstaan tusschen de landbouwver- eenigingen en de landbouwraden. De laatste zullen zich te veel als officiëel lichaam gaan beschouwen en dus neerzien op het werk der landbouwvereenigingen. Wanneer evenwel die landbouwraden gekozen worden door de leden van de land bouwvereenigingen, dan zal er meer voeling blijven bestaan. Spr. wil ook nog uit een ander oogpunt het lidmaatschap van landbouwvereenigingen en vooral die f 1.contributie, n.1.om do politiek geheel buiten deze kwestie te houden. Van conservatieve zijde is men er steeds op uit, stemmen te fokken, maar als dat zal gepaard gaan met gel delijke opoffering, zal dat bepaald minder zijn. Spr. deelt mede, dat de regeering bezig is, een wet op de landbouwvertegenwoor- diging saam te stellen en daarom zou Spr. het voorshands niet wenschelijk achten een adres van adhaesie te zenden aan het adres van Groningen. Laat ons afwachten tot hoe wetsontwerp er is en dan aan de regeering onze wenschen en gedachten kenbaar maken. Spr. wijst op de gebreken, die in het adres van Gro ningen zijn. Die f 100 huurwaarde acht Spr. te hoog en hij wijst er op, dat ook de regeering haar wetsontwerp op wijderen grondslag wil inkleedeu. Daarom zegt Spr.op dit oogenblik nog geen adres van adhaesie. De heer C. Nobel is juist van oordeel, dat men vooraleer de regeering met haar wets-voorstel komt, zijn nooden en verlangens moet kenbaar maken. WanDeer het wets-ontwerp klaar is, zal er zeer moeilijk van uit de vereenigingen nog het een en ander aan veranderd kunnen worden Spr. is het ook met den heer Breebaart eens, dat de eisch van f 100 huur waarde te hoog is; men zou dat auders kunnen formuleeren, maar toch even goed een adres van adhaesie zenden. Spr. is het evenwel niet eens met den heer B., waar deze de eisch stelt, dat men alleen kiezer van een provincialen raad kan zijn, als men lid van een landbouw-vereeniging is. Dat oordeelt spr verkeerd, want immers, de landbouw vereenigingen kunnen toch niet genoemd worden de geheele vertegenwoordiging van den landbouwenden stand En degenen, die geen lid van landbouw vereenigingen zijn, zullen toch zeer zeker wel in* staat zijn, over de be langen van den landbouw te oordeelen Spr, vindt het beter, dat het kiesrecht van de landbouwraden blijft atgescheiden van het lidmaatschap van eenige veree- niging. Zooals gezegd, zou spr. het jammer vinden, de zaak hierbij te laten rusten hij zou geen direct adres van adhaesie willen zenden, maar dan nieuwe voorstellen doen, die van deze vereeniging uitgaan. De heer Wijdenes wijst er op, dat het verschil tusschen den heer Breebaart en het Groninger Genootschap feitelijk niet zoo heel groot is. De heer Bree baart spreekt van een landgebruik van minstens 1 H.A., het Genootschap wil een huurwaarde van f 100,dat ver schil is miniem zegt spreker, want 1 H.A. land vertegenwoordigt toch al heel spoedig een huurwaarde van f 60. De heer Wijdenes vindt het zoo noodig, dat er in deze een adresbeweging wordt op touw gezet; dat de regeering wordt gezegd, dat een betere landbouwvertegen- woordiging zoo gewenscht is. De heer J. Breebaart Kz. zegt niet tegen een adres te zijn, om bij de regee ring aan te dringen op een betere land- bouwvertegen woordiging, maar wel tegen Spr. bepleit op reeds bekende gronden te plaatsen voor het nemen van proeven het noodzakelijke en wenschelijke van fok- 0p hooi- en weilanden, om het groeien vereenigingen.Hij geeft aan,hoe dergelijke Van unjer tegen te gaan. Met acclamatie fokvereenigingen zouden moeten werken, goedgevonden. In een vergadering van het Bestuur van Noorderkwartier en eenige leden der Provinciale Commissie, was men van oordeel, dat dergelijke fokvereenigingen moeten werken over geringe uitgestrekt heid, zoo tat het mogelijk is, dat de ver- De heer K. Breebaart Jz. stelt, als inleider van het punthet voortzetten der proeven, om te onderzoeken, welke graad van rijpheid de gewenschte is bij den oogst van onze landbouwgewassen, voor, het niet bij de proef van 't vorig eeniging zelf een stier houdt. Verder, dat jaar te laten, maar deze voort te zetten,om een reglement dient te worden opgemaakt, zoodoende tot goede resultaten te komen en waarin de hoofdtrekken vau de wijze van te zien, of het ondervondene bij de vorige werken wordt aangegevenen de bepaling proef weer bevestigd wordt Deze wijziging wordt opgenomen, dat de fokvereeniging 8telt Spr. in deze proef voor, om ze nu als het recht heeft van een eigenaar den besten jjet ware dubbel te houden en naast jarigen stier tegen een voorafbepaalden prijs over te nemen. Heeft de vereeni ging zelf den stier niet noodig, dan kan een andere vereen, dien koopen. Verder is de eigenaar vrij.Deze bepaling is noodig, om te voorkomen,dat de beste stieren wor den uitgevoerd. De middelen werden ook besproken, om tot het oprichten van fokvereenigingen te geraken, en daarvoor werden aangegeven le verleenen van finantiëelen steun voor melkonderzoek, controle, keuringen enz. 2e. toekennen van aanhoudingspre- miën voor stierkalveren afkomstig van goedgekeurde stieren3e. het vormen van een afzonderlijke rubriek van slieren door de prov. comm. goedgekeurd en daarvoor premiëu uit te loven, en ten 4e. het houden van lezingen en versprei den van populaire brochures. Voor deze pogingen vraagt het bestuur f 500 op de begrooting te plaatsen, wat bij accla matie wordt goedgevonden. De heer J. Koopman leidde in het puntom een onderzoek in te stellen naar den invloed van het voortdurend ge bruik van éénjarige stieren op de ontwik keling van het vee. Om daarin met vrucht te kunnen werken, wil het bestuur be noemen een drietal heeren tot een com- die deze zaak eens ernstig zal missie, onderzoeken. Die commissie zal geheel vrij zijn in de wijze van werken. De heer Koopman stelt namens het bestuur voor, aan het bestuur van Noor derkwartier machtiging te geven een dergelijke commissie te benoemen en f 100 voor de onvermijdelijke kosten op de begrooting te stellen. De heer D. Breebaart zou gaarne zien, dat de commissie vooral hare aandacht wijdde aan het nadeelige van het fokken in eigen familie. Het gevraagde werd daarna toegestaan. Het punthet nemen van vergelijkende proeven bij mestvee met zoogenaamde omgeslagen tegen versch uit lijnzaad geslagen lijnkoeken, leidde de heer A. J. Peeck in. Het bestuur stelt zich voor, de proef als volgt te nemenmen neemt 8 gelde- koeien bij één veehouder, die p.m. 600 pond kunnen wegen als ze vet zijn. Ge lijksoortige beesten moeten die koeien zooveel mogelijk zijn, allen afgewisseld en 4 kalveren oud, gelijk in 't vleesch. Op stal gekomen, worden de koeien da delijk droog gemaakt en 6 weken lang gelijk gevoerd met voor de helft versche en voor de andere helft omgeslagen koeken. Na die 6 weken gaat men de koeien sor- teeren, de meest gegroeide en de minst gegroeide. Dan begint de eigenlijke proef. Men kiest uit de koeien 2 gelijke groepen. De eene groep krijgt versche, de andere omgeslagen koeken, laat ons zeg gen iedere koe drie stuks per dag en ieder krijgt evenveel hooi, te voren te ware elk veldje een contröleveldje aan te leggen, om zoodoende nog zekerder resul taten te krijgen. Spr. vraagt f 250. voor dit punt op de begrooting, wat bij acclamatie wordt toegestaan. Punt 10 volgde, n.1. het bestuur stelt voor de volgende prijsvragen uit te schrijven 1. Eene uitvoerige schets van de wijze, waarop eene vereeniginst, die zich ten doel stelt de bereiding van Edammer kaas, behoort te worden opgericht en georganiseerd, en waarop het bedrijf behoort te werken en te worden beheerd. In het antwoord znllen onder meer de volgende punten moeten worden behandeld statuten, reglementen (o.a. ook voor de behandeling der melk), contracten met en instrucliën voor het personeel, melkcontróle, wijze van uitbetaling, boekhouding. De melk moet tweemaal per dag worden geleverd en gerekend moet worden op de mogelijkheid, om ze eens, zoowel als om ze tweemaal per dag te verwerken, terwijl de hoeveelheid melk in het drukst van den tijd op minstens 7000 K.G. per dag te stellen is. (Voor de beantwoording dezer prijsvraag wordt eene som van f 250 beschikbaar gesteld.) 2. Een nitgewerkt plan met schetsteekeningen voor eene kaasfabriek met volledigen inventaris, die minstens 7000 K.G. melk per dag kan verwerken o. in de veronderstelling dat tweemaal per dag vollemelksche kaas wordt gemaakt, b. aannemende dat ééns per dag gekaasd wordt uit gedeeltelijk volleen gedeeltelijk geroomde melk, doch met levering der melk tweemaal per dag. Wanneer een der plannen volledig is uitgewerkt, kan in het andere daarnaar worden verwezen. De fabriek mag, met inbegrip van den inventaris, hoogstens f 17000.kosten (zonder den grond), tenzij eenige overschrijding van dat bedrag voldoende wordt gemotiveerd. Voor de beantwoording dezer prijsvraag wordt f 150.beschikbaar gesteld. De heer W. C. Visser vraagt, of het de bedoeling van het bestuur is, juist te eischen, dat de melk tweemaal daags Daar de fabriek wordt gebracht en dus tweemaal wordt verwerkt. De heer Keestra zegt, dat het bestuur daar gaarne aan vasthoudt, omdat de melk dan gauwer in de fabriek is, dus dan komt onder het toezicht van den kaasmaker. De heer Groneman informeert, of, als een inzender met betrekking tot dit punttweemaal leveren, tweemaal kazen, alleen is en dus geen mededingers heeft, of dan de bekroning steeds plaats heeft, of dat het ingezondene bekronings waard moet zijn. De heer Keestra zegt, dat het ingezon den antwoord bekronings waard moet zijn. De heer Nobel wil aan dat tweemaal leveren, dus tweemaal kazen, niet te streng vasthouden, daar het door de wetenschap volstrekt nog niet is bewezen, dat het twee maal leveren zoo gewenscht is. 't Is toch een feit, dat, als de melk naar de fabriek wordt gebracht, ze langer warm blijft en het komt er toch op aan, ze zoo spoe dig mogelijk af te koelén, en dat zal bij den boer spoediger het geval zijn dan in de fabriek. Nu is het wel waar, dat de afkoeling in de fabriek regelmatiger zal geschieden, maar is het dan geen zaak, dat in de prijsvraag dédrmede rekening wordt gehouden, dat er een manier aan de hand wordt gedaan, dat bij den boer Het is toch waar, dat de theorie moet worden geboren uit de mannen van de practijk en Spr, verwacht alleen uit de theorie heil voor de kaasfabrieken, als den kaasmakers wordt geleerd,die theorie dienstbaar te maken aan de practijk. De heer Van der Zande wijst er op, dat men met deze prijsvraag het dubbele bereiktmen krijgt aangegeven een fa briek waar tweemaal kan worden gele verd, welnu, is het niet noodig, best, éénmaal leveren kan ook. De prijsvraag wordt eindeljjk in dien zin gewijzigd, dat gelezen wordtde melk zal tweemaal per dag kunnen worden geleverd. De heer H. Siebert Coster adviseert tot goedkeuring der begrooting, waaraan de vergadering gehoor geeft. Bij de rondvraag brengt de heer G. Wonder de castratie der koeien ter sprake. Hij, had dat punt op den beschrijvingsbrief verwacht en het doet hem leed het daar niet te hebben gevonden. Hij vraagt, wat het bestuur met dat punt voor heeft. Voorz. deelt mede, dat reeds in het begin der vergadering is gezegd, dat het bestuur voor dat punt geen voorstel heeft. De heer D. Breebaart is van hetzelfde gevoelen als de heer Wonder; ook hij wil proeven met castratie. De heer Wonder wil gaarne een voorstel aan de vergadering doen en stelt dan voor, f 100 op de begroo ting te plaatsen, om aan eenige veeartsen op te dragen, eens hun oordeel over deze zaak kenbaar te maken. Spr. vindt het niet gewenscht, nu dat één man de proeven niet heeft aange durfd, de zaak maar van de baan te schuiven. Spr. wijst op het groote belang voor den veehouder,dat er in deze kwestie schuilt. De heer Jb. Zijp Hz waarschuwt te gen het geven van geld voor proeven met castratie. Hij noemt die zeer ge vaarlijk voor de dieren en alhoewel de heer Wonder het een groot belang'voor den veehouder noemt, nergens nog heeft hij die belangen aangetoond. Spr. noemt die heele castratie ondoenlijk, daar de heeren veeartsen wel niet als de kal- venvilders den boer zullen langs gaan dus wie zullen die castratie verrichten, en bovendien is de operatie zoo gevaarlijk voor het beest, dat het beslist nooit goed kan gaan. De hr. P. van Foreest wil, evenals de heer Wonder, door Noorderkwartier de zaak zien blijven ter hand nemen. Door dat de proeven tot dusverre mislukt zijn, omdat, we zullen het maar zeggen, de man, wien ze zijn opgedragen, het niet aandurft, daarom moet de vereeniging het er niet bij laten: daarvoor is de zaak te belangrijk. Spr. wil een zeker bedrag beschikbaar stellen om de proef te doen voortgaan, maar daaraan niet meer verbinden een buitenlandsohe reis, of als dat noodig is, bepalen, dat die reisgelden worden teruggegeven als de proef mislukt. De heer Wester kan zich voorstellen, dat het bestuur van Noorderkwartier die castratieproeven zoo maar niet van de baan wil schuiven, maar raadt dan toch aan, die proeven op veel grooter schaal te doen houden. De heer Wonder zegt den heer Zijp niet uitvoerig te zullen antwoorden, waar om castratie zoo nuttig is, daar dit de vergadering te ver zou voerenjhij heeft dit vroeger bij het inleiden van Het punt reeds uitvoerig gedaan, maar hij blijft aandrin gen op het doen voortgaan der proeven en stelt daarom voor, f 100.ervoor uit te trekken. De Voorz. zegt in rondvraag te zullen brengenof het punt zal zijn van de baan, of dat het bestuur het zal aan houden. Er wordt besloten, met 16 tegen 14 stemmeD, het punt van de baan te schuiven. Daarna sluit de Voorz. met een harte lijk woord van dank aan de verschillende commissies, de pers en de leden, de verg. wegen. Bij verkoop moet het dier, ook thuis een regelmatiger afkoeling zal kun na geslacht te zijn, gewogen worden, nen plaats grijpen daar het zeer belangrijk is te weten het De heer Jb. Zijp Hz. is het in deze geslacht gewicht tegen het zoogenaamd geheel met den heer Nobel eens. Hij leveud gewicht. De proef gaat zoo, dat gelooft, dat het vruchtbaarder zal zijn, van beide groepen er steeds twee tege- als men dat tweemaal kazen uit de prijs lijk naar den slager gaan. vraag weg laat. Men heeft vele kaasfabrie- De koeken moeten door particulieren ken waar maar énmaal wordt geleverd en betrokken worden van de zoogenaamde nu zullen fabrikanten dier fabrieken niet coöperatieve-vereenigingen en van een mededingen naar deze prijsvraag als de graanhandelaar, daar men er dan eisch van tweemaal kazen daarin blijft verzekerd van is, geen expres voor het gehandhaafd. doel vervaardigde koeken te zullen Wanneer men zich plaatst op een krijgen. De inleider stelt namens hét theoretisch standpunt, is het zeer gemak- bestuur voor, voor dit doel f 300.op kelijk dat tweemaal kazen te handhaven, de begrooting te stellen. maar men moet ook rekeniDg houden Na een kleine discussie wordt het met de plaatselijke toestanden en Spr beatuurs-voorstel aangenomen. gelooft, dat zonder dien strengen eisch een De bevordering van de cursussen in 3 SCHADEN, 15 Maart 1900. Aangev. 10 Paarden f 80.a 300. 1 Stier „160.— a 10 Gelde Koeien (mag.),, 80.a 130. 44 Vette Koeien „160.a 230. 72 Kalfkoeien „150.a 215. 170 Nuchtere Kalveren 7.a 17. 800 Overhouders 45 varkens (magere) 37 Idem (vette) p.K.G. 65 Biggen 50 Konijnen 100 Kippen 10 Duiven 950 Kilogr. Boter 400 Kaas 12000 Kipeieren 1000 Eendeieren 7.— a 15.— a 10.— a —.38 a 6.a .25 a —.60 a —.10 a 1.a .30 a 2.25 a 3.50 a 21.— 13.— —.40 9.— 1.25 1.20 paardenkennis, werd ingeleid door de heer P. Olij, die het wenschelijke van ieder beter zal kunnen meedoen, Met veel belangstelling heeft Spr, kennis genomen van het rapport van meer paardenkennis voor den landbouwer den heer Keestra in zake de kaasfabrie- TRANSVAAL. Generaal Roberts seint dat hij Bloem fontein heelt bezet. Snelpersdruk van P. Trapman, Schagen.

Schager Courant | 1900 | | pagina 6