Aiieitti Nioaws-, Almntiiiï- Laitliiv Zondag 15 APRIL 1800. 44ste Jaargang Ho. 3513. d ONDERWIJ S. Wiel overziclt te weel. Prijs per jaar f 8.—. Franco per post f 8.6G. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 6 ct Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD. Gemeente Sc hagen. Bekendmakingen. BEKENDMAKING. TRANSVAAL. Rinnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. HAGER Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden A.DVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureaa: SCllAÖ^Jï. liaan, II 4. Uitgeven P. TRAPMAN. MedewerkerWICHEL. Bit nummer beslaat uil drie bladen oQo— Bil rgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter kennis van de ingezetenen lo. dat het toelaten van nieuwe leerlingen op de Openbare Lagere School aldaar zal geschieden op den eersten Mei a. S., en alsdan kunnen worden toegelaten de kinderen, geboren in het jaar 1894; 2e. dat de ouders der betalende scholieren, welke deze wenschen toege laten te zien, daarvan aan het Hoofd der School, den-heer RESSING, kennis moe ten geven vóór don 24 dezor, ook voor leerlingen, die onderwijs wenschen te ontvangen in de Fransche, Duitsche en Engelsche talen 3o. dat de verzoeken om kosteloos onderwijs voor de nieuwe leerlingen alleen moeten worden gedaan ter ge meente-secretarie, vóór den 22 dezer. De geboorte- en vaccine-bewijzen der nieuwe leerlingen moeten bij de toelating tot de school worden medegebracht. Schagen, 10 April 1900. Burg. en Weth. voornoemd, S. BERMAN, De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen, brengen ter algemeene kennis, dat vergunning voor de uitoefening van den kleinhandel in sterken drank is ver zocht door Geertruida Beukema, Wed. H. 8 t a r k e, voor perceel no 83 van wijk E, aan de Loet alhier. Schagen, 13 April 1900. B. en W. voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Nog steeds van Engelsche zijde geen bevestiging van de laatste Boeren-over- winning ten Zuiden van Brandfort. De Engelsche bladen durven het noemen een opwarming van oudere overwinningen, b. v. bij Reddersburg. Wij van onzen kant zullen het bericht voor waar houden, zoolang er geen tegenspraak komt, die het duistere oplost. Door de „Vossische Zeitung" wordt de veronderstelling ge maakt, dat Lord Roberts misschien nog geen tijding heeit gehad van de nederlaag. Het blad veronderstelt, dat generaal Brabant, de commandant der koloniale en ongeregelde troepen, die, blijkens de berichten van nog zeer korten tijd geleden, ongeveer 2000 man bijeen had, waarmede hij uit Aliwal Noord oprukte, den Vrij staat binnen, over Rouxville marcheerde naar Wepener, doch door het opdringen der Boeren werd genoodzaakt terug te trekken, met een gedeelte zijner troepen (500 man) te Wepener achterbleef en door de Boeren omsingeld werd. De rest, 1500 man, trok terug eerst naar Rouxville, vervolgens weder naar Aliwal. Doch op het bericht, dat generaal Brabant met de achterhoede te Wepener afgesneden was, rukte het detachement, hetzij op eigen verantwoording, hetzij door Lord Roberts aangespoord, weder op, teneinde vanuit het Zuiden een poging te doen om den commandant en zijn strijdmakkers te ontzetten. Bij dien tocht werd Brabant's legertje verrast door De Wet, die voortdurend ten Zuidoosten van Bloemfontein het terrein onveilig maakt voor de Engelschen. In het ge vecht worden 600 man gedood of gewond en 900 gevangen genomen, en zoo is dus de geheele macht in\ handen der Boeren gevallen. Het berich> daarvan is door De Wet wel gezonden naar het hoofdkwartier te Brandfort of Kroonstad en van daar naar Pretoria. Tei Bloemfon tein daarentegen heeft men officiéél wellicht niets van vernomen ho£8sten8 een geruchten vandaar de reden!' dat lord Roberts er nog geen melding va?1 Semaakt heeft. Deze lezing is gegrond op een zeer aannemelijke veronderstelling. Zoolang geen andere berichten ons inlichten over het gebeurde, zullen we deze veronderstelling van het Duitsche blad maar aanvaardeD. Veel ander nieuws bereikte ons niet, alleen tijdingen, dat het ook in Natal weer aan 't spoken is. Over het gevecht, dat bij Elandslaagte heeft plaats gehad, kwamen van Engelsche zijde de volgende bijzonderheden De vijand, die reeds eeüige dagen laDg uitermate actief was geweest, had besloten onze flaük om te trekken en een sterke strijdmacht te schuiven tus- schen ons kamp aan de Zondagsrivier en onze basis te Ladysmith. Het plan was wèl-overlegd, maar werd dadelijk gezien en verijdeld. Het gevecht begon met een hevig artillerievuur uit de Boeren-batterijen op het Biggarsgebergte nasr ons kamp aan de Zondagsrivier met het klaarblij kelijk doe) om onze aandacht af te leiden van de flankbewegingen van den vijand. Het vuren begon om acht uur des morgens met een schot uit Long Tom en weldra namen ook twee veldstukken en een Vickers Maxim aan de beschieting deel. In de eerste plaats wijdden de Boeren-artilleristen hun aandacht aan ons infanterie-kamp, waarvan de meeste mannen weg waren om oefeningen te houden. Yan de weinigen, die waren achtergebleven, werd één man gedood en een tweede zwaar gewond, voordat zij dekking konden zoeken. Vervolgens kwam het cavaleriekamp aan de beurt, maar toen openden ook de Britsche kanonnen het vuur, allereerst een scheepskanon van de „Philomel". Dadelijk richtten de Boeren hun vuur op de bedieningsmanschap, waarvan door een enkel schot twee gedood en een gewond werden. Intusschen trokken de Boeren om de linkerflank, om de gemeenschap tusschen Elandslaagte en Ladysmith te verbreken, maar generaal Bulier, die uit de stad was gekomen om persoonlijk de operatie te leiden, liet het scheepsgeschut zijn vuur concentreeren op de liniën der Boeren, die haastig terugtrokken. Hun plan was voor het oogenblik mislukt. Het geschutvuur duurde den geheelen dag voort en van tijd tot tijd werd er ook met geweren gevuurd, doch de af stand was te groot om van dit vuur veel uitwerking te verwachten. De Boeren zullen hun plan, om de Engelschen om te trekken, niet hebben opgegeven. Dat zal hun wellicht lukken ook, omdat ze achter de voorste heuvel reeks voorwaarts kunnen trekken, zonder dat de Engelschen hen kunnen zien. Daar om schieten de Britten onophoudelijk in de dalen achter de eerste heuvelrijen. Over Elandslaagte lezen we verder nog, dat de Boeren jl. Dinsdag begonneD, gra naten in de Engelsche kampen te wer pen, die weinig schade deden. Ze demas- queerden toch evenwel zes zware stukken. Uit het Boerenkamp seinde men onder dato 11 April Bij het aanbreken van den dag ruk ten gisteren de Boeren op naar de heu velreeks nabij het Engelsche kamp, en openden van hier het vuur met geschut. De beschieting hield den geheelen dag aan het resultaat was groot. De En gelsche verliezen moeten hevig geweest zijn. Verscheiden granaten sprongen onder de Engelsche troepen. Aan Boerenzijde werden slechts drie muilezels en twee paarden gedood. Het schijnt, dat generaal Botha deze heele beweging heeft ondernomen tegen de Engelschen, om hun sterkte vast te stellen en ze tot een uitval te lokken. Uit Loren$o-Marquez verneemt de Daily Mail, dat de stelling der Boeren bij Kroonstad en Winburg zich 100 K M. ver uitstrekt langs een heuvelrij, die bezet is door 35.000 man met 90 kanon nen. De stelling moet uiterst sterk, bijna onneembaar zijn De strijd om Wepener duurt nog maar steeds voort. Het garnizoen ge draagt zich volgens de Engelsche berich ten prachtig, de Boeren bereiken niemen dal. We zullen het slotresultaat maar weer afwachten. Gatacre gaat naar huis. De ezelachtig heden van dezen Engelschen generaal worden zelfs zijn beschermers te groot. Het Londensche departement van oorlog heeft wederom een staat van ver liezen bekend gemaakt, die de totale verliezen opvoert tot 17. <02 man, aldus verdeeld: officieren gesneuveld 211, ge wond 675, vermist 175, gestorven aan ziekte 47, door ongelukken 3 manschap pen gesneuveld 1960, gewond 9348, ver mist 3764, gestorven aan ziekte 1485 en door ongelukken 34. Dagelijks worden zieken per trein uit Bloemfontein naar het Zuiden gezonden, om de hospitalen in de stad zooveel mogelijk leeg te maken. Volgens de „Daily Telegr." telt men meer dan 1700 ziektegevallen, voornamelijk koorts, op gedaan op den marsch van Modderrivier naar Bloemfontein. De Engelsche troepen in het Noord westen van de Kaapkolonie hebben het niet p'eizierig. Door het natte weder zijn de wegen volstrekt onbegaanbaar. Het eenige voedsel (voeder?), dat ze krijgen, is kaf en graan en de geïmporteerde paarden eten dat niet. Het ziet er niet naar uit, dat het weer beter zal worden. De heer B. Sieswerda te Nieuwe iNiedorp smaakt het genoegeD, dat zijn beide leerlingen Corn. Olie en Sj. Sieswerda met gunstig gevolg toelatings-examen hebben afgelegd voor de Rijkskweekschool voor onderwij zers te Haarlem, en zich ondanks de groote concurrentie een plaats aan die inrichting hebben weten te veroveren. De heer W. J. van Neck is erkend en toegelaten als vice-consul van België te Den f leider, voor Alkmaar, Enkhuizen, Den Helder, Wie- ringen, Hoorn, Medemblik en Schagen. Tot Secretaris van den polder Waard en Gr roet is herbenoemd de heer T. Koomen Az. te Kol hom en tot penningmeester de heer J. Breebaart Cz mede aldaar. Op de voordracht voor Dijkgraaf staat de heer J. Breebaart Kz. te Winkel no. 1 en op die van Heemraad de heer G. Beers te Kolhorn; beide heeren traden als zoodanig af. De Kaasfabriek te IVIoer- beek, Woensdag j. 1. ten overstaan van den Notaris B. van der Veen aldaar geveild, is gekocht door de heeren J. Over te Barsingerhorn en C. Hille te OudeNie- dorp voor f 1175. Een slimme bedelaar. De vorige week liep te AA ETEN een bedelaar rond, die overal vertelde, dat hij een vluchteling was uit het gevan gen genomen leger van Cronjé. De man had, volgens de Zutph. Cour., er succes meêop verscheidene paatsen kreeg hij ruime aalmoezen. Parijsche tentoonstelling. Tot dusver hebben zich voor de tijdelijke tentoonstellingen van zuivel producten, welke dezen zomer te Parijs zullen gehouden worden, op 23— 28 Mei, 2530 Juli en 1924 September, slechts 3 deelhebbers aangemeld, uitsluitend voor boter. Daar het met het oog op onzen bloeienden export- handel in kaas naar Frankrijk zeker zeer zou te betreuren zijn, indien uit Nederland geene inzendingen van kaas plaats hadden, terwijl het buitenland krachtig zal vertegenwoordigd zijn, heeft de heer H. Löhnis, waarnemend voor zitter van Groep VII (Landbouw) der Parijsche tentoonstelling, de aandacht van belanghebbenden op deze zaak gevestigd. Daartoe is overgegaan in de veron derstelling, dat dit hen en anderen wellicht zal bewegen, alsnog aan deze tijdelijke tentoonstellingen deel te nemen, in welk geval het wellicht overweging zou verdienen, eene gecombineerde inzending tot stand te brengen. Hbld. V i 8 s c h e r s v 1 o o t s c h o u w De af deeling OOSTEREND van de „Ned. Visscherijvereeniging" heeft beslo ten, alleen aan een eventuëel nabij Pam pus te houden vlootrevue deel te nemen, die van de jeugdige vereeniging uitgaat. Ook andere visschers van Tessel besloten in gelijken geest. Te MAASTRICHT is in het gesticht Calvariënberg, vermoedelijk ten gevolge van het bovenmatig gebruik van sterken drank, overleden een jongen van 10 jaren. Hij was met eenige knapen van zijn leeftijd mede ge woest om voor branders jenever rond te brengen, en had zich bij die gelegenheid met "zijne kameraden aan dat vocht te goed gedaan. Smoordronken werden allen in de vesting werken gevonden. De justitie heeft een onderzoek en een lijkschouwing bevolen. Op welken hoogen trap de Geldersche Paardenfokkerij thans staat, kan blijken uit het feit, dat in de laatste weken door de Remonte-Com missie in ons land zjjn aangekocht 43 paarden, waarvan 38 in Gelderland, 3 in Noord-Brabant en 2 in Groningen. De meeste werden tegen goede prijzen gekocht in de Betuwe, Tielerwaard en te Brummen. Schadelijke drop. Uit DEN HAAG wordt gemeld Op advies van den arts, belast met de doodschouw en na overleg met de Justi tie, is door den commissaris van politie der 2e afdeeling in beslag genomen het lijkje van een 8-jarig meisje, omdat er grond is voor het vermoeden, dat dit kind is overleden na het gebruik van drop, die schadelijke bestanddeelen bevat te. De schouwing zal plaats hebben in het Boerhaave-laboratorium te Leiden. V o o r b ij GOUDA is Donder- dagavond een reiziger (Duitscher), met taseh en stok in zijn hand, uit den trein gesprongen. De man had verzuimd te Gouda uit te stappen. Door zijn mede reizigers werd aan de noodrem getrokken. Zwaar aan het hoofd verwond, werd de onvoorzichtige opgenomen. Na een voorloopig verband werd hij naar Har- melen gebracht, waar bleek, dat hij reeds stervende was. Menschrijft aan het Ut r. Dbl. uit TIEL De kerkeraad der Hervormde Gemeente te Appeltern heeft in zijne vergadering van verleden Vrijdag besloten er op aan te dringen bij de hoogere besturen, dat de deelnemers aan het akelige festijn, na den moord op den ongelukkigen Brenkman aangericht, kerkelijk zullen worden gestraft. Oude gebruiken. Evenals overal elders, gaan ook in Noord-Brabant de oude gebruiken meer en meer verloren. Toch zijn er nog plaatsen, waar, fen behoeve van pastoors en schoolmeesters, in de „Goede Week" wordt rondgegaan, om eieren, „paasch- huis" genaamd. In Kempenland b. v. bestaat dit nog. Meestal doen dit de dienstmeid en de buurvrouw. Op enkele dorpen gaat nog de meester zelf rond met zijn vrouw, of een ander bij hem inwonend persoonook doet dit wel zijn vrouw met iemand uit de buurt. Die geen eieren heeft of geven wil, schenkt bij dezen rondgang soms geld. Er zijn ook plaatsen, waar den pastoor en schoolmeester „paaschhuis" aan huis wordt bezorgd. Hier en daar gaat eveneens de veldwachter voor hetzelfde doel uit. Het gebruik uit vroegeren tijd, waarbij de schooljongens, van ratels, stokken en herdersschuppen voorzien, om eieren rondgingen, bestaat niet meer, al is het versje, dat daarbij gezongen werd „Eén ei is geen ei, twee eieren is een ei, Drie is een huis, vier is een kruis, Vijf is een Paaschhuis," ook wel bewaard gebleven. Te Luikgestel evenwel komen de jon gens in den vroegen morgen van Witten Donderdag, in het Zondagspak gekleed, nog op een algesproken plaats bij elkan- den, voor een groot deel voorzien van een klep. Het eerste werk is dan twee bazen en twee onderbazen te kiezen. De twee bazen zijn zij, die het oudst en tevens de eersten in de school zijn men noemt hen de beurzen- dragers de twee onderbazen zijn de vol genden in ouderdom en bekwaamheid zij worden eierkorven genoemd. Na de verkiezing van deze hoofdlieden verdeelt het gezelschap zich in twee partijen, elke partij met een beurzen- drager en een eierkorf bij zich. Iedere partij kiest een kant van den weg, en zingende gaan zij de Mis bijwonen. Na afloop dier plechtigheid keeren zij op dezelfde wijze naar de plaats van bijeenkomst terug, waar ieder verder zijns weegs gaat. Op Goeden Vrijdag wordt die wandeling herhaald, en op Zaterdag vóór Paschen ook. Op laatst genoemden dag heeft ieder beurzen drager een vrij groote geldbeurs en iedere eierkorf een mand met hooi er in, bij zich. Na bijwoning der Mis gaat men dan de huizen langs, zingende „Eieren en geld, dat wordt gedeld" om aan iedere woning van 2 tot 5 eieren of wel van 5 tot 10 centen, al naarmate de bewoners willen afstaan, in ontvangst te nemen. De eieren worden door den eierkorf, de centen door den beurzendrager in ontvangst en bewaring genomen, om later gelijkelijk te worden verdeeld onder alle deelnemers. De aloude gewoonte, om tegen Paschen een nieuw pak aan te schaffen, leeft nog steeds voort. Op Paschen is iedereen, die het maar even doen kan, op zijn paaschbest. Het branden van paaschvuren, gelijk dat in sommige streken van Gelderland nog in gebruik is, bestaat, voor zoover ons bekend, in Noord-Brabant niet. (Nieuws.) De vraag, in hoeverre Portugal, door aan Engeland het vervoer van troepen over Beira toe te staan, zijne neutraliteit schendt, is nog aan de orde van den dag. Engeland en Portugal beiden rechtvaar digen hunne houding door de overeen komst, die tusschen hen op 11 Juni 1891 is gesloten. Art. 12 dier overeenkomst luidt „De scheepvaart op de Zambesi en de Shire, met inbegrip van alle nevenrivieren en uitmondingsarmen, zal open zijn voor de schepen van alle natiën. De Portu- geesche regeering verplicht zich, alle personen en iedere soort van waren den doortocht te vergunnen en te vergemakke lijken op de Zambesi, de Shire, de Pongue, de Bonsi, de Limpopo en de Sabi, en op alle bij-rivieren, evenals op de land wegen, die voor het verkeer dienen, waar deze wateren niet bevaarbaar zijn." Volgens de opvattingen van tal van Europeesche deskundigen en hooggeplaat ste rechtsgeleerden, kan aan deze over eenkomst geen andere beteekenis gegeven worden, dan die van een gewoon handels- tractaat. Bij de sluiting der conventie kon van militaire doeleinden geen sprake zijn. Het achterland van Beira, het tegen woordige Rhodesia, behoorde toen nog aan den onafhankelijken Kaffervorst Lobengula. Een bekend Duitsch hoogleeraa r in het internationale recht onderwerpt de Portugeesch-Engelsche opvatting aan eene scherpe critiek. Hij schrijft onder meer: „De verontschuldiging, dat de verplich ting voor b.g. vervoer reeds vroeger is aangegaan, verandert aan de zaak volstrekt niets. Het is mogelijk, dat Portugal een plicht vervult tegenover Engeland, doch tegenover de Republieken schendt het de neutraliteit. "Wat zou Engeland gezegd hebben, indien Portugal op grond van een vroeger gesloten overeenkomst, het vervoer van oorlogsmateriëel over de Delagoabaai aan de Republieken had toegestaan Zou Portugal in dat geval zelfs gewaagd hebben,het tractaat te hand haven P Natuurlijk niet." Diepdenkende koppen, die achter iedere Engelsche handeling een giftig addertje zoeken, meeuen,dat het Engelsche troepen vervoer over Beira de regeering der Zuid-Afrikaansche Republiek tot een aanval op de Portugeesche bezittingen moet prikkelen. Het liefst zou Engeland zien, dat een Boerencorps naar de Dela- goabaai oprukte. Dat zou Chamberlain dan eene schoone gelegenheid geven, om, partij trekkende voor Portugal, Lorenco- Marquez te bezetten. Zoo zou men dan langs een omweg in het bezit van de zoo vurig begeerde haven komen. We meenen echter, dat dit plannetje te doorzichtig is Oom Paul is te slim, om zóó onnoozel in de Engel- sohe kaart te spelen. Stilzwijgend hebben de Boeren zich bij de eigenaardige Ed- gelsch-Portugeesche rechtsopvatting niet neergelegd. Uit New-York meldt men, dat de Boeren-republieken Portugal offi cieel verwittigden, dat zij de vergunning, aan Engeland's troepen verleend om' te Beira zich te ontschepen, als eene vijandige daad beschouwen.Zal de houding van Portugal aanleiding geven tot interventie? Wanneer er eene Europeesche mogendheid ten gunste der Repu blieken tusschenbeide zal komen, dan moet dit Rusland zijn. Het is de eenige mogendheid, die op het verzoek tot be middeling uit Pretoria, nog geen weigerend antwoord heeft gegeven. Men wil het bezoek van den Czaar aan Moskou met de

Schager Courant | 1900 | | pagina 1