Hal Vergadering van den Raad der gemeente Heer-Hngo- waard, op Dinsdag 24 April j. 1. Tegenwoordig alle leden. De voorz. opent de vergadering en vangt de werkzaamheden aan met het lezen van de notulen der laatstgehouden verg., welke worden goedgekeurd en ge- teekend. Een missive van den heer Rijksbetaal meester te Alkmaar en een van den heer Rijksontvanger te Schermerhom, hou dende mededeeling, dat aan den heer Gemeente-ontvanger resp. door den eerste f 2441.en door den laatste f214.60 werd uitbetaald, worden voor kennis geving aangenomen. Het door Burg. en Weth. opgemaakt en bij den Raad ingediend „Verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1899" bevat volgens voorz. geen bij zonderheden. Wenschen de leden een gedaan is, dit volstrekt niet te hoog kon worden genoemd. Geen der leden heeft dan ook eenige aanmerking. De heer Appel oordeelt, dat men de tellers zoodanig moest beloonen, dat zij een volgenden keer niet weigerden, en de heer Van der Oord wordt ingelicht, dat de f 50 niet geheel onder de tellers ver deeld zou worden, maar dat dit een maxi mum zou zijn voor Burg. en Weth., die er voor zooveel noodig bij de belooning gebruik van konden maken. Met algemeene stemmen wordt dan ook de gevraagde machtiging verleend. Bij de rondvraag zegt de beer Appel, iemand bij zich te hebben gehad met het verzoek om voor gemeente-rekening den dokter te mogen aanroepen, waarop de heer Appel geen bescheid had kunnen geven, omdat hij niet wist, of die persoon wel op de lijst voorkwam van hen, die meer nauwkeurige kennisneming, dan, gratis geneeskundige hulp genieten. zoo besluit men, zal hun daarvoor gele genheid gegeven worden. Voorts is ingekomen een circulaire van het comité uit den Bond van vrouwelijke verloskundigen, welk comité tot taak heeft, te trachten, een pensioenregeling in het leven te roepen voor oude en gebrekkige vroedvrouwen. Nadat er in de circulaire op gewezen is, dat er in ons land ongeveer 200 vroedvrouwen zijn, die wegens ouderdom of om andere redenen niet dan op gebrekkige wijze en vaak ten koste der moeders, in staat zijn haar taak te verrichten, maar die men niet ontslaat om haar voor armoede te bewaren; dat die vroedvrouwen, gewoon lijk alleen onder de armen practijk heb bende, niet zelf voor haar pensioen kun nen zorgen, zoodat anderer hulp dus noodig is, wordt èn in het belang dier vroedvrouwen, èn in dat van zoovele moeders en toekomstige moeders, beleefd van de gemeente eene jaarlijksche bijdrage verzocht voor een to stichten pensioen fonds. Op 's Voorz.s vraag, wie der leden hierover het woord verlangt, zegt de heer De Boer, het stuk wel voor kennisgeving te willen terzijde leggen. In deze gemeente heeft de vroedvrouw voldoend salaris om er van te leven en zelfs zal ze er nog wel van kunnen overhouden, en het is niet mogelijk voor de gemeente, om aan alle aanvragen om bijdragen, dan hier voor en dan daarvoor, te voldoen. De heer Swaag meent, dat het meer de taak van elke gemeente op zichzelf is, om voor behoorlijke verloskundige hulp te zorgen en zoo noodig de vroed vrouw te pensionneeren. Niemand een bepaald voorstel hebbende, wordt eindelijk besloten overeenkomstig den wensch des heeren De Boer. Voorz. zegt vervolgens, dat de verga- ld zakelijk is bijeengeroepen om denog booir yan H H Gedeputeerde volgens veria. l de Staten nog vóo die hef *ori ordeningen vast tot Januari m* jaar zyn goe ge t worden ingezonden, en nu opnieuw moe. oordeeid Voorz. heeft het niet.n TS Seoo™e?ia .i bestaande verorcienin- wijzigingen in de b faet gen voor e s e .„echfcen zou 8preker heffen van begrafenis. benaline dat willen aanvullen met 3 n8' waarop een zerk den doodgiaver van ,iodanige Voorz zegt, dat dit iets is wat niet bepaald in den Raad thuis behoortdie man zal zich tot Armvoogden moeten wenden. Hierna wordt de vergadering met een woord van dank gesloten. Vergadering van den Raad der gemeente >utlo iN ie- tlorp, op Dinsdag 24 April 1900, voormiddags 10 ure. Afwezig de heeren Stam en Ligthart. De Voorz., de heer A. Wonder Pz., opent met een woord van welkom de vergadering, waarna de notulen van de vorige bijeenkomst worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen zijn 1. Een circulaire van het bestuur van den Algem. Nederl. Wielrijdersbond, houdende mededeeling, dat herhaaldelijk bij het bestuur klachten inkomen over het werpen of laten liggen van doorns en andere scherpe voorwerpen, afkomstig van heggen en boomen, enz., op de openbare wegen, waardoor de wielrijders, waaronder velen, die voor hun beroep van een rjjwiel gebruik maken, dikwijls onaangenaamheden en oponthoud onder vinden. Beleefd wordt verzocht, indien zoo iets zich ook in deze gemeente mocht voordoen, de betrokken eigenaars der .heggen enz. op die omstandigheden zichzelf wel billijk, maar er ontstaat naar zijne meening een scbeeve verhou ding door tusschen de regeling aan de school te Zijdewind en die te Oude Niedorp. Aan de laatste wordt ook door een buitenkind aan het onderwijs deel genomen, waarvoor eveneens f 10. extra wordt beraald, maar dat bedrag strijkt de gemeente alleen opdaarvan geoie? het hoofd der school, de heer De Jong, niets. De Voorz. ziet daarin zoo'n onbillijk heid niet, omdat de heer De Jong me'- keljjk minder leerlingen heeft dan de heer Baas en daarentegen hooger salaris geniet. Ook dat vindt de heer Over eigenlijk scheef, maar, zegt Voorz., dat is op het oogenblik niet aan de orde. Het voorstel van den Voorz. wordt dan met algemeene stemmen goedge keurd de heer Over wenscht er echter bij uit te spreken, dat de tegenwoordige onderwijsregeling, voornamelijk wat de traktementen betreft, hem niet voldoet. Het verslag van de vereenigicg „Am bachtsschool voor Alkmaar en Omstre ken" en dat „van den toestand der gemeente over 1899" worden nu ter tafel gebracht, en men vindt goed, die ter lezing te geven aan degenen, die het mochten vragen. Vervolgens worden in behandeling ge nomen de belasting-verordeningen, die voor 1 Mei moeten worden ingezonden bij Ged. Staten. Van de 6 verordeningen, die bij de algehecle herziening van het vorig jaar waren vastgesteld, zijn er vijf slechts goedgekeurd'tot 1901. Van deze zijn er reeds twee in de vorige verga dering behandeld, zoodat nu nog aange nomen moeten worden die«op het hef fen van sluisgelden, begrafenisrechten en legesgelden. Achtereenvolgens worden de verordeningen gelezen en, daar men geen redenen heeft om de pas het vorig jaar gemaakte verordeningen te wijzigen, worden ze opnieuw vastgesteld. De rondvraag niets oplevorende, sluit de Voorzitter hierna onder dankzegging de vergadering. De heer Keesom is het met den gunstigen tijd voor het werk der slooping vorigen Spr. geheel eens, waarop de heer De Jongh voorstelt, het pensioen, door de gemeente te verleenen, te bepalen op f 2.50 per week. De heer Schoor! acht het beter, met de bepaling van het bedrag van het pensioen den tijd af te wachten, waarop de pensionneering te pas zal komen De Voorzitter, die zich eerst voor uit stel had verklaard, kan met bet voorstel van den beer De Jongh toch wel mee gaan, doch zou het bedrag op f 2.per week willen vaststellen. Het voorstel van deD heer De Jongb, aldus gewijzigd, wordt aangenomen. 6. Tot het doen van af- en over schrijvingen op de begrooting van 1899 wordt de vereischte machtiging verleend, alsmede besloten, om, behoudens de goedkeuring van H H. Ged. Staten,diverse uitgaven tot een bedrag van f 210 50, waarvoor op die begrooting geen posten voorkomen, te voldoen uit den post voor onvoorziene uitgaven. 7. Het jaarlijksch verslag van den toestand der gemeente over 1899 wordt voorgelezen en voor kennisgeving aan genomen. Hierna sluiting der vergadering. Vergadering van den Raad der gemoente Harsinger- hom, gehouden op Dinsdag 24 April 1900, des namiddags 2 ure Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer D. Spaans, burge meester. Na opening der vergadering, volgt lezing der notulen door den heer P. Bronder, Secretaris; daarna goedkeuring zonder aanmerking door den raad. Bij gedane kas-verificatie over bet le. kwartaal, moest in kas zijn en werd bevonden f293.365. Van Ged. St. was ontvangen de goedkouring van de in de vorige vergadering genomen besluiten. Volgde een bespreking over de toren kwestie mot het kerkbestuur. De heer Raat zou gaarne zien, dat met het kerkbestuur over deze kwestie nog eens zou worden geconfereerd. Voorz. zegt er te hebben over nagedacht April 1900. Tegonwoor- en tot de slotsom te zijn gekomen, het eenmaal ingenomen standpunt van B. en een con- Wellicht, zou worden te dragen Vergadering van den Gemeenteraad van Huringcar- stpel, den 23 dig alle leden. te willen wijzen, of zoo noodig een 1. Na opening der vergadering door W. te moeten blijven innemen, aanvulling der politie-verordening in dit den Voorzitter, worden de notulen der De heer Kluijver heeft geaarzeld, het opzicht te willen bewerkstelligen. Aangezien in deze gemeente nergens gekeurd. vorige bijeenkomst voorgelezen en goed- woord te nemen, omdat de heer Beers ea eigenaars van graven, geplaatst is verplicht zijn,q{ te doen de noodige hulp te verleeneL >iaj,en verleenen, wanneer voor het l een graf het verplaatsen van zc zerk noodig is. ^oorz Het toenemend gebruik, zegt V om grafsteenen te leggen, maakt een dt r^u lijke bepaling wenschelijk. Alle leden keuren dan ook goed, de?e aanvullingsbepaling op te nemen De verschillende verordeningen worden nu door den Voorz. gelezen, te weten op de heffing en invordering van leges ter secretarie, op tooneelvertooningen, van schoolgelden en van begrafenisrech ten, de laatste met opname der nieuwe bepaling, en zonder veranderingen of aan merkingen besluit de Raad ze vast te stellen. Hierna wenscht Voorz. met den Raad te bespreken volkstelling. Zooals de heeren weten, zegt Spr., wordt door het Rijk een vergoeding zoodanige boomen en heggen langs de wegen staan, kan men de voor kennisgeving aannemen. 2. Een adres van het hoofdbestuur der Schippers-vereeniging „Schuttevaer," waarbjj gewezen wordt op de voortdu rende verontreiniging van de sluis te Verlaat en op den last, dien de schipperij ondervindt van een paal, aldaar onder water staande, met beleefd verzoek daarin verbetering te brengen. De Raad kan zich niet voorstellen, dat de steenen vloer in de sluis, die verleden jaar nog geheel schoongemaakt is, nu al weer zoodanig „verontreinigd" is, dat de schipperij er last van heeft misschien ligt de fout aan de onlangs ingevoerde verlaging van het peil. In ieder geval, B. en W. zullen de zaak onderzoeken en die hinderlijke paal zal, als hij gevonden wordt, natuurlijk dadelijk verwijderd worden. 3. Een mededeeling van den heer Commissaris der Koningin, dat als ver goeding in de kosten der gehouden 8e Volkstelling, als eerste uitkeering een som van f 23.aan de gemeente zal worden uitbetaald. Voor kennisgeving aange nomen. 4. Een adres van mej. O. de Vries den heer Tiesing, onderwijzeres en ouIerwijzer aan de school te Zijdewind, te kcnnen gevende,dat zij kennis hadden bekome!1 van raadsbesluit, waarbij w' Wd der school aldaar, den hr. d.clü ilcli 1- lil Baas t 5 vergoeding was toegekend voor'het te £even onderwijs aan de kin deren van buit?11 de gemeente .hter hun deel hebben éD 2. Door den Voorzitter wordt mede circulaire gedeeld a. dat het kohier van den hoofdelijken geheime omslag dezer gemeente voor 1900 door II. H. Ged. Staten is goedgekeurd b. dat bij de op 26 Maart jl. gehouden verificatie der kas van den Ontvanger dezer gemeente aanwezig is eene som van f253.83; c. dat van Dr. J. Dirken te Alkmaar voor geneeskundige behandeling vau Klaasje Bos, Wed. C. Rood, in het St. Elisabeths-gesticht aldaar, eene rekening is ontvangen van f 53.60. Deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. 3. Voorgelezen wordt eene missive van H. H. Ged- Staten, houdende mede deeling, dat art. 1 der in de vorige vergadering vastgestelde verordening, voorzooveel betreft het verlichten van hondenwagens na zonsondergang, aan Hare Majesteit de Koningin ter vernie tiging is voorgedragen, benevens een nader schrijven,houdende bericht, dat de Minister van Binnenlandsche bezwaar van Ged. Staten deelt en in overweging geeft, die bepaling dei- verordening in te trekken teneinde eene voordracht tot vernietiging te voorkomen. Hoewel het bezwaar slechts geldt de verlichting van hondenkarren en de overige bepalingen der verordening geen tegenstand ontmoeten, wordt niettemin besloten de verordening in haar geheel in te trekken. 4. Eene reclame van J. Boekei tegen zijne niet plaatsing op hij niet in de vorige aanwezig waren geweest besprekingen over deze vergadering zyn vergadering en van de zaak, die in geschied, niet op de hoogte waien gebracht. Nu Spr. evenwel merkt, dat het resumé van die besprekingen is nfêrgelegd in het voorstel van den heer Raar, om nog bevonden eens een conferentie met heeren kerkvoog den te houden, nu vervalt zijne aarzeliug. Spr. moet het betreuren, dat, wanneer reeds in half December het kerkbestuur een schrijven richt tot het gemeente bestuur, eerst in een Maartvergadering, en dat nog wel in het laatst van Maart, over dat schrijven wordt vergaderd. Spr. kon door buitengewone omstandigheden toen niet aanwezig zijn. Hij vindt, dat zaken, die urgent zijn, ook urgent moeten worden behandeld, daar deze manier van doen zoo nadeelig kan werken op den lust en den ijver der raadsleden,wien het heeren Raat wel wat lastig wordt gemaakt op de hoogte besluiten, der zaken te blijven en hen zoodoende steeds consequent te doen zijn. Het standpunt, dat spr. in deze kwes- Zaken het tie evenwel inneemt, is dit wanneer de laatste heeren hadden den termijn op 3 toren verbeterd wordt, zooals hij vroeger maanden gesteld willen zien. is geweest, zal dat geld kosten, en wan-1 De bfJastingRivordeningen op het lig neer dat door de gemeen tö'^rd gedaan, en kadegela en de leges ter secretarie zou spr. dat achten een improductieve worden opnieuw door den Raad vastge- en het dichtmaken der kerk niet laten voorbijgaan. De heer Raat blijkt van een ander gevoelen als de heeren Beers en Kluijver en oordeelt, dat deze heeren de zaak in verkeerde richting sturen. Z. i. heeft het kerkbestuur reeds blijk van belangstelling voor het behoud van den toren gegeven, door V, in de kosten te willen bijdragen. Spr. vraag'., of het nu niet ligt op den weg van den raad, nog eens ferentie te bewerkstelligen, dat het Kerkbestuur bereid bevonden, le helft bij en de gemeente de rest. Spr. wil die toren spits, die hem zijn dorp aanwijst, niet missen. Bovendien hebben zij, die in het Oostdeel van het do p wonen, aan den raad huistoren en de klok daarin maar zeer wemig. Is dan de gemeente BarsiDgerhorn zóó min, dat het tot slooping van zijn toren zal moeten overgaan en dat zal ook nog het noodige geld kosten. Van begin af aan heeft Spr. er van gegrild, den toren te sloopen en hij wil er ook niet aan meêwerken, dat dat gebeurt en daarom nog eens bij het kerkbestuur aankloppen. De Voorzitter wijst op het deskundig advies, indertijd op last van het kerkbe stuur uitgebracht over den toestand van den toren en dat wees bij geheele her stelling op hooge kosten. De heer Kluijver oordeelt, dat het debat in deze zaak door den heer Raat niet wordt geleid in de goede richting. Spr. gelooft, dat niemand der heeren onderdoet in de liefde voor den toren voor den heer Raat, en dat allen het zullen betreuren, als de toreD weggaat. Dat is evenwel de zaak uiet; wij gaan de begrooting na om daar af te schrappen elke improductieve uit gave, om daarvoor in de plaatstestellen uitgaven van meer productiviteit. Lang is er in den raad geaarzeld in deze kwestie; blijk genoeg, dat door de bur gerlijke gemeente de toren hoog wordt gehouden, maar uit den aard kan de belangstelling dier burgerlijke gemeente niet anders zijn dan platonisch, want elk cijfer, hoe hoog of laag ook, dat voor den toren wordt uitgegeven van gemeente wege, zou ons van ons hart gaan, daar dat geld op een bepaald betere manier bad kunnen worden besteed. De heer Raat zegt, niet van des heeren Kluijver opinie te zijn en wil bij het kerk bestuur nog een conferentie aanvragen. De heer Kluijver meent de zaak van een goed standpunt te hebben be schouwd, n.1. van het standpunt van de burgerlijke gemeente. De toren heeft alleen nog een kerkelijke waarde, dus ligt het op den weg van de kerkelijke gemeente, dien toren te doen blijven en niet op den weg der burgerlijke gemeente, die zich, nu dit gebouw alle waarda mist, alleen mag plaatsen op het finantiëele standpunt. De heer Raat vraagt, of het na r den zin der burgerij zou zijn, als de toren werd gesloopt. Spr. gelooft, dat een elk gaarne een penningske zou willen bijdra gen om den toren te doen blijveu. Na nog een kleine discussie wordt besloten, met 5 tegen 2 stemmen, den eigendom van den toren aan het kerk bestuur aan te bieden en bij weigering tot slooping over te gaan. Tegen de en Smit. De termijn tot aan het kerkbestuur ge steld, wordt vastgesteld op 1 Septem ber, met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Raat, Kluijver en Smitde beide dat ook zy ec de kosten van de gehouden van dat te geven onderwijs en derhalve dat voornoemd raadsbe- gewijzigd, dat gaarne zagen, sluit in dier voege weré van 41/ cent per getelden persoon uitge- zij, evenals het Hoofd, eet^e vergoedin uitgave, niet fpr^motiveeren was. Het steld. Eveneens gebouw is ^iWgeen enkel doel nuttigeen bedrag van keerd, uit welk bedrag alle kosten moeten worden bestreden. Dat bedrag is wel te gering om daarvan een behoorlijke belooning aan de tellers uit te keeren en oordeel zeer juist is, wat bovendien naar waarde de omvangrijke 't midden brengen. Juist voorbereidende en nakomende werkzaam heden te beloonen, die de heer Tauber, zullen gaan, hebben er meer werk door wordt gegrond bevonden en wordt alsnc,g tot zijne plaatsing op die lijst beslotem. 5. In verband met het besluit.'in de laatste vergadering geromen, vpkt betreft de pensionneering van den Veldwachter, heeft de Voorzitter een pjuder onderzoek ingesteld bjj den agj£nt der Algemeene V.™. Maatschappij van .levensverzekering en wat adressanten in j jjjfrcnte, en laffer ook gesproken met een o luist zij, omdat de Inspeüleur di«jr maatschappij. Die bespre- 2 kinderen voor het eerst naar school kingen belteen hem echter de overtuiging het heeftr^ju roeping verloren, daar op het rag/lhuis een klok is gekomen. Het heefj/'geen historische waarde, zelfs is de bauwaard van het gebouw niet van waarde; oodat,willen we consequent zijn, dan blijft over, dan den toren te hem, zoo dat lichaam het kerkbestuur over te wordt goedgevonden, f 35.90 uit den post de kiezerslijst,/er niets anders of amouveeren, zulks wil, aan van onvoorziene uitgaven te voldoen. De verslagen van onderwijs en den toestand der gemeente zullen circuleereo. De gemeentegebouwen zullen verzekerd worden voor een bedrag van f 68.800, bij behoud van den toren, aaders tot een bedrag van f 63.800. Inlichtingen van verzekering worden gevraagd bij de dragen, 't Laatste acht Spr. het meest Assurantie-Maatschappijen te Haarlem, de wenschelijk, daar het heeren raadsleden, Nederlanden en te Tiel. ontvingen voor hunne extra ^erkzaam- even- heden. - De heer Hille zegt, dat het naar zijn als hoofdleider van de volkstelling, heeft gekregen en nu is het voor hen toch verricht. Yoorz. zou daarom gaarne zien, zeer zeker tegenstrijdig, als zij zien, dat dat de Raad kon goedvinden een bedrag van f 50.toe te staan, om voor zooveel noodig daaruit de Rijksbelooning te suppleeren. De heer De Boer vraagt, of ook bij de vorige telling een extra bedrag uit de gemeentekas is uitgekeerd. De Yoorz. gelooft niet, dat dit het geval de heer Baas f 5.— ontvangt, terwijl hij zoo goed als geen meerdere werk zaamheden heeft, en zij beiden, die het werk moeten doen, voorbijgegaan wor den zonder eenige tegemoetkoming. De Voorz., die met de andere raads leden ook van de billijkheid van den wensch der adressanten overtuigd is, is, maar toen waren ook de omstandig- wenscht het nemen van een bepaald be- heden anders. Destijds heeft Voorz. als gem.-secretaris zelf al de voorbereidende werkzaamheden gedaan zonder belooning en voorts bracht de telling toen minder werk meê dan die van den afgeloopen winter. Voorz. had nu bij den aanvang der werkzaamheden voor deze telling aan den sluit in deze voorloopig uit te stellen. Spreker zou dan met het hoofd, den hr. Baas, willen overleggen, of die niet zou kunnen goedvinden, juist omdat aan deze kwestie den vorigen keer niet gedacht dat hem in plaats van de toegekende is. f 5een vierde van de totale f 10.— dat is dus f 2.50, werd uitgekeerd Dan heer Tauber opgedragen, de hem toeko- kon aan mej. De Vries en aan den heer mende vergoeding telkens te noteeren. Tissing ook ieder een vierde, f 2.50, Op het lijstje, dat spreker nu had ont- worden toegezegd, terwijl de gemeente vangen, was een totaal bedrag van f 64.30 met de resteerende f2.50 nog haar kos- genoteerd en spreker vond, dat, bij aan- ten van leermiddelen etc. betaald zag. Jachtige overweging van hetgeen er voor De heer Over vindt deze regeling op geschonken, dat pensioen verzekering bij eene maatschappij voor de gemeente te kostbaar is. Voordeeliger acht Spreker het, de risico zelf te loopen en Lij stelt voor, in beginsel te besluiten, aan den Veldwachter bij ongeschiktheid eenig pensioen toe te leggen uit de gemeentekas De heer De Jongh vraagt, hoeveel dit pensioen dan zal bedragen, waarop de Vooj-z. antwoordt, die bepaling te willen uitstellen tot de tijd van pensionneering daar is. Den heer De Jongh komt dit niet goed voor; volgens Spr. moet het bedrag thans vastgesteld worden, opdat de Veldwachter wete, waarover hij bij ongeschiktheid of ouderdom kan beschik ken. Blijkens het schrijven van den Veldwachter, in de vorige vergadering besproken, vervolgt Spr., zou deze later gaarne beschikken over een pensioen van f 300.'sjaars; wanneer nu de Raad het cijfer vaststelt, 'twelk de gemeente zal bijdragen, d«n kan hij op de eene of andere wijze zelf zorgen voor aanvulling van dat bedrag. als leden der Herv. Kerk, onaangenaam zou zijn, als de toren wegging, maar wanneer men zich plaatst op het stand punt, waarop de raad zich plaatsen moet: de begrooting te ontlasten van alle improductieve posten, dan mag de raad geen uitgaven voor het behoud van den toren doen en alleen een blijk geven van belangstelling, en dat doet de raad door den toren te willen cadeau doen aan het kerkbestuur. Spr. wil daarom in de eerste plaats den toren onttrekken aan den algemeenen dienst, in de 2e plaats overgaan tot amouveering, wanneer na verloop van drie maanden het kerkbestuur den toren niet in eigendom heeft over genomen. De heer Beers kan zich volkomen bij hetgeen de heer Kluijver heeft gezegd, Het voorstel van den heer Raat, om een bepaling in de politie-verordening aangaande het verbaliseeren van be schonken personen ook in de localiteiten, wordt na een korte bespreking ingetrokken. Bij de rondvraag vraagt de heer Raat aan B. en W., of ze op de hoogte zijn vau den toestand van het onderwijs in de handwerken te Haringhuizen. Spr. heeft er een muis je over hooren piepen, dat het onderwijs daar niet heel rooskleurig is. Een paar menschen zijn daarvoor persé bij Spr. geweest en een maand geleden heeft Spr. er ook een onderhoud over gehad met de juffrouw zelve,maar hij is daar niet veel wijzer van geworden. Tevens neemt hij deze gelegenheid te baat om te vragen, of er,met het oog op den tegenwoordigen toe door aansluiten. Hij zegt het te betreuren, dat stand der juffrouw, een plaatsvervangster de toren niet reeds aan het kerkbestuur voor haar komt. is overgegaan.De beteekenis van den toren Voorzit er zegt, dat er hedenmorgen voor de gemeente is niet groot en daarom een briefje is ingekomen met bericht, dat zou Spr. het niet doenlijk vinden, voor mej. M. Berkhouwer als tijdelijke assis- de tente zou optreden, 't Spijt Voorzitter, dat hij niets weet van hetgeen do beer Raat zegt over het handwerk-onderwijs te Haringhuizen, en hij vraagt den heer Raat, of hij reeds bij de vorige vergadering daarvan op de hoogte was;dan had Voorz. het toen reeds gaarne geweten. De heer Raat zegt, dat het toen al niet in het reine was en ingezetenen van het behoud van den toren gemeente geld uit te geven. De Voorz. is het eens met beide heeren, maar zou er niet zulk een hiaat achter willen zetten. De klok wordt niet meer geluid, dus gevaar levert de toren niet op. De heer Smit wijst op het ontzettend lekken bij regen. De heer Kluijver wil ook liever den

Schager Courant | 1900 | | pagina 2