Zondag 29 APRIL 1900. 44ste Jaargang ITo. 3517. Herijk van Maten en Gewichten WAARSCHUWING. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Gemeente Schagen. Bekendmakingen. Aangifte van verhuizing. TRANSVAAL. Binnenlandsch Nieuws. SCHASER Almieei Nieuws- COURANT. Alurieiiie- LiiühiIIiL Dit blad verschijnt tweemaal per weekWoensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden DVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: SCBAGKii Laan, O 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ WINKEL. Franco per post f 8.60. Cents. Prijs per jaar f 8. Afzonderlijke nummers 5 ADVERTENTIEN van I tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 6 et Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Burgemeester en Wethouders vau Schagen; Gelet op het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie van 20 December 1899 (Pro vinciaal blad no. 146), brengen ter kennis van de ingezetenen dier gemeente, dat de Herjjk van maten en gewichten aldaar dit jaar zal plaats hebben in het daarvoor afgesloten achtergedeelte van het lokaal de kolfDaan, behoorende bij het Noord-Hollandsch Koffie- hnis, wijk B uo, 56, aan de Lagezijde aldaar, bewoond door D. v. Twuiver, ingang door de steeg, en dat daartoe zitting zal worden gehouden als volgt Voor fjjne gewichten op 2 Mei e. k., des namiddags van 1 tot 4 uur voor den herjjk in het algemeen op 3, 4, Mei e k., telkens dea voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 4 nnr. Voor Sint Maarten op Mei e. k., des voormiddags van 9 tot 12 nnr. Belanghebbenden wordt verder medegedeeld, dat 1. ingevolge Kon. beslnit van den 25 November 1899 (Stbi. no. 231) de maten en gewichten in het jaar 1900 ot 1901 moeten onderworpen worden aan den herjjk, en dat die herijk zal plaats hebben binnen het tjjdvak, dat aanvangt op 1 Jannari 1900 en eindigt op 1 September 1901 i 2. de maten en gewichten behoorljjk schoon en droog moeten worden aangeboden 3. de verificatie der onderdeelen van het gram uitsluitend aan een der jjkkantoren geschiedt; 4. onjuiste gewichten, zoo mogelijk, door den ijker worden gejusteerd volgens bjj koninklijk Besluit vastgesteld tarief; 5. zij hebben toe te zien, dat de voorwerpen van het vereiaohte jjkmerk voorzien zijn en afgekeurde maten of gewichten niet voorhanden bljjven op de plaatsen, aangeduid in art 11 der IJkwet 8. het IJkkantoor te Alkmaar in 1900 zal ge opend zijn 11 en 12 Mei; 1, 2, 22 en 23 Jani, dea voormiddags van 9 tot 12 uur; des namiddags van l'/« tot 4uur, en na 11 Jnli eiken Donderdag en Vrijdag van 's voormiddags 9 tot 's namiddags 1 uur. Schagen, 20 April 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 8. BEKMAN. De Secretaris, DENIJS KENNISGEVING. IiiBChrijviag voor de Schutterij. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Schagen, noodigen by deze uit 1. alle mannelijke ingezetenen, geboren in het. jaar 1876; 2. alle mannelijke ingezetenen,geboren in de jaren 1866 tot en met 1874, die, ofschoon in an dere gemeenten reeds ingeschreven, sedert de inschrijving van het vorig jaar in deze ge meente zijn komen wonen; 3. alle vreemdelingen, die sedert de laatste inschrijving in de termen zijn gevallen, om als ingezetenen te worden beschouwd om, met overlegging van een extract geboorte-akte, zoo zij elders geboren zijn, zich ter inschrijving voor de schutterij aan te melden ter Gemeente-Secretarie, tusschen den löden en den 31sten Mei elk.; terwijl voorts wordt medegedeeld, dat voor die inschrijving meer bepaaldelijk zilting zal worden gehouden op alle werkdagen, des voormiddags van 9 tot 12 ure. Wordende hierbij, ter voldoening aan art. 8 van het Koninklijk besl. van den 21sten Maart 1828, Staatsblad no. 6, nog medegedeeld eenige bepalingen, vastgesteld bij het Ilde hoofdstuk der Schutterijwet, betrekkelijk de inschrijving voor de Schutterij, luidende: Artikel 6. Elk jaar, vóór den eersten Juni, zullen de ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar hun 25ste jaar van ouderdom zullen zijn ingetreden, zonder onderscheid of zij vermeenen mochten al of niet tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, verplicht zijn, zich by het bestuur der Gemeente, in welke zy wonen, voor de schutterij te doen inschrijven. Artikel 7. Zij, die in meer dan ééoe Gemeente hun gewoon verblyf houden, of den zetel van hun vermogen hebben geves tigd, zullen tot de inschryving verplicht zijn binnen die Gemeente, alwaar een dienstdoende schuttery aanwezig is. Byaldien iD die verschillende Gemeenten alleen dienstdoende ot alleen rustende schutterden bestaan, zullen zy zich doen inschryven in de Gemeente, alwaar zjj voor de personeele belasting zyn aangeslagen, en de ambtenaren in die Gemeente, alwaar zij ambtshalve verplicht zyn hun verblyf te houden. Artikel 8. Die van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs geven, zullen door het plaatselijk bestuur worden ingeschreven, naar deszelfs oordeel, onverminderd de bevoegdheid van den ingeschrevene, om van zyn juisten ouderdom nader te doen blyken. Artikel 9. Die bevonden zullen worden zich niet vóór 1 Juni te hebben doen inschryven, zullen door het plaatselijk bestuur ambtshalve ingeschreven worden, en door den schuttersraad worden verwezen tot eene geldboete, terwijl zij daarenboven, zonder loting, by de schutterij zuilen worden ingelijfd, indien het zal blyken, dat er, tydens de verzuimde inschrijving, geen redenen tot uitsluiting of vrystelling te hunnen aanzien bestonden. Afgekondigd en aangeplakt te Schagen, den 24 April 1900. Burgemeester en Wethouders voorn., De Burgemeester, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen, voor zooveel noodig, met het oog op het verzuim betrekkelijk het doen van aangifte ter secretarie bij verhuizing binnen de gemeente, aan de ingezetenen in herinnering het bepaalds bij art. 5 van de Politie verordening dezer gemeente, lnidende als volgt .Ingeval van verhuizing binnen de gemeente, zal daarvan binnen acht dagen behooren te worden kennis gegeven ter secretarie dezer gemeente, te weten .- ,Voor een geheel gezin, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen, door het hoofd van dat gezin .Voor afzonderlijk levende personen door henzelf. Voor de geheele bevolking van gestichten of andere inrichtingen, waar personen onder eenig bestnur samenwonen, door de bestuurders .Overtreding wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogate een galden.11 Behagen, 24 April 1900. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. V ergadering van den RAAD der Gemeente SCHAGEN, op I>iias- dag 1 IVIei Ii> O O,des voormiddags ten 10 ure. Punten van behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding gemeente-verslag over 1899. 8. Belastingverordening. 4. Bepaling kermis. 5. Restauratie Raadhuis. Schagen, 28 April 1900. De Burgemeester, S. BERMAN. De Burgemeester van Scha gen waarrehuwt de arbeiders, die naar Duitscbland wenschen te gaan, dat zij niet zonder nationaliteitsbewijs daarheen behooren te vertrekken, vermits hunne pogingen om werk te vinden, dientenge volge veelal mislukken en zij later als armlastigen over de grenzen zullen worden gezet. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. Schagen, 27 April 1900. De leeuw werd boos; een flinke slag met zijn klauw maar niet geraakt. Lord Roberts werd ook boos, bij ontwikkelde een legermacht van vele duizenden, hij spande een net om de Boeren heen, maar deze wisten voor den neus der Engelschen te ontsnappen. De Boeren hebben Dewetsdorp ont ruimd en de insluiting van KolonelDalgety bij Jammersberg opgegeven. On vervolgd trokken zij terug ia Noordoostelijke richting, over Ladybrand. Dat was te verwachten. Het zou zeker dwaas zijn geweest van De Wet en Oli- vier, zoo zij nog langer in het Zuidoosten van den Vrijstaat waren gebleven. Want zij liepen gevaar afgesneden te worden van hun terugtochtsweg en om singeld door een Engelsche strijdmacht, die van Dewetsdorp of Wepener een nieuw Paardeberg wilde maken. Door hun handigen en tijdigen terug tocht hebben zij het plan van lord Ro berts verijdeld, na hem genoodzaakt te hebben bijna zijn geheele troepenmacht in het veld t6 brengen. En zij hebben hun doel bereiktDe opmarsch van lord Roberts en zyn strijdmacht werd ver traagd verschillende kleine nederlagen werden toegebracht aan ËDgelsche afdee- lingen de moed en de moreele invloed werden versterkt bij de Boeren in het zuidelijk gedeelte van den Vrijstaat; en ten slotte hebben zij lord Roberts ge dwongen een groot deel van zijn macht een vermoeienden en afmattenden tocht te doen maken, zonder eenig resultaat. Want toen de Engelschen meenden het net te hebben gespannen en den vogel te kunnen vangen, bleek deze gevlogen te zijn. Vier sterke colonnes, zoo blijkt thans uit de Engelsche pers, waren in het veld gebracht om de troepen van kolonel Dal- gety te ontzetten en de Boeren in te sluiten. Van uit het zuiden rukten de generaals Brabant en Hart op, over Rouxville en Boesmanskop. Bij Dewetsdorp waren de achtste divisie onder Rundie, en de derde onder Cherm- side bijeengekomen. De elfde divisie, onder Pole Carew, in samenwerking met de cavalerie-divisie van Freneh, poogde den weg over Taba'Nchu af te sluiten voor de Boeren. De bereden infanterie van Hamilton, gesteund door de negende divisie van Colville, streed bjj de waterwerken. De brigade-Maxwell van de zevende divisie-Tucker, die als voorhoede van lord Roberts bij Glen stond, rukte even eens op naar het zuidoosten, om de brug bij Kranz-Kraal te bezetten, hopende daardoor eveneens den terugtochtsweg der Boeren af te snijden. In het geheel waren 40.000 man door lord Roberts op het oorlogspad gebracht, om het handjevol Boeren, onder De Wet en Olivier, te omsingelen. De Engelsche bladen schatten de sterkte van die Boerenmacht op 10.000 k 20.000 man, maar het is vrij duidelijk, dat die schatting zeer overdreven is. Lord Roberts is nog even ver als een maand geleden en hij kan straks weer van voren afaan beginnen, want het zal weer niet zoo bijster lang duren of de Boerencommando's zullen wel weer hier of daar in den Vrijstaat opduiken, waar lord Roberts en zijn bevelhebbers ze nu juist niet hadden verwacht. Uit de telegrammen, die Lord Roberts nu wel zoo goed is te zenden, blijkt, dat de Boeren nergens met kracht stand houden, wat ook dwaasheid zou zijn, daar ze dan heel gemakkelijk door de Engelschen kunnen worden afgesneden. In het zuiden van den Vrijstaat bevond generaal Brabant, dat de Boeren in den nacht vaD Maandag op Dinsdag eenige mjjlen voorwaarts waren gerukt en stelling hadden genomen bij Strauss- hoeve, die zij uitstekend konden verdedigen. Deze aanvallende beweging moest blijk baar slechts dienen, om den terugtocht van deBoeren,die noodig was wegens het voort- dringen vauFrench uit hetNoorden,te dek kenen zoodoende die aftrekkende comman do's te vrij waren vooreen aanval in den rug. Generaal Brabant oordeelde zichzelf niet sterk genoeg om de Boeren aan te tasten en wachtte zoodoende op Hart, die nog een paar mijlen van hem af was. De Engelsche bladen mopperen reeds op Brabant en Hart, dat ze zoolang ge draald hebben met de Boeren aan te pakken en hun zoodoende gelegenheid heb ben gegeven weg te komen. De Boeren zagen zich den volgenden morgen, na de vereenigiDg van Brabant en Hart, gedwongen terug te trekken en nu was de weg naar Wepener voor de Engelsehen open. Van het Westen kwam generaal Rundie naar Wepener en deze zette Dinsdag den geheelen dag het artillerie gevecht voort. De Boeren hielden de Britsche kanonneo onder welgericht vuur, terwijl zij zichzelf niet lieten zien. Generaal French deed in het Noorden de Boeren geregeld terugtrekken. Hij liet de Boeren geen rust. Twee generaals, door Roberts naar French gezonden tot hulp, trokken vanuit Bloemfonteia op de Boerenstellingen af. De Boeren trokken op Taba-'Nchu terug. Deze stad moet door een sterke Bóeren- strijdmacht bezet zyn, die voor nemens is, het graanland tusschen daar en Ladybrand bezet te houden. Het district om Wepener is nu vrij van Boeren met uitzondering van enkele scherp schutters, die langs de rivier „snipen." Kolonel Dalgety, die Wepener tegen de Boeren verdedigde, heeft verloren in 't geheel volgens Engelsche berichten 33 man gedood, 132 gewond. Het schijnt, dat de regeering van Transvaal ontzettende hoeveelheden voor raden bijeenbrengt in de bewaarplaatsen in het Ly den burg-dist riet. Hierdoor wordt de veronderstelling bevestigd, dat de Boeren voornemens zijn het laatst stand te houden in die berg achtige streekde districten om Johan- neeburg en Pretoria zyn van uitgebreide versterkingen voorzien. Op de Begbie-gieterij te Johannesburg wordt dag en nacht gewerkter worden thans 700 granaten per week gegoten, voornamelijk voor de Vickar-Maxims (Pom-poms). Het laatste nieuws uit Johannesburg luidt: De stad wordt feitelijk beheerd door Duitschers. De weinige achterge bleven Engelsche inwoners zyn onder worpen aan een voortdurende spionnage. Het leven is er vrij goedkoop. Er is weinig schade aan eigendommen toege bracht. De Engelsche en Amerikaansche inwoners vreezen,dat de Boeren tot geweld zullen overgaan, als het Engelsche leger Transvaal binnenrukt. Maandagavond had een groote ont ploffing plaats in de werkplaatsen der Begbie-gieterij te Johannesburg, die als arsenaal gebruikt wordt door de Regee ring, onder leiding van den heer Grünberg. Het gebouw is vernietigd. Tien personen werden gedood, 32 gewond, voor het meerendeel Fransche en Italiaansche werklieden. De oorzaak der ontploffing is onbekend. Het gewichtigste deel der machines moet gered zijn. De Roode Kruis- ambulances bewezen goede diensten voor de verzorging der gewonden. Vergadering van den Raad der gemeente NIEUWE NIEDORP, op Donderdag 26 April 1900, nam. 3'/, uur. Present alle leden. Met het gebruikelijke welkom opent Voorz. de vergadering, waarna de notulen var. de vorige vergadering worden gelezen en zonder aanmerkingen goedgekeurd. Aan de orde is het kardinale punt voor de vergaderingde benoeming van een gemeente-ontvanger in de plaats van den heer J. Coster, die wegens vertrek uit de gemeente, als zoodanig eervol ontslag heeft gekregen. Op de vraag van den Voorz., of men eerst de instructie wil behandelen en vaststellen, en daarna tot de benoeming overgaan, of andersom, wordt tot het eerste besloten. De door Voorz. ontworpen instructie wordt nu gelezen en artikels-gewjjze verge leken met de oude instructie. Op voorstel van den heer Kuilman wordt by het ontwerp van den heer Voorz. nog de bepaling opgenomen, dat de gemeente ontvanger niet zonder schrifteiyke toe stemming van den Raad het financieel beheer van een ander openbaar lichaam mag hebben óf aanvaarden. Alleen de heer Halff is tegen het opnemen dier bepaling. Overigens wordt de concept-instructie in haar geheel goedgekeurd en vastgesteld zooals zy door Voorz. is aangeboden. Hierna worden de sollicitatiën naar de vacante betrekking, nadat één daarvan is terzyde gelegd, omdat ze niet op gezegeld papier geschreven is, gelezen, te weten van de volgende heerenP. Ha ringhuizen Pz., J. B. Wilken, J. G. van Eden,. H. Schoorl, G. Halff en J. Nierop. Op de vervolgens door B. en W. aangeboden aanbeveling zyn in alphabotische volgorde geplaatst de heeren J. G. van Eden en G. Halff. Uit de nu gehouden stemming blykt.dat zyn uitgebracht.- op den heer G. Halff 2, den heer J. B. Wilken 1 en den heer J. G. van Eden 4 stemmen, zoodat laatstgenoemde is benoemd. Voorz. spreekt hierby den wensch uit, dat de keuze der meerderheid zal mogen blyken een goede te zyn geweest. Nog wordt bepaald, dat de benoeming zal ingaan met 1 Mei aanstaande en dat aanvaarding en eeds-aflegging zal plaats vinden zoodra de borgtocht legaal geregeld is. Nu men eenmaal de stembiljetten op tafel heeft, vindt men goed eerst over te gaan tct de keuze van een mede directrice van de naai- en breischool, in de plaats van mevr. de wed. R. H. Langedyk, die deze betrekking had neergelegd. Hiervoor bekomen mej. K. Brouwer-Ver veen 4, mej. Wed. G. Pekelharing 2 en mej. K. Myts-Spaans 1 stem. Eerstgenoemde is derhalve gekozen en zal daarmee in kennis gesteld worden. Ook deze benoeming hoopt Voorz., dat een goede zal blykon te zyn geweest. De heer Kuilman verklaart er voor te zyn, dat een zoodanig besluit genomen wordt, en de lieer Visser oordeelt het op den weg van den Raad om die verhooging toe te staan, nu Armvoogden zelf daartoe het initiatief nemen. Met algemeene stemmen wordt dan ook tot die verhooging met f 50.- besloten. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de Raad in geheime zitting. De bouw van eene smede- rjj met woonhuis te fcleer Iluso- waard, voor rekeniDg van den heer J. Met aldaar, is gegund aan den heer P. Rempt te Kolhorn als laagsten inschrij ver. Het huis en erf te Anna Paulowna, groot 1.37.95 H. A., door den Notaris Backx geveild, is gekocht door den heer P. Schilderman te Anna Paulowna voor f 364.—. Langedijk. De kool is in deze streek nog niet geheel uitverkocht. Men schatte verleden week de hoeveelheid kool in de schuren nog op 25000 stuks. De prijzen ver minderden echter sterk, doordat reeds zooveel nieuwe groenten worden aange boden. D e Boerenwoning met erf, schuur, wei-en bouwland, groot 4.71.65, gelegen op Terdiek, onder Nieuwe Niedorp, door den Notaris Mr. A. P. H. de Lange in veiling gebracht, is gekocht door den heer D. Jongeling te Zuid- Schar woude voor f 7003. Het huis en erf, nabij het station IN oord-Scharwoude, door den Notaris A. Sloos ten verkoop gepresenteerd,is gekocht door den hr.P. P. Butterte Heer Hugowaard voor f265. Wij vernemen, datdeheer Zwier Visser, Directeur der Nederl. Via- scherij-vereeniging, te Alkmaar, een weigerend antwoord heeft ontvangen op het door hem tot H. M. de Koningin gerichte verzoek, dat het Haar zou be hagen eene door de Vereen, te organiseeren revue der visschersvloot op de Zuiderzee bij te wonen. Men weet,dat een soortgelijk plan is gerezen bij de hrn.Kolff en Calkoen, Burgemeesters v.Wieringen en Edam.Dit plan heeft thans veel kans op slagen, aangezien reeds 800 vaartuigen voor de revue zijn ingeschreven bij den burgemeester van Wieringen, den heer L. C. Kolfl. De afdeeling Oosterland der Vereeniging op Wieringen, heeft dezer dagen een motie aangenomen van den volgenden inhoud: „De afdeeling, van oordeel dat de be zwaren van het hoofdbestuur tegen het vlootplan van de heeren Kolff en Calkoen (burgemeester van Edam) van grond ont bloot zijn, besluit het vlootplan van de heeren Calkoen en Kolff te steunen, de andere aldeelingen der Nederlandsche Visscherijvereeniging daarvan kennis te geven en deze aan te raden, in 't gemeen belang der Zuiderzee-visschers het voor beeld van Wieringen te volgen." Uit St. Petersburg wordt aan de Petit Bleu geseind, dat de Czaar Evenals in de meeste raadszittingen eindelijk geantwoord heeft op den brief van deze dagen, worden ook hier ter tafel gebracht de verschillende belastingverorde ningen, die vóór Mei opnieuw moeten wor den vastgesteld en aan H. H. Gedep. Staten toegezonden, te wetendie op schoolgelden, heffing voor staanplaatsen op kermissen, waaggelden, legesgeldenen begrafenisrechten, alle het vorig jaar by Kon. Besluit goedge keurd tot primo Januari 1901. Met algemeene stemmen wordt besloten de verordeningen vast te stellen zooals ze luiden bjj de Koninkiyke goedkeuring van verleden jaar. Alleen wordt, om te voorko men, dat de kinderen, waaronder ook de kleintjes, zelf het schoolgeld meé moeten brengen naar de school, de inning van het schoolgeld opgedragen, niet aan de hoofden van onze Koningin, waarin H. M. hem verzocht tusschenbeide te komen in den Zuid-Afrikaanschen oorlog. In dit ant woord zou de Czaar zich verontschuldigd hebben, dat hij niet in staat was aan dit verzoek te voldoen. Mishandeling NEERBOSCH. Het Hof te Arnhem bevestigde in allen deele het vonnis der Rechtbank aldaar, waarbij L. en D. in de mishandelingzaak te Neerbosch tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis werden veroordeeld, over wegende dat het vroeger beroep geen der scholen, zooals de vorige verordening j j aanwyst, maar aan den gemeente-bode als ^an het licht bracht, die aan maar aan den gemachtigde van den ontvanger. Naar aanleiding van de vraag des Voorz., of men nog langer wenscht door te gaan met de straatverlichting, vindt men goed te bepalen, dat daarmee zal worden opgehouden, maar dat zoodra weer eenigszins de donkere leiding zonden geven tot vernietiging van het vonnis. In de woning van Reinder Lenema, niet ver van de spoorlijn naar av on den be gin n e n te komen de lan4rn BeÜen achter °e Wortelkamp te ASSEN by de brug van Dr. Maats zal worden aan- gelegen, brak Woensdagmiddag, waar gestoken. Bchijnlijk tengevolge van onvoorzichtigheid BraDdwaarborg-Maatsch., der kinderen met vuur of lucifers, brand aan wie de verzekering van den gemeente- j. t loren was gegund, had verzocht een opgave ema was als hulpai beider by het van het afzonderlek bedrag voor toren, uur- spoor te Hooghalen werkzaam en vrouw werk en klok, naar aanleiding waarvan na eenige bespreking wordt besloten, den toren te doen inschryven voor f 25000.-, het uur werk voor f 1000.- en de klok voor f 4000 totaal f 30.000.-. Ingevolge de besprekingen in de vorige vergadering, hebben Armvoogden schriftelyk aan den Raad het voorstel gedaan, om de jaarwedde van den armenvader en -moeder van f 200.- op f 250.- te brengen. Lenema was even bjj eene buurvrouw om te spreken over een lap goed voor een der kinderen. Vier van deze kinderen waren tehuis, toen de brand uitbrak, een was naar school. De twee oudsten wisten zich te redden, maar een jongetje van 2Y2 jaar en een meisje van 8 maanden kwamen bij den brand om het leven.

Schager Courant | 1900 | | pagina 1