PLAATSELIJK NIEUWS. Bij de gehouden verpach-1 ting door Dijkgraaf en Heemraden van den Anna. Haniownapolder. van het recht tot maaien en visschen van wier op de buitengronden van dien pol der in de Zuiderzee, was één biljet in gekomen, van den heer Joh. Takes Tz. te Vieringen, die ingeschreven heelt voor de som van zestig gulden Aan genoemden inschrijver is het recht tot maaien en visschen van 1 Mei af tot uit0. April 1901, voor bovenge noemd bedrag toegestaan. Vergadering van den Raad der gemeente ANNA PAULOWNA, op Dinsdag 1 Mei 1900, 's morgens ten 10 ure. Afwezig de heer Walleréén vacature. Voorzitter de heer J .C. v. Wijk,wethouder. Bij de opening der vergadering, zegt de Voorzitter, komt het mij gepast voor, een kort woord te spreken ter nagedachtenis aan den man, die ons is ontvallen door een plotselingen dood, aan Willem van Gijten- beek, het oudste lid van den Raad, den nestor van ons college. Reeds lange jaren was hij lid van den raad, en, wij kunnen het betuigen, steeds op zijn post en steeds vol ijver. Het mocht zijn slecht weer of niet, steeds was hij aanwezig op de ver gaderingen. Zelfs in den laatsten tijd bij zijne ziekte. Bovendien was de heer Van Gijtenbeek, de bijna 80-jarige, den laatsten tijd waarnemend burgemeester, en alweer kunnen wij het getuigen, steeds vol ijver op zijn post. En op 't alleronverwachtst trof ons dan ook de slag van zijn plotse ling overlijden. Wij hadden zoo gaarne gewild, zoo voor hem, als voor zijne diep bedroefde weduwe, dat hij na zijn werk zaam leven nog eenigen tijd in rust hadde doorgebracht. Helaasdat heeft niet zoo mogen zijn. Het moge een troost zijn, dat de heer Van Gijtenbeek overal geacht en gezien was. En daarom, zijn assche ruste in vrede Door afwezigheid van den Burgemeester, die wegens ziekte nog in het buitenland vertoeft, is de heer Van Wijk, als oudste wethouder, aangewezen als Voorzitter en waarnemend Burgemeester, en daarom opent hij de vergadering en verzoekt den Secretaris de notulen te lezen. Deze worden na lezing onveranderd goed gekeurd. Het convocatie-briefje vermeldt 1. Vaststelling kohier van den Hoofdelijken Omslag 2. idem Hondenbelasting3. be handeling reclames4. benoeming Com- missiën. 5. idem Wethouder. Men besluit, eerst punten 4 en 5 af te handelen, en vervolgens in geheime zitting de eerste 3. Voorz. stelt voor, de commissie tot het nazien der begrooting te doen bestaan uit de heeren Waiboer en Volder, en die voor de rekening uit de heeren Geerligs en Metzelaar. De heeren nemen hunne benoeming aan. Met het oog op de eventuëele verkiezin gen, zijn opgemaakt de commissiën, die met den Burgemeester zitting zullen hebben voor de stembureaux, en wel als volgtde heeren Waiboer en v. Wijk Geerligs en MetzelaarVolder met het nieuw te benoe men lid. Voorz. kan den heeren nog mededeelen, dat bericht is ontvangen van den Burg., dat hij hoogstwaarschijnlijk half Mei terug keert. Tot dien tijd is het noodig, een tijde lijk wethouder te benoemen. Wordt tot stemming overgegaan. Bij le. stemming kregen de heeren Geerligs en Metzelaar ieder 2 stemmen, de heer Waiboer 1 stem. Bij 2e. vrije stemming kreeg de heer Geerligs 3, de heer Metzelaar 2 stem- men.Alzoo benoemd de heer Geerligs,die ver klaart,met genoegen de functie te aanvaarden. Hierna volgt de rondvraag. De hr. Metzelaar zegt,dat het zijn aandacht heeft getrokken, dat het kerkhof in een ontredderden toestand verkeerter loopen kippen rond, die schrapen den grond om het wordt er wel wat verwaarloosd. Hij zou hierin verbetering wenschen. De "V oorz. zegt, hiervan gaarne nota te nemen. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Waiboer, dat bij het kerkhoi zoo'n slechte plaats is voor rijtuigen, besluit men er nog eenige paaltjes te zetten voor de paarden. De heer Volder zegt, dat er was besloten het adres over de Kermis in behandeling te nemen in 1900. Met het oog op de terugkomst van den Burgemeester, zou spr. het nog in Mei of uiterlijk half Juni be handeld willen zien. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de raad in comité. Vergadering van ,HetWitte Kruis" te ANNA PAULOWNA, op 28 April. Bij ontstentenis van den voorzitter, wegens ziekte, opent de heer Jelles, als vjce-voorz., de vergadering. Tegenwoordig zijn 15 leden, later 25. Na lezing en goedkeuring der notulen, leest de heer Oostra het jaarverslag voor, waarbij o. a. mededeeling wordt gedaan van belangrijke' ziekte-gevallen, verder dat het ledental zich uitbreidde van 134 tot 154, dat 164 voorwerpen uit het magazijn zijn uitge leend en 3 maal ontsmetting plaats gehad heeft. De toestand van den drinkwaterput bij bet Raadhuis is treurig en schijnt vcor geen verbetering vatbaarer is veel aan ten koste gelegd. De heer Oostra herdacht het plotseling a'sterven van het verdienstelijk bestuurslid, den heer Van Gijtenbeek en uitte ten slotte de beste wenschen voor den voorz., den heer Walier, dien wij weidra hersteld in ons midden hopen te zien. De heer Jelles dankt den heer O. voor zijn zaakrijk verslag. Vervolgens is aan de orde het rapport der Commissie tot het nazien der rekening. De heer J. Az. Kaan brengt dit uit en concludeert namens zijn medelid, den heer J. Bakker,tot goedkeuring,waaraan de vergadering adhaesie schenkt. De ontvangsten hebben bedragen f612.84 en de uitgaven f557.89, derhalve sluit de rekening met een batig saldo van t 54,95. Als bestuurslid wordt met a'gemeene stem men herkozen de heer Wader. Tot afgevaar digde naar de Algemeene Vergaderingen in 1900 wordt benoemd de heer Oostra, en tot plaatsvervanger de heer Van Gorkom De beschrijvingsbrief levert geen discussie op de a'gevaardigde verkrijgt vrij mandaat. Bij de rondvraag dringt de heer Brands, evenals op de vorige vergadering, aan op het plaatsen van filter* in de scholen. Na een kort debat hierover met den vice-voorz-, belooft de Laatste, dit punt weder in de eer stvolgende bestuursvergadering ter sprake te brengen. De heer Raap vraagt, waarom deze vergadering niet tegelijk benut wordt voor het verkiezen van een bestuurslid in plaats van den heer Van Gijtenbeek, waarop de secretaris antwoordt, dai de agenda reeds was opgemaakt, zelfs in overleg met den heer v. G., die de laatste bestuursvergadering nog presideerde en dat hij daarom uit piëteit, jegens dezen, de benoeming tot het najaar wenscht uit te stellen, hetgeen de vergadering goedkeurt, welke daarna wordt gesloten. Anna Pauiowna, 30 April. Na afloop der vergadering van „Het Witte Kruis", op Zaterdag jlhad in Veer- burg een bijeenkomst plaats van ingezetenen, i daartoe gedeeltelijk per briefkaart opgeroepen,j met verzoek tot verdere mededeeling. Deze vergadering werd geleid door den beer Postel, rijks-ontvanger alhier, en had, volgens diens mededeelingen, ten doel, pogingen aan te wenden, om op den duur het hulp- pos*, kantoor te vestigen aan de Kleine Sluis. De redenen, die geleid nebben tot eene bespreking hierover, wat en gelegen in het in omloop zijnde gerucht, dat een nieuw kantoor zou geplaatst worden in de Spoorbuurt. Afgescheiden er nu van, of dit gerucht eenige grond van waarheid bevat, wenschte spreker en met hem eenige anderen, er toch da aandacht op te vestigen, dat het in het algemeen belang der ingezetenen is, en tot gerieflijkheid van de meesten, die \an den postdienst gebruik maken, om het post kantoor te hebben in het centrum der gemeente, d w z. in de kom van Kleine Sluis. Uit den loop van het breedvoerig debat-, dat zich hierna ontspon, bleek, dat niet allen het met den spreker eens waren. Eén beweerde, dat niet de Kleine Sluis het midden der gemeente was, maar dat dit gelegen was in den omtrek van de Spoorbuurt, dus dat het billijk was, aldaar het post kantoor te stellen. Anderen wilden op meerdere plaatsen in de gemeente gelegen heid hebben om postpakketten te bezorgen* ook werd op meerdere bestelling in de buitenwijken aangedrongen. Nadat zoo velen het woord hadden gevoerd, wilde de leider der vergadering bij stemming hot oordeel der vergadering vernemen over y-ijn voorstel, om pogingen in het werk te stellen om het postkantoor aan de Kleine Sluis gevestigd te krijgen, altijd onder dien verstande, dat zulks zou geschieden na het aftreden van den heer Ter Hall als stationschef, daar het volstrekt niet in de bedoeling lag, om dezen heer, die tevens brievengaarder is, als zoodanig te treffen. Vóór de stemming vroeg intusschen de heer Ter Hall, ter vergadering tegen woordig, het woord. In een zeer luimige rede, die meermalen de hilariteit der vergadering opwekte, trachtte deze te betoogen, dat een stemming over dit onderwerp ganseh onnoodig was, daar in November '98 door het hoofd der gemeente in een onderhoud met spreker reeds beslist gezegd was, dat het postkantoor aan de Kleine sluis zou komen. Vele bijzonderheden voegt de heer Ter Hall hier nog bp. Een en ander had reeds de goedkeuring van de post-administratie verworven. Vanwege de beeren, die deze bijeenkomst hadden bewerkt, werd evenwel aangevoerd, dat de lieer Ter Hall zelf aanleiding had gegeven tot het bovengenoemde gerucht, 't geen door dezen niet werd tegengesprokenwat hp daarvan gezegd had, moest als kortswijl worden baschouwd. Intusschen werd door een der aanwezigen het voorstel gedaan, om toch bij stemming het oordeel der verga dering te vernemen over de meest geschikte plaats voor het postkantoor. Dit werd goedgekeurd en met groote meerderheid werd nu de Kleine Sluis daarvoor aangewezen. Een ander voorstel vond mede geredelijk ingang en wel, om een Commissie te benbe- men, die te gelegener tjjd een algeheele verbetering in den postdienst aan de goed keuring van ingezetenen zou onderwerpen en daarna pogingen in het werk stellen, de goedkeuring der bevoegde autoriteiten te verkrijgen. Hiertoe werden een tiental personen aangewezen, terwijl de heer Ter Hall zich bereid verklaarde, als adviseerend lid daarin zitting te nemen. De vergadering werd daarna gesloten. Dirkshorn. Zaterdagavond vergaderde alhier de afdee- ling„Harenkarspel"van „Het Witte Kruis.' Er waren slechts 9 van de ruim 140 leden opgekomen. Na opening der vergaderingen voorlezing en goedkeuring der notulen, werd mededeeing gedaan voor eenige ingekomen stukken, waaronder een van 't H. B. betref- 'ende de wenschelpkheid van aanschaffing van kisten voor de verzending van goederen naar den ontsmettingsoven. Daar men de prjjzen der kisten algemeen zeer hoog vindt, zullen eerst informatiën gevraagd worden, voormen tot de aanschaffing overgaat. De secretaris doet vervolgens mededeeling van een schrijven, door het bestuur der afd. gericht aan de commissie van beheer van den ontsmettingsoven, naar aanleiding van den onbehoorlijken staat, waarin een bezending goederen, op kosten der afdeeling ontsmet, was terugontvangen, en van het daarop ontvangen antwoord. Dit antwoord wordt door de vergadering zeer bevredigend geacht en men zal nu afwachten, hoe het beddegoed, dat naar Alkmaar terug gezonden is, er uitziet als 't teruggekomen is. De ondervinding, nu opnieuw opgedaan met ontsmette goederen, leidt er toe, dat men den ontsmetter op 'thart zal drukken, bp 't inpakken van te ontsmetten goederen,goed toe te zien in welken toestand deze verkeeren Hierna brengt de Voorz den beschrijvings brief voor de Alg. Verg. in behandeling. Besloten wordt, meê te gaan met de voor stellen van 'tH. B., maar zich te verklaren tegen het voorstel Zijpe. Tot afgevaardigden worden gekozen de heeren J. Swan en E. Meper Drees en tot plaatsvervanger de heer L. Reuvers. Bp de rondvraag komt de heer J. Dam nogmaals terug op de wenschelpkheid, dat de ontsmetter eenige leiding ontvange bij zpn werk, daar dit èn in 't belang van hem zelf, èn in dat van de ontsmetting mag geacht wordende ontsmetter moge zijn werk verrichten naar zpn beste weten, toch zal hp nog wel iets misschien veel, kunnen leeren van een der zake kundige. De heer J. Kepser zegt, dat de ontsmetter geheel naar zpn aanwpzingen te werk gaat en zeer accuraat is,- hp vindt daarom wat de heer Dam wil, geheel onnoodig. Meerderen laten zich over deze zaak hooren en tenslotte wordt een voorstel aangenomen,om,wanneer er weêr eens een woning ontsmet moet worden, den ontsmetter der Afd. Schagen, die gediplomeerd is, te verzoeken, daarbp hulp te verleenen. De heer E Meper Drees wenscht het oordeel der vergadering te h'ooren, of de afdeeling bp voorkomende gevallen financiëelen steun zal geven aan patiënten, die in andere inrieh- tingen dan Heideheuve! verpleging ontvan gen. Enkelen zpn er voorombillpkbeidsredenen mits die steun niet meer kost dan voor verpleging op .HeideheuveP'; anderen zpn er tegen, omdat de kas te zwaar zou gedrukt worden, of omdat het de afdeeling op den weg der philanthropie zou voeren,wat minder ge wenscht is. Daar er geen voorstel in deze gedaan is, komt men niet tot een bepaald besluit, en daar niemand verder het woord verlangt, sluit de voorzitter de vergadering. Verslag der Vergadering van de afd. V\ ierttigei waard der VereenigiDg „Het "Witte Kruis", op Maandag 30 April. De heer C. Haring buizen opent de vergadering met de beste wenschen voor onzen gezondheids toestand in het algemeen en de belangen onzer afdeeling in het bijzonder. De heer R. Visscber, waarnemend secretaris, leest de notulen voor, welke onveranderd worden goedgekeurd. Op het verzoek der afdeeling Barsingerbom, tot het verleenen eener subsidie ad 20 gld. voor het plaatsen van een regenbak aan de Kreil, wordt gunstig beschikt. Op aan raden van het hoofdbestuur wordt besloten een kist ad 15 gld. aan te schaffen, voor het vervoer van goederen ter ont smetting naar den oven te Alkmaar. De heet Visscher leest het jaarverslag voor, waaruit blijkt, dat van het reeds aange schafte materieel een druk gebruik is gemaakt. De Commissie tot onderzoek der rekening en verantwoording besluit, bij monde van den heer K. A. Kaan, deze goed te keuren. De uitgaven over 1899 hebben bedra gen f 163.60, do ontvangsten f 146, al- zoo een Dadeelig saldo ad f 17.60. Tot leden van 't bestuur worden gekozen de heeren C. Blaauboer Jz., D. Kooij en J. P. Kooij Cz. De heer Haringhuizen brengt verslag uit van de laatstgehouden al gemeene vergadering. De punten van beschrijving voor de algemeene verga dering op 8 Mei a.s. geven aanleiding tot langdurige bespreking. De heer Ha ringhuizen wordt ook ditmaal tot afge vaardigde benoemd en krijgt vrij man daat Bij rondvraag wijst de heerBöttger op de wenscbelijkheid om de ijzeren ledikanten van houten liggers te voorzien, om het roesten te voorkomen, en het in sommige gevallen verstrekken van haverdop- pen bedden beide vinden bij de verga dering algemeene instemming. De heer Kikkert zou gaarne zien, dat dr. D. Bax in een volgende vergadering iets mede deelde omtrent de behandeling van dren kelingen de heer Böttger wenscht in gelicht te worden omtrent het gebruik van het ten dienste staande materieel. De heer Bax verklaart zich hiertoe gaar ne bereid. Nog wijst de heer Kikkert op de opeonhooping van rottende bestand- doelen voor de roosters der watermachine. Het bestuur wordt gemachtigd, hier omtrent een besluit te nemen. Met den wensch, dat volgende vergaderingen be ter bezocht mogen zijn, sluit de voorzit ter deze belangrijke vergadering. VV ier-insren. J.l. Zondagavond gaf de Zangvereeni- ging „Excelsior" van Den Oever eene uitvoering in 't lokaal van den heer Lont. Te 71/, uur opende de Voorz., de heer O. Boeker, de bijeenkomst en heette het in grooten getale opgekomen publiek hartelijk welkom. Het programma bevatte, behalve 10 zangnummers, nog 2 blijspelen, getiteld: „Een warm uurtje," in 2 bedrijven, door J P. Boursse, en „Broeders Vrijmetse laars," in 3 bedrijven, naar het Duitsch van Carl Laufs. Zang en tooneel werden uitstekend vertolkt en het daverend applaus bewees, dat het uitgevoerde zeer in den smaak van 't publiek viel. Na afloop dankte de Voorzitter de aan wezigen voor de attentie en stilte, die gedurende de uitvoering heerschte, en sloot de bijeenkomst. Een gezellig bal hield de danslustigen tot 2 uur bijeen. VV ierlnqcn. Naar wij vernemen, zal de aanwijzing voor de te maken aanlegplaats aan Den Oever alhier, plaats hebben op Donderdag 10 Mei, en de aanbesteding op Donderdag 17 Mei a s. Zoodat met de lang verwachte, groote verbetering voor de visschers aan Den Oever e. o. spoedig een aanvang zal worden gemaakt. Wieringen. Tot Hoofdingelanden van hef Heem raadschap Wieringen zijn herkozen de heeren D. J. N. Mulder, N. J. Rotgans en A. Russelman, en in de plaats van wijlen den heer D. D. Mulder is gekozen de heer J. Jz. Klein. Wieringreii. De muziekvereeniging „Harmonie" alhier heeft besloten, om, ter herdenking van haar 12 Y2—jarigf bestaan, een festival te houden en wel op Zondag 1 Juli 1900. Wieringen De levering van 300 M3. grint voor bet Heemraadschap Wieringen is bij aanbesteding gegund aan den laagsten inschrijver, den heer J. Jongkind alhier, voor f 1.78 per M3. —In de zaal van den heer T. de Jong te Oude JNiedor-p had Vrijdag- en Zondagavond eene uitvoering plaats van het fanfarecorps „Crescendo" en het strijkgezelschap „U. D. O.", beide onder leiding van den heer J. Koelemeij. Waren Vrijdag slechts weinig belang stellenden opgekomen, Zondagavond was de zaal goed bezet met een publiek, dat zich klaarblijkelijk uitstekend amuseerde. Een goed uitgevoerd programma blaas- en strijkmuziek, afgewisseld door een paar solo-nummers voor viool van den heer E. Timmerman, met nog iD de pauze een aardig tooneelstukje door een 4-tal fanfare-leden, verschafte een pret- tigen avond, door een vroolijk bal be sloten. De jeugdige reder ij kers kamer „De Hoop" te Nieuwe I\iedorp gaf Zondagavond voor een talrijk publiek in de zaal van den heer E. P. Adolf bare eerste uitvoering. Voor een eerste uitvoering, door alle nog joDge executanten, die geen bijzondere leiding genoten hebben, was de avond een succes. Het publiek voor een groot deel bad bet moet eerlijk gezegd niet zoo heel veel verwachting van de drie aangekondigde tooneelspelletjes, maar het is heengegaan met de overtuiging, dat „De Hoop" een bezoek ten volle ver diend heeft. Het was een genoeglijke avond. Te Arnhem is voor het examen als onderwijzeres geslaagd Mej. M. Ham van Zuid-rscharwoude, leerlinge der Rijkskweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn. Als onderwijzeres te Zuid-Scharwoude is benoemd Mej. Buurs te Warder. De voordracht was als volgtNo. 1. Mej. Francken te Koog a. d Zaan, No. 2. Mej. Buurs te Warder, No. 3. Mej. Jut te Alkmaar. Met het oog op de exploi- tatie van de toevoerlijn voor groenten door de Holl. IJzeren Spoorwegmij., heeft de gemeenteraad van iiroek op 1 jantaendij fct besloten,den waterplas, genaamd het Zuiderdel, aan deze maat schappij te verboopen voor 5 cent den vierk. meter. Aan den Zuivelconsulent der Hollandsehe Maatschappij van Land bouw voor Noord-Holland, den heer W. Keestra, is op zijne aanvrage eervol ontslag uit zijne betrekking tegen 1 Juni a. 8. verleend. Tevens is besloten, dat in overleg met de Vereeniging tot ont wikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, gehoord de commissie van toezicht, een opvolger zal benoemd worden. Men meldt uit ALKMAAR: B. en W. hebben den gemeenteraad voorgesteld, naar aanleiding van de bij hem ingekomen adressen, over te gaan tot het oprichten van een gymnasium te dezer stede, zoodra de gemeente, onaf hankelijk van den termijn, gesteld in art. 114 laatste lid der wet op bet hooger onderwijs, een zielental van 20.000 zal hebben bereikt, en B. en W. uit te noodigen de Doodige voorstellen ter uitvoering van dit besluit den raad aan te bieden, zoodra de bovenbedoelde voorwaarde vervuld is. Uit AMSTERDAM meldt men Een gepensionneerd officier van het Ned.- Ind. ieger en zijne vrouw, wonende aan de Prins Hendrikkade alhier, hebben getracht zich het leven te benemen, door zich de polsen door te snijden een dag later deden de buren de deur der woning openbreken man en vrouw werden be wusteloos, maar nog levend, gevonden en zijn nu in het gasthuis opgenomen. Begonnen met 1 Mei, worden door de H. IJ. S. M. ééndaagsche retourbiljetten 2de en 3de klasse uitge geven voor buurtverkeer, waarvoor men slechts den enkelen reisprijs heeft te betalen. In de dienstregeling zijn de trei nen aangegeven, waarvoor deze gunstige bepaling geldt. De terugreis mag ook met een anderen trein gemaakt worden men moet dan echter den halven enkelen reisprijs bijbetalen. Schagen, 2 Mei 1900. In het lokaal van den heer W. Roggeveen hield het bestuur van de Vereeniging ter be vordering van Bouw kunst bare jaarlijksche prijsuitdeeling vöor de leerlingen der Winteravond- teekenschool. Onder warme bewoordingen hield de Edelachtbare heer S. Berman een kleine toespraak. In de eerste plaats zeide hij het te betreuren, dat de belangstelling voor de tentoonstelling van de teekenin- gen der leerlingen verflauwde. Het aantal bezoekers was niet zoo talrijk geweest als vorige jaren. Daarna wees hij in korte trekken op het doel, dat deze school beoogt, 't Is hier eene school, waarop men bogen mag. 't Onderricht is er uitstekend en het onderwijs is er aan hoogst bekwame handen toevertrouwd dit blijkt een ieder uit de fraaie collectie teekeningen, die hier prijken, 't Is van het meeste en 't grootste belang, dat de lessen trouw worden bezocht, daar de lessen den leerlingen een waar genot verschaffen, terwijl ze mede bijdragen tot veredeling van het schoone vak der bouwkunst.Wij allen hopen dan ook, dat de Vereeniging nog vele jaren nuttig moge werken. Nu volgde de uitreiking der prijzen. Voor Bouwkundig teekenen ontving van het le leerjaar R. Kuin eene trekpen als len prijs. C. v. d. "Werf, een driehoek als 2en prijs. van het 2e leerjaar H. Geel, een teekenhaak als len prijs. W. Blaauboer, eene trekpen als 2en prijs. van het 3e leerjaar M. Kroon, een teekenhaak als len prijs. A. Raap, een driehoek als 2en prijs. Van de meergevorderde leerlingen werd J. Vlaming en J. Smit medegedeeld, dat zij binnen kort ieder eene eervolle vermelding zouden ontvangen. Voor het Hradteekenen ontving Van groep A., A. de Waard eene tee kendoos, H. Honing idem en D. Ranke eene doos met kleuren. Van groep B en C., ontvingen H. Post, G. v. Ham en J. Roggeveen ieder eene teekendoos. Van groep D. ontving A. Tesselaar een letterboek met kleur- doos, B. Kroone eene doos met broosverf, en C. Kool ontving ter aanmoediging eene doos met een passer. Na de uitdeeling der prijzen deed de pen ningmeester Rek. en Verantw. Ge Ontvangsten bedroegen het afge- loopen jaar f 402.41, de uitgaven f 278.69, zoodat er een batig saldo was van t 123 72. - Vergnderins van den Raad der gemeente SCHAGEN, gehou den op Dinsdag 1 Mei 1900, des mor gens ten 10 ure. Afwezig de heerenv. d. Maaten, Meurs en Schenk. Voorzitter de hr. S. Berman, burge meester. Na opening der vergadering, volgt de lezing der notulen door den heer Jb. Denijs Jz., en de goedkeuring dier no tulen door den Raad. Van Ged. St. waren goedgekeurd terugontvangen de wijzigingen in de po- litie-verordening en de Kohieren van Hoofdelijken Omslag en Hondenbelasting. Het Gemeen te-verslag zal ter lezing worden neergelegd. De verordeningen op de Markt-, Waag- en Staangelden en die op de le ges ter secretarie, moesten opnieuw wor den vastgesteld en ter goedkeuring aan Ged. 8t. worden opgezonden. De heer Hoogschagen neemt deze ge legenheid te baat, voor te stellen, het trouwgeld op Zondag van i 25.op f 10.te brengen. Spr. heeft de vorige maal gestemd vóór f 25.—, maar bij nadenken is hem toch gebleken, dat er zich omstandigheden kunnen voordoen, dat men op Zondag moet trouwen, en dan is f 25.een beel offer. Voorzitter zegt: is f 25.te veel, dan is f 10.ook te veel. We hebben ge zegd, gaat spr. voort, dat arbeid op Zon dag is te veroordeelen, dan moet de Raad daarin voorgaan. De heer Bijpost kan zich niet herin neren, dat zulks door den Raad is ge zegd, dat arbeid op Zondag is te ver oordeelen; bij acht het beginsel uitste kend, maar dat is nooit door hem ken-, baar gemaakt, f 25.— trouwgeld op Zondag, acht spr. gelijk met verbod. De heer Roggeveen is ook voor f10, evenals bij vorige behandeling dezer zaak. Alvorens het voorstel van den heer Hoogschagen in stemming wordt ge bracht, verklaart de voorz., dat hij niet bereid zal bevonden worden, op Zondag te trouwen, als het trouwgeld op Zon dag op f 10 wordt gesteld. Dus ook werkstaking, zegt de heer Roggeveen. Voor het voorstel-Hoogschagen waren de heerenBijpost, Hoogschagen, Vla ming en Roggeveen, tegen de heeren Asjes, Smit, Vader en Buis, dus staak ten de stemmen, en moest de kwestie worden aangehouden tot de volgende verg. Dat kon niet, daar de verordeningen vóór 1 Mei moesten worden ingediend bij Ged. Staten, en het was al reeds 1 Mei. Wat nu 1 De heer Buis treedt op als redder in den nood en zou wel aan het bezwaar van den heer Hoogschagen tegemoet willen komen, door het trouwgeld op Zondag op f 15.te stellen in plaats van op f 10.dan was het hooger dan op gewone dagen. Voorz. vraagt den heer Hoogschagen, of deze bereid is, zijn voorstel in te trekken, en of de Raad bereid is, dat voorstel als niet gedaan en de stemming als niet gehouden te beschouwen. Dat vonden de heeren allen goed en met algemeene stemmen (zeker nu, omdat men weder bang voor het staken der stemmen was) werd het tweede voorstel, van f 15.aangenomen. (Of onze burge meester voor dezen prijs het werk weêr opneemt, is de verslaggever niet te wet6n gekomen). De kermis zal voortaan niet elk jaar worden bepaald, maar zooals reeds ge woonte was, steeds op den eersten Zondag na 17 Juni beginnen. De restauratie Raadhuis was nu aan de orde. Vroeger was besloten, de z. g. hulp-trouwkamer te reetaureeren. B.enW. achtten het evenwel beter, te beginnen met de kamer waar de heeren het meest waren, die het meest kwam onder de oogen van het publiek, n. 1. met de raadzaal. De kosten daarvoor zouden zijn f 224.80. De nis, waarin de kachel, zou verdwijnen en in den hoek naast de trap een schoorsteenmantel en daar voortaan de kachel; een vulka chel in plaats van deze ouderwetsche; dan hoorden we nog iets over ameu blement, nieuwe stoelen, enz., enz. De heer Hoogschagen hield liever aan het oorspronkelijke plan vast, nl. om de hulp-trouwkamer te restaureeren; dat was een onoogelijk hok en daar was veran dering meer dan noodig, terwijl de raad zaal er heel aardig nog uitziet, pas op nieuw is geschilderd. Voorzitter zegt, dat die kamer beneden maar hoogst zelden wordt gebruikt en dat het meer op den weg ligt, de raadzaal te restaureeren en netjes te maken, dan een kamer, waarin bijna nooit iemand komt. De heer Hoogschagen is evenwei vaD oordeel, dat datgene, wat het hoogst repa ratie noodig heeft, het eerst aan de beur

Schager Courant | 1900 | | pagina 2