INGEZONDEN. Zondag 10 JUFI xaOO. 4-4stö Jaargang ïTo. 3529. Politiek overzickt Ier «eet. Dit nummer twe« bladen. bestaat uit EERSTE BLAD. Gemeente S c h agen. Bekendmakingen. BEKENDMAKING TRANSVAAL. Kennisgeving. Van Woensdag. Builenlandsch Nieuws. SCHAKER Alicitei Ni mis-, COURANT. Aimteaiit- Lanlliiillafl. en Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag-| Zaterdagavond. Rij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIE in het eersruitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Hni-pati; MIMABKN» fiaan, il UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerW 1 N k K L. Prijs per jaar f 8.Franco per post t 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.2ö;iedere regel meer 6 et Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een ver mist I j ti m. De. Burgemeester van Schagen maakt bekend, (lat voor jongelieden van 16- tot 24 jarigen leeftijd, indien althans het voldoend aanta! zich aanmeldt, de gelegenheid wordt opengesteld tot het kosteloos ontvangen van voorbereidend militair onder richt, waaromtrent door Z. E. den Minister van Oorlog ecne nieuwe regeling is vastgesteld, die ter Secretarie dezer Gemeente voor belanghebbenden ter inzage ligt. Dat onderricht heeft in het algemeen ten doel, door locale oefening, die zooveel mogelijk aansluiting zoekt bij het schoolonderwijs in de gymnastiek, de bekend heid te bevorderen met de eenvoudigste militaire exercitiën en de algemeeue [dichten van den soldaat, doch strekt bovendien, om hen, die de verbintenis wenschen aan te gaan als vrijwilliger voor het reservekader, in de gelegenheid te stellen, zich de voor die verbintenis gevorderde bedrevenheid in de behande ling van het geweer eigen te maken en voorts tot opleiding van toekomstige militieplichtigen, die aanspraak wenschen te vei krijgen op plaatsing bij het korps en in het garnizoen hnnner keuze, of die zich tijdens hun verblijl onder de wapenen wenschen toe té leggen op het erlangen van eenen graad. Het voorbereidend militair onderricht vormt eenen cnrsus, die loopt over twee achtereenvolgende winter- tydperken, telkens van ongeveer half October tot ultimo Februari, en gedurende ten minste 3 uren per week. Voor de aanmelding tot deelneming aan het onderricht bestaat gelegenheid gedurende de maand Juni, op alle werkdagen, des voormiddags van 9 tot 12 uur, ter Gemeente-secretarie, alwaar ook verdere inlichtingen kunnen worden verkregen. Ten slotte wordt in het bijzonder de aandacht der belanghebbenden erop gevestigd, dat op het voorrecht om iDgedeeld te worden bij het korps en in het garnizoen hunner keuze, alleen die in te lijven lote- lingen aanspraak hebben, voor zoover dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen, die door het bijwonen van het voorbereidend militair onderricht een bewijs van militaire bekwaamheid hebben weten te verwerven Schagen, den laten Juni 1900. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. welke uit nalatigheid zouden voortvloeien, te ontgaan. Schagen, den 8 Juni 1900. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoen: d, S BERMAN. Buil (Jan de Stier) en Holland als Nick Frog (Kikvorech). Terwijl al de andere bijnamen in het vergeetboek zijn geraakt, schittert die van John Bnll heden in De Burgemeester van Schagen Gezien de artt. 10 en 145 van de politie verordening dezer gemeente, verleent vergunning aan de tappers, om gedurende de kermis muziek te laten maken, danspartijen te doen plaats hebben en na bezetten t(jd hunne localiteiten open te houden. Schagen, den 8 Juni 1900. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. o— Burgemeester on Wethouders vau Schagen; Gelet op artikel 16 van de politie-verorde- ning voor die gen ee t9; Brengen ter algom ne ke inD, dat het op den 18, 19, 21 en 24 Juni a.s in het belang der openbare orde verboden is, in de kom der gemeente vanaf de punten, waar de daartoe betrekkelijke waarschuwingen zjjn geplaatst, anders dan stapvoe s te rijden. Overtreding wordt gestraft metoeneboete van ten hoog-te r 25.— of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Schagen, den 8 Juni 1900. Burgemeester en Wethouders van Schagen, S. BERMAN, burgemeester. DENIJS, Secretaiis. o— Burgemeester en Wethouders vvn Schagen,- Gelet, op art. 11 v.in het Koninklijk beduit van 21 Maart 1828 (Staatsblad No. 16) en artt. 10 en li der wet van 11 April 1827(Staats blad No 17) Brengen ter kennis van belanghebbenden, lo. dat de alphabetische naamlijst van alle de binnen deze gemeente voor de schutterij ingeschrevenen voor de lichting 1900 vanaf heden tot en met den 16den Juni a. s. ter secretarie ter inzage is gelegd 2o. dat de loting zal plaats hebben ten raad- huize, op Vrijdag 22 Juni a.s„ des voormiddags ten 10 ure. Schagen, den 8 Juni 1900. Burgemeester en Wethouders van Schagen, S. BERMAN, Burgemeester. DENIJS, Secretaris. o— Het H,nofd van het Plaatselijk Bestuur der Gemeente Schagen, brengt b(j deze ter ke mis van de ingezetenen dier gemeente, da het kohier No. 2 van de personeele belasting, dienstjaar 1900, op den 5 Juni 1900 door den Heer Directeur der Directe Belastingen te Amsterdam is executoir verklaard en op lieden aan den Heer Ontvanger der Directe belastingen binnen deze gemeente ter invor dering is overgegeven. Ieder ingezeten, welke daarbij belang heelt, wordt alzoo vermaand op de voldoening van z(jnen aanslag behoorlijk acht te geven teneinde alle gerechtelijke vervolgingen Van verschillende zjjden wordt steeds vernomen, dat men den toestand, die in Zuid-Afrika heeracht, onbegrijpelijk vindi; men uit zijn verwondering, sommigen al hun minachting over het niet-standhouden der Boeren. Het Handelsblad heeft ür. Leyds eens over den toestand geraadpleegd en deze heeft als zijn idéé te kennen gegeven, dat de oorlog niet alleen geens zins uit is, maar dat er zelfs geen reden is, de zaken zoo zwart in te zien. Wat geschied is sedert de overgave van Cronjé, moest gebeuren. Tusschen Bloemfontein en Pretoria, vertelde dr. Leyds, is geen eakele stelling aan te wijzen, waar het zwakkere Boerenleger met vrucht stand had kunnen houden tegen den overmachtigen vijand. Wel werd deze, hoe verder hij noordwaarts oprukte, steeds zwakker in zijn gevechts front, doordat afdeelingen moesten worden afgezonderd voor de bewaking der gemeenachapsliniën, maar Roberts' vecht- leger bleet nog altijd sterk genoeg om de stellingen der Boeren op de flanken om ie trekken. Onder deze omstandigheden was stand houden voor Pretoria onmogelijk. De Boeren-aanvoerdeis konden niet anders doen, dan het Britsche leger zoo lang mogelijk ophouden, om uit de hoofdstad nog weg te voeren wat men in veiligheid wilde hebben. Er hebben ten opzichte van Pretoria twee plannen bestaan, verklaarde dr. Leydsde stad te verdedigen, of haar zonder tegenstand over te geven. In de lijn van het eerste plan lag het, de stad te voorzien van sterke verdedi gingswerken, waarvoor inderdaad reeds groote bedragen zijn uitgegeven. Maar de verdedigingswerken waren nog niet klaar, o. a. was de bewapening der forten niet geieed. Waarschijnlijk heeft deze omstan digheid er zeer veel toe bijgedragen, om per slot van rekening te doen besluiten het tweede plan te volgen. Daarbij kwam nog een omstandigheid in aanmerking. Wilde men Pretoria verdedigen, dan moest het vestinggeschut, dat tot dusver ia het veld gioote diensten hoeft bewezen, naar de forten worden overgebracht. Een groot deel van het Boerenleger met de beste stukkon geschut zouden ia de stad worden opge sloten en lord Roberts zou langs zijn gomeeuschapsliniën de handen veel meer vrij hebben gehad Dit zou bezwaarlijk als een voorde 1 kunnen worden opgevat. Bovendien bestaat het moreole nadeel van de overgave van Pretoria voor de Boeren slechts in de verbeelding der Europeanen. Op de Eagelsche soldaten zal de overgave een b moedigenden indruk hebben, de Boeren laat zij vrij koud. De Boei iu het algemeen geeft niets om een stad, hij is de man van het veid, op de ruime vlakte voelt bij zich thuis, dat is zijn iaud, dat hij met hart en ziel 'liefheefr. De hoofdstad is voor hem slechts de plaats, waar de kantoren zijn, geenszins het hart van het land, niet wat Parijs is v>ior Frankrijk Is Pretoria door de Engclscheu bezet, wel, dau worden de kantoren naar elders verplaatst, de Boer ziet daar niets in. „Neen, de oorlog is niet uit", herhaalde dr. Leyds nog eens aan het eind van het onderhoud. De oorlog is alleen van karakter veranderd. Om lord Roberts' leger zwermen nu kleine bewegelijke Boerentroepen, die overal zijn en nergens, die plotseling verschijnen als ze meeneu een voordeeltje te kunnen behalen, en niet meer zijn te vinden zoodra de Britsche troepen tegen hen optrekken. De guerilla-benden hebben haar tegen woordigheid reeds doen gevoelen. Na tuurlijk kunnen zij niet zulke groote slagen slaan, als wij in het begin van den oorlog aanschouwden, maar daarom behoeven de kansen nog niet verloren te zijn. Slechts wanneer lord Roberts erin slaagt, alle Boeren te drijven naar het district Lijdenburg en daar op te sluiten, '.ou men gerechtigd zijn, den toestand duister in te zien, maar daarop bestaat heel weinig kans. Oorlogsnieuws is er geen letter, de beide partyen zullen eerst eens wat moeten uitrusten. Alleen meldt Roberts een paar bijzonderheden over den iatocht in Pretoria „Juist voor donker gisteren (d. i. Maandag; werd de vijand teruggeslagen volle glorie uit bjjna alle stellingen, die hij bezet John Buil dient thans voor ons als heeft gehouden en generaal Ian Hamil- type van de inhalige, begeerlijke ton's bereden infanterie volgde hem totEngclsehe politiek, wier geld- en landhon- binuen 2000 yards van Pretoria, door1 ger nooit verzadigd wordt. Waar wat te welke stad de Boeren haastig terugtrokken, halen en te grijpen is, staat John Buil Kolonel De Lisle zond een officier met een witte vlag af om de stad uit mijn naam op te eischen. „Kort voor middernacht werd ik gewekt door twee ambtenaren van de Zuid-Atrikaansche Republiek, den heer Sandberg, militair secretaris van com mandant-generaal Botha en een generaal van het Boerenleger, die een wapenstil stand voorstelden om de voorwaarden te regelen. „Ik antwoordde, dat ik den comman dant-generaal gaarne don volgenden mor gen zou ontvangen, doch dat ik niet bereid was over voorwaarden te spreken, daar de overgave op genade of ongenade moest plaats hebben. „Ik verzocht antwoord bij het aanbre ken van den dag, daar ik de troepen bevel bad gegeven, tegen de stad op te rukken, zoodra het duister was geweken. „In zijn antwoord deelde commandant- geueraal Botha mij mede, dat hij besloten h id Pretoria niet te verdedigen en dat hij vertrouwde, dat vrouwen, kinderen en eigendommen zouden worden beschermd. „Om 1 uur hedenmiddag, terwijl ik op rnarscb was, kwamen mij drie van de voornaamste burgerlijke ambtenaren met oen witte vlag tegemoet en gaven deze den wensch te kennen, de stad over te geven. Overeengekomen werd, dat Harer Majesteits troepen om 2 uur de stad zouden binnentrekken." In Londen veroorzaakte het bericht vau de overgave van Pretoria zeer grooten jubel. De vlaggen werden uitgestoken en meë vooraan. Te verwonderen is het dus niet, dat John Buil met aandacht den gang van zaken in China volgt, waar naar alle waarschijnlijkheid eene heerlijke gelegenheid zal zijn om in troebel water te visschen. Hoogst onaangenaam is het hem natuur lijk, dat bij zoo'n schoone gelegenheid,om zijn sfeer van invloed te vergrooten, zijn afzetgebied uit te breiden, zijn geld winstgevend te beleggen, zijn handels-relaties te versterken, de banden in Zuid-Afrika gebonden zijn. Merkwaardig is het, hoe Chamberlain's jingo-bladen zich inspannen, om een Chineesch spook te fantaseeren, dat Rusland op een afstand zal houden, i Hier heet het, dat het belang van Frankrijk en Engeland meebrengt, om de integriteit van China te handhaven daar weet men, dat Japan gereed staat, om, als Rusland van de gelegenheid wil profireeren, van zich te doen hooren; elders stelt men voor, om door een internationale landings-divisie,onder bevel van den oudsten bevel voorenden admiraal, de rust in het HemelscheRijk te herstellen. Tusschen alle regels staat te lezen, dat de verdeeling van den buit moet worden uitgesield, totdat de zaken in Zuid- Afrika zijn afgedaan. De Times beweert, dat Engeland in China de oudste rechten, den grootsten handel en het grootst aantal onderdanen heeft, zoodat het de leiding tegen China moet hebben. Duitschland, Italië en Amerika, de stille vennooten van den waardigen koopman, een opgewekte menigte vulde" weldra delmo«en, meêdofn11..1enJ. zalle° v0°r hun straten. Er volgden natuurlijk weer de aa,JdeelA billijk dividend ontvangen meest ergerlijke tooneelen,' zoodat de Amerika hinkt men op twee ge- politie moest optreden om de feestvreugde dachten- £Iet zo,u wel 8raa« de ^rrenvlag te beëindigen in een der rijke vruchtbare Chmeesche Er wordt bericht, dat de Boeren stand dalea «en wapperen, maar toch om zich, houden bij Hathorléy, twaalf mijlen ten met fe Philippijnen eu Cuba als kluisters oosten van Pretoria, aan den spoorweg aaQ de, beenen opnieuw in buitenlandsche 1 tnAAlln IrBnrlnn tn nfnlrAn a/ibunt ninf Kil- naar Delagoabaai. moeilijkheden te steken, schijnt niet bij zonder begeerlijk. Italië schijnt wel lust te gevoelen, om zich thans in het bezit van een lang gewenschte haven te stellen. Die bezet ting zou dan zeker Eogeiand's goedkeuring wegdragen, daar bet tusschen beide landen mooi weer en zonneschijn is. De tweede helft van Juni zal een Engelsch eskader Italië met een bezoek vereeren, wat als eene groote beleefdheid wordt beschouwd. Het schijnt wel, dat het ministerie-Pel- loux in zijne buitenlandsche politiek ge lukkiger is dan in de binnenlandsche staatkunde. De uitslag der verkiezingen kan den minister-president maar matig aanstaan. De Kamer werd naar huis gestuurd, omdat ze te lastig was, maar dezelfde dwarsdrijvers komen versterkt terug, wat niet heel prettig is. Men zal zich herinneren, d&t het minis terie bij koninklijk besluit eene wet op de sociaal-republikeineche agitatie had ingevoerd, die evenwel later bij een rechts geding door het Hooggerechtshof nietig werd verklaard. Deze willekeurige handel wijze van het ministerie had de linkerzijde Zij brengen de Engelsche gevangenen over naar Nooit Gedacht, in de Elands vallei, een zeer ongezonde plaats. Ictusschen zijn er reeds duizend daar aangekomen; 250 Boeren bewaken hen. Lord Roberts heeft het in den rug nu niet zoo heel rustig. De atdeeling onder generaal Rundie schijnt niet in staat de Boeren te verdrijven, die in 't Oosten vau den Vrijstaat verblijden.O ver de overwinning dier Boeren, bij Lindley behaald, is men in Londen ook lang niet gesticht, want de Engelschen, die daar zijn gevangen genomen, zijn groote hanzen. Men lachte er eerst over, dat zoovele adellijke heeren gevangen genomen waren, maar nu de latere berichten spreken van een heet gevecht en veel dooden, was men er minder over gesticht. In het gevecht bij Biddolfsberg, bij Senekal, en bij Lindley werden te zamen 530 Engelschen g vangen genomen en 46 gedood. De officiëele lijst van de Britsche verliezen tot 26 Mei wordt door „War against War" als volgt opgegeven - 'fficieren gesneuveld 377, gewond 712, het parlement tot obstruche gedreven, vermist 178 als invaliden teruggekeerd die teo slotte voor de werkzaamheden der ministers zoo hinderlijk werd, dat de heeren afgevaardigden naar huis zijn ge zonden. Nu had de regeering gehoopt, dat de kiezers de lastige elementen uit de Kamer verwijderd zouden hebben, docb niet aldus. De kiezers hebben zich voor den beer Pelloux, die veel heelt beloofd, I maar weinig uitgevoerd, volstrekt niet warm gemaakt, en zoo is het gebeurd, dat onder de 475 thans gekozenen, 284 In een tijd, dat letterkundige mannen aanhangers der regeering zijn. Zeker is allerlei spieuken, spreekwijzen en spreek- de meerderheid verre van schitterend en woorden trachten te verklaren en den zal thans het obstructie-spelletje opnieuw oorsprong ervan pogen op te zoeken, is beginnen. De regeeriüg mag van geluk het niet te verwonderen, dat ook naar spreken, dat de strenge Katholieken zich het ontstaan van „John Buil" de litteraire ook nu weer aan de verkiezingen hebben zoeklichten aan bet werk zijn gegaan, onthouden, anders ware de ministeriëele De naam John Buil, als verpersoonlijking meerderheid in eene minderheid omgezet, van Engeland, dagteekent van 1710. In Deze onthouding vloeit voort uit een dat jaar heeft een zekere Dr. Arbutknot verbod van den Paus, die de deelname een spotschrift geschreven over den aan de politiek beschouwt als eene er- Spaaoschen successie-oorlog, waarin kenning van den bestaanden toestand, onder meer Engeland voorkomt als John waar men natuurlijk bij de ultra-clerioalen nog niet aan wil. Bij de Italiaanschc ver kiezingen is gebleken, dat het socialisme zich in de centra der bevolking sterk uitbreidt. Hetzelfde verschijnsel was ook in België waar te nemen. Daar klom hun aantal kamerzetels van 23 op 33. Het gezamenlijk stemmencijfer voor de Kamer bedroog aldaarvoor de clericalen 1.002.875, voor de socialisten 509.558, voor de liberalen en radicalen 462.254 en voor de christen-democraten 54.335. Deze cijfers wijzen echter in geenen deele het getal kiezers aan. België .heeft het meer voudig kiesrecht, zoodat eenzelfde persoon zelfs 4 stemmen kan uitbrengen. Zoo kan men kiezer zijn door bezit, stand, rang en kennis, zoodat de ware verhouding der partijen eene geheel an dere is, dan men uit de cijfers opper vlakkig wel zou zeggen. De verkiezingen voor den Belgischen senaat hebben voor 7 6 plaatsen tot uitslag gehad, dat gekozen zijn 43 clericalen en 33 liberalen. Van de 26 senatoren, die door de provinciale staten worden benoemd, zullen waar schijnlijk 15 clericalen en 11 tegenstanders zitting nemen. In Kamer en Senaat van België blijven der halve voorloopigde clericalen de baas. Wan neer de socialisten nu maar wat kalm in de Kamer blijven, dan kan het regeerings- paardje nog lang op een sukkeldrafje voortgaan. Die opgewondenheid, dat rumoerig verzet, heeft al menig minister het bloed naar de wangen gejaagd. De heer Yon Körber te Weenen weet daar ook van meê te praten. Eerst hebben deDuitschersalles gedaan,om den ministers het leven lastig te maken, en nu volgen de Czechen trouw hun voetspoor. Daar zijn bij de Kamer van die zij 'e 4000 verzoekschriften ingekomen, terwijl 400 sprekers zich aangemeld hebben om het woord te voeren. En of de Keizer al een barsch gezicht zet, en of Von Körber dreigt, of wel met zoete woordjes paait en vleit, 't geeft alles niets, 't Slot van 't lied zal wel zijn, dat de heeren met onbepaald verlof naar huis wór den gezonden en dat de regeering,gebruik makende van art. 14 van de Grondwet, bij keizerlijk besluit die wetten invoert, die zijn in het belang van land en volk, noodzakelijk acht. Maar wat dan Regee- ren met en zonder de volksvertegenwoor diging is in beide gevallen lastig en onhoudbaar.Den Czechen hun zin geven is de Duitschers uitdagen, waarlijk, het leven van een Oostenrijksch minister is in deze dagen niet te benijden. 536 manschappen gesneuveld 5743, gewond 10.124,vermist 4348, als invaliden teruggekeerd 10.807, totaal 32.815. Dat was me een vreugd in 't kinderenhart, Al regend' 't touw-dikke stralen. Geen onweer zoo dreigend, dat onrast voor 't weer In 't jublend gemoed kon doen dalen. Ze gingen, de kleuters, en 't sonnetje dacht Kom, laat ik de wolken verjagen Ik kan het niet laten als tweehonderd paar Van glundere oogkes dat vragen. 'k Geef later wel water voor bouw en voor wei. Weg, wolkeu, vandaag met je regen. 't Js mooi genoeg zoo voor (iet groenende wond. En heerlyk voor 't stof van de wegen. En 't vyltigtal wagens kwam prettig en vlug, Waar 't lachende duin ons betoovert. En gauwer, dan stelkunst bijvoorbeeld vermag, De harten der kind'ren verovert. Geen tyd om te eteu haast was er bij elk Vooruit, naar de blinkende krninen Dan verder en verder, door dal en vallei, Langs, over en hoog op de duinen. Wat heerlyk gezicht over hoornen en veld En giuds naar de achuimende baren; Wat zuivere lucht, die ds longen verkwikt, Versnellend het bloed in de aren Daar schalt een signaal en de vroolyke schaar Is holderdebolder beneden. Vlug eten en drinken de maag is voldaan; Nooit was ze wel gauwer tevreden. Nog eens naar het duin, onvermoeid naar omhoog. Wie is er het eerst in de laagte Eeu prijs voor de winners, vooruit dan, hoera Ze wedkampt, de jeugd, hier met graagte. Dat buitelt en tuimalt en rolt naar benfien, En klimt weer naar boven vol laste; Dat laeht en krioelt en heelt pret es vermaak En weet van geen scheiden of rosten. Weer schalt een sigaaal och, het scheiden is daar Elk rijtuig ontvangt weer de zynen. Vermoeid, maar voldaan, met een blos op de waug, Gaan huiswaarts de lustige kleinen. „O, Moeder, wat mooi was het Schoorler duin 1* Zegt Jan en Marie, zeggen allen. ,Hè, 't volgend jaar weer asjeblieft als het kan, „Wat is het ons daar goed bevallen! Schagen

Schager Courant | 1900 | | pagina 1