E1 sj e. Donderdag 14 JUNI 1900. 44sie Jaargang No. 3530. SCHAGEH Bit lil-, COURANT. Alwtiitit-1 LuNiitIIiL art Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- iaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden VDV ERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. flsirfttu; ft€HAÖ^lïi Laau, f> Uilgever i P. TRAPMAN, fledewerker .1. W l KK L. Prijs per jaar f 8.—. Franco per post l 8.60. Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25;iedere regel meer 6 r.L Sroote letters worden naar plaatsruimte berekend. Gemeente S c h agen. Bekendmakingen. POLITIE. Ter Secretarie dezer gemeente worden inlichtingen verzocht omtrent een ver mist La m. De Burgemeester van Schagen man bekend, dat voor jongelieden van 16- tot 24 jarigen leeftijd, ind <n althans het voldoend aantal zich aanmeldt, '1 i gelegenheid wordt opengesteld tot ie kosteloos vangen van voorbereidend militair on er- richt, waaromtrent door Z. E. den Minister van or og eene nieuwe regeling is vastgesteld, die ter Secre arie dezer Gemeente voor iielanghebbenden ter inzage ïg Dat onderricht heeft in "het algemeen ten doel, door locale oefening, die zooveel mogelijk aansluiting zoekt bfl het schoolonderwijs in de gymnastiek, de bekend heid te bevorderen met de eenvoudigste militaire exercitiën en de algemeene plichten van den soldaat, doch strekt bovendien, om heil, die de verbintenis wenschen aan te gaan als vrijwilliger voor het reservekader, in de gelegenheid te stellen, zich de voor die verbintenis gevorderde bedrevenheid in de behande ling van het geweer eigen te maken en voorts tot opleiding van toekomstige militieplichtigen, die aanspraak wenschen te verkrijgen op plaatsing bij liet korps en in het garnizoen hunner kenze, of die zich tijdens hun verblijf onder de wapenen wenschen toe te leggen op het erlangen van eenen graad. Het voorbereidend militair onderricht vormt eenen cursus, die loopt over twee achtereenvolgende winter- tijdperken, telkens van ongeveer half October tot ultimo Februari, en gedurende ten minste 3 nren per week. Voor de aanmelding tot deelneming aan het onderricht bestaat gelegenheid gedurende de maand Juni, op alle werkdagen, des voormiddags van 9 tot 12 uur, ter Gemeente-secretarie, alwaar ook verdere inlichtingen kunnen worden verkregen. Ten slotte wordt in het bijzonder de aandacht der belanghebbenden erop gevestigd, dat op het voorrecht om ingedeeld te worden bij het korps en in het garnizoen hunner keuze, alleen die in te lijven lote— lingen aanspraak hebben, voor zoover dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen, die door het bijwonen van het voorbereidend militair onderricht een bewijs van militaire bekwaamheid hebben weten te verwerven Scbagen, den lsten Juni 1900. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. De Burgemeester van Schagen; Gezien de artt, 10 en 145 van de politie verordening dezer gemeente, verleent vergunning aan de tappers, om gedurende de kermis muziek te laten maken, danspartijen te doen plaats hebben en na bezetten tijd hunne localiteiten open te houden. Schagen, den 8 Juni 1900. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. o— Burgemeester en Wethouders van Schagen; Gelet op artikel 46 van de politie-verorde- ning voor die gemeente; Brengen ter algemoene kennis, dat het op den 18, 19, 21 en 24 Juni a.s in het belang der openbare orde verboden is, in de kom der gemeente vanaf de punten, waar de daartoe betrekkelijke waarschuwingen zijn geplaatst, anders dan stapvoets te rijden. Overtreding wordt gestraft met eene boete van ten hoogst f 25.— of hechtenis van ten hoogste 6 dare Schagen. den 8 Juni 1900. Burgemeester en Wethouders van Schagen, S. BERMAN, Burgemeester. DENIJS, Secretaris. F E I' I L I. E T O N. ROMAN van HANNA ASCHENBACH. 25. Nadat Werner de wissels had gevonden, had hij niets anders verwacht, toen was het hem wel terstond duidelijk geworden, dat hij van de nalatenschap niets meer had te hopen. De barones was evenwel verbluft en buiten zichzelf. „Ik begrijp het niet riep ze telkens, „dat is onmogelijk, dat kan nietHeb jij dan Al het geld opge maakt Dit laatste was aan het adres van Werner. Deze drukt een oogenblik de lippen op elkaar. „U weet heel goed. dat ik een toe lage kreeg, meer heb ik nooit noodig ge had. Mama zal andere verplichtingen hebben gehad, die haar geld hebben verslonden." Zijn toon was scherp, maar als hij had gedacht, de barones door zijn woorden te kwetsen, dan had hij het mis. Zij ziet hem verwonderd aan en herhaalt twijfelend „Verpliphtingen Verslonden? Je bent be paald vu de war, daar zou ik toch iets van moeten weten." Werner is een weinig beschaamd. Zijn boosheid tegen zijn tante heeft hem te ver gevoerd. Hij is blijde, dat de notaris er wel een verklaring van zal kunnen geven. Deze zegt„Vindt u goed, mevrouw, dat de getuigen worden weggezonden Dan zal ik u de zaak uitleggen." Als ze met hun drieën alleen zjjn Keunisgeving. De Burgemeester van Schagen; daartoe de noodige aanschrijving ontvangen hebbende, brengt ter algemeene kennis, dat tot den werkelijken dienst wordt opgeroepen onderstaande verlofganger der lichting 1897 Leijen Marhns, behoorende tot het, regiment grenadiers en jagers, garnizoen 's-Gravenhage, tegen 20 Augnstns e. k. Schagen, den 12 Juni 1900. De Burgemeester voorn., S. BERMAN. O TC ennisgfevins-. Het Hoofd van het Plaatselyk Bestuur der Gemeente Schagen, brengt hg deze ter kennis van de ingezetenen dier gemeente, dat het kohier No. 4 der belasting op het bedrijf en andere inkomsten, dienst 1899/1900, op den 9 Juni j 1. door den Heer Directeur der Directe Belastingen te Amsterdam, is executoir verklaard en op heden aan den Heer Ontvanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven Ieder ingezeten, welke daarbij belang heeft, wordt alzoo vermaand, op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, teneinde alle gerechtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zonden voortvloeien, te ontgaan. Schagen, den 12 Jnni 1900. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voorn., S. BERMAN. Binnenlandsch Nieuws. Vergadering van den Raad der gemeente Oudkarspel, op Maandag 11 Juni 1900, voormiddags 9ure Afwezie de heeren De Boer en Butter, de laatste met kennisgeving. De Voorz., de heer Fuhrhop, opent de ver gadering en leest de notulen van de voor gaande, welke met kleine wijziging worden vastgesteld. Naar aanleiding van de notulen deelt Voorz. mede, dat de rapporten van het onderzoek omtrent de demping der sloot aan het nieuwe wegje, en het bouwen van een veldwachters woning aan het Raadhuis, nog niet kunnen worden ingediend en dus in een volgende vergadering in behandeling komen. De heer Pranger deelt meè, dat Directie en Commissarissen van de Spaarbank den geheelen akker aan het nieuwe wegje gekocht hebben, met het oog op de demping van de sloot vóór de huizen aldaar. In een vergadering met de eigenaren dier huizen was gebleken,dat verreweg de meesten hunner bereid waren, ieder voorzooveel zjjn perceel breed was, het gedeelte van den akker, dat niet benoodigd zou zijn voor de demping, van de Spaarbank terug te koopen tegen den door haar betaalden prjjs. De heer Pranger zou er nu wel vóór zjjn, dat een commissie uit den Raad werd benoemd, die met het bestuur van de Spaarbank en de huiseigenaren de verdere regelingen voor de demping zon kunnen bespreken. Men bespreekt dit onderwerp in het alge meen nog eenigen tjjd en licht den heer Eecen. die in de vorige vergadering niet tegenwoordig was, in omtrent hetgeen toen hierover ge sproken is, maar een bepaald besluit wordt niet genomen. Het rapport van Burg. en Weth. zal worden afgewacht. Hierna doet Voorz voorlezing van de sommen, die Burg. en Weth voorstellen uit den post van „onvoorziene uitgaven" over 1899 te voldoen en van de begrootingsposten van dat jaar, waarvoor te veel of te weinig was geraamd, en waarop derhalve af- en overschrijving zal moeten plaats hebben. De raad vindt goed, het voorgestelde totaal bedrag van t 824 53» te betden uit de „onvoorziene uitga- en," waarvoor f 925 28' was uitgetrokken en af- en overschrijving te doen tot een totaal van t 261 72». vertelt de oude heer in korte woorden, dat mevrouw von Buohwald jaarlijks een groote som aan een woekeraar betaald heeft, dat was vanwege een schuld, die haar man nog had gemaakt. Den notaris was het inder tijd gelukt, den jood zóóver te brengen, door dreigementen als anderszins, dat hij de helft van de schuld liet vallen. Hij had den jood ook gedwongen, vrede te nemen met jaarlijksche afbetalingen, vandaar de ver schillende wissels, die Werner had gevonden. Het vorige jaar was het laatste geld afgelost. De barones rukt in het grootste ongeduld op haar stoel heen en weer. Zij probeert het meermalen, den spreker in de rede te vallen, doch deze laat zich niet van de wijs brengen. Maar nauwelijks zwijgt hij dan ook, of de driftige dame roept woedend uit: „Wat een dwaasheid! Waarom heeft zij zich niet tot mij gewend De oude heer haalt de schouders op. „Maar waarom hebt u het mij niet mee gedeeld dat is onverantwoordelijk van u Gij hadt verstandiger moeten zijn, dan mijn schoonzuster!" De advocaat buigt spottend het hoofd. Hij kent de barones reeds lang en neemt haar daarom zulk een uit\ al niet kwalijk. „U is wel goed, barones, maar n vergeet alleen maar, dat ik als notaris van uw schoonzuster mij slechts had te voegen naar hetgeen zij wilde. Overigens heb ik nog iets meê te deelen. Uw moeder, mijnheer Werner, heeft in de laatste jaren van haar leven een uitvoerige verklaring geschreven over deze schuld en ze heeft mij opgedragen, die u ter hand te stellen na haar dood. Hier is het." Hij haalt een dik, verzegeld cou vert uit zjjn zak en geeft het den jongen man, die met eigenaardige ontroering Voorz kan nog de blijde tjjding doen, dat de rek<mine over 1899 beter zal sluiten, dan aanvankelijk verwacht werd. Hot in-komen van enkele posten vau land huur, die als oninbaar beschouwd waren, en het over lijden of ontslagen zijn van arme krankzin nigen, maakte met de steeds betrachte zuinigheid, dat de rekening een goed slot zou hebben. Verder wordt algemeen goedeekeurd, de belasting- verordeningen betreffende leges- gelden ter secretarie en begrafenisrechten, die het vorig jaar slechts voor éér. jaar z\in goedgekeurd, ongewijzigd opnieuw ter goed keuring in te zenden Ook heeft de Raad geen bezwaar, zijne goedkeuring te hechten aan een paar wijzi gingen, die Ged. Staten noodig oordeeldon in de ter goedkeuring aangeboden besluiten betreffende de verhooging der jaarwedde van de onderwijzeres in de handwerken van f 600.— tot f 650.— en de kasleening van f 1000 In het eerstgenoemde besluit moet uit komen, dat de verhooging der jaarwedde niet aan de persoon van de onderwijzeres, maar aan de betrekking verbonden is, en in het tweede moet bepaald worden, dat de aflossing der kasleening geschiedt uit de gewone middelen van dit loopende jaar. Twee missives van den heer Rijksont vanger, houdende mededeeling, dat op 2 Mei en 1 Juni jl. resp. f 293.31 en f228.49' aan denGemeente-ontvanger werd uitgekeerd, worden voor kennisgeving aangenomen. Een ander ingekomen schrijven wenscht Voorz, in besloten vergadering te behandelen. Verder deelt Voorz. mede, dat Gedeputeerde Staten de verschillende politie-verordeningen opgenomen willen zien in één algemeene politie-verordening, en dat zjj bezwaar hebben tegen het bestaan der verordening op het rijden met hondenkarren, omdat dit onderwerp gereareld is bij het Provinciaal reglement op de wegen in N -Holl. De desbetreffende bepalingen in het reglement worden op verzoek van den heer Hart gelezen. De Raad is echter van oordeel, dat deze bepalingen niet voldoende zijn om te be'etteri, dat op gevaarlijke wijze hard met hondenkarren gereden wordt door de kom der gemeente. Aangezien men toch heel gaarne daaraan paal en perk zou willen stellen, wordt goed gevonden, dat de Voorz.omtrent dit onderwerp eens met den heer Commissaris der Koningin zal spreken. De heer Pranger zou graag zien, dat scherper politietoezicht gehouden werdals de paarden van den tramomnibus naar 't land gebracht worden. Dat wegbrengen geschiedt thans op onverantwoordelijke, gevaarlijke wijze, vooral 's avorfds. Ook andere heeren hebben zich al meermalen aan dat onbetamelijk rijden met die paarden geërgerd en Voorz. had den „jongen" van den tram reeds bij zich ontboden. Dat zal dus in orde komen. De heer Hart informeert, of er nog gemeen telijk toezicht is over het gat, waarin de gedoode ratten begraven worden. Er komt daar zoo nu en dan zoo'n onaangename reuk vandaan. Voorz. zegt, dat de veldwachter Prijs, die tot heden de ratten met ongebluschte kalk overdekte,ook wegens den oraangenamen reuk, dien zij verspreiden, reeds om meer of andere desinfectie-middelen heeft gevraagd, naar aanleiding waarvan Voorz besloten was, ook carbol daarbij te gebruiken. Hierna wordt nog eenigen tijd besproken de watervervuiling in de zoogenaamde Achter gracht aan de Oostzijde van de kom. Voorz hee't er al eens aan gedacht, om in het einde een duiker te leggen, opdat er zoo nu en dan eens doorstraling en waterverversching kan plaats hebben, maar de heeren Eecen en Hart gelooven met, dat het Am nacht zou toestaan, een duiker te leggen, omdat het op die vuiligheid niet gesteld zal zjjnvroeger is een verzoek tot het. leggen van een duiker het couvert aanneemt, dat voor hem als 't ware bevat een groet uit een andere we reld. Hij brandt van verlangen, de lieve woorden te lezen, en op de vraag van den notaris: ,,'t Scheen me straks, alsof u.reeds op de hoogte was van deze schuld," ant woordt hij daarom kortaf„Ik vond de wissels bij het nazien van moeders papie ren", en met een„tot straks, tante"v is hij met een buiging de kamer uit. HOOFDSTUK XXVIII. Evenals vroeger de overmoedige cadet, zóó vliegt ook nü Werner door de lange gangen, door de portretgalerij naar zijn kamer, schuift de grendels op de deur en werpt zich in een armstoel. Dan bekijkt hij het couvert met nieuwsgierigheid en vereering. Het draagt tot adres„Voor mijn geliefden zoon Werner. Na mijn dood te openen." De jonge man scheurt met bevende vin gers het couvert los en eenige vol beschre ven vellen vallen eruit. „Mijn lieve jongen, mijn Werner GegroetWanneer je deze regelen leest, ben ik in een betere wereld, vereenigd met je vader. Onze zielen zullen steeds bij je zijn, ook wanneer ge dit laatste teeken van mij ontvangt, den laatsten groet, den laatsten zegen van je moeder. Mijn jongen, mijn Werner, die laatste groet aan je, is tegelijk een biecht. Je ouders hebben je geen vermogen achtergelaten, wat ze genoeg speet. Ik zal je in de volgende regelen vertellen, waarom hun dat niet mogelijk was, en ik ben ervan overtuigd dat onze zoon de daden van zijn ouders zal goedvin den en eerbiedigen. Luister dusmaar stil, eerst moet ik ook van de hand gewezen, Eindeljjk komt men overeen, om telkens als dit noodig is, de vuiligheid te laten i opruimen, terwijl men gaarne' gebruik maakt van het aanbod van den heer Hart, om dien rommel neêr te werpen in de modder >elt, die hij in de nabijheid (bij de kerk) telken jare laat trekken. De persoon, die met het zuiveren van de Achtergracht wordt belast, zal voor zijne werkzaamheden 20 cents per uur genieten Naar aanleiding van een opmerking van den Voorzdat. het regenwater in den bak van den heer Prijs een slechte kleur heeft en eenigszins stinkt, wordt besloten den bak geheel schoon te maken en aan Prijs zoolang kosteloos het gebruik van water Uit den kerkebak toe te staan. Hij zal er echter voortaan voor moeten zorgen, dal geen doode boombladeren in den bak komen en daar verrotten, want dat zal wel de oorzaak van de onzuiverheid zijn. Vervolgens gaat men over in geheime vergadering. Wat nering enbedrijvig- heid betreft, is de kermis te VV ie- ringerwaard dit jaar bijzonder stilweinig kramen en geen enkele tent. De afwezigheid van spel of schouwburg deed het gezelschap van den heer Henri ter Hall Maandag goede zaken maken de kolfbaan van mej.Wed. Boon was flink bezet.Dat succes was verdiend ook,want de heer Ter Hall had gezorgd voor een ani- meerend programma, vol afwisseling. Het eerste nummer,Een oom vanCarcassonne" was een minder goede introductiehet stukje is te gerekt, te flauw, een noot zonder pit. De nummers van mej. Kohier en den heer Contran bevielen ons uitstekend. De heer Ter Hall had met de reuzen- gramaphone groot succesdit was voor de meesten iets nieuws en wie het meer hadden gehoord, roemden de zuiverheid van dit kunstig instrument. Een der grootste attracties van den avond waren de werkzaamheden van professor Humbug en zijn knecht, een kijkje achter de schermen bij een goochelaar. Wij maken beiden voor grime, mimiek en voordracht een welverdiend compliment. Na de voor drachten van mej. De Leeuw en den heer Kohier, werd door het geheele gezelschap opgevoerd de revue „Beschaving in 1900," niet onverdiend geannonceerd als „lach succes". Het warm applaus heeft het gezelschap verzekerd, dat het publiek tevreden wasde heer Ter Hall weet, dat men te Wieringerwaard niet gauw voldaan is. Wij geven hem de over tuiging, dat men het dezen avond wèl was. Maandag j.1. had te Zijpe de verkiezing plaats van één lid van den Gemeenteraad, vacature-J. Zeeman. De candidaten waren de heeren A. Louwe Jz. en H. G. Th. Mann. In district I, Schagerbrug, waren 148 stemmen uitgebracht, waarvan 7 ongeldig de heer Louwe kreeg 49 en de heer Mann 92 stemmen. District II, Burgerbrug uitgebracht 94 stemmen, 0 ongeldig; de heer Louwe kreeg 18 en de heer Mann 76 stemmen. Alzoo is de heer Mann gekozen. je zeggen, dat ik sterf in gerustheid over je toekomst, mijn Werner. Want al hebt ge dan ook geen vermogen, ge zult blijven genieten de jaarrente van Buchwald. Daarvan kunt ge royaal leven en bovendien weet ge immers, dat tante je tot haar erf genaam heeft gemaakt Met deze vooruitzichten kon ik het wel achterwege laten, je tante een nieuw offer te vragen, toen op den dag van papa's dood de schuld aan AÜron aan het licht kwam. Het zou me zeer zwaar zijn gevallen, de barones daarover aan te spreken en gij, mijn trotsche jongen, voelt dat mèt mij. Maar zeker, ik had het tóch gedaan, wan neer je toekomst niet verzekerd geweest was. Zoo besloot ik, jaarlijks af te betalen en goddank, het is me gelukt. Gij vroegt me nooit, hoe ik het geld besteedde. Ge kwaamt steeds met je toelage toe. Waar om zou ik je vroolijke leven ook met derge lijke zorgen hebben verzwaard Ik zweeg, en hoop heden nog, dat ik niet dwaas heb gehandeld. Nu echter moet je alles weten, het is er de tijd voor, opdat de nagedachtenis van je vader geen blaam treffe. Wij waren lang verloofd, Werner, bijna zes jaren, een lange en voor ons een ont zettende tijd. Uw vader was vaandrig, ik nauwelijks vijftien jaar, toen we elkaar het jawoord gaven. Hij was toen iemand met middelen en wilde mij, het meisje zonder geld, een wees, trouwen, zoodra hij officier zou worden. Ik woonde bij een voogd, een verschrikkelijk ruw en lastig mensch. Een kwart jaar voor ons huwelijk verloor je vader een groot deel van zijn vermogen door een faillissement en een klein jaar daarna brak de ruïne op Buchwald Al spelende is het vierja rig dochtertje van A. Slijboon te Winkel te water gevallen en eenige oogcnblikken later levenloos opgehaald. EIolla.ndssch vee te rVirijs. De tentoonstelling van fokvee had een groot succesde Hollandsche inzending maakte een zeer goeden indruk tusschen de talrijke inzendingen uit Frankrijk, Engeland en Italië. In de zeven klassen werden alle eerste, tweede en derde prijzen door Hollanders behaalddeze prijzen hebbeD een gezamenlijke geldswaarde van frs. 7 400. Hollandsche rassen. Stieren van 12 jaar le prijs no. 28 Noorman, 2e prijs no. 29 de heer J. L. T. Groneman te Wieringerwaard, 3e prijs no. 30 Voorspruy. Stieren 2 jaar en ouder, le prijs no. 35 Van den Akker, 2e prijs no 36 de hr. K. de Moor te N. Niedorp^e prijs no. 39 Sta pel; voorgesteld voor suppl. prijs no. 37 Herwein. Koeien 23 jaar. le prijs no. 50 Nelemana, 2e prijs no. 41 Nelemans, 3e prijs no. 49 Venema, 4e prijs no. 53 Meyor; voorgesteld voor suppl. prijs no. 48 Barendrecht. Koeien 3 jaar en ouder, le prijs no. 77 Bakker, 2e prijs no. 74 Voorspruy, 3e prijs no. 62bis Lammers, 4e prijs no. 59 De Jager, 5e prijs no. 68 Ghes- tin; voorgesteld suppl. prijsle prijs no. 64 De Goede, 2e prijs no. 66 Voorspruy, 3e prijs no. 76 Voorspruy. Ras van de polders en de lage streken aan de Noordzee. Stieren 1 jaar en ouder, le prijs no. 79 Voorspruy, 2e prijs no. 84 Voorspruy, 3e prijs no. 82 Bakker; voorgesteld voor suppl. prijs no. 80. Steph. Moor. Koeien 23 jaar. le prijs no. 90 Voor spruy, 2e prijs no. 87 Bakker, 3e prijs no. 89 Zijlsma. Koeien 3 jaar en ouder, le prijs no. 104 Wijdenes, 2e prijs no. 110 Dojer, 3e prijs no. 96 Graber; voorgesteld voor suppl. prijs no. 111 Voorspruy. Championaatprijzen. Internationale Championaatprijs.Koeien, no. 77 Bakker. Championaatprijs. Stieren, no. 79 Voor spruy. Koeien, no. 104 Wijdenes. Grand prix d'honneur voor 1 stier en 4 koeien, Voorspruy; no. 79 stier, Nos. 66, 74, 76, 90 koeien. Nederland mag zich geluk wenschen met dit succes. Brand in een hooischip. Aan de Leuvehaven, W. Z., te ROTTERDAM lag Zondagmiddag half twee het tjalkschip Maria, schipper P. van Dongen van 's-Gravemoer, met een lading van pl. m 55.000 Kg. versch hooi, bestemd voor een stalhouder aan het Haagsche Veer te Rotterdam. Terwijl eenige kinderen aan het spelen waren, hield een 8-jarige knaap, C van Dordt geheeten, eene brandende sigaret los. Je oom had het majoraat zwaar be last overgenomen, slechte oogsten enz. deden de rest. De bezitting moest verkocht wor den. Je oom Ferdinand trok de wijde wereld in. en ik heb nooit vernomen, hoe hij zich in dien tusschentijd door het leven heeft heengeslagen. Toen hij na lange jaren terug kwam, was hij met je tante getrouwd en door haar weer gebieder van Buchwald geworden, want zij was het, die indertijd het landgoed had gekocht. Gij hebt oom Ferdiuand nooit gekend en kunt je dus ook niet voorstellen, hoe de zwaarmoedig heid, waaronder hij leed bij zijn terugkeer, als een oorzaak van het vele ellendige dat hij had doorleefd, elk intiem verkeer onmo gelijk maakte. Zoo kwam het dan ook, dat de schatrijke broer niets voor je.vader deed, ofschoon deze door zijn schuld geheel zonder middelen was geraakt. Hij had namelijk op aan dringen van Ferdinand een deel van zijn geld in een onderneming op aandeelen gestoken Ferdinand had voor een grooter deel goed- gesproken als hij verantwoorden kon en* zoo doende moest je vader bijspringen. Kort na den val van Buchwald volgde ook die aandeelen-onderneming en maar heel weinig geld werd er uitbetaald. Je vader kreeg nauwelijks 100 mark. Hij werd toen ter tijd door de slagen van het noodlot zeer hard getroffen, bovendien nog om mijnentwille, daar hij mij met een zwaar hart in de hoede i van mijn voogd achterliet, <ye dadelijk de 1 verloving had verbroken toen bekend werd, dat je vader zijn geheele vermogen had verloren. Wij protesteerden natuurlijk, doch daar ik niet mondig was, tevergeefs WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1900 | | pagina 1