TRANSVAAL. PLAATSELIJK NIEUWS. tegen de lading booi, die onmiddellijk vlam vatte. Zeer spoedig waren de eerste handspuiten ter plaatse, benevens drie drijvende stoomspuiten, die te zamen 12 flinke stralen op de brandende booi- massa wierpen, onder leiding van den hoofdman, den heer W. Yeder, doch telkens sloegen de vlammen opnieuw uit, vergezeld van een verstikkenden rook. Na een uur kantelde de deklast over bakboord, doch sloegen de vlammen op het lagere hooi over. Eerst om half vier, toen de hooischuit, groot 60 last, snel begon te zinken, was van blussching sprake, doch een groot deel van de hooimassa stak nog boven de waterlijn uit. Zondagavond 9 uur waren nog drie slangen in werking om de massa nat te houden. Tegen half vijf waren de stoomspuiten ingerukt Schip en lading, die toebe- hooren aan de firma Buijser en van Kekem te Suilekom, bij Tiel, waren tegen brandschade verzekerd. Onder de schippers in de Leuvehaven heerschte een ware prniek om weg te komen, daar het hooischip geheel ingesloten lag. Een der knechts van het hooischip sprong in de haven, toen de vlammen over de lading heensloegen. Hij werd dadelijk gered. De jeugdige brandstichter, die wegge- loopen was, werd om half zes gegrepen en naar het politiebureau gebracht. De burgemeester en andere autori teiten waren ter plaatse. Glazenmakers. Groote troepen langvleugelige insecten, die in de wandeling glazenmakers" worden genoemd, trokken Maandag over Amsterdam. De diertjes vliegen tegen den wind in, in zuid-oostelijke richting. Zondag werden zij ook in groote zwermen in het Gooi gezien. Wanneer waar is wat verteld wordt, dat de groote hoeveel heid van deze diertjes in de steden een voorteeken is van langdurige en groote hitte, dan hebben wij wat te goed 1 Het kamerlid mr. Troel- stra moet zich 1 Juli ter beschikking van de justitie stellen om in celgevange nis te SCHEVENINGEN de maand ge vangenisstraf te ondergaan, waartoe hij is veroordeeld. De beruchte moordenaar van vrouw Hoeck, Missighers te KOE WACHT, heeft voor de rechtbank te Middelburg terecht gestaan en hoorde levenslange gevangenisstraf tegen zich eischen. De beklaagde bleef ontkennen. In de gevangenis het leven aanschouwd Vrouw Kee v. d. Broek, uit OL'D- GASTEL, die den afschuwelijken moord op mej. P. v. Nispen, aldaar, op haar geweten heeft, schonk in de gevangenis te Breda het leven aan een zoon. Arm kind Men meldt uit HAARLEM Op het adres van ingezetenen, om den milicien De Bruyn niet meer te straffen, heeft de minister van oorlog geantwoord, dat het recht zijn loop moet hebbeD, doch dat hij wil toestaan, dat hij zijn dienst vervult bij den hospitaaldienst, als De Bruyn dat vraagt. Moord op een politie agent. Te HELDER is Maandagavond de po litie-agent Cupido door een marinier, die j door hem was gearresteerd, in het politiebureau doodgestoken. De dader is de marinier tweede klas Oerlemans, die juist met het oorlogsschip „Koningin Emma" uit Indië teruggekeerd was. Hti wist te ontvluchten, bracht nog een paar andere personen verwondingen toe, doch werd eindelijk door burgers gevat. De verslagen agent laat vrouw en kind achter. Omtrent het vermoorden van den agent van politie Cupido te Ilelder, valt nog het volgende te melden Cupido, een flink en zeer gezien politieman, was commandant van de wacht aan het bureau Westplein. Terwijl de overige agenten ronde deden en hij zich alleen in de wacht bevond, werd politiehulp ingeroepen tegen twee mari niers, die het aan den Kanaalweg rustigen burgers lastig maakten. Cupido ging er op af en nam, bijgestaan door eenige vletterlieden, de beide rumoerige soldaten, die pas 's morgens met de Koningin Emma"uit Indië waren binnen gekomen, mede naar 't bureau, waar zij in de arrestantenkamer werden opgesloten. Met geweld slaagden zij er in, de deur te openen, waarop een der arrestanten, de marinier 2de kl. Oerlemans, op den agent Cupido toevloog en hem met een scherp geslepen scheepsmes eenige sneden en steken in het onderlijf toebracht. Op de hoogte van de lies werd de slagader geraakt, wat direct zooveel bloedverlies veroorzaakte, dat de dood bijna dadelijk intrad. Met moeite kon de verwonde, hulp roepende, zich nog Eaar buiten sleepen, waar de moordenaar hem nog een por gaf. Ook anderen, die trachtten hem weer te amsteeren, maakten kennis met zijn mes. Eindelijk werd bij toch door eenige burgers gegrepen en opnieuw achter slot gebracht. Het lijk van den verslagen agent is naar het gemeenteziekenhuis vervoerd, om gerechtelijk geechouwd te. worden. De mi ordent ar is aan de militaire auto riteit overgeleverd. Voor een tweehonderd- tal verpleegden in het Krankzinnigenge sticht te Medemblik heeft Ch. de la Mar, die aldaar tjjdens de kermis optrad, een «Toneelvoorstelling gegeven, die den patiënten zeer veel genoegen verschafte. Er is ditmaal te Wierin- gerwaard bijzonder goed geteekend op de lijst voor het schoolfeest. Door een bedrag van f 260 is de commissie in staat gesteld, met ongeveer 60 kinderen naar Amsterdam (Artis, te gaan en met de overigen een uitstapje te maken naar de Schager kermis. De datum is vast gesteld op Woensdag 20 Juni. Den 9 Juni is aanbesteed het slootwerk van de Strijkmolens der Niedorper Kogge, van de brug te I ^nt- jewinkel tot de molens, 400 Meter. Deeenigste inschrijving was van de heeren H. Gottmer en G. Sentvelt van Alkmaar, voor f 0.99 per meter. Deze week werd de vaart gesloten. Te 'Sint Pankras werd Dinsdag de eerste aardappelenmarkt gehouden; 100 manden werden aangevoerd, waarvoor besteed werd fl.- k f 1.40 per 17*/, K. G. H. L.) De prijs der aardappelen op de groentenmarkt te 13roeit op Langen dijk is in vier dagen tijds aanmerkelijk gedaald. Was Vrijdag de hoogste markt f 2.35 per H. L., Zaterdag was dief 2.10, Maandag f 1.75, Dinsdag fl.40. Maandagochtend werden ook reeds 4100 bossen wortelen aangevoerd, welke f2.30 a f3.per 100 bos opbrachten. Maandagavond hield de afd. Sint Pankras der Langedijker Landbouwvereeniging eene vergadering, welke alleen belegd was om te bespreken, wat gedaan kan worden tegen de kraaien, welke de kool- planten van de bouwers in het Zuideinde bij duizenden uit den grond halen. Er werd besloten tijdelijke vergunning te vragen, om dit thans zoo schadelijk gevo gelte te dooden en alsdan eene premie te stellen van 1 gulden op iedere bij het bestuur in te leveren kraai. seint, dat, volgens een telegram van van haar te eischen iszij is geen dicfée zijn of de opgave voor een opstel; Kelly-Kenny uit Bloemfontein, een panacee voor alle kwalen. een verhaal of een brief, waaruit de troep Boeren, wier sterkte op tweedui- In de school wordt gezaaid, de maat- aanspraken, dia een vaak slecht behan- zend man geschat wordt en die zes veld- schappij ziet vruchten van het gezaaide deld dier op de bescherming van den stukken bij zich heeft, de telegraaflijn opkomen, niet de school. V at na het mensch heeft, aan het licht komenhet bij Roodeval, ten noorden van Kroonstad, schoolgaan niet meer beoefend wordt, kan een toespraak zijn, nu eens veront- doorgesneden beeft. Kelly-Kenny zendt verflauwt allengs en wordt langzamer- waardigd, dan prijzend, altijd roerend krachtige versterkingen naar Kroonstad, hand vergeten. Iemand, die na zijn bij gelegenheid van een daad van wreed- Walker zendt versterking uit de Kaap- schoolgaan in geen twintig jaar meer heid of van edelmoedigheid ten opzichte kolonie. Lord Roberts' verbindings linie afgesneden. Londen, 10 Juni. Generaal Forestier- Walker seint uit Kaapstad van heden schrijft, verleert dit. Men kan dan niet van een dier verrichthet kan een lied zeggen dat is de schuld van de school, zijn, waarvan de woorden en de wijs bij Ook kan de school het geestelijk vermo gen der kinderen niet vermeerderen, zij kan alleen vaardiger maken en meêdeelen. Kaffers melden, dat de Boeren Zater- Het verwerken komt later, dagmorgen vroeg bij Honiogspruit waren De toeneming der algemeene ontwik- in drie colonnes. keling bewijst echter, dat de school zeer De spoorweg tusschen Amerika-station nuttig werkzaam is en voorzeker rijke en Roodeval is bijna geheel verwoest. vruchten voor het leven en de maat- Londen, 11 Juni Officiéél. Den 7en schappij opbrengt. Juni had een gevecht plaats bij Roodeval. De lange weg der routine maakt vak- Zeventien man van het vierde bataljon menscbendit moet men niet vergoten van het Derbyshire-regiment, waaronder en nooit eischen van een schoolgaand twee officierenj sneuvelden, 76, waaronder kind, dat hij b.v. zal kunnen optellen 5 officieren, werden gewond, es do als een geoefend boekhouder. O, het overigen werd en gevangen aanleeren van kundigheden is voor kin- genomen. deren zoo moeilijk en de taak der onder- Ressing o. a. wees er op, hoe in onze Lord Methuen was met het gros van wijzers zoo zwaar. gemeente nog dikwijls met het vervoeren zijn divisie den 8en Juni 's morgens Een lichtvaardig uitgesproken oordeel van kalvereD gehandeld wordt en hoopte, als dat van den heer Staalman is onver- dat herhaaldelijk gerechtelijk vervolgen diend en ongegrond. Dat te weinig van aan de onmenschelijke wijze van doen het onderwijs beklijft, is voor een deel met die ongelukkige dieren een einde de schuld van hen, die tegen herhalings- zou maken. Een ander spreker vroeg, onderwijs zijn en aansluitend vakonder- of de inleider als Burgemeester van de kinderen de gevoelssnaren doen trillen, ja, zelfs kan het zijn een reken kundig voorstel, waaruit door cijfers dui delijk wordt, hoe de waarde van een mishandeld dier door deze slechte mis handeling vermindert. En daarom dames en hoeren zoo besloot spreker zijne rede, wetende het gewicht van Uw taak en de kracht, die van u kan uitgaan voor de menschheid der toekomst, blijve u het opvoedend karakter der dierenbescherming met nadruk aanbevolen Ook deze rede werd luid toegejuicht, terwijl enkelen in debat traden. De heer Het belangrijkste oorlogsnieuws, dat ons bereikte, heeft betrekking op Buller, die nog steeds bij Langesnek in Natal is. Buller seint zelf over zijn toestand Gisteren (9 Juni) hielden wij halt om onzen trein den pas, die zeer steil is, op te krijgen. Ik bevind, dat de vijand ongeveer 2000 man sterk was, in een zeer zorgvuldig toegeruste stelling, en zij moeten zeer ontmoedigd zijn, dat zij haar niet langer hebben behouden. Zij zijn allen ongeveer 40 K.M. naar het noordwesten teruggetrokken. Ik bevind, dat onze verliezen meer waren dan ik eerst dacht." Een telegram uit Buller's hoofdkwartier van 11 Juni, 6 uur des morgens, meldt: De Britsche strijdmacht concentreerde zich in den afgeloopen nacht aan de Kliprivier bij de samenvloeiing met de Gansvlei. Wij kwamen bij dien pas aan juist vóór een Boerenmacht van ongeveer 3000 man, die waarschijnlijk het plan had hem te bezetten. De Boeren trokken terug, zoodra het zwaar geschut der Engelschen het vuur opende. De „South Africa Light Horse"en de tweede brigade cavalerie hadden een hevig gevecht, terwijl zij ons linkerfront dekten. Het verlies der Engelschen is ongeveer zes man gesneuveld en zeven gewond. Een paar telegrammen aan de „Times" werpen eenig licht op deze oorlogsfeiten in het Oosten van den Vrijstaat. Uit New- castle werd den 6en geseind, dat de strijd sedert Woensdag rustte, naar aanleiding van belangrijke onderhandelingen tusschen Buller en Christiaan Botha.Eerstgenoemde zond aan laatstgenoemde parlementairen met het voorstel tot een onderhoud, dat Zaterdagmiddag tusschen Langesnek en Ingogo plaats had en een half uur duurde. Buller stelde voor, dat de Boeren naar huis toe zouden gaan, aan de Engelschen al hun geschut achterlatende. Botha weigerde. Toen verklaarde Buller, dat hij Botha drie dagen bedenktijd toestond, waarin de Engelschen niets tegen Langesnek of Ingogo zouden ondernemen. Den 7en bezetten de Boeren nog geheel hun vroegere stellingen, welke vooral sterk waren in den Bothapas en j Langesnek. De Engelschen bestormden Woensdag Van Wijk's heuvel, tegenover den Bothabergpas. De Engelsche ruiterij verdedigde vier uur lang de veroverde stelling tegen een overmacht van Boe ren, tot zij versterkt werd door voet volk. In den rook van het brandende veld vielen de Boeren de Engelschen aan, maar werden teruggeworpen. Zater dag sjouwden de Engelschen den leger trein den steilen bergpas op, en toen ze daarna aanrukten op Gansvleispruit, zagen zij veel Boeren naar het noord westen trekken, vermoedelijk van Lan gesnek. Twee eskadrons Engelsche rui terij vielen een stelling op een kopje aan, die denterugtochtsweg van de Boe ren beheerschte, waarop een zware strijd volgde en de vijanden handgemeen werden.De Engelsche ruiterij handhaafde haar stellingen, en de Boeren trokken langs een reeks kopjes terug. Heel duidelijk is bovenstaande nog niet, maar er blijkt dan toch al heel goed uit, dat het verzet van de Boeren door de inname van Pretoria nog lang niet is gebroken. Ook uit de volgende berichten kunnen we hetzelfde opmerken Londer, 9 Juni. Generaal Forestier Walker, opperbevelhebber te Kaapstad. vroeg ten zuiden van Heilbron slaags Londen, 11 Juni. Ofschoon het des betreffende officiëeletelegram allesbehalve duidelijk is, twijfelen toch de avondbla den er geenszins aan, dat de Vrijstaters bij Roodeval wederom een geheel batal jon gevangen hebben genomen, vermoe delijk ten getale van 700 k 800 man, van het Derbyshire militie-regiment, nadat luitenant-kolonel Bair Douglas, luitenant Horley en 15 manschappen gesneuveld, eD ettelijke officieren, met 59 manschappen, gewond waren. Volgens een bericht uit Louren^o- Marques aan de Times, bereiden de Boeren in Swaziland een krachtig verzet voor tegen de voorwaarts rukkende Engelschen. Piet Grobler en ettelijke Nederlandsche Transvalers zijn te Louren^o aangekomen. Het heet, dat zij een aanzienlijke hoe veelheid goud meebrachten. Geen hunner had hoop, dat het verzet van de Boeren tegen de Engelschen langer dan ten hoogste enkele maanden zou duren. De Nederlanders verspreidden hardnekkig het gerucht, dat Roberts in de renbaan te Pretoria alle burgers gevangen houdt,die er gebleven waren. De correspondent der Times te Lou- rengo Marqués seint, dat de agenten der Boeren daar op groote schaal 1 e e g e zakken opkoopen, waaruit blijkt, dat de Boeren schansen gaan aanleggen. Drie spoorwagens zijn er meê volgeladen, maar de correspondent weet niet, of de Portugeesche overheid ze door zal laten. Zoo groot is de vraag, dat een groote hoeveelheid rijst, die in het tolkantoor opgeslagen lag, in schepen geledigd is om in de zakken te kunnen gebruiken. In deD Vrijitaat. Londen, 12 Juni. Een telegram van generaal Kelly-Kenny uit Bloemfontein van 11 Juni meldt: Sedert 7 Juni is van lord Methuen geen bericht ontvangen. De generaal streed den 6en ten noorden van Vechthof. President Steyn is in de nabijheid van deze plaats, de heer Reitz bevindt zich ten oosten van Lindley. De Engelsche gevangenen, die naar Vrede zijn gezonden, worden goad behandeld. Van denl2en seinde generaal Kelly-Kenny het volgende: De Britsche troepen, die van het Noorden zijn gekomen, zijn te Hooingspruit aangekomen, waar zij de Boeren hebben verslagen. Morgenochtend zullen zij bij de halte Amerika zijn. Generaal Knox ver trekt uit Kroonstad om de Boeren den weg af te snijden. De strijd om Langsnek. Buller's Hoofdkwartier, Natal 11 Juni. Generaal Hildyard forceerde den doorgang over Almondsnek, den laatsten pas vóórdat men de vlakten van Charles- town bereikt. De Boeren waren in grooten getale aanwezig en vielen de Engelsche cavalerie met kracht aan. Generaal Buller hoopt, dat zijn verliezen onder de 100 man zijn gebleven WIJS. De heer De Vries wenschte in zijne rede minder den heer Staalman te bestrijden, dan wel zijn woorden aan te halen om daaraan eene waarschuwing voor de collega's vast to knoopen. Er kan n 1. nog zooveel verbeterd worden. Laat ons daarnaar streven. Er is wel eens gezegd, dat de men- schen zoo weinig weten, omdat de school hen te veel wil laten weten. In dit gezegde is wel iets waars. Laat men trachten weinig te geven, maar dat weinige dan goed. Laten we ons wachten voor overdrijving in het ouderwijs. Spreker eindigde met de verzekering, dat, wat er goeds in ons onderwijs is, te danken is aan de onderwijzers, die hun best voor de school doen en bij hun sterven kunnen zeggen „ik heb gediend en niet zonder roem." Eeu daverend applaus bewees den heer De Vries, dat zijne rede een grooten in druk had gemaakt. Nadat enkelen nog het een en ander aan de rede van den heer De Vries hadden toegevoegd, werd voorgesteld, deze in haar geheel te doen drukken. Er zal getracht worden een blad (buiten het onderwijs) te vinden, dat de geheele inleiding wil opnemen, Schagen de harddraverijen alhier niet kon voorkomen, de harddraverijen waarbij de paarden soms zoo mishandeld wordan. De heer Berman antwoordde, dat sommige processen-verbaal geen gevolg hadden gehad, hoewel er door hem reeds eenige vervolgingen waren ingesteld. Hij zou echter, wanneer hij, of de politie van mishandelen van kalveren hoorde of zag, niet in gebreke blijven te trachten de schuldigen gestraft te krijgen. Wat de harddraverij betrof, daaraan kon hij niets doen, hoewel hij er een tegenstander van was. De Raad echter beslist in deze en Schagen heeft haar voor de nering doenden noodig. Van erge mishandeling der paarden had spreker trouwens op de Schager harddraverijen nooit gehoord. Na de pauze leidde de heer H. Kniep- stra nog het onderwerp „Het historisch onderwijs op de lagere school" in. Spr. las zijne inleiding wat vlug voor, zoodat het hoogst moeilijk was, er geregeld aan- teekeningen van te maken. De geschie denis, onderwezen op de wijze zooals de heeren Te Lintum, Kanon en Mout dit wenschen, achtte spreker de meest goede. Van de gelegenheid tot debatteeren met inleider werd geen gebruik gemaakt. opdat men ook buiten het corps onder- Tot bestuursleden werden gekozen de wijzers wete, wat de school voor de heeren De Vries van Schagerbrug, J. maatschappij beteekent. Porte te Winkel, Korporaal te Den Na den heer De Vries verkreeg de i Helder en Mej. Weijers te Den Helder, heer Berman, Burgemeester van Schagen, Besloten werd, de vergadering in 1901 het woord, ter inleiding van het onder- te Winkel te houden. Nadat nog het zangkoor een paar werp „Dierenbescherming". De talentvolle letterkundige Emile Zola begon spreker de moedige nummertjes ten beste had gegeven, sloot voorzitter onder dankzegging aan den kampvechter voor den ongelukkigen burgemeester van Schagen, de andere in- banneling van het Duivelseiland, de reus, l leiders, het zangkoor eu zijn leider en de die zijn donderend „J'accuse" Erankrijk's i overige aanwezigen de vergadering, die rechtverkrachters in de Dreyfuszaak j door ruim 100 onderwijzeressen) werd tegenslingerde,toont in zijn Joie de vivre bijgewoond. en in zijn „Germinal", hoeveel hart hij D aarstonden Dinsdag op- heeft ook voor onze sprakelooze natuur- nieuw in lange rij de rijtuigen, die nu de genooten en hoe levendig zijne sympathie leerlingen der hoogste klassen naar is voor de dierenbescherming. het lieflijk Schoorl met zijn heerlijk En Emile Zola staat hierin niet alléén duinzicht zouden brengen. De tocht ging Reeds Israël's Spreuken schrijver zeide i nu over Sint Maarten, Sint Maartensbrug, „de Rechtvaardige ontfermt zich over Burgerbrug en verder langs het Kanaal mijn vee". over Groet naar de plaats van bestem- Hoe weinige rechtvaardigen, in dien ming. Nadat de eerste versnaperingen zin, telt echter onze moderne samenleving, genoten waren, werden door den heer LondeiT"i2'JJani."'^Buller telegrafeert heden van en hoe weinig geldt daar het begrip nog, Burgemeester, namens de plaatselijke Jouberts-hoeve: dat het dier, aan de macht van den schoolcommissie, aan de leerlingen, die .IkK±:/nP„Jui^ menBch onderworpen, aanspraak heeft daarvoor in aanmerking kwamen, de op de menschelijke barmhartigheid Spre ker toonde dit met tal van voorbeelden aan. Dooden uit noodzaak, achtte spreker te verontschuldigen, doch laaghartig, I wreed, en den mensch onwaardig is, dit te doen uit liefhebberij. Ook tegen de vrouw van de wereld De Boeren ontruimden gisteravond Langesnek en Ama- juba. De divisie'Clery, welke van Ingogo komt, trekt thans den Langesnek door- Ik was verplicht hier te kampeeren wegens gebrek aan water. Schagen, 13 Juni 1900. Tot lid der commissie, aan welke wordt opgedragen het exami- die zich opsiert met den roof aan vogels neeren van hen, die eene akte van gedaandie op haar hoed de lyken en bekwaamheid voor middelbaar onderwijs veeren draagt van den gevederden zanger, in land- en tuinbouwkunde en houtteelt, of de schitterende pluimen van den of de akte voor lager onderwijs in de uitheemschen vogel, en die zich tooit met land-en tuinbouwkunde willen verkrijgen, bont ten koste van het leven en lijden gaf spreker aanleiding om er op te wijzen, is benoemd de heer C. Nobel alhier, der dieren, trok spreker te velde. hoe geheel deze schildering paste in de prijzen uitgereikt. Een korte toespraak ging deze voor de leerlingen zoo belangrijke gebeurtenis vooraf. De duinzang van Beets Van de kruinen onzer duinen Zie ik graag op 't land omlaag, 'k Zie er hosschen, hoven, velden, Groene klaverweiden meest, Met zoo menig zwartbont beest, Maar ook 't ploegpaard op de geest, Vrijheid, vrede en welvaart melden, Huizingen, zoo ruim als schoon, Dat is Holland, waar ik woon, Algemeene Vergadering lijst der omgeving, waar „we" thans bijeengekomen waren om een genoeglijken Zachtere zeden moesten er komen meer nadenkenmeer zichzelf durven zijn; minder gewicht hechten aan wat dag door te brengen. Arrondissement Helder. „men" er van zal zeggen. Doch hoewel het hoofddoel vermaak Den llden had alhier in het N. Holl. Vooral de jeugd moet tot het inzieht beoogde, droeg de dag een tweeledig Koffiehuis, onder leiding van den heer gebracht worden van het belangrijke nut karakter naast de uitspanning van het Mr. J. A. Scbaaff, schoolopziener in ge- van deze en die diersoort en zij moet van oogenblik, stond de inspanning van zes noemd arrondissement, bovengenoemde die onverantwoordelijke lichtzinnigheid schooljaren; met dezen dag werd voor vergadering plaats. Met een hartelijk worden afkeerig gemaakt, die met balda- velen een belangrijk deel van hun leven welkom opende de heer Schaaff de bijeen- dige hand vernielt wat gegeven is tot afgesloten. Spreker wenschte aan de komst, daarbij met eenige woorden hulde een zegen. prijzen, toegekend aan hen, die getrouw brengende aan den helaas te vroeg over- En, dewijl de leiding der jeugd voor de schooljaren hebben doorloopen, uit- leden heer Van Heerikhuizen, hoofd der een groot deel berust bij onderwijzers sluitend het karakter eener herinnering school te Lutjewinkel. Nadat de heer en onderwijzeressen, is de taak tot het te geven. Hij hoopte, dat ze als kleinoodiën Van Varik de notulen had gelezen, die streven naar „dierenbescherming" als op later leeftijd opnieuw tal van heerlijke werden goedgekeurd, en der vergadering van zelve eene taak der school. herinneringen uit de genotvolle school- verzocht was, gewenschte boeken op te Het onderwijs in de bestaande vakken jaren zullen wekken herinneringen, geven voor de arrond.-bibliotheek, zong zal voor deze taak voldoende zijn, hoe die het harte blijmoedig zullen stemmen een zangkoor, onder leiding van den omvangrijk zij ook schijnt. Als men de in den strijd, dien het maatschappelijk heer P. Stadt, een paar nummertjes, lessen er maar naar inricht, zal het werk leven meebrengt. Dan zullen deze waarna de heer L. J. de Vries het woord der dierenbescherming er ruimschoots in eenvoudige voorwerpen moed en vertrou- verkreeg ter inleiding van zijn onder- tot zijn recht kunnen komen. wen schenken, en tot nieuwe inspanning werp „In hoeverre is de klacht gegrond, Het kan zijn de vertelling over een opwekken, waar de arbeid soms zwaar is. dat de leerlingen bij het verlaten der dier; de uitleg van een plaat van den kalen- De volgende leerlingen ontviDgen school zoo weinig kunnen en kennen der van de Vereeniging tot bescherming daarop een prijs De heer De Vries herinnert aan de woor- van dieren; de onderhoudende, aangrij- a. Van de Openbare Lagere School, den, gesproken door den heer Staalman pende voorlezing van een artikel, ge- Anna Blok, naaidoosGrietje Blok, in de Tweede Kamer, die zulk eene schreven met het doel om te onderrieh- naaidoos; Cornelia Boonacker, reistascbje; zware beschuldiging bevatteD. Men eischt, ten, te verteederen en goedeD invloed Christina Broekhuizen, portret-album zeide spreker, vau de school, aat niet op de kinderen uit te oefenen het kan een Margareta Buis, reistascbjeAdriana van

Schager Courant | 1900 | | pagina 2