Buitenlandsch Nieuws. Polei overziciit Jer ieeL TRANSVAAL. GËiMENGD NIEUWS. De ramp te New-York. Marktbericht van IL.tt tje- winlzel, van 5 Juii 1900. Aanroer308 manden en zakken groote muizen f 0.90 a 1 1.15. 26 manden en zakken kleine muizen 1 0.40 a 0.55. Ter markt waren goederen aangebracht ▼an Luljewinkel, Winkel, Nieuwe Nie- dorp, Barsingerhorn en Wognum. Aardappelenmarkt te Nieuwe Niedorp. Woensdag 4 Juli. Aangev. 175 zak aardappelen, muizen. Groote muizen f 1.05 a f 1.15 per zak. Kleine 0.60 Ronde 1.00. 37 pond doperwten, f 0.05 per pond. Vrijdag 6 Juli. Aangev. 170 zak. Groote Muizen golden f 0.80 a f 1.00. Kleine »f0.40 Ronde 0.80 p VjH.L. 60 pond doperwten, i 0.035 per pond. •2175 tuinboonen, f 0.08 per 100. ,De Westerkogge", Station Bobeldgk-Berkhout. Afslagmarkt Donderdag 5 Juli 1900. Aangevoerd 300 zakken en manden, Groote muizen f 0.85 a f 1.00. Kleine 0.30 a 0.50. Veiling door „TNienw I .even" aan het station Noord-Schar- woude. 4 Juli. Aangevoerd 616 zak. Groote Muizen f 1.00 a f 1.25. Kleine 0.55 a ,0.75. Kleinste f 0.35 a f 0 50 per 35 K.G. Gemiddelde prijs der groote muizen, f 1.10 a f 1.15. 6 Juli. Groote muizen f 0.95 a f 1.15. Kleine 0.55 a 0.60. Gemiddelde prijs der gioote muizen f 1.05. Te Uroek op Langendijk was de aanvoer als volgt Woensdag 4 Juli. 1136 manden aardappeleu f 0.45 a f0.90. 58210 bossen wortelen f 1.30 a f 2.20 per 100 bos. Donderdag 5 Juli. 837 mandeu aard appelen i 0.35 a f 0 90. 71000 bossen wortelen f 1.10 a f 1.80 per 100 bos. Vrijdag 6 Juli. 1045 manden aard appelen f 0.40 a f 0.95. 16000 bossen wortelen f 1.30 a f 2.10 per 100 bos. Te Hint Pankras was de aanvoer op de groentenmarkt, van aard appelen Woensdag 4 Juli, 882 manden, f0.40 a f 0.80, Donderdag 5 Juli, 809 man den, f 0 35 al 0.90. Vrijdag 6 Juli, 829 manden, 1 0 35 a f 1.05. 1 partij bosuien, f 3.80 per 100 bos. Voor enkele dagen verklaarde een Engelsch minister in het parlement„Er zijn personen, niet alleen in dit rijk, die op het groote Chineesche keizerrijk neder- zien als op een plumpudding, welke even gemakkelijk verdeeld kan worden onder de mogendheden, als een koek door schooljongens verdeeld wordt. Maar dat is nooit de meening geweest der Britsche regeering Is dit niet de brutaliteit ten toppunt gedreven Alsof niet Engeland er steeds bjj is geweest, wanneer er een brok van den pudding te grijpen wasVoordat iemand er aan dacht, Chineesche provinciën „te pachten", had Engeland reeds van den pudding gesmuld en dien zeer lekker bevonden. Sedert jaren bezit het Hongkong, dat wegens zijne ligging voor den mond der Si-Kiang de sleutel is tot het belangrijke Kanton, terwijl het tevens het dal van genoemde rivier beheerscht. Toen Rusland voor drie jaren, door het bezit van Port-Arthur, zich aan de golf van Petsjili nestelde, was het Engeland, die het evenwicht aan dien zeeboezem verbroken achtte. Alleen door den afstand van Wei-Hai-Wei kon het zich met de Chineesch-Russische overeenkomst ver eenigen. Kort daarop eischte en verkreeg de Brit uitbreiding van grondgebied om Hongkong, zoomede ondersteunde het de aanspraken van Italië op de San- moensbaai. Verder verklaarde het in Peking, dat het de rijke, vruchtbare laagvlakte, waardoor de Jang-tse-Kiang loopt, tot zijn sfeer van invloed rekende. Waarlijk, de Engelsche huichelarij is onovertroffen! De vos doet afstand van de druiven, wijl bij er niet bij kan komen. Het groote, machtige wereldrijk moet met gebonden armen en beenen aanzien, dat anderen hunne grijpgrage vingers naar het heerlijke gerecht uitstrekken. Dat legt den Engelschman niet alleen zuur-zoete woorden in den mond, maar is ook de oorzaak, dat hij de verdiensten door anderen in de algemeene aangelegen heden bewezen, niet wil erkennen. Rusland's aandeel in de verovering van Takoe, de ontzetting van Tientsin en de bevrijding van generaal Seymour,wordt door de Engelsche correspondenten als vrij onbelangrijk voorgesteld, door de En gelsche regeering zelfs doodgezwegen, en toch had het Russisohe element de leiding bij al deze handelingen. Daar is nm eenmaal niets meer aan te does, of men in Londen met nagels aait, of met honing paait, het is een algemeen erkend feit, dat het Britsche rijk zijne groote belangen in Azië heeft opgeofferd, om zijn atandaard te kunnen laten wapperen van de tinnen van Bloemfontein en Pretoria. Het geheele Britsche leger, met zijn ganschen staf en alle ervaren generaals, zit in de beide Boeren-Republieken. Daar kan geen mannetje aan ontnomen worden, terwijl nog op verre na niet bepaald kan worden, wanneer de troepen elders gebruikt kunnen worden, om een stuk plumpudding, tot stilling van En- gelschen landhonger, te kunnen stelen. Indien Engeland de handen maar eenigs- zins vrij had, hoe spoedig zou het opruk ken om zijn belegerden gouverneur te Koe- massie in Ashanti voor eene schandelijke en gevaarlijke overgave te vrijwaren. Doch de wensch moet hier voor de daad gelden, want er zija géén troepen. De inlandsche troepen aan de Goudkust zijn hoog noodig om de orde in de bezette posten in het binnenland te bewaren, waardoor ze het hulpleger de gewenschte versterking niet kunnen geven. Daar de kleine Engelsche troepenmacht tot werkeloosheid is gedoemd, neemt de beweging onder de Ashantijnen meer en meer toe,zoodat de toestand veel bedenkelij ker is dan in 1873 en 1874. Een blad aan de Goudkust, The Gold Coast Express slaakt dezen noodkreetEén ding is stellig, wij staan tegenover eene reusachtige onderneming. Als de Ashantijnen niet verslagen worden,is onze kolonie bedreigd. Zij zullen afzakken naar de kust, alles vernielend wat zij ontmoeten op hun weg Wij moeten ons op het ergste voorbereiden. Geen enkel Engelsch onderdaan zou in veiligheid zijn, als zij de kust bereiken. Het is nu zeker, dat een leger van 10000 man noodig zal om Koemassie te bevrijden. Wie helpt het soldaten-arme Engeland aan 25000 man Op! nu koloniën! toont nu uwe verknochtheid aan hot moederland, ver baast de wereld met de talrijke offers, die gij voor Chamberlain's imperialisme feil hebt, zend uw kloeke woudloopers, uw geharde beverjagers, uw onvermoeide herders, gij Canada I zend uwe vlugge zonen der vlakte, gij West— en Zuid-Australië,of uwe stoere bergwerkers, gij Nieuw-Zuid-Wales, uw Chamberlain heeft u zoo noodig Helaasde imperialistische koorts is hier, zoowel als elders, aan het afnemen, en de redenen zijn daar, die sterker dan kinine hebben gewerkt. Hoort slechts Zeven-en-twintig gewonde Australiërs zijn te Sidney doodarm aangekomen. Zij hadden samen drie stuivers. Zij ver klaarden, dat ze groote ontberingen had den geleden door gebrek aan kleeren en andere dingen. De zaak wekt groote verontwaardiging. Zoo gooit John Buil zijn eigen glazen inWat de ministers met veel zorg en moeite bijeengebracht hebben, wordt door eeu ongeregelde ad ministratie bedorven. Chamberlain zal met een fluweelen tong het gebeurde wel trachten goed te praten, zoo noodig zal een vergulde pleister op de wonden der invaliden het overige doen. Doch dat alles zal niet wegnemen, dat de lust om voor Engeland te vechten, in de koloniën reeds beneden het nulpunt is gedaald. Van de kunst van vleien en. hofma- ken maakt men in Londen tegenwoor dig een opzettelijke studie. Thans is de Khedive van Egypte de gevierde man.Hem ter eere werd een groot banket gegeven, waar de prinsen van den bloede, lord Salisbury en vele parlementsleden mede aanzaten. Er werd geklonken en gedronken op de goede verstandhouding tusschen En geland en Egypte, wat van Engelsche zijde bepaald gemeend was. Op straat, zoo wordt gemeld, wordt de Khedive steeds toegejuicht, doch men heeft vergeten te melden, tegen hoeveel shilling per dag deze ovaties zijn gekocht. Zoo'n bezoek is waarlijk een ongedacht buitenkansje voor den imperialistischen straatslijper. De Parijsche tentoonstelling heeft voor Engeland de goede zijde, dat de Khedive, de Schah van Perzië en andere lastige potentaten voor eenigen tijd bun land verlaten, waardoor er groote kans bestaat, dat het in die lan den voorloopig rustig zal blijven. Ferdi- nand van Bulgarije is ook al op weg naar Parijs, Hij schijnt uit Sofia gemist te kunnen worden, hoewel het andersin Zuid-OoBt-Europa weer bijzonder roerig is. In Aziatisch-Turkije hebben 1500 Koerden een gevecht geleverd tegen geregelde troepen, waarbij aan beide zijden vele dooden zijn gevallen. De Albaneezen hebben weer eene een stroop tocht in de Servische grensdistricten gedaan, hetgeen weer tot protesten bij de Porte aanleiding heeft gegeven. In Bosnië en Herzegowina neemt de onte vredenheid der bevolking tegen Oosten rijk toe. Wijl duizenden het land ver laten, heeft de regeering verboden, voor taan paspoorten te verstrekken. Wèl hebben de kleine volken, die door mach tige staten zijn ingepalmd, overal redenen tot klagen 1 Men legt het er stelselmatig op toe, om hunne nationaliteit te ver nietigen. Zoo beeft thans weer de Czaar van Rusland eene ukase uitgevaardigd, waarbij het Finsch als officiëele taal wordt geschrapt. Wanneer nu straks nog de administratieve rechtspleging is inge voerd, is Finland geheel in eene Rus sische provincie herschapen. Eeuw van beschaving en vooruitgang, wat zijt ge in-wreed voor de zwakken C H I N A. Nog hachelijker wordt de toestand, nog alarmeerender de tijdingen, die meD uit China ontvangt. Een bericht uit 8janghai meldt, dat de Chineesche keizer Kwang-soe zichzelf heeft om het leven gebracht, door opium in te nemen de Keizerin-weduwe poogde hetzelfde te doen, doch het mislukte, Zij is echter door de uitwerking van het vergif krankzinnig geworden. Prins Toean heeft hen beiden tot dezen zelfmoord gedwongen. Naar gemeld wordt, hebben drie Chi neesche bedienden van vreemdelingen te Peking, na uit de hoofdatsd ontvlucht te zijn, het bericht aangebracht, dat alle vreemdelingen, ongeveer duizend in getal, waaronder 400 man troepen en 100 Chineesche douane-ambtenaren, met vrouwen en kinderen, in de Engelsche legatie stand gehouden hebben, totdat de voorraad ammunitie en voedsel uitgeput was. De legaties zijn verbrand en alle vreemdelingen zijn vermoord. Dat is feitelijk het grootste nieuws, dat uit China is overgekomen, en dat, als het waarheid blijkt te zijn, waaraan we, gelooven we, niet behoeven te twij felen, dan zullen den mogendheden nog heel wat moeilijkheden wachten, vooraleer deze bruischende wateren tot bun rustigen loop zijn teruggebracht. De vreemdelingen te Peking hebben zich in de Engelsche legatie verdedigd zoolang hun dat mogelijk was. Doch toen voedsel en ammunitie uitgeput waren, konden zij de aanvallen der Chineezen niet langer weêrstaaD. De woeste horden drongen de legatie binnen en allen, die zich daarin bevonden, duizend mannen, vrouwen en kinderen, werden vermoord. De toestand dier armen zal allerellen digst geweest zijn. Steeds kampende om hun loven, in een enge ruimte met velen opgesloten, in eene verstikkende hitte, met als 't ware een zekeren dood voor oogen en toch nog naar redding uitziende afschuwelijk! De Chineesche regeering beloofde hen te zullen helpen, maar was daartoe niet in staat, of heeft nooit gewild. De revolutie in de straten heeft steun gevonden bij de paleisrevolutie, aan wier hoofd prins Toean staat, de onverzoen- lijkste en wreedste vijand van de vreemde duivels". En deze prins Toean, waar schijnlijk met het hoogste gezag bekleed, zoo niet in naam, dan toch in de daad, zet de moordenaarsbenden in de straten aan, om de vreemdelingen te vermoorden roept de onderkoningen op, om troepen aan te werven en de vreemde indrin gers te verdrijven poogt de millioenen en millioenen Chiueezen en Mandschoes op te z weepen tot een soort heiligen oorlog. Waarachtig, de taak, die den mogend heden wacht, en die, willen we eerlijk zijn, door eigen drijven en dwingen en toch weer aarzelen, is ontstaan, is niet gemakkelijk. Of ze in staat zullen blijken te zijn, die te volbrengen? De operaties der mogendheden zullen niet weinig worden bemoeilijkt door het regenseizoen, dat nu is aangebroken. Transporten zullen niet kunnen worden vervoerd,daar overstroomicgen aanstaande zijn.Niet vóór den herfst, zou de opmarsch mogelijk zijn. Of de Chineezen hun zoolang den tijd zullen laten! Want nu reeds schijnt een Cbineesch leger met 70 kanonnen op Tientsin aan te trekken en nu reeds be letten talrijke benden, die om do stad zwermen, het wegvoeren der Europeanen. Men trachtte over de rivier menschen naar Takoe te brengen, doch die poging mislukte,daar de Chineezen langs de oevers der Pei-ho zich hadden opgesteld en op de booten schoten. Dus de toestand heeft daar al reeds veel van een beleg. Boven dien krijgt men in Tientsin reeds gebrek aan drinkwater Het water der Pei-ho is niet drinkbaar door de lijken van Chineezen, die zeewaarts drijven. Het heeft er in geen maanden geregend, Latere berichten schatten de Chineesche macht tusschen Peking en Tientsin op 200.000 goed gewapende Chineezen. De Chineezen bezitten ook nog de citadel te Tientsin, waaruit ze een bombardement voorbereiden. Doordat de Chineezen zoo barbaarsch optreden, schijnen de Russen wraak te moeten nemenze schieten tenminste ongewapende Chineezen bij hoopen dood. Het oprukken van het Chineesche leger gaat ouder gewoonte vergezeld van naam- looze wreedheden. De Japanners landen massa's troepen benoorden Takoe. Het heet, dat de Japansche generaals van plan zijn, zelfstandig op te treden en naar Peking op te rukken, volgens het plan, in 1894 opgevat, doch deskundigen oor- deelen dat thans onuitvoerbaar. Een half millioen vreemde troepen zou thans ver- eischt worden om alleen Noord-China te bedwingen. De Russische en Engelsche admiraals hebben krijgsraad gehouden. De uitkomst der beraadslagingen is, dat het onmoge lijk geoordeeld werd, zonder een veel sterkere strijdmacht, een poging tot ontzet van Peking te wagen. Te Tient sin zou men waarschijnlijk stand kun nen houden, maar als dat niet mogelijk blijkt, zal men zijn best doen, zich te Takoe te handhaven. Niet erg opbeurend, dunkt ons. De thans veelgenoemde prins Toean, die zich te Peking meester moet gemaakt hebben van het hoogste gezag, is de vader van prins Poe-tsjun, die bij keizerlijk edict tot troonsopvolger is uitgeroepen. Prins Poe-tsjun is aangewezen om als zoon aangenomen te worden van keizer Toeng-tsji, die in 1875 zonder nakome lingschap is gestorven de offers aau de voorouders, waaraan in het Chineesche Rijk zooveel gewicht wordt gehecht, moeten door een eigen of een aangenomen zoon gebracht worden. Kwang-su, de tegenwoordige Keizer, behoort echter tot dezelfde generatie als Toeng-tsjibij is als zoon aangenomen van den in 1861 gestorven keizer flsien-fengom echter Toeng-tsji een nakomeling en offers te verzekeren, werd bij een edict bepaald dat de eerste zoon, die Kwang-su geboren zou worden, zou aangenomen worden als zoon van keizer Toeng-tsji. Daar Kwang-su echter geen zoon heeft en ook geen nakomelingschap kan verwachten, is bij het edict van 24 Januari 1900, waarbij Poe-tsjun werd aangewezen als opvolger van Kwang-su, bepaald dat Poe-tsjun zou worden aangenomen als zoon van keizer Toeng-tsji. De verliezen der Chineezen om Tient sin bedragen reeds 7 a 8000 man. De Europeesche soldaten moesten de lijken verbranden, omdat de aanwezigheid der dooden een gevaar opleverde voor de gezondheid der stad. In Berlijn gaat het gerucht, dat de mogendheden het eens zijn geworden over de troepenzendingen naar China. Japan en Rusland zullen elk 100.000 man zendeu om Peking te bezetten, terwijl Engeland, Frankrijk en Duitsch- land elk 20.000 man leveren. De andere mogendheden, wier ver tegenwoordigers vermoord of mishandeld zijn door de Chineezen in Peking, zulleD met kleiner contingenten aan de ge meenschappelijke actie meedoen. De Duitsche keizer telegrapheerde aan den commandant van het kruiser-eska der, aan den gouverneur van Kiau-Tsjau, aan den gouverneur-generaal van Sjan- toeng en aan de onderkoningen van Nanking en Wutsjang, dat hij zich op zijn keizerlijk woord verbindt, om voor eiken, thans in Peking ingesloten vreem deling, onverschillig van welke natio naliteit, die levend aan een Duitschen of anderen vreemden autoriteit wordt uitgele verd, 1000 tael te betalen aan dengeen die de uitlevering bewerkt. Ook neemt de Keizer alle kosten op zich, welke met het overbrengen zijner belofte naar Pe king gepaard gaan. Of het nu nog wel zal baten, weten wij niet, edelmoedig vinden we het in elk geval. Het doel, dat Lord Roberts zich voor oogen heeft gesteld: het sehaakmat-zetten van De Wet, heeft hij nog niet kunnen bereiken, al heeft hij er ook vijf ver schillende colonnes op afgezonden, 't Schijnt, dat Botha en De Wet onderling gemeenschap houden en dat Botha op zijn beurt de Engelschen nu eens zal bezig houden. We kunnen in de eerste dagen belangrijke gebeurtenissen verwachten. We hebben er nu een derde troepje Boeren bijgekregen onder Yiljoen. De Engelschen dachten dezen Boer en de zijnen te Middelburg te omsingelen, maar dat lukte niet. De Engelschen slaagden niet, maar leden wel duchtige verliezen; twee wagens met lijken, luidden de berichten, zouden buiten de stad zijn gebracht. Yiljoen is naar Middelburg getrokken en hij moet verklaard hebben, dat hij de tactiek van De Wet nu ook tot de zijne zal maken. Er wordt ook melding gemaakt van een hevig gevecht te Ficksburg. De Boeren vielen het den 4en Juli aan en wel te middernscht. Het gevecht duurde maar een uur. De uitslag wordt door den Engelschen berichtgever niet gemeld,dus zal men, meenen we, aan een gunstigen uitslag voor de Boeren mogen gelooven. Uit Pretoria wordt geseind, dat men daar dagelijks verwacht het welgeslaagde einde van de operaties in den Vrijstaat tegen De Wet. Dan zal het Engelsche leger Botha aanvallen. Ons dunkt, bewijs genoeg, dat Roberts eigenlijk niet sterk genoeg is en door een paar duizend Boeren met een De Wet aan het hoofd, gedoemd is om stil te zitten. Een Engelsche macht, naar Ermelo oprukkende, werd Dinsdag met aan merkelijk verlies teruggeslagen. Nilspruit, vanwaar een goede weg naar Lijdenburg, schijnen de Boeren tot hun hoofdkwartier te maken. Kanonnen en voorraad worden er uit Machadodorp heengebracht. President Kruger heeft zijn spoorwegwaggon verlaten en zijn intrek genomen in het hotel te Waterval. Alhoewel niet rechtstreeks onder deze ru briek behoorende,laten we het onderstaande toch volgen hier, daar de oorzaak van dit voorval in Transvaal ligt. Sedert eenigen tijd heerschte er zekere spanning tusschen het 3e bataljon Glou- cesters en het 5e bataljon lersche fuseliers. De herinnering aan Nicholsonsnek was er de oorzaak van. Beide regimenten waren betrokken in dat voor de Engelschen nood lottige gevecht. Maar dat het zoo slecht afliep beweren de Ieren is de schuld van de Gloucesters, die het eerst de witte vlag hebben opgestoken. En de Glou cesters hebben niet graag, dat men hun die kleine episode in herinnering brengt. Zondag 11. vielen de Ieren een troepje Gloucesters aan, die naar het kamp te Porton terugkeerden. Zij brachten een sergeant der Gloucesters, die trachtte tusschenbeiden te komen, ernstige ver wondingen toe. Maandag had de groote slag p'aats. De Ieren drongen de barakken der Gloucesters binnen, vernielden de keu kens en sloegen de luiken stuk. Er ontstond een gevecht van man tegen man. Eerst bleef het bij vuistslagen en steenworpen, daarna zette men de bajonet op het geweer. De toestand werd ern stig. De officieren te Porton lieten ver zamelen blazen. De trompetten riepen de linie-regimeDten, de militie en de vrijwilligers bijeen. De Devons, Corn- wall's en Wales' fuseliers joegen de Ieren in hun kwartieren terug. De officieren met den degen en de revolver in de vuist hadden zich in den vechtenden hoop geworpen en dreigden de belhamels met den dood, als zij niet onmiddellijk de wapenen neerlegden. Verscheidene officieren, onder wie een majoor, werden gewond20 soldaten liggen in het hospitaal. Men meent, dat alle lersche regimenten verplaatst zullen worden. Lord Roberts seint uit Pretoria Generaal Paget heeft 3 Juli den Boe ren slag geleverd bij Kleiserfontein, in den Vrijstaat. Hij slaagde er in, hen uit een sterke stelling te verdrijven over den Leeuwkop tot Broncrifontein, waar bjj bivakkeerde. Hij vervolgde den vij and en in den namiddag van den 4en was hij bij Blauwkopje, 15 mijlen ten noord westen van Betblehem. Paget meldt, dat alle leden van de regeering van Steyn te Bethlehem zijn, dat tot de nieuwe hoofdstad is geprocla meerd, met uitzondering van den the saurier-generaal, die naar Vrede is gegaan. Men beweert, dat Steyn zelf in de ber gen is gevlucht. Dat het ook elders dezer dagen geen gewenscht wcêr is geweest voor tuinders en boeren, blijkt uit het volgende, voorkomende in een particulieren brief, geschreven uit Ransdorf, nabij Elberfeld, in Duitschland. Jongstl. Maandagavond woedde daar een vreeselijk onweder gedurende een half uur. Daarop werd het eensklaps stil, doch voor korten tijd. Toen begon on verwachts de wind op te zetten tot een storm, vergezeld van hagelbuien, die groote verwoestingen hebben aangericht. In de tuinen op de berghelling, waar tegen de stad Ransdorf is aangelegd, is alles vernield of zwaar beschadigd. Vol wassen tuinvruchten lagen met gebrokea stfngels tegen den grond of zijn geheel ontbladerd blijven staan tegen de stokken, waar zij aangeboden waren. De rijpe aardbeien lagen als moes onder de struiken. In eene daar aanwezige bloem- kweekerij zijn de ramen van de broei kassen opgenomen, weggeslingerd en natuurlijk niet ongeschonden terugge vonden. Vele boomen zijn ontworteld en vernield. Op dien hagelslag volgde een ontzet tende regenval, als een wolkbreuk, en dat is iets, waarmede op berghellingen uooit te spotten valt. Het water kwam van de hoogten bij stioomen door tuinen en alles heen, hier en daar de met vruchten beladen planten voortslepende. Te middernacht ongeveer werd de brandweer opgeroepen. Er werd hulp gevraagd aan eene boerderij in het nabijgelegen dal, waar alles onder water liep door het water, dat van boven steeds meer toestroomde, zoodat het vee in den stal tot aan den hals in het water stond, toen men er bij kwam. En de boeren hier klagen toch al,dat zij hun hooi niet droog kunnen krijgen! De verachtelijkste si aaltjes worden nog steeds bekend gemaakt en behoorlijk door getuigenverklaringen gistaafd, over het ge drag van een aantal kapiteins van sleep bootjes. Verdrinkenden werden met stokken afgeduwd, wanneer zjj niet beloofden te zullen betaleD, Esn man, die te water lag en zich aan een sleepboot vasthield, liet los, terwijl hij uitriep Ik sterf nog liever dan door zulke duivels gered te worden." De politie te Hoboken heeft een uitgebreid onderzoek geopend. De meeste sleepbootkapiteins hebben zich al in hun ware gedaante leeren kennen. Zij hebben van de Nordd. Lloyd vier millioen mark geëiacht voor het sleeploon van de „Kaiser Wilhelm der Grosse.' Op de door de directie der Nordd.Llcyd samengestelde lijeteD, komen onder de ge redde bemanningen van de verschillende schepen voor: van de „Bremen" 173, de „Saaie" 133, de fMain' 107 personen. In de gasthuizen liggen van de #Bremen" 12, van de ,Saaie" 80 en van de „Main" 8 personen. Vermist worden van de »Bre- men" 12, van de Saaie" 109, v»d de „Main' 44. Van de »Kaiser Wilhelm" schijnt Diemand gewond of vermist te zijn. Het cijfer der vermisten is dos 165. Dit is echter alléén van de bemanningen. Het Hof van Assisesvan S/abaDt heeft bij uitvoerig gemotiveerd vonnis, Sipido, die den aanslag deed op den prirB van Wales op het spoorwegstation te Brussel, vrijgesproken. Zijn invrijheid stelling werd gelast en Sipido werd tot zijn leeitijd van 21 jaar ter beschikking van de rrgeering gesteld. De andere beklaagden, van medeplichtig- he d eu opruiing beschuldigd, werden even eens vrijgesproken.

Schager Courant | 1900 | | pagina 2