PLAATSELIJK NIEUWS. Binnenlandsch Nieuws. is, volgens den heer Milner, het einddoel j der regeering. De minister van koloniën heeft Woens dag j. 1. in gelijken geest in het Engelsche parlement gesproken. De heerChamberlain meende, dat de ontneming van het stem recht voor het leven een niet te zware straf voor de rebellen zou zijn. De regee ring koesterde evenwel geen gevoelens van wraakneming, daarom zou zij tevreden zjjn met eene ontneming van het stemrecht voor den tijd van vijf jaar. In die jaren zou dan de Boerenbevolking tot de overtuiging kunnen komen, dat haar verzet tegeo de Engelsche kroon eene groote fout is geweest. Is eenmaal de verdeeldheid tusschen de beide rassen weggenomen, dan zullen de Boeren zich schikken in den stand van zaken. Ten slotte zou dan aan de kolonie het zelfbestuur worden gegeven, zooals thans Canada en Australië bezitten. Oranje-Vrijstaat en Transvaal zullen, volgens de plannen van den heer Cham- berlain, eerst eenigen tijd met een ketting aan het been moeten loopen, voordat zij zich weer vrij mogen bewegen. De beide Boerenrepublieken zullen ingelijfd worden en haar zal geen staat kundige onafhankelijkheid worden gelaten. Een militair bestuur zal voor onbepaalden tijd worden ingesteld. Eerst wanneer de bevolking heeft leeren gehoorzamen, zal een burgerlijk stelsel worden ingevoerd. De Boeren weten nu, wat zij van de toekomst hebben te verwachten. Geen wonder, dat ze zich nog volstrekt niet genegen vertoonen, om dat gezegend bestuur deelachtig te worden. Vooral nu het eenigszins in „het Oosten daghet", zullen ze den strijd zoolang mogelijk trachten vol te houden. Hoe langer toch de Boeren het uit houden, hoe meer kans er is, dat de Engelschen genoodzaakt zullen zijn, eervolle vredes-voorwaarden aan te bieden. Chamberlain gaf als zijne meening in het parlement te kennen, dat de oorlog, of zelfs de guerilla, niet lang meer zal duren, 't Is voor de positie voor den minister zeker te wenscben, want de toestand van Engeland wordt langzamer hand onhoudbaar en belachelijk. Belache lijk! omdat 20 luitenant-generaals met 250.000 man niet in staat zijn een handjevol Boeren ten onder te brengen onhoudbaar! daar de geheele rijksverde diging uitsluitend is opgedragen aan de vloot, terwijl eigenbelang en prestige tevens gebiedend eischen, dat een leger Europeeache soldaten voor China beschik baar zou zijn. Komen er nu nog verwikkelingen met andere mogendheden bij, dan zit hot Britsche reuzenrijk geheel in zak en assche, en dat door den leeuwenmoed van eenige duizendtallen landbouwers en dorpelingen, die voor hunne vrijheid en onafhankelijkheid strijden. Een der voor naamste oorzaken, die tot moeilijkheden aanleiding kan geven, is de onderlinge naijver in China. Deze is al reeds de oor zaak, dat tot heden voor de operaties nog geen algemeen hoofd is aangewezen. De in Zuid-Afrika gebleken onbe kwaamheid maakt, dat men de leiding te land aan geen Engelsch generaal durft toevertrouwen. Frankrijk wenscht niet aan de spits te staan, terwijl Duitschland gaarne zijne rechten op Rusland wil overdragen. Engeland en Amerika willen evenwel geen Rus als aanvoerder en Rusland maakt op zijne beurt bezwaar tegen een Japansch generalissimus. De tegenwerking van Engeland wekt het ongenoegen der Russische regeerings- personen op. Rusland is reeds begonnen op eigen gezag maatregelen voor de toekomst te nemen. Zoo hebben de Russen het geheele verkeerswezen tusschen Takoe en Tientsin onder hun contróle genomen en reeds plannen beraamd om ook het transport tot Peking te regelen. Admiraal Seymour heett wel verzet tegen Rusland's eigen machtig optreden aangeteekend, maar hem ontbreekt de macht om kracht aan woorden te paren. Het is onder deze omstandigheden een geluk voor de achterdochtigebondgenooten, dat het half milliardChineezen nog geen ern stige tegenstander is. Wanneer de geslepen diplomaten een derChineesche spreekwoor den in toepassing brengen, dat zegt„Men maakt de sabels van den vijand stomp door er goud op te strooien," dan zullen er van de mandarijnen en onderkoningen verscheidenen zijn, die óf de wapens tegen de barbaren niet zullen opvatten, bf het zwaard weder spoedig in de vergulde scheede zullen laten glijden. Omkooperij, gepaard met een heiligen eerbied voor rijkdom, is den Chinees als van nature aangeboren. Deze ondeugd, waarmee groot en klein besmet is, is de hoofdoorzaak, dat leger en vloot in een deerniswaar- digen toestand verkeeren. Men heeft moderne kanonnen, doch zonder sluit stukken, waardoor het wapen nutteloos is. De gelden daarvoor werden door een regeeringsambtenaar in den zak gestoken. Men weet de inspectie der geleverde wapens tegen zooveel duizend taels af te koopen, hoewel het den inspecteur daar door bekend is, dat de geleverde kanonnen niet in orde zijn.DeChineesche gouverneurs of generaa's zijn verplicht, om een 20.000 man onder de wapens te hebben, waarvoor zij steeds soldij en voedinggeld ontvangen. Deze manschappen zijn er echter lang niet, soms niet eens de helft, zoodat zij de voor de ontbrekenden bestemde gelden eenvoudig opstrijken. De inspectie wordt opnieuw afgekocht en de superieur deelt met zjjn onder geschikten het gesloten geld. Men heeft admiraals en zee-officieren, die nimmer een voet op het dek hebben gezet, doch die zich die winstgevende posities door een koopsom van de hoogste autoriteiten hebben weten te verschaffen. Elk poogt in den kortst mogelijken tijd zooveel bijeen te schrapen, dat hij voor de toekomst geborgen is. Hij weet, dat de menigte hem, ter wille van zijn rijkdom, alle ongerechtigheden kwijt scheldt. Die onzalige strijd om macht, aanzien en rijkdom heeft al menigen staat vleugellam geslagen. Wij aan schouwen het thans weer in den Zuid- Amerikaanschen staat Columbia. Daar dingen een paar generaals naar den presidentszetel, of liever,poogt de een den ander te verdrijven. De beste krachten worden in zoo'n worsteling om het gezag, aan persoonlijke ijdelbeid en hebzucht opgeofferd. Wee het volk, dat macht boven recht, rijkdom boven kennis en karakter atelt, het is opge- teekend om door het vergif zijner ondeugden een jammervol einde te vinden. Schagen, 28 Juli 1900. Uitspraak der Htrafzit- ting van het KANTONGERECHT. Donderdag 26 Juli 1900. 8. Z., Heer Hugowaard. Rijden met honden zonder muilkorf, 50 cent. M. M., Callantsoog. Dronkenschap, 3 gld., re»p. 2 dagen hechtenis. H. K., idem idem. D. B., Callantsoog, Dronkenschap, 5 gld., resp. 3 dagen. D. v. S., Helder. Draf rijden met paard in Schagen op een dag, dat zulks verboden was, 1 gld., resp. 1 dag. C. B., Callantsoog. Laten loopen van eene koe op eens anders land, 3 gld., resp. 2 dagen. H. V., Schagen. Los laten loopen van een hond, 1 gld., resp. 1 dag, S. L., Anna Paulowna. Dronkenschap. 1 gld resp. 1 dag. W. K., Schagen. Dronkenschap. 5 gld., resp. 3 dagen. G. M., Schagen. Dronkenschap. 1 gld., resp. 1 dag. J. G. en A. K,, Noord-Scharwoude. Dronkenschap. 1 gld., resp. 1 dag. M. K., Schagen, idem, F. K. Oude Niedorp. Loopen langs den tramweg, 1 gld., resp. 1 dag. C. S., Aartswoud. Rijden met rijwiel zonder lantaarn, 1 gld., resp. 1 dag. P. de W., 't Zand, gem. Zijpe. Laten loopen van ganzen op eens anders hooiland, 3 gld., resp. 2 dagen. C. B., Nieuwesluis. Nachtrumoer, 3 dagen hechtenis. idem Dronkenschap, 3 gld., resp. 2 dgn. J. B., Schagen. Rijden met honden zonder muilkorf, 50 cent boete. J. L., Anna Paulowna. Visschen in gesloten tijd. 3 gld., resp. 2 dagen. idem. Yisschen in eens anders visch- water, 3 gld., resp. 2 dagen. J. T., Schagen. Rijden op een hon denwagen, 1 gld., resp. 1 dag. J. B., Kalverdijk. Los laten loopen van een hond, 3 gld., resp. 2 dagen. S. V., Oudcarspel. Dronkenschap, 2 gld., resp. 1 dag. P. V., Barsingerhorn. Zitten op een hondenkar, 1 gld., resp. 1 dag. Onze vroegere plaatsge- noot de heer W. Ploeger,thans onderwijzer te Amsterdam, heeft met goed gevolg het examen voor de Hoofdacte afgelegd. Met gunstig gevolg is te Amsterdam het eind-examen Hoo- gere burgerschool met 5-jarigen cursus af gelegd door den heer M. Schenk. Yolgens het Wielerblad de Kampioen zal er op Zondag 5 Augustus a. s. in onze gemeente een polo wedstrijd worden gehouden op rijwielen. Naar verluid, zullen nog meer Wielerfeesten dien dag volgen. Eene bijzondere reden tot tevredenheid hadden de verkoopers Donderdag zeker niet. Bij een grooten aanvoer van vette koeien, was de markt stug. De koopers namen den tijd, wat altijd een trekkenden handel geeft. In vette schapen bleef de prijs dalende. Het is voor vele expediteurs thans een waagstuk, geslacht vee naar Londen te zenden. Het is ons bekend, dat in de jongste week heel wat vleesch te Londen werd afgekeurd, omdat het niet meer aan de eischen der keurmeesters voldeed. Magere schapen noteerden ook al flauw en lammeren waren vrijwel on verkoopbaar. De boeren zijn bang om bij deze droogte meer vee in de wei te brengen. Er is nu al bijna gebrek aan gras. Vette varkens blijven vrijwel bij den prijs. In boter was eene aanmer kelijke prijsverhooging. Bij deze hitte is het bijna onmogelijk de waar goed opgemaakt aan de markt te brengen. Wat er komt, vindt dus grage koopers. De inentingen tegen vlekziekte beginnen al meer en meer de belangstelling te wekken. Dage lijks worden thans eenige dieren met serum ingespoten. De werkzaamheden van onzen plaatsvervaDgenden districts veearts bepalen zich reeds niet meer tot onze gemeente met hare omgeving, ook in de provincie Utrecht heeft hij met toestemming van den districts-veearts aldaar, reeds op enkele dikhuidigen de kunstbewerking verricht. Daar de harddraverijen te Parijs gelijk met de harddra verij alhier vallen, zal de onze, die 11 September zou worden gehouden, tot lateren datum worden uitgesteld. Het bestuur komt heden, Zaterdag avond, bij elkaar, om den nieuwen datum vast te stellen. Op Donderdag 9 Augus tus zullen eenige Katholieken uit onze gemeente, in aansluiting met Katholieken uit anderp parochiën, in processie naar Den Briel trekken, om daar den dood der martelaren te gedenken. De tiendrechten v a n 30 perceelen land in de Zijpe, groot 72.37.60 H. A., door den Notaris Vrijburg aldaar verkocht, zijn gekocht door den heer C. Huibers alhier, voor 121 gulden. In plaats van wijlen den beer C. Franken is Vrijdag 27 Juli door de directie der H. S. M. als besteller van vrachtgoederen aangesteld de heer C. Brammer. Het huis met erf en tuin aan Het Zand, gem. Zijpe, door den Notaris Vrijburg aldaar geveild, is gekocht door den heer A. H. Vogelzang te Het Zand voor 1020 gld. De 2e prijs in de Haarlem- sche loterij, een vigilante, bespannen met paard, is gevallen onder de loten van den heer A. H. Vogelzang te ®t Zand, op dat van T. D. Meijer aldaar. Heer Hugowaard. Het schoolfeest der kinderen van school No. 2, den 25 gehouden, is gevierd met een rijtoer naar Schoorl, alwaar de kinderen zich als altijd op de duinen in het mulle zand kostelijk vermaakten. Heer Hugowaard. II e t polderbestuur heeft den 25sten bij publieke aanbesteding de levering van machine-olie a f 14.en poetskatoen a f34.aan Sabel te Zaandam gegund; Raapolie a f 16.50, Reuzel a t 51. kaarsen a f 17.en petroleum a f 15.06 alles aan Holzmuller te Alkmaar, en paarden vet a f 12.aan Van Ramen te de Rijp. De commissie tot expo- seeren van de Nederlandsche paardenras sen op de Tentoonstelling te Parijs, heeft bij den heer H. Waiboer te Winkel een fokmerrie aangekocht. De heer W. ontving voor het paard de ronde som van f 750. Onze Koningin. Sinds enkele weken wordt ons van vele zijden medegedeeld, dat H. M de Koningin op Haren komenden verjaardag van Haar aanstaand huwelijk aan Haar volk het bericht zal mededeelen, en den naam van den bruidegom werd ons ge noemd. Het zal het geheele volk van Neder land verheugen als wat ons ter oore komt, waar blijkt te zijn. Wij achten het echter onbescheiden, den naam te noemen, die ons ter oore kwam, daar aan H. M. het voorrecht moet gelaten worden Haar onderdanen dien mede te deelen. (Hdbld.) Werkstaking en Spaar bank. Wij worden, zegt de N. R. Crt., in staat gesteld, een opgave te doen der totaal-inlagen en terugbetalingen bij de Spaarbank te ROTTERDAM, gedurende de drie weken der jongste werkstaking, vergeleken met die over de eerste drie weken van Juli 1899. De cijfers zijn als volgt Inlagen. 1899 1900 3— 8 Juli f 85.769.37 2— 7 Juli f 76 391.71 10—15 66 160 73 9—14 53.127.38 17—22 54 501.58 16—21 40.661.44 f206.431.68 f 170.180.53 Terugbetalingen. 1899. 1900 3— 8 Juli f *86 104 85 2— 7 Juli t 103.263.12 10—15 3b 716 06 9—14 59 837.18 17-22 66.55286 16—21 71.587.58 f 179.373.77 f 234 687 88 Vrijdagmorgen, ten half acht, werd in de Boompjes, nabij de Pottebakkerssteeg, te ROTTERDAM, de bootwerker J. L. Vreeswijk, oud 29 jaar, wonende in de Rubenstraat te Kralingen, door een ander met een mes achter het rechteroor ernstig gestoken, betgeen veel bloedverlies tengevolge had. De verwonde is per brancard naar een ziekenhuis ge bracht. De dader werd gearresteerd. De justitie stelde onmiddellijk een onder zoek in. De dader, de bootwerker P. Grooten- boer genaamd, was smoordronken. Nadat hij eerst met verschillende andere personen ruzie had gezocht, kwam hij te staan tegenover Vreeswijk, dien hij met een knipmes de verwonding toe bracht. De dader was zóó dronken, dat hij eerst dien middag ten 2 uur, na ont nuchtering, in verhoor genomen kon worden. Hij bekende den aanslag gepleegd te hebben. De toestand van het slachtoffer is levensgevaarlijk. Royaal. In de gemeente W., nabij VEENDAM, vonden een paar meisjes een gouden dameshorloge. De eigenares werd opge spoord en het horloge daar weer bezorgd. De kinderen kregen, dus meldt de N. Gr. Ct., tot belooning ieder2 halve centen. Het bouwen van het marktgebouw te W inliel is bij inschrij ving gegund aan den heer C. Korver, timmerman aldaar, voor f 1474. Revue vandeVisschers- vloot op de Zuiderzee. De commissie voor de Zuiderzeevis- schers-revue op 3 Augustus deelt in baar kennisgeving aan de visschers onder meer moe, dat een terrein wordt afgebakend, dat rechthoekig 3000 M. lang bij 1800 M. breed is. De ligging in de lengte is van de ton van het Muiderzand om de W.t Z. tot nabij fort Pampus, de richting in de breedte is van de ton van het Muiderzand om de N.t.W., welke lijn meest op Uitdam uitloopt. Behalve door de ton van het Muiderzand, wordt het terrein nog afgebakend door vijf roode spiertonnen met vlaggetjes. Op dit terrein worden de visschers in 11 lange rijen gelegen. De richting der rijen is van O.t.N. tot W.t.Z. In elke rij liggen de noodige bakens met borden, welke genummerd zijn van 1 af, om de Noord beginnende, en die met de merken van de visschers zijn beschilderd. De borden zijn alle zwart, behalve de borden aan het begin en op het einde van de even rijen, die wit zijn. De stelen der bakens zijn in de oneven rijen zwart en in de even rijen wit. Tot aanduiding van de nommers der rijen zijn de bakens op de hoeken der rijen nog gemerkt met I, II enz. tot en met XI, eveneens om de Noord beginnende. Lijn XI is dus het zuidelijkste en loopt het dichtst langs de lijn Muiderzand-Pampus. Uit deze kennisgeving blijkt voorts dat er deelnemen uit: Wieringen 70 botters, Medemblik 30 botters, Enk huizen 10 botters, Marken 80 botters, Hoorn 15 botters, Urk 70 botters, Monnikendam 6 botters, Volendam 200 botters, Ransdorp 10 botters, Elburg 30 botters, Kampen 26 botters, Broek in Waterland en Oostzaan te zamen 9 botters, Bovenkarspel 10 botters, Vollenhoven 70 botters, Harderwijk 15 botters, Bunschoten 100 botters, Huizen 130 botters, Muiden 7 botters, Stavoren 60 botters, De Lemmer 60 botters. De 5 visschers, die aangewezen zijn om hun bedrijf aan H.M. de Koningin te toonen, zullen liggen in rij 1. Dezen schepen wordt verzocht de oranjevlag in top te voeren. Er wordt verzocht zooveel mogelijk in de rijen te komen,opdat H. M. de Koningin desgewenscht tus schen de rijen botters kan doorstoomen. Steeds meer visschers melden zich aan nu ook de leden van den „Bond" te Westerland op Wieringen, die eerst niet zouden meewerken. Drie flinke muziekkorpsen (uit gemeen ten, welker visschers aan de revue deel nemen) zullen de feestelijkheden opluiste ren, en wel: Het fanfarekorps te Broek in Waterland (Uitdam)Edam's fanfare korps (Volendam) en het Harmonie gezelschap van Wieringen. Naar men verneemt, wordt aan het ministerie van Binnenlandsche Zaken de laatste hand gelegd aan de nieuwe armenwet en mag men de indiening in het najaar verwachten. J a c h t-o v e r t r e d i n g e n. In 1899 zijn in de provincie GELDERLAND 1010 overtredingen der jachtwet gecon stateerd Wat de concurrentie al niet doet! De Staatspoor heeft den prijs voor een retour 3de klasse van Amsterdam naar Rotterdam voor reizigers, die des Zondags gaan en des Maandags terugreizen, ge bracht op f 1.50. De prijs voor een gewoon retourkaartje is f 2.60. Zal de Hollandsche Spoor het voor beeld van de Staatsspoor nu volgen f Voor de Vereeniging van Veeteelt, Land- en Tuinbouw te WA TERGRAAFSMEER zijn aangekocht in Drente ongeveer 70 bunder heidevelden, welke in den hertst in exploitatie gebracht zullen worden. Er zal een gedeelte ont gonnen worden voor Land- en Tuinbouw, Boschbouw en Ooftbouw,en bij geschiktheid een gedeelte voor Veeteelt, waaraan een boel werk is om reden de grond geheel woest ligt en geheel ingekaveld moet worden en overal slooten en tochten gegraven moeten worden. Niet alleen menschen, maar ook dieren hebben last van de kolossale warmte. Kippen, die overigens nogal wat warmte kunnen verdragen, lijden er nu toch ook onder, wat niet gunstig werkt op de eierproductie. Men dient daarom niet alleen te zorgen voor frisch, ja koud drinkwatermaar het verdient ook alle aanbeveling, om hokken en rennen eiken dag met koud water te besprenkelen. Ramp te DEN HELDER. Bij den uitgever K. Ie Cointre te Middelburg zal verschijnen een schets uit het volksleven, getiteldEene Werkstaking, van de hand van ds. C. van Koetsveld Ez. te Goes, vooraf gegaan door een Korte b e s c h r ïj- vingvan de ramp te Helder. De netto-opbrengst dezer uitgave zal bestemd worden voor de qngelukkigen, die getroffen zijn bij de vreeselijke ramp op 13 Juli jl. te Helder voorgevallen, waarbij 5 personen gedood en 9 zwaar ot minder ernstig verwond werden. Marktbericht van Lufjetcinket ran 26 Juli 1900. Aanvoer394 manden en zakken aardappelen, als; 330 zakken en manden groote muizen f 0 75 a f 0 90. 3 idem kleine muizen f 0.35 a f 0 45. 41 idem graafjes f0 90 a f 1.10. 20 idem blauwe aardappelen a f 0 75 15 pond roode aalbessen f 0.06* per pond. 7200 slaboonen f 0.35 per 1000. Veiling door „M'ieutv Lenen" aan het station Noord Scharwoude. 25 Juli. Aanvoer slechts even 200 halve H.L. De lage prijzen der voorgaande markten, veroorzaakt door de mindere graagte in het Buitenland, hielden blijkbaar de landbouwers terng van de veiling. Sommigen staakten 't rooien, anderen gingen elderg, b.v. naar Medemblik, ter markt. Woensdag waren de prijzen iets beter. Groote mnizen f 0.70 a f 0.90. Graafjes f 0.75. 27 Jnli. Aanvoer 250 halve H L. Groote mnisen f 0.75 a f 0 95. Kleine mnizen f 0.40 a f 0 60. Graafjes f 0.70 a f 0.80 Slaboonen f 0.40 a f 0 50 per 1000. „Be 1T esterltoggebij het Sta tion Bibeldijk-Beikhout. Aangevoerd 24 Juli: 500 zakken en manden groote muizen f 0 80 a t 1.20. 20 idem kleine mni zen f 0 30 a f 0 40 per halve H L. Wortelen f 1 75 per 100 bos. 26 Juli: 475 zakken en manden groote n^uizen f 0.75 a f 1.10 per halve II L. Wortelen f 1.75 per 100 bos. Groentenmarkt te Sinf Panera». Dinsdag 23 Jnli: 284 manden aardappelen f 0 35 a f 0 75 per 171/, K.G. 58500 slaboonen 0 35 a 0.40 1000. 6 partijen bloemkoolen 3.25 a 7.25 100. Woensdag 24 Jnli 338 manden aardappelen f 0.50 a 1 0.75 per 17'/s K.G. 51500 slaboonen 0.35 a „0 40 1000. 5 partijen bloemkoolen„ 3.50 a 4.50 100. Donderdag 25 Jnli 338 manden aardappelen f 0 40 a (0 80 per 17'/jK.G. 29500 slaboonen 0.40 a 0.45 1000. 2 part. bloemkoolen 3.a 4.100. Vrijdag 26 Jnli. 393 manden aardappelen f 0.50 a 10,85 per 17y2 K.G. 5 part. bloemkoolen 2 90 a 4.75 100 77000 Blaboonen 0 40 1000. 1300 sngboonen „0 50 1000. Te Broeit op Langend(jk was de aanvoer als volgt: Dinsdag 23 Jnli: 215 manden aardappelen f 0.55 a f 0.85 per 17'/j K.G. 19000 bos wortelen 0.85 a 2.80 100 bos. 24400 bloemkoolen 5.00 a 10.100. 2384 roode kooien f 13.a f 16. Woensdag 24 Juli 204 manden aardappelen f 0 35 a f 0.80 per 171/, K.G. 14350 bos wortelen „1.30 a „2.20 100 bos. 36000 bloemkoolen f5.af 10.50 100. 2271 roode kooien f 9 a f 15. Donderdag 25 Juli. 212 manden aardappelen f 0.40 a f 0.80 per'/j K.G. 4750 bos wortelen 1.00 a 1 80 per 100 bos. 31000 bloemkoolen 610.50 per 100. 1135 roode kooien „12 a 13.per 100. Vrijdag 26 JhH. 50 manden aardappelon f 0.50 a f 0 65 per 17'/]K.G. 42300 bloemkoolen 4.a 8.per 100 25600 bos wortelen 0.90 a 1.80 per 100 bos. 6720 roode kooien 10 50 a 14 50 100. CHliN A. Over de Chineesche quaestie is al heel weinig meê te deelen. De krijgsbedrijven schjjnen zoowat te rusten eu dat zal zoo lang wel duren totdat de vereenigde mogendheden op Peking zullen losgaan. De Chineesche regeering, zoo we daar nog van kunnen spreken, schijnt dien opmarsch zooveel mogelijk te willen ver tragen, door steeds de mogendheden te paaien met berichtende gezanten zijn gezond en wel, maar gaat niet verder, want dat heeft bepaald een moordtooneel ten gevolge. Bovendien zendt de Chineesche regee ring allerlei verzoeken om interventie. Frankrijk, Amerika, Duitschland en En geland zjjn reeds aangesproken. Men is zeker bezig, de zoogenaamde eensgezind heid der mogendheden te verbreken. Van die pogingen, om verdeeldheid te wekken, wordt vooral Li-Hoeng- Tsjang verdacht gehouden, die met aller lei schoone belotten de regeeringen tracht te paaien, 't 9chijnt, dat Li-Hoeng-Tsjang in Sjaughai zorgvuldig wordt opgepast, hij moet het tenminste niet kunnen verlaten. Li-Hoeng-Tsjang zegt, dat de keizer lijke regeering bereid is, de vreemdelin gen te Peking een vrijgeleide naar Tient sin te geven, mits de mogendheden over eenkomen, niet naar Peking op te rukken, en verder aannemen om te onderhandelen tot herstel van de vriend schappelijke betrekkingen tusschen China en Europade consuls te Sjanghai hebben Li gezegd, dat geen vriendschap pelijke onderhandelingen mogelijk zijn, tenzij het behoud van de vreemdelingen te Peking volstrekt vaststaat. Volgens den correspondent der Daily Mail te Sjanghai is de goede uitwerking van de nederlaag der Chineezen te Tientsin reeds uitgewischt door den naijver tusschen de bondgenooten te Tientsin, De bevelheb bers volgen geen gemeenschappelijk plan van veldtocht,maar elk treedt eigenhandig op. Ook hebben de bondgenooten geen verkennersdienst, zoodat zij onkundig blijven van de sterkte en de bewegingen van den vijand. De Times verneemt uit Tientsin, van 17 deaerOp een bijeenkomst van de vlootvoogden te Takoe, is bij meerder heid van stemmen besloten, aan Rusland het beheer op te dragen van den spoor weg van Tongkoe (tegenover Takoe naar Tientsin. De Engelsche en Amerikaan- sche vlootvoogden lieten aanteekenen, dat z ij tegengestemd hadden. Daar begint de verdeeldheid reeds, die ook niet minder er op is geworden door het volgens Engelsche berichten brutaal optreden van Rusland, dat reeds het be heer van den spoorweg tusschen Tientsin eD Takoe op zich heeft genomen. De andere mogendheden schijnen daar geen bezwaar in te zien en Japan houdt zich de laatste dagen wat apart, om welke reden is nog niet bekend, zoodat Enge land feitelijk geheel onmachtig is, eenigen invloed te doen gelden. Rusland volgt als steeds met kracht een afgewerkt pro gram, trouw bijgestaan door Frankrijk. De regeering der Vereenigde Staten heeft beslist het Chineesche voorstel ge-

Schager Courant | 1900 | | pagina 2