Donderdag 23 Augustus 1900. 44ste Jaargang 2flo. 3550. Van achter de Postale Schermen. m «ered. hm. br^d, ..t den BIJVOEGSEL. Binnenlandsch Nieuws. Burgerlijke Stand. .1. K. PLAATSELIJK NIEUWS. TRANSVAAL. CHINA. fc vaart niet zal loop6n. Langzaam, maar zeiter Te BENNEKOM is de blik-1 zullen de hulpkantoren van eenige betee- gem geslagen in een boom, staande naast kenis verdwijnen, als wij niet voortdurend h h bewoond door 8. Scboonderbeek. blijven pleiten ook voor de belangen van de dorpsbewoners en blijven vragen om Uet vuur trof naam het huis, en nam recht, ook voor hen, die niet zoozeer met zijn weg door het varkenshok, waar vijf aardsche goederen gezegend zijn, om hunne j varkens werden gedood. In het achterbuis - kinderen eene opvoeding te geven die her dë twee gi.iten gewond. Het andere zege te bevechten. Ons daarzjn ishetbewjjs grond toe ai. Het huis was verzekerd. dat wij in staat zijn haar beho'oren onze ,je inboedel gedeeltelijk betrekking te vervuilen- Hierop enophet i gewonden. Londen, 18 Augustus. De Daily Ex- press verneemt uit Lourengo-Marques, Ingeschreven van 1821 Ang. 1900. dat er volgens berichten uit Boerenbron grooten slag geleverd In „De Plattelandspost",maandblad gewijd aan de belangen der brievengaarders en andere lagere ambtenaren bij de Posterijen in Nederland, ontmoetten wjj een artikel, onderteekend 8., onder 't motto EEN DREIGEND GEVAAR, waarin, naar aanleiding van de geopperde mogelijkheid om de dorps-brievengaarders door postdirecteuren te vervangen.de volgende interessante beschouwing wordt gegeven. Wij lezen daar aldus In de eerste plaats dient uitgemaakt, waar een plattelands-gemeente meer aan heeft, aan een post-, of aan een hulpkantoor, en aan een Directeur of aan een brievengaarder. Me dunkt, die oplossing is niet moeilijk. Op elk hulpkantoor kan het publiek terecht voor alle zaken den postdienst rakende, gedurende den geheelen diensttijd dat het kantoor geopend is. Zoo gauw is echter niet het hulpkantoor vervangen door een postkantoor, of basta is het hiermee. Ook de miniatuur-postkantoortjes nemen dat air aan van heel voornaam te zijn en weigert men na drie uur iets te doen aan kwitantie- of postwisselzaken. Wee dan den land bouwer, die één of anderhalf uur is komen loopen om zijn geld te storten ot te ont vangen. Zooals de zaken tot op heden staan, wordt de brievengaarder zoo mogelijk benoemd uit die ingezetenen, die voldoenden waarborg bieden de noodige capaciteiten te bezitten en vertrouwd en soliede zijn. Zoo'n ingezetene is in den regel daar geboren en met zijne mede-ingezetenen opgegroeid en slechts zeer zeldzaam zal hij verplaatsing aanvragen. Hij hoopt in die gemeente zijn brood te blijven verdienen en er te sterven. Die omstandigheden brengen het met zich mede, dat de brievengaarder vertrouwd is met alle toestanden en zaken, en ook van de ingezetenen de vertrouwde is en blijft, De klerk echter, die tot Directeur benoemd wordt in onze negorijen, is met recht een vreemde eend in de bijt, een eend, die in dit water wel tijdelijk is neergestreken, maar die al weer uitziet of er geeD poeltje of moerasje is, waar meer kroos of vettere slakjes zijn te vinden, en zoodoende wordt hi) daar geen burger en het publiek, waar wij ambtenaren en ambtenaartjes allen door bestaan, ziet dit zeer goed in en schenkt hem niet dat onbeperkte vertrouwen, zooals wij dat bezitten. Men voelt zich met zoo'n grooten en geleerden mijnheer niet op z'n gemak.-De tweede vraag, die wij te stellen hebben, is deze; Is het in het ünantiëel belang van het Rijk, in casu van de belas tingbetalende ingezetenen, successievelijk de hulpkantoren op te doeken, om deze door postkantoortjes te vervangen? Ook die vraag is niet moeilijk te beantwoorden. Om een juist overzicht te geven, dienen wij na te gaan, wat een postkantoor met een Directeur en wat een hulpkantoor met een brievengaarder kost. Natuurlijk kun nen we dit niet officieel napluizen, maar moeten wi) er een slag in slaan. Het hulpkantoor zelf kost aanhetRijk Nihil De brievengaarder t 700.- Drie postboden kosten 1500.— Abonnement Kantoorbe hoeften kost 20.— 12220.- Voor een postkantoor wordt de rekening even anders. Het gemeentebestuur wordt in den regel verzocht een gebouw te stichten, hetwelk de administratie huurt tegen 5 a 6 pet. van den kostenden prijs. Steller, wij de aannemingsom op f5000.— (zeker niet hoog berekend), dan betaalt het Rijk aan huur f 250. den Directeur 1600.— cc de 3 postboden nu gemetamorphoseerd in bestellers 1800.— en komen hierbij de kosten van vuur, licht, schoonhouden en kantoorbe hoeften a n 200.— f3850.- De rang van een Directeur is hooger dan die van den brievengaarder en daarom kan niet gevergd worden,dat zoo'n titularis zoowat nacht en dag, èn Zondag èn in de week onafgebroken in functie is, dat hij persoonlijk zijne stempels schoonmaakt, telegrambladen, ontvangbewijzen en enveloppen stempelt, enz., enz. Het personeel dient dan uitgebreid, en zoo ziet men dan ook meestal, dat nevens den Directeur benoemd wordt een klerk, adsistent, kantoorknecht of besteller, in allen gevalle iemand die ook een f500 verdient, makende met de hier bovengenoemde f 3850.— plus f 500.— is f 4350.-. Zooals men ziet worden de onkosten het dubbele, terwijl de zuivere ontvangst geen centime meer be draagt, want werkelijk, geen enkel dorps bewoner is zoo dwaas extra postzegels te koopeu of onnoodig te telegrapheeren, louter om het genoegen te smaken, de postinrich- ting ten zijnent te doen rendeeren. Thans rest ons nog te onderzoeken, of er voor den klerk wel werkelijk van verbetering van positie sprake is, als hij een groote, florissante stad verlaat en een leven vol afwisseling en conversatie vaarwel zegt, en dat gaat ruilen met een dorp, waar hij als het ware opgesloten zit zonder familie, ken nissen en vrienden, en een leven krijgt zoo gelijkvormig en eentonig, dat alleen zij, die in zulk eene omgeving zijn opgegroeid, er aarden kunnen. Het eenige mooie is de titel. Maar och, dat is ook slechts denkbeeldig. Het publiek heeft du eenmaal geen verstand van de verschillende rangen en zal den Directeur evengoed als den brievengaarder „de post" noemen, en den brievengaarder van het naaste dorp evengoed tituleeren met den graad van Postdirecteur. Wisten die heeren eens goed, wat bezwaren het bezit van schoolgaande kinderen voor den dorpsbewoner met zich brengt-, konden zij zch indenken, dat op zeer vele dorpen geen brood, geen bier, of wat ook voor geld op Zondag te krijgen is, dan zouden zi) ons het baantje van brievengaarder niet misgunnen, maar zelf blijven waar men was. Denkt nu niet, collega's, dat het gevaar, hetwelk ik op het oog Theb, alleen in mijne vartoskücg bestaat en dat het zulk een vorenstaande ieder machthebbende te wijzen, acht ik den plicht van allen. Omtrent den aanval op 1 den Koepel van BLARICUM wordt nog i Trans valia. I gemeld: Een rooversvolk noemt men de Britten, De beide neven Baas, de raddraaiers 't Is zonde om dit ed'le volk van de Huizer schnkbende, zijn gevan- Ik, die dien laster ga weerleggen, keljjk nsar Amsterdam gevoerd. erder Ben zeker wel uw aller tolk. zijn nog een 7-tal arrestaties gedaan, Van roof- en hebzucht gansch geen sprake, doch allen te arresteeren, die mede Wie, die er ooit op beeft gelet, Wat volk wil beter dac de Britten Zich onderwerpen aan De Wet. schuldig zijn, zal wel zeer moeilijk wezen. Wij meldden, dat aan de plundering van den koepel slechts enkele Huizere deelnamen, dit is onjuist, want daaraan Anna Panlownn, 21 Aug. waren zeker een 100-tal man „werk- Bij het on weder van gisteren is in de Zaam". Aan de resultaten is dat ook wel weide van den heer Smit, aan de Molen- te ziengeen tafel, geen stoel, geen vaart, een schaap door den bliksem ge- i pendule is heel gebleven. Vele Huizers dood. beroemen er zich op, mede te hebben ge- Den 15 October a. s. is d e daan en een der nieuwsgierigen, die het heer A. Eriks 25 jaar burgemeester der vernielingswerk ging aanschouwen,hoorde een Huizer zeggen „dat het hem speet den stal niet in brand te hebben gestO' Geboren Paul Piet, z. v. 8. J. P. Langenegger en T. Vader. GehuwdS. G. de Lange en V. Oosterman. Ondertrouwd en Overleden Geene. Behagen, 22 Augustus 1900. In den proeftnin, ver bonden aan onze Landbouwschool, staat een zonnebloem, waaraan de eerste bloem zich op een hoogte van 2 85 M. boven den beganen grond ontwikkelt. Zulk een hoogie wordt in ons land zelden door eene éénjarige plant op den kouden grond bereikt. Op het concert, te geven door een grooten slag geleverd is tusschen Middelburg en Pretoria. De Boeren moe ten zeven kanonnen genomen, en de Engelschen Middelburg ontruimd hebben. Naar de Standard uit Twijfelaar ver neemt hebben een groot aantal Boeren, i die zich onderworpen badden, de wapens weer opgevat. Kaapstad, 19 Aug. De Wet gebluikte een eisch tot overgave als voorwendsel om de sterkte te weten te komen van de onder Baden Powell op Commandonek liggende Engelsche bezetting. Hij vernam daardoor, dat zij zeer sterk was en zette vervolgens zijn marsch naar het Noorden voort, gevolgd door Baden Powell. De Boeren trokken, na door Carrington te Malmani verslagen te zijn, naar Buf- Sehagen's Harmonie- i felshoek terug, waar zij een sterke stelling kapel, onder directie van den heer bezetten, waaruit zij door kolonel Errol, L. A. Schouten, op Zondag 26 Aug. 1900, die hen vervolgde, verdreven werden, in den tuin van den heer Broersma, zal Pretoria, 20 Aug. Hamilton's colonne het volgende programma worden afgewerkt: i bezette den 17en Olipbantsnek in de gemeente Petten. Voor de betrekking van molenaar in den watermolen van den ken- die *aa van heat en dat was gauw polder Valk koos, hadden zich 14 88B°eS Sedaan geweest De lui hadden r toch het recht dronken te »iin sollicitanten aangemeld. het was Daaruit is be-1 ™cü nec r8C™ a,r,onlieB 18 zlJn> noemd de heer C. Krap van Lutjewinkel. ™de een ander' |f Op het drietal waren tevens geplaatst Men ziet de gevoelens in Huizen zelf de heeren W. Roos te Groenveld en ^hijnen ook verdeeld te zijn want de P. van Lenden te Hensbroek. meerderheid der bevolking van dat dorpje keurt het gedrag der woestelingen sterk Bij het hevig o n w e d e r, af eu verheugt zich, dat ten langen leste dat Maandagochtend woedde, werden te i ter) min8te eenigen gestraft zullen worden. Kal verdijk vier palen van de telefoon getroffen en groote splinters er afgeslagen. Een paard, dat zich in de nabijheid bevond, werd tegen den grond geworpen. H eer Hugowaard. Met markten van groenten aan bet hem voor een kellner en zijn „Slange station is den 21en een begin gemaakt; vecht" voor een koffiehuis zouden ook Donderdag en Zaterdag zal men aanzien, zal menigeen betwijfelen markten. De volgende week zal men toch is dat dezer dagen gebeurd -- Een avontuur van Kees de Wit. Dat de bekende heer Dudok de Wit te BREUKELEN zelfs bij wiel rijders nog zoo onbekend is, dat dezen En geregeld eiken dag daarmee voortgaan, telkens 's morgens om 9 uur. Alleen Dinsdags en Vrijdags om 10 uur kunnen ook aardappelen aangevoerd worden. De groonten-vereeniging „Ons Belang" heeft de regeling van deze nieuw opge richte markt ter hand genomen. Dinsdagmorgen had te Niedorper Verlaat een treu rig ongeluk plaats. Een zoontje van den heer C. Hopman, nog geen 4 jaar oud, ging, zooals kinderen maar al te vaak doen, achter aan een rijtuig, zich tevens daaraan vasthoudende, met het Op een goeden middag zit de heer De Wit rustig te arbeiden in zijn kamer, toen een gezelschap dames en heeren zijn tuin kwam binnenrijden. Fluks werden de fietsen in de gereed staande standaards gezet en plaats genomen op de stoelen en banken,die steeds op deze gastvrije plaats gereed staan om bezoekers gelegenheid te geven tot rusten. De heer De Wit bleef doorwerken, in de veronderstelling dat men zich wel zou doen aandienen. Hoe werd hij echter verrast toen dit geschiedde door droevig gevolg, dat het, zonder dat de I een ^klop °P de tafel en een SeroeP .6'lL.' Xl-i van .Aannemen bestuurder iets bemerkte, tusschen bet wiel bekneld geraakte en wel zoodanig, dat het oogenblikkelijk dood was. Te SCHARWOUDE is een valsche gulden in beslag genomen het randschrift ontbrak. Landbouwtentoonstelling. Voor de te PURMEREND te houden landbouwtentoonstelling, van 59 Sept. a.s., zijn ter mededinging ingeschreven Ruim 50 nummers paarden, 160 num mers rundvee, 80 nummers wolvee, 14 nummers varkens, 40 nummers pluim gedierte, 60 nummers zuivel, 70 nummers tuinbouw, terwijl vele groote firma's kolossale inzendingon ter opluistering hebben aangegeven, waarvan sommige gebeele tenten zullen innemen. Te OMMEN ging het o n w e- der van Maandagmiddag vergezeld van zulk eene geweldige hagelbui, dat de donderslagen haast overstemd werden door het rinkelen der gebroken ruiten en 't kletteren van den hagel. Bijna geen houden, vroeg En hoeveel krijg je nou huis bleef vrij; de dikke ijsstukken ver- wel, alles bij elkaar brij zelden bijna alle ruiten aan de oost zijde. Zoo sloegen b. v. in de Herv. kerk ruim 70, in het stadhuis meer dan 50 ruiten stuk. van „Aannemen Yoor den steeds naar grapjes hunke renden „Kees" was niet veel tijd noodig om een plan te ontwerpen. In zijn eenvoudige huisjas met een blad onder den arm verscheen hij spoedig bij het gezelschap en vroeg onderdanigst wat de hoeren en dames beliefden. De hee ren waren over het algemeene belust op een „oude klare", anderen vroegen madera of port, de dames advocaat. Onze „kellner" moest hun zeer tot zijn leedwezen melden dat laatstgenoemde drank niet aanwezig was. Gelukkig bleken de dames geneigd zich met port tevreden te stellen. Spoedig was het bestelde in ieders bezit en de beer De Wit verwijderde zich bescheiden. Een poosje later moest hij echter opnieuw verschijnen om de glazen weder te vullen. De bezoekers begonnen intusschen aanstalten te maken om te vertrekken. Een van hen, die de beurs scheen te hoeveel goed Niets, Algemeene verbazing Maar man, we vragen je we verteerd hebben Jawel, ik heb de heeren verstaan en antwoord niets Maar man, ben je gek Neen, ik ben Dudok de Wit Tableau Onnoodig te zeggen, dat zoowel de dames als de heeren zich uitputten in verontschuldigingen en dat de heer De Wit hun op zijn gewone hartelijke wijze vergiflenis schonk. Dat het gezelschap de namen Dudok de Wit en Slangevecht niet meer zal vergeten, daarvan houden we ons over tuigd. Hdbl. Bij een hevig onweder, dat Dinsdagmiddag te LEEUWARDEN heerschte, viel een vrouw door den hevigen schrik over een feilen bliksemstraal en 1. Souvenir d' Enkhuizeu, Marsch, L. A. Schouten 2. Ouverture Madchen von der Spule, F. von Suppé3. L' Esclave Mauresque, Scèue, L. Bordèsc; 4. Entre Nous, Grand Potpourri populair, L. A. Schouten 5. Marion de Lorme, Ouverture, A. 1-amothe6. „Ik ken een lied," W. de Mol7. Le premier Baiser, Valse, F. Degrèz8. a. Lercbenfeld! Salon-polka, Joh. Sahanb. Vergiss mein nicht, Tyroliënne, Jos. Gung'1 9. Onkel Sam Amerikanischer Marsch, J. Manas. Het bestuur onzer Kies- vereeniging had tegen j.1. Dinsdag avond de leden opgeroepen, om aan de candidaatstelling van een lid voor de Prov. Staten deel te nemen. Elf leden badden aan deze oproeping gevolg ge geven. Op het diietal werden de heeren P. Buis, K. Breebaart en E. Kluijver gebracht. Na eenige besprekingen ging men tot stemming over met het gevolg, dat op de heeren E. kluijver en K. Breebaart elk 4 en op den heer Buis 3 stemmen werden uitgebracht.Een tweede vrije stem ming was hiervan het gevolg.Nu kregen de heeren Buis en Kluijver er ieder 4 en de heer Breebaart 3. Bij de herstemming werd de heer E. Kluijver van Kolhorn met 6 tegen 5 stemmen de candidaat der Kiesvereeniging. Besloten werd, dat de candidaat zich vóór het programma der Liberale Unie zal moeten verklaren. De aangekondigde Tonknuppel- wedstrijd bij den hr. C. Berkbouwer kon Zondag in zooverre niet doorgaan, dat de prijswedstrijd tot nader moest worden uit gesteld. Het toeval wilde, dat ook te Oterleek een prijswedstrijd was uitge schreven, en daar vele liefhebbers uit het Zuiden naar die plaats waren getrokken, moest hij hier verdaagd worden. Toch was er nog heel wat liefhebberij voor het gewilde volksvermaak, zoodat voor en na ruim 20 vaatjes in duigen werden geslagen. Een 25-tal personen, waaronder uit Dirkshorn en de Zijpe, namen aan de inspannende uitspanning deel. Bij het hevig onweder, dat Dinsdagnamiddag boven onze ge meente woedde, werd een schaap van den heer P. V. aan de Keins gedood. Magaliesbergen. Hij had drie gewonden. Hamilton nam twee voorwagens van Krupp-kanonnen, één ammunitie- en twee transportwagens. Zijn voorhoede, onder Mahon, streed gisteren den geheelen dag bij Roodekopjes, ten Westen der Krokodilrivier en maakte twee wagens buit en nam zeven Boeren gevangen. Rundie bericht uit Harrismitb, dat zich tot gisteren in dat district 684 Boeren overgaven. Uit Kaapstad werd gemeld, dat de mili taire overheid 10.000 Kaffers aan het werk had gezet om een rechtstreekschen spoorweg van Johannesburg naar de Vaal te leggen, ten einde onafhankelijk te zijn van de lijn der N. Z. A. S., indien deze maatschappij het gebruik van haar spoor wegen belet door een scheidsrechterlijke beslissing in te roepen. Volgens den correspondent van de Daily Express te Lourengo Marqués melden berichten van de Boeren, dat deze twee voorraadtreinen en 29 voor raadwagens hebben buitgemaakt tusschen Klerksdorp en Potchefstroom en 540 Engelschen gevangen hebben genomen tusschen Pretoria en Rustenburg. Het heet ook, dat de Boeren Bloemhof hebben bezet. De Wet zou een vliegende kolonne hebben gezonden naar den Vrijstaat, en die zou den spoorweg ten noorden vanKroonstad hebben opgebroken. Een nieuwe proclamatie van Lord Roberts zegt, dat voortaan in streken, die door de Engelsche troepen bezet zijn,al le burgers als krijgsgevangenen beschouwd en weggevoerd zullen worden, met uit zondering van wie al den onzijdigheidseed hebben afgelegd. Deze zullen, in geval zij dien eed breken, gestraft worden met den dood, of gevangenisstraf, of boete. Hoeven, die verkenners van de Boeren herbergen, zijn onderhevig aan verwoesting. Wie de Engelsche overheid niet mededeelt, dat er Boeren op zijn plaats zijn, wordt beschouwd als met den vijand te heulen Passen worden niet meer uitgereikt. Er heerscht groote onzekerheid over het verblijf van den Keizer en de Keizerin van China. De correspondent der Times te Sjanghai meldt, dat Li uit Peking een telegram ontvangen heeft, meldende, dat de Keizer en de Keizerin naai het noordwesten gevlucht zijD, beschermd door troepen uit Kan-soe de Keizer moet met geweld medegevoerd zijn. Het gerucht loopt, dat de Japanners de vluchtelingen nazetten. De onderkoningen te Nanking en hebben aan de vreemde Een heugelijk bericht, waarvan even wel, ongelukkig genoeg, de bevestiging ontbreekt, was, dat De Wet een 4000-tal Engelschen zou hebben gevangen gemaakt met 7 kanonnen. Het bericht komt uit Woe-tsjang Boerenbron over Lourengo Marquez. consuls te Sjanghai een gemeenschappelijke ®De Times verneemt uit Ottoshoop, dat nota gezonden, om er op aan te dringen de Boeren twee sterke stellingen daar dat de persoon der Keizerin geëerbiedigd in de buurt ontruimd hebben, nadat deze wordtanders zouden zij niet voor de beschoten en door woudloopers. bestormd gevolgen kunnen instaan. Eerstgenoemde Maandag is de locomotief van de stoomtram Bergen-op-Zoom Antwerpen bij de Hollandsche grens gekanteld en in een sloot terechtgekomen. De machinist, wiens schedel verbrijzeld werd, bleef op de plaats dood. De sto ker werd ernstig gewond. Ook een der passagiers is gekwetst. Een vreemde quaestie. Kortelings stonden 2 kostbare paarden bij een hoefsmid, toen het eene paard het andere een oor afbeet. De eigenaar van het paard zonder oor stelde den eigenaar van het paard dat gebeten had, aansprakelijk, doch de recht bank besliste anders en bepaalde, dat iemand niet aansprakelijk is voor hetgeen zijn paard buiten zijn opzicht doet, doch dat de hoefsmid de schade moest dragen, daarop gevolgden zwaren donderslag omdat die tot zijn plicht had om de dood neder. Van een in haar nabijheid paarden vast te zetten en zoo, dat ze staande vrouw werd het zilveren oorijzer elkaar niet konden verwonden. door den bliksem gebarsten en gebruind. (Ons Paard.) De vrouw zelve bleef ongedeerd. warende Engelschen vonden er zes doode Boeren, waaronder commandant Schwartz (P). Aan de Daily News wordt uit Lourengo- Marques gemeld, dat de Portugeezen hun onderkoning heeft later echter verzekerd, dat hij in elk geval een vredelievend beleid zal volgen. De Express verneemt uit Hongkong, dat de ambtenaren in de zuidelijke grens bewaken om den Boeren te beletten, provinciën eene proclamatie hebben uitge- die te schenden;Portugeesche kanonneef- vaardigd. Zij deelen daarin mede, dat Peking veroverd is door de vreemde troepen, om een rechtvaardige straf op te leggen aan de reactionnaire ambtenaren die de Boksers gesteund en daardoor het noorden in beroering gebracht heb ben. De proclamatie zegt verder, dat het onbillijk zou zijn, daarover wraak te nemen op de Chineezen in het algemeen de mogendheden moeten alleen de aan voerders der Boksers en hun handlangers onder de ambtenaren straffen, maar daarna streven naar het behoud van den vrede in het rijk. Zij behooren de krijgsver richtingen te beperken tot het noorden van Chinain het zuiden moet de bevolking den vrede houden met de vreemdelingen. booten patrouilleeren eiken nacht in de baai, om er voor te zorgen dat geen krijgsvoorraad aan wal wordt gezet. In Swaziland staan 4200 Boeren, die den opmarsch van het Britsche leger afwachten. Een groot deel van generaal Botba's kamp te Dalmamitia moet door brand zijn verwoest. De brand ontstond tijdens een zwaren storm. Een groote hoeveelheid voorraden en vele tenten zijn een prooi der vlammen ge worden. Londen, 18 Augustus. Roberts seinde gisteren uit Pretoria Kolonel Hoare te Elandsrivier is gisteren ontzet door Kit- chener. Hoare had 12 dooden en 38

Schager Courant | 1900 | | pagina 5