AiltlCIl Alicntiiie- LaiilimiM Zondag 9 September 1900. 44ste Jaargang No. 3555. Tenisie-liEPE oppen van Candidaten. Uil WEST-FBIESLAMD's VEMEN. Polei Gverzicht der weel. j Lht blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden A.DVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: ICHAGKS. Laan, O 4. UitgeverP. TRAPMAN. Medewerker.1. W 1 N K L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 8.60, Afzonderlijke nummers 5 Cents. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.26; iedere regel meer 6 ci Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Gemeente Schagen. Bekendmakingen. Kennisgeving. Kennisgeving. STEMMING Dinsdag,den is September h.s., L. c. wringen Bekendmaking. Bepaling stemtijd in fabrieken en werkplaatsen. Het schoolwezen te dezer stede in de 17e eeuw TRANSVAAL. Buitenlandsch Nieuws. SCHAKER RAAIT. De Burgemeester der gebeente Schageu Gezien de artf. 10 en 145 van de politie-verordening dier gemeente, verleent vergunning aan de tappers,om op Dinsdag 11 Sept. a.sv muziek te laten maken, danspartijen te doen plaats hebben en na bezetten tijd te tappen. Schagen, den 4 Sept. 1900. De Burgem* ester voornoemd, S. BEKMAN. Burgemeester en Wethouders van Schagen Gelet op art. 46 van de politie-ver ordening dier gemeente, brengen tor aleeuaeene kennis, dat het op den 11 Sept. a s. in het belang der openbare orde verboden is, in de kom der gemeente, vanaf de punten waar de daartoe betrekkelijke waar schuwingen zijn geplaatst, anders dan stapvoets te rijden. Overtreding wordt gestraft met eene boete van ten hoogste f 25.of 6 dagen hechtenis, Schagen, don 4 Sept. 1900. Burgemeester en Wethouders voorn., S. BERMAN. De Secretaris, DENIJS. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij die opzettelijk rich voor een ander uitgerende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste EEN JAAR u Schsgen, den 7 September 1900. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN, bedoeld bij artikel 8, 6e lid der Provinciale wet. Op heden, 5 September 1900, zjjn, tusschen des voormiddags negen en des namiddags vier uur, hij mg, Burgemeester der Gemeente Schagen, (kies district Schagen), ingeleverd de volgende opgaven van Candidaten voor het lidmaatschap van de PROVINCIALE STATEN van Noord-Holland. (Alphabetisch opgemaakt). Namen. Voor- Letters. VV oonplaats Numm er der Opgave. BREEBAART Jz. K. Winkel. 1 BUIS Jz. P. Schagén. 8 KOLFF L. O. Wieringen. 2 WAGENAARJ Gz e. Broek op 5 Langendijk. WONDER Az. p. H.Hugowaard. 4 Aahteekeningen Op de candidaatstellingalijst der gemeente Schoor! komt voor de naam van den persoon C. Hopman Pz., die volgens de kiezeralijst geen kieser is. Ten vier ore is deze l(jst door mij gesloten. En ia hiervan onmiddellijk proces-verbaal opgemaakt. Gedaan te Schagen, den 5 September 1900. Voor afschrift. (was getS. Berman, De Burgemeester, Burgemeester. 8. BERMAN. 0O De Bnrgemeefcter der Gemeente Schagen maakt bekend dat de bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor Se op heden gehouden verkiezing, ter vervulling vau één plaats in de Provinciale Staten van Noordholland, evenals het door hem opgemaakte proces-verbaal van sluiting der candidatenlijst, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage liggen $at afschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Schagen, den 6en September 1900. De Burgemeester voornoemd, S. BERMAN. ter verkiezing van één lid van de Provinciale Staten. o De Burgemeester der Gemeente Schageu, brengt ter openbare kennis, dat op vau des morgens c h t tot des namiddags v ij f ure, de stemming zal geachieden ter vervnlling van een plaats in de Provinciale Staten van Noord-Holland voor het kiesdistrict Schagen, waartoe deze Gemeente behoort De candidaten, in alphabeliacbe .olgorde, zijn BKEEBAART Jz. K. Winkel. BU1S Jl f- Schaven wivv^ Broek op Langendijk. WONDER A«. p. «eer Hug.waard De Burgemeester der gemeente Schagen herinnert hoofden of bestuurders van een bedrijf of eene onder neming, waarin mannelijke personen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, arbeid verrichten in labrieken en werkplaatsen dat zij, volgens art. 67 der KIESWET, verplicht zijn te zorgen, dat ieder van die personen, die bevoegd is tot eene te houden stemming of herstemming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvol gende uren, tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde dat zij, volgens art. 58 van genoemde wet, verplicht zijn te zorgen, dat in hunne fabrieken ot werkplaatsen, op eene plaats, waar arbeid wordt verricht, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaal den tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hen onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlek, of groepsgewijze, of voor allen gezamenlijk dat, volgens art. 154 der Kieswet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden, en dat op de woorden „arbeid" en „fabrieken en werkplaatsen" 1 der Arbeidswet toepasselyk is. Schaken, den 7 September 1900. De Burgemeester, S. BERMAN Het loont de moeite na te gaan, hoo het hier vroeger met het schoolwezen stond. Wat wy er van kunnen vertellen, ontleenen w(j aan twee archief-documenten, n.1. een „Advys des Kerkeraeds aan Burgemeesteren van Schagen over het schoolhouden", gege ven 30 Januari 1651, nader bepaald 30 Juli 1657, en een „Schoolordonnantie, beraemt ende gegeven by Burgemeesteren van Scha genuit den jare 1682. Er is in het archief een legger, in 1686 gemaakt door Jan Pie terseri Berghmanhieruit weten wy, dat de school stond aan de oostzijde van dé Pape straat, het tweede of derde huis van het Marktplein af. Daar werd school gehouden des morgens van acht tot elf, en des namid dags van één tot vier uur, des Donderdags namiddags uitgezonderd, het geheele jaar door. .Het was oorlof op de drie jaariyksche vette-beesten-marktdagen en de drie markt dagen in de maand Mei. Nog werd er een we6k vacantie gegeven des zomers in het drukst van den hooibouwde vraag rjjst, of dit een betreurd gevolg was van den hooi bouw, dan wel of de vacantie teu profljte van dien gegeven werd. Aan de onder wijzers, die de vacantie elders gingen door brengen, werd een halve week meer vrijaf gegeven. Ten slotte waren de kindoren vry vau school, wanneor de onderwijzers ambts halve godsdienstoefeningen moesten bijwonen Want ook deze functie behoorde tot hun ambt. Om dit goed te begrijpen, moeten wij weten, dat vroeger in de school veel zaken onderwezen werden, die den godsdienst raken. De Zaterdagnamiddag was uitsluitend voor godsdienstonderwijs bestemd; dan moes ten de kinderen van buiten leerenhet Onze Vader, de artikelen des geloofs, het avond gebed, de gebeden vóór en ua den eten den catechismus, en de korte vragen van Aldo- gonde. Er werd door één der kinderen, „daertoe bequaem", een kapittel „overluyd ordentlyck" voorgelezen. E'ke schooltijd begon met het morgengebed en eindigde met het avondgebed, dat door de kinderen om beurten uitgesproken werd. Bovendien werd 's namiddags, vóór het uitgaan van de school, door alle kinderen „eendrachtelyck" een psilm gezongen. Onder de voorwaarden, waarop Meester Cornelis Coningh hier als onderwijzer is aangesteld, komen ook de bepalingen voor, dat hij 't gezang en 't lezen in de kerk leiden, de torenklok stallen, en deze alle werkdagen om elf uur luiden zal. We zien dus, dat de schoolmeester niet slechts de school, maar ook de kerk diende. Hij stond ook onder toezicht des kerkeraads, waarvan om de veertien dagen twee leden een kijkje in zijn school kwamen nemen. Buiten dit godsdienstonderwijs werd reke nen, lezen en schrijven onderwezen De stukken in handen leeren ons daaromtrent weinig nadere bizonderheden. Z(j houden in, dat de kinderen om beurten, twee aan twee bij den stoel des meesters moesten komen om hun schrift te toonen en huu les op te zeggen De kinderen schreven de voorschriften, hun door den meester voorge legd, en elk vierendeel jaars veranderd, na zoo werd de schrijfkunst geleerd. De meester had er op toe te zien, dat de jeugdige artisten hun papier vol schreven Het lezen werd geleerd uit die boeken, waarvan door de Staten het gebruik was bevolen j alle „fabul- achtige onstichtelycke" boeken had de meester te weren. Bovendien was de zorg voor het zedelijk gedrag der kinderen aan den meester opge dragen. Snoepen en vloeken moest hi) siraffen; beleefdheid jegens iedereen en ger hoorzaamheid jegens hunne ouders zouae hij den kinderen inprenten. De verplichtingen des onderwijzers worden min of meer volledig omschreven. Voor alles moesten de meesters den schooltijd besteden met de onderwijzing der jeugd, en niet tot eigen profijt. Zy mogen gee.. voordeel trek ken uit het snijden van pennen, het trekken van letters, het ophangen van prijzen, of uit eenige andere werkzaamheid, die tot hun ambt behoort. Z\j zullen „naerstelyck* naar de reden van het weRbljjven laten vernemen, wanneer een schoolkind op 't appèl ontbreekt. Zij zullen na afloop van den schooltijd de kinderen tot aan 't einde van de straat begeleiden, en zulks „om verscheyden rede nen", die niet genoemd worden, maar die men gemakkelijk gissen kan. Bij onstuimig weer zijn zü van deze taak vrijgesteld. Eigenaardig was de wijze, waarop de on kosten van verwarming van het schoolvertrek bestreden werden. Die onkosten werden door de kinderen zelf gedrageDelk kind bracht 's winters zyn turf raeê. Met die turven onderhield de meester 't vuur; h(j bepaalde ook de orde, waarin de kinderen om beurten bj1 'tvuur zouden zitten. Het salaris van den schoolmeester bestond uit een vaste toelage van 300 gld henevens 10 stuivers schoolgeld van elk kind perjaar; behoeftige kinderen genoten gratis onderwijs Dit is ongeveer alles, wat de genoemde stukken ons omtrent 't schoolwezen leeren. Gaarne hadden w(j nadere bizonderheden vernomen. Vooral zou het ons interesseeren te weten, welke boeken door de Staten tot gebruik in de school waren voorgeschreven, daar wij vermoeden, dat voornamelijk uit deze, en niet van 't gestoelte des meesters af, de kinderen hun meeste kennis opdeden. Over 't algemeen toch zullen de bekwaam heden van den schoolmeester in afdalende volgordo van belangrijkheid bestaan hebben in: orde houden in de school, luid zingen in de kerk, sierlijke letters met zwierige krullen trekken, lezen, en cijferen uit het boek van Bartjens. Een document uit het einde van de 16e eeuw leert ons, welke eigenschappen men vooral in den schoolmeester appreciöerde. De vroedschap dezer stede, eens op een dag vergaderd zijnde, was het onderling oneens over het salaris des onderwijzers-, het ver schil liep over een bedrag van twintig gulden, dat de onderwijzer meer wilde hebben. Som migen uit de vroedschap betoogden, dat men een man van zoo erkende bekwaamheden als Meester Dirck Claesz om geen tien of twintig gulden moest laten heengaan. Van Meester Dirck Claesz toch was het bekend, dat hij, gedurende de twee jaren, die hij hier den schooldienst waargenomen had, „hem in de schole zeer wel was dragende, ende over sulcx soe van zyne bequaem heyt, vrooraheyt, beleoftheyt ende vreedsaemheyt, soe inde schole als buyten zeer werde gepresenden kinderen „ooek zeer wel was leerende ende met een vroom ende duechtsamich leven was voorgaende". De vroedschap besloot, Meester Dirck Claesz de gevraagde tractementsver- hooging toe te staan. Toen in strijd met dit besluit Burgemeesteren en sommige Schepe nen toch iemand anders, van wien de roep ging, dat hij was een „droncken lichtveerdich mens", aanstelden, gaf dit een geduchte beroering binnen deze stede. De kerkeraad, die Meester Dirck Claesz als onderwijzer had willen behouder., richtte een schrijven aan de Staten, „hoe dat alhier tot Schaghen van sommighe uit den maghistraet, synde per- soonen, de relyghie niet gonstich, is aenghe- nomen eenen schoolmeyster, nu ter tyt resydeerende tot Oudorp, de woleke, so wy verstaen hebben, sodanighe persoone is, daer met de schoole, ende oock d9 kereke, wey- nich sal ghedient syn, (ja, so te besorghen is, veelmeer ontsticht werde); want tisseker dat hy een sulcke persoone is, die gans vry sonder eenighe Relyghie leeft, oock gheneghen tot dronckenschap, waervan wy ghenoch sekar ghetuyehnisse hebben"redenen, waarom supplianten den Staten verzochten, den magistraat te gelasten, den benoemde te ontslaan, en ,een ander goet vroom man, de relyghie gonstich synde", aan te stellen. Bi) dit schrijven was een verklaring gevoegd van Ghysbert Jansz, poorter van Schagen,dat hjj in 't vorige jaar in zijn kwaliteit van waarschap in de herberg bij 't windas aan den hoogen dijk, en later in „de Roskam" was gekomen, en daar iemand had gezien, die hem toen onbekend was, maar die nu 't schoolmeestersambt alhier bekleedde. En toen hij aan anderen in de herberg vroeg, wat dat voor iemand was, antwoordde men hem, dat deze zich somtijds als een „goedt gildegenoot onder de dronckerts" gedroeg, en „hem by tyden wel was droncken drinckende". Voorts richtten diegenen uit de vroedschap, buiten wie om de aanstelling was gedaan, zich met een rechtmatig beroep op 't ter vergadering genomen besluit tot de gedeputeerde Radenhen-, die de be noeming van den nieuwen onderwijzer hadden weten te bewerken, als scheurmakers in de kerk, wat zij reeds in den Staat waren, gispendvan den nieuwen onderwijzer wei nig goeds, maar veel kwaads vertellend, en, daar z(j by den tegen woordigen magistraat geen gehoor vonden, deswege den Raden ootmoedig verzoekend, een zoodanig persoon tot schoolmeester te benoemen, „door de welcke de schoole ende jonge juecht in goede ordre, discipline, soe wel iD leven als in leere mogen werden onderwesen ende opgevoudet, ende oock mede de kereke goodes mach I werden gesticht". Deze laatste aanhaling is het kader van het zeventiende-eeuwsche schoolwezen te dezer stede te noemen. iiStammes. trouwe bondgenoot, in de eerste plaats in aanmerking, om de regeering van den Czaar uit de verlegenheid te helpen, 't Schijnt echter, dat Frankrijk weinig zin heeft om den Slavischen vriend bij te springen. Stroomen gouds zijn reeds uit Frankrijk naar Rusland gevloeidvoor al die opofferingen zou men zoo gaarne ook van de zijde van Rusland eens eenige werkelijke blijken van toegenegenheid willen zien. Wanneer het evenwel op den man aankomt, wanneer Frankrijk behoefte heeft aan steun, dan laat de vriend aan de Newa het zelf de kastanjes uit het vuur halen. Met de leening zal het ditmaal dan ook niet vlot gaan, zelfs moet het Fransche ministerie van finan ciën aan den heer Witte, Rusland's mi nister, verklaard hebben, dat het niet genegen is, mede te werken om de leening te plaatsen. Het gevolg hiervan zou zijn, dat de Czaar geen bezoek aan de Parijsche tentoonstelling zal brengen. En dit bezoek heeft de groote kermis aan de Seine zoo verbazend noodig. Tot heden is de tentoonstelling een totaal mislukte financieele operatie. De gouden bergen, die Parijs zich had gedroomd, zijn uitgebleven. Wel zijn er duizenden vreemdelingen naar Parijs getrokken en hebben hunnen geldbuidel leeggestort in de zee van vermakelijkheden, die het lachende Parijsche leven hun dagelijks aanbiedt, doch de vorsten van Europa met hunnen sleep van jonkers en juffers, de hofwereld, is weggebleven. Men heeft zich tot heden tevreden moeten stellen met den Shaii van Perzië en den koning van Zweden, een magere vergoeding voor de vele grootsche ver wachtingen. Nu zijn er voor de vorsten wel redenen aan te wijzen, waarom ze niet naar Parijs zjjn opgetrokken, om door hun bezoek de groote expositie nieuwen luister bij te zetten. Duitschland's keizer zou met alle zijne getoonde sympathieën voor Frankrijk, toch volstrekt niet op een hartelijke ontvangst kunnen rekenen. De Fransche regeering ziet hem liever niet dan wel, daar ze maar noode voor de wellevendheid van de zijde van het publiek zou kunnen instaan. Koningin Yictoria en de prins van Wales mopperen in stilte over Frankrijk's deelneming in het lot der Boeren. Trou wens, er zijn zooveel openbare en ver scholen geschillen, dat men in Londen volstrekt geen lust gevoelt om een bezoek aan Parijs te brengen. De keizer van Oostenrijk is te oud om te reizen, de jonge koning van Italië heeft eene te groote familieramp te be treuren, om zich aan wereldsche ver makelijkheden te kunnen overgeven Spanjes koninginne beweent nog altijd den ondergang van Spanje's macht in Azië en Amerika en de vernietiging van de vloot in de baai van Santiago de Cuba, de koninginne van Nederland zal wel één van hart en zin zijn met onze lijdende stamverwanten in Afrika's Zuiden, zoodat ook zij weinig lust zal gevoelen voor openbare feesten en festijnen. Kwam nu de Czaar maar, doch ook deze blijft weg, zich verschuilende achter staatkundige moeilijkheden. Om de Fransche gevoelig heid evenwel niet te sterk te prikkelen, heeft Rusland's alleenheerscher President Loubet de Sint Andreas-orde gezonden,, met een eigenhandig schrijven,overvloeien de Boeren een rechtmatige vrees hebben de vau betuigingen van achting en vriend voor malaria, zullen de mannen lieverj schap. hun president in den steek laten, dan En zoo blijft aan de tentoonstelling het ellendig om te komen, zoo redeneert men. verguldsel ontbreken, dat zij zoo zeer De Standard verneemt uit Badfontein, d.d. Dingdag: noodig had, en ZOO zal de algemeene de overgave, die geweigerd werd, waarna de beschieting begon. Er werd spoedig een ontzetcolonne gezonden, zoodat de Boeren het beleg weer opbraken. Daar over lezen we Korporaal Cummings is hier zooeven (Woensdag) uit Ladybrand aangekomen met telegrammen voor Sir Godfroy Lag- den. Hij zegt, dat de Boeren gisteren avond vertrokken in de richting van Modderpoort, en dat onze verliezen slechts zeven lichtgewonden zijn. De Boeren plunderden de magazijnen en voerden alle paarden uit de plaats weg. Zij slaagden er in, een troep paarden te bemachtigen, nadat een ont snapte gevangene hun de plek, waar de dieren verborgen waren, had aangewezen. Zij schoten toen daarop, de paarden bra ken los en werden door de Boeren op gevangen. Bij den aanval op Ladybrand vuurden de Boeren uit huizen en ramen, van achter muren en alle andere beschutte plaatsen. Toch verloor het garnizoen den moed niet. Het had voorraad genoeg, en zou het nog veel langer uitgehouden hebben. Reuter's correspondent te Pretoria seiDt over de jongste aanvallen op de spoor wegen. Hij deelt mede, dat Boeren, die, naar men denkt, door De Wet aange voerd worden, de lijn op twee plaatsen hebben opgebroken ten noorden en ten zuiden van Kroonstad. Ook hielden de Boeren eeD trein aan en beschadigden den spoorweg bij Standerton. De schade is al hersteld. De Engelechen hebben, alles bijeen genomen, 19 waggons met voorraad en 25 met artillerie-materiaal, maar geen met ammunitie, verloren. De Daily News verneemt uit Louren§o Marquez, dd. 4 dezer Er zijn hier 31 kisten staafgoud van de Transvaalsche regeering aangekomen. President Kruger zal waarschijnlijk het land verlaten over Imkomati, in de buurt waarvan twee sleepbooten gereed worden gehouden om hem te brengen naar een schip, dat hem wacht aan den mond der rivier. Een stoomschip van de Oosten rij ksche Lloyd is hier aangekomen met 50.000 zakken meel voor de Transvaalsche re geering. De „New-York Herald" verneemt, dat lord Roberts in de maand October naar Engeland zal terugkeeren, om als opvolger van lord Wolseley het opperbevelbebber- schap over het Engelsche leger te aan vaarden. Hij zal in het bevel over de troepen in Zuid-Afrika worden vervangen door sir Redvers Buller. Men meldt, dat generaal De la Rey gestorven is aan de gevolgen van ver wondingen, bij Elandsrivier bekomen. Het bericht van het overlijden van generaal De la Rey is met groot leed wezen ontvangen te Pretoria. Hij was een dapper bevelhebber, die steeds de operaties leidde op de meest beschaafde manier. Naar aan de „Times" gemeld wordt, zal lord Roberts trachten de Boeren uit de bergen van Lijdenburg en Barberton te verdrijven naar het lage veld. Het ongezonde seizoen begint ongeveer half October, maar in de omstreken van Ko- matipoort en den Selati-spoorweg nog eer der. In het Bosch veld zullen de Engel - schen de Boeren niet volgen, maar alle hoogten er om heen bezet houden. Daar Buller en Botha houden nog steeds hun stellingen van Zondag bezet, maar Dinsdag rukten de Boeren dichter naar het Engelsche kamp op, hetgeen de Engelschen scheen te Terrassen, te meer wijl vólgens hnnne inlich tingen de meeste Boeren van Botha langs de ooeterlijn teruggetrokken waren, met medeneming van de meer- derheid van het geschut. De Engelschen hadden twee- weinig goeds belooft. V el en met ons mail aan de Boeren van Botha heliografisch gevraagdblijven een Btille hoop koesteren, dat waarom ,8 zich niet wilden «vergeven-Frankrijk, om zijn hart lucht te geven, ontevredenheid, die op zulk een fiasco niet uit kan blijven, straks eene nieuwe bron van beroering scheppen,die èn voor de regeering, èn voor de binnenlaDdsche Zondag j.1. sloegen de Boeren het beleg voorLady brand,in den Vrijstaat,en eischten onvermijdelyken afloop van den oorlog bespoedigen. Telkens antwoordden de BoerenWij moeten door vechten, de Engelschen moesten het Botha maar vragen De Boeren vroegen intnasehen, of de gevangenen nog altijd naar Ceylon worden gestunrd. De „Times" verneemt uit Lourengo Marquezj Voortdurend etroomen Boerengezinnen Barberton binnen, waar typhns, roodvonk en mazelen beginnen te woeden. Het gasthuis is reeds boordevol. Veertig Engelsche officieren zitten gevangen in de landbonwzaal Rusland heeft gebrek aan geld. Nu tracht het in deze leemte te voorzien door hier of daar eene leening te plaatsen. Limpopo een rustig Engclsch wingewest Vatnuwlnlr IrAwif PuAnlrmilr Jn .RL» ain1l**i_ t aan de Engelsche ongerechtigheden in Zuid-Afrika wel eens paal en perk zou kunnen stellen. Om te voorkomen, dat ten slotte de prooi toch nog uit de klauwen van den Engelschen luipaard zou ontglippen, heeft Chamberlain zich gehaast, ook de Traus- vaal bij de Engelsche bezittingen in Zuid- Afrika in te lijven. Met proclamaties verovert men echter geen landen, of brengt men vrije volken onder Britsch bestuur. Er zal dan ook nog heel wat moeten gebeuren, vóór dat de landen tusschen de Oranje-rivier en de Natuurlijk komt Frankrjjk, de rijke en zijn. Opmerkeljjk is het, dat ook een groot mmtiM

Schager Courant | 1900 | | pagina 1