W. K. Buitenlaudsch Nieuws. PLAATSELIJK NIEUWS. Binnenlandsch Nieuws. TRANSVAAL. een Harmoniegezelschap bloeien, daar toch hadden wij op meer kunstzin en waardee ring mogen rekenen, temeer daar de entree laag was gesteld, de zaal van uitvoering keurig netjes was ingericht en de bediening niets te wenschen overliet. Zou het kunnen zijn. dat het concert zou chaars werd bezocht, omdat het vanwege de Geh.-Onth.-Vereen, uitging? Van zulk een vlak,kleinzielig vooroordeel durven wij onze geachte, vrije burgerij en de zoogenaamde aristocratie f de voornamen, de grooten) niet verdenken, en toch, laatst genoemden schitterden allen door afwe zigheid. Met de hoop, dat elk weldenkend mensch meer en meer doordrongen worde van de goede bedoelingen van de Geh.- Onth.-Vereenigingen en daar, waar kunst is te genieten, allereerst partij- of gods dienstverschil ter zijde worde geschoven, sluit ik, onder beleefden dank voor de op name. Uw dw.. A.. Olie, Muziekonderwijzer. Antwoord aan don heer J. Sluis. doen zich de dingen toch versader! voor al naar den vand,waarin lij wederblinken. Fr. ran Eeden. Deze woorden, m'n beste heer Sluis, badt U na het lezen van mijn concertverslagje in aanmerking moeten nemenmeer dan waarschijnlijk, dat de schampere toon in Uw repliek achterwege was gebleven. Den zotteklap, dat ik onder invloed van de kennis zou zijn geweest, kan ik zeker wel schouderophalend voorbijgaan, want dien gelooft U zelf niet en zégt U ook niet, als 't U niet ingeblazen wordt. Dat ik, en in hoeverre ik een leek ben op muzikaal terrein, weet U heel goed, en ook, dat het krachtens opdracht van de Eedactie mijn taak is, mededeeling te doen van hetgeen naar mijn inzien in N.-Niedorp vermeldenswaard is. Ga ik nu mijne competentie zoo ver te buiten, wanneer ik als gevolg daarvan een bericht inzend als waaraan U aanstoot hebt genomen in aanmerking nemende, dat in het verslagje uitdrukkelijk en duidelijk gezegd wordt1. dat mijne opvatting een zuiver persoonlijke was, en 2. dat ik een leek ben, m. a. w. dus, dat de menschen zooveel of zoo weinig van mij kunnen ge- looven als hun lief is Of had ik alles mooi moeten vinden, omdat het een onthoudersconcert was Dank U zeer daarvoor klopt m ij n hart te warm voor kunstik wensch geen men schen te aanbidden, nu niet en nooit. Wat overigens mijn critiek aangaat, U poogt niet ze te wem-leggen op dat punt zal ik U gaarne het laatste woord laten maar zegt alleen, dat de heer Schermerhorn er, voorzooveel mej. Van der Lee betreft, in zijn slotwoord een verklaring van heelt gegeven. Maar die verklaring doet niets af aan mijne bewering, dat naar mijne opvatting èn 'hare nummers, èn de uitvoering ervan te veel de hooge zangschool teekenden en dat is al wat ik in mej. v. d. L. afgekeurd heb. Als een kunstenaar, zooals U zegt, van wat er in hem omgaat aan het publiek iets wil mededeelen, is een eerste eisch, dat dit gedaan wordt in een vorm, die het mogelijlfa^naakt het meegedeelde op te nemen; daarvoor behoeft men zijn toe vlucht niet tot „muzikale grappen" te nemen; er is nog wel muziek van hooge kunstwaarde, die een onontwikkeld publiek wel kan vatten. Dit alles is ik zeg het nogmaals mijn strikt persoonlijke opvatting. Ik kan mij dus, vooral omdat ik een leek ben, best vergissen, maar dat mag U geen reden zyn tot boosheid. Houd U voorts overtuigd van myn on veranderde vriendschappelijke gevoelens en laat mij zijn denzelfden „aanstaanden neef" en voor de lezers den correspondent, N.-Niedorp, 13.9.1900. MM «veracht Ier «eet De nadeelen van het parlementaire stelsel zijn in geen land scherper aan het licht gekomen dan in Oostenrijk. Sedert drie jaren is het daar de regee ring onmogelijk geweest, iets in 't belang van 't volk te doen, en dat wel wegens den ouderlingen naijver der partijen. Slaven en Duitschers bekom meren zieh al heel weinig om den stof- felijken en geestelijken vooruitgang van het volkdaar is maar één punt, waarop al hunne gedachten zich concen- treeren, dat isde onschendbaarheid hunner nationaliteit. Nu moge er van een nationaal standpunt heel veel te zeggen ziju voor dezen strijd om 't bestaan, door een economischen bril bezien, is hij voor het volk een ware ramp. Het belasting-stelsel rust in Oostenrijk op geheel verouderde grond slagen, handel en industrie verlangen naar eene verbeterde wetgeving, de volksnpverheid zucht om staatstusschen- komst, om zich staande te kunnen houden, doch alles moet wachten, totdat de alles beheerschende taalkwestie is opgelost. Dat is een toestand, die tot den ondergang van land en volk zal moeten leiden. Daar het op allerlei wijzen gebleken is. dat de volksvertegenwoordiging niet genegen is, met welke regeering ook mede te werken, om tot eene vruchtbare wetgeving te komen, heeft keizer Frans Joseph de Kamer ontbonden. De regee ring koestert de stille hoop, dat de kiezers ten slotte mannen naai het parlement zullen afvaardigen, die genegen zullen zijn, practischen arbeid te ver richten, Wanneer de kiezers door hunne keuze de kracht van den Staaf veraterken, kan de bonte lappendeken, waaruit de Oostenrijksche monarchie bestaat, nog heel wat jaren dienst doen; in een tegenovergesteld geval ziet het er met den veelraEsigen staat donker uit. 't Is bepaald een prachtige leuze, die opwekking tot de kiezers, om door hunne keuze de kracht van den staat te versterken. In Cjptenrijk moet ze dienst doen, om de Ontbinding der monarchie te voorkomen in Noorwegen doet ze dienst, om tot eene afscheiding met Zweden te komen; in Engeland zal ze straks worden aange wend, om het imperialisme in het Vereenigd Koninkrijk te versterken, 't Is waarlijk voor alle politieke kwalen, een geneesmiddel zonder wederga. In Noorwegen komt het telkens meer aan den dag, dat de radicale meerderheid het op eene ontbinding der Unie aanlegt. Het schrikbeeld van de Zweedscbe nationalen, dat elk deel op zichzelf aaD den Russischen nabuur geen weerstand zal kunnen bieden; dat het Rusland te doen is om de ijsvrije havens van Noorwegen, doet geen dienst meer. De radicale partij verklaarde voor eenige dagen, dat niet Rusland, maar Zweden de vijand van Noorwegen is. De tot heden bekende uitslag der verkiezingon wijst op eene gestadig toene mende versterking van de anti-Zweedache groepen. Jammer voor de radicalen, dat ze als regeeriogs-personen heel wat grove fouten hebben gemaakt. Vooral met de financiën hebben ze heel kwistig omgegaan, zoodat zelfs op een streng onderzoek naar het beheer van enkele personen wordt aangedrongen. Een geldelijk wanbestuur is overal en in alle tijden een machtig wapén geweest voor de tegenpartij. Als het de beurs van den kiezer raakt, komt hij meer malen in botsing met zijn eigen partij- beginsels. Zoo gemakkelijk dringt zich de overtuiging op, dat men allicht eens een proef met een ander kan wagen. En met dat beginsel, valt zelfs de grootste meerderheid in duigen. 't Is ook deze vrees, die de heeren Salisbury en Chamberlain aandrijft, tot de ontbinding van het parlement over te gaan. De oorlog heeft het Engelsche volk reeds ongeveer 100 millioen pond sterling gekost. Deze gelden zijn groo- tendeela door leeningen gevonden, zoodat ze nog niet rechtstreeks de portemonnaio van de kiezers raken. Een algemeene prijsveihooging van de eerste levens middelen, van kleeding en brandstoffen, wordt echter reeds in a!!e kringen gevoeld. Deze vei hooging bedraagt bij kleeding en schoeisel in twee maanden tijds van 40 tot 60 percent en nog immer zijn de prijzen stijgende. Het kan niet j anders, of zulks zal ontevredenheid bij den burger- en werkliedenstand opwek ken, en die ontevredenheid zal zich tegen de regeering wenden. Reeds nu roept men om sodawater tegen de gevolgen van den nationalen jingo-roes. Wanneer straks in de wintermaanden die gevolgen bij de massa scherp en dringend worden gevoeld, kon Cham- berlain's imperialisme wel eens van zijn verheven voetstuk tuimelen. Daarom wil Chamberlain het ijzer smeden terwijl het nog heet is. Onder den indruk van lord Roberts' overwinningen, zij het ook met 20 tegen 1, moet eene nieuwe verkiezing plaats hebben. Daarvoor zal men den „grooten man" in eigen persoon naar Londen laten komen. Nog eenmaal zal dan het imperialisme een zegetocht door Engeland doen en onder den indruk van dat oogenblik zal het volk ter stembus trekken, om Cham berlain en de zijnen, voor de volgende zes jaren, eene meerderheid te bezorgen, waarmeê zij door dik en dun kunnen gaan. De tegenstanders van den slimmen vos zien met spanning de naderende verkiezingsdagen tegemoet. Ze weten niet, met welke leus zij bij de natie zullen optredeD. Het imperialisme brand merken, dat gaat niet, èn omdat menig liberaal stille neigingen daarvoor gevoelt, èn om hunne zetels niet noodeloos aan gevaar bloot te stellen. Gelukkig hebben de leiders in de binnenlandsche rom melkamer een devies gevonden, dat, goed aangekleed en met vertoon gepresenteerd, een uitstekend weermiddel kan worden. Men weet, dat door den Paus pogingen zijn gedaan,om deEngelschen in den schoot oer moederkerk terug te brengen. Dit zou te gemakkelijker gaan, daar voor en na beel wat Katholieke ceremoniën in de Engelsche staatskerk waren binnenge slopen. Het gevolg hiervan was eene felle anti-Katholieke beweging. Deze plantte zich voort tot in het Lager- en Hoogerhuis, waar men van de regee ring eene wetgeving eischte, die de afge- wekon geestelijken weder op de rechte paden terug zou brengen. Daar kwam echter de Afrikaansche kwestie, met haar sleep van ingrijpende gevolgen, waardoor het godsdienstige vraagstuk van de baan werd geschoven. De liberalen hebben nu gemeend, de kiezers onder een „Leve het Protestantisme! Weg met Rome!" naar de stembus te moeten leiden Zoo maken zij zich op een handige ma nier van de Afrikaansche kwestie af, terwijl nog de kans bestaat, dat zij onge deerd uit het strijdperk zullen komen. Yoor partijen en personen zijn de verkiezingen meermalen prikkeldraadver sperringen op de politieke loopbaan. Deze wondt zich, gene scheurt zich, ja geheele groepen blijven soms te midden van de hindernissen steken en kunnen de overzijde niet bereiken. Geen wonder dat de meeaten met een zwaai en een draai den overkant zoeken te bereiken. Mc. Kinley en zijn aanhangers trachten thans op allerlei wijzen nit de lastige versperringen te komen. Een dicht netwerk met scherpe punten is gespannen tusschen China en de Philippjjoen, waardoor de heeren zich heen moeten werken. Merkwaardig zijn de mededee'iingen, die de president over China geeft. Daar zullen de Vereenigde Staten zich houden aan het opgemaakt program. Dan een bedankje aan de zeelieden, soldaten en officieren, voor hun moedig gedrag, en daarmee is 't uit. 't Was opgepast, geen woord te veel, de punten mochten later eens steken. Over de Phiiippijnen zwijgt men maar liever.Een uitgave van 100 millioen gulden, met eene doorloopende rekening van 2 miiiioen per dag, een verlies van 4000 manschappen en dan a'lccn nog maar te kunnen bogen op het bezit van Manilla, 't is zeker voor een partij, die aan den voo-avond van de verkiezingen staat, eeae versperring om van te rillen. Schagen, 15 September 1900. 't Is duidelijk zichtbaar, dat de drukke cmjaa r-nnin ritten in aantocht zijn. Het getal hoornvee klimt bij de week, ook de aanvoer van schapen is wekelijks vooruitgaande. Veel gras, gepaard aan flinke zuivelprijzen, oefenen op de gelde- en kalfkoeien een gunstigea invloed uit. De vette waar was ietwat trekkend, wat altijd het geval is, wanneer de kooper den laatsten rijks daalder wil hebben. Vette varkens blijven duur. Merkwaardig is de blijvende aanvoer van eieren. September blijkt dit jaar in waarheid een maand van gras en eieren te zijn. Niet minder dan 20 waggons vee werden van hier,voornamelijk naar Amsterdam, Rotterdam en Hoek van Holland, verzonden. Donderdag had alhier de aunbenteding plaats van de leve ring van ongeveer 500000 lijnkoeken voor de Se Coöperatieve V er- eenigiog-. De levering werd gegund aan den heer Pieters te Haren voor een op verzoek niet bekend gemaakten prijs gehalte 33 °/0 eiwit, 11 °/0 vet, 13 '/a zuiverheid. De euraujt in Hoefbeslag: vanwege den Smedenbond zal in de a.s. wintermaanden in onze gemeente worden gehouden. Het onderwijs is opgedragen aan den heer H. Kruit, gediplomeerd hoefsmid te Purmer. Als een bewijs, dat de leiding aan bekwame handen is toevertrouwd,kan dienen,dat de heer Kruit te P urmerend voor hoefbeslag een Isten prijs ontving. De H o 11. IJ. S. M ij. laat thans tijdelijk des Donderdags een extra veetreia van Schagen naar Amsterdam loopen. Wel een bewijs, dat onze markt belangrijk vooruitgaat. On ze p 1 a a t s g e n o o t d e heer M. Starke, is benoemd tot Commies te Enschedé, .- D'e n 1 5 d e n dezer is de Hertog van Aosta te Alkmaar gearriveerd, om in den loop der vol gende wee"k onze gemeente te bezoeken. Bij gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Schietvereeni- ging „Prins Hendrik" te Maassluis, werden door den heer J. P. de Klerk, chef aan het station alhier, de volgende onderscheidingen behaald Dagmedaille, cylinder, met 57 punten. Eerewedstrijd Buks, zilveren kruis, 93 punten. Record-wedstrijd Buks, 275, groote bronzen medaille, uitgeloofd door H.M. de Koningin-Moeder. In gezelschap van de heeren P. B. J. Ferf, lid van Gedepu teerde Staten, en Mr. W. Th. Pahud de Mortanges, Commies, chef der eerste afd. ter Prov. Griffie, %zaocht Z. Exc. de Com missaris der Koningin Vrijdag j.l. per rijtuig van den heer Broersma te Schagen, de gemeente Nieuwe IViedorp, waar ter eere van het hooge bezoek van de openbare gebouwen en nagenoeg alle woningen de vlag was uitgestoken. Van de gelegenheid tot audiëntie werd door twee heeren gebruik gemaakt. Voorts werd de administratie ter secre tarie en die van den gem.-ontvanger nagezien, voor zoover dat in kort tijds bestek mogelijk was, en een vluchtig bezoek gebracht aan de openbare lagere school. Na ten Raadhuize te hebben ge luncht, toog het gezelschap naar Oude Niedorp, om die gemeente, en vervolgens ook Heer Hugowaard en Hensbroek een bezoek te brengen. In den avond van den 14den konden de omwonenden van de de duinen tusschen Callantsoog ea St. Maartensvlotbrug zich een klein denk beeld vormen van den indruk, dien een prairiebrand op den mensch moet maken. Langs het Zwanenwater werd namelijk dien avond een massa ruigte verbrand over eene lengte van eenige honderden meters. De brand in de duinkommen, van verre gezien, maakte door zijn hellen gloed, zijne uitgestrektheid en zijn beweeglijk heid, een eigenaardigen indruk. Uit de omliggende dorpen en gehuchten gingen velen den weg op om het éénig schouw spel geruimen tijd gade te slaan. Vergadering »an de Tuinbouw-Ver- eeniging fit' a Bau'otcna in Veerburg, o;> 14 September. Tegenwoordig 21 leden. De Voor*, (de heer G. Sranis) opent de vergadering, waarna de notulen worden geleten en goedgekeurd. De Voort doet mededeeling, dat de proef om taai te telen voor suikerbieten, door rijtonrtere omstandig heden is verijdeld, (vroeger reeds in dit blad vermeld). Vooits, tegt hg, ia de vergaderiug bijeengeroepen cm de wijte te bespreken, waarop wij onze kool moeten verkoO|«n, hetzij bij veiling, of op andere wgze Het te-tuur stelt gaarne elk lid in de gelegenheid, daarom trent tiju meening te uiten. De heer J. Prins atelt voor, zieh in verbinding te stellen met een makelaar te Noord-Seharwoude en aldaar te doen verkoopen. Hg wenscht dat het bestunr daarover inlichtingen inwinne. De heer Rezelutan vraagt, of 't bestunr tien ook gewend hecfi tot de vereeniging .Nieuw Leven'' en naar de kosten heeft geïnformeerdoverigens beveelt dete de veiling aan, hoewel ieder lid vrij uioct blijven otn op eigen gelegenheid te verkoopen. De heer Smit, de secretaris, acht het't best, waggon- ladingen te vertenden bij gelijke partijen en gelijke soort en te beginnen met goede waarde betaling natuurlijk pondspondsgewijze. Hij geeft, desgevraagd, inlichtingen omtrent de wijte van aorteeren. De heer Koog beveelt roorsichtigheid aan. Neemt men eerst de beste kool weg, dan mocht er later minder goede gelegenheid zijn, om van de rest af te komen. Hij herinneM daarbij aan den minder gelukkigen uitslag van den aardappelenverkoop. De heer Stammes ia er voor, om lijsten aan te leggen van de verkoopera en de hoeveelheden, die ieder be schikbaar heeft, en daaraan de noodige publiciteit te geven De heer K. A. Kaan wil onderling conditiën voor den verkoop vaststellen, waarna de Voort aanbeveelt, om te handelen als verleden jaar. Hij vraagt daarom aan de vergadering om eerst te beslissen over de vraag: Zullen we weer een veiling honden t Bjj acclamatie wordt daartoe besloten en vervolgens overeengekomen, de veiling te bepalen op Donderdag 27 Sept. e k, des namiddags, in Veerborg Ook wordt goedgevonden, de betalings-voorwaarden te regelen als het vorig jaar, d w.t. de helft bij het begin van bet snjjdeu en de rest na de geheele lavering, hoewel elk lid de vrijheid heeft, daaromtrent met den kooper andere conditiën te treffen. Ten slotte geeft elk der aanwetigen aan den secretaris I op, hoeveel en welke soort kool hij te verkoopen heeft. Niets meer aan de orde zijnde, komt de rondvraag, waarbjj de heer Raap aanbeveelt, lijsten en ciiculairea te zenden aan bekende en solide kooplui. De heer Rezelman brengt ter sprake het uitzoeken vau kool voor zaadteelt, inet voorlichting van een onpartgdig deskundige, waarvoor het bestuur I belooft tc zullen zorgen. De heer Kooij bespreekt de wenschelykheid om coöperatief aan te doen leggen een atroohnis ter bewa ring van kool. Hg voorziet dat zulks overvloedig rente kan opleveren en met vereenigde krachten kan de aanlonw weinig kosten. Van verschillende zyden wordt dit toegejuicht, terwijl anderen er in 't geheel geen heil in zien. Tot resultaat komt men niet. De Voorzitter stelt eindelijk nog voor, namens de Tninbouwvereeniging en de Coöperatieve Vereeniging tot aankoop van ignkoeken, waarvan spreker secretaris is, een verzoek te richten aan de Directie der H. S. M., om de veelading al bier aan 't station belangrijk ie doen vergrooten, daar deze gebleken is. bij aanvoer of ver zending der verschillende producten veel te klein te zijn. De vergadering jnicht dit voorstel toe, waarna de Voorzitter onder dankbetuiging aan de leden en herinnering aan het besprokene, deze sluit. Veiling door 1 irtuv fcerett" aan het station Noord-Scharwoude. 12—14 Sept. 12 Sept. Roode kcal f 3.a f 4 50, gele kool f 3 50 a f 4.75, witte f 3.a f 5per 100, sla- boonen f .36 a f —.40 per 1000, komkommers f 1 a per 100 Aangevoerd 9700 stuks kool. 13 Sept. Roode kool f 3.a f 4.25, gele kool f 4,50 a f 6 witte kool f 4,— a f 5.per 100 Aanvoer 13000 stuks kool. Handel iets vlugger. 14 Sept. Roode kool f 3.50 a f 4.25, gele kool f 4.25 a f 6.witte kool 5.25 a f 6 25. p. 100, uien f .90 a f 1.nep f 1.30 a f sla- boonen f .35 a f per 1000. Aanvoer 14000 stuks kool Handel vlug. Veiling door On» Belang" aan het station Heer-Hugowaard. 12 September, aangevoerd 11600 stuks. Roode kool 13a 4.Gele f4.—af 5.25 Witte f 3.26 per 100. Uiea f 0 80. 13 September, aangevoerd 14600 stuks. Roode kool f 3.50 a f 425. Gele f 4.25 a f 5 25. Witte f 3.50 a f 4 25. Nep f 1 30 a f 1.50. 14 September, aangevoerd 18700 stuks. Roode kool f 3 26 a t 4 50. Gele f 4 50 af5.75. Witte t 3.50 a f 5.25, Nep f 1.10. Te Broek op hangetnlijk was de aanvoer als volgt Woensdag 12 September. 6900 bos wortelen f 0 80 a f 2.10 p. 100 bos. 80500 bloemkoolen 1 60 a 6.75 100. 40000 roode kooien 3.a 4 75 10000 gele 3.50 a 5.— H 9400 witte 3.a 6 25 Uien 0.85 a 1.per 50 K.G. Nep 130a„ 1.35 50 Donderdag 13 September. 3500 bos wortelen f O60af 1.30 p. 100 bos. 70000 bloemkoolen „1.60 a,, 4.25 100. 24700 roode kooien 3.a 5. 6400 gele 4.60 a 6.— 5200 witte „3.a„ 5. Uien 0.80 a 1.per 50 K.G. Nep 1.— a 130 Vrgdag 14 September. 7300 bos wortelen f 0.75 11 1.80 per 100 bos. 79000 bloemkoolen 1.10 a 4.25 per 100. 45000 roode kooien „3 t, 5. 9000 gele 3.60 a 6.50 11000 witte 3.50 a„ 5.75 Uien a per 50 K.G. Nep a„ 1.30 Groentenmarkt te Sint Panera». Vrgdag 13 September. 6 manden aardappelen f 0.60 per 17l/j K.G. 9400O slaboouen 0.45 a f 0.50 p. 1000. 26 balen nep 1.05 50 KG. 2 partgen komkommers, 1 50 a 1.70 100. Het Bestuur der Afd. W in li el van de Groentenvereeniging „De Niedorper Kogge", van oordeel, dat er in de wijze van atzet van kool en uien in deze gemeente verbeteringen zijn aan te brengen, heeft besloten, met de kool— en uienbouwers een vergadering te beleggen, om te beraadslagen over een beteren en meer regelmatigen afzet van bovengenoemde producten. In dejongste huishoud e- lijke vergadering van de afd. „Aardswoud e. O." van de Soc. Dem. Arb.-partij, is besloten, de afdeeling te herdoopen in „W inkel e. O.", daar verreweg de meeste leden wonen te Winkel en te voorzien is, dat dit in de toekomst in steeds meer dere mate het geval zal zijn. Tot secretaris eD penningmeester werden respectievelijk in plaats v. d. hh, P.Verweij en J. Bossen te Aardswoud, die bedank ten, gekozen de hh.D. Koorn Cz. en K. Wit Az. te Winkelvoorzitter bleef de hr. A. Vogelenzang aldaar. Heer Hugowaard. De Commissaris der Koningin bezocht den 14en deze gemeente. Het monument in de Htrv. Kerk te Veenhuizen werd het eerst door Zijne Excellentie met veel belangstelling bezichtigd. Woensdag bad te Kol. liorn de jaarlijkeche kolf- en biljart wedstrijd plaats, met den volgenden uitslag Kolven le prijs, D. de Beurs, Bar- singerhorn2e prijs, H. Moerbeek, de Kreil3e prijs, D. Kist, Kolhorn 4e prjjs, Jb. Westerman, Barsingerhorn. Biljartenle prijs, H. Moerbeek, de Kreil2e prijs, J. Helder, Kolhorn 3e prijs, KI. Breebaart, Waardpolder. Op de Donderdag 1.1. in „de Witte Zwaan" te Uroek op Liangendijli gehouden verkooping van bouwland, werd gemiddeld f118. per snees besteed, dat is 42 X f 118. of f 4956.— per Hectare. Een der per- ceelen bracht op f 130.per snees, dat is dus f 5460.per Hectare. Bij Kon. besluit is be noemd tot Burgemeester van rSint Maarten, de heer K. Blom Dz. Vergadering van den raad der gemeente Anna Paulowna, gehouden op heden, Zaterdag 15 Septem ber, des middags 2 ure. Afwezig de beer Th. J. Waller. Voorzitter de heer J. C v. Wijk. Na opening der vergadering volgt de lezing der notulen en goedkeuring daarvan. De Voorz. deelt mede, dat de filters in de scholen zij a geplaatstin elke school ééndat deze goed bevallen, maar dat één filter voor de school aan de Kleine Sluis niet voldoende is, omdat daar de gangen geen verbinding met elkaar hebben. Er wordt besloten nog één filter aan te schaffen. Do heer Volder vraagt, ot de bak wel goed schoon ia. Daar zal ook op worden gelet. Van A. Volder, den doodgraver, was een adres ingekomen om verhooging van jaarwedde, door vermeerdering van werk, doordat de gemeente grooter was geworden Voorz. deelt mede, dat B. en W. voorstellen, afwijzend op dat verzoek te beschikken, doordat na onderzoek is ge bleken, dat er tegenwoordig minder menschen dood gaan dan vroeger al was de bevolking vroeger kleiner, was dat voorheen ongeveer 90 per jaar, nu maar 40 k 45. Aldus wordt besloten. - Voorz. deelt mede, dat de opzichter van de begraafplaats, de heer J. Blan kevoort, is overleden. Een nieuwe sol licitant had zich aangemeld, n.1. de heer P. J. Wallin. Met algemeene stemmen wordt deze benoemd. Bij de begrooting zal worden gelet op het zeer matige sa laris aan deze betrekking verbonden. Van eenige ingezetenen was een request ingekomen, verzoekende adhaesie te be tuigen aan het adres, door de burgerij verzonden aan den minister van Water staat, Handel en Nijverheid, in zake de verbetering van de posterijen in de gemeente. Dat verzonden adres vraagt in het kort le. een postkantoor aan de Kleine Sluis, 2e. een hulpkantoor aan het Breezand, 3e. benoeming van een zesden besteller, opdat in den Zuid- en Oostpolder de brieveD spoediger worden rondgebracht, en ten slotte, zoo mogelijk voor de buiten wijken een 2e bestelling. Door een 80- tal hoofden van gezinnen was dat adres onderteekend. De heer Van Wijk vraagt, of de raad daaraan adhaesie kan betuigen. De heer Volder vraagt, of als hier aan de Kleine Sluis een postkantoor komt, dan de buitenwijk Breezand nog niet komt in slechter conditie. De brieven moeten dan van het station eerst hier naar het postkantoor en vervolgens gaan de bestellers er mede rond, dat zal bepaald een uur vertraging geven. De heer Van Wijk zegt dat regeling daarvan aan de postadministratie is overgelaten, maar hij meent,dat de brieven in een gelegenheid daarvoor aan het spoor zullen worden gesorteerd; verder is hem gezegd, dat als er in de gemeente een hulpkantoor komt, er dan bepaald geen hulpkantoor bijkomt aan het Breezand als er een postkantoor komt, zal er wel een hulpkantoor daar komen. Na nog eenige bedenkingen van den heer Volder, wordt met algemeene stem men tot adhaesie-betuiging besloten. De gemeenterekening, nagezien door de heeren Volder en Waiboer, wordt op advies dier heeren goedgekeurd tot een bedrag in ontvang van f 19137.075, in uitgaaf f 17593.09, met een batig slot van f 1543.985. De geloofsbrieven van het nieuw be noemde raadslid, den heer Rezelman, worden onderzocht en in orde bevonden. De raad gaat vervolgens in comité. Na heropening worden twee dubbel tallen voor zetters benoemd, noodig door het overig den van den heer Gij ten beek en de periodieke aftreding van den heer Metzelaar. le voordracht: L. Metzelaar en J. Stammes; 2e voordracht: J- C. v. Wijk en H. Jonker. Daarna sluiting. Het groots nieuw» is ditmaal: Kruger be^tt Transvaal verlaten eu is te Loren?o Marquezhij zal spoedig scheep gaau «aar Europa, om daar persoonlijk fij de mogend heden op interventie aan te dringen, 't Is wel ongelukkig, dat een oud man van bijna 75 jaar nog zulk esc gico'e reis moet ondercemen om rtebt te kragen Voor zijn klein en dapper volk. En als het resultaat

Schager Courant | 1900 | | pagina 2