PLAATSELIJK NIEUWS. TRANSVAAL, Binnenlandsch Nieuws. In de heden, Woensdag, gehouden vergadering van den polder Zijp© is met op één na algemeene stemmen besloten, om aan de Noorder Stoomtram-vereeniging de door haar gevraagde subsidie te verleenen, zijnde t 10 000 renteloos voorschot en f 10.000 aandeel in 't aandeelen-kapitaal. Veemarkten. De groote najaars-veemarkten te HOORN zijn bepaald op Maandag 12 en 26 November a. s. Geen vee mag op de markt geplaatst worden vó<5r Zondag middag 12 uur. Maandagmiddag o in streek» ha f drie, tijdens een herige donderbui, is de bliksem in de HL" IS- DUINER kerk geslagen. De torenspits werd geheel weggenomen en de toren verder erg beschadigd, terwijl ook in het inwendige der kerk heel wat schade werd aangericht. Aan de voorzijde der kerk, onder den toren, zijn bijna alle glasruiten verbrijzeld. Er werd geen brand veroorzaakt. Ook in het fort Kijkduin werd de aanwezigheid van den bliksem gevoeld. Een paar kinderen werden als verdoofd, twee meer bejaarden tegen den grond geworpen, evenwel zonder verder letsel te bekomen, en de telefoontoestellen raakten onklaar. Zekere Lambertus Mans, in '93 door het gerechtshof te 's-HER- TOGEN BOSCH wegens brandstich ting tot 8 jaar gevangenisstraf veroor deeld, en in Juli jl., bij besluit van den minister van justitie, uit de bijzondere strafgevangenis voor mannen te LEEUWARDEN, waar hij die straf onaerging, voorwaardelijk in vrijheid gesteld, onder bepaling, dat hij zich totdat zijn geheelen straftijd zou zijn verstreken, nergens anders dan in de gemeente Herkingen zou hebben op te houden, is dezer dagen op bevel der justitie weer gevangen genomen, omdat bij zich, in strijd met die bepaling, elders metterwoon had gevestigd, niettegen staande hem het gevaarlijke en niet raadzame daarvan alsnog was onder het oog gebracht. Stemmachine. De heer Max Marchand te AMSTERDAM heeft een stemmachine samengesteld, die aan alle gestelde eischen voldoet. Hij heeft zich met een adres tot B. en W. van Amsterdam gewend met het verzoek hem in de gelegenheid te willen stellen, zijne uitvinding voor een door den raad aan te wijzen commissie uit te leggen, De stemmachine is vervat in een sierlijk kastje, de voorzijde vertoonende de namen der candidaten met één blanco vak, en achter elk vak het gebruikelijke stemblokje. De kiezer behoeft slechts een wijzer, welke in loodrechte richting langs de namen bewogen kan worden, op zijn candidaat of op blanco te stellen en op een naast den wijzer zich bevindend electrisch schelknopje te drukken, waarop het blokje der keuze zwart wordt ter overtuiging dat de stem naar wensch is uitgebracht en geregistreerd. Onmiddellijk daarop herstelt het blokje zich weder, de wijzer valt en het geheim der stemming is verzekerd- Het toestel werkt geheel mechanisch met electrische contiélestemmen van onwaarde kunnen niet meer voorkomen en het is onmogelijk voor eenzelfden kiezer, om tweemaal op denzelfden candi daat te stemmen. Elke candidaat en het blanco vak heeft zijn eigen tellerheeft men eenmaal blanco gestemd, dan staan de tellers van alle candidaten buiten werking. Aan het eind der stemming geeft het toestel aan, hoeveel stemmen op eiken candidaat zijn uitgebracht, hoeveel maal blanco is gestemd en, als controle, het totaal der uitgebrachte stemmen. F»etten, 15 Oct. 1900. 25-jari uttgnlf m lei Heer A. E R1 K S, Burgemeester van Petten. Zooals gevreesd, vurig anders gehoopt, 't regende Maandag dat 't kletterde, 't woei, neen, 't stormde, en nat op den feestdag van Petten's bur gemeester, op den feestdag van Petten's burgerij Maar desondanks overal opgewekte gezichten, Zondageche kleeren, overal vlaggen en versiering, waarvan we vooruamelijk noemen den eereboog voor de woning van den jubilaris De klok sloeg negen voor geheel Petten het sein, dat het feest begon. De versierde eerewagen kwam voor en de Burgemeester en eshtgenoote erin en naar da school gereden. De familieleden volgden en weldra was het feestlocaal door feestcommissie en belang stellenden gevuld. Zoodra allen gezeten waren, klonk vanaf het tooneel een welkomstlied, eenvoodig gezongen, maar zoo recht hartelijk gemeend, door de kleine burgers en burge. ressen van Petten. Daarna werd de jubilaris toegesproken in de allereerste plaats door den heer Mann, als vice-voorz. van de nutsvereeniging «Algemeen Belang". Spr. schetste de verschillende zaken, welke onder het bestuur van den Jubilaris tot stand waren gekomen. Luide gaven de aanwezigen hunne instemming te kennen, toen hij noemdebet degelijk onderwijs, het onderwijs in Fransch en Engelsch, de overdekte speelpUsts, de telephoon. de waterleiding, de vereen. „Hei Witte Kruis', kortom, tal van voor de gem. hoogst helsDgrijke, hoogst nuttige zaken, zoo dubbel Duttig vooreen klein dorp. Uwe liefde voor elk uwer hnrgers, wien dan ook, is het, die U voor ons allen doet zijn de Bui gemeeater, zooala wij dien wcnschen blijf het nog lsnge, lange jaren,tot heil van ons dorpje. Aldns eindigde de heer Mann En toen hij daarna den Jn'il'.ris als huldeblijk zijner gemeentenaren het kosibaar oadean aanbood, bestaande uit een prachtige s' h'ij'talel met stoel, weerklonk opnieuw een daverend api1 us. U'erna bood de feest commissie den eerewijn aan. M-rkb<ar ge'roffen nam de jubilaris het woord Volgaarne, zoo zeide hij, aanvaard ik 't mij geboden ndsau, maar ik wenach niet den mij zoceven toege- zwaaiden laf alleen mjj toe te eigenen, want zonder de zoozeer door mij gewaardeerde medewerking in van gemeentebestuur in van de burgers in 't algemeen, was t mg niet mogelijk geweest zooveel te verkrij gen. Spr. hoopte van harte, da! die medewerking aou voortduren tol den Uatsten dag. en dat steeds hij ea zijn burgers zouden kannen blijven wgzen op vrucht bare en voor de gemeente zoo noodige resultateo. Daarna werd namens *t gemeentebestuur van Petten, bij monde van de» heer Purmer, den jubilaris een stok met zilveren knop overhandigd, als blijk van 's raads warme belsngstelliag ir dit jubils. Mej. R. de Vries complimenteerde den jubilsris en dinkte hem voor 't vele goede, haar en hire familie bewe zen. De heer M. Breed feliciteerde namens de Pettener Gymaastiek-vereeniging, waarvaö jubilaris Beschermheer is. Daarna sprak de beer Kniepatra, hoofdonderwijzer, die gedurende den korten tijd, dat hij met den Burgemeester hal samengewerkt, dezen toch reeds genoegzaam ha.1 leeren kennen als een man, wien 't onderwijs na aan 't harte lag; hij hoopte ook nog lang te mogen blijven profiteeren van de zoozeer gewaardeerde medewerking op 't gebied van onderwijs. Verder spraken nog de heeren De Vries, Heslinga en K.Eriks eenige hartelijke woorden. Telkens zo ogen de kinderen voor afwisseling feestliederen en werden gymnastische spelen en rij-oefeningen nitgevoerd. De kinderen werden in de lokalen feestelijk onthaald op koek en chocolade en geuoten dus volop van 't vreugdevolle leest Tegen twaalf nar eindigde dit deel van 't feest. Volksspelen waren nn aan de orde, maar werden aanvankelijk doordea harden wind en hevigen regen uitgesteld. Maar tusschen de buien door werden ten laatste toch de spelen maar gehouden. Eerst werd ringiteken op de rutschbaan gegeven. 30 Personen namen aan dezen strjjd deel Na lang kampen onder veel gelach werden de prijzen eindelijk respectievelijk be haald door A. Visser, P. Borst, E Koozen en C Hoveling. Bij 't nn volgende wedloopen met hioderniasen, waarbij ook recht hartelyk gelachen werd, werden na hevigen strijd de prijzen gewonnen door A. Bronwer, M. Kolkman, M. de Leenw en K. Bellis. Ondanks het gure weer woonden velen de volksspelen bij. Vsn de van een tot vijf nnr gehouden receptie werd, ik zon haast tegiren door alle burgers gebruik ge maakt. Waar zooveel menschen «enen man kwamen feliciteeren en diens vriendelijke echtgenoote de hand drukken,moest men onwillekeurig denken: 't is waarheid wat een der sprekers van vanmorgen zeide „U bent niet onre burgemeester, maar u bent onze burger vader. 's Avonds werden onder passende woorden de prijzen der volkswedstrjjden uitgereikt door deheeren Purmer en Bakker. Tegen half acht vnlde zich de overdekte speel plaats met een groote menigte, welke de voordrachten van verschillende damea en heeren kwam hooren. 't Was er vol, meer dan vol. Meer dan goed voldeden de voordrachten, welke werden afgewisseld door kenrig uitgevoerde groepen door de Gyinnastiekvereeniging. Bij de opening 7an deze feestnitvoering sprak de heer Mann nogmaals den jnbilaris toe, hem schetsende als den zuinigen beheerder, als den welwillenden bestuurder der gemeente, met open oog en oor voor al wat slechts eenigszins de gemeente rankt, Spr. hoopte.dat deze dag in waarheid den jubilaris de over tuiging zou geveD, dat de Petteners wenschen tot den laataten dag te mogen behonden hnnnen zoo zeer geachten burgervader. Nadat de nummers, op 't programma voorkomende, afgewerkt waren, volgde een gezellig samenzijn van de feestcommissie en medewerkende dames en heeren, terwjjl in de plaatselijke gelegenheden muziek en dans den feestgangers verpoozing verschaften. De glazen zijn gevuld, het eerste glas wordt opge heven, als een jongmensch bniten adem de zaal instnilt, naar Bnrgemeesters zetel, roepeDde„Er is een schip op strand Ieder is als verbluft, behalve de jubilaris, die, als altyd bedaard, zegt„.longen, vraag je vader dadelijk te gaan zien, of 't wel werkelijk zoo is." De beves tiging volgt, en zooals een ieder begrijpen kan, 't feest is ineens nit. De stormwind loeit en de golven beuken 't strand, 't Regent hard, maar toch bewegen zich al ras velen op duin en strand.Ginds in de verte,even buiten Petten, ontwaren we een groen licht, dat ons bleek te zijn 't licht van 't gestrande schip. Weldra arriveert tegenover 't in nood verkeerende schip de wagen met vuurpijltoestellen etc., en een poosje later de red dingboot op zijn loggen wagen, 't Gaat alles bedaard, naar wij leeken meeDen, veel te langzaam. Maar ras blgkt ons, dat ernst, diepe ernst regeert en geen stap wordt gedaan, alvorens men weet, waar den voet te zetten. Hst vuurpijl-toestel is gerieht, de roode lantaarn geelt den schipbreukelingen 't sein, dat 't onveilig voor hen is en zij zich moeten bergen. De lont wordt ontstoken en na eesige oogenblikken doorklieft de vuurpijl met groote snelheid 't luchtruim, een straal vuur achter zich latende. Eu, hulde den pijlrichter den heer G. Blom, de pijl gaat precies tusschen den voor- en middenmast door en verbindt daardoor het schip door middel van het zich aan den pijl bevindende koord met den wal. Verbazend snel palmen de schipbreukelingen de lijn in om een dikkere lijn, waarlangs de broek moet gaan, aan boord te krijgen. Onderwijl steekt ook de reddingboot, bemand met den heeren P. Roozen (schipper) en Jb. Bronwer, Jn. Rong, Jb. Visser, W. Visser, A. Schager, P. Koopman, Andr. Siewerts, M. Roozen, G. Kuiper, Jn. Breed, P. Vriesman en H. S. Eriks, in zee. Met inspanning van alle krachten gelukt fcet de bemanning vrij voorspoedig het schip op zijde te komen, en in minder dan geen tijd springen de schipbreukelingen, die, zoodra zij de reddingboot iu 't oog kregen, 't inhalen der broeklijn staakten, in de reddingboot. Met een hartelijk hoera heet de bemanning der boot hnn welkom, en even behoedzaam als op de heenreis, leiden ook schipper Roozen en zijn mannen de boot naar 't strand terng. Gelukkig, zy komt aan zonder verlies van ho menscbenieven, en oDder 't daverend hoera-geroep der talrijke toeschouwers, dragen de rappe klanten hunne vreemde broeders aan wal, die zich zóó gelukkig, zoo in gelukkig gevoelen van nit hnnne hachelijke positie verlost te zijn, dat zij er niting aan geven in hunne onverstaanbare taal en enkelen huoner zelfs dansen op 't strand. Het schip kwam uit Mem, in Zweden, met bestemming naar Poole. Het was genaamd „Alfhild," en geladen met hout. De bemanning bestond nit 8 personen, die allen zijn gered, 't Schip is een drie- mastschoeDEr, iohoudende 250 ton, en zit ongeveer 150 meier nit den wal. Ben ik genoodzaakt, mijn verslag hieibg te eindigen, dan meen ik tceh niet te mogen nalaten, aan de kloeke bemanning der reddingboot toe te roepen een woord van warme hnlde voor hun krachtdadig, voortreffelijk optreden j hulde ook aan d# Commissie, belast met de leiding der redding van schipbreukelingen. Anna Partlowna. J.l. Zaterdagavond hield ons Nntadepartement eene huishoudelijke vergaderiug. Het voorzitterschap werd waargenomen door den heer kooij, tegenwoordig waren 13 leden. Uit het verslag van den toestand van het departe ment deelen we mede, dat het ledental vooruitgaande ishet bedraagt thans 38 gewone leden en 1 eerelid. Over het algemeen was ook de belangstelling ver meerderende Het tweede pnnt der agenda bevatte de verkiezing van een voorz. De heer P. Kaan Dz ter vervanging van den niet-herkiesharen voorzitter D Rezelman, gekozen, had na de laatste vergadering schriftelijk b tdankt M Na verschillende stemmingen werd de beer Van Wijk gekozen, die voor de benoeming bedankte. Daarna volgden weder enkele stemmingen, die tot uitslag hadden, dat de heer Jelles gekozen werd, die de benoeming aunnam. Daar deze heer echter reeds lid van 't bestuur was (Peüningm.), moest weder in deae vacature worden voorzien, waarvoor insgelgks na eenige stemmingen de heer Van Gorkom werd aangewezen, die de betrekking aannam. Ten derde was aan de orde de rekening en het verslag van het ziekenfonds, die uitgebracht werden door den heer Van Wijk Daaruit bleek, dat ook deze instelling nog vooruitgaande ishet ledental steeg van 465 tot 574. De ontvangsten bedroegen f 2425 26. De rekening en verantwoording van het departement werd na eenige toelichting van den penningmeester aangehouden tot een volgende vergadering, daar nog enkele postjes moesten ontvangen worden. Als directeur der spsarbink werd bij acclamatie herbenoemd de heer Van Gorkom, en tot bestuurslid der Vereeniging tot Bevordering van Schoolbezoek werd in plaats van het aftredend en n:et-her kies baar lid G. Brands, gekozen de heer D. Rezelman, die de benoeming aannam. Vervolgens ocderging op voorstel vin het Bestuur een der artikelen van bet reglemect der spaarbank eene noodzakelijke wijziging Als laatste pnnt ter behandeling kwam voorBe- spieking van het reglement voor de Volksbtjeenkom- stea. Na enkele wijzigingen in sommige artikelen werd dit met algemeene stemmen aangenomen. De voorloopige commissie, bestaande nit de heeren Raap, Visser, Dnbbeld, VanWijk en Rezelman, weid definitie! als zeodinig gekozen. De heeren Raap, Van Wijk en Rezelman, ter vergadering aanwezig, namen de op- draeht aan Tevens moest, ingevolge het aangenomen reglement, het ledental dezer commissie met 2 worden vermeerderd. Hiervoor werden benoemd de heeren A. de Boer en Postel, die beiden de benoeming aan - naaien. Bij de rondvraag vraagt de heer Postel inlichtingen over de verhouding vsn de Vereeniging tot Bevorde ring van Schoolbezoek tot het Departement. Naar aanleiding van eenige discussie daarover, verzoekt de heer P. dit pHnt op een volgende vergadering te bespreken, waaraan zal werden voldaan. De heer Jellea, die na zijte benoeming tot Voorz. op verzoek van den heer Kooij terstond deze functie aanvaardde, sloot daarop onder dankzegging, vooral aan den heer Van Wgk, in zake zijne bemoeiingen met het ziekenfonds, de vergadering Schagen, 17 October 1900. Met gunstig gevolg is door den heer M. A. Schenk Jz. het toe- latings-examen afgelegd voor de Polytechnische school te Zürich. Zondagmorgen te onge veer half twaalf is een veulen, op de Oosterkaag loopeude, doodgesla gen door den bliksem. Een zevental schapen, eveneens daar loopende, tolden, om 't zoo te noemen, in de rondte een vijftal waren weer spoedig op de been, de andere waren een poosje bedwelmd. In de eerstvolgende raadsvergadering zullen Burgemeester en Wethouders den raad voorstellen, om f 5000 aandeelen-kapitaal te nomen en f 4000 renteloos voorschot te verstrek ken, voor den aanleg van de tram SchagenZijpeAlkmaar. De afd. Schagen van den Bond van JVedevl. Ouderwij zer» hield Zondag j.l. eene algemeene vergadering, waarin de heer M. Visser tot voorzitter en de heer I. Tjalkens tot penningmeester werden verkozen. Besloten werd, aan de Amsterdamscbe Onderwijzers-tooneelvereeniging de gele genheid te openen, in onze gemeente eene voorstelling te geven. Genoemde vereeniging zal met: „Het poortje, of de duivel te Kruimelbrug," blijspel van Dr. Frederik van Eden, eene rondreis door Nederland maken. De baten dezer tournee komen ten voordeele van het Herstellingsoord voor Onder wijzers enz., te Lunteren. I n verband met het bericht, dat de II engsten-Vereenigiug Holland» Noorderkwar tier in hare alhier gehouden verga dering besloten heeft,een Anglo Normand- bengst te koopen, schrijft het weekblad „Onze Paarden" onder meer Iets, waar een kooper in Normandië wel om mag denken, is, dat hij goed uit zjjne oogen ziet, want er wonen daar personen, die „kunstenaars" zijn, om een paard toilet te maken en om een gebrek aan de beenen voor korter of langer tijd onzichtbaar te maken. In Duitschland is deze bedriegerij strafbaar, doch in Frankrijk niet, en wellicht is dit een van de redenen, dat het kunst matig wegmaken van gebreken in Frank rijk zoo'n vlucht heeft genomen. Heeft een paard b.v. aan een been een spat, dan wordt er door kloppen met een hamertje aan het andere been een spat bijgemaakt, zoodat de beenen aan de binnenzijde van 't spronggewricht gelijk schijnen. Gallen worden geheel of gedeeltelijk met een bijzonder werktuigje van hun vocht ontdaan en verdwijnen tijdelijk. Ook is men bijzonder sterk om met een stukje glas bazen hakken, reebeenen en dergelijke onregelmatigheden aan het gezicht te onttrekken, terwijl bovendien veel gewerkt wordt met cacoïne, om zoo noodig kreupelheid tijdelijk te verhelpen, door het gevoelloos maken van enkele deelen. Naar wij vernemen, be staan er plannen tot verbouwing van het stationsgebouw alhier. Het toenemend personen- en goederen-vervoer moet zulks noodzakelijk makeD. Benoemd to tbrand mees ter bij de bezoldigde brandweer alhier de heer R Kaan, die deze benoe ming heeft aangenomen. D oor den heer Abr. Borst Jz. alhier is bezwaar gemaakt tegen het ontwerp van den lig ger der wegen Dit betreft het pad, loopende van den Schoenmakers weg door zijne landerijen naar de Keins. De raad zal zich in deze kweBtie hebben uit te spreken, waarna nog een beroep op Ged. Staten open staat. Vergadering van den Raad der gemeente SCHAGEN, gehouden op Zater dag 13 Oct., des avonds té 7 ure. Afwezig de heer C. A. Hoogschagen. Voorzitter de heer S. Berman, burgemeester. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen. Bjj de vraag des voorzitters, of de heeren aanmerkingen hebben, zegt de heer W. Roggeveen, een opmerking te hebben, nl. deze: in de notulen staat, dat de stukken,] betreffende de tramzaak wel eens ter inzago zullen worden gelogd; spr. heeft voorgesteld, d tt de stukken betreffende die zaak nu ter inzage zouden liggen voor don raad; 't is, zegt spr., in de notulen eenigszins anders voorge steld dan het is gegaan. Be heer Hoogschagen komt ter vergadering. De hr. Roggeveen vervolgt,dat hjj gaarne had gozien, da' het ter kennis van de raadsleden was gebracht, dat de stukken ter inzage lagen. De heer Schenk sluit zich b(j het gezegde van don heer Roggeveen volkomen aan. Hfj toch is op de secretarie geweest,maar b(i de verschillende stukken lagen die,waarvan hier sprake is, niet. De voorzitter zegt, dat de heer Schenk er dan om had kannen vragen, dan waren ze hem vers'rekt geworden. De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken Brief van de gemeente Z(jpe, met mededee- ling,dat door haar geen boomen zallen worden geplant, (reeds vroeger uitvoerig in ons blad meegedeeld). Procesverbaal kas verificatie van 14 Sept. Ontvangsten f 60813.24,uitgaven f 52276.93* en was in kas en moest zijn f 8536.30* Door den burgemeester van Purmerend was aan onzen burgem. een schrfjven gezonden over de oprichting van een pensioenfonds voor gemeente-ambtenaren. De raad betuigde zyn adhaesie aan het idéé en schonk f 10 ineens als bedrage. De gewone jaarlijksche verklaring van de gegoedheid var, den concessionaris der gasfa briek was weer ingekomen. Een schrjjven van den heer Ressing, waarin deze verklaarde, dat op 1 October bijdeopening der herhalingsschool zich 9 leerlingen hadden opgegeven, 8 meisjes en 1 jongen. Den leer lingen was gezegd.dat de school niet doorging. De heer Ressing stelt nu voor, de school te houden van 1 Nov. tot einde Febr.,- b;j meent dat veel jongens, die op een vak zijn, in Oc tober nog niet van de herhalingsschool kun nen profiteeren, met Nov. beter. B. en W. zijn het met den heer R. eens en adviseeren aldus te besluiten De heer Hoogschagen vraagt, of er goen reglement voor de herhalingsschool bestaat. Wordt geantwoord, dat er een bepaling is, waarbij het herhalingsonderwijs is geregeld. De heer Hoogschagen zegt, dat de heer Ressing een voorname reden heeft vergeten voor het slechte bezoek, nl. dat de school is van half vijf tot half zeven. Jongens, die op een ambacht zijn, zouden de school ge makkelijker kunnen bezoeken, als die gehou den werd van zes tot acht. De Voorzitter meent, dat daarover eerst de heer R dient gehoord te worden. Hg vraagt, of de raad de regeling aan B. en W. wil overlaten. De hoer Hoogschagen blijft aandringen, dat het geheele regl. op de herhalingsschool wordt gewijzigd; hij oordeelt het beter, dat de school om 6 uur begint dan om half 5. De raad besluit met algemeene stemmen, nu reeds te bepalen, dat do school zal gehou den worden van 1 Nov. tot einde Februari bij een genoegzaam aantal leerlingen. De beslis sing omtrent het uur zullen B. en W. met den heer Ressing regelen. Een schrijven van de Ambachtsschool te Alkmaar om steun, gaat naar B. en W. terug om advies. De Voorzitter zegt vervolgensalvorens de verdere punten van beschrijving te be handelen, een enkele opmerking. Op het uw toegezonden raadsbriefje staan dezelfde punten van behandeling als op het convocatie voor hedenmorgen. Mijnheer Hoogschagen heeft in een schrijven gezegd, dat niet is voldaan aan art. 42 der gemeentewet, zoodat de raadsleden moeilijk op de hoogte kunnen zijn van de stukken, b. v. voor de subsidie aan de tram, wat ook wel het geval is met het adres voor een telegraafkantoor. Om nu alle recht te doen wedervaren aan den heer Hoogschagen, zou ik den raad wel willen voorstellen, deze beide punten in een eerst volgende vergadering te behandelen. De heer Roggeveen zegt, dat deze spoed- eischende vergadering is noodig geweest voor de aanbieding der begrooting en nu dacht Sprdat dat alleen het punt was, dat zou worden afgehandeld. Spr. kan niet langer dan tot 8 uur aanwezig zijn en hij zou nu gaarne willen, dat de raad er zich meê kon vereenigen alle verdere punten der agenda tot een volgende vergadering uit te stellen. Allen leggen zich daarbij neer. De begrooting wordt aangeboden tot een bedrag in ontvangsten uitgaaf van f34775 47- Tot leden der Commissie om de begrooting na te zien, worden benoemd de heeren Hoog schagen, Meurs en Roggeveen. Daarna sluiting. CHINA. De onlusten in het Zuiden eü Zuid- Oosten van China schijnen onrustbarende afmetingen aan te nemen. De Engeleche berichten zijn wel wat hel gekleurd, denken we, omdat het in Engeland's politiek belang is, dat daar een militaire actie kan blijven bestaan. Nu is de opstand niet gericht tegen de mogend heden, maar tegen de dynastie der Mandsjoe's, en hij schijnt uit te gaau van de hervormingsgezinde vereenigingen. In de provincie Wei-tsjou hebben de opstandelingen reeds steden in zes dis tricten bezet en zij rukken thans van uit die provincie op naar de grenzen van het Kauloeng-district. LVat men van deze beweging moet denken, weet men niet. Engeland, Frank rijk en Duitschland hebben er belang bij, dat een vooruitstrevende regeering aan het bewind wordt gebracht in China. Dan zal China meer open komen en door de hervorming zal de koopkracht van het Chineeeche volk stggen en zullen de Mandarijnen minder krijgen te zeg gen en hun wanbeheer de kop wor den ingedrukt. Rusland daarentegen heeft geen handelsbelangen als overwegend punt, zooals de drie genoemde staten, maar alleen dit belang, dat het zijn overwicht zoowel in staatkundigen, als economischen zin,moet handhaven in Mandsjoerije,en dan isRusland eenChinawars van allen vooruit gang en zoo antiek mogelijk, het liefst. Van een verdorven en zwakke regeering in China is voor Rusland meer te halen dan vaneen krachtige, hervormingsgezinde regeering. De opstand moet zoo erg zijn, dat het Chineesche leger is verslagen en dat generaal Sou met 30.000 man niet in staat zou zijn, het zaakje te beredderen. De generaal heeft al eenige malen om versterkingen gevraagd, n.I. om 100.000 man,maar deïe niet gekregen en daarom den l»pel er maar bij neergelegd. Er zou reeds een aanslag zijn gepleegd door zulk een hervormer op den Chineeschen keizer, die evenwel mislukt was. De man moet dadelijk zijn onthoofd. Er is alle kans op, dat deze opstand, als hij niet spoedig wordt onderdrukt, zich zal uitstrekken over het geheele Chineesche rijk. De mogendheden zijn het eens. 't Zou haast wonder wezen als het zoo was; de berichten evenwei wgzen er op, dat er zoo iets van waar ie. De eischen van Duitschland en Frankrijk vinden alge meene instemming ook bij Rusland. De gezanten der mogendheden te Peking hebben over de Duitsche voor stellen beraadslaagd en zijn tot de con clusie gekomen, dat de ljjst der hoofd- aanleggers, in het bekende keizerlijke edict genoemd als gestraften, onvolledig is, daar er minstens twee van de voor naamste schuldigen aan ontbreken, n.1. Toeng-foe-Siang en Yoeh-Sien, en dat de straffen, in dat edict genoemd, als voldoende kunnen worden aangezien, mits de gezanten op de voltrekking er van toezicht kunnen houden. Zoolang dit niet geschiedt, behoeft men aan de opgelegde straffen niet meer waarde te hechten dan men wil. Wat nu de Chineesche regeering zal doen, hebben we nog af te wachten. De Boeren big ven roerig en zijn dan bier, dan déir, en spreiden nog steeds een ware virtuositeit aan den dag in het doorsnijden van telegraaflijnen en in 't opbreken van spoorwegen zoo zelfs, dat Lord Roberts er zich over verwondert. Hij is zoo verwonderd, dat hg zijn vertrek nog een dag of wat uitstelt. Het merkwaardige telegram, waarin lord Roberts zijn verwondering te kennen geeft, luidt aldus In de laatste dagen zijn met meer of minder succes pogingen gedaan om onze spoorwegverbinding en telegraphische gemeenschap te verstoren. De volharding der Boeren daarin is wel merkwaardig, want de schade wordt spoedig hersteld en de daad wordt onveranderlijk gevolgd door zware bestraffing. Lord Roberts seint verder nog „De Wet's mannen worden in de nabijheid van de Vaal (waar ze, te oor- deelen naar vroegere berichten, niet zijn uiteengedreven. Velen deserteerden na het gevecht vermeld in mijn telegram van den lOden. Een klein gevecht had Donderdag bij Middelburg plaats, waar aan onze zijde twee gewonden vielen. Van den vijand moeten velen gedood zijn." Generaal Lyttleton is met het hoofd kwartier, de vierde divisie en de achtste brigade, te Dollstroom aangekomen, op weg naar Middelburg. Dat is al een heel merkwaardig resultaat van Buller's succesvolle tochten achter Botha en Ben Viljoen. Dat lijkt zoo'n beetje op de „zegevierende terugtochten" uit het begin van den oorlog Generaal De Wet heeft een procla matie uitgevaardigd, waarin bekend wordt gemaakt, dat de burgers, die weigeren te vechten, krijgsgevangen zullen gemaakt worden. Het Westkent-regiment overrompelde een lager der Boeren bij Frankfort en bracht hun ernstige verliezen toe acht Boeren werden krijgsgevangen gemaakt. Generaal Delarey heeft al zijn krijgs gevangenen losgelaten. Een telegram uit Kroonstad, ontvangen te Aliwal-Noord, meldt, dat de gemeen schap gestoord is door het afsnijden van een telegraaflinie en het „snipen" buiten de stad. Van andere zijde wordt gemeld, dat de gemeenschap met Kroonstad van 3 tot 11 Oct. was gestoord. Van Post, een invloedrijk burger, heeft vergunning gekregen naar de Oranje Kolonie te gaan, om De Wet te bezoeken en hem te doen inzien, hoe dwaas het is, den strijd thans voort te zetten. Schoeman, een andere burger, is naar Botha gegaan met hetzelfde doel. Kruger's vertrek. Reuter seint uit Lorengo Marquez De bagage van president Kruger is reeds aan boord van de Gelderland gebracht. Het schip neemt nu kolen in en zal waarschijnlijk Donderdag ver trekken. Aardappelenteelt. Overal hier hoort men klagen over zieke, slechte en dure aardappelen en dan vestigen velen hunne laatste hoop op den invoer van aardappelen uit Duitsch land „als weldra de aardappelen uit Duitschland maar aankomen", wil men, dan zal hier de markt wel wat dalen. Dat hierop vooreerst niet veel kans bestaat, blijkt uit het volgende bericht uit een Duitsch blad van 9 Oct. 1900 In geheel Duitschland is de aardappel oogst niet meer dan middelmatig. Alleen in de omstreken van Maagdenburg is de oogst zeer goed, in Oost-Duitschland slecht, in het Westen slechts middelmatig. Door de overmatige warmte in Augustus en September waren de knollen te vroeg rijp en bleven ze klein van stuk, terwijl

Schager Courant | 1900 | | pagina 2