PLAATSELIJK NIEUWS. TRANSVAAL. Is reeds krachtens het le lid van art. 149 der Gemeentewet (en ook volgens art. 13 B. W genoemde heer niet per te vooi deze veteerende taak aangewezen, mdat de Raad uit zijn midden meer personen ter waarneming dier betrekking van ambenaar van den burgerlijken stand heeft aangewezen, ook de burge meester, ofschoon geen lid van den Raad, is tot ambtenaar van den burger lijken stand benoembaar, maar is, voor zoover bekend, tot dusver niet tot die iunctie benoemd. Vanwege het Hof worden reeds onder handelingen gevoerd met eigenaars en directeuren van de voornaamste hótels te 's-Gravenhage, in verband met het verblijf in de residentie van vorstelijke personen en deputaties van vorstenhuizen, ^9 gelegenheid van het huwelijk van H. M. de Koningin. Naar wij vernemen, zullen slechts de naaste familiebetrekkingen van H. M. de Koni' gin en hertog Hendrik van Al eek en burg bij gelegenheid van de huwelijksvoltrekking van het vorstelijk echtpaar als gasten in de residentie tegenwoordig zijn. Officieel wordt bericht Hare Majesteiten zullen tegen 15 No vember in de residentie aankomen. Het huwelijk van H. M. de Koningin en Z. H. hertog Hendrik van Mecklen- burg Schwerin zal einde Januari of begin Februari worden voltrokkendaarna zat bet vorstelijk echtpaar voor ongeveer 14 dagen naar het Loo gaan en dan een bezoek aan Amsterdam brengen. '9b aav yiiai,aofsooJ oh HUd./ Serenade aan de Ko ningin. Op initiatief van „Rotte's Mannenkoor" te ROTTERDAM zijn te 's-Gravenhage samengekomen afgevaar digden van die vereeniging, zoomede der Kuninkljjke Zangvereenigingen „Cecilia" te 's-GRAVENHAGE, „Zang- en Vriend schap" te HAARLEM en „Maastrichter Staar" te MAASTRICHT, om voor te bereiden een optreden dezer vier Ko ninklijke Zangvereenigingen teneinde aan de Koningin bij gelegenheid van het aanstaand huwelijk te 's-Gravenhage eene serenade te brengen. Ongeregeldheden bij de loting. Men schrijftWerd tot dusver de lsting voor de nationale militie voor de lotelingen uit BUNSCHOTEN te Baarn gehouden, dit jaar had die op hun ver zoek te Bunschoten plaats. De lotelingen, reeds vroeg in den ochtend zwaar be schonken, wilden met alle geweld den koionel militie-commissaris spreken, en toen deze op aanraden van den burge meester een onderhoud weigerde met deze ontoerekenbare menschen, die zich als bezetenen aanstelden en rondliepen met groote oranje-sjerpen, werd hot mes getrokken en zoodanig gevochten, dat uit Amersfoort hulp moest worden gerequireerd. E<-n detachement van het eskadron ordonnansen is nog des ochtends naar Bunschoten vertrokken, om de orde, welke zeer ernstig verstoord was men zegt o. a. dat het Gemeentehuis gewoon weg belegerd werd door de lotelingen en hun niet minder dronken kameraden, allen boeren en visschers te herstellen. De rust is gelukkig weer hersteld en de huzaren zijn vertrokken. Het Groene Kruis. Te LANGE RUIGEWEIDE en WAARDER (Zuid-Holland) is opgericht eene vereeniging „Het Groene Kruis," tot bevordering der volkegezondheid, die zich onder meer ten doel zal stellen het aanschellen en in bruikleen afstaan van verplegingsmateriaal. Reeds traden 97 leden toe. Tot voorzitter werd gekozen de hr. W. Poolman, arts aldaar. Het plan bestaat om stappen te doen opdat ook in andere gemeenten van Zuid-Holland dergelijke vereenigingen worden opgericht, om zoo tenslotte te komen tot eene provinciale vereeniging, geschoeid op de leest van de Noordhollandsche vereeniging „Het Witte Kruis." Te WERKENDAM kreeg een schoolmeisje een wonde aan het hoofd met een griffel. De wond genas, doch steeds hield het meisje hoofdpijn jaren aaneen. Thans, nu de plaats aan haar hoofd begon op te zetten en pijnlijker dan anders werd, besloot men die plaats te opereeren. Door drie geneesheeren is nu, na 6en lastige operatie, de punt van een griffel verwijderd, waarna de patiënte geen pijn meer heeft en wellicht voor goed daarvan bevrijd zal zijn. Ernstig ongeluk. Een ernstig ongeluk bracht Dinsdag ochtend in de Boekhorststraat te 's-GRA VENHAGE groote ontsteltenis te weeg, Aan een in aanbouw zijnd perceel waren op den steiger, aan de straatzijde, drie werklieden aan het werk, toen plot seling men denkt door het kantelen van een balk de werklieden vielen Een hunner klemde zich vast aan een ijz«r*m bint, maar werd door zijn kame- raden gegrepen en in den val van onge veer 7 meter hoogte medegesleurd. De ongelukkigen kwamen terecht op groote blokken hardsteen en ijzeren binten. Een der werklieden was onmiddellijk dood j de twee anderen waren zwaar gekwetst aan hoofd en ribben en werden, nadat een dokter de eerste hulp had verleend, door de politie per raderbaar naar het Gemeente—Ziekenhuis vervoerd. De drie werklieden zijn Schiedammers, genaamd Eikenbroek, Pronk en Onkong. Een der verwonden was gehuwdde twee anderen waren vrijgezel. Op de groote najaars- veemarkt, den 5en te A. 1 k m t». r* gehouden, werden aangevoerd 5740 stuks vee. De-prijzen waren hoog, de handel zeer goed. In do Dinsdag gehouden vergadering van Provinciale 8taten werd het nieuwe lid de heer P. Wonder Az. van Heer Hugowaard toege laten en geïnstalleerd. Voor het herhaling s- onderwijs aan de openbare school te Sint Pankras hebben zich voor dezen winter slechts 4 leerlingen aan gemeld. Uitslag der Dinsdag in het tweede district te Heider ge houden stemming ter benoeming van een lid van den Gemeenteraad Uitgebrachte stemmen 556van on waarde 32volstrekte meerderheid 263 Hiervan bekwam de heer A. Breet 199 st., en da hr. G. de Ven 325 st. Alzoo ge kozen de heer G. de Ven. Ten aanzien van de ei- ploitatie der spoorwegen werden in de aldeeÜDgen der Tweede Kamer weder vele grieven ingebracht, o. a. ook over het steeda te kort hebben van wagens voor het vervoer van kool. Tot groote schade voor de belang- hebbenden, komen vaak waggons te kort voor het zich krachtig uitbreidende groen- tenvervoer in Noordbolland, een hoofd bron van bestaan aldaar. De weusch werd uitgesproken, dat de Regeering er bij de spoorwegmaatschappij op aandringe, steeds onverwijld waggons voor dit ver voer beschikbaar te hebben en te stel len de termijn, welke volgens het reglement mag verloopen tusschen de aanvrage en de beschikbaarstelling, is voor aan bederf onderhevige goederen veel te lang, en schept een onhoudbaren toestand, zoo dikwerf de spoorwegmaat schappij er zich op zou beroepen. Kermispret. Men schrijft uit Koewacht aan de „N. R. C." De jaarmarkt van Wachtebeke, een flink Belgisch dorp niet ver van de Nederlandsche grens gelegen, wordt door vele personen uit deze en omliggende gemeenten bezocht en daar deze jaar markt tot een soort van kermis ontaard is, gebeurt het wel eens, dat jongelui zich daar laat in den avond vermaken met dansen. Zaterdag waren weer verschillende personen van deze en andere Neder landsche gemeenten naar de jaarmarkt geweest. Een viertal jongelingen uit deze gemeente werden op hun terug tocht door eenige Belgische onverlaten achtervolgd tot in de Nederlandsche ge meente Overslag. Twee er van wisten te ontsnappen, een derde ontviDg een steek in den schouder en in het linker oor. De vierde, zekere Frans de Mey, een jongeling van 33 jaar, die nooit bij vechtpartijen tegenwoordig is, werd nu aangevallen en mishandeld. Men sloeg en schopte hem, wilde hem verdrinken en •gaf hem ten slotte een messteek in den buik. De ongelukkige trachtte nog zijn weg te vervolgen, maar viel om streeks middernacht voor een boerderij neder. Daar werd hij 's morgens badende in zijn bloed gevonden. Aanstonds werd geneeskundige hulp ingeroepen en de politie van het geval in kennis gesteld. Op raad van den geneesheer werden den getroffene de Sacramenten der Stervenden toegediend. Door de marechaussees te Aksel, gehol pen door de Belgische gendarmen, werd een streng onderzoek ingesteld en reeds zijn twee der vermoedelijke daders in hechtenis genomen. In de plaats van wijlen den heer W. Schermerhorn is tot direc teur der kaasfabriek te ^int Maar ten gekozen de heer G. Bruin aldaar. Korte pret. In den VELZER gemeenteraad is er aanmerking op gemaakt, dat aan de gemeente-secretarie een vrouwelijke klerk was benoemd 1 Bedoelde dame heeft thans haar ontslag aangevraagd. Zondagavond 4 dezer gaf degymnastiek-vereeniging „Hercules" te Nieuwe IVieciorp in het lokaal van den heer P. Haringhuizen hare eerste uitvoering in dit seizoen. Het programma bood nogal afwisseling. Behalve twee soorten staafoefeningen en barren-en hoogrek-oefeningen,vertoon de „Hercules" eenige groepen, terwijl door den heer C. Dekker „De politieke biljartjongen" en door den heer J Peere boom „Kobus de Belleman" werd voor gedragen. Dit alles werd opgeluisterd en afgewisseld door de strijkmuziek van de Niedorper Kleine Kapel. Er was „een baan met volk", waar onder verscheidene gymnasten van elders en naar de bijvalsbetuigingen en de luid ruchtige vroolijkheid te oordeelen, amu seerde het publiek zich uitstekend. Schagen, 7 November 1900. Tot Hoofdingelanden van deSstryfcj- molenüt cler Schager Ivog- gf© zijn herkozen de heeren J. Borst Jz. en S. Grootes, beiden alhier. De uitslag der verkoo- ping, Maandag jl. ten overstaan van den Notaris C. L. van den Bergh gehouden te Dirkshorn,was als volgt: perceel 1 f1027.50; perc. 2, 3, 4 en 5 f 7865; perc. 6a, 6b en 7 f2696 en perc. 8, 9, 10 en 11 f2118. Het perceel Bouwland op de Stroef, eigendom vaD de heeren Van Stam. is opgehouden. Het nieuwe orgel in onze Hervormde Kerk is men beginnen op te stellen. De heer Van Dam, uit Leeuwarden, de fabrikant, met twee zijner werklieden, denken ongeveer 2 maanden werk te zullen hebben met het bouwen van genoemd instrument. Met den verbouw vanhet huis op de Laan van den hoer C. Boon- acker tot post kantoor,is begonnen. Wij vernemen, dat het werk Januari a. s. gereed moet zijn. Alleen eene inwen dige verbouwing zal plaats hebben. De inrichtiog zal ongeveer zoo zijnde twee kamers rechts in het benedenhuis worden sa&mgetrokken voor kantoor, de daarachter gelegen kamer voor de boden en bestellers; dan wordt het vroegere kantoor van Notaris Boonacker ingericht tot wachtkamer voor het publiek; de tegenwoordige hoofdingang komt te ver vallen en wordt een gewoon raamjde hoofd gang wordt bij de wachtkamer getrok ken de ingang voor 't publiek zal dus aan de noordzijde zijn. Men wil, dat een brievenbus geplaatst zal worden bij den heer Hd. Smit in de Heerenstraat. Zondag werd alhier de eerste les in hoefbeslag gegeven. Het onderwijs wordt door 24 leerlingen gevolgd. De heeren G. Muijs, plaatsverv. distr.- veearts, en H. Kruit, gediplomeerd hoef smid te Purmer, hebben zich met de leiding van den cursus belast. Bij de IIooge Regeering en de Vereen. Hollands Noorderkwartier zal om finan- ciëelen steun worden gevraagd. Wanneer er steeds zui ver wordt gezongen door een koor, dan is dat op zichzelf reeds een factor, die tot een goed concert kan leiden. Nu, dat was, een heel enkele maal uitgezonderd, het geval op het concert van Ënphonia, dat Zondagavond is gegeven onder leidiDg van haar directeur, den heer M. Visser, en met medewerking van de heeren Wilson van Hoorn, en den heer L. A. Schouten van Den Helder, 't Was over 't algemeen een aardig en dankbaar programma, dat er wel op gebaseerd was om het audito rium tevreden te stellen. Vooral „Es ist ein Reis entsprungen" en het slotkoor in „Sneeuwwitje", werden heel aardig ge zongen; in 't eerste zat voor een jong koor als Euphonia, voordracht; het laatste trof door de heldere manier waarop het werd gezongen. Jammer was het voor het koor en den directeur, dat eenige alten afwezig waren (ziekte),zoodoende moest het klank gehalte, de klankverhouding lijden. Ook de Lentezang van Hol, voorwaar geen ge makkelijke zang, kreeg een verdienstelijke uitvoering. Gaarne hadden we hier en daar het tempo even vlugger gehad, de zeggingskracht, de nuanceering had er bepaald bij gewonnen. De soli van de dames T. Asjes en N. Stammes in Sneeuwwitje werden zeer lief gezongen en verwierven terecht een dankbaar applaus. De heer L. A. Schouten volbracht op zijne bekende superieure wijze de bege leiding. De heeren Wilson van Hoorn, zoowel den geestige als den ernstige,we bevonden ze nog van oude kracht, even grappig, even geestig even meêsleepend, even mooi als voorheen. We geven den heer Joh. Wilson een pluimpje voor de wijze waarop hij de declamatie in Bneeuw witje heeft weergegevenzulken onzin, zulke Hollandsche taal nog te geven zooals hij het deed, dat verdient dank. We herhalen 't, de uitvoering slaagde uitstekend en gaf voor de tweede maal het bewijs, dat des heeren Visser's leiding het koor vooruitbrengt op den goeden wegzonder jacht naar schittering leert hij zijn koor zingen en doet hij het veel van vroegere gebreken overwinnen. 't Doet ons daarom voor hem genoegen, dat een drietal dames zich als nieuwe leden lieten inschrijven en hij zoodoende waardeering vindt voor zijn werk, Onder leiding van den heer J. J. van der Meulen alhier ver gaderden Zondag te Amsterdam eenige vooruitstrevende Katholieken. Besloten werd, onder voorbehoud van evenredige vertegenwoordiging, zich bij de beweging voor Algemeen Kiesrecht en Grondwetsherziening aan te sluiten. Gedurende de maand O c- tober werden 42 monsters melkt ter onderzoek aangeboden aan denCon- troleur,aangesteld door de Vereeniging van Oudleerlingen der Winterschool alhier, en wel op 4 Oct. 7 van Schagen,9 Oct. 16 van Benningbroek, 15 Oct. 16 van Berkhout en 18 Oct. 3 van Schagen. Sedert het bestaan van het contrölestation 110 mon sters, waarvan 72 van leden en 38 van niet-leden. Sterke verschillen werden reeds gevonden in het vetgehalte van verschillende koeien van eenzelfden koppel. Waar dat het geval is, is het te ver wonderen, dat nog niet meer gebruik van deze gelegenheid wordt gemaakt. Door talrijke onderzoekingen is bewe zen, dat melk met een hoog vetgehalte, eveneens een hoog gehalte aan kaasstof en andere stoffen bezit. Een kleine moeite met zeer geringe kosten en ieder verkrijgt de wetenschap, in welke richting hij fokken moet. De oukosten zijn zeer gering. Een abonnement van 50 of meer monsters per jaar 12'/2 cont P3r mon ster, van 100 monsters a 10 cent, een moDsterfleschje van l/2 cent, verkrijgbaar bij den controleur, een weinig kali- bichronaat aan hetzelfde adres, een paar inlichtingen op den koop toe, en men komt in het bezit van een koppel vee, dat het hoogste productie-vermogen bezit. Door den bewoner der be kende boerderij op De Dorpen werden Zondag 2 levende uilen gevangen. De dieren zijn van een geel-witte kleur en worden nu in een sterke kooi bewaard. Een derde uil, blijkbaar een jong dier, werd dood achter het hooi gevonden. Met recht mag men voortaan deze door hooge boomen omgeven huismanswoning het „Schager uilenhuis" heeten. Op de vergadering van aandeelhouders in de levensverzekering maatschappij van het Nederl. On der* w. Genootschnp, woon achtig in en om onze gemeente, Zondag j 1. in het lokaal De Posthoorn alhier gehouden, werd besloten, op de a.s. al- gemeene vergadering volmacht te geven aan het hoofdbestuur, te stemmen in den geest der door dat bestuur gedane voor stellen, dus tegen de voorstellen van den heer Mulder te Groningen. Onze vroegere plaatsge- noot de heer J. Ylaskamp, politie-agent le kl. te Amsterdam is benoemd tot ge meerite-veld wachter teWatergraatsmeer. De toestand in Zuid-Afrika wordt van dien aard, dat men zich aller wege weer met don oorlog gaat bezighouden. Zelfs in militaire kringen in Engeland begint men de zaak heel ernstig in te zien, nu de tegenstand der Boeren zoo krachtig wordt, en meent men, dat de oorlog nog wel zes maanden kan duren. Er zullen geen troepen meer uit Zuid- Afrika worden teruggeroepen. Men 7reest, dat De Wet of Botha op een zwak punt der Engelsche linie een krachtigen streek zullen uithalen, waar door de belangstelling van Europa voor den strijd weer zal worden gewekt, en de indruk verkregen, dat de Boeren slechts in naam overwonnen zijn. Zeker is het, dat de Boeren-3trijdmacht zich voortdurend uitbreidt. Als een gevolg van de wreedaardige wijze, waarop lord Roberts en lord Kitchener den strijd voeren, trekken tal van Boeren, die de wapens reeds hadden neêrgelegd, weder naar de commando's. Uit Lorengo Mar- quez wordt gemeld, dat vele gevluchte Boeren de wapens weder opnémen een aantal zijn er reeds te Sabie aangekomen en hebben zich bij Botha's troepen aan gesloten. Dat idee van nog zes maanden strijd heeft natuurlijk gewerkt als een ware koud- waterstraal in Engeland. Zes maanden van strijd, 't beteekent nieuwe reusachtige offers van menschen en geld, en daar de koloniën de onmid dellijke terugkomst geëischt hebben van de door haar uitgezonden contingenten, zullen er uit het moederland nieuwe versterkingen gezonden moeten worden. Elk mensch heeft zijn benijders en vijanden, en Lord Roberts natuurlijk ook. Dezen beginnen hem nu reeds te verwijten, de oorzaak te zijn van den langdurigen oorloghet heeft hem ontbroken aan de ijzeren vuist en de kracht, om de Boeren leiders tot staan te brengen en te onder werpen. Men begint er bepaald bang voor te worden, dat de reis van Kruger, waar men eerst om lachte, nu toch nog reden van bestaan zal hebben en wellicht de eene of andere mogendheid zal tusschen- beide treden. Over het vertrek van Lord Roberts loopen nog de meest verschillende berich ten. Zekerheid bestaat er nog niet van. Men behoeft evenwel volstrekt niet te rede neeren, dat, als Lord Roberts naar huis toe gaat, de oorlog uit is. Lord Kitchener kan zijn taak heel goed overnemen en deze heeft in Soedan al heel goed geleerd, het land plat te branden en af te stroopen, en ongewapenden, vrouwen en kinderen weg te sleepen. Driehonderd Boeren zijn den 26 Octo- ber Reddersburg binnengetrokken. De bezetting van 30 man onder twee luite nants gaf zich over, maar werd later weer losgelaten.DeBoeren commandeerden goederen uit de winkels; zij lieten in een winkel een cheque van 1600 op de regeering van den Oranje-Vrijstaat achter. Yentersburg is vernield. Een aantal Boeren zijn ten W. van Kroonstad en in de buurt van Lindley. De Boeren zeggen, dat zij volop mu nitie hebben in het district Eyksburg (Ficksburg De officiëele verliezenljjst, door het ministerie van oorlog openbaar gemaakt vermeldt voor de maand October 64 offi cieren en 694 minderen gesneuveld, ge wond of vermist. Het geheele aantal dooden en gewon den, in den Zuid-Afrikaanschen veldtocht was op 1 November gestegen tot 553 officieren en 10.145 minderen. Volgens den correspondent van de Daily Mail te Durban zijn Lord en Lady Roberts Vrijdag aangekomen te Chieve- ley in Natal, om een bezoek te brengen aan het graf van hun zoon. De berichten over Roberts' latere plannen zijn tegen strijdig volgens den een bogeeft hij zich over Durban naar Kaapstad, om zich daar met zijn stat en tegelijk met generaal Pole Carew naar Engeland in te schepen volgens den ander zal hij naar Pretoria terugkeeren. Volgens de Daily Express is Roberts' vertrek weer verdaagd tot op het eiude van de maand, en zal het dan opnieuw voor on bepaalden tijd uitgesteld worden, omdat de Boeren overal weer aan den gang zijn. Het legerbestuur zou niet al leen nog op een veldtocht van zes maan den rekenen, maar ook bang zijn voor een nieuwen opstand in de Kaapkolonie. Daarom is het waarschijnlijk, dat hot leger in Zuid-Afrika niet aanmerkelijk verminderd zal worden, er zullen nog aanvullingstroepen en ook 5000 paarden uit Engeland gezonden worden. Reuter meldt uit Pretoria, dat tus schen Zandrivier en Kroonstad, ten ge volge van onvoldoende veiligheidsmaat regelen, een compagnie vrijwilligers door de Boeren gevangen is genomen. Een mailtrein werd aangehouden en zeven zakken met brieven zijn verbrand. De Standard verneemt uit Kaapstad, dat naar gemeld wordt mevrouw Kruger te Pretoria ernstig ziek moet liggen. De gemeenteraad van Parijs heeft met algemeene stemmen besloten, zijn leven dige sympathie en bewondering te be tuigen aan de Zuid-Afrikaansche Repu blieken en dat de raad zich zal begeven naar het Station de Lyon, om president Kruger bij zijn aankomst te Parijs te begroeten. De raad zal den president uit- noodigen zich naar het raadhuis te be geven en Kruger zal daar worden begroet uit naam van het volk van Parijs. De Boeren nemen in aantal toe in de buurt van Basoetoland. Een com mando, 1400 man sterk, is in de nabij heid van Ladybrand. Ficksburg en het district zijn in het bezit der Boeren. Reuter seint uit Dzjiboeti De Gelderland kwam Maandagmiddag om twee uur aan en wisselde de ge bruikelijke saluutschoten met den Fran- schen kruiser Catinat. Slechts drie per sonen vergezellen den presidentdr. Heymans, Bredell, zijn secretaris, en Eloff. De vertegenwoordiger van een blad van Dzjiboeti werd door Kruger ontvan gen. Deze zat op het achterdek met een reisdeken van schapevel om zijn voeten. Men toonde hem de laatste be richten aangaande den oorlog in Zuid- Afrika, uit de telegrammen van Reuter uit Aden. Hij was zeer blij te vernemen, dat de Boeren hun tegenstand voortzet ten en eenige gedeeltelijke voordeelen hebben behaald. „Laat zij onvermoeid doorvechten," zeide hij, stevig zijn pijp stoppende, „dat is het eenige, wat wij verlangen." Kruger was op zijn reis van Lourengo Marquez af uitstekend gezond geweest, hoewel zijn oogen hem nog last veroorzaken. De Gelderland blijft hier drie of vier dagen te Pord Saïd wachten haar in structies aangaande de landing van Kruger in Europa. Kruger reist incognito en gaat. hier niet aan wal. C £14 JN A. De berichten blijven even verward en uit den chaos is weinig als waarheid te distilleeren. Er schijnt, volgens sommige particuliere brieven, nogal wreed door de troepen der mogendheden te worden opgetreden. Yooral de Duitschers schijnen het bevel van den Duitschen keizer om geen kwartier te geven, precies op te volgen. Aan een brief van 26 Augustus uit China, is het volgende daarover ontleend „Heden werden wij snel geroepen om de Duitsche marinetroepen bij te staan. Wij namen zestien Chineezen krijgsge vangen, bonden hen aan elkaar met hunne staarten, en namen hen tusschen ons in bij den terugmarsch. Enkele hartvoch- tigen sloegen hen voortdurend zoo onbarm hartig, dat het bloed uit hunne wonden vloeide. Het was verschrikkelijk. Ik behoorde juist tot de wacht voor de gevangenen, maar ik deed er niet aan mee, want ik zou niet graag verant woordelijk zijn voor zulke handelingen. Na het eten werden zij veroordeeld om te worden doodgeschoten. Ik behoorde tot het peloton, dat de executie moest uitvoeren. Toen wij naar de plaats van de executie marcheerden, liepen er twee hard weg. Acht heel jonge Chineezen kregen gratiede acht anderen moesten worden doodgeschoten. Wij moesten gaan staan op 12 tot 15 voet afstand van hen, vier van ons tegenover eiken veroordeelden Chinees. Op het commando: „Om te vuren vaardig!" begon het gejammer en geween om genade. Toen klonk het commando: „Vuurl" en elke

Schager Courant | 1900 | | pagina 2