Polei fiïeracM iet «L Buitenlandsch Nieuws. TRANSVAAL. CHINA. Binnenlandsch Nieuws. Vergadering van de Westfriesche Kanaal vereeniging, op Vrgdag 16 Nov. 1900, des middags 2 ure, in het lokaal van den heer W. Roggeveen Cz. Voorz. de heer 6. Berman. Aanwezig 13 leden. Wordt voorgelezen een brief van den heer Waller, waarbij hij do vergadering in overweging geelt, zijn mandaat als voorzitter neêr te leggen. Bij de rond vraag wordt er door den heer Jb. Zijp Hz. op gewezen, dat het wenschelijk is, den heer Wailer als voorz. te houden; zoolang zjjn ziekte duurt, kan de vice-voorz. zijn plaats vervullen. Algemeen wordt aidus besloten, en op voorstel van den heer K. Breebaart Jz. wordt besloten, den heer Waller een brief te zenden met mededeeling van het besluit der vergadering, tevens uitsprekende de hoop, dat de heer Waller weer spoedig beter mag worden en weer als voorz. der Kanaalvereeniging moge optreden. Er was één bedankje van een lid ingekomen en opgave van twee nieuwe leden. Er was van Ged. Staten ingekomen een schrijven, waarin dit college als zijn oordeel uitsprak, dat een kanaal, hetwelk eene verbinding zou daarstellen tusschen Hchageu en het Noordhollandsch kanaal, van veel grooter belang moet worden geacht, dan eene verbinding van die gemeente met de Zuiderzee (Kolhorn) Toch was bij het college de twijfel gerezen, of ook van eerstgenoemd kanaal plan de waarde niet eenigszins wordt overschat, alhoewel het moet toegeven, dat voor de buiten den Westfrieschen djjk gelegen gronden eene verbinding met Schagen als marktplaats van groot belang moet worden geacht, wijl zij daar door een verbeterden en goedkooperen verkeersweg zullen verkrijgen tot afvoer vati hunne producten en ook de gemeente Schagen door de toeneming van dit ver keer niet onbelangrijk zou worden gebaat. Daarom zou het college niet ongeneigd lijn, een vootsiel te doen aan de Staten, om voor den aanleg van een kanaal SchagenStolpe financieelen steun te verleenen, mits krachtige medewerking werd verkregen van de onmiddellijk belanghebbenden, èn van het Rijk. Alhoewel bet college zich nu nog geen cijfer zou kunnen denken, meent het nu reeds te moeten meêdeelen, dat de bijdrage in geen g6val zou kunnen worden gesteld op het thans gevraagde van de kosten van aanleg en onderhoud, of van */5 in dien aanleg alleen. Daartoe achten Ged. 8t. de zaak van niet genoeg belang voor de provincie. Verder moest vaststaan, wie het werk uitvoerde en voor wie het onderhoud kwam, en voorts wat de middelen zouden zijn om dat onderhoud i:it te bekostigen. Ged.St meenen, dat 't onderhoud moest worden toevertrouwd aan een open baar bestuur, envoorts,dat andere bronnen moesten worden gezocht voor onder houd, dan de heffing van kanaalgeiden. Ged. St. gelooven niet, dat de regeering die kmaalgelden zou goedvinden, en zij gelooven ook niet, dat met die bepaling Rgk en Provincie steun zouden verleenen Voorzitter noemt dit schrijven niet bemoedigend en het bestuur stelt voor, met de zaak te wachten totdat meer bekend zal zijn van de tegenwoordige Zuiderzeepiannen, wat door de vergade ring wordt goedgevonden. De verkiezing van twee bestuursleden volgt, wegens 't vertrek van de heeren S. Berman en H. W. v. Rossem. De heer Berman wijdt eenige hartelijke woorden van erkentelijkheid en dank aan den heer v. Rosseiu, de heer W. Roggeveen evenzoo aan deD heer Berman. Tot bestuursleden worden gekozen de heeren Jb. Zijp Hz. en D. Spaans Cz. De heer Zijp neemt de benoeming aan, de heer Spaans zal kennis worden ge gevent Bij de rondvraag vraagt de heer Holwerda, hoe het staat met de aanvragen om hoogere subsidiën bij de verschil lende lichamen. De secretaris deelt mede, dat de be sturen vau de banne Haringhuizen, gemeente Winkel, polder Schagen, ge meente Zijpe en polder Burghorn af wijzend hebben beschikt en hun eenmaal to< gezegd bedrag blijven handhaven. De heer Zijp vraagt, of het bestuur al reeds op de missive van heeren Ged St. heeft geantwoord. De beer Van Rossem deelt mede, dat het bestuur gewacht heeit op de beslis sing dezer algemeene vergadering. Nu zal het bestuur antwoorden, óf monde ling de zaak gaan bespreken met Ged. St., en trachten de heeren terug te brengen van hun meening, waar het betreft het veroordeelen van het heöen van kanaalgelden. Als men dat niet toe staat, is de geheele zaak onmogelijk. De minister heeft pertinent verklaard, daar »'iets tegen te hebben, wat door den er Fokker is bevestigd, en ook de Commissaris der Koningin kon zich «Darbij neerleggen. Hierna sluiting. In de daarop gevolgde bestuursver gadering werd tot "Vice-Yoorzitter ge kozen de heer Jb Zijp Hz en tot Secre- taiis de beer T. Koomen Az. De groote markten beginnen zachtjes aai. a te zakken. Nog een paar en de gewone heifsthandel is voorbij. De boeren in de meerpolders hebben hbn beslag van geldekoeieu voor vetmesting in den win ter, de bouwboeren in de zeepolders hebben van alles wat opgedaan om hun stroo in mest om te zetten, 't Is de geheele herfst hangen en trekken geweest en natuuilijk was dat Donderdag weer net zoo. Purmerend was Dinsdag in alles traag, en traag was het in Schagen. Alleen vette schapen noteerden bij een vrij grooten aanvoer hooger. Zuivelproducten blijven hoog in prijs ook eieren klimmen bij de week. —Het ver voer naar het Zuiden bepaalde zich slechts tot 17 waggons. Donderdagmiddag werd hier eene conferentie gehouden tusschen het bestuur van den Smedenbond en den heer M. J. Hengeveld, districts-veearts te Haarlem. In die bijeenkomst werd de nadere regeling van den cursus van hoelbeslag vastgesteld. Het practisch onderwijs zal bij den heer Blok op het Noord alhier gegeveu worden. Tevens vernam het bestuur, dat eene staatssubsidie ten behoeve van den cursus vrij zeker is. Yoor eenigen tijd maakten wü melding, dat door den heer C. Bijpost op de Nes alhier, boringen naar b r o n g a s waren gedaan, die, wat wateraanvoer en gasgehalte betrof, succes beloofdenDe aan vankelijk goede uitkamsten hebben zich schitterend gehandhaafd. Thans wordt het geheele bedrijf van den heer Bijpost door bron gas verlicht, dat, wat lichtsterkte en zuiverheid betrelt, uitstekend genoemd mag worden. In demaand December zal er waarschijnlijk weder eene tentoon stelling van teekeningen van Arti" gehouden worden in het locaal „De Beurs" alhier. De entróeprijs zal recht geven op een lot voor een alsdan te houden verloting van een der tentoongestelde teekeningen. Naar ons is medegedeeld, moeten er meer dan 100 sollicitanten voor de betrekking van Burgemeester onzer gemeente zijn. Uitspraak van het KANTONGE RECHT alhier, op Donderdag 15 November. P. K., Haringcarspel. Straatschenderij, 3 gld. of 2 dagen hechtenis. C. K., Zuid-Scharwoude; A. Z., C. H., P- J. en J. S Noord-Scharwoude. Nachtrumoer, 1 gld., subs. 1 dag A. R. en 0. C., Oudcarspel. Nachtrumoer. De eerste 2 geldboeten van 2 gldsubs. 4 dagen de tweede 2 gld., subs. 2 dagen. E. Z., Schagen. Loopen langs den spoor weg. 50 cent, subs. 1 dag. A. S., Zijpe. idem 1 gld., subs. 1 dag. J. v. d O., Zijpe. Zonder plaatsbiljet in den trein. 2 gld., subs. 2 dagen. J. de B„ Petten. Rijden met honden zonder muilkorf. 5 gld., subs. 2 dagen. J. van 8., Haringcarspel. idem. 2 gld., subs. 2 dagen. W. R Zijpe. Rijden met rijwiel zonder lantaarn tusschen zonsondergang en -opgang. 1 gld., subs. 1 dag. J L, Anna Paulowna. idem 1 gld subs. 1 dag. A. C. K., zonder bekend vast verblijf Liedjes zingen zonder verlof, dronkenschap, twee maal opgave van valschen naam. 4 geldboeten, en wel 2 van 1 gld. en 2 van 5 gld., subs. 2 maal 1 dag en 2 maal 3 dagen. L. K. V-, P. ten B., O. ten BH. K., M. M., C. H., A. van V., J. v. d. O C. V., F. de W., en A. C. van A., allen te Callantsoog. Na bezetten tijd in de herberg, allen 2 gld. subs 1 dag. H. S., zonder bekend vast verblijf. Venten zonder bewij9. 2 gld subs. 1 dag. H. L., idem, idem, idem. G. O-, Oudcarspel- Wegens bezoekers na sluitingsuur in de herberg. 2 gld., subs.1 dag. A. Z., Zuid-Scharwoude; C. L., Noord- Scharwoudo; J. A., Nijmegen; J. K. en P. K., zonder vast verblijf. Na bezetten tijd in de herberg. A. Z. en C. L., ontslagen van rechtsvervolging; de drie laatsten 1 gld., subs. 1 dag. W. K., Schagen. Dronkenschap, zes maal bij herhaling gepleegd. 6 maal 1 week hechtenis. J. v. d. O-, Zijpe. Dronkenschap. 2 maal bij eerste herhaling gepleegd. 2 maal drie dagen hechtenis. J. S., Zijpe. Dronkenschap. 5 gld. subs. 3 dagen. C. P., Oude Niedorp. idem. 1 gld., subs. 1 dag. C. V-, Callantsoog. idem. idem. M. M., idem. idem. 3 gld., subs. 2 dagen. D. v. S., Alkmaar, idem. 5 gld., subs. 3 dagen. Wegen^ periodieke aftreding van den heer C. Asjes, had hedenmorgen op het Raadhuis de verkiezing voor een Hoofdingeland van den Polder en de Banue Schagen plaats. Daar de heer Asjes al de uitgebrachte stemmen, zijnde 41, op zich vercenigd had, is hij als zoodanig herkozen Als feit kunnen we nu mededeeleD, dat door den heer Jhr. Hr. I) van Foreest, liantom echter alhier, tegen 1 Januari a.s. ontslag uit zijne betrekking is aangevraagd, en dat hjj zich voorloopig te Alkmaar metter woon zal vestigen. ONZE PREMIE Het Nieuwe Modeblad. Wij berichten, dat het tweede nommer van Het Nieuwe Modeblad ge reed is en toegezonden aan delnteekenaren. Zij, die zich nog willen abonneeren, worden aangeraden, ons hiervan spoedig mededeeling te ioen, om niet teleurgesteld te worden. Wij herinneren aan de royale inrichting van dit Modeblad, zoodat het kan con- curreeren met de beste; dat de nommers zooveel mogelijk zullen verschijnen om de veertien dagen; dat de abonnements prijs de laagste van alle modebladen is, per- O iiommers f 0.55, iranco per- jtost f 0,75. Van dit tweede nommer zenden wij volgaarne aan hen, die daartoe hun verlangen aan ons kenbaar maken, gratis een exemplaar ter kennismaking. Redactie. Schikken en plooien en te gelegener tijd een slag slaan, schijnt eene bijzondere eigenschap der Oostersche volken. Bij een verloren spel zijn ze uiterst inschik kelijk, maar zoodra er uitzicht is, dat de k&ne verkeeren zal, worden de uiterst gedweeë lammeren bloeddorstige tijgers, voor wie niets heilig of veilig is. Nu mogen de stammen van het Balkan- Schiereiland al niet in de hoogste mate met deze korte tcheta te teekenen zijn, een fliDke trek van dit Aziatisch kenmerk valt telkens opnieuw in het oog. Zoo thans weer met de bewoners van Kreta. Uit zichzef, en daarin gesteund door den Griekschen landvoogd prins George, ver langen ze een onafscheidelijk deel uit te maken van het rijk der Hellenen. Prins George Jieeft in de twee jaren van zijn verblijf op Kreta zijn best gedaan, om dit idee overal wortel te doen schieten. De Grieksche standaard voor zijn verblijf, de Grieksche kleuren in zijne omgeving, Grieksche ovaties en toespraken tot de bewoners, waren prikkelende brandstoffen voor het lang smeulende vuur. De bevelhebbers der internationale be zettingstroepen zagen deze propaganda stilzwijgend aan, zoodat langzamerhand de meening veld won, dat Europa zich niet tegen eene inlijving van Kreta bij Griekenland zou verzetten. Den eenigen dwarsdrijver zag men in den Sultan doch ook deze was men van oordeel zou zich wel bij den algemeenen volkswil nederleggen. Doch wat gebeurt P Prins George krijgt op zijne rondreis bij de Europee- sche vorsten overal nul op het request, en de sultan als hoogste ressort maakt zich om het geval warm noch koud. Terstond is de wind op Kreta gekeerd. Men is tevreden met den bestaanden toestand, verlangt slechts enkele admi nistratieve en financiëele inschikkelijk heden en daarmee zal de storm in het glas water gestild zijn. Tot wanneer P Politieke stormen stillen, schijnt een klein kunstje te zijn. Wat heeft de Duitsche pers een lawaai gemaakt, toen keizer Wilhelm, buiten den Rijksdag om, tot de expeditie naar China besloot. Alle richtingen gaven elkander broederlijk de hand bij deze krenking van de rechten des volks. Yoor een paar dagen nu is de Rijksdag geopend. De keizer heeft in eigen persoon een troonrede voorgelezen, die onder meer deze zinsnede bevat: „Wel had de keizer gaarne de volksvertegenwoordiging om zich vergaderd, toen de eerste berichten over de gebeurtenissen in China werden ontvangendoch toen was het nog niet duidelijk welke taak het expeditie korps wachtte en een financiëele raming der noodige kosten was toen niet moge lijk." Alsof dit thans wel mogelijk ware. Grondwet en budget-recht, beide zijn door de regeering geschonden, en dezelfde pers, die voor enkele maanden het zwaard eener vlijmende kritiek voerde, houdt zich thans, op eene enkele sociale en radicale uitzondering na, kalm en bedaard. Wanneer straks Graaf Von Bülow, met wat parlementaire voetzoekers en dito vuurpijlen oog on oor van de heeren afgevaardigden heett verblind en ver doofd, legt al wat mopperde, of lust had tot mopperen, zich bij 's keizers draken- politiek neer. Wat bestaat er toch feitelijk weinig verschil tusschen zulk een parlementarisme en het absolutisme van voorheen. Behalve aan de Chineesche kwestie wijdde keizer Wilhelm eenige woorden aan de nagedachtenis van koning Humbert en aan de thans gesloten tentoonstelling te Parijs. De vriendelijke woorden aan het adres van Italië vallen verwonderlijk wel samen met het bezoek, dat de bandieten-hoofd man JoeChamberlain aanYictorEmmanuel brengt. Volgens Italiaansche bladen zou voor noemde Engelsche minister een maritiem verbond tusschen Engeland en Italië wenschen te sluiten, 't Is dezelfde pers, die weet mede te deelen, dat het Cham berlain gebleken zou zijn, dat Malta en Gibraltar geen voldoende steunpunten opleveren voor een oorlog in de Middel- landsche Zee. Italië met zijn vloot, zijn havens en eilanden zouden voor mogelijke Engelsche operaties onmisbaar zijn. Dit komt overeen met wat wij voor een paar weken aantoonden, en waarom eene machtige partij in Frankrijk op eene toenadering tot Italië aandringt. Nu, het zal zeker van Engeland niet afhangen, wanneer er van een Eransch-Italiaansch verbond niets komt. Zijn ware vrienden moet Engeland zeker wel met een lichtje zoeken. Het immer gistende Ierland begint thans weder hoven de spoDgaten uit te bruisen. De verschillende fracties, waarin de partij zich na den dood van Parnell had gesplitst, hebben het onderling gekibbel eraan ge geven, om des te krachtiger den eenigen vijand te kunnen bestrijden. De vereenigde partij heeft besloten, zelfbestuur te eischen, en dien eisch door alle gepaste, maar ook minder gepaste middelen kracht bij te zetten. Voorts zijn de Ierscbe parlementsleden overeen gekomen, Joe Chamberlain het leven zoo zuur mogelijk te maken, terwijl zij tevens strijd voor het goed recht der Zuid-Afrikaansche Republieken zullen blijven voeren. Dat belooft voor den minister-aandeelhouder woelige zittingen. Om den storm zooveel mogelijk te bezwe ren, zal de Prins van Wales eenige weken op het Groene Erin doorbrengen. Eerst mama, en nu het zoontjeIn Ierland zal men wel beginnen te denken wat o vei komt ons; eerst heeft men ons jaren links laten liggen, en nu is het: aap wat heb je mooie jongen. Er zal nog wel iets anders gebeuren moeten, dan wat koninklijke visites, wel men de Ieren tevreden stellen. Onder de weinige vrienden, die Engeland telt, mag men Koning Leopoid van België rekenen. Of het eene oude erkentelijkheid van het Huis van Saksen- Coburg is, of dat de koning doorCongoban- den aan Albion is gesnoerd, of door beide oorzaken en nog wat, doet er feitelijk niets toe Leopoid zet zijn huif naar den wind, die uit Engeland waait. Reeds peinst de koning op middelen, om president Kruger uit zijn land te houden, want, dus spreekt de hofpers, de aanwezigheid van Kruger in België zal Engeland niet aangenaam zjjn. Om Engeland te belie ven, heeft Leopoid het jeugdig anarchistje, Sipido,die den prins van Wales had bedreigd, uit Frankrijk weten terug te krijgen. De Belgische staat zal zich verder met de opvoeding van den knaap belasten. In Frankrijk heeft deze onwettige uitlevering veel kwaad bloed gezet. Eene meerder heid van meer dan 100 stemmen in de Kamer heett de handeling der regeering in deze veroordeeld. De nationalisten, gesterkt door de socialisten, willen nu Waldeck- Rousseau dwingen, den knaap terug te eischen. Is voor dien eisch een meer derheid te krijgen, dan gaat natuurlijk het ministerie heen. Dat zou een gejuich geven in 't kamp der tegenstanders. Kleine oorzaken hebben soms groote gevolgen. Een ernstig gevaar noemt de Standaard het vol gende Op tal van hoe eu ligt plecht zegt het blad en die plecht is, hoogst onvoorzichtig, riet zelden in Engelsche handen, legen een interest van 12 pt't. en meer, gegeven Vanzelf kan op tal dier hoeven den eersten tijd van rentebetaling en aflossiDg geen sprake zijn, en van die verarming van het volk zal de Rhodea-kliek gebruik maken, om het land, waarop de plecht ligt, te eigenen. Dan staat wie terugkomt niet alleen van alles beroofd, maar ook zijn land is onder zijn voeten weg getrokken, en hij kan er niet meer bovenop komen. De tactiek der geldmannen is dan. dat de boer of landlooper, èf knecht bij den Ecgelschen eigen lar zal worden, en dat op die wijze, economisch, het Trans- vaalsche volk zal worden vernietigd. Er wordt nn over heele streken Diet gezaaider zal over heele streken geen oogst zijn. Steeds klimmende verlegenheid, ook al komen de helden van St. Heleca en Ceylon terug. De Britsche Regeering heeft 150.000 Zuid-Afri kaansche oorlogsmedaillea bestemd voor de soldaten die den oorlog hebben medegemaakt. De medailles zijn van zilver en vertoonen den beeldenaar van koningin Victoria. Aan de keerzijde staat de figuur van den Vrede, die een Britachen en een kolo- nischen soldaat krooot met lauwerbladen Er zullen 250,000 vaD deze medailles noodig zijn. Voor de overige honderdduizend zon men misschien een andere, meer passende symboliek voor de keer zijde kunnen bedenken. Uit Pretoria komt opnieuw bet bericht, dat Botha voornemens zou zijn zich te onderwerpen. Reeds enkele dagen geloden werd door de Daily Mailu medegedeeld, dat de weduwe van generaal Joubert een poging had gedaan, om Botha te overtuigen van de nutteloosheid om den strijd voort te zetten, en hem er toe te brengen zich te onderwerpen. Naar de Daily Mailu verhaalde, had Louis Botha aanvankelijk geweigerd daarop in te gaan. Doch thans deelt het Engelsche blad mede, dat de Boerengeneraal, bij nader inzien, den raad van me vrouw Joubert nog niet zoo verwerpelyk vond, en aan generaal Roberts de voorwaarden heeft medege deeld, waarop hij zich wilde overgeven. Men zal goed doen? dit bericht als een sprookje ter zyde te leggen. Het uitbreken van een besmettelijke ziekte, naar men meent de pest, wordt gemeld onder de inboor lingen van Szinysko, in de nabijheid van King- Williamstown. De ziekte kwam het eerst voor in het gezin van een man, die onlangs van het arbeids-depót te Modderrivier terugkeerde. Acht personen zjjn aan getast, waarvan drie reeds stierven en een vierde stervende is. Een gewonde Boer, dien de Engelschen te Lebombo gevangen namen zoo wordt uit Lourecgo Marqnes aan de Daily Express gemeld zeide, vóór hij stierf, dat de Boeren die nn nog te velde stonden, den eed hadden gezworen: „Onafhankelijkheid of de dood." Zij dragen een onderscheidingsteeken, waarop men een doodshoofd met twee beenderen ziet. Lord Roberts seint uit Johannesburg van den 14en Een atdeeling van Steinacker's Horse, opgericht voor den dienat te velde in het Komatie-poort-district, nam den 8en 1# Boeren gevangen, die bij Namnhaah van het Portngeeache grondgebied nit. Transvaal trachtten binnen te dringen. Bij Namnhaah hebben de BoereD pogingen aangewend ammunitie in te voeren. Lord Methuen stiet den lOeu, terwijl hij op weg naar Lichtenburg was, op een troep Boeren, die vluahtten toen de troepen naderden. Tjjdens de vervolging namen de Engelschen een pom-pom. De Boeren moeten eenigen tijd geleden een trein hebben buit gemaakt, waarin 150.000 pond sterling. Piesident Kruger ia te Snez aangekomen 14 Nov. en 15 Nov. weer vertrokken. ZijD gezondheid waa goed. 21 Nov. komt de Gelderland waarschijnlijk te Marseille aan. Geen belangrijk nieuws I Het verlanglijstje der gezanten is meegedeeld en de Chineesche regeering vindt alles goed, behalve de bestraffing. Wat zal er evenwel nu gebeuren? Zullen de gezanten blijven aandringen? Zullen ze met de noodige soldaten hun wenschen kracht gaan bijzetten Zullen ze den keizer vangen en naar Peking terug voeren Dat zon een langdurige militaire operati9 eischen en heel China zou in dien tijd in opstand zijn. In verhand hiermede is zeker wel het bericht opmerkelyk, dat de Keizer gaarne naar Peking zou terugkeeren, indien zijn omgeving hem niet de gehoorzaamheid had geweigerd. Dit bericht zon door den Keizer zelf aan enkele Chineezen en hooggeplaatste vreemdelingen zijn gezonden. Voorts wordt gemeld, dat de Keizerin twee vertrouwden van den Keizer, die dit telegram moesten bezorgen, heeft laten onthoofden. De „Globe" doet het voorstel om de Keizerin door uithongering tot onderwerping te dwingen dit kan, naar het blad meent, door de zeetollen, waarvan de opbrengst het voornaamste deel van de inkomsten der Kroon uitmaakt, in te houden. Te Peking loopt sedert een paar dagen hardnekkig het gerncht, dat de Keizerinwednwe dood is* doch er is geen enkel bewijs voor de waarheid ervan te verkrijgen. Of alle mogendheden met de voorstellen der gezanten zullen instemmen, zal te bezien staan. Ter bespoediging van den afloop heeft Amerika reeds toegestemd, ofschoon de regeering daar niet geheel met de eischen instemde. 't Blijft, zooala men merkt, een gescharrel zonder einde. Bij den Bisschop van HAARLEM is eene herziening der trak tementen van de R. K. bijzondere onderwijzers in dat Bisdom aanhangig. Als vertegenwoordiger van Geestmerambaclit is als Hoofdingeland in het Hoogheemraad schap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerlüjd en West-Friesland her kozen de heer W. Duijn te Hensbroek. Tot plaatsvervangend Hoofdingeland in het college van Hoofd ingelanden van West-Friesland is herko zen de heer S. Duif te !5»int Han- cras. In de plaats van wijlen den heer W. Scbermerhorn, is tot Heem raad van het Ambacht van West-Fries land, genaamd Geestmerambacht, gekozen de heer IJ. Bruin te i-xoeclijli. Door Armvoogden te Nieuwe Niedorp is voor de stierenhouderjj aangekocht van den heer K. de Moor te Moerbeek de zeldzaam mooigebouwde stier, die onderscheidene malen werd bekroond, het laatst met den 2den prijs op de Wereldtentoonstelling te Parijs. Haringcarspel, 15 Nov. 1900. ®ok hier keeren de land- prijzen van vóór 25 jaar zoo zachtjes aan terug. Bij de heden gehouden verkooping in Polder W aarland van een aldaar gelegen huis met vijf akkers bouwland, ter grootte van 2 07.H.A. van wijlen den heer C. v. Schagen, werd kooper de heer P. Wit te Noordscharwou- de voor de aanzienlijke som van t 5102. De uitslag van de door den Notaris Stammes, op Woensdag 1. 1. gehouden landverkooping in het lokaal van den heer P. Greeuw te Sint Pankras is als volgt: Perceel 1. Een akker bouwland, groot 24 Aren 70 c. A.,kooper de heer C. Kos telijk te Broek op Langendijk, voor f73 per snees. Perceel 2. Een akker bouw land, groot 28 Aren 50 c. A.,kooper de heer C. Spaans te Broek op Langendijk, voor f76 per snees. Perceel 3. Een akker bouwland, groot 40 Aren 40 c. A., kooper de heer II. Wielings te Koedijk, voor f 56 per snees. De Korenmolen met grond, groot 19 Aren en een perceel land groot 0,33,40 H A., te Oude Niedorp, door den Notaris Sloos te Winkel aldaar geveild, is op 8000 gld. opgehouden. De uitslag van de opDon- derdag door den Notaris Gottmer te Obdam gehouden veiling te SINT PANKRAS is als volgt: Perc. 1. Twee huizen onder één dak met erven, daarachter gelegen bouwland te Sint Pancras a/d Achterweg, sectie A 1522, 1523 en 1524, samen groot 13 Are. Strijkgeld Jan Veld f 1155 )x11Q- verhoogd door S. Lek met f 40 )Iilyo- Perc. 2. Twee huizen met erven te Oudorp Sectie A 543 en 544, sa men groot 1 A. 73 cA. Strijkgeld G. Leering f 825 fCQ, vh- d. H Vrouwe en K Smit m. f 10 Perc. 3. Een huis en erf te Oudorp sectie A 519, groot 0.07.65. Kooper G Leering voor f 667. Perc. 4 is niet ten verkoop aan geboden Perc. 5. Een huis en erf, waarin eene kruideniersaffaire, wordt uitge oefend, aan den Breedenweg te Sint Pancras, gem. Xoedjjk, sectie C No. 470, groot 0.14 40 Are. Strijkgeld C. Russen t 1000 11m vh. d- H.Vrouwe en K.Smit m. f 100 Totaal f 3797. Uitslag der openbare verhuring van landerijen, toebehooreode aan de gemeente Baf- singerhom, gehouden heden, Zaterdag, in de herberg van den heer A Slolemaker 1. een perceel Weiland, in den Kaagpolder, groot 141.50 H.A., sectie A no, 64, thans in buur bij G. Smit. Huurder id. f 125. 2. id., id., groot 2.58.10 H.A., sectie A no. 65, thans in huur bij A. Schenk De. Huurder id. f220.- 3. id., id., groot 1.68 60 H A., sectie A no. 66, thana in hnnr bij J, Koning Huurder C. Vis f 151.— 4. idid., groot 1 29 80 H.A., sectie A no. 67, thans in hunr by G Smit. Huurder id. f 110. 5. id., id., groot 1.6140 H.A, sectie A no. 68. thans in huur bij A. Schenk Dz Huurder id f141 6. id., id., groot 1.95 20 H.A., sectie A no. 69, thans in hunr bij J. Koning. Huurder A. Rentenaar i 161.— 7. id., id., groot —.90.50 H.A., «ectie A no 70, thans in huur bij A. Rentenaar. Hnnrder id. f 80. 8 id, id., groot .44.20 H.A, sectie A no. 161, thans in huur bij Jn Marees. Huurder id. f 45.— 9. id id., groot 2.09.60 H A sectie B no 146, thans in huur hij J. Steen Jz. Hnnrder id. f 190.— 10. een perceel Bouwland, id., groot.35 80 H.A sectie B no. 147, thans in huur bij C. Droog Huurder id. f 30. 11. een perceel Weiland, id., grool 1.44. H.A., sectie B no. 148, thans in huur bij Jm. BlaauboerGz. Huurder id f 135. 12. id., id., groot 1.49.60 H.A., sectie B no. 149, thans in huur bij Jm. Blaauboer Gz. Huurder id. f 110. 13. een perceel Bouwland, id., groot.28S0H.A., sectie B no. 150, thans in hnur bij A. Vlaar. Hnnrder P. Visser f 37. 14. een perceel Weiland, id., groot 1 67 40 H.A. sectie C no. 129, thans in huur bij J. van der Horst- Huurder H. Beek, 15. id., id groot .99 H.A., sectie C no 169, thans in huur bij P. Maats Pz. Huurder !1. Beek. 16. id id,, groot 1.22.10 H.A., sectie C no. 170, thans in hnur by H Beek. Huurder id. 17. id, id„ groot —.88 40 H.A., sectie Cno. 171, thans in huur bij C, van der Oord Hnnrder H. Beek. Deze 4 perseelen tezamen f 327- 18. id., id., groot —.63 10 H.A-, sectie C no 243, thans in huur bij H. Beek. Huurder id. f 43. 19. id., id., groot .59 90 H.A, sectie C no. 551, thans in hnur bij G. Bier. Opgehouden. De verhuring is geschied voor den tijd van 4 jaren. Marktbericht van Winkel, van 8 November 1900. Aanvoer bloemkool f 2.a f 3.p. 100. roode kooien 2.a 2.50 gele 1.40 a 2.— bieten 0.45 a wortelen 0.30 a .35 zak uien 0.65 a 1.05 baal. nep 0.70 a v kleiperen f 1.50 a f 1.70 per mand. Schagerrood 1.13 a

Schager Courant | 1900 | | pagina 2