INGEZONDEN. Bij de nu volgende algemeene geluk- wenschen zegt de heer Re zei man, in antwoord op de woorden van den Voorz., dat hij hoopt, nog lang met de heeren te mogen samenwerken in het belang van de gemeente. Hierna wordt in behandeling genomen de door B. en W aangeboden gemeente- begrooting voor 1901, die door verschil lende omstandigheden niet eerder ter tafel was kunnen worden gebracht Als voornaamste posten van ontvang en uit gaaf komen op deze begrooting vooront vangsten saldo dienst 1899 1 1543.98, huur van huizen f300.opcenten grond- bei. gebouwde eigend. f 1143.54, idem ongeb. eigend. f 678.41, idem person. bel. f 1444.385, hoofdei, omslag f 3400.-, hondenbelasting f 275.vergunnings rechten f225. ,begrafer.isrechten f190. schoolgelden f 400.uitkeering van het Rijk inzake: lager onderwijs f 2400. wet 24 Mei '97 (financiëele verhouding} f 6830.43; bijdrage tractem. burg. en secret. f 325.—; bijdrage in zake wegen-reglement t 325.— de uitgavenjaarw. burgemeester f 650, id wethouders f 100, id. secretaris f 650, id. ontvanger f 250, presentie geld raadsleden f 75 (nu verhoogd met f 25 tengevolge van de a.s. vermeerde ring van het aantal raadsleden), salaris ambtenaar ter secretarie f 300, schrijf- en bureaubeh. enz. f 325, onderhoud en schoonhouden raadhuis f 125, kosten kiesverrichtingen etc. f 60, (f 35 hooger dan vorig jaar, omdat algemeene ver kiezingen moeten plaats hebben), onder houd huizen, torens, enz. f 200, kosten begraving f 140, jaarwedde veldwachter f 75, onderhoud brandspuiten f 75, kosten straatverlichting f 150, jaarw. onderwijzers f 7162, onderhoud school lokalen en onderw -won. f 950, school- meubelen f 125, leermiddelen f325, verlichting, verwarming en schoonhouden schoollok. f 450, (totaal onderwijshoofd- stuk f 9117), jaarw. geneesh. en vroedvr. f 882.50, verplegingskosten arme krank zinnigen f 549.30, ondersteuning armen f 2700 (vorig jaar f 2400), renten van geldleeningen f 360, aflossingen f 655, kosten openbare vermakelijkheden f 50 (met het oog op het a s. huwelijk van H. M. de Koningin), brandverzekering gebouwen f 120, jaarwedde van den be steller van het spoor f 75 (was verleden jaar f 50 nu kwam het B. en W. voor, dat het in het belang van het algemeen zou zijn, als het tarief van het bestelloon verlaagd kon worden, wat misschien te verkrijgen is door hooger bijdrage uit de gemeentekas. Daarom stelden zij nu voor, op de begrooting f 150.in plaats van t 75iuit te trekken. Dan kon later gezien worden, of het mogelijk was, lager tarief te verkrijgen belooning van den keurmeester v. h. geslacht f 25. deze post komt voor het eerst op de begrooting voordoor B, en W. was met de keuring belast de heer Vermoedt; kosten van het opmaken van den ligger der wegen f 650.onvoor ziene uitgaven f 162.Het eind cijferder begrooting wijst voor ontvangsten en uitgaven aan f 19629.75. De heer Waiboer vraagt, of niet onlangs was gesproken over verhooging van het presentiegeld voor de leden van het Armbestuur, waaromtrent Yoorz. inlicht, dat daarvoor nu f 50.is uitgetrokken, tegen f 30.— in vorige jaren. De heer Rezelman informeert, wat betreft de verhooging der toelage aan den besteller van het spoor, of het nu de bedoeling is, dat deze, die toch im mers ook belast is met de bezorging van de telegrammen, voortaan een gelijk tarief van bestelgeld voor de heele ge meente zal heden, zoodat b.v. oen telegram in de buurt van spreker even veel bestelloon kost als aan de Kleine Sluis. Yoorz. zegt, dat B. en W. nog niet weten, hoe de zaak precies geregeld zal worden, maar dat nu maar vast bij de begrooting een hooger bedrag wordt geraamd, om later de middelen te hebben, waarmede eventuëele verhooging kan worden bestreden. De heer Rezelman zou dat bestelgeld dan gaarne voor de heele gemeente geljjkgesteld willen zien. De Sluis hier, zegt spr., ligt natuurlijk altijd aan het voorspeen en daaraan is in sommige gevallen niets te doen, maar dit kan andershier kan, wat toch billijk is, voor allen gelijkstelling plaats hebbeD, De Voorz. zegt, dat B. en W. bij gelegenheid, wanneer die zaak geregeld wordt, gaarne gebruik willen maken van de opmerkingen, die de Raad daar omtrent te berde mocht brengen. De heer Rezelman heeft overigens niets tegen de begrooting. Spr. vraagt echter, of het altijd zoo gegaan is, dat de raadsleden de begrooting niet komen te zien vóór die in de vergadering ter tafel gebracht wordt. Yoorz. deelt hierop mede, dat anders altijd een commissie werd benoemd, die de begrooting had te onderzoeken vóór de behandeling in den Raad. Door de onvoltalligheid van den Raad tengevolge van de ongesteldheid van den Burge meester en het overlijden van den heer Van Gijtenbeek, waarom de heer Geer- ligs tot tijdelijk wethouder was benoemd, was ook de commissie incompleet, zoodat dit jaar geen voorloopig onderzoek heeft kunnen plaats vinden. Is er groot bezwaar tegen, vraagt de heer Rezelman, om elk raadslid een exemplaar van de begrooting thuis te zenden, vóór ze in behandeling komt dan kan ieder op zijn gemak de cijfers nagaan en is men in de vergadering beter op de hoogte bij het polderbestuur is dat ook de gewoonte. Daar zal zeker niets tegen zijn, zegt Voorz. Het is tot heden bij de gemeente niet gebruikelijk, maar ik zou het ook wel goed vinden. Niemand heeft verder eenig bezwaar tegen de begrooting, zoodat deze wordt vastgesteld op bovengenoemd eindcijfer. Vervolgens gaat men over tot benoe ming van een (definitieven) wethouder. De heer Geerligs wordt daarbij be noemd met 4 van de 5 stemmen, doch verklaart, op 's Voorzitters vraag, voor de benoeming te moeten bedanken. De tijdelijke waarneming heeft spreker zich laten welgevallen, maar spr. heeft alreeds zoovele vergaderingen te bezoeken en moet dus bepaald bezwaar maken deze benoeming aan te nemen. Een nieuwe stemming wordt nu ge houden, waarbij de heer Metzelaar 3 en de heer Waiboer 2 stemmen verkrijgt. Eerstgenoemde, aldus gekozen, verklaart evenwel en spreker zou daarvoor de zelfde woorden kunnen bezigen als de heer Geerligs, met bijvoeging, dat hij nog verder daD deze van het Raadhuis woont ook voor die benoeming te moeten bedanken. Na eenige bespreking weet men echter den heer Metzelaar te bewegen, gebruik te maken van de wettelijke bevoegdheid, om zijne beslissing nog uiterlijk 2 maal 24 uur in beraad te houden. Ingekomen is een adres van vele bewoners der Spoorbuurt, te kennen gevende, dat de duisternis daar 's avonds zeer hinderlijk is voor de bewoners, voetgangers en rijtuigendat door die duisternis vóór enkele jaren een tweetal personen in den „8poorput" geraakten, waaruit ze slechts met moeite konden worden gered, en dat nog onlangs, op 24 September, een kind is verdronken, dat waarschijnlijk gered had kunnen worden, als twee aldaar passeerende per sonen hadden kunnen zien, dat het geen visschen of eenden waren, die zij meen den te hooren spartelen redenen waarom beleefd, maar dringend verzocht wordt, een lantaarn te doen plaatsen aan de Molenvaart, op het pad tegenover den Spoorput. B. en W. adviseeren op dit adres gunstig te beschikken. Het is daar rondom water, en meer licht is 's avonds zeer wenBchelijk. Allen zijn het daarmeê eens, zoodat besloten wordt, de gevraagde lantaarn te plaatsen. Hierna gaat men over tot benoeming van een armvoogd in de plaats van den heer J. Gijzen, die wegens hoogen leeftijd als zoodanig heeft be dankt. Op de door het armbestuur ingediende voordracht zijn geplaatst de heeren T. van IJzendoorn en P. Keppel. Eerstgenoemde wordt met algemeene stemmen gekozen en zal daarvan door den secretaris in kennis gesteld worden. Ter behandeling van een reclame tegen den hoofdelijken omslag gaat de Raad vervolgens in geheime zitting. Wieringen. J.l. Zaterdagavond werd in het lokaal van den heer Koorn eene vergadering gehouden van visschers. De vergadering werd geleid door den heer L C, Kolff. Na opening deelde deie mede, dat deze vergadering was belegd naar aanleiding eener circnlaire van den heer Calkoen, burgemeester van Ëdam.Deze eirc. bevatte de vraag,of het niet noodzakelijk was, eene vergadering van afgevaardigden uit alle viaachersplaataen te houden, tot het bespreken van de drooglegging der Zuiderzee en van de nadeelen, welke die drooglegging voor de viaschers zou opleveren. Op een kaart werd door den Voorzitter het plan der drooglegging aangeduid. Tevens werd een gedeelte voorgelezen van het verslag der Staats commissie, waaruit bleek, op welke manier de Staat de |Zuiderzee-vis8chers, wier bedrijf vernietigd zou worden, denkt te helpen. De viaschers, het nut van bovengenoemde vergadering van afgevaardigden inziende, besloten 2 afgevaardigden te zenden. Hiervoor werden gekozen de heeren L. Wigbout en J. Tjjsen, die hnnne benoeming aanvaardden. De heer Kolff gaf reeds te kennen van plan te zgn de vergadering van afgevaardigden te gaan bijwonen. Vorvolgens stelde de Voorz. voor, om over ie gaan tot "oprichting van een onderling visschers- en ondersteuningsfonds voor de visschers van Wieringen. Door alle aanwezigen werd dit plan toegejuicht staande de vergadering traden reeds een 20-tal visschers als lid toe, benevens 4 als donateur. Als voorloopige bestuursleden, tot opmaking van een reglement enz., werden gekozen de heeren Jn. Numeijer, M. Kaptein, Jn. Koorn, J. Metselaar en A. Peereboom, terwy 1 de heer Kolff als adviseur mede deel van het voorloopig bestuur zou uitmaken. Wieringen. De Muziek vereeniging „Harmonie" gat j. 1. Woensdag-en Vrijdagavond in 't lokaal van den heer Koorn haar gewone uitvoeringen. De zaal was beide avonden eivol. Behalve een zestal mu zieknummers, werd een operette opge voerd, getiteld „Een vrouw op schild wacht", met zaDg en piauo-begeleiding in één bedrijf door P.Vasseur. Uit het dave rend applausjmocht men opmaken,dat mu ziek en zang zeer in den smaak vielen. Als gewoonlijk prijkte bet vaandel der Vereeniging in de zaal, en merkten we op, dat een verguld zilveren medaille er aanhing. Dit was een geschenk van den heer Burgemeester Kolff, ter herin nering aan het 12y2-jarig bestaan van „Harmonie". Geslaagd voor het exa men, afgelegd te Amsterdam, als Boekhou der, de heer H. Eecen Cz. te Oud karspel, Het fanfarekorps W. W. te W ier ingerwaard geeft Woensdag 12 December eene uitvoering voor de kunstlievende leden en Zondag daaropvolgende tegen entrée. Niettegen staande vele tanfaristen het vaandel on trouw werden, is de vereeniging toch sterk en mans genoeg gebleven, om zich in het openbaar te kunnen doen hooren.Op eerstgenoemden datum zal tevens weer een aandeel van het renteloos voorschot worden uitgeloot. De heerL. v. S. te Kolhor n, die met zgn bakwagen van Winkel kwam, ontmoette onderweg een dorschmachine. Bij het passeeren flapperde het dekzeil, waardoor de ket dermate schrikte, dat alles van den dijk ging. v. S. geraakte bij den val onder den wagen en met een gebroken sleutelbeen kwam hij thuis. Ook zijn andere arm is tijdelijk onbruikbaar. 8 c h i p p e r s v e r e e n i g i n g „Schuttevaer." Bij het Hoofdbe stuur der Vereeniging „8chuttevaer" is op desbetreffende verzoeken o. m. het volgende antwoord ingekomen Van de Holl. IJz. Spoorwegmij., dat een wijziging van het remmingwerk der brug over de Ringvaart van de Heer Hugowaard tusschen de stations Hugowaard en Alk maar in uitvoering zal worden genomen. De uitvoering van Nieuwe INieciorp's Harmonie gezelschap „Excelsior" onder leiding van den hoogst bekwamen en ijverigen heer Wernecke van Den Helder, op Zondag 2 December, liep flink van stapel. De kolfbaan van den heer C. Kooiman was redelijk goed bezet. Behoudens een paar kleine dissonanten, werden de verschillende nummers van het belangrijke programma flink en met gloed afgespeeld. Een 3-tal nummers,gedurende de pauze ten beste gegeven door eenige musici van Den Helder,werden schoon uitgevoerd, zoodat deze avond in waarheid genot vol genoemd mag worden. Jammer dat, zooals meermalen gebeurt, een gezelschap zich in de zaal bevond, dat van meening was, dat hard en luid babbelen bij eene muziekuitvoering on ontbeerlijk is. Van welk eene groote beteekenis het voor den koolbouwer is te weten van wien hij zijn zaad betrekt, moge hieruit blijken, dat te ^int Pankras tegenwoordig de eene bouwer van zijn overvloed van vroege-koolzaad aan den anderen over doet voor den prijs van f25 per pond. Dat weegt dus haast tegen goud op. Door de afd. Ifroek op L<a.ngenclülx van de Naamlooze Landbouw- en Handelsvereeniging „Lan- gedijk en Omstreken" worden nogmaals pogingen in 't werk gesteld om het beheer van de afslagmarkt uit han den van het gemeentebestuur te doen overgaan in die derLandbouwvereeniging. tSt. Maarten. Den 1 werd alhier eene verkiezing gehouden van bestuursleden van den Ringpolder. Herkozen werden als molenmeester de heer K. Blom Dz.alhier en als hoofd ingeland de heer J. Weel, te Haring- carspel, terwijl in de plaats van den heer G, Visser, die onlangs benoemd werd tot molenmeester, als hoofdingeland werd gekozen de heer N. van Leeuwen, te Eenigenburg. Ju bi lé dr. v. Balen Blanken. Maandag werd feestelijk gevierd de dag, waarop dr.v. Balen Blanken te BEN- NINGBROEK 50 jaren als dokter werk zaam is geweest. Maakten wij de vorige maal melding van de talrijke gelukwen- schen en groote belangstelling vanuit de verte, Maandag werd de jubilaris door zgn omgeving gelukgewenscht Burgemeester en Wethouders, verte genwoordigende het gemeentebestuur van Sgbekarspel, kwamen hem geluk wen- schen en overhandigden hem met een hartelijke toespraak een prachtig gesohenk. Een deputatie uit de burgers bood een fraai album met de handteekeningen van allen, en daarbij was ook een souvenir gevoegd. De zangvereeniging „Crescendo" van Sijbecarspel, wier leden des nachts in alle stilte een eerepoort voor de woning van den jubilaris opgericht hadden, zong eenige toepasselijke liederen. Talrijke bezoeken wisselden elkander af, blijk gevende van de belangstelling en hoogachting, welke men hier voor den ouden, doch nog levenslustigen dok ter gevoelt. Des middags werd het familiefeest in het lokaal „De Witte Engel" te Hoorn gevierd. Dirkshorn, Zondagavond hadden wij het genoegen, in het lokaal van den heer 8. Brommer, alhier te hooren den heer Th. Groen uit Alkmaar, die gekomen was tot het houden van komische voordrachten. Klein was 't aantal opgekomenen, veel te klein, want de heer Groen is waard gehoord te worden. Bij de keuze der verschillende door hem voor te dragen nummers is hij zoo kiesch moge lijk en de lach, waartoe hij zijn hoor ders telkens en telkens, weer brengt, is er een van de gezondste en onschul digste soort. Mocht de heer Groen Dog eens weer te Dirkshorn optreden, dan wenschen wij hem een talrijker publiek toe. Zgn voordrachten zijn het waard. Zaterdagavond trad voor de Afdeeling Unr ingcarspel van de Landbouw-en Handelsvereeniging als spreker op de hr Hazeloop,Rijkstuinbouw- 1 eeraar te Aalsmeer. In zgn eenvoudige en duidelijke, van veel zaakkennis blijk gevende rede had de spreker zich tot taak gesteld de vraag te beantwoorden, wat de groenten- telers in 't algemeen en die in dezen om trek in 't bijzonder te doen hebben om van hun bedrijf de meeste voordeelen te trekken. Daartoe beval de spreker aan 1. Teelt van zulke gewassen, die voor verzending naar 't buitenland geschikt zgn. Hoe grooter het handelsterrein is, hoe minder kans van overproductie, hoe grooter kans van goede prijzen. 2 Zorg voor 't telen van prima kwalitei ten. Daartoe was vrucht wisseling zeer gewenschtde bodem ontvangt daardoor ten deele de aan de planten afgegeven voeding8stoflen terug, terwijl planteifziek- ten zich minder kunnen verbreiden. Ook door 't loehouden van den grond wordt,door gemakkelij ker toetreding van de lucht, voedsel aan den bodem toegebracht. 3. Vervroeging der teelt. De groen ten, die 't eerst aan de markt komen, bedingen den hoogsten prijs. Behalve het „diepspitten", hoewel een schrikbeeld nog altijd voor zoovelen, toch zoo'n uitste kend middel tot losmaking en daardoor drooglegging van den bodem, werden door den heer Hazeloop onderscheidene midde len aan de hand gedaan, die daartoe kunnen dienen. In den breede ging de spreker daartoe na, wat er al zoo in het Westland ge daan wordt voor dit doel en de cijfers, welke hij noemde om het winstgevende van het bedrijf daar aan te toonen, waren uitlokkend genoeg. Of nu, wat in 't Westland kan, ook hier zal kunnen, zegt spreker, zal de practijk moeten leeren, en daartoe zal het aanleggen van een of meer proef tuinen, waarvoor de regeering subsidie geeft, een zeer geschikt middel zijn, waarom dit dan ook ten zeerste werd aanbevolen. In zijn kwaliteit van Rijks- tuinleeraar is hg geroepen, om de groen- tentelers met raad en daad bij te staan en zal hij altijd bereid gevonden worden tot het geven van alle mogelijke inlichtingen, het bedrijf betreöende. Enkele vragen, door sommigen der aanwezigen gedaan, werden door den heer Hazeloop beantwoord en bij monde van den Voorz. der afdeeling, den heer J. Keijser, werd hem de dank der afdeeling toegebracht. Voor de verkiezing van twee bestuursleden voor den polder Woudmeer, den 3 dezer te Haring- carspel gehouden, werden uitgebracht 24 stemmen. Herkozen werd met alge meene stemmen de heer R. Boon, terwijl voor de vacature, ontstaan door het be danken van den heer F. Doekes, moet herstemd worden tusschen de heeren J. Slot en J. 8wan, die achtereenvolgens 12 en 11 stemmen verkregen. Op den heer C. Eecen was één stem uitgebracht. Anna Puulowna In de jongste vergadering der sociëteit „Vrien denkring" is besloten, den leden dezen winter geen feestavond aan te bieden. Een voorstel tot verhooging der contributie werd verworpen. Men meldt uit LEIDEN van 2 dezer: Sedert enkele maanden heeft een van elders komend heer alhier eene carton- nagefabriek geopend en wel aan de Hoogewoerd, daarin bjjgestaan (in quali- ficatie van directrice) door eene juffrouw, die vroeger een dergelijke zaak had ge dreven. De eigenaar woonde bij men- schen in, juist tegenover| de fabriek, en toen hij gisterenavond niet op den gewo nen tijd te huis kwam, begon men te vreezen, te meer daar hij indertijd aan zgn hospes een blanco gesloten couvert had overhandigd, met de mededeeling dat daarin het adres was van zijne dochter, en met verzoek, wanneer hem soms een ongeluk mooht overkomen, alsdan het couvert te openen. Toen men naar de fabriek ging, zag men van buitenaf licht branden, doch de buitendeur was gesloten, zoodat een smid moest worden ontboden, die wel het slot kon openen, maar niet de deur, daar die aan de binnenzijde gegrendeld was. Na de buitendeur geforceerd te hebben, opende men de deur van het kantoortje, waaruit eene sterke gaslucht kwam en waar binnen het duister was, zoodat men niets kon waarnemen. Nadat de dampen waren weggetrokken, werd licht ontstoken en vond men den man klaarblgkelijk van zijn stoel gegleden op den grond met het hoofd tegen den muurbij was dood. De op de tafel staande lamp was van de daaraan beves tigd geweest zijnde guttapercha slang ontdaan, zoodat het gas vrijelijk kon binnenstroomen. Op de tafel werd een aan zijne dochter geschreven brief ge vonden, waarin zinsneden voorkomen welke aan een plan tot zelfmoord doen denken. De politie doet onderzoek. Moordaanslag te DORD RECHT. Zaterdagavond werd te Dordrecht in de Groote Spuistraat een moordaanslag gepleegd Bij een der bewoners dier straat had de 48—jarige echtgenoote van den bier huishouder A. de Jong te Dubbeldam sedert j. 1. Maandag intrek genomen, omdat zij voortdurend het voorwerp was van mishandelingen door haar man. Gis terenavond kwam haar man baar in de Spuistraat opzoeken en wist de woning binDen te dringen, en na met zijn vrouw een gesprek te hebben gehad, trok hij plotseling een geopend mes en bracht haar daarmede drie steken toe. Onmid dellijk werd de vrouw, na bediend te zgn, naar het gasthuis overgebracht. Haar toestand is levensgevaarlijk. De 43-jarige dader is gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld en naar het huis van bewaring overgebracht. Het mes, waarmede de daad werd gepleegd, is nog niet gevonden. Maandag ie in de kost e- looze openbare school in de Vijzelstraat te SCHEVENINGEN een ernstig onge luk gebeurd. Een scholier, die Zondag patronen had geraapt en een ervan bij zich had gestoken, ging met een makker in school er mede spelen. Bij het slaan op het projectiel ging eensklaps de patroon af, de knal bracht schrik en onsteltenis teweeg, en de beide knapen werden ernstig gewond. Eén verloor toppen van zijn vingers en bekwam ernstige kwetsuren aan den pols, terwijl de andere in het aange zicht werd verwond Nadat geneeskun dige hulp was verleend, werd een der knapen per brancard naar het Gemeente ziekenhuis gebracht, de andere naar de ouderlijke woning. Een zonderling. Krachtens-bevelschrift van de Arron- dissements-Rechtbank te ROTTERDAM is beslag gelegd op het vermogen van een bekend ingezetene, die aanzienlijke eigendommen in de gemeente IJzelmonde bezit. De betrokkene is beheerder van het vermogen zijner bloedverwanten en heeft als zoodanig onder zich f 250.000 van zijn broeder. Op het verzoek van laatstgenoemde, wien de betrekkelijk geringe som van f 1500 was geweigerd, heeft het executoriaal beslag plaats ge had. Het vermogen bedraagt nominaal 10 millioen gulden, zoodat de ingestelde vordering ruimschoots is gedekt, en het gevraagde uitstel van verdere maatrege len voor den tijd van 14 dagen onge twijfeld zal worden verleend. Overigens vond de deurwaarder bij het leggen van het beslag, in tegenwoor digheid van een rechter-commissaris, diens griffier en een commissaris van politie, alles in de grootste wan orde ten huize van den betrokkene aan de Wijnstraat. Aanzienlijke geldsom men vond men in de badkamer en op andere zonderlinge plaatsen, terwijl gou den voorwerpen en briljanten achteloos lagen rondgeworpen. Sedert geruimen tijd heeft de betrok kene dan ook zijn zaken nagenoeg aan kant gedaan en zich te 's-Gravenhage gevestigd. Nog onlangs vroeg hij ontslag als procureur, rechterlijk ambtenaar, enz. Ter griffie van de rechtbank is een groot gedeelte van het baar vermogen gedeponeerd, waarvan het meeste gevon den werd in een onaanzienlijk vertrekje achter het kantoor, waar de zonderling zgn verblijf hield. [Niet geplaatste ingezonden stukken wor den nimmer teruggegeven Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U eenige plaatsruimte; bj) voorbaat mijn dank. Verleden was 't in onz' gemeente Verkiezing van den Kerkeraad Men moet zich, meen ik, wel bedroeven, Dat dit zoo erg in tweedracht gaat En was die tweedracht altijd eerlijk, Dat elk zijn overtuiging had, Daarvoor zou ik steeds eerbied hebben, Maar het gaat langs een ander pad. De Burgemeester en de Leeraar, Die zjjn geen vrienden van elkaar; Elk van die twee heeft nu zjjn vrienden En zoo ontstond die tweedracht daar. Nu moesten die partijen stemmen Voor leden van den Kerkeraad, Nu kwam de strijd hier in het leven, Zooals dit bij het kiezen gaat. Elke partij had haar Agenten, Die werkten voor haar candidaat, Elk ging zijn medestemmers raden, Om dien te krijgen in den Raad. En ging dit eerlijk, dan zou 'k zeggen: Men heeft daarop volkomen recht! Maar dat men laster gaat gebruiken, Dit is, meen ik, ellendig slecht. Zooals wij na de stemming hoorden, Die gunstig was voor de part ij Der vrienden van den Burgemeester, Had er hier plaats veel knoeierij. Het was bedreiging, leugen, laster, Die door die lui gebezigd is. En zoo werd het voor Doom'né's vrienden In deze stemmerg ook mis. Een der Agenten van die grooten, Die aan een stemmingswaanzin lijdt, Heeft weer, zooals reeds meer gebeurde, Z(jn stemmingskracht ten toon gespreid. Hij sprak verleden Zondagmiddag, Bfj Wouter Goedmaat in de kroeg, Veel woorden, die volstrekt niet pasten, En velen was dit kras genoeg. Maar toen hem later iemand vraagde, Of 't waar was wat hij bracht te pas, Toen zei hij, dat hij 't niet gezegd had, Eu dat het alles leugen was. Vindt u dit niet ontzettend treurig, Dat hij zich zoo te kennen gaf? Ik wil het huichelachtig noemen En daarbij ook, ontzettend laf! Namens eenige vrienden van den Dominé, UEd. Dw. Dr., IN. W 1 T. Nieuwe Niedorp, 3 Dec. 1900.

Schager Courant | 1900 | | pagina 2