Marktvee. Politie! oremclit Ér veeL Zondag 30 December 1900. 44ste Jaargang No. 3588. EERSTE BLAD. TRANSVAAL. Gemeente Schagen. Bekendmakingen. Keuring Buitenlandsch Nieuws. PLAATSELIJK NIEUWS. SGHAG AlfElGGl NiEBffS-, RAIÏT. AlTErtElliE- k LllllllTllai Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTJEN in bet eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: «CHAttEN, I.aan, 4. Uitgever P. TRAPMAN. MedewerkerJ. YV I X K E L. Prijs per jaar f 3.—. Franco per post'f 3.60. Afzonderlijke nummers^ 5 Cent. ADVERTENTIEN van;l tot 5 regels^ 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Posterijen. KANTOOR SCHAGEN. De Directeur brengt ter algemeene kennis, dat den 31 sten December a. s. de dienst in het nieuwe kantoor zal wor den geopend. De bus aan het oude kantoor wordt Zondag den 30sten a. s. te 3 ure n. m. gesloten en op datzelfde tijdstip de bus aan het nieuwe kantoor voor het publiek verkeer opengesteld. Behagen, December 1900. OUDENHOVEN. De Directeur noodigt het Publiek beleefd uit, bij de aanstaande jaarswisse ling, Nieuwjaarskaarten en visite-kaartjes, bij eenigszins groote hoeveelheid tegelijk verzonden, niet in de bus te werpen, doch aan het loket op het kantoor af te geven. Behagen, December 1900. OUDENHOVEN. De Directeur maakt bekend, dat op den Nieuwjaarsdag het kantoor geopend zal zijn als op Zondagen pakketpost, post wissel- en quitantiezaken worden alsdan niet behandeld. Behagen, December 1900. OUDENHOVEN. POLITIE. Ter Secretarie der gemeente Schagen worden in lichtingen verzocht omtrent een Sc h a a p (overhouder.) Burgemeester en Wethouders van SCHAGEN Gelet op eene aanschrijving van den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij wordt aangedron gen op een gestreng veterinair toezicht op de vee markten, ter voorkoming van den nitvoer van vee, hetzij iydende aan. hetzij verdacht van mond- en klauwzeer, naar het buitenland Gezien art. 19 lett. C der algemeene politie-veror dening voor die gemeente Brengen ter algemeene kennis lo. Het is, tot nadere aankondiging, verboden rund en wolvee ter markt aldaar aan te voeren, vóór dit door een der daarvoor aangewezen veeartsen is gekeurd ea daaromtrent ii verklaard, dat het aan geene be smettelijke ziekte iydende is, en ook niet verdacht is daaraan iydende te zgn Zo. De keuring zal plaats hebbenaan het .\*ord«, ter hoogte van het huis, bewoond door J. H de Wit; aan de „toe#," bij den ingang der Heerenstraat, en in de "*V"t '®r hoogte van het Stationskofflehuis. bewoond door A. Visser Het vee, komeude nit de richting van Qrootewal, zal niet langs ,de Daan" mogen worden ingevoerd, maar vanaf den spooroverweg aldaar laDgs den nieuwe» Stationsweg naar de laatstgenoemde kenringsplaats moeten worden gedreven. 30. Voor de markt bestemd en reeds daags te voren aangevoerd vee, opgesteld binnen de genoemde keuringspunten, zal die stallen niet mogen verlaten dan na gekeurd en gezond en onverdacht te zyn bevonden. Vee van ingezetenen, gestald zijnde of weid wordende binnen de voor de keuring aange wezen punten, zal, willen zy dit ter markt brengen, ,oóraf op bet naastbpgelegene dier punten ter keuring moeten worden aangeboden. Overtreding van een der vorenstaande bepalingen -trgfbaar met eene geldboete van ten hoog- g"te f 25.of hechtenis van ten hoogste ^Schagen, 11 December 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. BUIS Js., 1. Bnrgem. De Secretaris, DENIJS Heheadmaking. Burgemeester en Wethouders van Schagen noodigen y dese belanghebbenden, die over 1900 van de laneente iets te vorderen hebben, uit, hnnne rekenin- Lw vóór of op den len Februari a.t. ter plaat- iliike Secretaiie in te leveren. Schagen, 22 December 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. BUIS Js., l.B. De Secretarie, DENIJS. Hebendmaking. De Burgemeester van Schagen brengt ter kennis van de ingezetenen, dat het aanbieden van en het rondgaan met zoogenaamde Nieuwjaarswensehen, hetzij gedrukt, hetzg geschreven, langs de huizen met zal worden toegelaten, alsmede dat de verschillende arm besturen eene inzameling van vrywillige giften langs de huizen znllen honden, teneinde uit de opbrengst bij het einde dezes jaars eene buitengewone bedeeling van levensmiddelen aan de minvermogenden te kunnen houden Schagen, den 21 December 1900. De Burgemeester a.i., P. BDIS Ja Doordat ons blad j.1. Maandag reeds is uitgegeven, wordt het nieuws over Transvaal onvermijdelijk daardoor ook dat van een week lang. De toestand blijft voor de Engelscben zeer ongunstig, en al laat Kitchener zich nogal opgewekt uit, een feit is het, dat men in Engeland algemeen ongerust is en daar heeft men groot gelijk in. Dat gene wat Kitchener seint, heeft dan ook niet veel te beteekenen en is niet anders geweest, dan een paar aardige zinnetjes om den Engelscben hun Kerstfeest niet geheel te bederven. De correspondenten der Engelsche bladen geven niet heel opwekkende lectuur. Bloemfontein heeft sinds 18 Dec geen Kaapschen trein ge zien, wat wel een bewijs is, dat de spoor wegverbinding al verscheidene dagen is verbroken. Zij schrijven ook, dat de commando's in Kaapland feitelijk niet bestaan uit Yrijstaters, maar wel degelijk uit Kapenaars, dus dat men in Kaapland, al is het dan niet overal, op sommige punten toch temeene zaak met de Boeren maakt. Ook krijgen we berichten, die steeds wijzen op de groote ongerustheid in militaire kringen in Kaapstad. De groote Kitchener is zelf naar de Aar ge weest om den inval te stuiten en zijn noodige maatregelen te nemen. De Boeren hebben alle spoorlijnen bij de Aar opgebroken en de telegraaflijnen doorgesneden. Alle ontplofbare stoffen zijn door de Engelschen naar Kaapstad getransporteerdde wachten bij de ge vangenen zijn verdubbeld. Dus kritiek genoeg. De Kaapsche autoriteiten heb ben daarom in tal van districten de krijgs wet afgekondigd. 1500 Kolonisten moeten zich reeds bij de Boeren hebben aange sloten. Lord Kitchener heeft naar En geland en naar de koloniën om verster kingen geseind. Naar ons idéé hebben de Boeren ic de Kaapkolonie succes. Er wordt gemeld, dat een eskadron Yeomanry, dat de uit Britstown terug trekkende Boeren achtervolgde, in een hinderlaag viel. Het eskadron leed zware verliezen, de rest werd gevangen geno men. Dat beteekent nogal wat. De ge vangenen zijn weer vrijgelaten, nadat de paarden, zadels en andere eigendommen hun waren afgenomen. Verder komen er nog berichten in, die melden, dat de invallende Boeren zich verschanst hebben in de Zuurbergen, dat is een bijna ontoegankelijk plateau,waarin de Engelschen zich niet zullen wagen. De Boe ren zitten daar magnifiek om de noodige aanvallen op den spoorweg te doen en door de onmiddellijke nabijheid van plaatsen met een Afrikaander bevolking, kunnen ze zeer agressief optreden. Lord Kitchener concentreert nu de noodige troepen om de Boeren uit de Kaap te verdrijven, maar daardoor komt het veld voor De Wet meer vrij. De Boeren waren genoodzaakt,Britstown, westelijk van de Aar, te ontruimen dat beteekent niet veel, daar de Boeren in den regel geen steden bezetten om er te blijvenze maken het noodige buit en vooruit maar weer. Dat bleek ook daaruit, dat, toen de Engelschen aankwamen te Britstown, de Boerentroep was verdwenen. Er zijn ook reeds Boeren gezien in de richting van de Rambergen en Victoriawest, dat is in de nabijheid van den spoorweg naar Kimberlcy. Lord Kitchener meldde, dat de ooste lijke troepenmacht der Boeren in de Kaapkolonie verhinderd werd verder op te rukken, en in de richting van Ventersetad gedreven. De westelijke troepenmacht wordt nog steeds in noorde lijke richting gedreven door het district Strijdenberg. Reuter seinde Een af deeling Boeren, met 150 wagens, trok den spoorweg over ten zuiden van Vrijburg(tus8chenKimberley en Mafeking). Een andere afdeeling, sterk ongeveer 270 man met een kanon, trok den spoorweg over ten noorden van Vrijburg. Beide afdeelingen trokken in westelijke richting. Men gelooft, dat zij naar Damaraland wilden trekken". Lord Kitchener heeft een veelbelovende proolamatie uitgevaardigd, waarin aan alle burgers, die zich vrijwillig overgeven, wordt toegestaan met hun gezinnen te verblijven in de gouvernements-laagers, totdat de guerilla hen in Btaat stelt naar hunne woonplaatsen terug te keeren. Hun eigendom en hunne goederen znllen worden beschermd, en als dit wordt gere- quireerd, zal er betaling voor volgen. Uit Manchester komen berichten, die, als ze juist zijn, voor de Boeren zeer gunstig mogen heeten De Britsche regeering zou thans alle hulpmiddelen, om den oorlog met kracht voort te zetten, hebben uitgeput en daar de inval der Boeren in de Kaapkolonie een nieuwe phase opent, waarvan het eind nog niet te voorzien is, neemt de tegenzin in den oorlog hand over hand toe. Vele invloedrijke industriëelen en handelslui van Manchester, die tot dusver Chamberlain en zjjn staatkunde met geheel hun hart hebben toegejuicht, be ginnen nu aan het Britsche succes te twijfelen en ontkennen niet, dat ze meer dan genoeg hebben van den strijd tegen de republieken. Te Lorengo-Marquez gaat het gerucht, dat de Engelschen te Barberton door Botha worden bedreigd en voornemens zijn de plaats te ontruimen. Wie eenige oogenblikken voor den sier lijken gevel van ons Schager Raadhuis stil staat, zal boven een der bovenramen een vrouwenbeeld bemerken, staande onder een kleine kapel. Dat is Justitiae, de godin van het recht. In de eene hand draagt zij een zwaard, dat dienen moet om het recht den doorslag te geven als valsch recht de balans naar den verkeer den kant doet overslaan. Hoe schoon het symbool ook moge zijn, toch is het beeld naar onze meening niet compleet. Wij denken er ons een pendant naast, waar, in de schaal met het onrecht, nog het zwaard van den sterke wordt geworpeD, zoodat van reebt geen sprake meer ia. Wanneer wij de geschiedenis van 1900 nagaan, dan zien we maar al te veel dit beeld der ongerechtigheid. Wat hebbeu we in dit jaar alzoo Rusland waargenomen Het onafhankelijk Groot- vorstendom Finland werd, volgens een vast en wel overlegd plan, in al zijne rechten gekortwiekt. Zijn leger werd bjj dat van Rusland ingelgfd;zijn taal werd van de lijst der officiëele talen geschrapt zijn ambtenaarswereld, zijn justitie eu politie werden naar Russisch model inge richt de rechten van zijn landdag en zijne stenden werden duchtig besnoeid zijn pers werd aan banden gelegdde vrijheid van petitie en vergadering werd voortdurend miskend. Zoo zal het ook in 1901 voortgaan, totdat Finland volgens Slavische opvat ting voldoende is gerussificeerd. Eu elders, in het aangrenzende Azië, in andere vormen hetzelfde stelsel. Mantsjoerije werd, trots de heiligste verzekeringen, in eene Russische provincie herschapen. Ten spijt van zijne voorge wende vegetarische neigingen, is door den grooten slokop een lekkere kluif van het Chineesche biggetje verorberd. Waarlijk, vrouwe Justitiae mag aau de Newa wel in eene verborgen nis worden geplaatst, opdat zij zich niet schame voor de vragende blikken van den onschuldigen voorbijganger. En rondom u en ginds en elders de zelfde rechtsverkrachting. Een landhonge- rig Amerika, buiten de perken van zyn eigen leer gesprongen, zet nog altijd den veroveringsoorlog tegen de vrijheidlieven de Philippino's voort. Millioenen heeft die strijd in 1900 gekost, duizenden kloeke en weerbare mannen lieten hun leven voor die onrechtvaardige zaak, en ten koste van al die kostbare ofiers bleef zijn bezit beperkt tot een klein deel van Luzon, terwijl ook nog dat deel slechts niet bovenmatige krachtsinspanning be houden kan blijven. In de weken voor de presidentsver kiezing geleek het, dat het tusschen Mo. Kinley en Aquinaldo tot een verge lijk zou komen, doch nauwelpks hadden de Republikeinen de overwinning behaald, of de imperialistische geest kwam weer boven. In die dagen scheen het mede, dat Amerika in den strijd tegen het Gele gevaar een medewerker van verre zou zijn, maar ook daarin kwam na de binnenlandsche beslissing verandering. Thans strijkt het even lustig meê in het Europeesch concert, als een der anderen. In de laatste dagen nam de Senaat eene wet aan, waarbij de verbinding tusschen den Atlantischen Oceaan en de Groote Stille Zuidzee werd geregeld. Bij die wet is tevens uitgemaakt, dat het Nicaragna-kanaal eene binnenlandsche aangelegenheid van Amerika is, waarbij controle of inmenging van Europa geheel is uitgesloten. Engeland meent nu wel in zijne rechten verkort te zijn, doch voor een ernstig protest van die zijde bestaat geen gevaar, daar Engeland niet in staat zou zijn, kracht aan woorden te paren. De meest onrechtvaardige oorlog van onze eeuw wordt zeker wel in Zuid- Atrika gevoerd. Landhonger en gouddorst, voorzien van een masker van schijnhei ligheid, voeren daar sedert 15 maanden in de meest schreeuwende vormen de heerschappij. De flauwe sprankel vaD hoop, dat in spijt van de overmacht het goed recht eenmaal zal zegevieren, heeft in de laatste dagen gelukkig opnieuw voedsel ontvangen. In dit bloedige treurspel wordt er de rol van den „ridder van de droevige figuur" gespeeld door den keizer der Germanen. Eens scheen hij de kamp vechter voor het recht van den zwakke te zullen zijn, thans gelijkt bij de zaak waarnemer van de firma Rhodes-Cham- berlain en Co., aan wie de belangen van het Huis aan de oevers van Havel en Spree zijn toevertrouwd. De vertegenwoordigers van Duitsch- land speelden in Peking in de laatste maanden van 1900 de eerste viool. Een oogenblik scheen het, dat de Rijksdag en de regeering over China met elkander in botsing zouden komen. Enkele atgevaardigden beschuldigden de regeering van schending der grondwet, door 's lands gelden zonder toestemming der afgevaardigden gebruikt te hebben. De gewezen Staatssecretaris voor buitenlandsche zaken, die in den loop van 1900 Kanselier werd, graaf Von Bülow, wist met de bekende handigheid den weerspanningen Rijksdag te beteu gelen. In Duitschland's betrekkingen tot het buitenland kwam oogenschijnlijk geene verandering. Met Engeland werd eene overeenkomst betreffende China aangegaan, waarbij de wederzijdsche belangen werden gewaarborgd. Van Turkije werd een kolenstation in de Roode Zee verkregen, wat voor Duitsch land's verbinding met Oost-Azië van groot belang was. In Turkije bleef de toestand vrjjwel bij 't oude. Zich van geen zorgen bewust, leidde de Groote Heer aan de zonnige kusten van de Zee van Marmora het weelderige leven van een Oostersch despoot. Het wel en wee van land en volk zijn in zulk een geval van ondergeschikt belang. De kalmte op het Balkan-schiereiland is echter slechts schijnbaar. Op Kreta, in Macedonië, Bulgarije, Servië, Roeme- nië zijn genoeg brandstoffen aanwezig om alles in lichte laaie te zetten. Trouwens, gevaarlijke elementen bezit geheel Zuid-Europa. In Italië viel koning Humbert door de hand van een anarchist, terwijl de vrees niet uitgesloten blijft, dat de daden van geweld, de woelingen en kuiperijen van geheime vereenigingen ook ia de toekomst de kracht van het land zullen blijven ondermijnen. Spanje was gedurende het geheele jaar in woeling en strijd. Van het Zuiden tot het Noorden brachten plaatselijke oproeren, provinciale agitatiën en Carlis- tische woelingen het land voortdurend in gisting. Bezwarende ÖDanciëele omstan digheden,eene militaire alleenheerschappij, eene toenemende spanning met Portugal, geveu daar verder voldoende redenen tot bezorgdheid, 't Heeft er veel van, dat Portugal zich met lichaam en ziel aan Engeland heeft verkocht. Wegens door- loopende schending der neutraliteit, ter wille van het machtige Albion, heeft het in den Zuid-Afrikaanschen oorlog zijne eer verspeeld. Onder de Latijnsche volken heeft Frankrijk zeker het rustigste jaar doorleefd. De buiten- en binnen landsche politiek werd grootendeels beheerscht door de Parijsche tentoon stelling. Het kalme en krachtige minis terie-Waldeck-Rousseau heeft aan het einde des jaars getracht, door de amnestie wet „de zaak-Dreyfus" voor goed in den doofpot te stoppen. Daardoor is echter ook daar het beeld der gerechtigheid met valsche klenren getooid. Schagen, 29 December 1900. Derde algemeene vergadering der VereeD. van oud-leerlingen der Rijka- landbouwwinterschool te Schagen. Den 28sten vergaderde alhier in het lokaal Cérès bovengenoemde vereeniging. De heer Jn. Best Nz. opende te ruim half tien de vergadering met een aller hartelijkst woord van welkom, vooral ook aan den heer Dr. Scheg, die de vergadering met zijn tegenwoordigheid vereerde. In zijn welkomstwoord herin nerde Voorzitter vooral aan den goeden uitslag van de dezen zomer gehouden excursie, aan het verkrijgen der koninkl. goedkeuring en aan de welgeslaagde oprichting van het melk-contróle-statioc. Nadat de notulen waren gelezen en onder veel applaus, als dank voor de uitstekende redactie, waren goedgekeurd, werd mededeeling gedaan van de inge komen stukken betreffende de koninkl. goedkeuring en van een schrijven van het bestuur van het Neder!. Landhuis- houdkundig Congres, waarin der veree niging verzocht werd, vast lid van be doeld congres te worden. Besloten werd dit verzoek aan te houden tot eene vol gende vergadering. De rekening en ver antwoording van den penningmeester werd goedgekeurd, sluitende met een batig saldo van 241/ï cent, en evenzoo het jaarverslag over 1900, hetwelk onder veel applaus geschiedde. De con tributie werd verhoogd tot f 2.50 per jaar, waarna de begrooting werd inge diend en goedgekeurd. De heer Hopman bracht als melkcontróleur een verslag uit over de werking van het gestichte melk-contróle-station alhier. In het ge heel werden door hem 257 monsters onderzocht, waarvan 72 door leden der vereeniging werden ingezonden. Van de eerste 68 monsters werd 2 maal het vetgehalte bepaaldhet laagste vetge halte daarvan was 2 °/0, bet hoogste 5.45 Dr. Schey, de zuivelconsulent voor N.-Holland, verkreeg daarna het woord, tot het geven van eenige inlich tingen betreffende den wedstrijd in melkstaten, door het Hoofdbestuur der Holl. Maatsch. van Landbouw uitge schreven. Ook het contróle-station zal aan dien wedstrijd deelnemen, omdat er ook een rubriek is voor contróle- vereenigingen. Dr. Schey stelde der vereeniging voor, vooral voor dezen wedstrijd niet per monster, maar per abonnement de kosten te laten betalen door de belanghebbenden. Het onderzoek der melk dient plaats te hebben op vetge halte en op soortelijk gewicht om de 14 dagen. De heer C. Best vroeg, of het ook om de 4 weken mocht. Dr. Schey achtte dit niet raadzaam en voor den wedstrijd mocht het ook niet. Morgen- en avondmelk moet in afzon derlijke fleschjes worden gezonden. De contróleur zal ze samenvoegen en dan onderzoeken. Voor rekening der ver eeniging zullen worden aangeschaft een Keestra's rekenliniaal en een lactodensi- meter ter bepaling van het soortelijk gewioht der melk. Het reglement op het contróle-station werd nog met enkele wijzigingen goedgekeurd, waarna de heer Hopman bij acclamatie als contróleur werd herbenoemd. Op voorstel van het bestuur werden mede bij acclamatie tot leden van de commissie van toezicht op het controle-station benoemd de heerenDe Gier en Dr. Schey (adviseerend)tot verdere leden werden gekozen de heeren G. Nobel. J. Zijp en A. D. Groneman. Het aftredende bestuurslid, de heer C. Best, werd met applaus als zoodanig herkozen. Eèn rooster van aftreding der bestuursleden zal worden opgemaakt voor volgende vergaderingen. Na de pauze werd bekend gemaakt

Schager Courant | 1900 | | pagina 1