Zondag 13 Januari 1901. 45ste Jaargang No. 3592. EERSTE BLAD. Gemeente S e ha g en. Bekendmakingen. Zeemilitie. Eeuige statistieke opgaven van het Postkantoor te SCHAGEN en Arrondissement, over het jaar 1900. TRANSVAAL. Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. MM orerzicht der Alieiieei Nieuws-, RAAIT. A'lnrttilfe- Liilliivllil f t -itgx-hJè Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eersfuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: HCHAGEW, Laan, I) 4. UitgeverP. TRAPMAN. MedewerkerJ. W I N K L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers, 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit nummer bestaat uit twee bladen. ^Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen, naar aanleiding van art. 150 der Militiewet, ter kennis van de lotelingen dezer gemeente, dat zii, die genegen zijn om bij de Zeemilitie te dienen, zich daartoe moeten aanmel den ter secretarie alhier vóór- tien 1 Februari a. s. Schagen, den 8 Januari 1901. Burgem. en Wethouders voornoemd, P. BUIS Jz., 1. B. De Secretaris, DENIJS. Posterijen. Kantoor te SCHAGEN. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de Standaardbrievenbus op de Markt plaats ZONDAG 18 JANUARI a. s.,te 1 uur 's nam., voor het publiek verkeer wordt geopend. Lichtingen zullen plaats hebben op werkdagen Spoortijd: 4 uur 's morgeus 9.15 5s middags, 's avonds. 12.15 5.45 7.20 op Zon- en feestd. Spoortijd: 4 uur 's morgens. 12.15 's avonds, Schagen, 12 Januari 1901. De Directeur, OUDENHOVEN. N. B. De bus zal dus voor de eerste maal gelicht worden den 14 Januari, 4 uur 's morgens, (spoortijd.) Ontvangen Gefrankeerde brieven 135765 Ongefrankeerde idem 614 Dag- en nieuwsbladen 536709 Andere drukwerken 164634 Monsters en stalen van koopwaren 1416 Briefkaarten 80978 Idem met betaald antwoord 456 Dienststukken 24434 Postpakken ontvangen 14850 Idem verzonden 7952 Aangeteekende stukken ontvangen 1725 Idem met aangegeven geldswaarde 431 voor f 210.562.155 Postwissels ontvangen 199 036.485 Idem uitbetaald 74 112.995 Quitanties ingevorderd 174.016.406 Idem uitbetaald 19.432.33 Op de Rijkspostspaarbank werd ingelegd 145.313.965 Idem terugbetaald 124 740.85 Nieuwe boekjes uitgegeven 359 stuks Bij den Betaalmeester werd afgestort f 310.600. De balans bedroeg in ont vang on uitgaaf f 1.071.369.606. De Boeren rukken in de Kaapkolonie gestadig voort. Hoo langer hoe meer Kape naars sluiten zich bij hen aan, of steunen hen. Twee corpsen, dat onder Hertzog en het westelijke corps, zullen zich waar schijnlijk vereenigen en naar Kaapstad oprukken. De Wet is onderweg naar de Kaapkolonie en zal de krijgsverrichtin gen leiden. Ook rukken er Boeren op naar den spoorweg in het Hexrivier-gebergte om dien te vernielen. De Boeren hebben Calvinia en Sutherland bezet. Van ver schillende kanten wordt bericht, dat De Wet reeds in de Kaapkolonie het bevel voert, dat hij erin is geslaagd, zich heimelijk bij de Boeren daar te voegen, hetgeen de Kaapsche Boeren als 't ware electriseert, dio nu in massa naar zijn kant overloopen. De correspondent van Reuter seint reeds, dat de Kaaplanders te Piquetberg alles doen om de Boeren te helpen met paarden, levens middelen en inlichtingen. De Wet schijnt het plan voor den inval in de Kaapkolonie te hebben ont worpen, bijgestaan door de officieren van zijn staf. De invallers hebben volop schietvoorraad. In Kaapstad zit er de schrik reeds terdege in. De voornaamste winkels in de stad sluiten drie dagen in de week vroeger dan anders, om de winkelbedienden, die als vrijwilligers dienst genomen hebben, in de gelegenheid te stellen, zich te oefenen. Meer dan 2000 man hebben zich voor de stadswacht laten inschrijven. Ook te Simonsstad zijn 350 man in dienst genomen voor de verdediging van die plaats De krijgswet is nu in alle zuidelijke districten van de Kolonie afgekondigd. Het is niet te verwonderen, dat bij zulk een stoutmoedig en snel oprukken van de Republikeinen, de Matin een artikel opneemt van Charles Courent, waarin aan de Engelschen de raad wordt gegeven, zich uit de beide Republieken terug te trekken en de Kaapkolonie te gaan verdedigen. Wat aan Bourbaki in 1870 niet gelukte, den strijd over te brengen naar het vijandelijk land, hebben de Boeren thans met succes gedaan. Genoemde Courent schrijft „Het eene na het andere commando trekt de rivier over, die u tot grens scheiding dientzij lachen om uw vlie gende eolonnes en steken den draak met uw versterkte posten. Met duizenden zijn zij in uw land zij trekken te paard langs de spoorwegen, gaan naar uwe steden om er uwe vaandels neer te halen en uw macht in het aangezicht te slaan. „In galop gaan zij hun leven geven, voor hun land 1 „Gij kunt niet meer blijven langs de spoorwegen en de stroomen, noch in de gezellige steden, waar gij sedert maanden een verblijf hebt gezochtgij moet het veld in, terugtrekken, opnieuw beginnen. „Of gij moet eindelijk toegeven aan den sterksten kreet, dien de oude wereld ooit gehoord heeftgij moet luisteren naar de raadgevingen van de eer, van de ware eer, en niet van dengene, die een monocle draagt en couponnetjes knipt De geheele oppervlakte in de Kaap kolonie, die door den inval aan het terrein van den strijd is toegevoegd, is alleen reeds grooter dan geheel Groot- Brittannië en Ierland. Het gebied in den omtrek van Kim- berley is geheel door de bewoners ont ruimd alle voorraden, levensmiddelen, vrouwen en kinderen zijn naar de stad overgebracht. Een commando van 150 Boeren haalde in den nacht van 4 Januari al het vee weg uit een kraal, die bewaakt werd door Yeomanry, zeven mijlen van Kim- berley. Men kent het gerucht dat generaal Bulier indertijd in het Lijdenburgsche door de Boeren gevangen genomen, maar weer vrijgelaten zou zijn, toen bij zijn woord van eer had gegeven dat hij geen deel meer zou nemen aan den oorlog in Zuid-Afrika. De te Lourengo Marqués verschijnende krant„0 Portuguez" heeft in haar nommer van 21 November gezegd, dat zij volledige bevestiging had gekregen van dit gerucht dat De Wet den Engelschen generaal een stuk had laten teekenenen dat Buller toen vrij kon heengaan, maar al zijn ordeteekenen in handen van de Boeren moest laten. Thans schrijft ook een Duitscher te Werden aan de Rhein-Westfalische Ztg., dat hij bevestiging heeft ontvangen van het gerucht van Buller's gevangenneming. „Mijn zwager zegt hij die eenige dagen geleden uit Natal is teruggekeerd, heeft mij gezegd, dat de geschiedenis met Buller zich toegedragen heeft zooals zij in de kranten de ronde heeft gedaan. Een p trouille Boeren had Buller met zijn st" onder het baden verrast en het geheelftf gezelschap gevangen genomen. Daar 6 zij echter te zwak waren, hebben de Boeren Buller weer laten loopen, nadat zij hem een Urfehde (een eed dat men niet terug zal komen en zich niet zal wreken) hadden laten zweren. Om deze Teden is ook de fees telijke ontvangst te Londen achterwege gebleven." Een telegram, door Lord Kitchener uit Pretoria verzonden, zegt De Boeren deden een gelijktijdigen aanval op alle vBritsche posten bij Belfast, Wonderfontein j Nooitgedacht, Wildsfon- tein en Pan-Station (alle aan den spoor weg Pretoria Delegoabaai) bij dichten nevel in den nacht van 7 Januari. Na een ernstig gevecht werden de Boeren teruggedreven. De Engelsche verliezen bedroegen 21 dooden, onder wie een kapitein, 62 ge wonden, onder wie drie officieren. De Boeren lieten 24 dooden op het slagveld. Verder wordt gemeld, dat een Engelsch convooi, Noordelijk van Krugersdorp, door het commando van Beyers werd aangevallen. De Boeren werden teruggedreven zij lieten elf dooden op het slagveld. De Engelsche verliezen bedroegen vier licht gewonden. Kitchener ontruimt alle steden buiten lijnen de van communicatie, om te voorko men dat de Boeren nog meer convooien nemen. De Daily Mail verneemt uit Kaapstad van 10 dezer het volgende5000 Boeren van wie eenige weken geleden word gemeld, dat zij naar Duitsch-West- Afrika waren getrokken, hebben zich naar het Zuiden gewend, en trekken nu voort naar het hart van de Kaapkolonie. Men veronderstelt, dat zij verschillende kleine garnizoenen van Kaapstadsche Volunteers hebben gevangen genomen. Bloemfontein 8 Jan. De Bloemfontein Gazette bevat een waarschuwing aan het publiek, van den militairen politiecomman- dant te Johannesburg om te doen weten dat dynamietmijnen zijn gelegd in de omgeving van de goudmijnen en de mijneigendommen aan den Rand. Deze dynamietmijnen zijn zeer gevoelig. De militaire autoriteiten stellen zich niet verantwoordelijk voor eenig letsel dat een ontploffing kan worden veroorzaakt en er zou dan ook geen schadevergoe ding aan eventuëel daardoor gekwetsten worden toegekend Londen, 11 Jan. Een telegram van Lord Kitchener uit Pretoria van gisterenmeldt Machadodorp werd gisteravond door de Boeren aangevallen de vijand werd voor het aanbreken van den dag afge slagen. Een officier sneuvelde, overigens leden wij geen verliezen. richtte na afloop een waardeerend woord tot den directeur en de leden. Leerplich t-o n t d u i k i n g. Men schrijft aan den Limb. Koerier Evenals destijds de notaris Coolen een middel had bedacht om den persoonlijken dienstplicht te ontduiken, zoo geeft een Limburgsche onderwijzer met de wet in de hand een middel aan om de leerverplichting een jaar vroeger te doen ophouden. Gesteld dat het schooljaar 31 Maart eindigt. Een kind, nog niet in de zosde klasse zittend en den 2 of' 3 April eerst dertien jaren oud wordend, moet volgens art. 3 om die paar dagen nog een jaar op school, want art. 3 zegt o.a., dat een leerling de hoogste klasse moet afgemaakt hebben (6e leer jaar), of die klasse, waarin het dertien jaar oud wordt. Zijn de ouders van een in bovenstaand geval verkeerend kind niet geneigd hot nog een jaar op school te laten, dan kunnen zij hun kind die enkele dagen huisonderwijs laten genieten en de leerverplichting houdt dien dag op, dat het kind 13 jaar oud wordt, want art. 4, derde lid, zegt„Ten aanzien van een kind, dat op lateren leeftijd aanvangt met huisonderwijs te genieten, eindigt de verplichting bij 't bereiken van den leeftijd van 13 jaar". Een of meer dagen huis-onderwijs is dus voldoende om het laatste leerjaar op school te vervangen, wel te verstaan in bovengenoemd geval. Scboolautoriteiten moeten bekennen, dat hierdoor niet tegen de wet gezondigd wordt. Het dubbeltje s-c o n c e r t, door het Fanfare-korps te W ierin- gerwaard gegeven op Woensdag 9 Januari, werd door slechts 17 personeD bezocht. Niettegenstaande het klein auditorium, dat we maar op rekening van winterweer en geen genoegzame publiciteit zullen schuiven, deden de leden evengoed hun best, als ware de zaal vol geweest. Een der aanwezigen Vergadering van den Gemeente raad te HEER HUGOWAARD, gehouden den 9 Januari 1901, 's namiddags half twee. Afwezig de heer D. de Boer. De vergadering, door den Voorz., den Burg met een woord van welkom en een heilwensch in het pas begonnen jaar geopend zijnde, werden de notulen van de voorgaande gelezen, goedgekeurd en geteekend. Aan de orde kwam en werd voor kennisgeving aan genomen le. Afschrift der beschikking van Ged. Staten van Noord-Holland, 27 December 1900, No. 61, op een vierfal adressen van het bestuur van den Alge- meenen Nederlandschen Wielrijdersbond, gedateerd 27 November j.1. No. 650 tot en met 653, daarbij ver gunning verzoekende tot het plaatsen van vier weg wijzers op den Provincialen grintweg der gemeenten Ursem-Heerhugowaard 2e. Een schrijven van den heer Rijksontvanger te Schermerhorn van 3 Dec. en 3 Jan. jl.houdende mededeeling, dat door ZEd. op die datums aan den Gem -Ontv. alhier is uitbetaald geworden f 399.12 en f 326 81». 3e. Een schrijven van het. bestuur van de vereen, de Ambachtsschool voor Alkmaar en Omstreken van 15 Dec. jl. no. 118 c., houdende dankbetuiging voor de toegezegde verhooging der subsidie aan die ver- eeniging. Daarna deelt voorz. mede, dat de collecten voor de Oranje-Nassanvereeniging en die voor het Huldeblijk bij het huwelijk van H.M. de Koningin, ua aftrek van de noodzakelijke kosten, hebben opgebracht f 12 73 en f 153.25 Vervolgens werd Daar aanleiding van hetKon.Besl. van 16 November 1900 (Staatsblad No. 200) door het Dagelijksch bestuur voorgesteld om voor iedere school wijk in de gemeente eene Commissie tot wering van schoolverzuim te benoemen, bestaande ieder uit drie leden, wat met algemeene stemmen werd goed gekeurd Door het Dagel. Bestuur werden nu aangeboden de aanbevelingslijsten voor de benoeming der Commissie, bovenbedoeld, waarop zijn geplaatst Voor wijk 1 de h h. J. Huizinga, K. Snel, H. Wuis, W. Molenaar K Konijn en K. Hetnke. Voor wijk 2 de h.h D. Tjalsma, K. Kruijer, D de Boer, H. Tauber, J, Zijp en D. Pijper. Voor wijk 3 de h.h. G. Sieffers, P. van Langen, N. Pool, S. Brug man, A. Overtoom en H. Leegwater. Voor wijk 4 de h.h. G.Smit Az C- Zuurbier Pz., D Appel, K. Pekelharing, Jb. Zuurbier Pr. eu J. Haringhuizen. Het eerste drietal dezer aanbevelingen wordt daarna met algemeene stemmen benoemd. Wijders komt ter sprake het na afloop van de voorgaande vergadering besprokene betreffende feest viering by gelegenheid van de voltrekking van het huwelijk van H. M. de Koningin, en doet voorz. de vraag, of de vergadering er over denkt, voor de schoolkinderen dien dag tot een feestdag tè maken, in welk geval vanwege de gemeente de daarvoor benoodigde geiden disponibel zullen moeteD worden gesteld, aangezien nog kortelings twee collecten zijn gehouden in de gemeente, en nu een derde weinig resultaat zoude hebben. De heer Van der Oord geeft in overweging op dien dag eene nitdeeling te doen aan de armen, doch aan gezien dit geen algemeenen bijval vindt, wil deze daarvan geen voorstel maken. Hierna zegt Voorz. van de heeren H. D. Tjeenk Willink en Zonen te Haarlem een portret te hebben ontvangen van H. M. en Hertog Hendrik op ééne plaat, dewelke bij eene hoeveelheid van 250 stuks 4 centen en van 500 stuks 31/- cent per stuk kosten op gewoon papier en op zwaar chromopapier 1 cent per stnk hooger. Na bezichtiging van deze portretten werd goedge vonden deze te bestellen, om op den dag van het genoemde huwelijk aan ieder schoolgaand kind één exemplaar uit te reiken. Alsnu niets meer te behandelen zijnde, en niemand het woord verlangend, sluit de Voorz. met een woord van dank de vergadering. Woensdag j. 1. had te Kolhorn onder begunstiging van het heerlijkste winterweder de uitgeschre ven ringrijderij plaats, waaraan 10 paren deelnamen. De banen op de kolk waren in uitmuntenden toestand. Er kwam veel bezoek uit den vreem de, honderden rijders bewogen zich op de bijbanen. De uitslag van de ringrijderij was als volgt: le prijs Jan Bakker (Kreil) en Maartje Waiboer Hd.2e prijsL. G. v. Raalte (Kolhorn) en Geertje de Graaf; 3e prijs Corns Bood Pz. (Kolhorn) en Aaltje de Graaf4e prijs Bertus Otsen (Kolhorn) en Neeltje Pool Wd.5e prijs: Jacob Kistemaker (Winkel) en Joh. Yis. Te Dirkahorn ontstond in den morgen van den 5den een begin van brand in het perceel, bewoond door den heer Jb. 8wan, door onvoorzichtig heid van de dienstbode. Door het flink optreden van de vrouw des huizes werd grooter onheil voorkomen. De schade was nogal vrij belangrijk. Uitslag derverkooping, door den Notaris Abr. Sloos gehouden te Noord-Scharwoudehuis en erf, aldaar, A no. 1067, groot 1.15 A., voor f 1740 aan den heer P. Kiste maker te Noord-Scharwoudebouwland en water, aldaar, A no. 418, groot 0.307.0 H. A., aan den heer W. Berk hout aldaar voor f 1025bouwland, aldaar, A no. 457, groot 0. 37.71 H. A., voor f 1340 aan den heer A. van Nienes aldaar; bouwland en water, aldaar, B nos. 913 en 916, groot 0.06.60 H. A., voor f 292.50 aan den heer G. Barten aldaar. Anna Paulowna. O p Zondag 27 Januari zal de zangvereeni- ging „Crescendo" weder eene uitvoering geven in Veerburg. Vermelding verdient, dat een groot zangstuk zal worden uit gevoerd, getiteld „Donau wellen", en tevens, dat eenige musici van Den Helder enkele quartet-nommers voor instru mentale muziek zullen ten beste geven. In den loop van het jaar 1900 werden in de gemeente YVie- ringerwaard 16 huwelijken ge sloten, waarvan 14 tusschen joDgmans en jongedochters. Het aantal geboorten bedroeg 32, en wel 19 m. en 13 vr.; dat der overledenen 20, waarvan 11 m. en 9 vr., waaronder 5 kinderen; dat der levenloos aangegevenen 1. Den 20s ten dezer zal de heer ds. Klein, beroepen predikant te Callaatsoog, des namid dags aldaar zijn intrede doen, na des voormiddags door den consulent, den heer Ds. v. d. Ven van Den Helder, te zijn bevestigd. Langzaam, doch onweerstaanbaar breidt Rusland zich in Azië uit, In den strijd om den buit heeft het in China record gemaakt. Terwijl de Europeesche mo gendheden nog aarzelden om den strijd' tegen den draak aan te vangen, trokken de Russische legers reeds Mantsjoerije binnen. Wel verklaarden de raadslieden van den Keizer, dat de ondeelbaarheid van China voor Rusland als een hoofl- gebod zou zijn, doch de loop der gebeurte nissen heeft thans reeds bewezen, dat dergelijke verklaringen voor verschillende opvattingen vatbaar zijn. In stede toch dat Rusland zich na afloop van de actie tot benoorden den Amoer zal terugtrekken, heeft het feitelijk voor de toekomst geheel Mantsjoerije onder Russische voogdij geplaatst. Bij een thans bekend geworden verdrag, gesloten op 1 Nov. 1900, zal het bin nenlandsch bestuur over Mantsjoerije in naam door China worden gevoerd, doch eigenlijk zullen het Chineesche manda rijnen zijn in Russischen dienst. Rusland toch heeft zich het oppertoe zicht voorbehouden, zoodat het verzekerd is, dat in deze belangrijke provincie alles naar zijn wil zal geschieden. In 1858 werd aan Rusland de linker-oever van den Boven- en Middel- en de beide oevers van den Beneden-Amoer afge staan, thans beheerscht het door genoemd verdrag het geheele stroomgebied van den Amoer. Yoor de Chineesche dynastie is de over eenkomst diep vernederend. Mantsjoerije toch is het vaderland der Mantsjoe's, uit welk volk de thans regeerende Kei zer is voortgekomen. Yoor ongeveer 300 jaren hebben de verschillende stammen der Mantsjpe's zich tot één volk vereenigd, Door een dracht sterk, hebben ze China, Mongolië, OostToeran, Dsjoengarije en Thibet ver overd, en zoo, onder het bestuur van hun stamhoofd, het tegenwoordige Chi neesche rijk gesticht. Ter vergoeding heeft Rusland zich bij het traetaat van 1 November verplicht, China krachtige militaire hulp te ver- leenen tegen elke mogendheid, die zich een deel van China zou willen toeëigenen. Heel zoetsappig merkt de Yossische Ztg. op, dat Rusland zich vooreerst niet van die taak behoeft te kwijten, daar geen der mogendheden er aan denkt een deel van China in bezit te nomen. Alsof niet ieder wat belust is op een stuk van den lekkeren pudding, doch ieder vreest den beer, die grimmig bromt „Afblijven Bij ons kwam de vraag op, wat er nu van art. 3 der Duitsch-Engelsche overeenkomst terecht moet komen. Die beide rijken zouden volgens dat art. niet dulden, dat derden een deel van China in bezit DameD. In Engeland zou men wel Duitschland tegen Rusland willen

Schager Courant | 1901 | | pagina 1