PLAATSELIJK NIEUWS. Onze nieuwe Burgemeester. Binnenlandsch Nieuws. Or» $(4leel ran karakter moeten veranderen Iu beide gevallen zou Rusland in eene geheele andere positie tot Frankrijk komen te staan dan thans. Goed bezien, beheerscht de verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland nog lti]d de geheele wereldpolitiek. Oogen- schijnlijk bestaat tusschen beide landen eene welwillende verhouding, doch diep verborgen koestert elk oprecht Frausch- man den innigen wensch, voor 1870 revanche te nemen. Men weet zulks in de Duitsche regeeringskringen, en handelt er naar. Duitschland's toenadering tot Engeland is een der gevolgen van deze staatkunde. In een oorlog met Frankrijk zou de Duitsche vloot waar schijnlijk het onderspit delven. Zijne koloniën, zijne steeds toenemendo koop vaardijvloot, zijne kusten en havensteden, zouden in dat geval aan de genade van den tegenstander overgeleverd zijn. Ten einde een dergelijk ongeval te voor komen, moet Duitschland zich van een krachtigen bondgenoot ter zee verzekeren. Engeland is in alle opzichten daarvoor het aangewezen rijk. Geen wonder dat de keizer immer opnieuw op versterking van de vloot aandringtgeen wonder, dat hij in zijne toespraak tot de officieren der vloot, bij de herdenking van het tweehonderdjarig bestaan van het konink rijk Pruisen, er nadrukkelijk op wees, dat de vloot een der hoeksteenen is, waar het Duitsche rijk op rust. Men kan er gerust op aan, dat na iedere uitbreiding van de vloot de keizer met nieuwe versterkingen voor den dag zal komen, want wat keizer Wilhelm zich ééns heeft voorgenomen, zet hij met een vastheid van wil door, die onherroepe lijk naar het doel voert. Hij mag soms door politieken tegen stand gedwongen worden, tijdelijk zijne plannen op te geven, doch dit is slechts uitstel, nimmer afstel. Dit zien wij thans weder met de opnieuw ingediende kanaalwetten. Het is de heilige overtuiging bij Duitschland's gebieder,dat de economische ontwikkeling van het rijk afhankelijk is van de uitbreiding der binnenlandsche waterwegen. Reeds eenmaal werd een ontwerp aan den Rijksdag ter goed keuring voorgedragen, doch door den heftigen tegenstand der Agrariërs, die meenden, dat hunne belangen aan die van den handel en de njj verheid werden opgeofferd, werd de kanalenwet van de baan geschoven. Thans komt de heer Yon Bülow met een gelijk ontwerp voor den dag. In hoofdtrekken bevat het kanaalplan het volgende. Een Rijn-Elbe-kanaal met een crediet-aanvraag van 261 millioen. Onder dit bedrag is niet opgenomen de kanali satie van de Wezer tot MindeD, tot een bedrag van 41/3 millioen mark. Het kanaal BerlijnStettin, een ver beterde waterweg tusschen Oder en Weichsel met reguleering van de Warthe; een waterweg van Silezië naar het Oder-Spree-kanaalverbetering van de waterstanden in den Oder; reguleering van den Beneden-Havel en Beneden-Spree de uitgaven voor deze gezamenlijke waterwerken worden op 128.226.000 mark geschat. Men zal wellicht vragen, of de koppige mannen van den Bund der Landwirthe nu het hoofd in den schoot hebben gelegd. Integendeelzij hebben de regeering den prijs laten betalen, dien zij voor hunne stem ge- eischt hebben. En die prijs is verhooging der graanrechten. Het is nog niet bekend, hoe hoog die rechten zullen worden, doch dat er tusschen de regeering en de groot-grondbezitters een overeenkomst in dien zin is gesloten, is een feit. Jam mer maar, dat het volk, de arbeidende massa, het kind van de rekening van dit compromis wordt. Duurder graan, duurder brood. Da landjonker wordt afgekocht met de penningen van den werkman. Schagen, 19 Januari 1901. Armenzorg-. Vrijdagavond vergaderde in het lokaal „De Beurs'" alhier bovengenoemde veieeniging. Zeven leden van de nog overgebleven 23 waren aanwezig, waaronder de bestuursleden de heeren Feisser en S. Keet. Het verslag over h»t afgeloopen jaar bepaalde zich begrij pelijkerwijze tot het mededeelon van hetgeen de vereeniging aan verschillende armen had gedaan. De rekening wees eene ontvangst aan van f 499.52, verdeeld over de volgende pos en: Van een onbekenden gever f 100. van een idem f 50 aan con- tributiën in ééns f 199.70, aan wekelijksche contributiên t 118.90, van N. N. f 1.55, van Hermes f 9 37terug ontvangen voorschotten f 20.-. Uitgegeven was een bedrag van f 247.387a- Nog te betalen was er aan ver schillende leveranciers een bedrag van pl. m. f 70.—, zoodat de vereeniging mocht rekenen ep een saldo van pl. m. f 180. Rekening •n bescheiden werden nagezien door de heeren Ressing en L. J. Roggeveen, die alles in de beste orde bevonden en dan ook voor stelden de rekening goed te keuren. Over het voorstel tot ontbinding der vereeniging werd lang en breed gesproken. De heer Ressing betreurde het met anderen 7°er, dat er zoo weinig deelnoming was, t»rwijl de vereeniging toch zoo nuttig werkzaam kon zijn. De heer Roggeveen wenschte met den heer Ressing, dat de veree iigmg zich tot wat minder breed gebied zou bepalen en zich b.v. alleen bezighouden j met het ondersteunen van behoeftige zieken,1 wat betreft het verschaffen van versterkende middelen, enz, Dit denkbeeld vond algemeen j bjjval, vooral toen de heer Ressing het in dien zin wijzigde, dat geen nieuwe veree- iigi>g z»u gesticht worden, maar aan da afd. van „Het Witte Kruis" alhier zou worden gevraagd, of zij de gelden der veree niging voor bedoeld doel zou willen aan wenden. Een vcorstel, vooral ondersteund door de heeren Raat en Feisser, om een gedeelte der gelden te geven aan de Commissie voor de feestviering bij gelegenheid van Harer Majesleits huwelijk, om de armen ruimer te kunnen bedoelen op den feestdag, werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Aangenomen werd eindelijk het voorstel om aan de afd. Schagen van „Het Witte Kruis" te verzoeken, te stichten eene onder- afdeeling om het zoo te noemen die zich zal bezighouden met het verschaffen van versterkende middelen aan diaconale arme zieken in de eerste plaats; aan andere armen voor zoover dit doenlijk is. Voor deze onder-afdeeling zou dan eeno extra contributie moeten worden govraagd van de daartoe gezinde leden van Het Witte Kruis. Mocht Het Witte Kruis dit voorstel aannemen, dan schenkt Arpjenzorg haar kas van pl. m, f 180.- aan genoemde stichting. Zoo dit niet het geval mocht zijn, zal Armen zorg nogmaals vergaderen ter bespreking van de alsdan te nemen maatregelen. Aan de oproeping van het voorloopig comité, om eens samen te komen en van gedachten te wisselen over datgene wat op Koninginnetrouwdag moet worden gedaan, hadden maar weinige belang stellenden gehoor gegeven.. Een 16-tal waren aanwezig. De vergadering werd geopend door den heer P. Buis Jz., die dadelijk op den voorgrond plaatste dat het comité in hoofdzaak op dien dag zou willen houden een bedeeling aan de armen. Ook de heer Yan Kluijve, als lid van 't comité, prees dat idéé aan, maar verbond daar als particulier het plan aan, om een schoolfeest te organiseeren. Beide heeren waren van oordeel, dat de tijd van het jaar zich al heel slecht leende voor feesten. De heer Merz was van oordeel, dat de dag dan te onopgemerkt zou voorbijgaan en wilde gaarne een eenigszins feestelijk karakter aan den dag geven Spr. geloofde, dat, als er feesten gegeven zouden worden, de bijdragen grooter zouden zijn. De heer Feisser meende, dat, men moest öf alle feestelijkheden weg laten en er alleen een weldadigheidsdag van maken, öf men moest iets doen dat aan den dag een feestelijk karakter gaf. Spr. was ook sterk voor een feestje voor de schoolkinderen. De heer Van der Meulen wilde een allego- rischen optocht houden De heor Roep deelde mede, hoe in 1887 feest was gevierd in Schageneen feestje voor de schoolkinderen, een volksvoorstel ling, enz. Door den heer M. Visser werd aangedrongen op een wedstrijd met versierde rijwielen en 's avonds verlichting van Hoog- en Laagzijde. De heer v. Kluijve achtte dan volksspelen beter dan een wijdstrijd tusschen versierde velocipèdes. Na nog tal van plannen te hebben ba- sproken, werd ten slotte met algemeene stemmen besloten te houdeneen bedeeling, een schoolfeest en zoo mogelijk verder volksspelen; een verlichting, een wedstrijd tusschen versierde rijwielen, enz Daarna werd de feestcommissie saamgesteld uit de heeren: W. Oudenhoven, H. Feisser, W. Vader, O.Nobel,P.Raat, J.J.v.d.Meulen, Ressing, M. Visser, Koopmans, v. Kluijve, P. Buis, P. v. Twuijver, Merz, Veltman, J. de Veer, C Asjes, C. Bijpost, J. de Wit, J. Buis, C. N. Vlaming, J. Baars en P. Trapman. Tot Voorz. werd gekozen de heer Van Kluijve, tot Penningm. de heer C N. Vlaming, tot Secr. de heer P, Raat. Door bovengenoemde heeren zullen giften worden ingezameld voor den feestdag. De Coöperatieve Ver eeniging, opgericht 1887, zal den 31 Jan. a. s. aanbesteden de levering van pl. m. 60.000 Kilo Superphosphaat. 'tWas er een van de stille zes weken, de markt van Don derdag j.l. De aanvoer was in alle op zichten zeer gering en het aantal bezoekers hield hiermede gelijken tred. De consump tie staat eveDwel niet stil, zoodat bij den vrij geringen aanvoer de markt vrij prijzig was. De handel in prima vette schapen loopt op een einde. Wie de naakte, diep bevroren weiden aanschouwt, behoeft daarvoor zeker geen nader bewijs. De vrij groote aanvoer van „tam wild" werd tegen klimmende prijzen voor Engeland in beslag genomen. Zuivelar- tikelen bleven prijshoudend, wat bij de geregeld verminderende melkopbrengst wel zoo zal blijven. Eieren gingen met een halven cent vooruit. Naar wij vernemen, zal in de R. C. Kerk alhier weldra een prachtig a,lta.a.r worden ge plaatst, een geschenk van onzen plaats genoot den heer C. N. Vlaming. Gelijk eenmaal onze voorouders do lente met zang en dans en vreugde-vuren ontvingen, zoo heeft, naar het schijnt, onze IJsclub den winter uitgeleide gedaan. Toch vinden wij het idéé van een verlichten op tocht met muziek aan het hoofd heel aardig en het verdient voor de toekomst zeker navolging. De rookende flambouwen en veelkleurige lampions, die joelende en zingende menigte,'t had iets fantastisch, dat bij wijlen aantrekt. Op de Wiel was het al even zoo gesteld. Die vlie gende schaduwen leken soms spookge stalten, die uit de nevelen opdoemden de verlichte* ballons schenen ons verschie tende sterren, dio elkander in den grijs grauwen avond boven de Wiel in alle richtingen kruisten. En dan die hel opvlammende teertonnen, ja, waarlijk het geheel was aantrekkelijk en is bepaald bij allen zeer in den smaak gevallen. En daarmeê het bestuur voor zijne vele bemoeiingen in deze dagen bedankt, ons voor oen andermaal bij hen aanbevelende. De Commissie van Huurt- versiering Molenstraat-Hoep zal a. s. Zondag half twaalf, in het lokaal van den heer W. Smit vergaderen, ter bespreking van de volgende punten, a. Voorstel van 't Bestuur, hoe te handelen tegenover do gevormde alge meene feestcommissie in zake beroep op offervaardigheid der ingezetenen. b. Vaststelling versiering. Vrijdagmorgen gewerd ons de tijding, dat de heer 11. JF. i-" O'A'1 benoemd was tot burgemeester onzer gemeente. Onzen lezers in Schagen hebban we dat dadelijk per bulletin meêgedeeld. Reeds lang hadden we naar een benoe ming uitgezien, en nu werd onze nieuws gierigheid door dit bericht nog maar ten halve bevredigd. 't Ging velen als ons. Wie is deze mijnheer Pot? Waar komt hij vandaan? Wat doet hij dit waren de velen vragen die ons steeds weer werden gedaan. Dat dreef ons aan om inlichtingen in te winnen, wat ons dan ook is gelukt, en we zijn in staat onzen nieuwen burgemeester bij onze lezers in te leiden. Mijnheer Pot dan is gemeente-secre taris te Hedemblik. Dit was zijn eerste standplaats; bij heeft die betrekking reeds langer dan een 20-tal jaren vervuld. De nieuwbenoemde is een man van ODgeveer 50 jaar, te Maassluis geboren, protestant, getrouwd, heeft geen kinderen. De inlichtingen, van hem gekregen te Medemblik, duiden hem aan ala een zeer humaan man, kalm, vriendelijk en be reidwillig. Deze indruk werd bij ons versterkt toen wij het genoegen hadden den heer Pot Vrijdag persoonlijk ten zijnent te ontmoeten. We hopen, dat wij in den nieuw benoemde een man zullen triffen, die met zijn bezadigd, kalm karakter zal weten Schageo's belangen te onderschei den en te bevorderen. We kunnen verder nog meêdeelen, dat de datum van in-functie-treding nog niet is vastgesteld. Anna, Panlowna. „Nooit alhier vertoond", konden we Woensdag zeggen, t. w. van de ijsfeesten. Begunstigd door heerlijk winterweer, had Woensdagmiddag op de zeldzaam mooie ijsvlakte van het Oude Veer de wedstrijd in het schoonrijden plaats. Door de goede zorgen van het bestuur der IJsvereeniging, bijgestaan door de feestcommissie, waren de banen doelmatig afgezet, en toegankelijk voor de ieden, of tegen entrée. Niettemin bleef er overvloedig gelegenheid tot een kijkje voor de overigen. Er was veel animo voor het schooürij- den 15 heeren hadden zich aangemeld, 6 dames en 8 paren. Bij de heeren werd do prijs behaald door den heer Dender uit Alkmaar, de premie dooi den heer P. Jongers van Purmerend van de dames behaalden den prijs Mej. M. Kaan van Alkmaar, de premie Mej. A. Kaan van Alkmaar bij den wedstrijd met paren werd de prijs gewonnen door den heer Sonnavilla van Alkmaar en Mej, T. Blaauboer uit Wieringerwaard, en de premie door den heer F. Groneman uit Wieringerwaard en Mej. T. Kaan van Anna Paulowna. Achtereenvolgens be droegen da prijzen f 10.f 10. en 120.en de premies f 5.f5.en f 10. De wedstrijd werd opgeluisterd door muziek. 's Avonds werden de banen door lam pions verlicht, waarvan ook de meeste rijders voorzien wareD, en werd nu en dan bengaalsch vuur en was-vuurwerk afgestoken. Na den afloop vereenigde men zich in Veerburg om nog een paar uren gezellig samen te zijn, waar zich ook de muziek deed hooren. De feesten zijn uitnemend geslaagd en de leiders verdienen een woord van lof voor de uitstekende wijze waarop de orde werd gehandhaafd en voor de veiligheid was zorg gedragen. Aan het hulpkantoor te I >irkshorn werd in 1900 in de Postspaarbank in 1735 inlagen ingelegd f 13215.14, in 215 terugbetalingen uit betaald f 13954.40. 30Nieuwe boekjes wer den weder uitgegeven. Aau 'ttelephoon- kantoor werden behandeld 429 telegram men. Veen huizen. Zeer onaange naam werden eenige boeren alhier ver rast, toen ze in den loop der week '8 morgens tot de ontdekking kwamen,dat er een of meer bloeddorstige dieren des nachts slachting onder huane schapen hadden aangericht. Van verschillende eigenaars werden' vier schapen gedood en nog zestien andere min of meer ernstig verwond. Waardoor de slachting is aangericht, weet men nog niet te zeggen men vermoedt echter, dat een paar honden op de jacht zijn geweest. W inkel. Aan de hard rijderij op schaatsen voor jongens op Donderdag jl, werd door 17 jongelui deelgenomen. De eerste prijs werd be haald door Willem Fijnheer Pz, en de tweede door Dirk Molenaar Tz. te Winkel. Aan den wedstrijd in schoonrijden voor gemeentenaren werd de ie prijs behaald door den heer P. Witsmeer en mej. A. Ot en de tweede door den hoer Jan Smit en mej, A. Buthfer. De prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen. Het te Haarlem nieuw te bouwen spoorwegstation blijft op de oude plaats. Er komeD tunnels aan de overwe gen bij Jans- en Kruiswegen hot goede renstation komt achter de nieuwe kathe draal en de Leidsche Vaart. Do 2 5-jarigo echtgenootc van den landbouwer Vinke te Den Ham (Limburg) is treurig om het leven geko men. Terwijl zij een spiritusstel aanstak, vloog dat uit elkaar, waarbij zij zelve in brand vloog en levend moest verbranden. Toen haar man thuis kwam, vond hij zijne twee kinderen schreiendo bij het verkoolde lijk van zijne vrouw. Te l-toedijli werd Don derdag op 't Noord-Hollandsch Kanaal een wedstrijd met priksleden gehouden. Daaraan werd door een groot aantal arme menschen deelgenomen, daar de prijzen bestonden in eenige ponden spek. De prijzen werden gewonnen door J. Otto, 8. Klomp en H. Boschkamp. In buitenlandsche bladen doet het gerucht de ronde, als zou H. M. Kouingin Wilhelmina na Haar huwelijk een reis door Europa maken. Men denkt in Brussel reeds aan de mo gelijkheid van een bezoek van het Ko ninklijk Echtpaar aan die stadmaar geeft toe, dat nog niets, absoluut niets, met zekerheid kan worden gezegd. Bij de te Purmerend gehouden schoonrijderij voor paren won nen den len prijs de heer J. A. E. Bender te Alkmaar en mej. A. Kaan ook aldaar; 2en prijs de heer H de Sonna- ville van Alkmaar en mej. T. Blaauboer van Wieringerwaard. Tot lid van het Bestuur van het polderdistrict YV inkel is her kozen de heer Butter aldaar. Genoemde heer nam reeds gedurende 45 achtereen volgende jaren zitting iu dit bestuur. Bedankt voor de Ned. Herv. Gem. te Renigenbnrg door den heer D. van Krevelen te Haamstede. Men meldt: Een kindje van W. O., wonende nabij de HALERBRUG, gem. Beilen, is van koude en honger omgekomen. Naar wij vernemen, had de vader onderstand ge vraagd, doch was hem die geweigerd, De boerenplaats „Noor wegen", onder Callantsoog, groot 15.47.60, door den Notaris A. Sloos Donderdag verkocht, is gemijnd door den heer H. Bleijendaal te Callants- oog voor 4005 gld. Genoemde hoeve werd voor eenige jaren verkocht voor 900 gld., wel een bewijs van de stijging der land- prijzen. Het huis met erf en bouw" land, groot 1.06.50 II.A., door den Nota ris A. Sloos te Heer Hugo- waard geveild, is gekocht door den heer H, Schrieken aldaar voor t 1290 Overzicht der prijzen, besteed voor producten, over de verloopen week aan de stations Noord-Schar- wondeer,loer Hugowaard geladen. Roode kool le art. f 7.tot f 8.af 8.25 2e 6.— a 7.—. Gele v n le f f 4.50 a 5.50 tot „6. Witte 2e 3e le a f 8.50 tot f 10. f6.— af 7.50 tot f 8.— f 5.— a f 6.—. ±v f8 af 9.tot f9 50 2e f6.50 af 7.- tot f8.— 3e „f5. af 6.tot f 7. Voor kleinere soorten werd f 3.a f 4.50 besteed. De handel in gele kool was tamelijk vlug. Uien f 070a f 0.75 per baal. Bieten 4 a 8 1000. Wortelen 0 60 baal. Rapen 2.50 a 3.— 100. In de laatst genoemde artikelen wordt nog steeds weinig handel gedreven. Dezangvereeniging„Cres- cendo" te Winkel is voornemens, het batig saldo, dat evenwel mocht ontstaan door de uitvoering te Schagen op 3 Febr. as ter beschikking testellen van het Herstellingsoord voor onderwijzers te Lunteren. Dat men bij machines op zijne hoede dient te zijn, bleek weêr dezer dagen bij een landbouwer te Lutje win kei, wien één zijner vingers, „op een velletje na", werd afge sneden, bij het hanteeren van een bieten hakselmachine. Huwelijk der Koningin. Den 14den Febr. des namiddags zal te s-GRAVENHAGE. ter gelegenheid van het huwelijk der Koningin eene alge meene huldebetooging plaats hebben van Ned. Dilettanten, Harmonie- en Fanfare- vereenigingen, waarvoor door II. M. toe stemming is verleend. Er zullen onge veer 500 executanten aan medewerken, uit elke vereeniging, bij loting op 2ö' dezer, van 1 tot 6 leden. Als directeur treedt op de heer M. J. H. Kessels te Tilburg. Nog dient vermeld, dat de vereeni- gingen uitgonoodigd worden haar vaandel mede te brengen, om aan het uitvoerend korps een kleur- en zinrijken achtergrond te geven. Verplicht costuum is donkere kleeding, wit dasje, hoogo hoed. Aan II. M. zal een album met de namen der deelnemers worden aange boden. In den geanimeerdon wedstrijd voor dames hardrijden met hindernissen Woensdag 1.1, 0p de Rijd te Xieu we .X iedorp, werden de prijzen behaald als volgt le. Te. Heinstman, 2o. M. Sieswerda 3e. Ha. de Vries, 4e. Gb. Kuilman, 5e' M. Zandor (van Schagerbrug) en 6e. A Kuilman. Aan het ringsteken op Vrijdag jg dezer, werd deelgenomen door 21 paren l'rijswinners waren le. de lieer C. van Herwerden en mej Ha. de Vries. 2e. de heer P. Water! drinker Sr. en mej. De. Schild. 3e. heer Jb. Zander Sr. en mej. M. Zander (van Schagerbrug). Evenals Dinsdag bestonden ook Woens- dag en Vrijdag de prijzen uit „fraaie kunstvoorwerpen". De loop dor bevolking jn do gemeente Uariugcn rspel Was in 1900 als volgt: Aant. inw. op 31 Doe. M. V. p0[ 1899 1055 1008 2063 Inl900 iDgek. v. elders 62 67 geboren 29 20 1146 1095 2241 53 70 20 16 vertrokken overleden Aant. inw. op 31 Dec. 1900 1073 1009 2082 Het aantal levenl. aangegev. bedroeg 2 gesloten huwelijken 33' Nader meldt men over het gratie-verzoek voor de gebr. Hooger- huis (zie 2de blad) Vrijdagmiddag 5 uur is de dele gatie van het landelijk Hoogerhuis-comité bestaande uit de heeren J. G. Götze en C. van Schooten en mej. M. Schaafs- ma, allen van Amsterdam, tot het aan bieden van een gratie-adres, benevens de lijsten met bijbehoorende handteeke- ningen, ten paleize door H. M. de Ko ningin, in audiëntie ontvangen. H. M ontving de deputatie in tegen woordigheid van een hofdame en eenige heeren harer hofhouding. II. M. de Koningin trad dadelijk bij haar binnenkomst in de audiëntiezaal toe op den hr. Götze, die bij de aanbieding van het gratieverzoek en verdere bescheiden tot Hare Majesteit eenige woorden tot toelichting sprak, waarbij hij te kennen gaf, dat dit adres namens 11.214 burgers van Nederland zeer zeker nog meer hand- teekeningen zou hebben gedragen indien het comité over meer financiëele krach ten had kunnen beschikken en meer tijd had gehad op de nog in omloop zijnde lijsten tot teekening te wachten. De woordvoerder van de delegatie uitte tevens de hoop, dat het comité een gelukkig uur mocht hebben gekozen tot het vragen om gratie voor de drie ge broeders. Hij voegde daar bij, dat, wan neer Hare Majesteit tot het besluit mocht kunnen komen, het verzoek in te willigeD, zij dan zeker de harten zou winnen van de duizenden onderteekenaren en niet- onderteekenaren, maar bovenal van de moeder en van de zuster van de gebroe ders Hoogerhuis. H. M. de Koningin beloofde het gratie-verzoek in ernstige overweging te zullen nemen. Hare Majesteit onderhield zich nog eenige oogenblikken met de leden der delegatie, vroeg naar hun werkzaamheden. De verschillende afgevaardigden ant woordden, dat niettegenstaande hun werkzaamheden, zij nog wel een uurtje konden vinden, om zich aan de Hooger- huis-zaak te wijden. De delegatie was ten zeerste voldaan over de ontvangst, haar ten Paleize ten deel gevallen. Z 0 0 a 1 s men wellicht weet, is Vrijdag 18 Januari het 200-jarig bestaan van het Koninkrijk Pruisen her dacht. Natuurlijk met de noodige feesten. Er zijn toen ook telegrammen gewis seld tusschen onze Koningin en den Duitschen Keizer. De Keizer seinde Het feest, dat door Gods genade, aan mijn Huis bewezen, mij vergund is te viereD, doet né. den Schepper mijn blik wenden naar de Nederlanden, naar het groote geslacht van Oranje, waaraan wij do deugden te danken hebben, die de groote Keurvorsten sierden, naar de door luchtige Prinses, die Pruisen zijn eersten Koning schonk. Per herinnering hieraan en ook, dat Nederlanders onze eerste matrozen en een Nederlander onze eerste admiraal was, heb ik als marsch van mijn Marine aangewezen den ouden Eere-marsch der Nederlandsche vloot. Moge God onze beide Huizen steeds genadig zijn zooals Hij dat onze voor vaderen was in goede en in slechte tijden. Mijn Marine zal de woorden van dmiraal De Ruyter tot de hare maken let is mij aangenamer als ik niet ge prezen word, door niemand, en dat ik naar mijn geweten vrij kan handelen en mijn bevelen zoo kan laten uitvoeren als ik dat wil. tj 11, Wilhelm, et telegram van Koningin Wilhel mina luidt6 'e Gravenhage, 17 Jan. Aan Zijne Majesteit den Keizer van Duitschland, oMijn. Ik dank Uwe Majesteit met geheel mijn hart voor Uw telegram, dat mij zeer gelukkig gemaakt heeft, voor de gevoelens, die U op dezen gedenk- waar ïgen dag ook voor mijn land, mijn voorvaderen, onzen grooten De Ruyter -c uitgesproken. Uwe waardeering, Uw ei c®nn'ng voor reeds lang gestorvenen ee mij diep getroffen. Maar verheugd

Schager Courant | 1901 | | pagina 2