leden en niet-leden, wat de winst betreft, niet groot was; over 1900 daar entegen zeer groot. Yerder blijkt er uit, dat door niet-leden meer wordt verzek' rd dan door leden. Het ledental bleef stat'onnair 65. Binnenlandsch Nieuws. De Afdeeling "Voortlhol- lancl vau HetlVed. Paarden stamboek houdt hare voorjaars- De Voorz. brengt dank aan de com missie van toezicht op de finantiën. Spr. noemt haar een goede eommissie, wat voor een vereen, als deze, waar veel gecijferd en gerekend moet worden, veel waard is. Volgt het puntbehandeling voorstel van het bestuur in verband met art. 19 van het reglement. Daarin komt voor de bepaling, dat, als het reservekapitaal het cijfer van f 750.overschrijdt, dan bepaald moet w oi den, wat elk lid als restitutie per koe over het afgeloopen jaar zal ontvan gen. Het bestuur stelt voor, dat bedrag te bepalen op f 0 25 per koe. De heer A. de Graaf informeert, of dat bedrag van f 0.25 zal worden gegeven over 1 jaar, of 2 jaren; óók over 1899, of alléén over 1900. Volgens Spr. zou het billijk zijn, als de restitutie werd geregeld over het aantal koeien, ook over 1899 verzekerd, omdat de winst die nu aan wezig is, ook van het jaar 1899 is. De heer K. Breebaart is dat met den heer De Graaf eens. Dat is billijk de winst, die gemaakt is, loopt over twee jaar; ook de koeien, in 1899 verzekerd geweest, hebben die winst helpen for- meeren het is dus niet meer dan billijk, dat de eigenaren ook genieten van de restitutie, die geboren wordt uit d gemaakte winst van die 2 jaren. De heer Jb. Zijp Hz. gevoelt ook veel voor dat idéé; toch zou Spr. het ont raden Zooals door den Voorz. is opge merkt, de rekening is afgesloten, maar bovendien moeten we dit geval zóó beschouwen vóóruit kan het bestuur de risico niet op zich nemen, de dieren van le> en voor f0 75 te verzekeren; blijkt dat na afloop van 't jaar wèl mogelijk, dan doet hat dat, en vandaar die terug gave van die f 0 25. 't Is niet een uitkeering direct van de winst, die is g maakt. En dat kan men toch moeilijk tot het reeds afgesloten jaar uitstrekken. De heer Joh (lovers merkt nog op, dat; het jaar 1899 eigenlijk is een proef jaar; dat de vereeniging is opgericht begin 1900; dat dus het jaar dat achter den rug is, feitelijk is het lste jaar. Van verschillende zijden wordt evenwel de billijkheid van het idee van den heer De Graaf betoogd. De heer W. Roggeveen wijst op het art. van het reglement, waarbij wordt bepaald, dat het bedrag van de restitutie elk jaar wordt bepaald.Men legt zich nu bij het voorstel van het bestuur neer, dat met op 2 na algemeene stemmen wordt aangenomen. Tot bestuurslid wordt mot 19 van de 22 stemmen herkozen de hesr C. Zijde wind. hij de rondvraag vestigt de heer D. PI uister er de aandacht op, dat het sa laris van den keurmeester, den heer Muijs, te laag is1 150 per dag. Voorz beaamt dat volkomen; ook de vergadering is daarvan overtuigd, zoodat den heer Muijs met algemeene stemmen f 100 salaris wordt toegekend. Daarna wordt de vergadering gesloten. De algemeene vergade- ring der Oenasten-vereeni- ging Hollands Noorderkwartier" zal gehouden worden op Woensdag den 30 Januari 1901, des voormiddags te boos, terwijl zij het blad met kopjes, dat ze van plan was de kamer uit te dragen, weer zoo forsch op tafel zette, dat alles rinkelde, „dat noemt ge niets Kon een blinde dan niet met zijn stok voelen, wat er voorviel Waartoe reed hij dan eiken dag naar buiten, naar Liebenberg Maar je hebt geen zier courage. En door dien mooiprater, dien Balduin, laat je je altijd in een hoekje drijven. Eerst moet iedereen er erg in hebben voordat gij begint, aan wat ge jezelf en je school schuldig bent. Mooie naam, die ons gymnasium krijgt door zulk een schandaal. En op jou valt het natuurlijk terug. Nu zegt iedereen wat een ezel moet die directeur zijn, die zoo slecht discipline heeft." Mevrouw Mathilde trok haar wel wat al te vuil nachtjak wat recht en gaf ook haar muts een duw, die op één oor was gezakt. „Moeder moeder huilde een kind in een kamer ernaast, „ik wil een boter ham." Dr. Horn was boos en verdedigde zich tegen de aanvallen van zijn vrouw op een eenigszins grove manier, die meer voor mai.nen-, dan voor vrouwenooren bestemd was. Een gymnasium was geen kostschool voor meisjes en hij zou nogal wat te doen hebben, wanneer hij zich met alle minnarij- tjes van zijn leeraars zou willen bezighouden. Daarbij was hij steeds bezig naar een boek te zoeken, dat hij voor het eerste lesuur noodig had, rukte alle schuifladen van zijn bureau open en wierp alles door elkaar. „Moe oe oeklonk het klagend in de andere kamer. Maar mevrouw Mathilde had geen tijd. Zij hield haar man een ware predikatie over wat zij passend oordeelde voor hem en zijn leeraars. Voor alles moest ieder in zijn stand blijven. Zoo een, die zijn gelijken met minachting bejegende en den adel achter de hielen liep, was niet te vertrouwen. En wanneer haar man eenig idéé had van zijn autoriteit laten gelden, had hij al lang een woordje ge il uur, in het lokaal van den heer R. Kaan Cz. alhier. Agenda: 1. Verslag omtrent den staat der Vereeniging. 2. Rapport van de financiëele commissie over de rekening en verantwoording van den Penning meester. 3. Benoeming van twee bestuurs leden, wegens periodieke aftreding van de heeren K. Breebaart Jz. en W. Vis ser. 4. Benoeming van eene commissie van drie laden voor het nazien der reke ning. Voordracht van het bestuur de heeren P. Brands, A. C. Geertsema en Jb. Zijp Hz. 5. Voorstel van het Bestuur, om elk jaar f 30.— beschikbaar te- stellen voor de bestuursleden tot bijwoning der bestuursvergaderingen. Vóór den aanvang der verga dering zullen de 4 hengsten te Sclmgen worden voorgebracht, wanneer het weder zulks toelaat. Maandag a. s. zal onze Afdeeliug van Het Witte ütMiis vergaderen om onder meer te behandelen het adres van „Armenzorg", om te stichten een onder-afdeeling tot het steunen van behoeftige gezinnen in gevallen van ziekte. Vergadering van den Raad der gemeente Nieuwe Niedorp, óp Woensdag 23 Januari, voorm. 11 uur. Tegenwoordig alle leden. Met een woord Yan hartelijk welkom opent Voorz. deze eerste vergadering in het nieuwe jaar, daarbij de beste wenschen uitsprekende voor 's Raads werkzaamheid in het nieuw ingetreden tijdperk. De notulen der vorige vergadering worden na lezing goedgekeurd. Naar aanleiding der notulen deelt Voorz. vervolgens mede 1. dat van de electriciteit3-maatschappij sedert de laatste vergadering niets naders is vernomen 2. dat de verdieping van het vaarwater in de kom door het ijs nog niet heett kunnen plaats vinden, maar dat het zal worden gelast zoodra gelegenheid en beschikbare werkkrachten het mogelijk zullen maken 3. dat de verwijdering der bruggen tusschen de Slijksteeg en Dokterebrug by Spr. een punt van onderzoek heeft uitge maakt, maar dat deze kwestie hem voorkomt van nog al kieschen aard te zijn, omdat de tusschengelegen panden eene waarde-ver- mindering zouden ondergaan, vooral wanneer men ze tot winkelhuizen bezigde, wijl ze dan geen onmiddellijke gemeenschap met den straatweg meer zouden hebben. Bovendien zou opruiming van bestaande bruggen mee brengen, dat geen vergunning meer verleend werd tot het leggen van nieuwe, hetgeen ook licht aanleiding tot moeilijkheden zou geven. De heeren Koopman en Kuilman meenen, dat een flinke voetstraat vlak langs die huizen en ontheffing van het onderhoud der bruggen eerder waardevermeerdering, dan waardevermindering ten gevolge zou hebben. Dat ware overigens met de betrokken eigenaren en eventuëele hypotheekhouders te bespreken. De heer Visser juicht het idee in de toe komst toe, maar gelooft, dat een en ander zoodanige financiëele gevolgen zal hebben, dat op het oogenblik de uitvoering moeilijk gaan zal. Men vindt dan ook algemeen goed, deze kwestie voorloopig in gedachten te houden. De heer Visser heeft bij het gaan naar de vergadering opgemerkt, dat in strijd met den wensch van den heer Koopman in de vorige vergadering, een nieuwe lage brug over de dorpssloot gelegd wordt en vraagt omtrent vergunning daarvoor etc. eenige inlichtingen. Voorz. heeft, zoodra aan het maken van de nieuwe brug begonnen werd, aan den hr. Fra'jj laten mededeelen, wat de politieverordening op dat punt zegt en als gevolg daarvan is thans op diens verzoek door Burg. en Weth. vergunning verleend tot het leggen der brug. Nog eene heele poos wordt over de bruggen. geschiedenis gesproken in verband mot even tuëele drukke scheepvaart naar de tram etc., en het resultaat dier bespreking is, dat op voorstel van den heer Kuilman Besloten wordt, de politieverordening in dier voege te wijzigen, dat zoonoodig de vergunning tot het hebben van eene brug ingetrokken kan worden. Omtrent het bezoek van de heeren Visser en den Voorz. aan don Inspecteur der Poste rijen en Telegrafie te Amsterdam, deelt Voorz. mede, dat genoemde heer hen zeer vriendelijk en voorkomend heeft ontvangen en dat als resultaat van hun bezoek thans met ingang van 16 dezer aangeteekerid werk en postpakketten 's avonds te Wognummet trein 1044 richting Amsterdam doorgaan, wat vroeger niet het geval was. Voor meer dere verbeteringen scheen medewerking van hoogere autoriteiten noodig. Bü de jongsto kasopneming by den Gemeente-ontvanger was een en ander accoord bevonden,met een saldo in kas van f 4676.127a. Voor kennisgeving worden aangeno men le. missive waarbij goedgekeurd terugge zonden is de verordening op het heffen van leges en rechten voor huwelijksvoltrekking 2. idem waarbij wordt goedgekeurd het besluit tot aanvaarding der voorwaarden, waarop een gedeelte van het Burgemeesters- boekje tot stichtingskapitaal van het pen sioenfonds der Gemeente-Ambtenaren wordt bestemd en tot het verleenen eaner jaarljjk- sche bijdrage groot f125.— aan dat fonds; 3. idem, mededeelende, dat als 2e gedeelte van de Rijkstegemoetkoming in de kosten der 8ste volkstelling een bedrag van f 40 24 betaalbaar zal worden gesteld 4. eenige circulaires en andere stukken, i betrekking hebbende op en aanbiedingen bevattende in verband met feestelijkheden ter gelegenheid van H.M's huwelijk.Den secre taris wordt verzocht deze stukken bijeen te houden 5. schrijven van den heer Burgemeester van Oude Niedorp, dat de opbrengst der sehutgelden van do sluis te Nied. Verlaat over 1900, blijkens door den sluiswachter gehouden aanteekeningen pl. m. f200.— bedraagt; 6. missive waarbij de begrooting voor 1901 goedgekeurd is teruggezonden. Verder leest Voorz. een aan Burg. en Weth. gezonden missive van H. H. Gedeputeerde Staten, waarbij in't kort medegedeeld wordt, dat de grensscheiding tusschen Winkel en N. Niedorp op de voor enkele jaren vastge stelde kaart en ligger der wegen abusief is aangeduid, waarom verzocht wordt de her stelling van dat abuis in de kaart en ligger te willen doen aanbrengen. De grensverandering heeft alleen tenge volge, dat een grooter gedeelte van den Winkeierweg onder de gemeente Winkel komt te liggen en ofsch'oor, de tegenwoordige scheiding sinds menschenheugenis heeft bestaan, meent men dat pogingen om den huidigen toestand te bestendigen, vruchteloos en zelfs niet eens wenschelijk zullen zijn. De heer Swagerman zal worden uitgenoo- digd, de noodige opmetingen te doen en in de kaart en ligger de wijzigingen aan te brengen. Aangezien de aldus foutieve kaarten en liggers door Gedepui eerde Staten zijn goedgekeurd zal op verzoek van den heer Visser onderzocht worden, in hoeverre de gemeente verplicht is de kosten dezer ambts halve bevolen wijzigingen zelve te betalen. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt goedgevonden voor de werkzaamheden betreffende de 8ste volkstelling een belooning uit te koeren aan den secretaris ten bedrage van f40 en aan den bode groot f5. Voorts heeft de Raad geen bezwaar om vóór het huis van Dr. Maats en bjj de woning van het hoofd der school te Moerbeek enkele boomen te doen uitrooien, welke volgens de betrokken personen hinderlijk zijn. Een der linden van voor de dokterswoning zal zoo noodig gebruikt worden om den waar schijnlijk dooden Wilhelminaboom te ver vangen. Alzoo is de Raad gevorderd tot het hoofdpunt der agenda -. de uitvoering van art. 22 der Leerplichtwet, welk artikel de verplichting oplegt tot 'het benoemen van één of meer „commissiën tot wering van schoolverzuim'-. De betrekkelijke artikelen der 'wet en van de maatregelen van bestuur worden gelezen en naar aanleiding daarvan wordt op voorstel van Burg, en Weth. goedgevonden 2 com missiën te benoemen elk van 5 leden. De sproken. Dr. Horn trappelde van ongeduld en opgewondenheid. Hij liep in de kamer rond, gesticuleerde met de armen, schreeuw de het een en ander naar zijn vrouw en zocht te vergeefs. „Ja, ja, ja. Je hebt gelijk, je hebt natuurlijk als altijd gelijk. Houd je maar kalm, vandaag nog zal ik naar hem toe gaan dadelijk vandaag na twaalf ik zal hem de waarheid zeggen ik „Jij naar hèm toe gaan? Ben je gek? Hier roep je hem. Hier moet hij komen, die voorname heer. Hoor je, je gaat niet naar hem. Dat zou waarachtig wat moois zijn." „Goed, goed, hij zal hier komen. Wanneer jij dan aan de deur luistert, geef er dan acht op,dat de kinderen je niet verraden, groote God, daar ligt dat vermaledijde boek -- groot en breed ligt het daar op tafel." „Ik heb het reeds dadelijk gezien, het amuseerde mij alleen maar, hoe blind de mannen zijn." „Heel mooi van je Adieu, groote hemel, reeds vijf minuten over negen." Met deze woorden stormde de leeraar de deur uit, maar toen hij de deur open rukte, viel hij languit over zijn zoontje, die klagend schreeuwde „Moe oe der, een boterham." In het middaguur trad Dr. Balduin de zelfde kamer binnen, die nu opgeruimd was, maar nog sterk naar tabaksrook en uitgeklopte pijpen geurde. De directeur ontving hem zeer afgemeten, met een wolk op het voorhoofd. Kort voor de leeraar kwam, had hij een „Hamlet" in een rooden band opengeslagen, en naast zijn werk op de schrijftafel gelegd en een buste van Minerva op zijn boeken kast geplaatst. Dat was een kleine coquetterie van hèm, want wanneer hij niet per sé moest, las hij Hamlet niet en de Minerva had Adèle, zijn dochter, kort ge leden op een loterij gewonnen. Gewoonlijk stond het ding in de mooie kamer. Met een bandbeweging noodigde de directeur zijn leeraar uit, tegenover hem plaats te nemen. „Tot mijn groot leedwezen, ja, ik mag wel zeggen, tot mijn naamlooze droefheid en verontwaardiging, zijn mij dingen ter oore gekomen, mijnheer, hm te te die ik ten strengste moet veroordeelen." Hij maakte een pauze en keek over zijn bril dr. Balduin aan. Deze maakte een beleefde beweging, die aanduidde dat hij geheel oor was. „De openbare meening houdt zich op eeu manier met u bezig, die voor u, en, door de positie die ge bekleedt, voor onzen achtbaren onderwijzersstand, in de hoogste mate compromitteerend is", ging de directeur met vernietigende veront- j waardiging voort. Deze inleiding had mevrouw Mathilde hem aan de hand gedaan, en hij haalde zeer tevreden adem dat het er uit washij wist immers, dat Mathilde elk woord had gehoord, want ze luisterde natuurlijk aan de deur. Wanneer zij zich om Godswil maar niet verried. „Mag ik u om een verklaring verzoeken, op welke wijze de openbare meening zich met mij bezig houdt?" vroeg Dr. Balduin kalmpjes. „Uw omgang met den vrijheer von Krasch- witz is een bron van groote ergernis ge worden. Het spijt mij zeer, dat ik het uitspreken moetmen beschuldigt u van een ongeoorloofde intimiteit met mevrouw von Kraschwitz; men beschuldigt u, een gelukkig huwelijk te hebben verstoord." Hoog opgericht, bleek, bevend van toorn, stond de leeraar voor zijn directeur. „Mijnheer, voor gij het waagdet zulk een aanklacht tegen mij te doen, hebt ge zeker bewijzen voor deze beschuldiging verlangd Ik eisch die bewijzen De directeur werd reeds wat kleiner onder den gloeienden blik van den leeraar. Zou hij te ver zijn gegaan Bewijzen had hij verder nietde vrijheer had gister wel zijn vrouw beschuldigd, maar h\j had zijn woord er op moeten geven, dat hij hem buiten spel zou laten. „Gij begrijpt mij verkeerd," begon hij, „het is ver van mij, u te beschuldigen van dit wanbedrijf. Wanneer ik hm te te werkzaamheid der ééne commissio dan bepalen tot de kinderen, die dö 9°'lü0 in de kom en die van de Laugereis hehooro te bezoeken, terwijl de andere commissie den schooikring van de Moerbeek tot arbeidsvei llBeft. Uit do betrekkelijke voordrachten van Burg. en Weth. worden gekozen voor de le commissie, de heeren: B, 8ios- werda, J. Keuken, S. Wit Cz., A. Pool en 0 Dökkor en voor de 2e commissie, de heeren: Jb- de Vries Az., C. Wit Dz., S. Tesselaar, r- Schilder er, C. Kooi). Mode waren op die voordrachten geplaatst voor de kom: de heeren Kr. Olie, J. Stam mes, H. Sehoorl en J Strijbis. en voor de Moerbeek: de heeren S. Wijn, P. Leegwater, C. Kieftenburg en J. Zeeman. Een ontvangen gedrukt concept huishoudelijk roglemont voor die commissiën, opgemaakt door Mr. Lulofs, Kantonrechter te Vianen, wordt gelezen, doch niet geschikt geoordeeld, zoodat te gelegenor tijd een nieuw ontwerp aan den Raad zal worden voorgelegd Hierop gaat de Raad ter behandeling van een paar verzoekschriften in geheime verga dering, na de opheffing waarvan do Voorz. ter sprake brengt eventuëele festiviteiten tor gelegenheid van het Koninklijk huwelijk. Naar spreker's oordeel is het wenschelijk, vooral met hot oog op den tijd van hot jaar n. 1. den nawinter, als wanneer de kassen der mingegoeden het slechtst in staat zijn den feestdag in de eerste en voornaamste plaats te doen zijn een blijde dag voor de minder bedeelden. Voorz ziet gaarne den Raad den wensch uitspreken,dat eventuëele feestelijkheid in die richting wordt geleid. Een schoolfeestje mag op dien dag wel niet ontbrekendaarom stelt spreker voor, dat de Raad zich met de onderwijzers constituëert tot eene commissie en dat onder leiding dier commissie in het lokaal van den heer Haring huizen de schoolkinderen zullen worden ont haald en prettig beziggehouden. Ëencrediet uit de gemeentekas van b. v. f. 100. acht Voorz daarvoor ruim voldoende. De wenschen van den Voorz. worden alle zonder eenig bezwaar ingewilligd. De heer Visser doet nog opmerken, dat in de jongste vergadering van „IJs- en Volks vermaak" omtrent de Huwelijksfeesten vrij precies datgene besloten is wat Voorz. thans opnoemt en wenschelijk oordeelt. Aan de orde is nu de benoeming van een Weesmeester door aftreding van den heer P. Koopman, en van twee Armvoogden in de plaats van de heeren F. Brouwer en J. B, Wilken, welke heeren alle drie herkiesbaar zijn en dan ook herkozen worden. Voorz. zegt, dat uit de gehouden stemming blijkt, dat de afgetreden en herkozen heeren volkomen naar genoegen van den Raad hunne betrekking hebben waargenomen en dat de Raad zich met die herkiezing dus kan feüciteeron. Bij de rondvraag stelt de heer Kuilman voor, in de Algem. Politie-verordering op te nemen eene bepaling waarbij de verplichting wordt opgelegd aan hen die uit het land op den openbaren wegrijden, om de wielen van hun rijtuig eer het op den weg komt zoonoodig af te schrapen. De ergerlijke vuiligheid van de straten en wegen hier en daar maakt een dergelijk voorschrift zeer noodig. Het voorstel wordt algemeen met instem ming ontvangen en zal in een volgende vergadering ter tafel gebracht worden. Hierna sluit Voorz. onder dankzegging de vergadering. Vergadering yan den raad der gemeente Sint Maarten, op Woensdag 23 Januari 1901, 's morgens 10 uur. Present alle leden. Voorz de hr,K Blom Dz. Burg. De vergadering wordt met een woord van welkom door den Voorz. geopend, waarna de Secr. de notulen der vorige bijeenkomst voorleest, welke onveranderd worden goedgekeurd en geteekend Naar aanleiding van een besluit, iu de vnr. verg. geno men omtrent de vergoeding voor het riethakken, zegt Voorz., dat Ambuul de f 15.in ontvangst heeft genomen 1. De heer P de Boer legt in handen van den Voorz. de bij de wet vereischte eeden af en wordt met een kort woord door den Voorz. toegesproken, waarna een algemeene felicitatie volgt De heer De Boer bedankt voor het gesprokene en de gelnk- wenschen, hopende dat de aamenwerking altijd een aangenaam karakter moge dragen. 2. Geschiedt voorlezing van a Een brief van den onderw. den hr. J. Akker man, waarmede hij zijn dank betuigt voor de geno men besluiten door den Raad, omtrent het plaatsen van een schutting om de kachel en het aanknopen aan uw schuld geloofde, zou ik u geen dag langer in uw ambt hebben gelaten. Maar dit staat vast, u hebt aanleiding tot dit gebabbel gegeven en dat doet nadeel aan de waardigheid van uwe positie." Weder vloog een bevredigende blik van den directeur naar de kamerdeur. Mathilda zou tevreden over hem zijn. „Ook dat spreek ik tegen," antwoordde dr, Balduin met moeilijk bewaarde kalmte. „Sedert wanneer is een vriendschappelijke omgang,^ die voor het oog van iedereen plaats vindt, een feit, dat aanleiding kan geven tot praatjes „Geëerde heer collega," viel de directeur levendig in. „Uw omgang is toch wat over de grenzen van het gewone heenge trokken. Ik zelf heb met bevreemding en met groeiende bezorgdheid uw dagelijksche bezoeken aan Liebenberg gadegeslagen. Ik kon de aanmerkingen van uw collega's, over de manier, waarop ge hem en mij verwaarloosdet, door u vergeef me in een sfeer te dringen waarin ge toch niet thuis behoort, niet zoo tegenspreken als ik ,ouj uwentwille zoo gaarne had gedaan. Gij hebt de wenken, die ik u nu en dan heb gegeven, niet willen verstaan." „Zoo veel ik weet, mijnheer de direc teur, is mij nog nooit voorgeschreven met wie ik mag omgaan, en ik spreek beslist tegen, met een familie als de Kraschwitzen niet op een gelijke tropi van ontwikkeling te staan, want slechts het onderscheid van ontwikkeling en kennis is in mijn oog de maatstaf waarnaar de menschen moeten worden gemeten. Ik gevoel mij geheel huns ge- lijken 1" „Beste Balduin, wij leven niet in eeu wereld, zooals ze eigenlijk moest zijn, maar in een hoogst onvolmaakte wereld. In de onvolmaakte wereld van Staffenhagen en omstreken is een vrijheer von Kraschwitz op Liebenberg toch iets anders dan de leeraar dr. Balduin. Dat moet ge toch toegeven." ,,'t Spijt me, directeur, maar dat onder scheid heb ik nooit gevoeld." „Weet wel, weet wel, de reserve-officier van een weegschaal met gewichten, b. Een verzoekschrift van de Noorder-Stoomtn ceniging, om, nu de zijlijn Warmeuhuizen in'ï'ej"'?''' ja opgonomen, een renteloos voorschot te f,, 11 verstrekken van f 6000 en deel te nemen jn' i6® aandeeleukapitaal eveneens voor f 6000.— rezien in een later schrijven door het bast medegedeeld, dal bij cea bespreking, geb™1!'1' met den heer Van Hasselt, deze verklaarde 1 Aan, wordt ombuiging der lijn nftar Warmonhuizen 'door 3' Holl. Sp.-Mij. niet werd gewenscht, wordt door d Raad na eenige discussie besloten het verzoekschrift, verdagen tot de volgende vergadering. Ue 3. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. bii gehouden kasveiifieatie van heden is gebleken d»i 7 ontvangsten bedragen f 121 12 67s, de uit,,»* t 10981 SB'/j. 't kassaldo f 1131.11. 0 e" Voorts, dat door 11. 11 Ged- Stalen is goedgekeuri de verkoop van oen stukje gemeentegrond aan de heer P. Reus. ue" 4. Voorz. zegt,dat de hr. J. Bijpoat, huurder yaaee perceel gemeenteland, bij hem is geweest, verzon" kende, te mogen slooten om en door het gehuurd' 1 ;h )i.,)\ irnnf anr nonv vrAWAnUt perceel; ik heb, zegt spr., hem verzocht even tet vergadering te komen. De heer Bijpost, binnenkomende, deelt mede ij», om het land noodzakelijk gesloot moet worden, terwijl een nieuwo sloot door het perceel eveneens ze.r gewenscht is; tevens verzoekt hy den raad in 1 kostan te wil'en bijdragen De heer Sehoorl acht een nienw ie maken sloot zeer noodig en stelt ua eenige beraadslagingen voor de kosten daarvan te doen dragen door de gemeente' terwjjl Bijpost het overige slootwerk voor zijné rekening moet nomen, De andere leden nemen daar. mede genoegen. Do huurder vraagt, of de gemeente ook de helft wil bijdragen in de overige kosten, doch de raad blijft bij zijn besluit, waarna de hr. Bijpost ouder dhiik. zegging de vergadering verlaat. 5. Hierna wordt ter sprake gebracht het huwelijk van H.M. de Koningin. Voorzitter vraagt, of er ter herdenking van dit huwelijk nog iets zal worden gedaan van wege deze gemeente, b. v. het houden van kinderfeesten, bedeeling aan de armen of op een andere manier. De heeren Sehoorl en De Boer zijn voor het geven van een leestje aan de kinderen. Ook de andere heeren kunnen zich daarmede vereenigen. De Voorz zag dit, met het oog op den tijd van het jaar, lieve, uitgesteld tot den zomer, b.v. met de verjaring van Hare Mnjesieit, wat, na verdere bespreking, instem, miog vindt. Daarna wordt besloten op dien dag dén kinderen der scholen te geven een gedenkplaat .Neêrlands Vors'enpaar", uitgegevendoor den heer J. M. Bredé» te Rotterdam. Voorzitter zal voorts den ingezetenen bij publicatie verzoeken op den dag van het huwelyk te willen vlaggen. 6. Benoeming Commissie van schoolverzuim. De heeren G. Sehoorl, F. E. Heikens, N, van Leeuwen, P. Peetoom, J. Tesselaar Pz., J. Brommer Jr., P. Bas, N. van Albada en P. de Boer worden daarvoor benoemd. Het huishoudelijk reglement wordt in deze vergadering nog niet vastgesteld. 7. Door den Voorz worden namens B. en W. eenige mededeeliugen gedaan omtrent het ingesteld onderzoek ter verkrijging eener betere regeling van het onderwijs in de nuttige handwerken voor de kiuderen van Eenigenburg, wat in de vergadering van 12 De cember 1.1. door den heer Sehoorl ter sprake was gebischt. De bespreking over de te nemen maat regelen wordt uitgesteld tot de volgende vergadering. Bij de gewone rondvraag wordt op voorstel vau den Voorz. besloten een gedeelte schoeiïng te maken ia de toronbuurt. Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering met een woord van dank gesloten. Te IJar-stinsferhorn h e eft het fanfarecorps T.O.N.I.D.O. in vereeni ging met de gymnastiekvereeniging „de Westfries" en de dameszangvereeniging „Caecilia", beiden aldaar bestaande, be sloten, ter gelegenheid van het huwelijk van II. M. de Koningin op den 7en Februari a. s. een feestavond te organi- seeren. Genoemde vereenigingen hebben daarvan kennis gegeven aan da vereenigingen „Liefdadigheid" en „D.O.G." en die le den dezer vereenigingen, welke voor dien avond hunne medewerking zouden willen verleanen, uitgenoodigd tot het bijwo nen eener vergadering op Maandag 28 Jan. a.s., ter vaststelling van het program ma voor dien feestavond. Door leden der vereeniging Liefdadig heid is daarop onmiddellijk besloten tot het feest hunne medewerking te verlee nen. spookt u in het hoofd. Goed, laten we dat laten rusten. Ik heb uw kleine hm -- te --- te zwakheden steeds over het hoofd gezien en de collega's steeds neergezet, wanneer ze u verwijten wilden doen over uw ..^m hm aristocratische lief hebberijen. Maar er is nu een andere zaak daarover kan ik niet zwijgen het geldt den naam van onzen stand,bet aanzien van mijn gymnasium." „Ik kan niet inzien, dat die naam ge vaar loopt, want al die praatjes zijn leugens." „Kunt u 't loochenen, in afwezigheid van den vrijheer zeer vertrouwelijk te hebben omgegaan met zijne familie, en zijn vrouw tot intieme mededeelingen over haar huwelijk en finantiën te hebben verleid en haar zelfs tot scheiding van haar man te hebben aangezet? Kunt u het loochenen, vf e'£en km® tegen den vrijheer te hebben geageerd, en vrouw en kinderen tegen hem te hebben opgezet?" „Dat is een valsche opvatting van de feiten, mijnheer. Toen ik het bedoelde buis voor de eerste maal betrad, bestond de breuk reeds tusschen de echtelieden. et onheil was reeds rijp en de ontknooping stond voor de deur. Ik vond een verbrij zelde, zwaar gekrenkte vrouw, en veron achtzaamde kinderen, die hulpeloos aan het geweld van een gewetenloozen, brutaal- ogoistischen man waren toevertrouwd, die geen meester was van zijn steeds feller opslaande hartstochten. Ik stem toe, dat ?oeilÜkilei<l van de positie, waarin ik tot deze menschen zou komen te staan, inzag, en trots mijne in den aanvang reeds levendige sympathie, heb ik mij ver van hen ge ouden, ja, mij na drukken omgang geheel teruggetrokken." „Hm, hm men liet u van die zijde met meer los, ja dat kent men, - na—ha~ha, dat is altijd zoo in de» eginne. Ja,ja, de vrouwenZij stammen allen van Eva af." WORDT VERVOLGD-

Schager Courant | 1901 | | pagina 8