Donderdag PLAATSELIJK NIEUWS. Januari 1901. 45ste Jaargang No. 3597. FEUILLETON. 21. RAAIT AdmMie- k LuMlil Dit blad verschijnt tweemaal per week Woensdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. BureauICHAOM, Laan, 1» 4. UitgeverP. TRAPMAN. Medewerker s J. W 1 K E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Schagen, 30 Januari 1901. De Afdeeling Noordholland van het NEDERLANDSCH RUNDVEESTAIYIBOEK verga derde j 1. Maandag in het lokaal van den heer W. Roggeveen alhier. Aanwezig 12 leden. De heer J. Oostwoud Wydenes, de Voorz., opende de vergadering, de heer Willinge, Secretaris, las de notulen. De Voorz- deelt mede, dat de bemoeiingen inzake het punt Melkonderzoek by de alge- meene vergadering der vereeniging geen resultaat hadden gehad. Men wilde geen finantiëelen steun, wel zedelyken steun ver- leenon. Van het bestuur van 't "Weduwen-en Wee- zenfonds van Stierenhouders was vroeger reeds een schryven ingekomen om van regeerings- wege een strenge keuring te vragen van padstieren. Door de Vereeniging „Hollands Noorder kwartier" was over dat punt een conferentie uitgeschreven, waar, behalve deze afdeeling en Noorderkwartier, vertegenwoordigd waren de Hollandsche Maatsch. van Landbouw, het Rundveestamboek Noordholland en de Pro vinciale Commissie van Noordholland voor de Stierenkeuring. Hot resultaat dier vergadering was, dat men algemeen vóór verplichte stie renkeuring was, en dat door de provinciale commissie een concept-reglement zal worden ontworpen voor deze verplichte keuring. De heer K.Koster PIz. wijst er op,dat, wil men een verplichte keuring op padstieren, ook andere stieren onder die keuring zullen vallen. Voorz. beaamt dit en wijst er op, dat de moeilijkheid zal zijn, dat een afgekeurde stier wel gebruikt mag worden voor de dekking van eigen koeien,maar niet voor die van vreemden. De heer Jb. Zijp Hz. beweert, dat de fokkerij dan aan kolossale banden .wordt gelegd. Men zal in een kring b.v. 25 stieren hebben, waarvan 4 worden geprimeerddie vier zullen met deze verplichte keuring worden bevoordeeldaan de andere 21 maakt men het dekken onmogelijk. De heer P. Schenk zegt, dat zulks het geval niet zijn zal. Spr. zegt, dat or door de prov. comm. 24 voorkeuringen werden gehouden, waarop 187 stuks waren gekeurd. Hiervan waren er 87 niet goed, de rest werd waardig gekeurd op de hoofdkeuring te verschynen.dus die waren geschikt genoeg voor de fokkerij. Van die 100 kregen er 38 een premie. Waarom? omdat er geen meerdere premiën beschikbaar waren dus die 62 kregen geen premie, niet omdat ze niet voor de fokkerij geschikt waren, integendeel. Dus zullen in een kring, waar 4 geprimeerde stieren zijn, do andere allemaal niet onbruikbaar zijn. De beer Zijp noemt een dergelijke mildere bepaling al een heele verzachting. De heer Schenk zegt nog, dat is gebleken, dat de slechtste stieren soms de meeste koeien krijgen, en vraagt, of het geen tijd is, dat daaraan een einde komt. De heer P. Buis stelt voor, eene algemeens vergadering te houden, om het concept statuten, dat van de prov. commissie inkomt, te bespreken. Aldus wordt besloten en Alkmaar als ver gaderplaats gekozen. Van den heer H. Siebert Coster, secret.- penningm. van het Alkmaarsche tentoon stellingscomité, was een schrijven ingekomen om de f 25.— te zenden voor den door de Afd. uitgeloofden prijs voor melkonderzoek. De heer Willinge zegt, noch van het ten- toonstellingscomité eenig bericht te hebben Anoniem. ROMAN van MARIE STAHL. „Het menschelijkheidsgevoel dreef mij terug, heer directeur", zeide Balduin heftig, met stijgenden toorn. „Wanneer anderen het recht meenen te hebben, schreiend onrecht rustigjes mede aan te zien en op zijde te gaan, om zich de vingers niet te bran den, ik vermeen niet dat recht te hebben." „Maar, mijn beste collega, u moet de zaak niet zoo eenzijdig behandelen. Ik heb van tot een goed oordeel in staat zijnde zijde een heel andere meening gehoord.Men geeft de vrouw een groot, zoo niet het grootste deel van de schuld van den achteruitgang der financiën. Zij moet als geboren gravin Von Plasten alles heel royaal hebben aangelegd en haar man tot buitengewone dingen hebben gedreven. Ik ken den baron, hij is een prachtige, aardige kerel, ik moet be kennen, hij maakt op mij een alleraange- naamsten indruk. Uwe beschuldigingen zijn, op zijn zachtst gezegd, zeer overdreven." „Meent u vroeg de leeraar droog. „Ik fcal u slechts eenige feiten noemen." En hij deed dr. Horn mededeeling van algemeen bekende avonturen uit het private leven van den vrijheer, die zware misdrij ven waren jegens zijne vrouw en hem enorme sommen hadden gekost. Ook het een en ander van wat hij van dr. Springer had ge hoord, deelde hy mede. ontvangen, dat die f25 werden geaccepteerd, noch dat het melkonderzoek had plaats gehad, ook had hjj het rapport daarover niet ont vangen. De vergadering keurt het niet- zenden der f 25 goed. Tot bestuursleden worden gekozen de heeren A. Zijp Hz., C. Wydenes en K. A. Kaantot afgevaardigden naar de algem. verg. de heeren Willinge en K. Koster; tot plaats voor de volgende alg, verg. wordt Hoorn aangewezen. Namens de finantiëele commissie adviseerde de heer Govers tot goedkeuring van rekening en begrooting. Aldus werd besloten. De rondvraag leverde niets op en werd de vergadering gesloten, nadat de heer Jb. Zyp Hz. den voorzitter, die als bestuurslid aftrad, dank had gebracht. De vereeniging telt thans 258 gewone leden en 10 begunstigers. Ten lokale van den heer W. Roggeveen Cz. vergaderde Maandagavond de afdeeling Schagen van „HET WITTEKRÜIS." 20 Leden aanwezig. De heer v. Kluyve opende als waarnemend Voorzitter de vergadering; de heer Ressing las de notulen, die werden goedgekeurd. De heer S. Berman had bericht gezonden, gaarne het eerelidmaatschap te aanvaarden. De bewaarder van het verplegingsmateriaal, de heer Zot, meldde, dat 78-maal door hem verplegingsmiddelen waren uitgereikt. De bediener der yshut had 7-maal ruw en 7-maal kunstys verstrekt. Tot 15 October was er ys in de hut, De rekening over 1900 sloot in ontvang op f397.50, in uitgaaf op f 399.775, met een nadeelig slot dus van f 2.27«. De begrooting wees in ontvang en uitgaaf een eyfer aan van f 383.30. TqJ; bestuursleden werden herkozen de heeren v. Kluyve, Melchior, Ressing en Muys; gekozen de heer Vlaming. Daarna werd voorlezing gedaan van een brief van de heeren S. Keet en H. Peisser, waarin Het Witte Kruis de kas van Armen zorg, groot f 180.—, werd aangeboden, onder beding,dat aan Het Witte Kruis een onder- afdeeling werd verbonden voor het verstrekken van versterkende middelen aan zieken. Die f 180.— zouden dan vormen een begin-kapi- taaltje alleen voor dat doel. Het bestuur van Het Witte Kruis stelde zich voor, dat een aparte kas voor die onder-afdeeling zou worden gevormd en dat vele leden van Het Witte Kruis jaarlijks een bedrag daarvoor zouden willen bydragen. Er moest een afzon derlijke Commissie worden benoemd, die die kas beheerde. Men stelde zich voor, in den beginne eenvoudig to beginnenalleen eieren en melk te verstrekken. De heer Peisser vraagt, of' de heer Melchior tot zoo iets zou willen meewerken, wat deze zegt gaarne te willen doen als over een voldoend bedrag kan worden beschikt. De heer Vlaming is tegen zulk een onder- afdeeling. Hij begr-ypt niet, dat Armenzorg geen raad met haar geld weet. Verstrekking van versterkende middelen heeft al plaats door beide diaconieën. Spr. zou daarom die f 180.— maar aan die beide diaconieën verdeeld willen zien, f 120.— aan de protestantsche en f 60.— aan de katholieke. De Voorz. merkt op, dat dit voorstel niet aan de orde is, men heeft hier alleen te beslissen over de stichting van een onder- afdeeling. De heer Peisser zegt, dat Armenzorg heel goed raad wist met haar f 180. Maar de overgebleven leden waren van oordeel, dat men niet meer kon spreken van de armen- zorg voor Schagen, als van de 35 leden, die er maar waren, zich 12 terugtrokken en er maar 23 overbleven, 't Is niet aange naam als men de beurs ten voordeele van De directeur was niet te overtuigen, ge loofde aan overdrijving en zocht te ver zachten en te vergoelijken. Dr. Balduin bleef er heel kalmpjes bij. De wereld, die zulke daden verschoonde, die het schurkachtig doen van een geweten loos echtgenoot verontschuldigde, terwijl zij de vrouw met steenen wierp, omdat zij zich niet gewillig door haar man onge lukkig liet maken, deze wereld was niet waard dat men zich om haar meening bekommerde. Hij zou zich ook nooit voor haar, maar alleen voor zijn eigen geweten verantwoorden. „Ge vergeet, collega, dat ge u niet alleen voor uw geweten, maar ook voor den op persten schoolraad hebt te verantwoorden", antwoordde dr. Horn met het gansche ge wicht van zijn plechtige waardigheid. „Het spijt me, maar ik mag zulk een tarten van de openbare meening in het belang van mijn gymnasium niet dulden. Als leeraar en opvoeder der jeugd, zijn wij verplicht alle eer te geven aan de tegenwoordige eischen der maatschappij. Ik zal mij ver plicht zien van uw gedrag aan den oppersten schoolraad kennis te geven, wan neer ge weigert op te houden met uwe visites op Liebenberg." Dr. Balduin boog. „Ik moet de zaak aan uw rechtvaardig heidsgevoel overlaten en het verdere af wachten. Ik ben mijzelf geen overtreding van de goede zeden bewust en zal mij dan ook op elke plaats en tegenover wien ook weten te verantwoorden. Ik heb de eer u te groeten." Hy had zich zoo vlug tot heengaan om gedraaid, dat dr. Horn hem- niet naar de deur kon geleiden. andere onverschilligen opent, dan geeft men liever particulier. Bovendien is Armenzorg begonnen met een donatie van f 150.—, dus is de contributie der leden volop opgebruiktdan zyn nog de helft der bestuursleden vertrokken, dus meende de meerderheid der leden het goede voorstel, door den heer Ressing op de laatste verga dering van Armenzorg gedaan, te moeten ondersteunen. De heer Ressing wijst er op, dat de Voorz. zooeven geheel in zyn recht was, toen hy beweerde, dat de heer Vlaming buiten de orde was; we hebben hier alleen te beslissen over het voorstel zooals het daar ligt: die f 180.- aanvaarden onder het gemaakte beding. Spr. wijst er nu op, aan de hand van het reglement, dat de afdeeling geheel in de lijn van haar streven en werken blijft, als ze een dergelijke onder- afdeeling sticht. De heer S. Keet wijst er op, dat de diaconieën wel de bedeelde armen onder steunen bij ziekte, maar niet de menschen, de burgerluidjes die geen bedeeling genieten en by ziekte toch ook zoo noodig hulp behoeven. Daarna breken ook de heer Roggeveen en de Voorz. nog een lans voor het voorstel, dat daarna aangenomen wordt met 12 tegen 6 stemmen en 2 blanco. De heer Ressing leest daarna het jaar verslag, waaruit o. m bljjkt, dat 2 maal de ontsmettingsoven te Alkmaar is gebruikt en de afdeeling telt 195 leden f 1.—17 èf 0.50 en 1 eerelid. Daarna volgt de sluiting. In de vervolgens gehouden bestuurs vergadering werd de heer v. Kluflve gekozen als Voorz., de heer Vlaming als Penningm., de heer Ressing als Secr. Zondagavond hadden we het NEGERCONCERT in het lokaal van den heer J. Vader Az. Zy, die, gelokt door hunne nieuwsgierigheid om de zwartjes eens te hooren en te zien,naar de Gedempte Gracht, Laagzijde no. zooveel, gekomen waren, gelooven we niet, dat zich daarover zullen beklagen. Heusch, het was een recht aardige avond. De nikkers waren heel erg zwart, de zang was over het algemeen goed, wat vreemd,- de mondharmonica-bewerker uitmuntend kortom, alles was amusant. Mooi gezongen werd een trio, en ook het piano-zingen was uitstekend. Daarom, zy, die in de loopende dagen in de gelegenheid gesteld worden de negertjes te hooren, kunnen we aanraden: gaat er eens heen, u zult een avond hebben die aantrekt door zyn ongewoonheid. Zondag 27 dezer hield de Afd. Schagen der SMEDEN VEREENIGING„ HOL LANDS NOORDERKWARTIER" hare eerste jaarvergadering, die door 26 stemgerechtigde leden werd bijgewoond. Na opening door den Voorz.,den hr. J. L.Wis- sekerke vanKolhorn,bracht de hr.D.Roggeveen verslag uit over den toestand der vereeniging. Uit dit laatste bleek, dat de vereeniging was opgericht op 80ct.l899; dat de aanleiding tot de oprichting was geweest de duurte van het ijzer en dat de vereeniging door aansluiting met smeden uit andere plaatsen zich gevormd had tot een bond, met afdeelingen te Purmerend, Hoorn, Enkhuizen en Schagen. Het getal leden der afd. Schagen bedraagt thans 55. Vanwege het hoofdbestuur, waarin elke afd. twee leden telt en waarvan de Voorz en Secr. der afd. Schagen tevens Voorz. en Secr. zyn, werd te Schagen een cursus in hoefbeslag opgericht, welke cursus door het Ryk en de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Holl. Noorderkw. financieel wordt gesteund. De rekening en In der haast vergiste dr. Balduin zich met de deur, hij stapte op de kleine zijdeur toe en opende die zoo vlug, dat mevrouw Mathilde met een gil achterover- tuimelde. Zij had een flinken stoot gekregen, daar ze met het oor tegen de deur had gelegen. Na den eersten schrik boog dr. Balduin met een ironische verontschuldiging en ging zijns weegs. Tusschen de achterblijvende echte lieden gaf het een geduchte scène. De directeur was natuurlijk de schuld- van alles, van het ongeluk en den bezeerden neuswaarom liet hij dr. Balduin ook de verkeerde deur uitgaan Hij daarentegen was woedend op zijn vrouw over haar onbeschaamdheid en deed haar de heftigste verwijten. Zij van haar kant keurde daarop alles af wat hij had gezegd zy zou het in zijn plaats veel, veel beter hebben gezegd. Dat ergerde hem verbazend, want hij had bijval verwacht en zich, naar zijne meening, schitterend van zijn taak ge kweten. De strijd werd beëindigd met het slingeren van "eenige lieflijke benamingen naar eikaars hoofd. HOOFDSTUK XXII. Na een zwaren strijd met zichzelf, schreef dr. Balduin met de zachtste woorden aan mevrouw von Kraschwitz, dat hij zich niet meer op Liebenberg zou laten zien. De crisis, waarin zij zich bevond, eischte een dubbele voorzichtigheid. Hij zelf leed naamloos onder dat weg blijven en hij bracht eenige eentonige weken in de stoffige stad door. Ook Ottfried zag hy byna in 't geheel niet, daar die geheel verantwoording van den penningm. sloot met een ontvangst van f 101.41, tegenover eene uitgaaf van f 120.34, hebbende alzoo een tekort van f 18 93. Dit tekort zal voor dit 1ste jaar door de Bondskas gedekt worden. Deze rekening werd door eene daartoe benoemde commissie nagezien en in orde bevonden. Van de aftredende bestuursleden, de heeren J. L. Wissekerke te Kolhorn, C. Blom te Den Helder en G. Tates te Schagen, werden de beide eerste heeren als zoodanig herkozen. Voor den heer G. Tates, die niet weder in aanmerking wenschte te komen, kwam de heer H. Blok alhier in de plaats. Op voorstel van den heer Tates zullen pogingen worden aangewend, om een ondersteuningsfonds voor weduwen op te richten. Mede zal men trachten te Den Helder eene afdeeling te stichten. Hierna sloot de Voorz. op de gebruikelijke wijze de bijeenkomst. Vergadering van den Raad der gemeente SCHAGEN, gehouden op Dinsdag 29 Januari 1901, des voormiddags 10 ure. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer P. Buis Jz., loco- Burgemeester. Bij de opening zegt de Voorz. eenige woorden van welkom en felicitatie in deze eerste vergadering in het nieuwe jaar. Daarna lezing en goedkeuring der notulen. Ingekomen stukken Missive Ged. St. met goedkeuring H. O. en Hondenbel. missive, met mededeeling van benoeming van den heer Mr. Van Goens te 's-Hage tot schoolopziener te Den Heldermis sive van den Commissaris der Koningin, met mededeeling, dat de heer H. J. Pot te Medemblik is benoemd tot Burge meester der gemeente Schagen en dat bij de eeden in handen van den heer Van Tienhoven heeft afgelegd. De datum van in-dienst-treding nog niet vermeld. Het proces-verb. van de laatste kasveri- ficatie wees aan een ontvang f 34857.29, een uitgaaf f 30142.51 was in kas en moest zijn f 4714.78. Betreffende het telefoonkantoor was van den Minister van W», H. en N, het bericht ingekomen, dat er geen bezwaar was tegen de vestiging van een telefoonkantoor op den voet van het des betreffend Kon. Besl., in het postkantoor alhierdat goedgekeurd werd, dat het personeel van het postkantoor met den telefoondienst werd belastdat de be- noodigde telefoonplank en -lessenaar voor rekening van de gemeente was dat het rijk voor zijne rekening nam' het onderricht van het personeel, maar bij wisseling van personeel kwam dat onderricht voor rekening der gemeente, en ook de eventuëele verplaatsing van het kantoor. B. en W, deelen verder mede, dat de heer Oudenhoven voor f 200 bereid is de telefoon te bedienen en dat P. Trap- door zijn dienst in beslag werd genomen. Toen met den eersten dag van Juli de groote zomervacantie begon, nam hij een vlug besluit en ging een bergreisje maken in het Beiersche hooggebergte. Maar ook ddar werd hij rusteloos voortgedreven en hij zag van de mooie natuur niets. Met groote onrust dacht hij aan zijn vrienden, die hij in zulke donkere omstandigheden had achter gelaten, en wanneer hij hen terzijde stond en hielp, dan werd hem dat als een mis daad aangerekend Na verloop van drie weken keerde hij naar huis terug, want het was hem onmo gelijk het langer uit te houden. Dadelijk, op den eersten dag, zocht by Ottfried op. Hij trof hem niet thuis, maar ontmoette een van zijn kameraden. „Kraschwitz is met verlof," zeide deze hem„de arme kerel was gedwongen vacantie te nemen, u weet toch „Ik weet niets, ik kom juist van de reis, wat is er gebeurd „Zijn oude is failiet. Men zegt, dat hij verdwenen is, en het mooie landgoed komt onder den hamer." Dr. Balduin wist genoeg. Hij reed nog denzelfden dag naar Liebenberg. De toestand, waarin hy de familie vond, deed hem bitter berouw hebben dat hij op de kletspraatjes van de wereld acht had geslagen. Stil begroetten de kinderen hemal hun opgewektheid en levenslust was verdwenen. Ottfried zat met zijn zusters in de tuin kamer het had er allen schijn van als waren zij er bang voor zich buiten te laten zien. Alle vroolijkheid was wegzelfs de kleine Tilly hield haar beenen en haar mond stil en zag hem met bange, angstige kinder man bereid is bevonden, steeds één van zijn personeel beschikbaar te stellen voor het bezorgen van telegrammen. Het bestelloon zal door geadresseerden betaald worden, f 0.05 binnen de gemeente, f 0.10 buiten de gemeente voor elk telegram. B. en W. stellen voor, dat de Raad hen machtigt, verdere maatregelen te nemen, en het bovengemelde goedkeurt. Alle heeren kunnen zich hiermede vereenigen, zoodat met algemeene stem men aldus wordt besloten. Daarna wordt, door B. en W. voorge steld, het marktterrein,behalve den rijweg, tusschen 21 Juni en 3 Juli aan den openbaren dienst te onttrekken, om met kermis van verschillende inrichtingen meer staangeld te kunnen heffen. Even eens met algemeene stemmen goedge keurd. De voordracht van een lid der school commissie, vacature-mevrouw Berman luidde alfabetisch de dames Buis-Boon tjes, Meurs-Govers, Muijs-Eikelhoffbe noemd mejuffrouw Buis-Boontjes. Voor de vacature-Meurs luidde de alfabetische voordrachtJ. Buis Jz., G. Dorbeck en G. Muijsgekozen de heer J. Buis Jz. Voor de vacature-Yan Rossem luidde de alfabetische voordrachtS. Langen- egger, J. Roggeveen W.Dz. en J. de Veer. Gekozen de heer J. de Veer. Yan de feestcommissie voor het a. s. feest was ingekomen een adres om f150 subsidie voor een te houden schoolfeest. Allen voor. Bij de rondvraag zegt de heer Vlaming, dat hij gaarne zou zien, dat op de markt een viertal lantaarns zouden worden ingericht als die bij het post kantoor, met een glazen bol en gloeilicht. De markt is nu zoo donker en dan zou het licht zeer verbeteren. De Voorz. zegt, dat met den heer v. Rossem is gesproken over gloeilicht in de lantaarns, maar dat stuitte op velerlei bezwaren, en de opgaven daarvan vielen niet mee. Die bezwaren, zegt de heer Vlaming, sloegen déarop voornamelijk, dat de tegenwoordige lantaarns, doordat ze tochten enz., niet voor gloeilicht geschikt zijn. Den heer Roggeveen is die lantaarn bij het postkantoor heel erg tegenge vallen het licht is niet zoo heel sterk. De plek daar is klein, tegen het post kantoor straalt het scherp af, maar over den weg al heel weinig. Andere heeren zijn van een tegenover gesteld gevoelen. Besloten wordt nog eens te wachten hoe het licht zich op den duur houdt en dan nog eens op dit punt terug te komen. De heer Bijpost vestigt de aandacht van B. en W. op een huis op de Nes. oogen aan, wat hem het hart verscheurde. Deze kinderen hadden sedert hij hen had verlaten, het eerste idéé gekregen van een verschrikkelijk ongeluk en dat had zijn stempel op hun jonge gezichtjes gedrukt. Ottfried nam hem ter zijde. „Mama is ziek", zeide hij. „Wij weten op het oogenblik niet waar papa is. Het landgoed wordt gerechtelijk verkocht. Totdat dat gebeurd is, mogen we hier nog blijven wonen en wat wij noodig hebben om van te leven, geeft men ons, maar ook niet meer. De administrateur, dien het ge recht heeft aangesteld, bewoont een deel van het huis. Wat later gebeuren zal, dat weet God. Het is niet waarschijnlijk, dat na de verkooping nog iets voor ons over blijft. „Mijn arme jongen I" zeide dr. Balduin, en zijn arm door dien van Ottfried stekend, liet hij er op volgen„Wy moeten raad schaffen. Houd het hoofd maar omhoog. Jij bent nu het hoofd van de familie en moet een man zijn. Je weet, in alle om standigheden moet je sterk zijn dat woord heeft reeds vele malen goede vruchten gedragen. Mag ik je moeder spreken Ik moet haar spreken." Mevrouw von Kraschwitz lag in een donkere kamer op een sofa. Dr. Balduin schrikte toen hij haar zag. Hij zag hoe vreeselijk zij had geleden. Zij reikte hem de hand en zeide „Het was beter ons te mijden. Verlaat dit huis des ongeluks, het is zoo besmet telijk. Ik wil niet dat uw goede naam zal lijden door uw omgang met ons. Gij kunt ons niet helpen, maar gy kunt wel nadeel van ons hebben." WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1901 | | pagina 1