INGEZONDEN. Binnenlandsch Nieuws. TRANSVAAL. Dat huw »ou 8pr. willen zien afgekeurd. Er wordt wel geen huur in verwoond •u ook niet voor geëischt, maar het is wer «chelijk, dat een eind komt aan een dergelijken toestand. Voorz. belooft, dat B. en W, een bezoek aan het bewuste perceel zullen brengen. De heer Bijpost stelt nu voor, van gemeentewege de klok te luiden op 7 Febr. a.i. De gemeente moet in dit feest voorgaan, meent Spr. Yoorz. deelt mede, dat de feestcommissie besloten had, verlof te vragen de klok te mogen luiden. Dat verzoek is niet ingekomen, maar zal bepaald nog komen. Hebben de heeren daartegen bezwaar P vraagt voorz. Geen enkele. De heer Hoogschagen zegt, dat de feestcommissie dat punt op haar program heeft genomen, dus gaat het niet aan dat de gemeente dat overneemt. Laat ze dat ook maar houden, zegt de heer Schenk. Het voorstel van den heer Bijpost wordt met 2 tegen 9 stemmen verworpen. Vóór de heeren Smit en Bijpost. De heer Schenk: Ik zou den Voorz. wel eens willen vragen, of we de al- schriften van de begrooting haast krij- geD, welke bepaling is gemaakt't jaar is gauw half om. De Secretaris zegt, dat aan het eind van het jaar en ook aan het begin er op de secretarie zeer veel werk is en dat er met den besten wil nog geen tijd is geweest om de afschriften te schrijven. Zoo spoedig mogelijk zullen ze worden gemaakt De heer v. d, Maaten zegt, dat toch in Nov. al is besloten de afschriften te geven. De Voorz. brengt spr. onder het oog, dat toen de begrooting nog naar Ged. 8t. moest, om te worden goedgekeurd de nieuwe begrooting werkt eerst met 1 Januari 1901, en dus is er nog geen maand van het jaar verstreken. De heer v. d. Maaten wil de af schriften buiten secretarie-tijd laten maken. De heer Hoogschagen ze laten drukken. De Secretaris meent, dat, als men nog een weinig geduld heeft, de secretarie er zeif wel voor kan zorgen. De Voorz. vraagt den heer Schenk of hij er mede tevreden is, dat zoo spoedig mogelijk aan zijn verlangen zal worden voldaan. „Zal wel moeten," zegt de heer Schenk. Daarna sluiting. De vorige week hebben de metselaars alhier besloten het loon der opperlieden op hun verzoek van 12 tot 14 •t te verhoogen. Het totaal bedrag der gehouden collecte voor het huldeblijk san Hare Majesteit de Koningin is voor onze gemeente f 92.35. Den 15 d e n Augustus hoopt de eerw. heer Koopmans, delien en pastoor der R. K. parochie alhier, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar als priester gewijd werd. Onze plaatsgenoot, de hr. J. J. v. d. Meulen, treedt op Zaterdag 2 Februari te Nijmegen en op Zondag 3 Februari te Arnhem, op uitnoodiging van de democratische vereenigingen aldaar, als spreker op. Onderwerp Het program der R. K. demo cratische part ij. Debat vrij. De algemeene vergade- ring van de Hengstenvereeniging „Hollands Noorderkwartier" werd hedenmorgen in Cérès alhier gehouden. Voorzitter de heer K. Breebaart Jz, Na opening der verg. en lezing der notulen, volgde het verslag omtrent den staat der vereeniging, waaruit we melden, dat de vereeniging in bloeienden staat verkeert. Door den Voorz. wordt meegedeeld, dat de hengsten geassureerd zijn bij eene maatschappij te Leeuwarden, De nieuwe hengst, Billstein en Haiduk tegen f 3000 •lk, Adalbert tegen f 1000. De financiëele commissie brengt bij monde van den heer Govers rap port uit en adviseert de rekening over het afgeloopen jaar goed te keuren in ontvang op f 3912.94, uitgaaf f 2564.(0 dus met een batig slot van f 1348.235. Aldus geschiedt. Uit de rekening blijkt, dat drie hengsten gedekt zijn 303 en dat aan premies gewonnen bedrag van t 650.Verder, nieuwe hengst is aangekocht voor een bedrag van t 3851.85, wat met verdere kosten en», een bedrag vormt van f 4720.30, waarvoor van Landbouw- Crediet is geleend een som van f 1542.22. Be heeren K. Breebaart Jz. en W. Vis- sar treden periodiek als bestuursleden af; gekozen worden dezelfde heeren. Tot commissie om de rekening na te zien over 1901,worden benoemd de heeren: G. Brands,A C Geertsema en Jb. Zijp Hz. Het voorstel van het bestuur om f 30.— betcbikbaar te stellen voor de bestuurs leden ter bijwoning van de bestuursver gaderingen, wordt aangenomen. Verder wordt besloten, doordat heden de hengsten door het ongunstige weer niet aanwezig konden zijn voor monstering,die monstering op een dag in het begin van F'-bmari te doen plaats hebben. Is die dag eveneens ongeschikt, dan zullen de hengsten op de twee daaropvolgende Dintdagen ten huizo van den Voorz te be- «ehtigen zijn. Door den voorz. wordt nu in bespre king gebracht de manier, waarop het longeeren bij de keuring op cornage plaats heeft en worden door hem de plaat sen, daarvoor aangewezen, geheel onvol doende genoemd; naar zijn idee is het onverantwoord waardevolle dieren aan een dergelijke behandeling te wagen. Lang en breed %ordt er over gespro ken om daarin verandering te brengen en ten slotte wordt aan het bestuur opge dragen, alle middelen aan te wenden om betere gelegenheid voor het longeeren te krijgen en daartoe de medewerking in te roepen van particuliere hengstenhouders, zoowel voor Schagen als Beverwijk. De heeren Hulst en Billroth verklaren zich bereid een bezoek aan den Commis saris der Koningin te brengen, om over die kwestie eens te spreken. De nieuwe hengst krijgt den naam van Adolf. Door den penningmeester wordt nog medegedeeld, dat nog 30 aandeelen be schikbaar zijn. Daarna sluit voorz. met een hartelijk woord van dank de vergadering. De te Anna Panlowna gehouden collecte voor het nationaal huldeblijk aan H. M. de Koningin heeft opgebracht f 115.62. Op de vergadering der verschillende plaatselijke vereenigingen te Barsingerhorn, op Maandag avond j. 1. ten huize van den heer Slo- temaker gehouden, is in hoofdzaak be sloten, dat op den avond van den 7en Februari a. s. in de lokalen van Slote- maker en De Jong beide, gelegenheid zal worden gegeven om eene voor ieder toegankelijke gezellige feestelijke bijeen komst te houden,waartoe de verschillende vereenigingen zoo gelijk mogelijk hare werkzaamheden zullen verdeelen. De stormen der laatste dagen, maar vooral die van Zondag op Maandag, hebben hunne alles vernielende kracht op de duinen te Usallaiitsoog weer geducht doen gelden. Op vele plaatsen zijn de duinen geducht afgenomen, op de eene plaats meer, op de ander minder. Vooral is die afneming het meest merkbaar na den laatsten dam. Vóór het dorp zelf hebben de duinen weinig geleden. Daar bepaalt de schade zich hoofdzakelijk tot de gedeeltelijke verwijdering van de aldaar geplaatste rijsschuttingen, een bewijs van welk groot nut de dammen aldaar reeds zijn. Voorts is veel van de materialen, 'oenoodigd tot het leggen der dammen, beschadigd en verloren geraakt, terwijl het tegen het duin aanliggend werkspoor in zijn geheel is weggeslagen. Dezer dagen z ij n te Cal- lantsoog 7 groote vaten met kokos- notenvet aangespoeld en geborgen. Dirkshorn. De storm, die Zondag woedde, heeft in onze gemeente hier en daar nog al wat schade aangericht. De daken van oude huizen moesten het vooral ontgelden maar ook hechte gebouwen, zooals het schoolhuis alhier, bleven niet verschoond een groot deel van het lijstwerk van Maandagochtend in gebouw rechtop in schade nog werd er in 't vorige jaar door de merriën is een dat de den voorgevel stond de nabijheid van 't den grond. Grooter aangericht aan het gebouwde huis van den landman P. Govers in de Schagerwaard. Een der beide schoorsteenen viel met zijn geheele gewicht door het dak, een duizendtal pannen en een groot deel van het kapwerk vernielende. De aange brachte schade daar is zeer aanzienlijk. Zijne Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklenburg is op den 23sten Januari 1901 ontslagen uit het Staatsver band van Mecklenburg-Schwerin. De „Staatscourant" no 23 bevat de wet van 26 Januari 1901 (Staatsblad no. 38), houdende naturalisatie van Z. H. Hendrik Wladimir Albrecht Ernst, Hertog van Mecklenburg, Vorst van Wenden, Schwerin en Ratzeburg, Graaf van Schwerin, Heer van de landen Rostock en Stargard, enz., enz., en regeling van eenige gevolgen dier natu ralisatie. Opgepast! Te HELLE VOETSLUIS vervoegde zich dezer dagen een gewezen marinier bij verschillende jonge mannen om hen over te halen dienst te nemen op een Engelsche stoomboot voor f 70 per maand. Een hunner ging met hem meê naar Rotterdam, maar weldra kreeg de vader achterdocht en na telegrafisch onderzoek daar ter plaatse bleek, dat dat jongemensch een stuk zou moeten teekeuen om dienst te nemen bij het Engelsche leger in Zuid-Afrika. Een oom van hem wist hem nog intijds op te sporen en te waarschuwen, zoodat hij naar huis kon terugkeeren. Volgelingen van Scherf. Uit VALBURG wordt aan de„Betuwe" geschrevenUit zeer vertrouwde bron vernemen wij, dat ook in deze gemeente, gedurende eenigen tijd, gelijke bijeen komsten worden gehouden als de beruchte Maandagavond vergaderde de afdeeling t HU!Ml. OOK I' van Het Witte Kruis in het lokaal van den heer C. Kooiman. De voorz., de heer Jb. van der Stok, wien het niet gegeven was meer dan een tiental leden te begroeten, opende met de gebruikelijke plichtplegingen de bijeenkomst. De notulen van de vorige vergaderiüg werden goedgekeurd onder dankzegging aan den steller. De „mededeelingen" bepaalden zich tot de volgende 1. dat de heer K. van der Menlen door het bestuur tot vice-voorzitter was benoemd. 2, dat de ijskelder was gevuld met goede qualiteit ys. 3 dat het ledental thans bedroeg 227 met 5 donateurs. 4 dat het bestuur de vrijheid had genomen voor rekening der afdeeling een verpleegster aan te vragen, die thans in functie was in hetgeziu van D.Jongcjan. Uit het vervolgens door den secretaris, den heer Van Eien uitgebrachte jaarverslag over 1900 bleek: a. dat de afdeeling zich kon blijven handhaven in de klasse die voor hoogste uitkeeriug uit de Algemeene Kas in aanmerking komt. b dat een som van f 111 15 was uitgegeven voor nieuwe verplegingsmiddelen. c. dat over 1900 hadden plaats gehad 87 afgiften van materieel, zijnde 102 stuks aan 53 personen, tegen 71 afgiften van 86 stuks aan 49 personen over 1899. d. dat 18 broodjes zoetwaterijs en 47 emmers ruw ijs waren afgegeven, terwijl van buiten de afdeeling voor f 8 ijs was gehaald, en e. dat 2 patiënten zeer tot haar genoegen op „Heideheuvel" zijn verpleegd geweest. De secretaris ontving bij monde van den voorz. den dank der vergadering voor zijn uitstekend rapport. De rekening over 1900 was nagezien door de heeren J. Keuken, B. Sieswerda en J Wijn, dieechter geen van drieën ter vergadering waren, zoodat geen rapport kon worden uitgebracht. Door den penningm. werden alle posten voorgelezen, waarna de rekening, die trouwens de handteekeningen der commissieleden droeg, goedgekeurd werd met een totaal ontvangst en uitgaaf van f 539.63®. Het saldo bedroeg f 9164 tegen f 49 91® over 1899. Alsnu kwam aan de orde de begrooting voor 1901. Alvorens deze in behandeling te nemen, stelde Voorz. een ingekomen schrijven in behandeling, dat op de vaststelling der cijfers van invloed kou zijn. Het schrijven behelsde een verzoek van den bode magazijnmeester, den heer D. Pool, om zijn belooning, met het oog op de vele, soms minder aangename werkzaamheden, van f 25.op f 40.te brengen In het bestunr, zoo deelde Voorz. mede, was men niet voor inwilliging van het verzoek, uit overweging dat „Het Witte Kruis», dat toch ook gedeeltelijk filanthropisch werkte, niet angstvallig zich mocht afvragen of alle werkzaamheden wel voldoeode werden betaald, en waar nu bij het bestunr geen twijfel bestond of er zou wel iemand te vinden zijn, die voor 1 25.het bode -magaiijnuieesterswerk wilde doen, daar mocht het niet adviseeren tot verhooging van het salaris. De heer J. Strijbis werd nog door den Van Eden ingelicht, dat het bestuur, hoewel het gaarne aan den heer Pool die f 40.zou gunnen, was uitgegaan van dit standpuntkunnen we het werk voor f 25 gedaan krijgen? zoo ja, dan moeten we de gevraagde verhoogiug niet toestaan, want bij „H. W, K." moet steeds getracht worden, zoo weinig middelen als mogelijk is, aap het, directe doel te onttrekken. Vandaar dat dan ook ontzettend veel werk zonder belooning moet worden gedaan. Niemard daagde op als verdediger van het verzoek, dat bij hoofdelijke rondvraag algemeen werd afgewezen. Bij de verdere behandeling der begrooting bracht de heer D. Kuilman weer de schoolhygiëne ter sprake, voor welk punt hij gaarne een memoriepost op de begrooting zag. Na eenige besprekingen daaromtrent werd goedge vonden, dal het bestuur die zaak in gedachten zou houden en dat eventueele kosten uit de „onvoorziene uitgaven" zouden worden bestreden. De begrootiug werd vervolgens vastgesteld op een eindcijfer van f 635 64, waarbij t 129.30 voor onvoorziene uitgaven Het bestuur kreeg als vorige jaren machtiging om naar behoefte den voorraad verplegingsmiddelen aan te vullen. Andere voorstellen had noch het bestuur, noch een der leden, zoodat daarna de vergadering door den Voorz met een woord van dank en van opwekking voor den vervolge wsrd gesloten. Liberale Unie. In de Zaterdagmiddag gehouden ver gadering der Liberale Unie verklaarde men zich met 49 tegen 29 stemmen voor grondwetsherziening om invoering van algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen mogelijk te maken. De urgentie der voorbereiding van grondwetsherzie ning werd verworpen met groote meer derheid. Eveneens werd verworpen (met 44 tegen 33 stemmen)het uitspreken van den wensch, dat grondwetsherziening om tot algemeen kiesrecht te geraken, bij de algemeene verkiezingen in 1901 op den voorgrond zou staan en dat van de te stellen candidaten zou worden ver- langd, dat zij met volle overtuiging de urgentie van deze grondwetsherziening zouden erkennen. Tot leden van het Hoofdbestuur wer den gekozen de heerenB. H. Heldt, R. Mees, Rotterdam Den Haag, en prof. M. W. F. Treub, Amsterdam. TeUroelr op Uang-endijk is door de ingezetenen voor het nationaal Huldeblijk bijeengebracht f 89.75; te 5$int Uanliras f 39.75. 2£ype, 27 Januari. Gisterenavond omstreeks 11 uren ontstond er brand bij den heer IJ. Kroon in den Belkmerweg. Daar de vlammen reeds hevig woedden toen het huisgezin gewekt werd door de buren Molenaar en Rong, heeft men zeer weinig kunnen redden. Vijf koeien en twee kalveren werden in veiligheid gebracht, doch 10 stuks rundvee en 2 paarden kwamen in de vlammen om. De oorzaak is geheel onbekend. Alles was verzekerd. Van de meid, die niets verzekerd had, is bovendien 20 guldon in den brand gebleven. De vermiste In het „Nieuwe wordt uit ZURICH, Zuiden van Harliugen gelegen, geschreven „Personen uit ons dorp meenden Zondagmorgen de vier vermiste Wierin- gers gezien te hebben Op een ijsschots, ver ia zee, zagen ze vier voorwerpen, die zij eerst voor ganzen aanzagen, doch één maakte de opmerking, dat het wel menschen schenen. Toen was van de verdwijning nog niets bekend, zoodat men er geen acht op sloeg. Wanneer men echter bedenkt, dat Zurich ligt op een in zee vooruitstekend deel, waar- Wie r i n g e r s. Advertentieblad" een dorpje ten aan den Zeedijk Donderdag 31 Januari vergadert de afdeeling VV ioriQ. gerwaard der M. t. N. v. 't De heer J. Schenk Dz. zal de spreekbeurt vervullen, torwijl de heer C. Rszel. man van Anna Paulowna de bijdrage op zich heeft genomen. Denzelfden avond vergadert hot Bur- gernut. De maatschappij GAAS- TERLAND zal dit jaar op grooto schaal aanvangen met do verbetering van gion- den van boerderijen, in do omgeving van Rijs gelegen. Doze verbetering zal gc. schieden door bemesting met terpaarde. Te Deinuin zal daarvoor ecu terp nfge. graven worden. Ongeveer 10.000 ton van die aarde zal dit jaar naar Rjj8 verscheept worden, zoodat er ook voor schippers work aan den winkel kotnt. langs een sterke strooming gaat, dan krijgt dit gerucht wel eenige waarschijn lijkheid. Waarom is er niet dadelijk naar alle kustplaatsen getelegrafeerd Dan had men hier in elk geval de oorzaak onderzocht. Men kon toen nog met booten de zee ingaan. Thans is, zoover het oog reikt, alles met drijfijs bedekt Het vergaan van de „II o 1- I a n d". Een treurige ramp valt van onze kusten te vermeiden. Het stoomschip Holland der Ned. Stoombootmaatschappij, van Londen naar Rotterdam bestemd, is op het Noorderhoofd van den Water weg gestrand en gezonken. Door de stoomreddingboot zijn zes man der equipage gered. De kapitein, de heer W. H. v, d. Pol, is bewusteloos op het strand aangedreven, doch weer bijgebracht. Maar al de anderen zijn jammerlijk omgekomen. De berichten spreken van II man der equipage en 4 passagiers. Ook de loods heeft zijn graf in de golven gevonden. De zes geredden hadden een toevlucht gezocht in de masten en werden door de stoomreddingboot van boord gehaald. Zij zijn allen min of meer gekwetst. Van de eerste verklaringen van den kapitein en de leden der equipage vertelde men het volgende Toen de Holland van Londen af den Waterweg naderde, kon zij niet bijdraaien de kapitein was bang voor de vele vaten benzine, die aan boord stonden, en als dan de reeling zou wegslaan, was alles verloren. Maar op het gat brak de stuurketting, eu een kwade zee zette het schip weldra met daverend gekraak op het hoofd van de pier. De kapitein stond over den hachelijken toestand te spreken met den loods, toen een si uk water alles op dek lossloeg, waardoor beide beenen van den loods werden gebroken. Het schip had op de pier den enorm versterkten nieuwen vuur toren stukgeslagen en brak eerst na eenige minuten loo~ pens verder in tweeën. De lo stuurman en een matroos waren om zich te redden in dien toren geklommen, die echter onmiddellijk kantelde en nèg wist de matroos op den bak van het schip te springen de stuurman echter kwam om. Twee eerste (Niet geplaatste ingezonden stukken wor den nimmer teruggegeven.) Aan den Nieuwe Niedorper Correspondent van de Schager Courant U zegt in eene mededeeling aan dit blad, mededeeliug herhaal ik, eene maar niet noemen, immers ei dient te geven eene analyse Den HaagP. mr. A. Kerdijk, Naar wij vernemen, heeft het bestuur der „Liberale Unie" besloten, zijn ont slag te nemen, en zal eerlang een alge meene vergadering worden bijeenge roepen ter verkiezing van een nieuw bestuur. Te ^Jint Pankras zijn de bouwers al weer druk bezig met het plaatsen van broeibakken op den akker voor toling van planten voor vroege kool. Het aantal broeibakken is weer eenige honderden grooter dan het vorige jaar, een bewijs dat de bouwers alhier zich wel bevinden bij de teelt van de vroege kool. Het gebruik der Westlandsche ra men neemt hierbij zeer toe. De hoop op betere tij den voor den Uangetlijlcer uionbouwer begint al minder te worden. Was de prijs het geheele najaar slecht, van vooruitgang is nog volstrekt geen sprake. Kon de laatste weken nog geleverd worden voor f 0 75, soms f 0 80 per 50 K.G., thans wordt deze prijs reeds niet meer besteed. Honderden, neen duizendon hoopen staan nog op het land en vele bouwers willen gaarne voor f 0.65 per 50 K. G. aan 't „stalen" (is de stelen afdoon), doch zij krijgen geen vraag. Bij Kon. Besl. is benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Lemmer j te Appeltern, welke reeds het wakend j de heer E. W. F. Postel, ontvanger der oog van de politie hebben gewekt. zelfde middelen te Anna Paulowna o.a. passagiers, een echtpaar dat met een driejarig kind de reis meemaakte, snelden op het onheil naar dek, vielen den kapitein om den hals en smeekten „Wat moeten we doen Red ons". Rade loos wees de gezagvoerder in zee„Dat is uw voor land, mensehen." Zij werden over boord geslagen, het kind verdronk waarschijnlijk in de kajuit: evenals een tweede-klasse-passagier. En de scheepsjongen, die later uit het want werd gered, zag, hoe nu ook de kapitein door een bonk water in zee werd geslingerd De gezagvoerder heett wel een zeer wonderbaarlijke redding gehad; hy dankt dit vooral aan zijn stoere zwemmen, ruim een uur in de branding van het ijskoude water. Dadelijk wist hij een leegen water ketel te grijpen, maar vier keer raakte hij het kantelend ding kwijt, en tenslotte zonk hij er op. Vervolgens kon hij een drijvende deur machtig worden, waar hij ook tweemaal afsloeg, en tenslotte kwam hij aan het laadbord op strand. Hij had zwemmende de laat uitgaande Hsrwichboot nog aangeroepen, maar was door niemand opgemerkt Geen wonder dat hij gelukkig was, toen hij bij kennis was gekomen en eerst vroeg naar zijn jonge vrouw, in Rotterdam, ongerust dat zij om hun kind van drie maanden niet van huis zou kunuen om tot hem te komen. Maar zij kwam weldra iu het logement aan. Wat heerlijke ontmoeting I En niets van wat hij op zich droeg, was verlorenzijn portefeuille, zijn portemonnaie, en vooral het horloge, een kostbaar souvenir. Maar weldra verkeerde het geluk weor in droefenis over de omgekomenen, over wie de kapiteiu, de vingers nog dood van kou, den rug gekromd door pijnlijke inspanning, zoo bitter klaagde De geheele equipage toch, de machinisten cu stokers in de machinekamer, stuurlieden, matrozen, allen zijn, op deze zeven man na, in zee geslagen of verdronken in het schip. Met den trein van 2 uur ziln nlle „„sr..hi-mi naar Rotterdam gebracht. aan recensio zullen we 't maar niet noemen, immers eene goede beoordeeling van- stuk en spel bovendien de motieven, waarop dat oordeel gegrond wordi) dat bij de opvoering van Rosier' Faassen's „Zonder Naam" de muziek van de heeren De Geus en Post zeer voldeed, wat ik met U eens bendat het bezoek matig was, hetgeen evenzeer klopt; dat de zang vaak onzuiver was, wat formeel een leugen is, en dat zij, die het tooneelstuk opvoerden, wel niet veel naam zullen maken als tooneelisten. als ze 't in 't vervolg niet beter doen, hetgeen ik U hierbij uit- noodig, met inachtneming van mijne bepaling van recensie, te bewijzen. W:j, de afdeelingen Hoogwoud van het N. O. G. en den Bond van N. Ovorderen dat bewijs van U, opdat ge althans aantoonen inoogt, Uw kwartjes niet te hebben verdiend met het neerschrijven van wat ik noem eene onwaarheid. Eu zijt ge niet wat eenmaal een beroemd schrijver betitelde met den naam duitenplater, welnu, lever dan dat bewijs en zeg bovendien, wie ge zijt, opdat de onderwijzers in den omtrek van het in vele op zichten zeer gezegende Nieuwe Niedorp, zich bij voorkomende gelegenheden zulleu kunnen wachten voor dergelijke qaaliticaties van hun werk, dat zij alleen gedaan hebben en misschieü zullen doen ten behoeve vaD ongelukkige ambtgenooten. Met beleefden dank aan de Redactie, P. Ronner Jz., Hoogwoud. De Redacteur was zoo vriendelijk mij inzage te geven van bovenstaand stukje vóór het in de courant verscheen. Het zal mij zeer moeilijk vallen aan den heer Ronner de overtuiging te geven, dat ik gelijk had, want met groote autoriteit zegt hij zijn oordeel. Dat de zang „vaak onzuiver" was, is volgens hem formeel „eeu leugen." Als de heer Ronner het zegt, zal het wel waar wezen. Het zal liggen aan mijne ooren en aan de ooren van de lui, die, als ik,meenden, dat er heel wat op de zuiverheid viel af te dingen. Wanneer o. a. de soliste zuiver heeft gezongen, dan zingt mevr. Noordewier-Reddingius valscb. Ik heb dan gezegd, dat de uitvoerenden, als zij het niet beter doen, geen naam zullen maken als tooneelisten. Ik zeide niet, dat zij het niet beter kunnen doen dan zij deden. Om tooneelist te zijn, moet men naar mijne meeainj meer doen dan een rol goed zeggen. (Dit laatste geschiedde werkelijk door de heeren Ronner, Brugman en Smit). Men moet geheel voorstellen den man of de vrouw, waarvoor men iu de plaats treedt, en aan het publiek den indruk geven, dat dein het stuk bedoelde persoon handelt en spreekt. In het eerste bedrijf komt op „Eduard de Wild" eeu „bonvivant", jong en levenslustig, zoo moet het wezen volgens het stuk. En wat kwam te Nieuwe Niedorp dezen knaap representeeren r Een man op jaren, niet gegrimeerd, en met de houding en manieren aan zijn leeftijd eigen. In het tweede bedrijf zagen we dadelijk dien man weêr, even oud als in het eerste, en toch moest hij drie-en-twintig jaar ouder zijn. Is het wonder, dat niemand begreep hoe deze man, geheel dezelfde man, zoo maar de twee volwassen kinderen hebben kon, die bij hem aan de tafel zaten De arme notaris-klerk Terbrngge en de gezeten notaris van 23 jaren later waren ook al niet uit elkaar te kennen. Gelukkig werd diens metamorpbose in het stuk verteld. Het luat mij niet hierop verder in te gaan, het zij voldoende als ik zeguat naar mijne meenin? de voorstelling onvoldoende was voorbereid, dat de moJoTiin-l»"»" A 1 te veel moesten luisteren en ieder hunner lang niet naar „'les altijd wislj het' vuaou AU UCl BVHlip. Met den *trein van 2 uut zijn alle schipbreukelingen aar Rotterdam gebracht. Vreeselyk moet het zijn geweest om de smart ie zien van de vrouw van deu omgekomen loods, die met negen kindereu achterblyft. Twee jaar geleden heeft deze loods terzelfder plaatse schipbreak geleden. Donderdag 7 Februari, de huwelijksdag van onze Koningin, zal voor de schoolkinderen van JN ieuwe rS' tedorp een feestdag zijn. Met muziek zullen de kleinen van de school naar het lokaal van den heer P. Haringhuizeu worden geleid daar zullen ze toegesproken worden door den Bur gemeester vervolgens een goochelaar, optreden van Cicero of voordrachten van enkele heeren, daarna Melodia, dan Her cules, de gymnastiekvereniging, met een groep, en steeds, wanneer gowenscht, muziek van Excelsior. De kleinen zulleu verder onthaald worden op melk, koek, limonade of bessenwijn, sinaasappelen, enz. medewerkers souffleur" waar hij staan moest. Ik ben geen „duitenplater" en verdiende berichtje zelfs geen cent. De gewone kon niet aanwezig zyn en deze vroeg mij, hem ft willen remplaceeren. Het zou my leed doen als gedacht werd dat ik het goede doel zou miskennen, waarvoor de uitvoering gegeven werd het herstellingsoord te Lunteres worde mijnentwege zoo spoedig mogelijk bevrijd van den druk van het bekende „zilveren dak" msar ik wil om dat schoone doel alléén niet „wit" noeme", wat naar mijn oordeel „zwart" is. N Niedorp, 29 Januari H01. D. Kuilman Er zijn een paar aardige auecesjes der Boeren melden Den 20en, tegen den middag, waren twintig m'" van het „speciaal politiecorps" afgestegen op 33 K. van Devondale en 22 K.M. ten noorden van Vrijhurg-| Zonder dat zy het wisten, waren zy sedert geruime11 tijd gevolgd door de BoerenOm vier uur wilden politiemannen weer te paard stijgen, toen een 3°® zich vertoonde, hun mededeelde, dat zy omsing®1 waren en hen sommeerde, zich over te geven. deden zij onmiddellyk, zonder een geweerschot lossen, hoewel zij zich in een vlakke streek bovonJe alleen met wat struiken begroeid. Zij lieten z'ca paarden, zadels, geweren en schietvoorraad afnem i en wandelden naar Vrijburg terug. j Woensdag vertrok uit Pretoria een trein, die,h° Kitchener en een aautal troepen overbracht 10 richting van Middelburg. ,je De Boeren deden de geblindeerde locomotief, als verkenner vooruitgezonden werd, derailleoren 0 dynamiet, in do nabyheid van Balmoral. ..j De trein was weldra op de plaats waar dit g®80 was, aangekomen, waarop een aantal Boeren to t schijn kwamen en het vuur openden. Dadelijk nu de troepen in de nabijheid stelling en Boeren met verlies teruggeslagen, nadat van rits zyden een welonderhouden vuur gewisseld «ras- De Engelschen leden geen verliezen. f0Jt Een goederentrein, bevattende vee en voorraden de troepen ten Noorden van Kimberley, werd «W-3 hinderlaag gelegerde Boeren opgewacht enjren .jef# De vijand nam een kleinen post van Dublin-"1® gevangen en wachtte daarop de aankomst va verwachten trein af, dien zij buitm,inkten. De machinist van den tweeden trein gaf 'egnu en keerde veilig terug. E8n gepantserde tra1 200 man infanterie ging den gewonen trein na- Proclamatie in Transvaal.yg Pretoria, 28 Jan. In de proclamatie van Edward VII, die hier iB voorgelezen, woi„^1: U Majesteit naast zyn andere titels nog ge° „Opperste Heer van en over Transvaal". 1

Schager Courant | 1901 | | pagina 2