Alltitsi Niïiws-, Aimltiitit- LiiüinlliL MM unit Ier veel. Zondag 3 Februari 1901. 45ste Jaargang No. 3598. EERSTE BLAD. Gemeente Scha gen. Beh end m akin aren. Iemuph van Dentisten. KIEZERSLIJST. 1 g' a Kantongerecht Schagen. TRANSVAAL. Buitenlandsch Nieuws. m RAAIT Dit blad verschijnt tweemaal per week: Woensdag- en Zaterdagavond. Rij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau ICHACJKf, Laan, 9) 4. UitgeverP. TRAPMAN, flledewerkerJ. W I X Ei E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Bit nummer bestaat uit twee bladen, Vergadering van den Raad op Woons- dag, den 6 e n Februari 1901, des namid dags ten 2 ure. Punt van behandeling Installatie van den Burgemeester. Gedeputeerde Staten der Provincie Noord- Holland; Gezien het reglement op de keuring van dekhengsten, door de Staten dier provincie vastgesteld bij besluit van den 9den Juli 1897 no. XIV, en goedgekeurd bij Koninklijk Be sluit van 15 September 1897 no. 53 Gelet op de wijziging, door de Staten in dit reglement gebracht bij besluit van 21 November 1899 no. XII, goedgekeurd by Koninklijk Besluit van 21 December 1899 no-37; Doen te weten dat de keuringen van dekhengsten in deze provincie dit jaar zullen plaats hebben te Schagen, Woensdag 27 Februari 1901, des voormiddags te 10 uur, bij C. Broersma, te Haarlemmermeer (Hoofddorp), Donder dag 28 Februari 1901, des voormiddags te 10 uur, bij de Markt, te Beverwijk, Vrijdag 1 Maart 1901, des voormidd. te 10 uur, bij bet Stationskoffiehuis, te Texel, Maandag 4 Maart 1901, des voor middags te 10 uur, aan den Burg, te Terschelling (Westerschelling), Maandag 18 Maart 1901, na aankomst van de stoomboot uit Harlingen, dat de eigenaars of houders, die hunne hengsten ter keuring wenschen aan te bieden, daarvan ten minste tien dagen vóór de keuring aangifte moeten doen bij den Secre taris der keurings-commissie (don heer W. Teengs te Alkmaar), met opgaaf van: 1. naam en woonplaats van den eigenaar of houder, 2. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere kenteekenen van den hengst, 3. zoo mogelijk afstamming van den hengst, 4. indien de hengst in een stamboek is inge schreven,diens stamboeken stamboeknummer, 5. naam en woonplaats van den fokker; dat hengsten na bovengemelden termijn aangegeven, van de keuring worden uitgesloten, tenzij de eigenaar of houder vooraf eene som van f 2.50 bij den Secretaris der keurings-commissie heeft gestort, en deze commissie geene bezwaren tegen de toelating heeft; dat de houder van een hengst, die nè. ter keuring te zijn aangeboden, niet goedgekeurd is, te zijnen koste herkeuring kan vragen na storting van f 25.— bij den betaalmeester te Amsterdam, welke gelden teruggegeven worden by goedkeuring van den hengst, dat hengsten jonger dan 21/, jaar niet tot dekking van merriën gebezigd mogen worden-, evenmin hengsten, die niet overeen komstig de bepalingen van dit reglement zpn goedgekeurd. En zal dit besluit in het Provinciaal blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente der provincie Noordholland op de aldaar gebruikelpke wyze worden aangeplakt. Haarlem, 23 Januari 1901. Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN TIENHOVEN, Voorzitter, A. A. LAND, Griffier. 00 De BURGEMEESTER der gemeente Schagen Gelet op de artikelen 11, 12 en 13 der Kieswet (Wet van den 7ien September 1896, Staatsblad No.154): Noodigt de mannelijke inwoners der gemeente uit om, zoo zij in eene andere gemeente over bet volle laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe be lastingen zijn aangeslagen, wat de grondbelasting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen, tot een bedrag van ten minste dén gulden, daarvan door overlegging der, overeenkom stig het bepaalde by artikel la der kieswet, voor vol daan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15 Febru ari a.s. te doen blijken. Deze aanslagbiljetten worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belangheb benden teruggegeven. Nog worden de mannelijke inwoners, die op grond van het bepaalde bij het derde lid van artikel 2 der voormelde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, nitgenoodigd daarvan vóór deu lBden Februari a.s. aangifte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten behooren het aanslagbiljet, of een door den Ontvanger gewaarmerkt duplicaat daarvan, een opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit, worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer Gem., die krachtens artikel lb derzelfde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan voor deu 15den Februari a.s. aangifte te doen. Wie tot deze aangifte bevoegd zijn, blijkt uit de artikelen 1 en 2 der kieswet, luidende Artikel 1. De sleden van do Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vyf-en-twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstverloopen dienstjuar in eene of meer der Rijks directe belastingen zjjn aangeslagen, bet te dier zake verschuldigde vóór of op den lsten Maart voldaan hebben, en a. over bet laatstverloopen dienstjaar zjjn aangeslagen in de grondbelasting voor een bedrag van tenminste een gulden, in de vermo gensbelasting, in de belasting op bedrijts- en andere inkomsten, of naar een of meer der vijf eerste grond slagen van de personeele belasting, zooals die is geregeld bij de Wet van 16 April 1896 (Staatsblad No. 72), of b. indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaardenle. dat zij als hooiden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Januari sedert den lsten Augnstns van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis waarvoor met of zonder by be hoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkeljjke huurprijs per week berekend, tenminste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeid in de bij deze wet gevoegde tabelof wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodanige buizen of gedeelten van hnizen; of, krachtens eigendom,vruchtgebruik of huur,eenzelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 K.G. laadvermogen. 2e. dat zij op den 31sten Jan. sedert den lsten Jan. ^san het laatstverloopen jaar achtereenvolgens bij niet "meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzondere instellingen, in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeld in de bij deze wet gevoegde .tabel; of dat zij op den lsten Februari in het genot zjjn van een door eene onderneming, openbare of bijzondere instelling verleend pensioen of verleende lijfrente van gelijk bedrag, met dien verstande, dat voor ben, die in beide gevallen verkeeren, zoo noodig) ter bereiking van het vereisebte bedrag, bet inkomen, het pensioen en de ljjfrente worden samengeteld. 3e. dat zjj op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met reeht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank, in eene gemeentelijke spaarbank, of in een spaarbank, beheerd door het bestuur van eene rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging,van eene naamlooze vennootschap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene stichting- Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij het vorige lid van dit artikel, zijn de banken, opgericht na 1 Mei 1901, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zy blijkens opgave aan bet bestuur der gemeente, waar zij' gevestigd zjjn, een waarborgfonds van f 25000 bij de Nederlandsche Bank hebben gedepo neerd. 4e. dat zij met goed gevolg hebben afgelegd een examen, ingesteld door of krachtens de wet of aan gewezen bij algemeenen maatregel van bestnur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Art. 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf-en»twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wel hen, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den 16den Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastingen geldt voor haar mandie van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waarvoor eerst na 31 December van het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor de toepassing van het bepaalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroeren de goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rij ka opcenten verstaan. Aanslag in de vermogens-, bedry fs- of de personeele belasting geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien hp het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. By de berekening van den werkelijken hunrprys, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwvereeniging,wordt maandhuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaar- huur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som, verschuldigd voor gas- of waterleiding,ingeval deze in den huurprijs is begrepen Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. lb, 2o, eerste lid, worden vrije woning of inwoning en vrije bost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel enkel vrye kost op hel bedrag, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in (le voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld in aanmerking. Teu aanzien van vrijen kost wordt geen rekening gehouden met den Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbath Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zij in den regel een gedeelte van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd, gedurende welken iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrekking is geweest, de tijd medegeteld, gedurende welken de werkzaamheden, waarvoor hij in dienst is, hebben stilgestaan, ook indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking t ij del y k was opgeheven Indien het inkomen, bedoeld in art. lb, 2o, als vast week-, veertiendaagsch-, maand- of jaar loon is genoten, en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van het inkomen, bedoeld in art. lb, 2e, eene tijdelijke ongevallenrente wordt genoten, wordt deze, zoolang zij wordt genoten, in rekening gebracht tot een bedrag, gelijk aan het normale loon Inkomen, pensioen cn lijfrente, bedoeld in art. lb, 2e der vrouw geldt voor haren man. Dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd wordt de grens tusschen die gedeelten door Ons? Gedeputeerde Staten gehoord, bepaald en wanueer verandering van omstandigheden daartoe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt mededeeling gedaan in de Staatscourant, met by voeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover by de besluiten van die adviezen is afgeweken Volgens artikel 20 der Wet is voor hen, die krach tens vroeger gedane aangifte op de loopende kiezers— lijst voorkomen, hernieuwde aangifte onnoodig, indien de plaatsing op die ljjst hernatte op 1. bewoning van een huis of gedeelte van een hnis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen. 2. genot van pensioen 3. bezit van eene inschryving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in de Ryks- postspaarbank. 4. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wèl noodig voor hen, wier plaatsing op de lyst berustte op 1. bewoning van een hnis of gedeelte van een huis of vaartuig, indien zij niet meer op 31 Jannari het zelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonenof 2. op genot van inkomen in dienstbetrekking, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen. Aan hen, die verkeeren in het laatste onder No. 2 vermelde geval, wordt door den Burgemeester een aangifte-biljet ter invulling toegezonden In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet, is, voor zoover de Gemeente Schagen betreft, het volgende bepaald Gemeente of fleel der Gemeente. Schagen. 9 s a .a bC fl bc'S uv p O w*-, rH Bedoeld in artikel lbJAl lb,2°. 2. 2. f 1. f300. f37.50 f200. De formulieren tot het doen van aangifte zyn kos teloos verkrijgbaar ter Secretarie der Gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, met inachtneming van het volgende voorschrift dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzyde het opschrift „Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet" en in den linkerbenedenhoek de vermolding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zyne handteekening. Schagen, den 81 Januari 1901. De Burgemeester a. i. voornoemd, P. BUIS Jz. De Burgemeester a.i, der gemeente Schagen-, Gezien de artt. 10 en 145 van de algemeene politie-verordening dier gemeente: Ver-leent vergunning aan de tappers om op Donderdag den 7en Februari a.s, muziek te laten maken, dans- partyen te doen plaats hebben en na bezetten tyd te tappen. Schagen, 1 Februari 1901, De Burgemeester voornoemd, P. BUIS Jz. De Burgemeester a.i. der gemeente Schagen noodigt by deze de ingezetenen uit, op Donderdag den 7en Februari a. s., by gelegen heid van het huweiyk van Hare Majes teit Koningin Wilhelmina, uitde huizen te vlaggen. Schagen, 1 Februari 1901. De Burgemeester voornoemd, P. BUIS Jz. Zitting van 31 Januari 1901. B. V., Schagen. Zitten op hondenkar in de kom der Gem. Schagen. f0 50 of 1 dag hechtenis. J. J., idem. idem idem. f 1.of 1 d. C. K., idem. idem idem. idem idem J, v. R. idem. idem idem. idem idem G. K., J. de G. en J. D., Zijpe, na sluiting in herberg, f2 of 2 dgn. J. S., Anna Paulowna en C. N., Zijpe. idem idem. idem. L. M., Zijpe, fietsen zonder lantaarn, f 1 of 1 d. W. S., Barsingerhorn, dronkenschap, f 2 of 2 dgn. P. v. H., Burgerbrug, honden zonder muilkorf, f2 of 2 dgn. J. B., Callantsoog, paard langs den weg laten grazen, f 1 of 1 d. H. V., Schagen, hond onbeheerd laten loopen. f 1 of 1 d. A. P., idem, dronkenschap, f 2 of 2dgn. H. P., Zijpe, na sluiting bezoeken der herberg, f2 of 2 dgn. D. H A. S., en Th. K., Zijpe, na sluiting in herberg, f0.50 of 1 d. P. B., Oudcarspel, J. K., Noord-Schar- woude, J. B., Verlaat, fietsen op zijkant openbaren weg. f0.50 of 1 d. W. H., Callantsoog, koeien onbeheerd op duingrond. f 1 of 1 d. P. R., Aartswoud, honden zonder muil korf. f 2 of 2 dgn. J. P. v. G., Zijdewind, loopen langs spoorbaan, f l of 1 d. W. K., Schagen, die zich heeft verzet tegen het bij verstek gewezen vonnis d. d. 20 Dec1900, waarbij hij is ver oordeeld, wegens dronkenschap vier maal gepleegd bij 7de herhaling, tot 4 maal 2 weken hechtenis en opzending Rijks werkinrichting gedurende 1 jaar, welk vonnis nu is bekrachtigd. Alhoewel onze belangstelling wat betreft het Transvaalnieuws op lange en lange na niet wordt bevredigd, krijgen we toch wel zooveel te hooren om te kunnen zeggen, dat het Engeland nog maar steeds niet naar den vleeze gaat. Het gaat den Engelschen niet best. Terwijl generaal Knox meent, dat hij De Wet tegenhoudt bij Taba 'Nchu, verneemt ie Daily Mail, dat de onvermoeide en on vindbare Boerenbevelhebber met een vrij aanzienlijke troepenmacht den Vrijstaat heeft verlaten en de Kaapkolonie is binnengetrokken. Wat kan Engeland's strijdmacht doen tegen deze guerilla-afdeelingen in de kolonie De Standard, het orgaan van lord Salisbury, moet zelfs erkennen, dat het weinig is. „Wij zijn niet in staat hen te verdrij ven, en moeten hunne gevaarlijke aan wezigheid dulden, in de nabijheid onzer voornaamste verbiudingsliniën zij rukken voort, zonder van onzen kant op tegen stand te stuiten. En de jongste aanvallen op den trein waarin lord Kitchener zich bevond, toonen, dat de Boeren in staat zijn aanzienlijke troepenafdeelingen bijeen te brengen vlak bij onze hoofdlijnen, en die met stoutheid durven aanvallen." Zoo'n bericht doet ons, Boerenvrienden, goed. Maar het is nog erger dan de Standard wil erkennen. Lord Kitchener seinde, dat generaal Smith-Dorrien er in geslaagd was de Boeren uiteen te drijven bij Carolina. Maar nauwelijks had Smith-Dorrien den terugtocht ondernomen naar Pretoria, of de uiteengedreven Boeren hadden zich reeds weer verzameld en volgden den generaal op zijn tocht. Voortdurend werd hij door de Boeren beschoten, zoodat hij blij was met zijn gewonden veilig te Pretoria te zijn. En wat kan Kitchener ddértegen doen P Niets, zegt de Standard. Hij moet zich bepalen tot een defensieve houdinghij moest de garnizoenen, die niet aan de hoofdlijnen liggen, terugtrekken; hij moest plaatsen als Senekal, Philippolis, Roux- ville, Smithfield en Ficksburg ontruimen, om ten minste zijn communicatie-lijnen te kunnen beschermen. Wat eveneens een zeer opbeurend bericht is, is, dat de waarnemende presi dent der Z. A. Republiek, de heer Schalk Burger, den zetel der regeering heeft overgebracht van Pietersburg, dat na den terugtochtderBoeren de hoofdstad was,naar Botha's berg, dat is een 115 mijlen dichter bij Middelburg. Dat spelt goeds, dat de Boeren hun regeeringszetel zoo dicht bij den Delagoa* baai-spoorweg kunnen brengendat zegt zooveel als dat die spoorweg ten Oosten van Middelburg in handen der Boeren is want brengt men den regee ringszetel zooveel vooruit, dan moeten toch ook Botha en Viljoen nog dichter bij dien spoorweg staan, 't Is de vraag of het bericht juist is. In de Kaapkolonie is niet veel veran dering men opereert, en opereert nog eens, men marcheert, vereenigt zich, maar dan doet men nog nie mendal. De Boeren hebben hun hoofd kwartier gevestigd op de hoeve van de gebroeders Van der Merwe, welke men de graanschuur van Prasersburg, Calvinia en Kenhardt noemt. Zij vinden daar rijkelijk voorraad en veel paarden. De Koning van Engeland heeft zich in zijn proclamatie in Pretoria den opper heer van Transvaal genoemd. Enkele Engelsche bladen noemen dat een betee- kenisvol woord. Overal spreekt de proclamatie van Koning, zoowel in Aus tralië als in Nieuw-Zeeland. Wat beteekent het, dat de koning in Transvaal slechts opperheer is De conventie van 1881 maakte koningi" Victoria suzereinis king Edward's Overlordship een aanwijzing, dat de Boeren in ongeveer denzelfden toestand zullen komen en volledige binnenlandsche autonomie zullen krijgen, wanneer de vrede hersteld is P Die bladen hopen en gelooven het en noemen het een manier om tot een op lossing te kunnen komen. Verder nieuws is er weinig, alleen een paar weinig beteekenende telegrammen van Kitchener, over gevechten met weinig verliezen van de Engelschen en veel van de Boeren natuurljjk. De Duitsche Rijkskanselier, graat Von Bülow, tevens minister-president van Pruisen, heeft in de Kamer van Afgevaar digden van het koninkrijk de volgende verklaring afgelegd „Namens de Koninklijke Staatsregee- ring heb ik de eer met betrekking tot het in debat zijnde voorstel van graaf Van Limburg Stirum c. s., het volgende mede te deelen „Ten volle de moeilijke omstandigheden erkennend, waarin de landbouw zich bevindt, en bezield met den wensch om deszelfs toestand krachtig te verbeteren, heeft de koninklijke staatsregeering besloten, aan te sturen op een voldoend, en bijgevolg dienovereenkomstig te ver- hoogen, beschermend recht voor de pro ducten van den landbouw. De koninklijke staatsregeering streeft er voorts naar, om het ontwerp van zulk een nieuw tarief op alle mogelijke wijzen te bespoedigen." Ziedaar dus de prijs voor de kanalen-wet betaald. Natuurlijk juichen de agrariërs bij het voor uitzicht op den guldpn tijd, die voor hen geopend wordt. Toch zal ook dit roosje doornen blijken te bezitten, die gevoelig kunnen wonden. Afgescheiden van hun nen invloed op den binnenlandschen toestand van Pruisen, zullen de graan rechten ook op de buitenlandsche verhou dingen krachtig inwerken. Het zijn in de eerste plaats Hongarije en Rusland, waarop de woorden van den heer Von Bülow een zeer ongunstigen indruk hebben gemaakt. Hongarije voert belangrijke hoeveelheden graan naar Duitschland uit. Wordt nu het invoerrecht van f 1.80 op f3.af 3.60 gebracht, wat, volgens veler meening, al de laagste grens der verhooging zal zijn, dan zal de invoer van Hongaarsch graan in Duitschland onmogelijk zijn. Natuur lijk heeft deze gewichtige aangelegenheid reeds tot besprekingen in de Hongaar- sche kamer aanleiding gegeven. De minister van handel, Hegedues, heeft gepoogd de ontstemde gemoederen te kalmeeren door te verklaren, dat men de uitkomsten der onderhandelingen tusschen Hongarije en Duitschland moest afwachten voor er aan maatregelen tot weerwraak gedacht kon worden. Uit deze woorden blijkt dus wel, dat Hon garije in het uiterste geval tot représailles zal overgaan, die dan niet nalaten zullen, op de vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen nadeelig te zijn. Hongarije heeft op de Oostenrijksche buitenlandsche politiek een machtigen invloed. Het zijn vooral de Hongaren die vurige voorstanders van het Drievoudig Verbond zijn. Zij zien in dit verbond een bolwerk tegen Rusland, welk land ieder Hongaar met hart en ziel haat. Het zou evenwel kunnen zijn, dat Duitschland te veel op die antipathie rekent en den welmeenenden vriend voor goed van zich vervreemt. In Rusland is de toorn over het Von Bülow-offar aan de Landjonkers nog heftiger. Een der bladen vat de vooruitzichten aldus samen De agrarische agitatie in Dui schland zal leiden tot een tarieven-oorlog tus schen Duitschland en Rusland, hoe ongewenscht die Voor beide landen ook zijn moge. En daarin zal Duitschland het gelag betalen. Er bestaat voor Rusland geen enkele reden om het aangrenzende Duitschland te ontzien, integendeel. De steeds nauwer aansluiting tusschen Duitschland en Engeland wordt in Rusland me leede oogen aangezien. Een verbond tusschen beide landen wordt in Petersburg be schouwd als indirect tegen Rusland gericht, waardoor de toch al lauwe betrekkingen tusschen Rusland en Duitschland langzamerhand de grens van het koele zullen overschrijden In de handelsbetrekkingen tusschen beide landen staan de wederzijdsche belangen vrij wel gelijk. Levert Rusland aan het naburige Duitschland belangrijke hoe-

Schager Courant | 1901 | | pagina 1