Anoniem. Donderdag 21 Februari 1901. 45ste Jaargang No. 3603. TRANSVAAL. FEUILLETON. Binnenlandsch Nieuws. SCHÜGER 1 J ROT. Aflierisitis- LJiiliiillai Dit blad verschijnt tweemaal per week Woerisdag- en Zaterdagavond. Bij inzending tot 's morgens 9 ure, worden ADVERTENTIEN in het eerstuitkomend nummer geplaatst. INGEZONDEN STUKKEN één dag vroeger. Bureau: ICH.1G1EI, Sjoavi, D 4. Uitgever j P. TRAPMAN. MedewerkerJ. W I X K E L. Prijs per jaar f 3.Franco per post f 3.60. Afzonderlijke nummers 6 Cent. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 ct. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Zooals het gedurende dezen oorlog al zoovele malen is voorgekomen, De Wet is weer de man, op wien aller oog is gevestigd. Van Engelsche zijde ontvangt men nu juist niet zulke heel gunstige berichten over den inval van den Boeren generaal in de Kaapkolonie. Lord Kitchener seinde er over De Wet's strijdmacht trok Vrijdag voor het aanbreken van den dag over den spoorweg nabij de halte Baartmans, ten noorden van de Aar, achtervolgd door Plumer, Bij het overtrekken had een treffen plaats tusschen gewapende treinen en den vijand. De Boeren sneden evenwel de lijn af ten noorden en ten zuiden van de plaats, waar zij den spoorweg overtrokken. De Engelschen namen meer dan twintig wagens, waarvan verscheidene gevuld met ammunitie,voorts een maxim, benevens ruim honderd paarden, terwijl zij twintig gevangenen maakten. De troepen zetten den vijand na. Verdere bijzonderheden luiden De Wet en Steyn, aan het hoofd van een commando, tusschen de twee- en drieduizend man sterk, met twee kanon nen, zijn Vrijdag bij het aan breken van den dag over den spoor weg getrokken, op 5 kilometers ten noorden van Houtkraal. De kolonne Crabbe, die uit Houtkraal was opgerukt, kwam bij 't krieken van den dag ten westen van den spoorweg in botsing met de Boeren, die in de richting van Britstown schenen te trekken. Zij beschoot de Boeren met twee vijttien- ponders. Een gepantserde trein beschoot de Boeren met twee twaalfponders. Van tijd tot tijd zag men de Boeren uiteen stuiven, telkens als er bommen in hun midden ontploften, en zij waren niet in staat hunne kanonnen te gebruiken. Letterlijk de geheele tros van De Wet is door de Engelschen buitgemaakt9 wagens door ossen getrokken, een ambu lance-wagen, enz., 100.000 patronen en een groot aantal projectielen voor machine kanonnen. Twintig gevangenen, die in handen van de Engelschen vielen, waren in een ellendigen toestand, zonder schoenen en in lompen gehuld. De colonnes van Crabbe en Plumer ROMAN van MARIE STAHL. .nosib9"3d mmnnjl «no lbofl Dr. Balduin ging aan tafel zitten om een brief te schrijven aan mevrouw von Krasch- witz. Hij kon niet meer persoonlijk naar haar toe gaan, want hij wilde denzellden avond naar een notaris gaan om zijn testa ment te laten maken, waarbij hjj Lydia en haar kinderen zijn gansche vermogen ver maakte, voor 't geval het duel voor hem noodlottig werd. Bovendien was er voor hem nog zooveel meer te doen, en de dag was bijna ten einde. Hij was nauwelijks aan den brief begon nen, toen Ottfried doodsbleek bij hem bin nenkwam. De groote opgewondenheid, waarin de jonge man verkeerde, maakte hem niet in staat een enkel woord te spreken. Dr. Balduin trachtte hem vóór alles te troosten en te kalmeeren. „Mijn arme jongen," zeide hij, terwijl hij voigens zijn gewoonte zijn arm om Otttried's schouders sloeg en zoo met hem de kamer op en neer liep, „je doet, hoe jong je ook nog bent, al zeer bittere ervaringen op. Maar deze harde school zal haar vruchten wel afwerpen en een man van je maken." „Mijn arme, arme moederBij al het ongeluk nog die gemeene beschuldiging riep Ottfried, bevend van toorn. „Maar niet u mag dien ellendeling, die haar be schimpt heeft, rekenschap vragen, neen 1 Dat is mijn zaakIk, haar zoon, ben haar natuurlijke beschermer, ik sta nu in de plaats van mijn vader, ik alleen heb het recht haar eer met mijn leven te verdedi- Igen. Ik laat mij dat recht niet ontnemen." Necn, mjjn jongen, dat gaat nu eenmaal niet. Als soldaat mag je niet tegen je meerdere vechten," zeide de leeraar met igroote beslistheid. achtervolgen de Boeren. Nooit is De Wet in een gevaarlijker positie geweest. Ditmaal zijn de Engel schen hem de baas in bewegelijkheid ook hebben de Engelschen al de paarden in het district weggehaald. Het verlies van zijn konvooi met een groot deel van zijn munitie is de nood- lottigste slag, die ooit nog aan De Wet is toegebracht. Men gelooft, dat de Boeren onder het Engelsche artillerievuur zware verliezen hebben geledende Engelschen hadden slechts 3 gewonden. 't Is gek, dat er steeds uitvoerig geseind wordt over de verliezen vanDeWet en maar zooeven terloops wordt gemeld, datDeWet tusschen 10 en 15 Febr. 87 Engelsche gevangenen heeft gemaakt. Er werd na tuurlijk bij gemeld, dat de gevangenen het heel slecht hadden gehad. De toestand van de Boeren moet, volgens Engelsche bron, al heel slecht zijn. Plumer's krijgsverrichtingen tegen De Wet moeten bewezen hebben, dat diens Boeren geheel uitgeput zijn.Twintig gevangen gemaakte Boeren hadden lom pen aan het lijf, terwijl de overigen geestelijk en lichamelijk in niet veel beter conditie moeten zijn. De Boerenkommandanten, die in ver schillende deelen van de Kaapkolonie optreden, blijken door renboden in ge regelde gemeenschap met elkander te staan. De Wet moet, alvorens de kolonie binnen te zijn getrokken, verboden heb ben buit te maken desondanks ontvangen de Kaapsche Boeren hem slecht, omdat zij gelooven, dat de inval alleen gedaan wordt om hen te straffen. Veel volge lingen van De Wet moeten weggeloopen zijn ten Zuiden van de Oranjerivier, zij waren meerendeels met Lee-Metbfords gewapend. Men zegt dat de Boerenkommandant Pourie, alvorens zich aan te sluiten bij De Wet, 6000 Lee-Methfordpatronen en 1200 pompomprojectielen ten Zuiden van de Oranjerivier heeft opgegraven. Er is verder geen bepaald nieuws van het oorlogsterrein De correspondenten spreken slechts de hoop en de verwachting uit, dat De Wet zal worden gevangen genomen en dat Botha zal worden verslagen. Kitchener seinde Maandag uit Pretoria: Naar gemeld wordt, trekt De Wet nog steeds in noordelijke richting en is hij thans ten westen van Hopetown. Hjj Daartegen verzette Ottfried zich uit alle macht. „Wanneer mijn dienstplicht mij mijn eerste en heiligste menschelijke rechten rooft, dan verzet ik mij daartegen, ook al moet ik daarbij ten gronde gaan. De plichten, die ik als zoon tegenover mijn moeder heb, staan hooger dan mijn plicht als soldaat, en bovendien zijn ze mij oneindig dierbaarder. Wie mijn moeder beschimpt, schiet ik neer, en eerst moet ik zelf dood zijn, wil de onverlaat veilig zijn voor mijn wapen. Ik ben hier gekomen om u te zeg gen, dat ik mij dat recht niet ontnemen laatdat ik er de eerste voor ben, mijne moeder te verdedigen; en dat ik niemand, ook u niet, de plaats inruim, die mij toe komt." „Ottfried 1 luister kalm naar me, ik be veel het je 1" viel Dr. Balduin hém in de rede, terwijl hij zijn hand vast op den arm van den jongen man legde en een vlammen- den blik op hem richtte, den blik waarmedo hij steeds zijne klasse in de school had weten te regeeren. „Ik sta hier in de plaats van je vader, dien je verloren hebt, want ge zijt me even dierbaar als een eigen lieve zoon. En als je vroegeren leeraar en beste vriend heb ik eenig recht op je gekregen. Wil je nu, bij al het ongeluk dat je moeder al reeds heeft getroffen, nog dit voegen, dat ze jou verliest, of, in het gunstigste geval, je in onaangenaamheden ziet met je superieuren Een uitdaging van een soldaat tegenover zijn officier is insubordi natie en wordt ook als zoodanig gestraft. In de positie, waarin jij je nu bevindt, heb jij geen recht op dit duel. Het zou een aanmatiging zijn, die je niet past. Het beleedigende woord is in mijne tegenwoor digheid gevallen, en ik vergis mij niet als ik zeg, dat het een uitdrukking was, die ook mijn persoon moest kwetsen.Daarom moet ge ook aan mij dat duel overlaten. Ik weet niet, of je er wel eenig denkbeeld van hebt, hoe boosaardig de menschen mijn omgang met jelui beoordeelen, en mijn vriend schap voor je moeder en de kinderen hebben uitgeschilderd. Het is mij heel onaangenaam, aan een jongmonsch zooals zal waarschijnlijk pogen terug te trekken in zuidwestelijke richting. De troepen zijn hierop voorbereid. Een trein is gederailleerd tusschen Vereeniging en Johannesburg. De Boeren werden verdreven voor dat zij veel uit den trein konden halen. Aan Engelsche zijde een man gedood en één licht gewond. Naar gemeld werd bezetten de Boeren Yosburgde verbinding met die plaats is verbroken. Te Strijdenburg zijn duizend Boeren, en eveneens is een aantal Boeren te Houwater, 21 mijlen van Britstown. Vergadering van den Ge meenteraad te Haringcarspel, 18 Pebruari 1901. Tegenwoordig alle leden. 1. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Aan de orde wordt gesteld de be noeming van leden der commissiën tot wering van sohoolverzuim. Benoemd worden voor de school te Kerkbuurt, de heeren A. Blad, J. Weel en J. B. Boekei voor Dirkshorn, de heeren E. Meijer Drees, A. Hoogland en K. IJff', en voor het Waarland, de heeren D. P.Plaatsman, J. Bakker en P. Noordstrand. De vaststelling van een huishoudelijk reglement voor die commissiën wordt tot de volgende vergadering aangehouden. 3. In verband met de ophanden zijnde verkiezing van een lid voor de Prov. Staten in dit district, door het overlijden van den heer Th. J. Waller, worden als stemopnemers benoemd, nevens den Voorz., de heeren J. Schoorl en C. Groot. 4. Hierna gaat de Raad in comité, tot regeling van het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1901. Na heropening der vergadering wordt bedoeld kohier vastgesteld op f3314. De gewone rondvraag niets opleverende, sluiting der vergadering. Maandagmorgen is te flSt. Maarten door een koe van de Erven Sehermerhorn een kalf ter wereld gebracht met twee koppen, vier oogen, twee ooren en verder gewoon. Het dier heeft ongeveer een dag geleefd. Eigenaardig was, dat, toen men den eenen kop liet drinken,het vocht den bek van den jij, de gansche laagheid te moeten vertellen van zooveel medemenschen, voor wie ge in het dagelijksch leven steeds achting hebt gekoesterd. Geloof me, waar men uw moeder heeft beleedigd, daar bedoelde men ook mij; daarom kan ik niet anders dan ons beider eer met elkaar ver eenzelvigen. De bedoeling van dien lomperd, om door minachting van uw moeder en uwe familie mij te kwetsen, was mij terstond reeds heel duidelijk. Ik heb mijn eigen eer te verdedigen." „Beste doctor," zeide Ottfried, nu heel bedaard, ofschoon door de woorden van Dr.Balduin nog bleeker geworden, „wanneer dat waar is, dat de wereld voor al de edele offers, die gij ons hebt ge bracht, ook nog u met vuil en slijk werpt, dan ben ik dubbel verplicht dat niet te dulden en het van mijn kant niet onge wroken te laten. Tegènover u heb ik, naast mijne moeder, de grootste verplich tingen op de wereld. Denk eenswat een ellendige lafaard moest ik zijn, wan neer ik niet optrad waar men u en mijne moeder beleedigt. En heeft men uwe verhouding tot mijne moeder verdacht ge maakt groote Godwat een groote ellendelingen zijn er toch onder ons dan zult u door een duel mama nog meer com- promitteeren. Dat zult u niet kunnen weg- redeneeren." De kwestie tusschen de beide mannen duurde nog een poos voort en daar de een den ander niet kon overtuigen en tot zijn idéé overhalen, kwam dr. Balduin tot het voorstel,naar den kapitein van Ott fried te gaan en dien de zaak te vertellen. Zij vonden kapitein Trelling, die bij den twist tusschen dr. Balduin en luitenant Lanz tegenwoordig was geweest, zeer boos op den laatste. Hij gaf Ottfried dadelijk een standje over zijn plan om Lanz uit te dagen een meerdere uitdagen, dat ging niet en hij verklaarde, dat hij Ottfried de volgende acht dagen streng arrest geven zou, wanneer hij hem, den kapitein, niet op zijn eere woord beloofde, zooiets niet te doen. Maar hij toonde ook dadelijk medegevoel voor de beleediging den soldaat aangedaan. tweeden kop uitliep. Toen men evenwel beide koppen in den emmer met melk duwde, ging het voedsel naar binnen. Bij Kon. besluit is be- noemd tot kantonrechter te Helder mr. F. W. ter Spill, thans griffier bij het kantongerecht te Woerden. Een ernstig ongeluk is er te OUDENDIJK gebeurd. Toen de vrouw van zekeren J. K. aldaar de kachel aanmaakte, vatte de petroleum- flesch vlam en barstte uiteen. De inhoud stortte zich uit over hare kleederen. In een oogwenk was alles vlam. Deerlijk gebrand is de arme vrouw naar het gasthuis te Hoorn gebracht. Haar dochter brandde zich bij het blusschen. Volgens ingekomen be richten zal mevrouw Kruger binnenkort uit Zuid-Afrika vertrekken om zich bij haar echtgenoot te voegen. Poging tot moordl Op de boerderij van den landbouwer B. van Ommeren te ECHTELD heeft een poging tot moord plaats gehad. Terwijl de dochter des huizes in den stal bezig met melken was, kwam de arbeider A. Sm. achter haar staan en wierp haar, zonder dat deze iets kwaads vermoedde, een strop om haar hals om haar te wurgen. Hij trok haar achterover en om haar het schreeuwen te beletten, stopte hij haar een prop stroo in den mond.'Wijl dit echter niet hielp en het slachtoffer toch alarm maakte, kwamen de huisgenooten naar achter ioopen en ging de dader op den loop, den strop loslatende. Het bloed was haar intusschen reeds uit den mond gesprongen, maar verder is zij met den schrik vrijgekomen. De dader, die een zeer ongunstig ver leden heeft en reeds met rechtbank en gevangenis kennis maakte, is aan de justitie te Tiel overgeleverd en bevindt zich in hechtenis. Vreemd n i e u w s w o r d t e r soms over ons land in buitenlandsche bladen verspreid. Zoo kan men in een Engelsch Zondagsblad lezen, dat Prins Hendrik van Mecklenburg een Neder- landsch onderdaan moet worden, en dat „Mijnheer Kramer", de Hollandsche Minister van Oorlog, een uniform voor hem zal ontwerpen. Het huwelijkscontract eiseht, dat hij een gehoorzaam onderdaan zal worden, „Ik geloof, dat Lanz dronken washij heeft zich allerellendigst gedragen. Ik zal hem geducht onder handen nemen", bromde hij. Hij verzocht dr. Balduin, ook van zijn kant het schandaal, dat een duel met zich moest brengen, te vermijden. Hij zou Lanz bij zich laten komen en men kon ervan overtuigd zijn, dat hij om verontschuldiging zou vragen.De kapitein zou er dan verder voor zorgen dat dat aan allen bekend werd, die die leelijke scène hadden bijgewoond. Dr. Balduin beloofde, dat, als Lanz zijn beschuldiging introk en pardon vroeg, hij zijn uitdaging zou intrekken. Hij deed dit hoofdzakelijk met het oog op Ottfried, om dezen zoodoende van een dwazen stap terug te houden. Kapitein Trelling bracht dienzelfden avond het zaakje nog in orde. Hij liet Lanz bij zich komen en dwong hem, in 't bijzijn van dr. Balduin, toe te geven, dat hij lichtzinnig en zonder er eenige reden toe te hebben, de eer der barones von Kraschwitz had beklad, hoewel hij geenerlei bewijzen had waarop hij zjjn beschuldiging kon gronden, en dat de persoonlijkheid dezer dame zulke verdacht makingen volstrekt niet in de hand werkte, zoodat het alleen was voortgesproten uit een zucht tot babbelen. Lanz moest, daar kapitein Trelling hem zeer nadrukkelijk met straf bedreigde, door den zuren appel heen bijten en zich ver ontschuldigen en woordelijk nazeggen, wat Trelling hem voorzeide. Balduin trok zijn uitdaging in en de fatale zaak was de wereld uit. Het werd evenwel maar al te spoedig bewezen, dat de welgemeende vredestich- ting van Trelling niets goeds had uitge werkt. De oorzaak van den twist der beide mannen lag te diep en er moest den eersten den besten keer weer een botsing uit ge boren worden. HOOFDSTUK XXIX. Nu het conflict achter den rug was en de twist bijgelegd, besloten Dr. Bal duin en Ottfried, de zaak op Liebenberg dat hij den Staat zal dienen en dat hij de Koningin niet zal storen met zijn persoonlijke aangelegenheden. Er mogen geen bedsermoenen gehou den worden. Een raad van ernstige en gewichtige mijnheers zal over zijn gedrag waken en het Parlement zal macht hebben het huwelijk te ontbinden, als 't kinderloos blijft. De schrielheid der Nederlandsebe Regeering zal hem niet verzoenen met de waardigheid zijner nieuwe positie.'t Is hard, voor zakgeld van zijn echtgenoote afhankelijk te zijn Hij is een eenig echtgenoot in het aan tal schoonvaders, dat hij zal hebben. Al de Ministers en leden der Staten-Generaal hebben de macht zijn huwelijksaange legenheden te regelen en zijn dus in zeker opzicht zijn schoonvaders. Zij zijn reeds bezig de snit van zijn kleederen te regelen. Dan komt 6r een lijst van al de per sonen, die naar de hand der Koningin dongen. De bij het Nederlandsche volk meest populaire candidaten waren Prins Harold van Denemarken en Prins Ber- nard van Saksen-Weimar. Anderen wa ren Prins Nicolaas van Griekenland, Prins Alexander van Teek en Prins Maximiliaan van Baden. Doodgevroren. Vrijdagmorgen is, naar de 's H. Ct. meedeelt, in de gemeente Raamsdonkveer bij de Borst een man gevonden doodlig- gende tegen een mesthoop. De man was naar alle waarschijnlijkheid daar gaan liggen en bevroren. Het is, naar men verneemt, zekere P. la C., schipper uit 's Gravemoer. Komende van Werkendam, waar zijn schuit lag, heeft hij zich, on der den invloed van sterken drank, waar schijnlijk te slapen gelegd en is zoo dood gevroren. In het bestuur der Libe rale Unie hebben thans zitting de hee ren A. Bouman, 's-Hage; A. Roodhui zen, Enkhuizenmr. R. Macalester Loup, 's-Hagemr. A. C. Crena de Jongh,Groningen;C.Schillemans,Zutphen mr. R. v. d. Werk, Amsterdammr. H. P. Marchant, DeventerC. v. Dorp, Rotterdam dr. Ruysch, 's Hagemr. Smeenge, AmsterdamW. F. Kops, Hoornprof. mr. G. A. v. Hamel, Am sterdam. streng geheim te houden en zelfs mevrouw von Kraschwitz niet te laten weten wat er gebeurd was. Dr. Balduin beheerschte zichzelf en zijn verlangen naar Liebenberg zóózeer, dat hij maar zeer zelden op Liebenberg kwam,om zoodoende den menschen maar zoo min moge lijk aanleiding tot praatjes te geven. Hij wist zich tegenoverLydia te verontschuldigen met het voorwendsel van drukke werkzaamheden, zoodat die zijn wegblijven niet vreemd vond. Dat wegblijven kostte hem evenwel een zwaren strijd, want het was nu reeds zoo ver gekomen, dat zijn gansche hart en ziel daar waren, waar de geliefde vrouw met hare kinderen vertoefde. Zonder hen was zijn leven vreugdeloos en dor. Maar hij wilde gehoorzamen aan den eisch van de menschen; hij wilde niet al leen eerlijk z ij n, maar ook den s c h ij n daarvan bewaren. En vóór alles wilde hij Lydia's geweten niet verontrusten. Hij kende haar voldoende om te weten, dat elke in tieme toenadering van zijn kant haar zou kwellen, zoolang ze. nog wettelijk was ver bonden aan den vader harer kinderen. En sedert hij wist, dat zij de inhoud van zijn leven was geworden, voelde hij, dat hij in een dagelijkschen omgang de heerschappij, die hij steeds nog over zichzelf had gehad, verliezen zou. Doch weer was het noodlot sterker dan hijzelf. Voor zijn wegblijven van Liebenberg zocht hij vergoeding in een drukken omgang met Ottfried, de eenige omgang die hem vreugde verschafte. Daarbij kon het Dr. Balduin niet ontgaan, dat Ottfried gekweld werd door een verdriet dat hjj voor hem trachtte te verbergen. Maar lang duurde Ottfried's zelfbeheer- sching niet, die hem dan ook weinig baatte, omdat dr. Balduin de oorzaak van het verdriet spoedig ried en vooruit reeds ge vreesd had voor iets dergelijks. WORDT VERVOLGD.

Schager Courant | 1901 | | pagina 1